Emotionele somberaar verlaat stil het Torentj e Wim Kok leidt ministerraad voor de laatste keer zaterdag 13 juli 2002 Het laatste kerstdiner van het paarse kabinet in het Catshuis, december vorig jaar. Wim Kok kijkt toe hoe het trio Roger Paars 2, een coalitie van PVDA, WD en D66, presenteert zich in 1998 aan de zijde van koningin Beatrix. van Boxtel, Wouter Bos en Thom de Graaf hem imiteert. foto Coen Netelenbos/GPD Hij kan mensen ongenadig in de hoek zetten, maar gaat op feestjes wél voor in de polonaise. Wim Kok, minister-president van alle Nederlanders, leidde deze week zijn laatste ministerraad. Een afscheid in relatieve stilte, want ook dat is Nederlands: pre miers verdwijnen geruisloos en roemloos. Portret van een contro lefreak die desondanks de greep op de gebeurtenissen verloor. Het was ergens in de aanloop naar de verkiezingen. Terwijl al zijn adviseurs hem voortdurend voorhiel den om zo ver mogelijk van Fortuyn weg te blijven, kon Wim Kok het niet langer aanzien. Fortuyn, zo stelde hij in Den Haag Vandaag, zaaide met zijn opmerking dat Nederland vol was, haat en tweedracht. De PvdA-campagnestaf was verbijs terd. ,,We hadden daags tevoren de af spraak gemaakt dat we Fortuyn maar moesten oveiiaten aan de WD. Die verloor zetel na zetel aan Fortuyn. Wij hadden niets te winnen bij een con frontatie. En dan gaat Wim dwars te gen die afspraak in", zegt PvdA-cam- pagnestrateeg Jacques Monasch nog steeds met ongeloof. Monasch: „Fortuyn werkte op mensen als Kok en Melkert als een rode lap op een stier. Hij maakte een typische linkse politieke reactie los. Maar die moet je niet publiekelijk tonen. Dan desavoueer je het publiek, dan neem je een heleboel mensen niet serieus. Wat je ook doet met Fortuyn, er is nu een maal een stroming in het land die met Fortuyn mee wil." Intuïtie Maar Kok kon zich niet langer be heersen. Het beeld dat 'professor Pim' van Nederland schetste - als een land in verval, gekenmerkt door x-okende puinhopen - kón hij niet onweerspro ken laten. „Kok is een emotionele man, die ook dingen doet uit intuïtie. Wat Fortuyn zei, raakte hem direct. Dat kon hij niet over zijn kant laten gaan", zegt vice-fractievoorzitter Adri Duivesteijn. Het werd het begin van een glijvlucht. „Alles ging mis wat mis kón gaan", zegt Monasch. „We hadden Lubbers gezien, wisten wat er bij leiderschaps wisselingen fout kon lopen. Tot half januari hadden we alles onder contro le. En plotsklaps gaat dan toch alles de verkeerde kant op. Ik ben ervan overtuigd dat Kok zich heeft afge vraagd of hij wel weg had moeten gaan." Als het aan PvdA-coryfee en minister van Verkeer en Waterstaat Tineke Netelenbos had gelegen, was dat ook niet gebeurd. „Ik heb druk op hem uitgeoefend om nog een keer lijsttrekker te zijn. Andere PvdA-be- windslieden ook. Maar hij vond dat hij het niet kon maken de lijst te trek ken en dan na twee jaar weg te gaan. Ik vond van wel." Ruud Koole, partijvoorzitter, heeft géén druk op Kok uitgeoefend om te blijven. „Ik heb er drie gesprekken met hem over gehad en je zag het echt kantelen. Eerst was er de twijfel, toen neigde hij naar opstappen en uitein delijk werd dat definitief. Ik heb nooit gemerkt dat hij sleets zou zijnmaar er speelden persoonlijke motieven mee: zijn vrouw, zijn kinderen. Als dat soort overwegingen een rol speelt, vind ik het bijna inhumaan om nog een beroep op iemand te doen." Corrigeren Het gevolg was wel dat Kok niet meer de mogelijkheid kreeg om het beeld dat de afgelopen maanden over zijn kabinetten was ontstaan te corrige ren. „Terwijl daar alle aanleiding toe was, én is", zegt Hans Dijkstal, voor malig WD-fractielei der en in het