Rijkswegen te smal voor wegwerk aandacht vra§en Elk jaar terug naar Nieuwvliet 11 Zeeuwse merklap in Zierikzee Burghseweg blijft voor overlast bussen V oor waardelij ke rijontzegging voor 80-jarige drankrijder Onderhoud amper nog mogelijk volgens arbo-eisen voor personeel V - VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE Rotterdammer verdacht van verschepen gestolen auto's Bianca Bonte KOOKSHOW zeeuwse almanak Excursie J waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 13 juli 2002 dnorFamke van Loon ZIERIKZEE - Rijkswegen als de N59 en N57 zijn eigenlijk te smal om wegwerkzaamheden nog zonder gevaar voor de weg werkers uit te voeren. Rijkswa terstaat moet uit veiligheids overwegingen steeds vaker bij onderhoud van of aanpassingen aan de rijbaan een deel van de weg volledig afsluiten. Hoewel het afsluiten van een wegvak de uitvoering van de werkzaamheden complexer maakt - verkeer moet worden omgeleid - verzekerd woord voerder E. de Feiter dat het on derhoud aan de wegen niet in het gedrang komt. „Groot on derhoud kun je plannen. Ook acuut onderhoud als een gat in de weg wordt gewoon direct ge maakt. Hooguit geeft het alleen wat meer overlast voor het ver keer." Sensoren Komend najaar wil Rijkswater staat de eerste verbeteringen doen op de N59. Voor een betere doorstroming van het verkeer worden de verkeerslichten bij Nieuwerkerk vervangen door een moderne installatie, die met sensoren kan reageren op de drukte op de weg. Ook wordt de file-signalering vóór de ver keerslichten verbeterd. Begin 2003 wil de wegbeheerder deze C Advertentie f LIGHT CRUISES iet Veerse Meer -vaartochten op de tdy Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 10 en 17 augustus Prijs 33,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 signalering op de Grevelingen- dam aanpakken, zodat het ge vaar voor kettingbotsingen ook daar verminderd wordt. Met deze aanpassingen is het geld (454 duizend euro), dat het Rijk dit jaar extra heeft gegeven om op zeer korte termijn de ver keersveiligheid op de N59 te verbeteren, op. Rijkswaterstaat kijkt bij de opstelling van een verkeersplan voor de Schou- wen-Duivelandse verkeersader wel verder hoe de onveilige weg veiliger gemaakt kan worden voor alle weggebruikers. In twee werkgroepen - één voor de korte en één voor de lange ter mijn - wordt in samenspraak met gemeente, provincie en wa terschap overlegd over mogelij ke verbeteringen van onder meer kruispunten. De vraag is echter wanneer deze grootscheepse verbeteringen uitgevoerd kunnen worden. Net als in andere delen van Neder land kampt ook de directie Zee land van Rijkswaterstaat met een tekort aan geld om alle wen sen uit te voeren. „Op een aantal plekken (van de N59, red.) is het wegdek niet al te best meer. Maar er is nu geen geld voor", weet M. Danen van Rijkswater staat. Maar daarnaast kampt de wegbeheerder met een tweede probleem dat aanpak bemoei lijkt. „Op sommige plekken mo gen we geen groot onderhoud meer doen zonder afzetting. "De verouderde rijksweg is gezien het hedendaagse verkeer 'te smal', waardoor een gedeeltelij ke afzetting van één rijbaan het werk te riskant maakt. Woordvoerder De Feiter legt uit dat de arbo-eisen, die gesteld worden bij het werk aan de we gen, de laatste jaren flink zijn aangescherpt. Een paar pion nen plaatsen is niet meer vol doende, zodat Rijkswaterstaat bij onderhoud aan de rijbaan steeds vaker overgaat tot een al gehele afsluiting van een weg vak, zoals recent nog op de Brouwersdam gebeurde. De Feiter: „De veiligheid van de wegwerkers staat voorop." Een deel van de Zeeuwse merklap is gemaakt door Schouwse borduursters, door Andrea Bolle ZIERIKZEE - De Zeeuwse merklap met de titel Door ons gedaen is deze zomer te be wonderen in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Het is voor het eerst, sinds de presentatie in december 2000, dat de merk lap op Schouwen-Duiveland tentoongesteld wordt. Wet houder L. Geluk-Poortvliet van de gemeente Schouwen- Duiveland opent vandaag of ficieel de expositie. De Zeeuwse