PZC SER-voorzitter zonder rugzakje Zomerpont Zijpe moet nog groeien PZC Serie concerten in dorpskerk Renesse W oonbootbe woners Kortgene in verzet 13 Goes stapt niet in reinigingsdienst Paardrijdster gewond Walter de Klijne gaat kar Schouwse Sociaal Economische Raad trekken Rommelmarkt in Haamstede Concertavond Auto gestolen in Renesse Blauwwier Krammer en Volkerak Alcoholcampagne op Schouwen Vrouw in gezicht gestompt zaterdag 13 juli 2002 HnnrRob Paardekam GOES - De gemeente Goes I houdt de inzameling van afval in eigen beheer. Het college wijst een offerte van de onlangs opgerichte Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD) van de hand. Volgens wethouder S. van 't Westeinde biedt een eigen dienst veel meer voordelen. Delta Nutsbedrijven wil via dochteronderneming ZRD de inzameling van afval van de Zeeuwse gemeenten overne men. Goes had daar wel oren naar en vroeg een offerte aan. Gelijktijdig werd een intern on derzoek uitgevoerd. „We wilden weieens weten wat nu eigenlijk de kostprijs van de afvalinza meling is", aldus Van 't Westein de. Het onderzoek is uitgevoerd door Price Waterhouse Coopers. Dat bureau kwam tot de conclu sie dat gemeente best wat effici ënter zou kunnen werken door onder meer het flexibel inzetten van personeel. De gemeente heeft de offerte van de Zeeuwse Reinigings Dienst en het eigen interne onderzoek met elkaar vergeleken en kwam tot de con clusie dat de ZRD iets goedko per is, maar lang niet genoeg om met de nieuwe dienst in zee te gaan. „Door efficiënter te wer ken, denken we het verschil te kunnen overbruggen", aldus wethouder Van 't Westeinde. Goes is na Schouwen-Duive- land de tweede grote gemeente die deze week bekendmaakt niet mee te doen met de ZRD. Middelburg gaat wel in zee met Delta Nutsbedrijven. doorFamke van Loon NIEUW-HAAMSTEDE - Wat hem precies te wachten staat weet hij nog niet. Maar dat maakt de Sociaal Economische Raad (SER) Schouwen-Duive- land wat betreft de kersverse voorzitter Walter de Klijne (58) alleen maar interessanter. Ook al zal het nog even duren voor dat deze adviesraad op haar volle kracht kan uitkomen. „Zet maar elf enthousiaste voetbal lers op een veld en zeg dat ze een leam moeten worden. Dat is ook niet van de ene op de andere dag gerealiseerd." Met een vastberaden blik schuift hij aan tafel. En straight to the point. Want De Klijne windt er geen doekjes om dat hij (nog) niet tot de Schouwen- Duivelandse incrowd behoort. Of zoals wethouder Ger van de Velde - de Wilde hem aankon digde: een voorzitter 'zonder rugzakje'. Afkomstig uit Den Bosch maakten hij en zijn wouw Bonnie samen met hun twee zonen in eerste instantie als toeristen kennis met Schou- wen-Duiveland. Verslingerd redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon AliPankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl Email: web@pzc.nl in de Schouwen-Duivelandse maatschappij te begeven. „Eerst waren we altijd blij dat we hier rustig konden uitblazen en van het eiland genieten. Nu we hier wonen zal dat steeds meer inhoud gaan krijgen. Vorig jaar zijn wij één van de loca ties van de Kunst Schouw ge weest. Dat was erg leuk: dan zie je het halve eiland voorbij komen." Als voorzitter van de SER Schouwen-Duiveland mag hij nu de komende drie jaar aan het roer staan van een adviesraad waarin het hele eiland mee praat. Vertegenwoordigers van uit ondermeer de horecamilieu, onderwijs, recreatiebedrijven en de zorg kijken vanuit hun sector naar de gepresenteerde beleidsplannen van de gemeen te. De Klijne moet daarbij als neutraal en onafhankelijk kapi tein het schip op koers houden. Een rol die hij als generalist graag krijgt toebedeeld. „Ook als project-manager stuit je vaak op problemen of vraag stukken waar