eer ste paarse kabinet minister van Bin nenlandse Zaken en vice-premier. „Je doet Kok geen recht als je alleen op de laatste zes maanden afgaat. Dat is toch een uitzonderlijke periode ge weest. De hype rond Pim Fortuyn be reikte door de dominantie van de tele visie echt absurde vox-men. Alles wat zes maanden geleden gold, gold plot seling niet meei\ Het was ook bijna niet meer bij te benen. Iedereen is nu alweer vergeten dat tussentijds ook het kabinet nog aftrad naar aanlei Wim Kok, minister-president van alle Nedexianders. ding van het Srebrenica-rapport." Het was een ongekend emotionele Kok die vlak voor de verkiezingen zijn kabinet op sleeptouw nam in zijn be sluit af te treden. Hij zou zelfs gehuild hebben. „Je zag hoe diep die kwestie-Srebre- nica hem raakte, hoe kapot hij ervan was", blikt Tineke Netelenbos terug. Hans Dijkstal:Iedereen die in Paars- I zat, voelde een nauwe beti'okken- heid bij Srebrenica, maar de één trekt het zich meer aan dan de andei-. Wim is zo iemand die dat niet van zich af kan zetten, dat zit in zijn karakter." Maar had het aftreden ook iets te ma ken met de campagne? Jacques Monasch: „Niet dat we wisten. Kok was enorm geëmotioneerd. We had den hem eerder emotioneel gezien, maar Srebrenica was van een andere orde. We hebben als campagneteam wel gedacht: misschien werkt het zui verend. Voor Melkert hoefde die val van het kabinet niet." Iedereen die Wim Kok regelmatig meemaakt, kan over diens gevoelsle ven verhalen. Tineke Netelenbos: „Ja zeker, Kok is een mens van emoties. Hij kan vreselijk uit zijn slof schieten, maar dat gebeui-t vooral als hij het idee heeft dat hij wordt vei-nacheld." Hij kan slecht tegen kritiek, vindt campagneleider Monasch. „Hij heeft wel eens gezegd dat het premiex-schap een eenzaam beroep is, maar het is na tuurlijk ook een wederzijds px-oces. Als hij kritiek krijgt, zoekt hij - boem! - de confrontatie. Of hij maakt van die wegwerpgebaren." Ook Koks beoogd opvolger Melkert bleef hiervan niet gevrijwaard. Die waagde het in een krantenintex-view kritiek op hem te uiten, héél voorzich- tig. Kok belde niet eerst met Melkert om uit te vogelen hoe het precies zat, nee hij sprak direct zijn treuxnis uit. „Kok kan een vreselijke macho zijn", constateert Monasch. „Zo zal hij al tijd ontkennen dat andex-en hem tot een bepaald besluit hebben gedwon gen. Neem het aftreden van het kabi net vanwege Srebrenica. Dat Px-onk hem tot die beslissing zou hebben be wogen, zal hij altijd tegenspreken. Maar feitelijk was het wel zo. Ballentent Hans Dijkstal en Tineke Netelenbos zien het een slag anders. „Wim is ge woon een professional, geen macho", zegt Dijkstal. „Hij leidt natuurlijk ook geen ballentent of een voetbalvex-- eniging waar wordt gesproken over wie dekalklijnenmagtrekken." Nete lenbos: „Nee, hij is niet echt een macho. Hij is een verlegen man. Maar hij heeft wel de x-egie. Hij stapt op van wege Srebrenica omdat hx'j de regie heeft. Niet omdat Pronk of De Grave hem anders voor zouden zijn." Vex-maard is Koks nukkigheid. Hij heeft een hekel aan mensen die hun dossiers niet kennen. „Logisch, hij moet op een opinie kunnen vertrou wen, er blind op kunnen varen. Die hekel uit hij non-verbaal. Hij heeft geen begrip voor flieref luiterige men sen", weet Netelenbos. „Kok kan mensen verbaal-fysiek af zeiken", zegt Monasch. „Hij is aller gisch' voor domme mensen. Dan gaat hij vex-veeld kijken, gapen of naar het plafond staren." Partijvoorzitter Ruud Koole: „Mensen konden fors met hem botsen als ze maar met goede ax-gumenten kwamen. Anders zette hij je keihard in de hoek. Hij kon het heb ben als het ondei-bouwd was. Maar als je zo