Praktijkschool naar nieuw pand PZC PZC Lievense dicht zoals een ander sigaretten rookt Onvrede over verplaatsing De Watertoren Oude basisschool De Leeuwenburch wordt verbouwd voor Het Bolwerk Groentezaak haalt gulden even terug Beekhoekspolder Beekhoeks polder II agenda 11 Vuurwerk op Vlissingse kermis Meer klachten over WAO-huIp Winkeldievegge aangehouden Theaterrondleidingen in Burgh Bewoner slaapt door inbraak heen Politie pakt zeven vandalen lezers schrijven Midzomerfeest dinsdag 16 juli 2002 doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Direct na de bouwvak wordt begonnen met de nieuwbouw voor praktijk school Het Bolwerk in Middel burg. De school wil volgend jaar verhuizen naar het oude ge bouw van basisschool De Leeu wenburch aan de Oude Vlis- singseweg. Het pand moet eerst grondig verbouwd worden. De noodlokalen die nu nog bij het gebouw staan worden bin nenkort weggehaald. In de tweede week van september gaat de eerste paal de grond in. Aan het bestaande gebouw wor den een praktijkgebouw en een tuinbouwlokaal gebouwd. Ver der wordt het gebouw aan de binnenkant helemaal gereno veerd. „Het wordt aangepast aan onze wensen", zegt direc teur L. van Duivendijk. „Prak tijkonderwijs is een heel ander verhaal dan basisonderwijs. Het voordeel van dit gebouw is dat de lokalen groot zijn. Wij hebben groepen van veertien leerlingen." Binnenstad De school zit nu nog in een oud gebouw in de binnenstad, aan een pleintje in de Verwerij- straat. „Een ander gebouw is absoluut noodzakelijk", vindt Van Duivendijk. „Hier kun je geen praktijkonderwijs geven, liet gebouw is te klein, te slecht en de plaats is verkeerd. De school zit helemaal weggestopt, de uitstraling is slecht. Het is een saai, streng ogend gebouw." Op Het Bolwerk zitten leerlin gen met een leerachterstandZe krijgen op de praktijk gericht onderwijs. Het is de bedoeling dat de leerlingen na vijf jaar een vaste baan hebben. Op dat mo ment gaan ze van school. Er is geen eindexamen. „Die baan is het eindexamen", zegt Van Dui vendijk. Negentig procent van de leerlingen vindt daadwerke lijk werk. Van de tien procent die overblijft, stroomt een aan tal leerlingen door naar het ROC, een aantal kiest ervoor huisvrouw te worden en een en keling valt uit. OOSTERLAND - „Ook wij zit ten van die euro te balen, daar om kunt u deze week bij ons met guldens betalen." Die tekst prijkt op de reclameborden van de groentespeciaalzaak van. Bennie Pieper aan de Molenweg in Oosterland', evenals op de ruit van de winkelwagen in groenten en fruit van Arco Pie per. De gebroeders Pieper halen voor even de gulden terug in hun verkoopsysteem en die actie blijkt verrassend veel respons op te leveren. „Blijkbaar zijn er nog heel wat guldens en tientjes achtergeble ven bij de mensen. Ik hoor dat het geld vaak tevoorschijn komt uit vergeten laatjes tijdens de schoonmaak of uit jaszakken", zegt Bennie Pieper. Zo verging het hem zelf in elk geval ook. Van maandag tot en met zater dag kunnen de klanten zowel in de winkel als in de winkelwagen desgewenst met guldens afreke nen. Daarbij worden geen kos ten voor het omwisselen in reke- ning gebracht. