Geluk maakt kans op Kamerzetel m EIGEN "Reuma. Mijn werk was niet vol te houden PZC PZC Ook in uw vakantie dagelijks de PZC Twijfel over afkomst projectiel V eiligheidsmaatregel komt vliegclub te snel Plan voor tweede havendok bij Doel z-wear Kinderen? 12 CDA-kandidate M. van Loon-Koomen al zeker van plaats in parlement Voor dertigste keer Speelstad in Vlissingen Vals eurobiljet in Terneuzen UW VOORDEEL SLAGER FLEXl leisure* textieldruk groothandel dinsdag 16 juli 2002 door Harmen van der Werf SCHUDDEBEURS - Oud- WD-Kamerlid J. Geluk uit Schuddebeurs hoopt op korte termijn terug te keren in de Tweede Kamer. Hij viel door de zware verkiezingsnederlaag van zijn parti j buiten de boot als 33ste op de kandidatenlijst. De WD haalde 15 mei slechts 24 zetels. Geluk moet negen plaatsen in lopen. Minister Hermans van Onderwijs heeft zijn Kamerze tel al opgegeven en vijf Kamer leden schuiven door naar het kabinet-Balkenende. Geluk weet dat nog enkele WD 'ers er over denken het parlement te verlaten. „Afgelopen zaterdag op de partijraad van de WD heb ik daar het één en ander over ge- VLISSINGEN - Speelstad wordt voor de dertigste keer ge houden. Daarom is het thema van het Vlissingse huttenbouw- festijn dit jaar feeststad. Het bunkerterrein aan de Lan- geleenweg is van 29 juli tot en met 3 augustus weer het decor voor het kinderevenement. In 1973 begon het project. Om de geschiedenis te doen her leven, bezoeken oude spelfigu- ren de stad en komen oude the ma's terug in de vorm van de cors. Ook wordt er dit jaar een prijsvraag gehouden over de ge schiedenis van Speelstad. TERNEUZEN - Bij telling van door een winkel gestort geld is gisteren in een Terneuzense bank een vals biljet van tien eu ro ontdekt. Met het biljet was zaterdag betaald. hoord." Hij doelt onder anderen op minister Jorritsma en oud lijsttrekker Dijkstal. Als hij toch niet op korte termijn kan terugkeren, is Geluk van plan zijn bureau voor bedrijfs- bemiddeling weer op te pakken. „Of ik ga iets anders doen. Ik weet het nog niet. Voorlopig wacht ik af tot er na de zomer meer duidelijkheid is in de lan delijke politiek." Geluk is van oorsprong akkerbouwer. Hij werkte jarenlang, tot 1996, als adviseur voor landbouwcoöpe ratie Cebeco in het zuiden van de voormalige Sovjet-Unie. CDA Geluk moet nog even afwach ten, CDA-kandidate M. van Loon-Koomen uit Ossenisse neemt zeker plaats op het blau we pluche in Den Haag. Zij stond als 47ste op een 'onver kiesbare' plek op de kandida tenlijst. Onder die voorwaarde had zij zich ook gemeld. Zij wil de liever nog vier jaar in de wachtrij, onder meer met het oog op haar kindei'en. De onver wacht goede uitslag voor het CDA (43 zetels) bracht haar al dichtbij een Kamerzetel. Dank zij de deelname van het CDA aan het kabinet kan die haar niet meer ontgaan. Veel CDA-Kamerleden stappen over naar een regeringspost, zo niet S. Buijs, voormalig huisarts uit Goes. Hij wilde wel naar het ministerie van Volksgezond heid, maar de LPF heeft dat de partement gekregen. Teleurge steld is hij niet. Door de uittocht naar het kabinet blijven er slechts dertien Kamerleden over uit de oude CDA-fractie. Buijs: „Er moet enige ervaring achterblijven. En om nou te zeg gen dat ik zo graag minister of staatssecretaris wilde worden, nee. Ik verwacht als eerste woordvoerder volksgezondheid meer invloed te hebben op het beleid. Als minister kom je snel in een verdedigende rol te recht." Buijs blijft ook Zeeuwse kwes ties behartigen, zoals de verdie ping van de Westerschelde, havens, visserij en de Wester- scheldetunnel. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Een betere herkenning op de radar voor zweefvliegtuigen bevor dert de veiligheid van de sport. Dat vindt W. den Baars, voorzit ter van de Vliegclub Haamste de. