Boer moet zich op markt richten PZC PZC Meditatie zal Bin Laden vellen Roermond rouwt om drama aan de Jupiterstraat Reacties op komst minister Integratie lopen sterk uiteen Hervormingen ook gericht op milieu, dierenwelzijn en vertrouwen consument te gast 13 juli 1952 zaterdag 13 juli 2002 Om het gemeenschappelijk landbouwbeleid weer geloof waardig te maken, zijn louter cosmetische ingrepen onvol doende. Naar aanleiding van de tussenbalans is de Europese Commissie met voorstellen ge komen die in de ogen van Euro commissaris Franz Fischler het gemeenschappelijk landbouw beleid dichter bij de landbou wer, de consument en de belas tingbetaler brengen. door Franz Fischler Het landbouwbeleid moet ook voor de toekomst wor den veiliggesteld. Dat betekent dat het principe 'voor wat hoort wat' verder ontwikkeld dient te worden. Het is immers een gege ven dat de landbouwers in de EU ook veel collectieve goede ren, zoals milieuzorg, land schapsverzorging en dierenbe scherming produceren. Deze prestaties worden niet door de markt betaald. Zij worden ech ter wel door de samenleving ge vraagd. De landbouwer moet hier dan ook uit openbare mid delen direct voor vergoed wor den. Net als in het verleden willen wij de landbouwers een ade quaat inkomen garanderen. Ons voorstel verandert daar niets aan. Onze landbouwers hebben recht op een billijke vergoeding voor de kwaliteit van hun pro ductie en voor hun diensten op milieu- en landschappelijk ge bied. De Commissie wil het land bouwbeleid een maatschappe lijk draagvlak geven, prestaties en tegenprestaties duidelijk vastleggen en de besteding van begrotingsmiddelen beter rechtvaardigen. De landbouwer hoeft zich geen steuntrekker meer te voelen, maar kan als volwaardig ondernemer en ver strekker van milieu- en land schappelijke diensten een fi nanciële tegenprestatie van de Europese burger verlangen. Een bureaucratisch systeem van steunregelingen dat de landbouwers ertoe aanzet in tensief te pi-oduceren en hen in een keurslijf dwingt en waarbij hun productie meer door subsi dies dan door de markt wordt geleid, dreigt de goedkeuring van de Europese belastingbeta ler te verhezen. Een dergelijke ontwikkeling is niet wat de EU wil, en zeer zeker ook niet wat onze landbouwers willen. Met onze voorstellen willen wij van de landbouwers weer on dernemers maken, die produce ren voor hun klanten en niet voor de interventiepakhuizen. Wij willen de administratieve lasten voor de landbouwers ver minderen en hen financieel hel pen om te voldoen aan de hoge producteisen die de burgers stellen. Om dat ahes te bereiken, moe ten de producenten directe in komenstoeslagen ontvangen, zonder dat zij daarvoor graan of rundvlees hoeven te produce ren. Daarnaast verdienen zij een vergoeding voor de collectieve goederen die de samenleving verwacht en die zij naar tevre denheid leveren. Een en ander zal niet alleen leiden tot een zeer aanzienlijke administratieve vereenvoudiging, maar ook de prikkel wegnemen die van de steunregelingen uitgaat om meer te produceren dan de markt kan opnemen. Het consumentenvertrouwen is een van de belangrijkste econo mische pijlers van de landbouw. Het aangetaste vertrouwen kan slechts via transparantere pro ductiemethoden en een grotere traceerbaarheid van de produc ten teruggewonnen worden. Daarom stellen wij voor dat er bedrijfscontroles worden uitge voerd. Ik geef mij er rekenschap van dat dit kosten voor de land bouwers meebrengt, die in de toekomst evenwel uit de midde len voor plattelandsontwikke ling gefinancierd zouden moe ten worden. Als wij de steun meer in de rich ting van vergoeding van de landbouw voor extra dienst- prestaties willen sturen, dan moeten wij ook differentiatie in van onze redactie binnenland Vrijdagochtend zeven uur. Enkele uren na de dra matische brand in de Jupi terstraat belegt