Maxima en Mat geven Den Haag iets extra' s Bed Breakfast in een rode dubbeldekker Royal Tour W3 ÉËaHrërn iSI •-* v*. - .1 Leffe Vleeseters Beachfun Bijbel in zand Floriade zaterdag 13 juli 2002 Al sinds jaar en dag laat de Royal Tour de toerist het koninklijke Den Haag zien. Maxima, Mat en Milo sevic behoeden de oude for mule voor sleetsheid. Is dat Mat Herben die daar het paleis binnenstapt? Je zou het haast zeggen, te zien aan die snor. Wat zou de vorstin tegen hem zeggen? Jammer dat je van uit een touringcar niet kunt ho ren wat er achter de paleismu ren omgaat. Het zou de Royal Tour van de Stichting Promotie Den Haag beslist een extra di mensie geven. Maar mooi zicht heb je wel. Pa leis Noordeinde schittert in de zon. Het is misschien niet zo groot vergeleken met de ko ninklijke paleizen in het buiten land, maar het ligt leuk, zo mid denin de stad. De ijscoman, die zijn vaste stek heeft naast het standbeeld van Willem van Oranje, zou geen an dere plek meer willen. Het is er ideaal, zeker als er verkiezingen zijn geweest. Iedereen die in de buurt is, komt even fractievoor zitter-kijken. Vroeger kwamen ze aangekuierd, de dames en he ren politici. Nu komen ze in ge pantserde wagens. Het lijkt Zuid-Amerika wel, moppert de bus. Bovenop het paleis wappert de persoonlijke vlag van het staatshoofd. „She's in", zegt Lia, die deze Royal Tour als gids begeleidt. Willem-Alexander en Maxima zijn er niet. Er zit veel Maxima in de Royal Tour. Lo gisch. De stadsrondrit gaat al een tijdje mee, sleet ligt op de loer, vernieuwing is nodig. Bo vendien zijn ook buitenlandse toeristen - en zeker Duitsers - geïnteresseerd in de vrouw van onze kroonprins. Toch zijn het niet alleen toeristen die de Roy al Tour boeken. Er gaan ook Haagse vriendinnenclubjes mee, werknemers op een be drijfsuitje en allerlei loslopend volk dat een middagje over heeft en wel eens wil meemaken hoe dat is, in eigen land de bui tenlander spelen. Apenrots Bij het Centraal Station in Den Haag staat de touringcar klaar. Geen dubbeldekker met balkon bovenop, zoals je die in Parijs vindt - in Nederland is dat met ons weer te riskant - maar wel airconditioned. Het is een beetje een rare start; het stationsge bied heeft weinig koninklij ks en de apenrots even verderop, waar de ambtenaren van demis sionair minister Van Aartsen van buitenlandse zaken zitten te zwoegen, al evenmin. Maar het biedt gids Lia de gele genheid in het Engels het een en ander uit te leggen over Pim en de verkiezingen en de ruk naar rechts en dat ze Van Aartsen sindsdien niet meer op de fiets heeft gezien en dat ze hoopt dat het ooit weer wordt zoals het was. We gaan eerst naar Schevenin- gen om drie Duitsers op te halen; Lia vertelt over scheve Scheve- ningse schoenen en wijst op de strafgevangenis links, waar Milosevic zit. Vanuit de hoge zit in de bus kun je over de muren heen zo door de tralies naar bin nen kijken. Het maakt het ge vangenisleven ineens een stuk echter. Tijd om daarover te pie keren is er gelukkig niet: we koersen op de Gevers Deynoot- weg af. Zee is nergens te zien, Fractieleider Mat Herben van de LPF komt aan bij paleis Noordeinde voor een gesprek met koningin Beatrix. foto Marcel Antonisse/ANP flatgebouwen wel, zover het oog reikt. De Duitse toeristen stappen in; Lia schakelt moeiteloos tussen drie talen. Langs het Kurhaus, het Holland Casino en paviljoen Von Wied - gebouwd voor Wil- helmina van Pruisen die dacht dat ze aan zee beter zou slapen - rijden we naar de boulevard om een blik op de pier te werpen. De niet-zwemmers liggen, soort bij soort, op de terrasjes. De geta- toeëerden, de naaktlopers, de homo's, de mensen met kinde- Huis ten Bosch. Hier kreeg Maxima vorig jaar oktober een ongeluk. foto Koen Suyk/ANP ren, de mensen met hondjes: ie dereen heeft zijn eigen stekje, aldus Lia. Daar is de herinneringsnaald voor Willem I die in 1813 terug kwam en de eerste koning zou worden, daar de visafslag met zijn ramen op het noorden zodat de zon er niet in kan, daar het