merklap, ruim 12 5 meter langis midden in de kerk opgehangen. In totaal hebben 243 Zeeuwse boi'duur- sters en borduurders meege holpen om de langste merklap ter wereld te vervaardigen. Dat is gelukt: de merklap heeft de vorige wereldrecordhou der, het zeventig meter lange Tapijt van Bayeux, van de eer ste plaats verstoten. Van alle Zeeuwse borduur sters komen er dertig van Schouwen-Duiveland. Bor duurster Laura Poot heeft met haar ontwex-p de affiche ge haald.Daarop is het baken van Bruinisse, de Zeelandbrug, de Nobelpoort en het witte brug getje in Zierikzee geborduux-d. Waarom haar lap is uitgekozen legt voorzitter L. Blikman van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken uit. „We wilden iets Schouws, maar er moest wel Zeeland bo- foto Dirk-Jan Gjeltema ven staan. Bovendien wilden we het oude en het nieuwe ge combineerd zien en dat is met de Zeelandbnxg en de poort goed gelukt." Secretaris R. Mol van de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken is optimistisch over het bezoe kersaantal. „We richten ons voornamelijk op toeristen. Omdat de tournee van de lap aan het eind van zijn rit is, hebben veel Zeeuwen hem al ergens gezien." De expositie is tot en met zaterdag 7 september op maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur te bezoeken. doorRené van Stee Het strand bij Nieuwvliet wordt in de zomer traditiegetrouw over spoeld met Oost-Zeeuws-Vlamingen. Bij een lekker zonnetje kan volgens Si mon Jager van strandpaviljoen De Boekanier dan met recht worden ge sproken van een enclave waarin met name Terneuzenaren de boventoon voeren. Ook veel jongeren uit het Wes ten, Brabanders en Duitsers weten de weg naar Nieuwvliet te vinden. De ver klaring voor de populariteit van 'zijn' strand zoekt Jager in een paar factoren. Ondanks het sombere weer trok de zandkastelenwedstrijd op het strand bij Nieuwvliet tientallen deelnemers. foto Charles Strijd „Ik denk dat die vooral gezocht moet worden in de losse en gemoedelijke sfeer op zowel het strand als in het paviljoen, de mix van jong en oud, de variëteit in gezinnen en groepen en het grote aantal activiteiten dat hier wordt georganiseerd", zegt Jager. Hij doelt onder meer op beachvolleybal, voetbal (dit jaar met opblaasbare boarding) en bungeeruns op het naar zijn overtui ging drukste strand van Zeeuws- Vlaandei'en. „Onze lage prijzen (een halve liter bier kostte twee jaar geleden vijf gulden) zijn er vast ook debet aan", voegt Jager er nog onbescheiden aan toe. Robuust Vrijdagmiddag was de drukte ver te zoeken. Logisch, omdat de Duitsers pas vanaf volgende week vrijdag worden verwacht en de bouwvakvakantie nog iets later begint. Ook de zon liet het af weten. Niettemin waren enkele tiental len kinderen, vergezeld van vaders en moeders naar het strand gekomen om mee te doen aan een door de PZC geor ganiseerde wedstrijd zandkastelen bouwen. Marnix (11) uit Breda ging met zijn vriendje Robin (11) uit Teteringen me teen energiek aan het slag. Hun bouw sel moest een robuuste, vierkante burcht met torens en een slotgracht worden, een ietwat behoudend - bijna mannelijk - concept dus. „De zijkanten versieren we met schelpen, maar daar moeten we nog naar op zoek"vertelt de al bruingebrande Robin. „We zijn dus nog wel even bezig", vult de ietwat ble ke, maar toch rood aangelopen Robin aan, om vervolgens in hoog tempo ver der te gaan met zijn graafwerkzaamhe den. Pure fantasie De campingvriendinnen Annelies (13) uit Zaamslag en Nina (13) uit Deurne kozen voor de creatie van een schip op zijn kop met daarop torens en ramen die lijken op patrijspoorten. Ze zouden ook aan de wedstrijd hebben meege daan als het wel warm en zonnig was geweest. „We waren er toch en we vin den het altijd leuk om mee te doen aan zulke dingen", legt Annelies uit. Over het kasteel dat ze samen met Nina heeft bedacht, wil ze niet meer kwijt dan dat het pure fantasie is.,We weten ook nog helemaal niet hoe het er precies uit komt te zien", zegt ze. Nina knikt be vestigend bij deze woorden. Op de vraag of ze het leuk