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Het nieuwe gebouw is ontwor pen aan de hand van de wensen van het personeel. „Ze zijn over al in het land geweest om te kij ken." Alle ruimtes in de nieuwe school zijn gegroepeerd rond een grote hal. Er komt een kook- lokaal, met een restaurant waar buurtbewoners kunnen komen ZOUTELANDE - Van Weemoed naar Deemoed. Dat is de nieuwe dichtbundel van de Zouteland- se Lutgarde Lievense-Nauts. In het boekje staan weemoedige gedichten, afgewisseld met luchtige versjes. De gedichten zijn gebaseerd op de wereld om de schrijfster. Vanaf 1 augustus is de bundel te koop in het Boe- kenhuisje in Zoutelande. De bundel is gedrukt in een groot lettertype en van de aanschaf prijs gaat telkens vijftig euro cent naar Slechtzienden en Blindenbelangen. „Ik wil mensen hun ogen laten openen. Ze wijzen op de kleine dingen in het leven", vertelt de 52-jarige Lutgarde. Sinds vijf jaar lijdt ze aan een oogziekte, waardoor ze bepaalde dingen meer is gaan waarderen. „Ik schrijf al heel mijn leven, maar door mijn slechte zicht ben ik de dingen anders gaan zien." Zo heeft ze in haar bundel aan dacht voor de regendruppels op het mos in haar achtertuin en voor een kruisspin die balan ceert op haar spinrag. De bundel is een verzameling van de gedichten die Lutgarde in de afgelopen tien jaar heeft geschreven. „Ik ben geïnspi reerd door natuur, liefde, DOMBURG - De Badstraat, 'l Groentje en het Nehalenniage- bied in Domburg staan donder dag in het teken van het jaar lijkse Midzomeravondfeest. De braderie duurt van 15.00 tot 21.30 uur. Het feest bestaat uit een creativiteitsmarkt, een kin dervrijmarkt en plaatselijke on dernemers met een kraam. De braderie is extra aangekleed met muziek, een ballonnen clown, straattheater van Clown Frankel, een springkasteel en een kinderkennis op grasveld 't Groentje. eten. Verder zijn er vier theorie lokalen, ruimtes voor logopedie en maatschappelijk werk, een inf ormaticagang, een techniek lokaal, een magazijn waarin ook les gegeven wordt en een stagekantoor. In de praktijkhal, de trots van de school volgens Duivendijk, ko- vriendschap en emotie", zegt Lutgarde. De schrijfster vertelt dat ze voorheen een bundel met rouwgedichten heeft geschre ven. Nu zijn er ook weer gedich ten over de dood te vinden. „Dat is iets wat mij bezighoudt. Het schrijven is voor mij een soort verwerkingsproces." Er zijn dan ook veel autobiogra fische elementen in de bundel opgenomen. Zo heeft Lutgarde een gedicht over het verlies van haar vorige man en de dood van haar moeder geschreven. „Dat gedicht over de dood van mijn man heb ik eigenlijk voor mijn kinderen geschreven. Zij waren destij ds erg j ong en ik wou dat ze mijn kijk erop later konden te ruglezen. Ook met het oog op als ik er niet meer zou zijn." Beleving Lutgarde vertelt dat de onder werpen in de gedichten zijn ge schreven zoals zij ze heeft be leefd. „Bij een boswandeling in de Achterhoek zag ik een ge sneuvelde boom. Ik heb die er varing op papier gezet. Iemand anders had het misschien heel anders beleefd." Maar de dich teres kan ook ervaringen van een ander op papier zetten. Zo als die van haar haar buurman. „Hij heeft mij ooit eens verteld over zijn bezoek aan de kapel van Hoogelande. Dat heb ik in het gedicht Vaarwel beschre ven. Mijn buurman was laaiend enthousiast. Alsof ik het zelf ge zien had, vond hij." Lutgarde schrijft ook observa tiegedichten. Zo heeft zij de ver andering van Vlissingen in een gedicht gevat. „Ik vind het jam mer wat er in die stad gebeurt. Mijn gevoel daarover staat in Vlissingen, oud/nieuw." De dichteres wil overigens niet dat mensen in een grimmige stem ming komen na het lezen van haar bundel. „Ik probeer altijd een wending in mijn gedichten aan te brengenLaten zien dat j e ergens sterker uit kan komen. Het leven gaat verder." Lutgarde schrijft, volgens haar zelf, gedichten zoals een ander men drie verdiepingen. In de kelder komt een ruimte waarin kinderen kunnen leren lassen en fietsen repareren. Op de begane grond komt