monument voor de haring. Een grote haring heet tegenwoordig een maximaatje, vertaalt Lia voor de buitenlanders, die de pointe niet helemaal vatten, maar vriendelijk knikken en ge boeid naar de prachtige jachten kijken in de binnenhaven. Via het Statenkwartier, met Berlages Gemeentemuseum en Mondriaans Victory Boogie Woogie, passeren we het Joego- slavië-tribunaal. De weg wordt geblokkeerd door een enome BMW die het verkeer tegen houdt, zodat er een nog grotere auto met geblindeerde ramen het parkeerterrein kan verlaten. Wie zou daar nu in zitten? De misdaad en de internationale instellingen die zich met de be strijding en berechting ervan bezighouden, hebben Den Haag tot ver buiten de landsgrenzen bekend gemaakt. De Royal Tour profiteert mee. Lia wijst op de fonteinen die beroemde tv-jour nalisten tot achtergrond dienen als zij op de BBC of CNN verslag doen van weer een zittingsdag. Nog even langs het OPCW en dan toeren we door de Haagse ambassadewi j kJe ziet er hoe de wereld in mekaar zit. Het ver pauperde pand van Irak, de afgebladderde verf van de am bassade van Suriname, de wel gedaanheid van de Belgische ambtswoning, het royale van de Franse. „Ik wil niks zeggen", zegt Lia, „maar je ziet bij de Fransen toch heel vaak mensen met een glas in de hand in de tuin." Na een korte stop bij het Vredes paleis om een fotootje te maken, gaan we door het Haagse bos richting Huis ten Bosch. De chauffeur neemt dezelfde weg als de Wassenaarse vleeshande laar Van den Bent toen hij op 18 oktober vorig jaar op Maxima knalde - of zij op hem, daarover is het laatste woord nog niet ge zegd. In elk geval rijden wij nu ook waar het niet mag, maar ge lukkig stapvoets en bovendien is Maxima er toch niet. We stoppen even op de plek des onheils, tussen het lover ligt Huis ten Bosch, met zijn prach tige Oranjezaal. Amalia van Solms liet het paleis in 1640 bouwen ter ere van haar man Frederik Hendrik. Wie binnen wil kijken, moet dat op internet doen (www.koninklijkhuis.nl), want in tegenstelling tot de En gelse koninklijke familie staat de Nederlandse alleen virtuele rondleidingen toe. Eendjes Na Huis ten Bosch is het tijd voor een plas en een kopje thee met een chocolaatje; bij de Prin sentaverne - een van de oudste gelegenheden in Den Haag - staan de dienbladen al klaar. Lang duurt de pauze niet; er is nog veel te doen. Door de poort van de Koninklijke Stallen kij ken of de gouden koets mis schien net een sopje krijgt, langs Plein 1813 om de Hollandse maagd met de Nederlandse leeuw aan haar voeten te zien, naar het huis van Willem- Alexander op het Noordeinde 66, langs zijn moeders werk adres voor de parade der frac tievoorzitters, langs het paleisje Kneuterdijk dat koning Willem I voor Willem II kocht en langs de Hofvijver natuurlijk - het spiegelend vlak dat Den Haag zijn tijdloze karakter geeft. Er zwemmen eendjes in, en erom heen zitten mensen op bankjes een boterham te eten. De Royal Tour eindigt in de Rid derzaal. Lia moet eerst de sleu tel halen; haar gezelschap wacht op de traptreden, dezelf de die koningin Beatrix opgaat nadat zij op Prinsjesdag uit de koets is gestapt en het vaandel heeft gegroet. Het is een indrukwekkende ruimte. Vanwege het verleden, de prachtige houten kap en de troon die je altijd op televisie ziet en waar je dan ineens recht tegenover staat. De troon die helemaal niet mooi is, integen deel zelfsmaar in zijn lelijkheid toch wel weer bijzonder en bo vendien zo ontastbaar dat nie mand er ook maar een seconde over piekert om er even in te gaan zitten. Niet dat Lia het zou toelaten. Stel je voor. Ze houdt haar groepje goed in gaten. Als we gauw met haar mee teruggaan naar de VW op het Centraal Station krijgen we nog een Haags hopje. Invented by the count of Hop, herausgefunden von Graf Hop. Christl Visser Royal Tour, een tocht langs Haagse paleizen: elke donder dag, vrijdag en zaterdagmid dag, tot en met 31 augustus. Start 13.00 uur bij de VW op het Centraal Station in Den Haag of 13.15 uur bij VW op Scheveningen. De