de gemeente Roermond in het stadhuis een persconferentie. Maar meer dan enkele feitelijke gegevens over de slachtoffers en de verdachte kan commis saris Linda Levels van de po litie dan nog niet geven. Pas in de loop van de dag zullen er meer details bekend wor den over het inferno en wat aan dit drama vooraf ging. Burgemeester Herman Kai ser zit in het stadhuis aange slagen achter de microfoon. Binnenkort vertrekt hij uit Roermond om zijn carrière in het bedrijfsleven voort te zetten. Maar het wordt na de fatale brand een afscheid met een rouwrand. „Dit is verschrikkelijk, echt ver schrikkelijk", aldus Kaiser. De burgemeester moet naar woorden zoeken om zijn ge voelens over het drama in de wijk Donderberg te kunnen uiten. „We hebben in deze stad aardbevingen gehad en overstromingen, maar wat nu is gebeurd is echt heel hef tig. De dood van deze zes kin deren gaat als een golf door Roermond. We zijn sinds vanmorgen een stad in rouw. Ons diepste medeleven gaat uit naar de slachtoffers en hun familie." Op de hoogte Voor burgemeester Kaiser komt de Map des te harder aan omdat hij via zijn echt genote Miep, die in het vrij willigerswerk zit, op de hoogte was van de problema tische situatie waarin het ge troffen gezin verkeerde. Na dat de volle omvang van de ramp duidelijk was gewor den, is Kaiser onmiddellijk vertrokken om poolshoogte te nemen op de plaats des on- heils. „Ik heb met buurtbewoners gesproken en met kinderen uit de nabije omgeving. Ik heb brandweerlieden, die zich bezighielden met de ber ging van de slachtoffers en de kinderen naar buiten hebben gedragen, zien huilen. Dit al les heeft op mij een enorme indruk achtergelaten. Na derhand ben ik naar de brandweerkazerne gegaan om met de mensen van de brandweer te praten. Je kunt wel koel en zakelijk zeggen dat dit hun werk is, maar het zijn ook mensen met gevoe lens. Dit is het ergste wat je als hulpverlener kan overko men. En wat kun je dan als burgemeester nog doen? Je geeft hen een schouder om op te leunen en je hoort hun ver haal aan. Dit alles heeft op mij een enorme indruk ach tergelaten." Opvang In de nabijgelegen sporthal is een crisiscentrum ingericht. Politiemensen delen in de buurt brieven uit waarin wordt uitgelegd wat er is ge beurd. Buurtbewoners kun nen rekenen op professionele hulp in de sporthal. Drup pelsgewijs stappen er men sen binnen. Sommigen hui len en weten eigenlijk niet wat ze er moeten komen doen. Een vrouw houdt ver schrikt de handen voor haar gezicht als een fotograaf zijn werk doet. Snel slaat ze een arm over de schouder van haar zoon en troont hem mee naar binnen waar sociale en psychische hulpverlening op hen wacht. Starend naar de grond zit een groepje van tien buurtbewoners in een lering bij elkaar. De deur gaat reso luut op slot en de gordijnen worden dichtgetrokken. De pers is overduidelijk niet welkom om te registreren wat zich daar binnen af speelt. Een ambtenaar van de ge meente komt even naar bui ten om de journalisten tekst en uitleg geven. „Hoe de sfeer binnen is? Heel erg rustig. De ervaring leert dat mensen de behoefte hebben om te pra ten. Om hun verhaal te ver tellen, telkens weer opnieuw. En het enige wat je in zo'n si tuatie kunt doen is luisteren, luisteren en nog eens luiste ren." GPD De landbouw heeft een bepalende rol gespeeld bij de inrichting van het platteland. foto Dirk-Jan Gjeltema alle lidstaten verplicht stellen. Wij willen elk jaar 3 procent meer van de directe betalingen inhouden. Kleine bedrijven die minder dan 5000 euro aan direc te betalingen ontvangen, zou den van de maatregel vrijge steld worden. Dit geld is echter niet verloren voor de landbouw, maar zal volgens objectieve cri teria verdeeld worden over de lidstaten, die er hun platte landsontwikkeling mee kunnen financieren. De planning is dat na zeven jaar 20 procent