juridische, econo mische en technische kanten aan zitten. De kunst is er inte graal naar te kijken en ze op te lossen." Zinnige uitkomst „Rode draad is mensen van ver schillende disciplines, achter gronden en karakters samen creatief tot een zinnige uit komst te laten komen." Tegen die achtergrond vindt de SER- voorzitter dat de gemeente 'een goede stap' heeft gezet met deze onafhankelijke adviesraad. „Verschillende deelbelangen met elkaar confronteren. De op gave voor de leden is over het ei gen hekje heen te kijken om er met elkaar voor het totaal be lang van het eiland te zijn. En dat totaal belang moet dan meer zijn dan een optelsom van de deelbelangen." De meei-waarde van de Schou wen-Duivelandse SER schuilt wat De Klijne betreft niet alleen in die samenspraak. Ook het feit dat deze groep ongevraagd ad vies mag geven aan het gemeen tebestuur is ten gunste voor het eiland. „Want ik neem aan dat er meer wenselijkheden leven bij de achterban van deze leden. De meerwaarde van het onge vraagde advies zal blijken uit de dadendrang van de leden." Want de voorzitter idealiseert zich terdege dat hij in een nieuw avontuur stapt; niet alleen voor zichzelf maar ook voor Schou wen-Duiveland. De eilandelij- ke SER moet nog gaan werken en zich vormen. „Dat is het las tige, maar ook het leuke. Het ziet er goed uit, ik heb er zin in. Temeer omdat het nieuw is: we kunnen het nog invullen zoals we willen." SER-voorzitter W. t „We kwamen hier steeds vaker en raakten een beetje verslin gerd aan het eiland. Die grote waters, de mooie luchten, de open ruimte en de zee: dat blijft fascineren." Debetrokkenheid bij het eiland is er niet minder om. Sinds ruim tóe jaar wordt vast gewoond in Nieuw-Haamstede en vertoeft De Klijne alleen vanwege zijn werk als projectmanager bij Es- sent nog drie dagen in de week inBrabant. Hij lijkt het nu hoog tijd te vinden zich wat actiever BURGH-HAAMSTEDE - De hervormde gemeente Burgh- Haamstede houdt zaterdag 20 juli de jaarlijkse rommel markt. Er wordt een uitgebreid assorti ment aan tweedehands spullen ter verkoop aangeboden, varië rend van meubelen tot electri- sche apparaten, glas en aarde werk. Ook een uitgebreide boekentafel ontbreekt niet en ook het Rad van Avontuur is present. De rommelmarkt wordt gehouden aan de zuid zijde van het kerkgebouw aan de Ring en begint om 8.30 uur. DREISCHOR - In de Neder lands Hervormde kerk in Dreischor wordt op woensdag 17 juli een concertavond gege ven. De Stichting Musica Voca heeft daarvoor organist Sander van Marion en panfluitist Matthijs Koene uitgenodigd. Marion en Koene hebben al vele concerten samen gegeven, waaronder een tournee door Canada. Het con cert begint om 20.00 uur. it zomerpontje van Zijpe: ondanks overvloedige publiciteit loopt het nog niet echt storm. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BRUINISSE - Kabloek, ka- bloek klinkt het. Het monoto ne ritme van het stukje maca- damvveg met zijn betonnen rijplaten en zwarte ribbels er tussen schudt de herinnering aan het vroegere pontje van Zijpe met zijn drukte en soms lange wachttijden wakker. Zo druk als het vroeger - in de tijd dat Schouwen-Duiveland nog écht een eiland was - placht te zijn, zo rustig is het nu bij de na vijftien jaar afwezigheid weer in ere herstelde veerverbin- ding. De pont. Vroeger toen er nog geen dammen en bruggen wa ren een begrip. Wie richting Rotterdam wilde kon er niet omheen en voor de handel was de veerverbinding tussen Zijpe bij Bruinisse en het Fliplandse Anna Jacobapolder van le vensbelang. Het zomerpontje anno 2002 is luxe. Onderdeel van het toeris tische project Fiets een rondje met het pontje. „Vroeger had je de pont nodig om van A naar B te komen. Nu doe je het voor de lol", zegt één van de klanten