een ruimte met een brug voor auto's. Daar worden auto 's gepoetst en worden lessen metaalbewerking gegeven. Op de eerste verdieping komt de sigaretjes rookt. „Het gaat de hele dag door, zelfs in bed. Ik heb onder mijn kussen een bloc note liggen met een zaklan taarn. Ik zou niet kunnen slapen als ik mijn ideeën niet direct op schreef." Ook probeert de schrijfster haar gedichten zo toegankelijk mogelijk te hou den. „Ik ga daarmee tegen de trend in van het vage en geheim zinnige. Ik wil mensen kunnen bereiken en ontroeren." houtafdeling. Er zijn plannen om een houtwerkplaats te be ginnen waar mensen kleine re paraties kunnen laten verrich ten. Aan de buitenkant van de school komt nog een tuinbouw lokaal, met een overdekte ruim te waar leerlingen kunnen leren bestraten. De school moet in mei klaar zij n Aan het eind van het schooljaar volgt de verhuizing, zodat de school aan het begin van het volgend schooljaar in gebruik genomen kan worden. De ge meente Middelburg financiert de verbouwing, die ruim één miljoen euro kost. Het verslag van de vergadering van de PC Groene Ruimte in de PZC van 5 juli behoeft enige aanvulling. Afgraven van veer tig tot vijftig centimeter boven grond is onherstelbaar, niet on voorstelbaar. Het is namelijk al te zien aan het stuk grond dat al is afgegraven. Al sinds 1999 is meer dan20.000 m' bovengrond afgevoerd. Er kan dan ook moeilijk ontkend worden dat al tweeënhalf jaar geleden met de uitvoering is be gonnen. Legaliseert een besluit tot verschraling van de bouw voor en een herinrichtingsplan in voorbereiding het afvoeren van grond op zo grote schaal? De zandplaat van het jaar 1000 werd hier blootgelegd. Walche ren kende geen dijken, wellicht waren de kreken nog niet afge sloten met dammen. De Swene, tussen Dunhove en Lemmele, nu Veerse Meer, omspoelde deze vlakte ten noorden van de Le pelstraat. In driehonderd jaar vormden zich schorren en slik ken, die geleidelijk werden be dijkt. Deze natuurlijke ontwik keling wordt geweld aangedaan in naam van zogenaamde nieu we natuur-bouw. Onherstel baar is het afvoeren van grond, in tegenstelling tot verandering in gebruik of welke cultuur maatregel ook, die weer onge daan gemaakt kan worden. Fiets eens langs de Noorddijk van Vrouwenpolder naar Oran jezon, bekijk de gewassen en de zandvlakte daarnaast. Stelt u zich dan voor dat dit wordt uit gebreid tot aan de camping de Zandput. Dat mag niet gebeu ren! A. Maljaars Lijdijkweg 5 Vrouwenpolder In de PZC van 05-07 wordt ver slag gedaan van het protest van de heer Malj aa rs tegen de herin richting ofwel de vernietiging van de Beekhoekspolder. Mijns inziens terecht. Dit gebied is met de weidehoek achter St. Laurens, het gebied aan de oude Kleverskerkseweg en de weilanden aan het Brigdamsepad in het kader van de ruilverkaveling toegewezen als waardevol landschap aan de natuurbescherming juist ook om hun geologische en cultuur historische waarden. Dat maakt deze gebieden uniek voor Wal cheren. Ondanks de afspraken heeft de ZMF niets ondernomen tegen de aantasting van deze gebieden. Onder het mom dat de ontstane schade nu zo groot geworden is dat er niets meer aan te doen zou zijn gaat nota bene de natuurbe scherming deze laatste originele landschappen vernietigen. Bo vendien wordt de vrijgekomen grond gebruikt om hier en daar nog aanwezige oorspronkelijke landschapselementen te egali seren. Voor de bescherming van deze oorspronkelijke landschappen en natuur ben ik, en veel van mijn kennissen, lid geworden van o.a. ZMF en Zeeuws Land schap. Niet om ze door deze or ganisaties te laten vernietigen