van de directe betalingen op deze ma nier wordt omgeleid. Dit zou neerkomen op een spectaculaire verhoging van de middelen die de EU beschikbaar stelt voor plattelandsontwikkeling. Momenteel gaat 80 procent van de landbouwsteun naar 20 pro cent van de bedrijven. Daarom moet er een maximum aan ge differentieerde directe betalin gen gelden van 300.000 euro per bedrijf. De daarmee bespaarde middelen blijven in het budget van de lidstaat, die vervolgens zelf kan beslissen of en op welke manier hij deze middelen aan plattelandsontwikkeling be steedt. Het is niet alleen de bedoeling de plattelandsontwikkeling fi nancieel meer armslag te geven, maar ook de landbouwers via nieuwe programma's financieel te helpen om marktgerichter te produceren en de verlangde productienormen te halen. Daarom stellen wij nieuwe pro gramma's voor om de kwaliteit van de producten te verbeteren. Oorsprong Deze omvatten, enerzijds, de certificering van producten en, anderzijds, de bevordering van de afzet van kwaliteitsproduc ten, van producten met een be schermde geografische aandui ding of oorsprongsbenaming, en van producten met een biokeur- merk. Landbouwers die meer willen doen dan hetgeen wette lijk voorgeschreven is op het ge bied van het welzijn van dieren, kunnen in de toekomst eveneens op een directe vergoeding van de extra kosten rekenen. De Commissie is ervan over tuigd dat het landbouwbeleid anders moet. Niet alleen om aan de eisen van onze moderne sa menleving tegemoet te komen, maar vooral ook om beter in te spelen op de behoeften van de landbouwers. Ik geef echter ook aan dat naar mijn oordeel niet geraakt, mag worden aan de kern van het gemeenschappe lijk landbouwbeleid. Wij heb ben ook in de toekomst behoefte aan een krachtig en uniform landbouwbeleid op EU-niveau, een beleid dat het vertrouwen van de burger geniet en garant staat voor instandhouding van de interne markt. GPD Franz Fischler is Europees Commis saris van Landbouiu Volgelingen van de Mah zijn intrek heeft genome door Harald Doornbos Osama bin Ladens dagen zijn geteld. Tenminste als het aan de transcendente meditatie ligt. De wapens van de medite- renden zijn geen bommen of mi litair ingrijpen, maar meditatie en het opzeggen van vedische hindoe-verzen. Maar liefst veertigduizend le den van de transcendente-me- ditatiebeweging, TM, zijn over al ter wereld begonnen met een periode van meditatie tegen ter- x-orisme en voor wereldvrede. De bedoeling is dat door de mas sale verzameling van positieve energie, terrorisme wordt uitge schakeld. „En dan doel ik niet alleen op Osama bin Laden, maar op terrorisme overal ter wereld", verduidelijkt K. Krishnan, directeur van een TM-centrum in de Indiase hoofdstad New Delhi. Een soortgelijke meditatie-actie, enkele jaren geleden in Was hington, heeft volgens de TM geleid tot een afname van de cri minaliteit in die stad met 21 procent. Krishnan en zijn collega J.C. Panth lijken op het eerste ge zicht de twee onwaarschijnlijk ste terroristenjagers ter wereld. Geen van beiden heeft ook maar iets weg van James Bond. Krishnan, een vijftiger die een sooit jurk draagt, is de harte lijkheid zelve. Panth, in de der tig, draagt een bril met dik mon tuur en is meer het stille type. Maar wereldse zaken als snelle auto's, de nieuwste wapens en veel geld zijn dan ook niet nodig in hun strijd. Het geheime wa pen van Krishnan is meditatie, wat hij al 24 jaar doet. Ook Panth mediteert al jaren, zij het dat hij vanwege zijn leeftijd minder mediteerervaring heeft. Plun ambitieuze missie is ge doemd te slagen, weet de TM- directeur „Ik twijfel er niet aan dat het gaat lukken", zegt Kris- nan, „Als er tenminste seideus wordt gemediteerd." Vlodrop Aan Krishnan en Panth zal het niet liggen. Om drie uur donder dagmiddag ging de televisie aan in het centrum en werd de zen der