route kan per dag iets verschillen. Prijs 25 eu ro, pas 65: 22,65 euro. Inlichtingen en reservering: 0900-3403505, kaartverkoop bij de VW. Website: www.den- haag.com Een brandweerwagen als keuken, een dubbeldekker als slaapkamer, trams als gas ten vez'blijf en een bushok voor de varkens. De Bed Break- fast-boerderij van Frank Appel en Irma Ursem in het Noord- Hollandse Hoogwoud staat he lemaal in het teken van verkeer. Hoe moest het nou verder? Ze hadden al een gevechtsvliegtuig in de tuin. In de vijver dobberde een reddingscapsule van een booreiland. Ze kookten in een afgekeurde brandweerauto. En de dubbeldekker in de achterge vel van hun huis in Hoogwoud begon ook al een beetje te wen nen. Alleen een tram ontbrak. Dus hebben ze er meteen maar twee gekocht. Leuk, voor de gasten. Slapen in de tram, eten van een verkeers bord. Als het maar anders is dan anderen. Frank Appel en Irma Ursem zoeken de kick. Irma: „We zijn niet de types om in de pas te lopen met de rest." Frank: „Tegen de stroom in zwemmen is ook leuk." Controversieel, dus. Daarom heet hun Bed &Breakfast-boerderij Contro versy en parkeerde Frank al in 1986 zijn Cadillac in de kamer. Daarom vroeg Irma voor haar dertigste verjaardag een rode dubbeldekker. En die kwam er. Als slaapkamer. Maar dat was alleen nog maar het begin. In de afgelopen vijf tien jaar kwam hun stolp hele maal in het teken te staan van verkeer en vervoer. Wie het ter rein op wil, moet wachten tot de spoorbomen omhoog gaan. Een oude stadsbus fungeert als hok voor hun ezels, voor de varkens kwam er een oud bushokje en de honden hebben een oude Russi sche Zill-personenwagen als onderkomen. Dat heb je, als je een automan en een decoratie talent bij elkaar laat wonen. Dan haalt hij een Lamborghini Countach in huis, waarin zij de kat laat slapen. Dan duikt hij een Citron HY op - een soort pa tatwagen met een brandweer verleden - waarin zij een keuken inricht. En dan de aankleding, naast al les wat wielen heeft. Een vang rail als tuinhek, het pompsta tion fungeert als standbeeld en in het gras en in de tegelmotie ven op de terrassen herkent de kenner emblemen van automer ken. De eettafel binnen is een verkeersbord, door de kamer loopt een zebrapad. Willen ze in bad, dan laten ze een voor dit doel omgebouwd bootje vollo pen. Intussen staken ze him energie ook in hun bedrijf voor systeem plafonds. Dat floreerde, zodat ze hun woondroom steeds com pleter konden maken. En op een dag belandden ze in het tram museum in Amsterdam. „Voor zichtig vroegen we of er mis schien eentje te koop was. Nou, dat kon. En twee?, vroegen we. Nou, dat kon ook." Eind juni zijn de aankopen ge arriveerd. Als welkomstcadeau hadden ze een speciale beton- baan met rails voor de trams klaargelegd. Een bouwtekening voor een antiek ogend tram huisje ligt al bij het gemeente huis. Dat komt wel goed, hoor den ze. Irma vertelt dat ze al tweeënhalf jaar met het idee be zig is. Maar het was even puzze len en meten om alles voor el kaar te krijgen. „Omdat wij iets extreems doen, krijg je ook ex treme reacties. Dat heb je altijd. De een vindt het belachelijk en keurt het af. De ander vindt het geweldig en wil meteen komen logeren." Frank: „Bij verbou wingen in het verleden hebben we wel eens moeten knokken te gen regeltjes en starheid. Maar nu wordt er enthousiast gerea geerd bij de gemeente en de pro vincie." In hun vakantie beginnen ze met de verbouwing van de trams. „Omdat er niks standaard is en we het in onze vrije tijd willen doen, zal dat wel een paar maanden duren." Het doel is om er vier aparte gastenverblijven in te maken. Eentje in de Franse stijl, eentje met een Amerikaans accent, een Italiaans rijtuig en eentje waarin alles op z'n Engels moet worden. Ook de ontbijtjes worden straks in die stijl geser veerd. Als speciale attractie mo gen logees voor het slapen gaan een videoband uitzoeken. Even snuffelen in hun verzameling in de reddingscapsule en je favo riete film komt letterlijk boven drijven. Maar gewoon naar buiten kij ken, mag natuurlijk ook. Decor stukken genoeg om in je hoofd een eigen film af te draaien. Jan Vriend Controversy Tram Inn, Ko- ningspade 36, Hoogwoud, 0226- 352693. Overnachtingen kosten 50,- eu ro p.p per nacht. Meer informatie: www.contro- versy.nl De abdij van Leffe, bekend van het Leffe bier, bestaat 850 jaar. Om dat te vieren wor den er de komende tijd diverse activiteiten georganiseerd met als hoogtepunt de 'open deurda- gen' van donderdag 29 augustus t/m zondag 1 september. De abdij is dan dagelijks open van 11.00 tot 22.00 uur en op za terdag tot 22.