van de Eendracht van schipper J. van Oevelen uit Roosendaal. Van Oevelen heeft de uitdaging om de verbinding waar de Bra bander in zijn jonge jaren vaak gebruik van maakte („Ik kwam nogal eens op Schou wen-Duiveland") nieuw leven in te blazen aangenomen. Bussen Voor de watersnoodramp van 1953 werden goederen en men sen er per tram naartoe ver voerd. Na de ramp verving de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij op Schouwen- Duiveland de trams door bus sen. Die komen er al sinds 1988 niet meer. In dat jaar maakte het gereedkomen van de Phi- lipsdam een einde aan de veer dienst en daarmee werd ook de busverbinding naar Zijpe overbodig. De klanten van Van Oevelen komen op de fiets. Als het mooi weer is tenminste, Sommigen halen de fiets pas bij de pont van de fietsdrager van de auto. Een stukje fietsen in de buurt van Anna Jacobapolder en dan een paar ponten later weer te rug. Bromfietsers melden zich nu en dan ook voor de over tocht, maar die stuurt Van Oe velen resoluut terug. „Dat kan ik niet hebben. Dat geeft veel te veel schade aan mijn schip. En het is tenslotte toch ook een fiets- en voetveer niet waar." Vroeger was er een bescheiden wachtruimte voor reizigers. Je kon er een ijsje kopen, of een kopje koffie. Nu is restaurant De Veerhaven er te vinden. Er pal tegenover op een beschei den heuveltje een reeds lang leegstaande woning. Alleen een verroest bordje 'dienst' herinnert nog aan het vroegere gebruik ervan. De merkwaar dig gekromde driedubbele parkeerstrook is naast dat aangevreten bordje een van de weinig herinneringen aan de pont. Het onkruid woekert er. Kreeg het vroeger de kans niet voor. Daar zorgde de tweetakt-uit- laatgassen van pruttelende DKW'tjes en de dieselwolken van zware vrachtwagens, wachtend in de rij, wel voor. Je kocht het kaartje voor de over tocht bij een man in uniform met een ingewikkeld uitziend apparaat op de buik. Daaruit toverde hij, na enige onduide lijke handelingen en een forse draai aan een slinger de plaats bewijzen. Koffie De pont. Vroeger het domein van mannen in met olie en - in de stoomtijd die duurde tot 1972 - met kolenstof besmeur de overalls. Van Oevelen en zijn echtgenote lopen gewoon in him doordeweekse kloffie op hun uit 1927 daterende Een dracht, een vrachtschip van oorsprong. Van Oevelen staat aan het stuurwiel. Zijn vrouw verkoopt de kaartjes en voor ziet op verzoek de passagiers van koffie en een gevulde koek. Geen verkooptopper want daar duurt de overtocht van een dikke tien minuten net te kort voor. De pont. Er is wat op gescholden in vroeger tijden. Omdat hij wegens teveel wind of deining niet voer of - wat va ker voorkwam - omdat de ge ringe capaciteit de vraag abso luut niet aankon. De pont was een alom gerespecteerd excuus om te laat te komen. Wat niet wegneemt dat de achterblij vers vaak knarsentanden de veerboot zagen vertrekken naar de overkant.Dat zal Van Oevelen hoogstwaarschijnlijk niet overkomen. Sinds de her start vorige week van de veer verbinding is de vraag zeer wisselend. Soms tachtig klan ten per dag, soms nog niet eens de helft. De schipper: Maar zelfs al zou er helemaal geen passagiers klaarstaan dan moet ik toch naar de overkant, want daar kunnen passagiers staan en die kun je niet laten wachten. Dienstregeling is dienstregeling." Padvinders Soms melden zich groepen bij de pont. „Dinsdag had ik een stel padvinders. Vijfendertig van die jonge gasten. De fiet sen pasten maar net." De pas sagiers komen van overal. „In het begin heb ik veel Brue- naars aan boord gehad en daarna eigenlijk van alles: Ie ren, Engelsen, Belgen en voor al veel Duitsers." De Eendracht wendt de steven. Naast de kolossale mosselkot- ters lijkt het maar een nietig scheepje. „Daar ligt voor een