opgezocht waar de leider van de TM, de Maharishi, een wekelijkse toespraak houdt. Het gaat om een speciale satel lietverbinding die is opgezet vanuit het Limburgse Vlodrop, waar Maharishi zijn hoofd kwartier heeft. Over de hele we reld zitten de TM-aanhangers aan de buis gekluisterd om de wijze woorden van de leider in hun oren te knopen. Maharishi, die vanzelfsprekend uit India komt, voelt zich thuis in Nederland, weet Panth. „Er bestaan daar goede communi catiemogelijkheden en Neder land staat bekend om zijn posi tieve opstelling ten opzichte van de TM." Scheelt natuurlijk ook dat het weer aangenamer is in Nederland, zeker vergeleken met de Indiase hitte van 45 gra den die ook in het centrum hier in New Delhi goed voelbaar is. „Ja zeker, Nederland heeft een positieve natuuiiijke invloed op Maharishi", zegt Panth. Een zweterige Krishnan begint plotseling te telefoneren. Het is mogelijk, beweert hij, om van uit zijn kantoor via een tele- foonverbinding met het hoofd kwartier van de TM in India te worden doorverbonden met Vlodrop en tijdens de televisie uitzending een vraag te stellen door Berniee Breure en Gitte Brugman De reacties op de nieuwe ministerspost voor vreemdelingenbeleid en in tegratie lopen uiteen. „Niet slecht", meent Fuad Hussein, voormalig voorzitter van de Federatie Vluchtelingenor ganisaties in Nederland (VON). „Vreselijk", zegt Fo rum, het instituut voor mul ticulturele ontwikkeling. Forum heeft angst voor een kil en berekenend beleid. „We gaan een moeilijke tijd tegemoet." De onderhandelaars van de LPF, WD en het CDA wer den het donderdag eens over de verdeling van de minis tersposten. Nieuw is een tweede minister op Justitie: de minister voor Vreemdelin genbeleid en Integratie. De post zal worden bekleed door een bewindspersoon van de LPF. Forum is niet verrast. „Beide ondeiweipen waren een zwaar punt in de verkie zingsstrijd", aldus woord- voerder Fxxlco van Aurich. Nederland is niet de multi culturele samenleving die zij zou kunnen zijn. Daarin is Van Aurich het met Pim For- tuyn eens. „Het is goed dat hij daarop heeft gewezen, en dat het nationaal debat daai~- over op gang is gebracht. Dat is de verdienste van Pim, maar dat zegt nog niets over de LPF. De partij is volgens ons niet in staat die lijn door te trekken." Forum ziet niets in de restric tieve maatregelen om de vluchtelingenstroom verder in te perken, die in het re geerakkoord worden aange kondigd. „Dat is niet nodig. Het beleid van het vorige ka binet heeft al voldoende effect." Forum vindt dat ver geten wordt dat de Neder landse economie de asielzoe kers ook nodig heeft. „Er zijn geen stimulerende maatre gelen in het regeerakkoord te ontdekken. Dat de nieuwe minister is ondergebracht bij Justitie zegt iets over de koers. We rekenen op verkil ling en verharding, „Wat erg", reageert Hatiee £an-Engin, directeur In spraakorgaan Turken, vanaf haar vakantie-adres op het nieuws dat de LPF het minis terie van Vreemdelingenbe leid en Integratie kreeg toe gewezen. „De laatste tijd zijn al enige voor migranten ne gatieve voorstellen aange kondigd en hier verwacht ik ook niets positiefs van." Qan- Engin vestigt haar hoop op het CDA. „Die hebben het steeds over respect, nu is het de komende vier jaar af wachten of ze dat ï'espect ook anderen blijven tonen." Verwerpelijk De Groningse burgemeester Jacques Wallage, voorzitter van het Nederlandse Cen trum Buitenlanders vindt het verwerpelijk dat de minister is ondergebracht bij Justitie, zo zei hij gisteren voor de radio. „Dit ministerie gaat over rechtshandhaving van (intex-)nationale wetten en criminaliteit. Integratie gaat over sociale achterstanden, huisvesting en onderwijs, Die twee horen niet onder een noemer", vindt Wallage. Fuad Hussein, voormalig voorzitter van de Federatie Vluchtelingenorganisaties in Nederland (VON)ziet