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat wil de maatregel volgens hem echter te snel in voeren, zodat zweefvliegers on nodig op kosten worden ge- jaagd. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) maakte gisteren be kend dat zij naar de rechter stapt om de aangescherpte re gels voor sportvliegers aan te vechten. Verkeer en Waterstaat wil dat zowel zweefvliegtuigen als luchtballonnen vanaf 1 ja nuari 2003 net als het andere luchtverkeer worden voorzien van een zogeheten transponder, waarmee de sportvliegers zicht baarder en herkenbaarder zijn op de radar. Aanleiding vormt de botsing tussen een Belgische F16 en een ultralight vliegtuig, vorig jaar boven Sellingen (Groningen). De KNVvL noemt de maatregel 'paniekvoetbal' en twijfelt of de transponder de veiligheid voor sportvliegers daadwerkelijk zal verbeteren. Den Baars is het met deze twijfel niet eens. „Op zich vind ik het een goede zaak. Het is ook in het belang van onze veiligheid." Met acht zweefvliegtuigen rea liseert hij zich dat de vereniging fors zal moeten investeren: de kosten voor een transponder liggen rond de drieduizend eu ro. Maar dat heeft de voorzitter er graag voor over. „Als we het niet met techniek oplossen komt het ministerie met andere beperkingen, bijvoorbeeld in onze bewegingsvrijheid." Den Baars stoort zich wel aan de timing van het ministerie. Wordt de maatregel volgens plan doorgezet, dan hebben de sportvliegers nu de keuze uit één apparaat, waarvan het sys teem in 2008 alweer onbruik baar is. „Ik had het slim gevon den wanneer het vijf jaar was uitgesteld", aldus Den Baars. Volgens hem zijn er tegen die tijd meerdere, bijdetijdse syste men op de markt. Daarnaast zouden de nieuwe regels dan niet alleen in Nederland maar ook in andere delen van Europa ingevoerd kunnen worden. Ravage in het stationsgebied van Middelburg nadat eind oktober 1944 het veilinggebouw was getroffen. fotot collectie H. Houterman door Jacques Cats MIDDELBURG - Er doen ver schillende theorieën de ronde over de herkomst van het bij graafwerken in het Middel burgse stationsgebied ontdek te projectiel. Onderzoeker H. Houterman uit Middelburg bestrijdt de opvatting van zijn stadgenoot J. Wigard dat het ex plosief vermoedelijk afkomstig is van Britse schepen voor de Walcherse kust bij Westkapelle. Houterman sluit uit dat deze schepen Warspite, Roberts en Erebus begin november 1944 op Middelburg hebben gevuurd. Door hem geraadpleegde log boeken en rapporten geven vol gens hem aan dat deze schepen zich alleen hebben gericht op de kustbatterijen in de Walcherse duinengordel. „Een afzwaaier van een paar honderd meter is nog denkbaar maar niet een van zoveel kilometer." Wigard heeft voor zijn opvattin gen over het bestoken van Mid delburg door de Britse schepen mede steun gevonden in de Zeeuwse oorlogsgeschied- schrij ving door G. van der Ham. Houterman zegt 'geen hoge pet' op te hebben van het militaire gedeelte in de beschrijving van Van der Ham. De Middelburger stelt clat Van der Ham zich in zijn berichtge ving over het vuren vanaf de schepen op Middelburg heeft la ten leiden door wat burgers hebben waargenomen. Houterman kan op basis van de weinige informatie die nog over het gevonden projectiel naar buiten is gekomen geen zinnig woord zeggen over de mogelijke herkomst. Dat het gevonden ex plosief mogelijk van scheepsge schut afkomstig is betekent nog niet per se dat het projectiel ook vanaf een schip is afgevuurd. Houterman wijst erop dat de Duitse kanonnen die op kust batterijen stonden van schepen afkomstig waren. Zo hebben de Duitsers vanaf de batterij Dom burg met scheepsgeschut op de Sloedam geschoten. Oud-marineofficier C. Groot uit Vlissingen weet te melden dat het 30.600 ton zware slagschip Warspite met 38 cm kanonnen was uitgerust. Dat waren nog oude kanonnen vanuit de Eerste Wereldoorlog. Van de drie sche pen had de Warspite