Stankovic schampert Tribunaal Clinton en Mandela eisen geld rijke landen in strijd tegen aids EU boos op VS over zwarte lijst onveilige havens Bedrijven Tsjechië bespieden personeel Opgestapte Turkse minister Cem vormt nieuwe beweging Bosnische Serviër weigert schuld of onschuld te bekennen Opera ontdekt van Telemann Protest tegen luchthaven Mexico Zuid-Afrikaanse Sesamstraat krijgt hiv-pop Opvangcentrum Sangatte dicht Bingo is goed voor de hersenen Ex-juntaleider Argentinië opgepakt Haarverf kan reuma veroorzaken Man dobbert 133 dagen op zee Kolonel Karremans weigert hoge Navo-post op Balkan zaterdag 13 juli 2002 IjnnrRuna Hellinga PRAAG - Werknemers van de Tsjechische televisie werden onlangs onaangenaam verrast 'door de ontdekking dat hun Las verborgen camera's had I (aten installeren om hen te be- I «pioneren. j Werklieden die een beschadigd plafond kwamen repareren, I troffen daarboven een verbor- gen camera en afluisterappara tuur aan. Nader onderzoek leverde nog vier verborgen ca mera's elders in het gebouw op, plus de erkenning van tv-direc- teur Jiri Balvin dat hij ze had la ten installeren. Als verklaring gaf Balvin dat hij bepaalde personeelsleden ervan verdacht televisieapparatuur voor pxivé-doeleinden te ge bruiken. De camera's waren volgens hem niet bedoeld om ie dereen te bespioneren en had den ook alleen maar na werktijd aangestaan. Geluidsopnamen zouden volgens hem nooit zijn gemaakt, hoewel er wel afluis terapparatuur was geplaatst. De politie is een onderzoek be gonnen, maar het is niet eens duidelijk of de televisiebaas de wet wel heeft overtreden door zijn werknemers stiekem te fil men. Balvin meent dat hij vol gens de interne regels van de televisie niets verkeerd heeft ge daan en de Tsjechische wet is onduidelijk over verborgen ca mera's en afluisterapparatuur. Volgens beveiligingsbedrijven zijn er echter tientallen onder nemingen in Tsjechië die hun personeel op dergelijke wijze la ten bespieden. Aan de commu nistische tijd hebben veel werk nemers het idee overgehouden dat het heel gewoon is om bij voorbeeld buiten werktijd voor eigen rekening, maar met ge reedschap van de baas, auto's te repareren. Dat soort activitei ten waren een belangrijke bij verdienste en klanten maakten er graag gebruik van. In arbeidscontracten staan vaak clausules waarbij een per soneelslid instemt met onver wachte controles. GPD HnnrSimone van Priel den HAAG - In navolging van de Joegoslavische ex-president Slobodan Milosevic heeft eer, 33-jarige Bosnische Serviër gis teren voor het Joegoslavië-tri- bunaal geweigerd 'schuldig' of 'niet schuldig' te antwoorden op de aanklacht tegen hem. „Ik wil niets zeggen op deze be schuldigingen. Ik ben schuldig omdat ik een Serviër ben en om dat ik mijn volk verdedigde"zei Radovan Stankovic. Evenals bij Milosevic pleitte de rechter daarom 'niet schuldig' voor Stankovic. Hij zal zich, in te genstelling tot Milosevic, wel door een advocaat laten bij staan. Stankovic, die afgelopen woensdag door Sfor-troepen werd gearresteerd, is aange klaagd voor de veelvuldige ver krachting en het als slavinnen vasthouden van moslimmeisjes en -vrouwen in Foca tijdens de oorlog in Bosnië. Het vooral door moslims bewoonde Foca werd in april 1992 door Servi sche troepen ingenomen. Een aantal vrouwen en meisjes werd vastgehouden in huizen en ap partementen, waar ze als seks slavinnen van soldaat naar sol daat gingen. Verkracht Volgens de aanklagers was Stankovic, pas 23 jaar oud, lid van een paramilitaire