het al lemaal een stuk minder som ber in. „Ik vind het idee niet zo slecht om het vreemdelin genbeleid en integratie bij één ministerie onder te bren gen", aldus de gevluchte Koerd uit Irak. De belang rijkste vraag voor Hussein is: 'Wie wordt het?' „Het is een moeilijk dossier, het moet ie mand zijn met kennis van zaken." Hij weigert op voorhand al te stellen dat een LPF'er deze portefeuille niet naar beho ren zou kunnen beheren. GPD KLOK - De grootste lui dklök van de Lange Jan te Middel burg, een gevaarte van 6600 kilo, is vrijdag naar de hoogste zolder van de toren getakeld. Deze klok is de enige van het carillon die bij het bombarde- ment in mei 1940 gespaard bleef. Zodra de restauratie werkzaamheden het toelaten zal de klok in de klokkenstoel worden geplaatst. TIEN MILJOEN - Nederland had op 1 juni 1952 exact 10.369.814 inwoners, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt. BOMBARDEMENTEN - Vol gens Radio Peking heeft de Amerikaanse luchtmacht twee Chinese steden nabij de Koreaanse grens gebombar deerd. Ook de Noord-Kore- aanse hoofdstad Pjongjang is door de Amerikanen bestookt, Volgens de Noord-Koreaanse radio, zouden bij deze laatste bombardementen tweedui zend mensen zijn gedood. KABINET - Kabinetsforma teur dr. W Drees heef t een be gin gemaakt met het polsen van personen die in aanmer king komen voor een minis terspost. Het kabinet bestaat uit PvdA, CHU, ARP en KVP, Deze partijen; hebben inmid dels ingestemd met. het regeer akkoord. ishi Mahesh Yogi voor het intussen deels gesloopte Sint Ludwigklooster in Vlodrop, waar de oprichter van TM foto Koen Verheyden/ANP aan leider Mahai*ishi. Binnen vijf minuten lukt het inderdaad en mag de verslaggever live een vraag stellen. Die luidt natuur lijk: „Wanneer zal de TM erin geslaagd zijn om Osama bin La den uit te schakelen." Krisnan rent van de telefoon te rug naar de televisie en roept op enthousiaste toon: „Het ant woord komt nu!En inderdaad, de baardige Maharishi kijkt se rieus in de camera en zegt dan de woorden: „Terrorisme kan ieder moment verslagen worden." Krishnan geeft toe dat het ant- wooixl wat vaag is. Hij heeft zelf een concretere datum in z'n hoofd. „Binnen twee jaar zal het terrorisme zijn verslagen", zegt hij stellig. Maar wat nou al s zeg 41.000 ter roristen juist vóór terrorisme gaan mediteren. Zal de TM dan verslagen worden? „Absoluut niet", aldus Klshnan. „Terro- risten kunnen nooit enige posi tieve energie genereren. Wij daarentegen zijn goede mensen en één met de natuur. Terroris ten kunnen mediteren wat ze willen, maar ze vormen geen en kele bedreiging voor onze mis sie." GPD Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantooruren zondagvan 16.00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobeialing geldt een toeslag van 1,-) per maand: 19,25 per kwartaal: 52,-- per jaar: 198,- - Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,- zaterdag€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMR0 47 70 65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118)484321 Fax: (0118) 484370 onderdeel var het Wegener-concew. De door" is verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pi»; ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig 9esolec!';6,„n derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, atdeimg posbus 18,4380 AA Vlissingen. Hoofdredactie; A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel.'(0118) 484000 Fax-(0118) 470102 E-mail- redactie@pzc nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax (0114)372771 E-mail. redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (01 '11) 454647 Fax-(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee, Goes en Hulst 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10,30 uur Behoort tol; UJSQGnGf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4