het zwaar ste geschut en het grootste bereik. Dat de Warspite op Mid delburg heeft gevuurd acht Groot onwaarschijnlijk. „Zo'n granaat schiet je met af op een station of een weg. Daarvoor is het kaliber veel te zwaar. keling van de linkeroever de komende jaren gestalte moet krijgen. Overigens is het strate gisch plan nog niet definitief vastgesteld. De werkgroepen, die zich bemoeien met een aan tal deelstudies, kampen met de nodige vertraging. Oorzaak: de werkgroepen zagen, door uit breiding van hun opdracht, steeds meer werk op zich afko men. Het bestuur van de Maat schappij voor het Grond- en In dustrialisatiebeleid van het Linlcerscheldeoevergebied stelt in haar jaarverslag over 2001 vast: „Het gevolg is dat eind 2001 een schier onoverzichte lijk geheel van studie- en onder zoeksopdrachten, initiatieven, acties en projecten tot stand is gekomen." door Wout Bareman NIEUW-NAMEN - De expan siedrift van de haven van Ant werpen houdt niet op bij de bouw van containerhaven het Deurganckdok, pal ten zuiden van polderdorp Doel op de lin ker Scheldeoever. Er bestaan opnieuw plannen voor de aan leg van een tweede containerha ven. Deze tweede haven is precies op het dorp geprojecteerd, richting grensdorp Kieldrecht. Het tweede dok, dat omstreeks 2015 gereed moet zijn, is opgenomen in het Strategisch Plan Waas landhaven. Daarin geeft de Vlaamse rege ring aan hoe de verdere ontwik- DEZE WEEK Barbecuepakket (5 artikelen) 3,50 1 kilo magere hamlappen 1 kilo varkensfilet 5,90 Wij vragen een VER KOOPSTER voor 1 dag per week Openingstijden wij zijn geopend woensdag, donderdag en vrijdag van 9.00 - 17.00 uur Slagerij Nieuwenhuijse Kanaalstraat 74, 0118-463091, Oost-Souburg www.pzc.nl/recepten Rust vind je hier nog overal: op het water, langs het strand, in het bos. Nog wel. f fir, P Help ons de rust te bewaren. Word lid. Bel (0517) 493 600. v.waddenvereniging.nl Waddenvereniging Een zwembad in uw eigen tuin. Dat is pas écht genieten volgens Flexileisure. Zwemmen, dobberen, spaimen, ontspannen... genieten. U kunt kiezen uit talloze formaten. Zelf bouwen of die mensen van Flexi hun werk laten doen. Het-is betaalbaar! En liet kan snel. Graag vertellen we ook meer over onze bubbelbaden en massage baden. Het toppunt van genieten... De 'Roterij 4 Burgh-Haamstede OU1652300 'l/ur UHMND WAT "RfGfllN"/ OF BBIT U ONS ZElf? pak de telefoon en neem de kortste weg van idee noareindprodukt! het idee levert u: uit uw hoofd, vonaf bierviltje, floppy of cd, de rest verzorgen wij, zelfs binnen een week: van tas tot jas, bedrukt of niet,l keer of 10.000 keer! HARINGVLIETPLEIN 7 ZIERIKZEE tel.: 0111 - 450026 fax 0111 - 450031 aandacht gevraagd voor reuma en werk Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen mensen. Het betekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een belangrijke ver oorzaker van het ziekteverzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blij ven, moeten vaak heel wat hindernissen nemen. Gerrie Nijhof kan erover meepraten. Dit is haar verhaal. Gerrie Nijhof (37) werkt nu als financieel administratief me dewerker bij een groot bedrijf. Zij liet zich omscholen via het Arbeidsbureau, omdat ze haar vorige baan niet meer kon uit oefenen vanwege de reuma. "Ik werkte bij een ziekenhuis, waar ik de patiënten verzorg de. Toen ik reuma kreeg, was dit werk niet meer vol te hou den. Het was te veel "handen en voetenwerk" en de reuma zit bij mij juist in mijn voeten, handen en polsen." Zo makke lijk als ze het nu vertelt, zo moeilijk was het: "Je wil wel, maar je kan het niet meer. Dat is moeilijk om te accepteren. In eerste instantie probeer je het werk vol te houden en word je hierin ook gesteund door je werkgever. Totdat je naaste collega begint te kla gen dat zij nu 125 procent moet werken en je werkgever je vertelt dat er binnen het bedrijf