m over kandidatentekort LPF Zorg JACKPOT Pi Legionella bij personeelslid Van der Valk Akkoord Strafhof kent slechts verliezers Nederland één, twee en drie 6 MILJOEN Man schiet vanuit menigte op Chirac Kevers naar iddelburg Meeste namen voor ministersposten zijn inmiddels afgevallen Lech Walesa wil terugkeren als president Polen Over de kop tijdens Megafestatie zt-_ CDA'er wil hongerstaking breken Spanning keert terug in Kashmir Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- M22° T16° NO 4 Zon op komst Wolkenvelden, maar steeds meer zon. Matige noordoostenwind bij maximaal 22 graden. 245e jaargang no. 165 d maandag 15 juli 2002 |os nummer 1,00 Hoor Ap van den Berg DEN HAAG - Bij het CDA en de WD is bezorgdheid ontstaan over het uitblij ven van kandidaat-be windspersonen van de Lijst Pim Fortuyn. Volgens welingelichte kringen rond formateur Jan Peter Bal kenende is die bezorgdheid on gegrond. „Vrijwel alle staatsse cretariaten zijn in principe ingevuld. Voor de resterende ministeries zijn voldoende kan didaten beschikbaar", aldus bronnen. De verwachting is dat Balke- WARSCHAU - De Poolse ex- president Lech Walesa keert te- mg in de politiek. Hij wil op nieuw president worden. De huidige situatie in het land biedt hem geen andere keus dan terug te keren, dat meldde het Poolse persbureau PAP. Twee jaar geleden liet Walesa de poli tiek voor gezien, nadat hij bij de presidentsverkiezingen een ne derlaag had geleden. Walesa werd begin jaren tachtig we reldberoemd als leider van het Poolse vakverbond Solidariteit. Hij kreeg de Nobelprijs voor de Vrede en bracht met zijn bewe ging de communistische rege ring uiteindelijk ten val. DPA nende morgen al zal gaan praten met de kandidaat-bewindsper sonen. Vandaag bespreekt hij de stand van zaken met de onder handelaars Maria van der Hoe ven (CDA), Mat Herben (LPF) en Gerrit Zalm (WD). Van de schaarse namen van LPF-kandidaten die aan het Binnenhof circuleerden zijn in tussen de meeste afgevallen. Het afgelopen weekeinde be dankte Jan Wolter Wabeke, oud-hoofdofficier van Justitie in Breda, voor de eer om minis ter van Vreemdelingenbeleid en Integratie te worden. Eduard Bomhoff wordt definitief minis ter van Volksgezondheid. Ver keer Waterstaat en Economi sche Zaken zijn nog steeds onbemand. LPF-voorman Herben ziet ech ter geen probleem. „Ik heb wel tien mensen op mijn lijstje die minister kunnen worden", al dus Herben. Van de staatssecre tariaten lijkt Financiën vast in handen van de Rotterdamse fis calist Stefan van Eyck. Voor Cultuur/Media is Nico Haas broek afgevallen. Kamerleden en partijbonzen van CDA en WD veronderstel den dit weekeinde dat de recen te bestuurscrisis en de laatste ontwikkelingen tijdens de for matiebesprekingen kandidaten kopschuw hebben gemaakt om aan een nieuwe kabinetsploeg deel te nemen. Zo ondervond ook de WD last van de instabi liteit van de LPF. Die was voor oud-burgemeester van Bergen op Zoom Ans van den Berg aan leiding een aanbieding van Ger rit Zalm af te wijzen. Inmiddels heeft na het CDA, nu ook de WD zijn ministersploeg compleet. Johan Remkes (Bin nenlandse Zaken en vice-pre- mier) en Hans Hoogervorst (Fi nanciën) krijgen vrijwel zeker gezelschap van asielwoord voerder Henk Kamp en Justitie minister Benk Korthals. Zij krijgen respectievelijk de de partementen Volkshuisvesting- /Milieu en Defensie. De Leidse wethouder Melanie Schultz van Haegen wordt staatssecretaris Verkeer en voormalig JOVD- voorzitter Annette Nijs (zij doet nu personeelszaken in de Shell- vestiging in Manilla) gaat naar Onderwijs. Kamerlid Atzo Ni- colaï behartigt straks Europese Zaken. Oud-JOVD-voorzitter Mare Rutte stevent eveneens rechtstreeks af op Sociale Za ken Werkgelegenheid. Partijraad De WD-partijraad is zaterdag in Amersfoort in grote lijnen ak koord gegaan met het nieuwe regeerakkoord en wat onder handelaar Zalm voor de WD van onze redactie binnenland BREDA - De 55-jarige Elly Goutier uit Molenschot, bij Breda, is besmet met de legionella-bacterie. De In spectie voor de Volksgezond heid en de GGD onderzoeken waar ze de besmetting heeft op gelopen. De vrouw, medewerkster van het Van der Valk-motel Gilze- Rijen, is met hoge koorts opge nomen in het ziekenhuis in Oos terhout. De schoonzoon van de vrouw, D. van Gestel, heeft het sterke vermoeden dat zijn schoonmoeder in het motel besmet is geraakt. Manager Spierings van het motel