Gemeente pleit voor camping PZC PZC Museum voor Teletubbie en teddybeer Vlaamse strijd over mosselen Woonbootbewoners Kortgene in verzet bl3 Uitbreiding Paardekreek Motorrijder gaat onderuit Auto gestolen in Renesse Alcoholcampagne op Schouwen Vrouw in gezicht gestompt Vlissingse beroofd van tas Zakkenroller in Vlissingen Borsele wil stappers halen en brengen Rotterdammer verdacht van verschepen gestolen auto's zaterdag 13 juli 2002 j Hnnr Jeffrey Kutterink KORTGENE - Het uitbreiden van camping De Paardekreek in Kortgene is van belang voor de toeristische en recreatieve toe komst van het Veerse-Meer-ge- bied. De plannen voor de bouw van honderd vakantiehuisjes, de aanleg van een recreatiebos met libellevijver en een vleer- muisbunker staan niet op zich zelf. Ze zijn onderdeel van een reeks initiatieven om het gebied economisch aantrekkelijk te houden. De gemeente Noord-Bevelancl bijt met die argumenten flink van zich af. Ze pareert ermee kritiek van de Provinciale Pla nologische Commissie (PPC), een orgaan dat Gedeputeerde Staten adviseert. De PPC stelt dat het maatschappelijk belang van de uitbreidingsplannen niet De plannen voor uitbreiding van de camping De Paardekreek dateren uit 1997 toen de eige naareen verzoek indiende bij de gemeente Noord-Beveland. Be halve de bouw van honderd vooral vrijstaande vakantie huisjes wordt het uitgangspunt voor de nieuwe inrichting het terugbrengen van het kreken stelsel. Het water zal straks weerdoorhetbos slingeren enin zuidelijke richting een door steek maken richting het Veerse Meer. Bos Het westelijk deel wordt inge richt als recreatiebos met streekeigen boomsoorten. Het is, dat openbaar wordt en dus voor iedereen toegankelijk is, wordt voorzien van open plek ken waar een soortenrijke krui denvegetatie tot ontwikkeling moet komen. Verder komen er wandelpaden die aansluiten op de camping. Om de huisjes te kunnen bou wen moet het huidige aangren zende bos worden gerooid en het bestemmingsplan worden aan gepast om te zorgen voor een ju ridische basis voor de plannen. De ontwerpversie van het be stemmingsplan, het zogenoem de voorontwerp bestemmings plan, lag vanaf 15 juni van het vorig jaar ter inzage. Niemand protesteerde tegen de uitbrei dingsplannen. Op de inspraak avond op 4 juli, kwam één be langstellende opdagen: een plaatsvervangend lid van de commissie ruimtelijke orde ning. De gemeente Noord-Beveland heeft daarna die eerste versie van het nieuwe bestemmings plan voorgelegd aan onder an dere de PPC, de ZLTO, het Wa terschap, Staatsbosbeheer, Zeeuws Landschap, Delta NV en de Zeeuwse Milieu Federatie. Met name de PPC had kritiek op de plannen. De gemeente heeft alle opmerkingen beantwoord en vervolgens het ontwerp-be- stemmingsplan gemaakt. Dat stuk ligt (vanaf gisteren) vier weken ter inzage op het ge meentehuis in Wissekerke. Aan de inhoud van de uitbrei dingsplannen is niets gewijzigd. Behalve de kritiek van de PPC, heeft de Regionale Brandweer de gemeente erop gewezen dat de brandweerwagens tot op 40 meter van elk zomerhuisje moe ten kunnen komen. Dat is in de huidige plannen niet mogelijk. De gemeente heeft toegezegd dat probleem op te lossen. De woonboten in de Landbouvvhaven van Kortgene moeten wijken voor het woningbouwplan Havenfront. foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink KORTGENE - De eigenaren van de woonboten in de Landbouw- haven in Kortgene stappen naai de rechter. Ze eisen een schade vergoeding van 545.000 euro. Met man en macht verzetten ze zich tegen gedwongen verhui zing. Maar als dat toch moet, wil de Vereniging van Eigenaren op zijn minst een schadevergoe ding. De gemeente Noord-Beve land en Delta Marina proberen nog voor de rechtszaak geza menlijk te zoeken naar een op lossing. Het al jaren slepende conflict heeft ailes te maken met het bouwplan Havenfront dat wordt ontwikkeld rondom de Landbouwhaven in Kortgene. Daarvoor werd de haven 'ont trokken aan de openbaarheid'. Ofwel: de gemeente droeg het erfpachtrecht over aan project ontwikkelaar Korteweg uit Breda, die het verkocht aan buurman-jachthaven Delta Marina. Korteweg bouwt 112 woningen, waarvan 33 bedoeld zijn voor permanente bewoning en 79 deels voor recreatieve en deels voor permanente bewoning. Jachthavenexploitant