elite-een heid die cle bordelen runde. Hij zou het voor het zeggen hebben gehad in wat bekend stond als 'Karaman's huis', waar vrou wen en meisjes door hem en andere soldaten stelselmatig BERLIJN - Twee Duitse onder zoekers hebben in Berlijn een tot dusver onbekende opera van Gcorg Friedrich Telemann ont dekt. Het stuk van één akte met de ti tel Pastorelle werd aangetroffen in het archief van de Berlijnse academie voor zangkunst, dat in de Tweede Wereldoorlog door sovjetsoldaten werd meegeno men en sinds kort weer in de Duitse hoofdstad is. DPA werden verkracht. Sommige slachtoffers waren pas twaalf en veertien jaar oud. Stankovic, die tot woensdag als politieagent in Foca werkte, wil niets weten van de misdaden te gen de menselijkheid en oor logsmisdaden die hem ten laste zijn gelegd. Tijdens het voorle zen van de aanklacht lachte hij steeds schamper als zijn naam werd genoemd of bij beschrij vingen van verkrachtingen. Ook de stelling van de aankla gers dat de vrouwen eveneens als huishoudelijke slaaf werden gebruikt, wekte zijn lachlust op. Het tribunaal veroordeelde vo rig maand in hoger beroep drie mede-verdachten van Stanko vic tot celstraffen van respectie velijk 12,20 en 28 jaar. De Duit se rechter Wolfgang Schomberg gaf de aanklagers gisteren ech ter in overweging om Stankovic in Bosnië terecht te laten staan. Vanwege het grote aantal zaken moeten verdachten van het tri bunaal soms twee jaar in voor arrest zitten. Daarom willen de rechters zaken van verdachten die niet behoren tot de politieke en militaire top, het liefst over doen aan de staat waar verdach ten zijn gearresteerd. GPD MEXICO-STAD - Een bewoonster van de Mexicaanse plaats San Salvador Atenco slaapt met een machete in haar hand, terwijl anderen de wacht houden. Mexicaanse boeren protesteren tegen de aanleg van een nieuwe internationale luchthaven bij Mexico-stad. San Salvador Atenco is een van de gemeenten die zullen moeten wijken van onze redactie buitenland ANKARA - De donderdag op gestapte Turkse minister van Buitenlandse Zaken Ismail Cem heeft besloten een nieuwe poli tieke beweging te vormen. De populaire, pro-westerse Cem maakte dit gisteren bekend, een dag nadat hij uit de regering van premier Bülent Ecevit was ge stapt. Minister van Economische Za ken Kemal Dervis en de afgetre den vice-premier Husamettin Ozkan sluiten zich aan bij de nieuwe beweging. Cem verklaarde gisteren op een persconferentie dat de regering door interne strubbelingen het land niet meer kan besturen. Zijn nieuwe beweging moet het tij keren. Die zal zich onder meer inzetten voor maatregelen die tot een EU-lidmaatschap kunnen leiden. De nieuwe beweging betekent volgens waarnemers de nekslag voor de premier en zijn coalitie. Veel ministers en parlementsle den vinden dat de 77-jarige re geringsleider, die kampt met een zwakke gezondheid, niet in staat is belangrijke hervormin gen door te voeren. Economische hervormingen zijn nodig om een miljardenle ning van het Internationaal Mo netair Fonds binnen te halen. Vwkije beleeft zijn diepste eco nomische crisis sinds 1945. Op Politiek gebied moet Turkije het nodige veranderen om kans te olijven maken op lidmaatschap van de Europese Unie. Zo ver langt de EU maatregelen op het gebied van de mensenrechten en ®en oplossing voor het Turks- Griekse conflict over Cyprus. Premier Ecevit blijft tegen ver vroegde verkiezingen. Volgens hem moet de huidige coalitie ge woon doorgaan met regeren en kan die nog best afspraken ma ken over hervormingen die Tur kije klaar moeten maken voor toetreding tot de EU. Ecevit heeft inmiddels een op volger gevonden voor Cem. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken is Sukru Sina Gu- rel. Hij is tevens vice-premier. Gurel staat bekend als havik en is volgens waarnemers niet de aangewezen persoon om een op lossing te vinden voor de kwes- tie-Cyprus. Ook heeft de nieuwe bewindsman zich zeer kritisch getoond over de manier waarop de Europese Unie het kandi daat-lidmaatschap van Turkije benadert. AFP/RTR/ANP JOHANNESBURG - Het Zuid- Afrikaanse Sesamstraat krijgt binnenkort een met HIV be smette bewoner. Dat heeft de South African Broadcasting Corporationgis- teren bekendgemaakt. De nieu we pop is een weesmeisje van 5 jaar oud. Nadat haar moeder onder onduidelijke omstandig heden is overleden is het meisje geadopteerd door een mensen familie. De pop zal gewoon om gaan met de andere bewoners van Sesamstraat, zegt Yvonne Kgame van de omroep, die zo de strijd wil aanbinden met de vele vooroordelen over HIV en aids. AP van onze redactie buitenland BARCELONA - Bill Clinton en Nelson Mandela hebben de wereld opgeroepen de strijd tegen aids aan te gaan. De voormalige presidenten van de Verenigde Staten en Zuid- Afrika eisten gisteren dat de westerse wereld meer geld in vesteert in de zorg voor de slachtoffers en de preventie. Op de slotdag van de interna tionale aidsconferentie in Bar celona deed Clinton een be roep op de wereldleiders om te voorkomen dat het aantal slachtoffers van de ziekte zal oplopen tot 100 miljoen. Mo menteel schat de Verenigde Naties het aantal geïnfecteer- den op circa veertig miljoen. Wereldwijd sterft elk tien se conden iemand aan de gevol gen van de besmetting. Een mondiaal plan voor aidsbe- strijding vergt 10 miljard dol lar per jaarin het fonds van de Verenigde Naties zat eind vo rig jaar nog geen 3 miljard dol lar. „Aids is een oorlog tegen de mensheid", zei Mandela. De ziekte zou meer mensen kun nen doden dan alle oorlogen en natuurrampen samen. „Voor deze oorlog moet de gehele be volking worden gemobili seerd", aldus Mandela. Clinton benadrukte de nood zaak om mondiale investerin gen tegen de ziekte die met me dicijnen kan worden gestopt. „We weten wat de wereld niet doet", zei Clinton, die aids en armoede ziet als de brandstof voor nieuw terrorisme. „De epidemie is daarmee ook een Mandela en Clinton wachten op hun beurt het woord te voeren op de sluitingsceremonie van de In ternationale Aidsconferentie. foto Cesar Rangel/AP veiligheidsprobleem gewor den." Clinton zal tijdens een rondreis door Afrika en India aandacht voor de ziekte blij ven vragen. Vaccin De conferentie in Barcelona is afgesloten met de sombere me dedeling dat er binnen afzien bare tijd geen geneesmiddel of vaccin tegen aids zal zijn. Een vaccin zal nog jaren op zich la ten wachten. „De nieuwe ge neratie vaccins tegen hiv zijn waarschijnlijk wel veel effec tiever dan de eerste probeer sels", stelt de Nederlandse on derzoekster Judith de Kroon. „De oude vaccins wekten al leen anti-lichamen op, maar dat is bij hiv niet genoeg." De Kroon, medewerker van de Aids Fonds, denkt dat de vac cins ervoor kunnen zorgen dat het aantal virusdeeltjes laag blijft zodat mensen minder snel of helemaal niet ziek wor den. Dat is in dierproeven aan getoond. Tot voor kort had de farma ceutische industrie weinig be langstelling voor de ontwik keling van een vaccin. Veel deskundigen stelden in Barce lona vast dat dat beeld inmid dels is