paar centen", weet één van de passagiers, een vinger richting kotters priemend. Dik tien mi nuten later meert de zo merpont aan op de speciaal voor dat doel gebouwde gloed nieuwe steiger in Anna Jaco bapolder. Kan Schouwen- Duiveland nog een puntje aan zuigen, vindt Van Oevelen. Want de steiger in Zijpe drijft niet mee met eb en vloed. Wie op het verkeerde moment aan monstert moet stevig klimmen of voorzichtig dalen. En als het echt hoog water is verkiest Van Oevelen de nabijgelegen los- wal boven de steiger. De schipper van de Eendracht beschouwt het seizoen 2002 als een proefseizoen. „Ik hoop wel dat het wat drukker wordt. Als er geld bij moet is de lol er snel af natuurlijk. En het is best in tensief hoor. Je vaart toch acht keer per dag op en neer." De klanten van schipper J. Van Oevelen komen over het algemeen op de fiets. BURGH-HAAMSTEDE - Een paardrijdster uit Schouwen- Duiveland is donderdagavond met verwondingen aan haar hoofd en borst naar het ziekenhuis gebracht, nadat zij van haar paard was gevallen. De 33-jarige vrouw reed rond kwart over negen op haar paqrd over de Kloosterweg in Burgh- Haamstede, toen een man onder een stuk zeil vandaan kroop. Het dier schrok hiervan en begon te steigeren. De vrouw kon het paard niet meer in bedwang houden en viel op de grond. In de schrik weg te komen trapte het paard twee keer op zij n rij d- ster. Met verwondingen aan haar hoofd en pijn in de borst is zij per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Het ont redderde paard, dat een klein stukje verder stond bij te ko men, is teruggebracht naar de manege. RENESSE - In Renesse is in de nacht van donderdag op vrij dag een grijze Mercedes 300 SL Sport met het (Duitse) kente ken KLE-SL-14 gestolen. Met de auto verdween een aantal kledingstukken, twee zonnebrillen, enkele cd's en tuinge reedschap. De waarde van de gestolen goederen is bij de poli tie niet bekend. OUDE-TONGE - De provincie Zuid-Holland ontraadt zwemmen in Krammer en Volkerak. In beide wateren is hoge concentratie van giftige blauwwieren geconstateerd. Blauw- wieren kunnen gezondheidsklachten veroorzaken als men water binnenkrijgt, variërend van maag- en darmklachten tot hoofdpijn, duizeligheid en huidirritatie. Het oppervlakte water van Krammer en Volkerak wordt door de provincie zuid-Holland elke twee weken gecontroleerd op bacteriën, helderheid en blauwwieren. Blauwwier verdwijnt in de regel pas weer na een langdurige koude periode. RENESSE - De alcohol voorlichtingscampagne voor jonge ren richt zich dit jaar in Zeeland in zijn geheel op de recreë rende jeugd op het strand van Schouwen-Duiveland. De cam pagne onder het motto 'Ben jij sterker dan drank?' doet de plaatsen Renesse, Burgh-Haamstede en Scharendijke aan. Donderdag 25 juli wordt de aftrap gegeven in Renesse. De campagne is bedoeld om vakantievierende jongeren aan het denken te zetten over de risico's van overmatig alcoholge bruik. Op landelijk niveau is de campagne donderdag al be gonnen in Den Haag. In totaal 50 jongeren gaan de hele zomer de drukke stranden en campings af om daar leeftijdsgenoten te wijzen op de gevaren van alcohol. De voorlichters worden bijgestaan door zestien Duitse collega's die hun landgenoten zullen aanspreken. Verder zijn mensen van het campagne team te vinden op drukke manifestaties zoals Lowlands bij Lelystad en de Megafestatie in Utrecht. VLISSINGEN - Een 19-jarige vrouw uit Middelburg is vrij dagnacht omstreeks drie uur op het Groenewoud in Vlissin- gen in het gezicht geslagen door een onbekende jongen. De vrouw liep na een avondje stappen met een vriendin terug naar de fietsen en werd door een groep jongens aangesproken. Na opmerkingen over en weer sloeg een van de jongens met gebalde vuist