Delta Marina zorgt voor de aanleg van 160 ligplaatsen voor de plezier- vaart. Inmiddels heeft de gemeente het niet meer voor het zeggen in de haven en dus is het geen open bare haven meex-. Wel regelde de gemeente via een kettingbeding vrije doorvaart en openbaar ge bruik van de trailerhelling. De woonboten moeten op niet al te lange termijn weg. De gemeente verhuurde de ligplaatsen al lan ger telkens per jaar, maar maakte nooit echt duidelijk dat de boten het veld moesten rui men. De Vereniging van Eigenaren heeft een advocaat en een ad viesbureau in de hand genomen om uit het conflict te komen. Ze heeft bezwaar ingediend tegen het onttrekken aan de open baarheid van de haven, maar dat heeft de gemeente afgewe zen. Daarom spannen de eige naren een rechtszaak aan. Blijven „Het uitgangspunt is dat de woonbooteigenaren daar willen blijven", zegt J. van Engelen van Adviesbureau EMC van En gelen Consultants uit Prinsen beek. „Vergis je niet: mensen wonen er al jaren. Eén van de ei genaren is bijvoorbeeld een echtpaar dat in het centrum van Rotterdam woont, De woonboot in Koi*tgene is als het ware hun vakantiehuis. De mensen heb ben er vrienden en kennissen. En ook de eigenaren hebben on derling een hechte band." Moeten de woonboten toch weg, dan willen de eigenaren een ver goeding, zegt Van Engelen. „Als het moet, dan moet het. Destijds is gekeken wat dat per boot gaat kosten. Een verdeelsleutel van de schadevergoeding is op pa pier vastgelegd." Om een andere locatie voor de woonboten te vinden, zal vol gens Van Engelen niet meeval len. „Ik heb er zelf onderzoek naar gedaan, maar er zijn niet zoveel locaties waar woonboten gewenst zijn. Zeker niet in de omgeving van Kortgene." Wethouder A. van der Maas (ruimtelijke ordening) van de gemeente Noord-Beveland wil niet over de kwestie uitweiden. ,We moeten de zaak in het colle ge van burgemeester en wet houders nog bespreken. Samen met Delta Marina zoeken we naar een oplossing." Op 7 augustus wordt voor de rechtbank in Middelburg zowel het beroep tegen onttrekking aan de openbaarheid als het be roep tegen omzetting van de lig plaatsvergunning behandeld. KLOETINGE - Een 19-jarige man uit de gemeente Borsele is donderdagavond op de Braanjenweg in Kloetinge met zijn motor onderuit gegleden. Door de laagstaande zon zag hij een bocht naar rechts te laat. Hij reageerde door hard te remmen waardoor zijn motor onderuit ging. De motor is tegen een lan taarnpaal tot stilstand gekomen en vernield. De bestuurder kwam in de berm terecht en bleef ongedeerd. Door de klap van de motor tegen de lantaarnpaal is deze halverwege afgebro ken. RENESSE - In Renesse is in de nacht van donderdag op vrij dag een grijze Mercedes 300 SL Sport met het (Duitse) kente ken KLE-SL-14 gestolen. Met de auto verdween een aantal kledingstukken, twee zonnebrillen, enkele cd's en tuinge reedschap. RENESSE - De alcohol voorlichtingscampagne voor jonge ren richt zich dit jaar in Zeeland op de recreërende jeugd op het strand van Schouwen-Duiveland. De campagne onder het motto 'Ben jij sterker dan drank?' doet de plaatsen Renesse, Burgh-Haamstede en Scharendijke aan. Donderdag 25 juli wordt de aftrap gegeven in Renesse. De campagne is bedoeld om vakantievierende jongeren aan het denken te zetten over de risico's van overmatig alcoholgebruik. Op landelijk niveau is de campagne donderdag al begonnen in Den Haag. Vijftig jongeren gaan de hele zomer de drukke stranden en campings af om daar leeftijdsgenoten te wijzen op de gevaren van alco hol. De voorlichters worden bijgestaan door zestien Duitse collega's die hun landgenoten zullen aanspreken. Verder zijn mensen van het campagneteam te vinden op drukke manifes taties zoals Lowlands en de Megafestatie. VLISSINGEN - Een 19-jarige vrouw uit Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag rond drie uur op het Groene- woud in Vlissingen in het gezicht geslagen door een onbeken de jongen. De vrouw liep na een avondje stappen met een vriendin terug naar haar fiets toen ze werd aangesproken door een groep jongens. Na opmerkingen over en weer sloeg een van de jongens met gebalde vuist tegen een oog van de vrouw. Daarna liepen de jongens weg. Onderweg naar huis viel de vrouw door duizeligheid op de grond. Ze liep