vindt dat straks de vakantiedrukte weer in alle hevigheid losbarst, antwoordt ze ontkennend. ,Die mensen hoeven voor mij helemaal niet te komen. Ik vind het wel leuk dat het nu niet zo druk is, want dan heb je lekker veel ruimte." Diezelfde mening zijn ook ook Madeion Bakker (42) en Tanja Keiler (33), beiden uit Breda en door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het actiecomité Weststraat/Burgh- seweg Leefbaar gaat nog deze maand om de tafel met de ge meente Schouwen-Duiveland. Inzet van het gesprek is het zoe ken naar oplossingen voor de verkeersoverlast - geluidshin der en trillingen - waar de be woners van genoemde wegen al sinds 1997 over klagen. Het is de bedoeling dat binnenkort on derzoek wordt gedaan naar de ernst van de trillingen. De gemeente heeft volgens woordvoerder J. de Roode van het actiecomité beloofd dat ze de tijd en plaats waar het onder zoek wordt uitgevoerd in nauwe samenspraak met hen zullen be palen. De Roode en de anderen leden van het actiecomité zijn vastbesloten de gemeente aan die belofte te houden. „Wij we ten precies waar de trillingen zich voordoen. We weten zelfs welk merk bussen van Connex- xion de trillingen veroorzaakt. En we zullen zeker in de gaten houden of de gemeente ook daadwerkelijk op die bussen gaat letten." De aanhoudende klachten van de bewoners van Burghseweg en Weststraat waren voor de ge meente Schouwen-Duiveland aanleiding om in mei dit jaar te besluiten tot het houden van het trillingsonderzoek. Dat onder zoek moet objectieve gegevens opleveren en daar is bij de ge meente dringend behoefte aan. DeRoode: „Eristoen gezegd dat de klachten uit de emotionele sfeer gehaald moesten worden. Nou, dat was hier behoorlijk te gen het zere been. Als je je hand door een scheur in een muur kunt steken noem ik dat geen emotie maar een feit." Serieus genomen De Roode heeft de indrrnk dat de gemeente de klachten van de be woners eindelijk serieus neemt. Eerder zetten de bewoners van Burghseweg en Weststraat met een blokkade van hun straat hun klachten kracht bij. „En nu was uitgelekt dat als er niet snel iets zou gebeuren we weer zo'n blokkade zouden opzetten en daar is de gemeente geloof ik toch wel van geschrokken." De bewoners van de Calandweg in Zierikzee kampen met verge lijkbare problemen. Daar is in middels al een trillingsonder zoek verricht. De resultaten daaiwan zijn echter bij wethou der L. Geluk-Poortvliet nog niet bekend. VLISSINGEN - Een 34-jarige Rotterdammer is aangehouden omdat hij ervan verdacht wordt dure gestolen auto's zoals BMW's en Mercedessen via de havens van Vlissingen, Rotter dam en Antwerpen te versche pen naar Marokko. De man is op 28 juni aangehou den maar de politie Zeeland heeft dat gisteren pas bekend gemaakt. De man zit nog in voorarrest. In het voorjaar trof het haven team van de politie Zeeland twee dure auto's aan in Vlissin- gen-Oost. De wagens stonden gereed om verscheept te worden naar Casablanca in Marokko. De auto's zijn in beslag geno men. Tijdens het ondex-zoek dat daarop volgde bleek dat de poli tie in Rotterdam en Antwerpen in mei van dit jaar de hand had weten te leggen op nog eens ze ven gestolen voertuigen. De meeste auto's zijn in Italië ge stolen. en met valse documenten naar Nederland gebracht De waarde van de auto's be draagt enkele miljoenen euro's. Op dit moment vindt een nader onderzoek plaats in met name Italië. De politie denkt dat er meer aanhoudingen volgen. naar eigen zeggen echte diehardstoe gedaan. Madeion strijkt met haar gezin al voor het achtste achtereenvolgende jaar neer op een vaste staanplaats op camping Zonneweelde in Nieuwvliet. Zoals het er nu naar uitziet plakt de familie Bakker daar nog wel enkele jaartjes aan vast. „Het is hier heerlijk. Allereerst is de afstand Breda-Nieuw- vliet prima te berijden. Daarnaast heb je hier mooie brede stranden, een gezel lige, kindvriendelijke camping en een prachtig achterland. Brugge, Knokke en Sluis liggen op een steenworp af stand, dus wat wens je nog meer, behal ve lekker weer", verklaart