Daar gaan we weer met z'n allen W1 Uittocht Kamp Vught Jacob Cuyp Verwennen Stationnetje Hanzestad J zaterdag 13 juli 2002 Vakantiepret 1 Vier op de vijf Nederlan ders gaan minstens een keer per jaar op vakantie. Waarom eigenlijk? Om tot rust te komen? Dat kun je net zo goed thuis doen. Om over al het leed dat de reiziger soms ten deelt valt nog maar te zwijgen. En toch gaan we ieder jaar weer op reis, met drommen tegelijk. Want: „Elk mens heeft het zo nu en dan nodig om aan de dage lijkse routine te ontsnap pen." Met drommen tegelijk trek ken we er in de komende weken op uit, op zoek naar zon, zee en zaligheden. Het aantal vliegvakanties naar bestem mingen buiten Europa is in de afgelopen tien jaar meer dan verdubbeld. Dat geldt ook voor het bedrag dat we met z'n allen jaarlijks aan de vakantie uitge ven: vorig jaar bedroeg dat een slordige elf miljard euro. Waarom gaan we eigenlijk op vakantie? Om uit te rusten? Dan kun je net zo goed thuisblijven. Alleen al de voorbereidingen op die paar weken in den vreemde kunnen een mens volledig uitputten. Berucht is de vakantiestress voorafgaand aan het vertrek. Gauw nog even een wasje draai en, reisverzekering afsluiten, muggenolie kopen en sleutel bij de buren brengen. Ben je een maal op weg, dan begint de el lende pas goed. Eindeloze files op de autowegen, jengelende kinderen op de achterbank en het zoveelste rondje op de Peri ferie van Parijs omdat je de ver keerde afslag hebt genomen. Kies je voor vervoer met het vliegtuig, dan loop je kans uren lang op het vliegveld te moeten rondhangen, omdat het toestel vertraagd dan wel overboekt is. Tegen de tijd dat je op je vakan tieadres een beetje van de reis bent bijgekomen, moet je bijna alweer naar huis. Nog afgezien van al die reizigers die overver moeid huiswaarts keren omdat ze in hun 'doe-vakantie' van kerk naar museum naar uit zichtpunt hollen of zonodig moeten raften, hiken en absei- len. Want hoewel het woord vakan tie oorspronkelijk van het La tijnse vacuus komt, wat 'leeg' betekent, is het tegenwoordig juist de tx-end om een vakantie steeds voller te proppen met ac tiviteiten. Lagen we in de jaren tachtig nog massaal bruin te bakken aan de Spaanse Costa's, tegenwoordig willen we actief zijn tijdens de vakantie, alsof we het hele jaar door al niet druk, druk, dr/ük genoeg zijn. Uit een beetje Juieren voor de tent met een boekje in de zon ha len we kennelijk geen voldoe ning meer1. 4 foto J. G. Morell/ EPA Vakantiepret 3 Driekwart van de mensen zegt dat ze na een vakantie weer uit gerust aan het werk gaan. Maar voor hoelang? En hoe vergaat het die andere 25 procent? De Volkskrant maakte vorig jaar melding van een studie on der Duitse leraren van wie de helft thuisbleef met vakantie en de andere helft op reis ging. Het onderzoek toonde aan dat de stressvennindering voor de thuisblijvers langzamer op gang kwam, maar ook langer standhield dan voor de mensen die op reis gingen. Die waren weliswaar hun werkdruk me teen kwijt, maar functioneer den binnen drie weken na thuis komst weer als tevoren. Er zijn ook mensen die op va kantie gaan omdat ze iets van de wereld willen zien. De serene glimlach van de Mona Lisa bij voorbeeld. Of de pracht en praal van de Sixtijnse kapel. Maar die kun je net zo goed - en misschien nog wel beter - thuis bezichti gen. Dankzij internet kim je vanachter je computer een vir tuele rondleiding krijgen door bijvoorbeeld Het Louvre in Pa rijs, zonder daarvoor urenlang in de rij te hoeven wachten in de brandende zon. Bovendien: wat is er de meer waarde van om de David van Michelangelo in het echt te zien, terwijl je je moet verdringen tussen hevig zwetende en veel te luidruchtige toeristen? Je kunt in plaats daaiwan ook in je eigen achtertuin in alle rust een goed boek lezen over de kunstschat ten van Florence of de indruk wekkende documentaire over de Masai in Kenia bekijken die je al maanden geleden op video hebt opgenomen. In de vakantie kom je er eindelijk aan toe. Thuis kun je bovendien geen last krijgen van een cultuur shock. Of van het Stendhal-syn- droom, een aandoening waarbij mensen zo onder de indruk ra ken van al het moois dat ze zien, dat ze er psychotisch van wor den. Het syndroom is genoemd naar de Franse schrijver Stend hal (1783-1842), die in Florence een acute psychose kreeg door de overweldigende schoonheid van de stad. Andere culturen Sommige mensen reizen om an dere culturen te leren kennen. Maar dat kan ook thuis op de bank met een boek van Cees Nooteboom of tijdens een be zoekje aan je Turkse buurman. Loop je ook niet zo