schaaf wonden en een dikke lip op. VLISSINGEN - De tas van een 2 7-j arige vrouw uit Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag door twee mannen op een fiets van haar schouder gerukt. Dat gebeurde omstreeks half één in de Walstraat in Vlissingen. De vrouw rende de mannen nog achterna maar kon ze bij de Sint Jacobspassage niet meer bijhouden. In de tas zaten een portemonnee met tientallen euro's, een rijbewijs, bankpasjes en een gsm. VLISSINGEN - De portemonnee van een 45-jarige Vlissinger is gisteren uit zijn broekzak gestolen. De man merkte dat toen hij goederen op de weekmarkt wilde afx'ekenen. In de porte monnee zaten een rijbewijs, tientallen euro's en bankpasjes. HEINKENSZAND - Het vrijwilligershuis van de gemeente Borsele gaat een rol spelen in het thuis brengen van de stappende jeugd op zaterdagavond. Er wordt gedacht aan een breng- en haalpool. Met het verdwijnen van de Goese discobus vorig jaar hebben veel jongeren uit de regio een probleem om na het uitgaan thuis te ko men. Alternatieven zijn vaak duur vooral als het gaat om ver weg gelegen dorpen als Borssele en El- lewoutsdijk. Een zogehe ten breng- en haalpool moet uitkomst brengen. De ouders van de uitgaan de jeugd zouden hun kroost bij toerbeurt moe ten ophalen. De gemeente Borsele is ook best bereid mee te betalen aan een nieuwe discobus. Ook de Goese ondernemers moe ten daaraan mee betalen, maar lang niet iedereen is daartoe bereid. redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Esme Soesman Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet w/vw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rosalie Buizer GOES - „Het is een virus waar je niet meer af komt", vertelt Jan Zwemer (77) over zijn voorliefde voor poppen. „En voorlopig is er geen medicijn gevonden." Al tientallen jaren verzamelen en maken Jan en zijn zus Nel (71) poppen in alle soorten en maten. Vanaf dins dag 16 juli zijn ze te bewonde ren in het poppenmuseum Zwemer in Goes. Het poppenmaken zat de van oorsprong Zeeuwse broer en zus al vroeg in de genen. In de jaren dertig, toen zij nog klein waren, maakte hij van de sok ken van zijn moeder al poppen die Nel dan aankleedde. Maar met poppen spelen was in die tijd niet voor jongens wegge legd en het dwong Jan Zwemer te stoppen. Nel ging echter door met het verzamelen van poppen. Na de oorlog verhuisden de twee naar het buitenland. Jan woonde veertig jaar in Zweden en Nel woonde in zowel Dene marken als Zweden. Bijna vijf tien jaar geleden besloot Jan na zijn pensioen terug te gaan naar Nederland. Daar ging hij samen met zijn zus bij hun moeder in Deventer wonen. Zijn hele leven heeft Jan ge schilderd en dit werk wilde hij in Nederland voortzetten. Toen dit mislukte stelde Nel voor zijn oude liefde voor het poppenmaken weer op te pak ken. „Ik was meteen enthousi ast. Maar eerlijk gezegd zag ik het niet zo zitten met een stuk of twaalf dames poppen te gaan maken. Daarom heb ik les genomen bij een vermaard poppenmaakster", vertelt Jan. Inmiddels heeft hij tientallen, zo niet honderden poppen ge maakt. Te klein In Deventer ontstond het idee de verzameling tentoon te stel len. Jan: „Al snel bleek deze ruimte te klein voor alle pop pen en moesten we op zoek gaan naar een ander onderko men. Dat bleek alleen niet makkelijk te zijn. Toen Hart van Nederland een reportage over ons kwam maken, hebben we de oproep gedaan voor een ander pand. Onder de reacties zat ook een aanbieding van de gemeente Goes. Omdat wij zelf in Goes geboren zijn en nog steeds familie hier hebben, wa- Nel en Jan Zwemer in hun poppenmuseum. ren wij meteen enthousiast." De gemeente bood een pand in de Evertsenstraat 15 aan waar het museum nu gevestigd is. Iedere poppenliefhebber kan zijn hart ophalen in het muse um. Nel heeft poppen verza meld van begin 1900 tot nu. In alle soorten en maten zijn deze dan ook te vinden. Van de Te- letubbies van nu tot zeer oude porseleinen poppen van toen. „Als mensen hier binnen ko men zullen zij zeker roepen; 'o, kijk die heb ik vroeger ook ge had'. En dat is ook de bedoe ling van dit museum zegt Jan Trollen Behalve poppen van onder an dere Annette Himstedt, Syvia Natteren en Philip Heat is er ook een ruimte ingedeeld met eigengemaakte trollen en hek sen. Nelmaaktde