tegen een oog van de vrouw. Daarna liepen de jongens weg. Onderweg naar huis viel de vrouw door duize ligheid op de grond. Ze liep schaafwonden en een dikke lip op. door Piet Kleemans RENESSE - Liefhebbers van orgelmuziek kunnen in juli en augustus hun hart ophalen in de Jacobuskerk in Renesse. Op el ke donderdag staat een concert in de kerk gepland. De kerk is dagelijks open ter bezichtiging. Organist Bas van Beek uit Den Bommel bijt donderdag 18 juli het spits af. Van Beek speelt al orgel sinds zijn vijftiende en is vaste organist van de gerefor meerde kerk in Stellendam. Tij dens het concert in de Jacobus kerk speelt hij werken van Handel, Widor, Mozart en Landsman. Van Beek besluit zijn concert met een improvisa tie. Donderdag 25 juli wordt in de Renesser kerk een programma uitgevoerd door huisorganist Bernard van Noordwijk, samen met trompettisten Edith van Wolferen-Radewalt en Peter Vaane. Het programma omvat stukken van Zipoli, Pachelbel en Albrechtsberger. Het mu- ziekuurtje wordt afgerond met een bewerking van het 'Europe se volkslied' Alle Menschen werden Brüder. Organist Kees Fierloos geeft donderdag 1 augustus samen met dochter fluitiste Petra Fier loos een concert. Petra Fierloos studeerde dwarsfluit bij Trudie Gunst in Goes, geeft inmiddels zelf ook les en treedt regelmatig op als soliste tijdens kerkdien sten. Vader Kees is al meer dan 29 jaar verbonden aan de Gast- huiskerk in Zierikzee. Tijdens het concert worden werken van Rheinberger, Stanley en Bach vertolkt. V akantiestemming Dondei-dag 8 augustus is het de beurt aan Kees Groenleer om het Oberlinger-orgel te bespe len. Groenleer is sinds septem ber 2001 de vaste organist van de Jacobuskerk en heeft het programma van zijn concert in vakantiestemming gehouden. Hij brengt onder meer een pot pourri van vaderlandse liedjes. Samen met klarinettiste Josca Bolle en dwarsfluitiste Lydia van den Hoek en verzorgt Groenleer ook het concert op donderdag 15 augustus. Het Kalmthouts mannenquin- tet trakteert bezoekers donder dag 22 augustus op Russisch- orthodoxe zang. Organist Hans Biesma uit Kerkwerve verzorgt het laatste concert op donder- dag29 augustus. De concerten beginnen om 20.00 uur. door Jeffrey Kutterink KORTGENE - De eigenaren van de woonboten in de Landbouw- haven in Kortgene stappen naar de rechter. Ze eisen een schade vergoeding van 545.000 euro. Met man en macht verzetten ze zich tegen gedwongen verhui zing. Maar als dat toch moet, wil de Vereniging van Eigenaren een schadevergoeding. De ge meente Noord-Beveland en Delta Marina proberen nog voor de rechtszaak gezamenlijk te zoeken naar een oplossing. Voor het bouwplan Havenfront i-ondom de Landbouwhaven is de haven 'onttrokken aan de openbaarheid'. Ofwel: de ge meente droeg het erfpachtrecht over aan projectontwikkelaar Korte weg uit Breda, die het ver kocht aan buurman-jachthaven Delta Marina. Korteweg bouwt 112 huizen: 33 voor permanente bewoning en 79 deels voor recreatieve en deels voor permanente bewo ning. Jachthavenexploitant Delta Marina verzorgt de aan leg van 160 ligplaatsen voor de pleziervaart. Inmiddels heeft de gemeente het niet meer voor het zeggen in de haven en dus is het geen open bare haven meer. De woonboten moeten op niet al te lange ter mijn weg. De gemeente ver huurde de ligplaatsen al langer telkens per jaar, maar maakte nooit echt duidelijk dat de boten het veld moesten ruimen. De Vereniging van Eigenaren heeft een advocaat en een ad viesbureau in de hand genomen om uit het conflict te komen. Ze heeft bezwaar ingediend tegen het onttrekken aan de open baarheid van de haven, maar dat heeft de gemeente afgewe zen. Daarom spannen de eige naren een rechtszaak aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 63