gauw de kans om ten prooi te vallen aan al die inheemse kost waar-van je öf heel erg vaak öof helemaal niet naar de wc moet. Bijna de helft van de toeristen naar exotische bestemmingen loopt bovendien een tropische ziekte op, om ovpr al het andere ongemak dat e<én verblijf in den vreemde met ^ich mee kan bren gen nog maar te zwijgen. Slape loze nachten op een slecht hotel bed, hurktoiletten op de camping, kakkerlakken in het foto Robin Utrecht/ANP appartement. Waarom doen we het onszelf aan? Het is über haupt wonderlijk dat mensen vrijwillig drie weken lang in een veel te kleine tent of caravan op eikaars lip gaan zitten, terwijl ze thuis alles hebben wat hun hartje begeert. Het hele jaar door is ze geen bezoek aan tuin centrum en meubelboulevard teveel om van huis en hof een waar lustoord te maken; hebben ze eindelijk de tijd om volop van al dat moois te genieten, gaan ze weg! Er zijn ook mensen die op reis gaan omdat ze denken dat in de vakantie al hun pei-soonlijke problemen als sneeuw voor de zon zullen verdwijnen. Als ze te rugkomen zullen ze een ander mens zijn! Onzin, beweeixle de Romeinse wijsgeer Seneca al: „Je moet van mentaliteit veran deren, niet van klimaat. Al steek je de eindeloze zee over, al wij ken landen en steden achter je, je problemen zullen met je mee gaan, waar je ook heengaat." (Bron: Psychologie Magazine). Voor veel mensen brengt het rei zen bovendien spanningen met zich mee. Ze zijn hun dagelijkse structuur kwijt, hebben moeite met acclimatisei-en en ki'ijgen ontwenningsverschijnselen of heimwee. Elk jaar komen bij de alarmcentrales hondei'den mel dingen binnen van toeristen die in het buitenland te maken krij gen met aanzienlijke psychische problemen. Want je kunt je het hele jaar door wel verheugen op Vakantiepret 2 een strakblauwe lucht boven een hagelwit strand, maar als je drie weken lang in de regen zit, komt het wel op je incasseidngs- vermogen aan. Echtelijke ruzies liggen op de loer, al was het maar om wie het beste kan kaartlezen. Geliefden die willen gaan samenwonen krijgen niet voor niets het advies om eerst maar 'ns een weekje met elkaar op vakantie te gaan. Zon Een goede reden om op vakantie te gaan is natuurlijk het verlan gen naar de zon, die in Neder land weliswaar ook geregeld schijnt, alleen weet je nooit pre cies wanneer. Maar voor elk an der argument om in de zomer maanden tijdelijk huis en haard te verlaten, is wel een tegenar gument te verzinnen om thuis te blijven. Een op de acht Nederlanders zegt dan ook niet van vakantie te houden. Het aantal mensen dat thuisblijft is zelfs groeiende. De voordelen zijn ook groot. De tuin is bijvoorbeeld op z'n mooist in de vakantieperiode en de buurt is lekker rustig. Er zijn daarnaast ook steeds meer mensen die bij voorkeur gewoon doorwerken in de va kantieperiode. De druk is dan een beetje van de ketel en geen collega die je van je werk houdt. Maar hoe groot de voordelen ook mogen zijn; toch gaan we ie der jaar weer met miljoenen te gelijk op pad. „Dus dan zullen de voordelen wel opwegen tegen de nadelen", zegt Frank Go, bij zonder hoogleraar toerisme- management aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam. „Niet voor niets wordt er al sinds het ontstaan van de mens heid gereisd. Elk mens heeft het zo nu en dan nodig om aan de dagelijkse routine te ontsnap pen, en dat kan het beste in een andere omgeving. Want een nieuwe omgeving - bij voorkeur in het buitenland - werkt ont spannend, stimulerend en prik kelend. Het brengt je op nieuwe ideeën. Je hebt die andere omge ving nodig om te begrijpen wie je bent en wat jé nodig hebt. Bo vendien vinden we dat we het, na een jaar van hard werken in een jachtige economie, ook wel verdiend hebben. We hebben zo'n breekpun| nodig, anders foto Robin Utrecht/ANP gaat het ten koste van onze ge zondheid." Daarbij komt, ver volgt Go, de nadruk steeds meer te liggen op het 'belevingsren dement'. „Ons huidige leven is dikwijls al zo voorspelbaar en gestroomlijnd, dat mensen in hun vakantie op zoek gaan naar spannende uitdagingen en risi covolle avonturen. In spelonken slapen, van bruggen afspringen aan een touw of met een kogel vrije jeep door een no go-area in Rio de Janeiro rijden; als je er maar een kick van krijgt. Zo'n vakantie werkt bovendien sta tusverhogend. Want je komt tenminste met verhalen thuis die het goed doen op een ver jaardag. Het is fantastisch als je kunt vertellen dat je in Memphis op het landgoed Graceland echt het bed van Elvis hebt gezien of zelfs hebt aangeraakt. Die 'fy sieke wekelijkheid' heeft wel degelijk