tot een landschap dat nooit be staan heeft en al helemaal niets met Walcheren te maken heeft. G.P. Geerse Noordweg 187 Middelburg STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor oude ren; DOMBURG - Strandpaviljoen De Oase. 10.30-11.30 uur: Beachfitness; Pleintje 't Groentje, 19.00-19.30 uur: Meeleeftheater; Strandpaviljoen de Stenen Toko, 14.00- 15.30 uur: Kinderactiviteiten op strand; MIDDELBURG - Oostkerkplein 22, 20.00- 21.00 uur en 21.00-22.00 uur: TaiChi voor beginners; OOST-SOUBURG - Buurthuis de Schuur, 13.00-15.00 uur: Inloopmiddag voor al lochtone vrouwen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie-contactochtend en 14.00 uur: Sjoelclub; Bellamypark, 12.00-1.00 uur: Kermis; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor 60-plussers en koersbal; Sportpark Prelaat, vanaf 18.00 uur: Bad gasten Tennistoernooi; ZOUTELANDE - Langstraat, 13.00-21.00 uur: Markt; Strand-zuid, 13.00-16.00 uur: Strandspe- len; 't Winkeltje van Jannetje, 13.30-16.30 uur: Hobbydemonstratie; door Miriam van den Broek DOMBURG - Het Veerse ge meentebestuur neemt binnen zes weken een besluit over de vrijstelling van strandpavil joen De Watertoren in Dom burg. Het paviljoen moest van het waterschap een stuk naar voren omdat het te dicht tegen de duinen stond. Hoewel de ontheffing voor de nieuwe plaats nog niet is verleend, is het paviljoen al verplaatst. Tien eigenaren van de achter liggende strandhuisjes hebben een bezwaar ingediend bij de gemeente. Zij nemen het de ge meente kwalijk dat ze nooit heeft ingegrepen tijdens de bouw. Al bij de eerste werk zaamheden is de gemeente ge beld door inwoners die vroe gen of men op het gemeente huis wist wat daar gebeurde. Daar is niet op gereageerd, zeggen de bezwaarmakers. Zij benadrukken niet tegen het paviljoen of de eigenaar te zijn, maar dat ze vooral moeite heb ben met de gang van zaken. Als de gemeente tijdig had in gegrepen, stond het paviljoen wellicht niet op 'zo'n lelijke plek', menen de eigenaren van de hokjes. Paviljoen De Water toren staat nu twaalf meter uit de duinenrij. „Het is zo jammer van de skyline van Domburg", zegt één van de bezwaarma kers. „Het is net alsof De Wa tertoren op het midden van het strand staat.Bovendien is het paviljoen niet alleen twaalf meter naar voren gezet, maar ook een stukj e naar het westen zeggen tegenstanders. Volgens F. Streng van de ge meente Veere heeft de Stich ting Strandexploitatie Wal cheren de meest geschikte plaats aangewezen en de fun dering voor de nieuwe plek aangelegd. Of dat inderdaad verder naar het westen is, kon hij gisteren niet zeggen. Te oud De eigenaren van de tien strandhokjes hebben door de verplaatsing niet langer vrij uitzicht op zee. Ze kijken pal op het gebouw. Daarnaast is het pand groter geworden. Een gewone verplaatsing was on mogelijk. Daarvoor was het paviljoen te oud. Daarom zijn bij het nieuwe paviljoen een paar containers extra ge plaatst. De bezwaarmakers hebben vo rige week hun klachten toege licht tijdens een hoorzitting op het gemeentehuis. Binnen zes weken nemen burgemeester en wethouders een besluit over de zienswijzen. Binnen die zelfde termijn probeert het college ook een besluit te nemen over de ontheffing. „We gaan eerst nog eens met de eigenaar pra ten over die twee containers", zegt Streng. „Het is niet gezegd dat B en W zich daarin kunnen vinden. Feit blijft wel dat de verplaatsing is opgelegd door het waterschap en dat de ge meente de huidige situatie zo snel mogelijk wil legaliseren. VLISSINGEN - Het jaarlijkse vuurwerkspektakel tijdens de Vlissingse kermis wordt