gewijzigd. De Kroon: „De bedrijven begrijpen dat de vaccins moeten worden uit getest bij mensen die ze het hardst nodig hebben. Dat be tekent in de ontwikkelings landen. Probleem is wel dat daar de infrastructuur ont breekt." ANP PARIJS - Het opvangcentrum voor vluchtelingen in Sangatte bij Calais gaat voor eind maart 2003 dicht. Dat hebben de Franse en Britse ministers van Binnenlandse Zaken, Sarkozy en Blunkett, gisteren in Parijs bekendgemaakt. Sangatte, dat onder toezicht van het Rode Kruis staat, ligt dichtbij de Kanaaltunnel. Er verblijven 1500 vluchtelingen, voornamelijk Koerden en Afghanen. De Britten hebben her haaldelijk op sluiting van het centrum aangedrongen, omdat vluchtelingen uit Sangatte via de tunnel proberen Groot- Brittannië binnen te komen. AFP/ANP LONDEN - Mensen die geregeld bingo spelen, denken sneller en zijn alerter. Vooral ouderen hebben baat bij het spel. Dat blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Southampton onder 112 mensen. Oudere spelers bleken in de praktijk vaak zelfs betere spelers dan jongere. De Britse bingobond is niet verrast door de uitkomsten. „Je moet tenslotte een goede luisteraar zijn en snel naar cijfers en getallen kunnen zoeken", aldus een woordvoerstei'. De verte genwoordigervan drie miljoen Britse bingospelers meent ook dat het spel niet langer woi'dt beschouwd als vermaak voor verveelde bejaarden. Bei'oemdheden als Robbie Williams, Cathexdne Zeta-Jones en Bianca Jagger behoren intussen ook tot het bingogilde, aldus de zegsvrouw. ANP BUENOS AIRES - De voormalige Argentijnse juntaleider Leopoldo Galtieri is gistex'ochtend vx'oeg' in opdracht van een rechter-commissaris gearresteerd. Galtieri wordt vex'dacht van betx-okkenheid bij de ontvoei'ing, maxrteling en executie van ongeveer twintig dissidenten tijdens de militaire dicta tuurvan 1976-1983. De rechter heeft ook de arrestatie gelast van 42 andere oud-militairen, onder wie oud-legerleider Cristino Nicolaides. De 72-jarige Galtieri was de derde van de vier presidenten die Ax-gentinië tijdens de militaii'e dictatuur heeft gehad. Hij werd in november 1981 president en was degene die in 1982 het leger naar de Falklandeilanden stuurde. AP FRANKFURT -Vrouwen die jarenlang him haar verven krij gen twee keer zo vaak gewrichtsreuma als andere vrouwen. Dat schrijft het Duitse apothekersblad Senioren Ratgeber op grond van een Zweeds onderzoek. Het is nog niet precies duidelijk wat het vex-band is tussen het vex-ven van haar en reuma, maar waax'schijnlijk spelen chemi sche stoffen als waterstofpei'oxide een rol. AP WELLINGTON - Hij ziet eruit als een krijgsgevangene, zegt de dokter, maar hij Ixeeft het overleefd. De 55-jarige Tahi- tiaan Raeoaoa Taurae ging op 1 maart vissen en voelde pas 133 dagen later weer grond onder zijn voeten, een sloi'dige 1100 kilometer verderop. In de tussentijd hield hij zichzelf in leven met rauwe vis en een glas regenwater per dag. Tijdens het vissen was Tauraes benzine opgeraakt. Roeispa nen of een zeil had hij niet, waardoor hij bijna viereneenhalve maand hulpeloos ronddobberde. Taurae ligt in een ziekenhuis op de Cookeilanden, waar hij aanspoelde. Zijn arts is ver baasd. „Ik vraag me af hoe hij het voor elkaar heeft gekregen zijn geestelijke vermogens niet te verliezen." AP door Mare Peeperkorn voor de geplande luchthaven, die zes start- en landingsbanen krijgt. De gedupeerden zeggen dat de regering een belachelijk lage prijs betaalt voor de grond. Bij schermut selingen tussen de politie en