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt 5 euro, kin deren onder de 16 gratis. De abdij van Leffe is gevestigd aan de Rue Sax in Dinant (Belgische Ardennen). Vanaf de E411 te be reiken via de RN936. Speciaal voor bierliefhebbers brengt Interbrew (eigenaar van Leffe) in december een jubile- umfles van 75 cl op de markt. Zie ook: www.interbrew.com Wie van nabij mee wil ma ken hoe een vleesetende plant (carnivoor) te werk gaat, moet van 24 augustus tot 1 sep tember een bezoek brengen aan Hortus Botanicus in Leiden. Daar vindt Carnivora plaats, een internationale planten- show. De nieuwe wintertuin is speciaal daarvoor omgebouwd tot een Noord-Amerikaans moerasgebied. Allerlei bekende vleeseters als de bekerplant, de zonnedauw en de venusvliegen- val staan er in al hun glorie. Voor wie zelf een carnivoor in huis wil halen, zijn er planten te koop en wordt informatie gege ven over kweek, verzorging e.d.. Vanaf 25 augustus is er elke dag om 14.00 uur bovendien een dialezing. Entree 4 euro voor een dag kaart, kinderen van 4 tot 12 jaar en CJP 2 euro. Open: ma t/m zo van 10-18 uur. Hortus Botani cus is gevestigd aan de Rapen burg 73 in Leiden, 071-5277249, www.hortusleiden.nl Speelland Beekse Bergen in Hilvarenbeek gaat quad rij den en banaan varen. Dat alle maal in het kader van 'Beach fun', de verzamelnaam voor een aantal spectaculaire strandac- tiviteiten die er vanaf vandaag tot en met 11'augustus wordt ge organiseerd. Zo kan op een vier wielige motor een behendig- heidsparcours worden afgelegd, kan een quad-safari worden ge maakt, op een grote opblaasba re boot worden gevaren en kan er - op aanvraag - worden gere den in 4x4 terreinwagens. Speelland Beekse Bergen is in juli en augustus van 10.00 tot 18.00 uur geopend, de entree be draagt 5,50 euro p.p. (Kinderen jonger dan 3 gratis). Let wel: voor diverse activiteiten moet de bezoeker extra betalen. Info: 0900-2335732 (0,40 ct/pm)., zie ook: www.beeksebergen.nl De bijbel in beeld' is een be langrijk thema op het Ne derlands Zandsculpturen Festi val 2002 dat van 27 juli t/m 1 september aan de Maasplassen nabij het Limburgse Thorn wordt georganiseerd. Liefst twintig bekende verhalen uit de bijbel worden er in zand uitge beeld, waaronder Adam en Eva, Goliath en David. Daarvoor is 13.000 ton zand (600 vrachtwa gens) nodig. Komende maandag beginnen de meer dan tachtig zandsculptuurbouwers aan hun klus. Ze komen uit onder meer Nederland, Hawaï, Estland, Ca nada en China. Het Nederlands Zandsculptu- renfestival is dagelijks geopend van 10.00 tot 21.00 uur, entree 7 euro voor volwassenen, kinde ren van 5 t/m 11 jaar 3 euro, t/m 4 jaar gratis. 65+ en gehandi capten 6 euro. Honden zijn, zij het aangelijnd, ook welkom. Te bereiken per auto via de A2 (af slag Thorn) en per trein via Roermond. Zie ook: www.zand- kasteel.nl Irma Ursem in de oude Engelse telefooncel die dienst doet als voor raadkast en Frank Appel voor de bus annex slaapkamer. foto Joop Boek/GPD Op de Floriade kunnen be zoekers nog eenmaal van de lente genieten. Vanaf vandaag zijn 30.000 hyacinten te bewon deren. Vanaf de noordelijke in gang tot aan de entree van de binnenexposities vormen de bloemen een kleurig lint. De Floriade, Floriadepark 1 te Vijfhuizen, duurt nog t/m 20 ok tober. Open dagelijks van 09.30 tot 19.00 uur. Tel. 0900-0555 (0,25 ct/pm). Zie ook: www.flo- riade.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 31