donderdagavond gehouden vanaf 22.30 uur. De beste plaatsen om het vuurwerk te zien, zijn het Keizersbolwerk en het plein bij het standbeeld van Michiel de Ruyter. De laatste dag van de kermis, zondag 21 juli, staat in het teken van gezinnen. Op deze dag draaien kermisexploi tanten langere ritten tegen een voordelige prijs. De meeste kermishouders zullen daaraan meedoen. Kinderen krijgen die dag een presentje. MIDDELBURG - De Socialistische Partij in Middelburg heeft veertien nieuwe klachten gekregen van WAO'ers over slechte begeleiding door instellingen. De klachtenstroom kwam binnen nadat de SR de barricade op ging om het WAO- beleid aan de kaak te stellen. R. Dreesens van de SP ging daar voor vorige week naar Den Haag. Ook voerde hij samen met één van de gedupeerde WAO'ers actie bij het reïntegratiebe- drijf Kliq in Goes. De SP gaat zich voor alle nieuwe gedupeer den inzetten. VLISSINGEN - Een 37-jarige Vlissingse heeft gisteren een boete gekregen van 110 euro. De vrouw had bij de Gamma aan de Govert Flincklaan een nietmachine ter waarde van 36 euro niet afgerekend. Ze werd aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Na het betalen van de boete mocht de Vlis singse naar huis. BURGH - Museum De Burghse Schoole verzorgt ook deze zo mer weer theaterrondleidingen tijdens dinsdagavonden in juli en augustus. De wandeling voert over de Karolingische Burght, langs het oude schooltje en naar de hervormde kerk. Vandaag is de eerste theaterrondleiding. Vertrek oml9.00uur vanaf museum De Burghse Schoole. BURGH-HAAMSTEDE - Een inbreker heeft in de nacht van zondag op maandag toegeslagen in een huis aan de Platbos- laan in Burgh-Haamstede, terwijl de bewoonster op de bovenverdieping lag te slapen. Hoewel de inbreker verschil lende kasten uitvoerig heeft doorzocht, is zij door het onge wenste bezoek heengeslapen en ontdekte de inbraak de volgende dag. De dief is vertrokken met ongeveer vijftig vi deobanden, dertig cd's en een paar honderd euro. AXEL - De politie heeft zaterdagmiddag in Axel een groep jongeren aangehouden in verband met vernielingen aan een schoolgebouw. Aanvankelijk hield de politie vier jongeren aan. Ze maakten deel uit van een groep van zeven: vier meisjes en drie jongens, in leeftijd variërend van twaalf tot zestien jaar. De aanhouding gebeurde na een tip. Op het moment dat de politie bij de school arriveerde, rende het zevental weg. Een zoektocht in de buurt leverde vier aanhoudingen op. Het kwartet werd voor verhoor naar het bureau gebracht, waar ook de overige drie zich naderhand meldden. De politie heeft de zeven doorverwezen naar het Halt-bureau. De ouders zijn op de hoogte gesteld. Eigenaren van strandhokjes rondom De Watertoren hebben bezwaar gemaakt tegen de verplaatsing van het strandpaviljoen. foto Ruben Oreel Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. doorValeska Nastaly Vlissingen oud en nieu w Met weemoed in hart en ogen zag ik alles gelaten gebeuren. In 't oude Vlissingen vielen scheuren, maar in deze eeuw moest alles mogen. Hemel en aarde werden bewogen door notabelen en superieuren. Zij zouden de binnenstad opfleuren. Het oude moest het nieuwe gedogen. Restauratie, nieuwbouw krijgen vrije loop: reptielenzoo, Maritiem Arsenaal en als pronkstuk de Mega-bioscoop. Verleden en heden als samenloop van het oeroude levensverhaal, in de havenstad vol goede hoop. Lutgarde Lievense-Nauts uit Zoutelande beschrijft in haar dichtbundel Van Weemoed naar Deemoed haar beleving van het leven in haar omgeving. foto R u ben O ree I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11