een meeiwaai'de." Saai „En geef toe", gaat hij verder, „het is toch ontstellend saai om thuis te blijven? Het leven draait immers om het vinden van een balans tussen het opzoeken van risico's en het mijden van risi co's. Dat is de spice of life. En daar komt bij dat het heerlijk is om na drie weken primitief kamperen in de rimboe weer in je eigen huis te komen en je er over te verwonderen dat het licht vanzelf aangaat als je op een knopje drukt en dat je weer een badkamer helemaal voor je zelf alleen hebt." Zou dat de voornaamste reden zijn waarom we er massaal op uit trekken? Om erachter te ko men dat het Oost West Thuis Best is? Of om juist door de let terlijke en figuurlijke afstand die het reizen biedt ons dage lij ks bestaan te kunnen relative ren? Misschien is datgene wat een vakantie oplevert wel helemaal niet onder woorden te brengen. Want wat blijft je bij aan herin neringen? Een in het geheugen gegrift uitzicht over de Grand Canyon? Of een betoverende zonsondergang die je voor even losmaakte van de aardbodem? Of was het toch de zoen van die Griekse god, met wie je danste door de nacht? Corine van Zuthem De stichting Nationaal Mo nument Kamp Vught houdt tot en met 25 augustus iedere zondag gratis rondleidingen over een niet voor publiek toe gankelijk deel van het voorma lige concentratiekamp Vught. Deze rondleidingen geven een beeld van de aard en omvang van het enige 'officiële' SS-con- centratiekamp buiten Duits grondgebied waar ruim 31.000 gevangenen korte of langere tijd verbleven. De gebouwen uit die tijd zijn voor een groot deel be waard gebleven. Belangstellenden moeten zich opgeven bij het NM Kamp Vught, tel. 073 - 65 66 764 of per e-mail info@nmkampvught.nl De rondleidingen beginnen steeds om 13.45 uur bij de in gang van de Van Brederodeka- zerne, Lunettenlaan 102 in Vught. Een speciale Cuypwandeling, een bezoek aan de over zichtstentoonstelling 'Jacob Cuyp (1594-1652) de vader van de zoon' en een warme lunch. Dat zijn de belangrijkste ingre diënten van het Cuyp-dagar- rangement van de VVV in Dor drecht. Het arrangement begint in ca fé-restaurant De Sinjoor aan de Voorstraat, waar vader en zoon Cuyp hun leven lang hebben ge woond en gewerkt. In De Sin joor wordt later ook de lunch geseiweerd. De wandeling voert langs de plekken die van betekenis wa ren in het leven van de familie Cuyp, de belangrijkste monu menten, de oude stadshavens en de oevers van Meiwede en Oude Maas. Op de overzichtstentoonstelling 'Jacob Cuyp, de vader van de zoon' in het Dordi'echts Muse um worden schilderijen, teke ningen en prentengetoond. Het dagarrangement is tot en met 15 september verkrijgbaar bij VW Zuid-Holland Zuid, kantoor Dordrecht, Stations weg 1, telefoon 0900-46 36 888, e-mail: info@vwzhz.nl Op alle zondagen in juli en op de eerste twee in augustus legt de Museumstoomtram Hoorn-Medemblik haar gasten in de watten met een 'Verwenar rangement'. Het programma omvat een brunch, een presen tatie over postvei-voer in vroe ger dagen en een rit naar Me- demblik. Voor de terugreis naar Hoorn kan worden gekozen voor de tram of het motorschip Friesland naar Enkhuizen en van daaruit met de gewone trein tex*ug naar Hoorn. Resei-veren is noodzakelijk: tel. 0229-21 92 31. Meer informa tie: www.museumstoomtram.nl Dat treinen al zo'n anderhal ve eeuw grote invloed heb ben op het speelgedrag van kinderen (en dat van hun meele vende vaders) blijkt uit de expo sitie 'Op een klein stationnetje', die tot en met 1 september in het Nederlands Spoorwegmuseum in Utrecht wordt gehouden. Deze tentoonstelling laat de ontwikkeling zien van de speel goedtreintjes en bevat verder een hele collectie boeken en stripverhalen waarin treinen een grote rol spelen. Ook zijn er bordspelen, kwartetten en puz zels te zien waarbij treinen cen traal staan. De oudste speel- goedtrein op deze expositie is omstreeks 1850 gemaakt. Het spoorwegmuseum is ge opend dinsdag tot en met vrij dag van 10 tot 17 uur en zater dag en zondag van 11.30 tot 17 uur. Aan de hand van de ver nieuwde fietsroutegids 'Van Hanzestad naar Hanze stad' heeft het Bureau Hanze steden een f ietsarrangement ontwikkeld tussen Zwolle en Zutphen. De fietstochten voe ren over de dijken langs de IJssel en men dineert en overnacht in viersterren hotels. De fietsroutes starten en eindi gen in één van de zeven Hanze steden aan de IJssel: Kampen, Zwolle, Hasselt, Hattem, De venter, Zutphen en Doesburg. Informatie en boekingen: tel. 0570-680780, fax: 0570- 680781 e-mail: vw-vakanties@gobt.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29