geen mogelijkheden zijn voor jou. Dat is keihard, ook al is het te begrijpen dat het zo loopt. Voor je het weet rol je de WAO in." Terug naar de arbeidsmarkt Het kostte Gerrie veel door zettingsvermogen om een weg terug te vinden naar de ar beidsmarkt. "Je laat je om scholen en dan sta je er echt alleen voor. Ik heb heel wat sollicitaties gedaan voor ik deze baan vond. Overal pro beer je eerlijk te zijn over je ziekte zonder jezelf onmiddel lijk uit de markt te prijzen. Soms zag ik de gezichten be trekken zodra ik zei dat ik reuma heb. Ook bij mijn huidi ge baan had ik aanvankelijk sterk het gevoel dat ik mezelf dubbel zo hard moest waar maken. Twee collega's kregen binnen drie maanden een jaar contract, ik werkte het eerste jaar via een uitzendbureau. Mijn twijfels waren onge grond, ik heb nu een vast con tract, dat is echt een hele overwinning voor mijzelf' Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't er moeilijk mee, met het onbe grip van de buitenwereld kun je echt jarenlang worstelen. Dat komt door het grillige ka rakter van de ziekte. De ene dag is het mogelijk om wat te klussen in de tuin, de volgen de dag moetje dat bezuren en uitrusten. Niemand die dat ziet. Mensen kunnen dan al snel denken: wat een aanstel ler. Gelukkig bewijzen patiën ten als Gerrie Nijhof, en zij is beslist niet alleen, dat ze nog tot veel in staat zijn. Begrip voor hun individuele (onmo gelijkheden kan juist bij het vinden van geschikt werk doorslaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds fi nanciert zo'n 70% van het we tenschappelijk onderzoek in Nederland. Andere activiteiten zijn: voor lichting, aangepaste vakan ties, individuele hulp en fi nancieel steunen van de meer dan honderd reumapatiënten verenigingen. Helpt u ook? CC5I Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (Leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl Vakantie in Nederland: Wanneer u uw vakantie in Nederland doorbrengt, kunnen wij er voor zor gen dat de PZC op uw vakantieadres wórdt bezorgd. De bezorging; bij u thuis wordt dan tijdelijk stopgezet. Ook kunt u de PZC tijdelijk bij iemand anders laten bezorgen. Geef ons naam en adres op en wij bezorgen daar gedurende uw vakantie de PZC. Vakantie in het buitenland: Als u met vakantie naar het buiten land gaat, bieden wij u de volgende mogelijkheden: •jlf U dóet tijdens uw vakantie een an der een plezier met de PZC. Geef ons naam en adres op en wjj bezor gen daar gedurende uw vakantie de PZC. -Ar U laat de PZC opsturen naar uw va kantieadres in het buitenland. Geef ons uw vakantiebestemming en wij sturen geheel voor uw risico de PZC dagelijks aan u op. Kosten volgens PTT tarief. -ArU onderbreekt tijdelijk uw abonne ment (minimaal voor een week). Het teveel betaalde abonnements geld wordt dan verrekend. Vul de'gegevens hiernaast in, knip de ze bon uit en stuur 'm minstens twee weken voor het begin van uw vakan tie naar ons op. Ter voorkoming van onjuiste adressering kunnen opdrachten per telefoon NIET in behandeling worden genomen. GEGEVENS ABONNEE: rta'arn: adres: postcode: woonplaats; telefoonnummer: eerste verzenddag: eerste dag weer thuis bezorgen bezorg de krant op onderstaand va kantieadres: adres: - postcode- woonplaats: 'j geef mijn abonnement gedurende mijn vakantie aan: naam: adres: postcode: woonplaats: onderbreek mijn abonnement en ver reken het abonnementsgeld. eerste dag geen krant: eerste dag weer thuis bezorgen: Stuur deze bon naar: Provinciale Zeeuwse Courant Afdeling Lezersservice Antwoordnummer 123 4380 V8 Vlissingen (postzegel niet nodig) e-mail: abo@pzc.nl Ben je moeder ef wil je moeder worden? Stop dan met raken. Het Is slecht voor jezelf ee voor je Inngeöoran) kind. Mier Hltrnlit? lel 0990-9390 [f 0,22/C 0,10 p/inl r=aSDE facto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 12