ontkent dat met klem. Zij werd gister avond ingelicht door het zie kenhuis. Spierings: „Ik vind het vreselijk voor die mevrouw, maar het kan niet van hier komen. Wij hebben hier geen legionella. We zijn pas gecontroleerd door het ministe rie van Vrom en ik heb alle rap porten om aan te tonen dat we schoon zijn. Los daarvan laat ik de waterleidingen zelf bemon steren." Rapport De besmetting van een mede werker komt voor Van der Valk op een wel heel ongelukkig tijd stip. Eind vorige week presen- teerde het ingenieursbureau DHV een rapport waaruit welis waar bleek dat van vier vesti gingen in West-Brabant er drie bouwkundig gezien veilig wa ren, maar dat er juist bij motel Gilze-Rijen in Gilze verbeterin gen nodig waren. Van der Valk woordvoerder Van Poppel zei bij die gelegenheid: „Het rap port ontzenuwt gelukkig alle geruchten over grove gebreken. Zoals de melding dat onze wa terleiding niet deugt. DHV heeft daar niet eens naar gekeken, dat viel buiten het onderzoek." GPD Karsten Kroon (rechts) schreeuwt het uit van vreugde na de winnende sprint in Plouay. Erik Dekker (linksachter) juicht mee, Servais Kna- ven (links) verbijt op de streep zijn teleurstelling. foto Jasper Juinen/ANP van onze sportredactie PLOUAY - Oranje bezette gisteren na de achtste etappe van de Tour alle ereplaatsen. Karsten Kroon, de debutant uit de Rabo- ploeg, woiz de rit in Plouay in een sprint met zes medevluchters. Servais Knaven werd tweede, Erik Dekker eindigde als derde. De eindsprint gaf een staaltje van perfect ploegenspel te zien. Kroon had in de finale, waarin de demarrages elkaar opvolgden, in Erik Dekker de ideale ploeggenoot. De Rabokopman, die na zijn beenbreuk nog lang niet in topcondititie is, moest tien kilo meter voor de streep de zes vluchters laten gaan, knokte zich terug en ging daarna zelf weer in de aanval. Kroon had zich geen be tere helper kunnen wensen. De Australiër Bradley McGee won zaterdag de etappe. Igor Gorzzalez de Galdeano be hield de gele trui. Het gebeurde in de Tour drie keer eerder dat drie Nederlanders alle ereplaatsen voor zich opeisten. Henk Nijdam won op 27 juni 1964 de zesde etappe voor Jo de Haan en Jan Janssen. Op 21 juli 1977 was Gerrie Knetemann de sterkste voor Kees Bal en Gerben Karstens. Een jaar later was het opnieuw raak. Op 29 juni 1978 won Jan Raas de proloog, werd Knetemann tweede en Joop Zoetemelk der de. ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - Het politie werk van de VN in Bosnië kan doorgaan. Ook volgende vre desmissies die werden bedreigd door een veto van de Verenigde Staten zijn gered. De ruzie in de VN-Veiligheidsraad over im muniteit van Amerikaanse vre- dessoldaten voor het Interna tionale Strafhof (ICC) is beslecht met een compromis. Maar wel eentje met een 'bittere nasmaak', aldus de Duitse justi tieminister Daubler-Gmelin. De afgelopen weken is er sprake geweest van een zeldzaam hard gevecht in de veiligheidsraad. Amerika wilde dat al zijn solda ten en burgers zouden worden gevrijwaard van mogelijke ver volging door het nieuwe straf hof in Den Haag dat zich richt op ernstige oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijk heid. Om hun zin te krijgen, ge bruikten de VS hun vetorecht in de veiligheidsraad om voortzet ting van de VN-missie in Bosnië te blokkeren. Deze stap zorgde voor wereld wijde kritiek. In de veiligheids raad nam Amerika een volstrekt geïsoleerde positie in, maar su permacht Amerika negeren kon ook niet. Dus werd gewerkt aan een compromis om het werk van de VN te kunnen voortzetten en de VS 'iets' te kunnen geven zonder het strafhof al te veel te ondermijnen. Advertentie ie juli °P nu uw Staatsloten bij o.a. Prlmera, Bruna en Postkantoren. Voor het dichtstbijzijnde verkooppunt bel met: 09OO-3OO 49 SO 0,35 p.m.) of kijk op www.staatsloterij.nl. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. UTRECHT - Lekker over de kop gaan in een van de kermisattracties buiten op de Megafestatie in de jaarbeurs in Utrecht. Het thema was dit jaar 'The fun never stops'. foto Marco Hofste/GPD Een vierde compromisvoorstel van de Amerikanen - met een jaar uitstel van onderzoek en vervolging van vredessoldaten uit landen die net als de VS het ICC niet steunen - heeft het in de nacht van vrijdag op zaterdag gehaald. Het VN-mandaat in Bosnië dat anders komende nacht zou aflopen, werd daarop onmiddellijk verlengd. De twee grootste verliezers van het compromis zijn de Verenig de Staten en de Veiligheidsraad, meent William Pace, voorzitter van de Coalitie voor het ICC. De VS hebben het spel hard ge speeld, daarmee veel aversie op geroepen en relatief weinig bin nengehaald, aldus Pace. Het instituut VN-Veiligheidsraad heeft volgens Pace schade opge lopen, omdat het een illegale be slissing heeft genomen. Het compromis druist volgens de Coalitie in tegen het Verdrag van Rome, waarin de oprichting van het strafhof is afgesproken. „De regering Bush heeft gepro beerd het fundamentele princi pe te doorbreken dat niemand boven de wet staat", aldus Ri chard Dicker, directeur inter nationaal recht bij Human Rights Watch. „Maar ondanks alle pressie heeft Washington alleen een tijdelijk uitstel ge kregen en kennis gemaakt met wereldwijde woede over zijn opstelling." Dicker meent dat het eindresultaat van de Ameri kaanse anti-ICC-campagne j uist een wereld wij de steun voor het Internationale Strafhof is. GPD uit het vuur heeft gesleept. Sommige sprekers betreurden dat de WD niet het voortouw heeft bij Vreemdelingenbeleid (LPF), Veiligheid (LPF) en WAO (CDA). Anderen, onder wie oud minister Pieter Winsemius, wa ren van oordeel dat er te weinig aandacht bestaat voor milieu. GPD {BH 1. McGee (foto) 4.10.56 2. Kirsipuu z.t. 3. Horillo z.t. 28. Kroon z.t. 8e etappe 1. Kroon 4.36.52 2. Knaven z.t. 3. Dekker 68. Boogerd 1.55 ALG. KLASSEMENT 1. De Galdeano 32.18.46 2. Beloki 0.04 3. Jaksche 0.12 43. Boogerd 2.33 zie pagina 13,14 en 20 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl CD A-Tweede-Kamerlid Van Haersma Buma wil dat de ver- dachtevan de moord op Pim Fortuyn, als hij zijn hongersta king doorzet, desnoods onder dwang moet worden gevoed. ,Hij moet koste wat kost voor de rechter verschijnen Hij heeft de samenleving op zijn kop gezet. Hij heeft een geheim en zou dat zo in zijn graf meenemen." In Kashmir is de spanning weer volop terug, nadat moslim-seperatisten af gelopen zaterdag 27 hin does om het leven brach ten. India ziet Pakistan als verantwoordelijk voor de aanslag. Islamabad ont kent dit en ver oordeelt de ter- r~ roristische actie. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; ge zondheid: 6; zeeland: 7,9 en 11sport: 13,14,15,17,19 en 20. van onze redactie buitenland PARIJS - President Chirac is gisteren tijdens viering van de Franse nationale feestdag aan de dood ontsnapt. Een man haalde tijdens een militaire pa rade midden in Parijs een ge weer tevoorschijn en schoot daarmee in de richting van de president. Het schot miste doel en de man kon snel worden overmeesterd. De president bevond zich in een open Jeep, als onderdeel van een militaire parade op de Champs Elysees. Toen hij bij de Are de Triomphe net was weggereden, pakte een 25-jarige man midden in het publiek een geweer uit een gitaarkoffer en loste daarmee een schot. Vervolgens probeerde hij de hand aan zichzelf te slaan. De man bevond zich op onge veer 20 meter afstand van de president. Mensen uit het pu bliek waarschuwden direct de politie, die de man in de boeien sloeg en afvoerde. De festivitei ten in de Franse hoofdstad gin gen gewoon door. De vrouw van president Chirac bevestigde kort na het incident dat er op haar echtgenoot was geschoten. De Franse politie houdt het erop dat het incident op zichzelf staat en dat geen sprake is van een complot. Van de schutter is bekend dat hij een extreemrechtse achtergrond en een strafblad heeft. Hij nam in het verleden deel aan demon straties van neo-nazi's. De man heeft een bekentenis afgelegd, maar verder had hij een onsa menhangend verhaal. Om die reden heeft de politie besloten de man psychiatrisch te laten onderzoeken. Chirac zelf kwam kort na het incident aan het woord in een vraaggesprek voor de televisie, maar daarin repte hij met geen woord over de aan slag. AFP/ANP/RTR/DPA (Advertentie) naama noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15.- rtraat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:ti noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- Q per maand met nummer: J j j automatische incasso 19,25). handtekening: D Per kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- 'J f"6* vens. In de colofon treft u nadere informatie aan automatische incasso ft "71 ft91 4.1'nnnnnQll Antwoordnummer 123 UUUUUZ 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1