kleren enJan de trollen. Met ontzettend veel oog voor detail worden deze gemaakt. Overigens is een groot deel van de eigen ge maakte poppen en trollen te koop. Verder bestaat de collectie uit teddyberen, poppenhuizen, foto Willem Mieras poppenkleertjes, miniatuur serviezen en een verzameling klederdrachten. Het museum wordt maandag 19 augustus officieel geopend door wethouder van 't West einde. Het museum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 12.00 uur tot 17.00 uur en op afspraak. door Wout Bareman YERSEKE - De firma Aqua- mossel uit Yerseke heeft met de levering van een partij nieuwe Zeeuwse mosselen ongewild een mosseloorlog veroorzaakt tus sen de supermarktketens Del- haize en Carrefour in België. Delhaize bi'acht donderdag tot vei'bijstering van de concuxTent al Zeeuwse mosselen op cle markt, terwijl de handel in Yerseke onderling had afge sproken dat het seizoen officieel pas volgende week woensdag zou beginnen. Carrefour rea geerde woedend en ontving prompt ook een zending van Aquamossel. De mosselen gin gen gisteren in de verkoop tegen een concuxrerende prijs. Sinds jaar en dag wox-dt in Bel gië strijd geleverd om de leve ring van de eerste echte Zeeuw se mosselen. Maar dat gebeurde meestal op het niveau van de restaurants, die elkaar de loef afstaken met mosselen uit de hangcultuux-. Dit jaar kwam daar een nieuwe concurrent bijde Spaanse mos sel, die nu nog op kleine schaal wordt geïmpoxTeerd, maar wel al eind mei op de markt ver krijgbaar was. Commercieel dix*ecteur Floor de Gi-oot van Aquamossel: „Dit is een uitermate vervelende affai- re, die wel erg veel publiciteit heeft gekregen in België. Terwijl wij ook een kleine hoeveelheid aan de supermarktketen Sper wer in ons eigen land hebben ge leverd. En daar kraait geen haan naax\" Volgens De Groot is de vroege levering een gevolg van de on duidelijkheid die er in het vroe ge voorjaar nog bestond over de traditionele, gezamenlijke start van het mosselseizoen op één vaste datum. „Maar al snel werd duidelijk dat het aanbod in juli gering zou zijn en dat de echte levering pas in september op gang zou komen. Wij hebben toen gezegd: blaas die ene da tum maar af, want dat heeft dan geen zin." Folder Delhaize had echter al een fol der in de maak waarin werd ge meld dat de eer-ste Zeeuwse mosselen de tiende juli op de markt zouden komen. Aqua mossel probeerde die datum nog een week te verschuiven, maar Delhaize vreesde dan helemaal de dupe te zijn, zeker als toch die tiende juli in beeld zou komen. De Groot: „Toen hebben wij met onze hand over ons hart gestx'e- ken en Delhaize een kleine par tij mosselen beloofd. Toen Car refour dat ontdekte, werd daar furieus gerageerd. Hoewel wij noi-maal niet leveren aan die ke ten, hebben we hen nu ook een kleine hoeveelheid toegescho ven." In het geval van Delhaize wordt gesproken van een zen ding van 250 ton, maar dat was volgens De Gi'oot de vraag; het aanbod viel kleiner uit. Een derde keten, Colruyt, wacht rustig de officiële levering van volgende week af. De eerste Zeeuwse mosselen zitten overi gens al prima in het vlees. Het vleesgewicht loopt tegen de 26 procent. Later in het seizoen wordt een vleesgewicht verwacht van ruim 30 pi'ocent. VLISSINGEN - Een 34-jarige Rottei'dammer is aangehouden omdat hij er van verdacht wordt dure gestolen auto's zoals BMW's en Mercedessen via de havens van Vlissingen, Rotter dam en Antwerpen te versche pen naar Marokko. De man is op 28 juni aangehou den maar de politie Zeeland heeft dat gisteren pas bekend gemaakt. De man zit nog in voorarrest. In het voorjaar trof het haven team van de politie Zeeland twee dux-e auto's aan in Vlissin- gen-Oost. De wagens stonden gereed om verscheept te worden naar Casablanca in Marokko. De auto's zijn in beslag geno men. Tijdens het onderzoek dat daarop volgde bleek dat de poli tie in Rotterdam en Antwerpen in mei van dit jaar de hand had weten te leggen op nog eens ze ven gestolen voex'tuigen. De meeste auto's zijn in Italië ge stolen en met valse documenten naar Nederland gebracht om ze te verschepen naar Marokko. Op dit moment vindt een nader ondex-zoek plaats in Italië. De politie denkt dat er meer aan houdingen volgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 57