Madelon. Minpuntjes ziet ze ook wel. Het West- Zeeuws-Vlaamse land is naar haar me ning te vlak om er lekker te kunnen fietsen. En dan bedoelt ze niet eens het landschap op zich, maar eerder het ge voel dat ze altijd tegen de wind in moet fietsen. „Vreselijk vind ik dat", zegt ze. Een ander probleem noemt ze 'van meer opvoedkundige aard'. „De kinde ren (nog geen tieners) zijn zo langza merhand te vertrouwd geraakt met de camping. Hele avonden in de kantine rondhangen, je kent dat wel. Ik krijg ze met geen mogelijkheid meer op tijd naar bed." Zigeunerkamp Madelon is op het juiste vakantiespoor gebx-acht door haar vriendin Tanja, die haar hele leven al kind aan huis is op Zonneweelde. Als baby lag ze in de box bij haar opa en oma, die sinds mensen heugenis een caravan op de camping bezitten. Nu staat ze zelf ook op Zonne weelde. „Het is zo langzamerhand een familie-aangelegenheid geworden. Ze noemen ons wel eens gekscherend het zigeunerkamp", zegt Tanja lachend. Ze voegt er aan toe nooit behoefte te heb ben gehad aan een buitenlandse va kantie of een vliegreis. „Misschien best wel kneuterig, maar het is nu eenmaal zo. Ik voel me hier zo op m'n gemak dat ik voorlopig hele maal niks anders meer wil. Het is prima zo, en m'n man en de kids vinden dat ook", aldus Tanja. Ze voegt er aan dat het tot nu toe niemand is gelukt haar lekker te maken voor iets anders dan een vakantie in Nieuwvliet. „Ze komen altijd terug met de meest fantastische verhalen. Dan denk ik bijna altij d: j a j a het zal wel. En ik blijk vaak gelijk te hebben. Dan besluiten ze het komende jaar maar een Grieks eilandje aan te doen, omdat Mallorca toch niet zo goed was bevallen." door Aector Dooms TERNEUZEN - Tachtig jaar en voor de eerste keer voor de rech ter. Dat overkwam gisteren in Terneuzen een inwoner van Kloosterzande. De man moest zich verantwoorden voor rijden onder invloed. Hij werd veroor deeld tot 500 euro boete en een half jaar voorwaardelijke rij ontzegging. De bejaarde man had 23 novem- bervorig jaar in zijn woonplaats op een receptie borrels gedron ken en was daarna in de auto ge stapt om naar huis te gaan. On derweg had hij nog een paaltje omver gereden. Een getuige hoorde de klap en zag een stom dronken automobilist. Even la ter stond de politie aan de deur. Een bloedproef wees 1,62 milli gram uit, ruim drie keer de li miet. Officier van Justitie F. van Es eiste negen maanden rijont zegging, waarvan zes maanden voorwaardelijk en 500 euro boe te. De man voelde zich gedu peerd door de schade aan zijn auto. „Ik rijd al 56 jaar auto. Ik heb nog nooit schade gereden." Dat werd door de rechter ge waardeerd. Van Unnik vond een onvoorwaardelijke rijontzeg ging gezien de ouderdom van verdachte niet meer van toepas sing. „Voor u is elk jaar er één." Advertentie Brouwerijstraat 4 OOSTBURG - 0117-454614 WOENSDAG 17 JUU (Zie onze advertentie dinsdag a.s. in deze krant) Advertentie (Ondanks eerder bericht) Deze zaterdag is TMC gewoon geopend van 09.00 -17.00 uur Marconistraat 13 Tel. (0113) 22 4102 Middelburg Korendijk 34 Tel. (0118) 62 36 32 Kruiningen Zandweg 1 b Tel. (0113) 38 25 26 Bergen op Zoom Van Kontjnenburgweg 13 Tel. (0164) 27 44 77 Je moet toch wat als je op de minicamping zit. Dus toog dat gezinnetje naar Veere om daar de vestingwerken in ogenschouw te nemen. Voor dat de excursie een aanvang nam, verzorgde de vader eerst een verkorte cursus krijgsgeschiedenis waarna het gezelschap afdaalde in een gemetselde, lange, half duistere gang, slechts hier en daar verlicht door schijnsel dat smalle schietsleuven van de buitenwereld toelieten. „Kijk", sprak pa tot zijn zes jarige dochter Laura, „hier liepen indertijd de soldaten van Napoleon doorheen." Dat maakte indruk want het bleef even stil. Totdat het meisje in de gang op een plek kwam waar ie mand die kennelijk in hoge nood verkeerde, maar het toilet niet meer kon halen, onbedaarlijk had zitten keu- telen. „Pap", vroeg ze, op de koopwijzend, „is dat nog van een soldaat?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 61