de demonstranten zijn de afgelopen dagen ten minste zestien mensen gewond geraakt. foto Marco Ugarte/AP BRUSSEL - De Europese Com missie is zwaar gepikeerd over de 'zwarte lijst' die de Verenigde Staten aanlegt van minder vei lig geachte Europese havens. De Commissarissen Bolkestein (In terne Markt) en Lamy (Handel) hebben Washington gevraagd deze praktijk stop te zetten. Brussel neemt het Rotterdam kwalijk mee te werken aan de Amerikaanse actie. Het nieuwste conflict tussen de Commissie en de VS vloeit voort uit het stationeren van Ameri kaanse douaniers in de Rotter damse haven. Zij controleren als anti-terreurmaatregel con tainers die bestemd zijn voor de VS, waardoor die bij aankomst onmiddellijk verder vervoerd kunnen worden. Het gaat om een experiment van zes maan den. Washington staat op het punt met Antwerpen en Le Ha vre soox-tgelijke afspraken te maken. De Commissie ziet dit als con currentievervalsing omdat de betrokken havens aantx-ekkelij- ker worden voor expediteurs. „Op deze manier legt de VS een 'zwarte lijst' aan van zoge naamd minder veilige havens. Dat is niet acceptabel en mist ie dere grond", aldus de woord voerster van Lamy. „Wij eisen een gelijke behandeling van alle Europese havens." Samen met Bolkestein heeft La my gisteren schriftelijk protest aangetekend tegen de handel wijze van Washington. De Com missie kan de afspraken tussen de Rottei'damse haven en de VS echter niet verbieden. Buiten lands beleid is een zaak van de lidstaten. Wel kan Brussel concurentie- vervalsing door de Rotterdam se haven aanpakken als het experiment na zes maanden wordt voordgezet. De ï-egels van de Eux-opese Unie voorzien in fikse boetes als een bedrijf of or ganisatie de vrije markt ver stoort. GPD door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Kolonel Ton Kar remans, voormalig comman dant van Dutchbat in Srebreni ca, is onlangs een nieuwe hoge post aangeboden die hem terug zou brengen naar de Balkan. Als hoofd logistieke operations op het x'egionale Navo-hoofd- kwartier Zuid-Europa (Afsou- ce) in Napels zou hij regelmatig voormalig Joegoslavië hebben moeten bezoeken. Hij heeft de functie afgeslagen. Karremans beraadt zich nu over een andere aangeboden functie op het Navo-hoofdkwartier in Spanje. Hij is nu bijna drie jaar chef landoperaties bij het x'egio nale Navo-hoofdkwartier voor Centraal Europa in Heidelberg. Hij was de baas van Dutchbat, het bataljon Nederlandse blauwhelmen dat rondom de moslimenclave Srebrenica de vrede moest bewaren. Bosni- sche-Serviërs verovei'den de en clave echter op 11 j uli 19 9 5deze week zeven jaar geleden, en ver- mooi'dden ruim 7000 moslim mannen. Videobeelden van Karremans die na de val van de enclave verbaal werd vernederd door de Bosnisch-Servische ge neraal Mladic en een boi'rel met hem dronk, gingen de hele we reld over. Defensie heeft de baan in Na pels zelf aangeboden aan Kax'- remans, aldus een woordvoex'- der van het departement. Na een week oriëntatie op Afsouce be sloot hij zelf niet op het aanbod in te gaan. Geruchten dat de Amerikanen de Nedei'landse kolonel daar niet wilden heb ben, kent de wocx'dvoex'der niet. Voox'malig VN-generaal Nicolai heeft nog een paar jaar bijgete kend als commandant van de commando-opleidingen van de Koninklijke Landmacht in Utrecht. Nicolai was in 1995 de rechterhand van de Fx-anse VN-generaal Janvier Deze wei- gex-de Dutchbat luchtsteun bij de aanval van de Bosnische Ser viërs. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 53