maar wat riep, negeerde hij je, daar kon hij niet tegen." En toch, geen mens die bezwaren had tegen dat nurkse. „Ik vond het leuk", zegt Tineke Netelenbos. „Een open boek. Beter dat dan iemand die altijd breed grijnst en van wie je niet weet wat-ie denkt." Monasch: „Het hoort bij de persoon. Je moet bedenken: het gaat om een premier en partijleider die leiding geeft aan het land en de PvdA. Dat is niet zomaar iets, dat is heel zwaar. Die nukkigheid moet je accepteren." Als Wim Kok zich eenmaal veilig voelt, mensen vei-tx-ouwt, toont hij ook een andere kant. De vrijdagse kabi netsvergaderingen waren vrolijke bij eenkomsten. „We hebben in beide ka binetten ontzettend veel gelachen", glimlacht Netelenbos. „En bij de kerstdiners van het kabinet was Wim altijd de motor. Ja hoor, hij gaat voor in de polonaise, dat gebeurde ook. Die sfeer was er tot het einde. Alleen toen we demissionair waren, werd het an foto ANP ders. Toen zat er bijvoox'beeld plotse ling een heel andere Gerrit Zalm, als WD-ondex-handelaar voor het nieu we kabinet." Dijkstal: „Jullie hebben geen idee wat voor vrolijke sfeer er in de minister raad heerste, soms op het gênante af. Dat kon omdat Kok zich veilig voelde. Als hij kwetsbaar was geweest, was dat nooit gebeurd. Je moet in de poli tiek ook mensen hebben waar je op te rug kunt vallen. Tussen ons was dat wederzijds." Ondanks die goede, vertrouwde sfeer hield Kok de teugels strak en verloor hij nimmer zijn drang tot controle. „Hij is heel px-ecies, hij wikt en weegt ieder woord", stelt Netelenbos. Be langrijke nota's troonredes, rege ringsverklaringen, Kok zorgde ei-voor dat het hele kabinet zich daax-aan committeerde. „Een troonrede werd zin voor zin in het kabinet bespx-oken. Dat is wellicht overdreven, maar zo kon niemand ei-van weglopen. Dat gold ook voor grote nota's. Dat ging pagina voor pagina. Het beeld dat hij de regie niet had, zoals hem vaak is verweten, dat klopt absoluut niet." Kok hield de controle, oordeelt ook Dijkstal. Zelfs toen eerst SP-leider Jan Mai-ijnissen en later Pim Fortuyn alleen nog spraken over de puinhopen van Paars. „Dat was zó onterecht, zó onwaarachtig. Kok heeft de zaken al tijd onder controle gehouden. Je bent er elke dag mee bezig, je leest kranten, probeert in te schatten wat er gebeurt en of j e draagvlak hebt. Maar soms ge beuren er dingen waax-aan je echt wei nig kunt doen. De Nacht van Wiegel bijvooi-beeld in de Eerste Kamer. Wat Wiegel toen deed, eerst Wim een hand geven en dan toch tegen het referen dum stemmen, dat was ook onfat soenlijk." De behoefte om alles tot in de details te regisseren, strekte zich foto Paul Vreeker/ANP onvermijdelijk uit tot en met de ver kiezingscampagne. Als dondei'dag- avond de PvdA-bewindslieden en de fractietop bijeen wax-en geweest om de lopende zaken door te nemen, ging Kok nog even door, want daarna ver gaderde het campagneteam. „Daar liet hij zich ex-g gelden", aldus Monasch. Voor de buitenwacht was Kok teruggetreden ten faveure van Melkert, was hij niet meer zo promi nent in beeld, maar binnen de PvdA kon niemand om hem heen. Witheet was Kok bijvoorbeeld toen partijlei der Ruud Koole openlijk had gezegd dat lijsttrekker Melkert niet genoeg spetterde. De premier was toen al weer de korze lige man gewoi-den die hij was bij zijn aantreden in de politiek. De voorlig gende jaren was hij juist ontdooid, toegaxikelijker geworden, merkte Monasch. „Tot januari van dit jaar, toen werd hij weer nukkiger. We had den 11 september gehad en daarna be gon Pim Fox-tuyn Paars te slopen. Toen zag je opeens de oude nurkse Kok te rugkomen." Op de pof „Paax-s kon geen goed meer kon doen. Zó onterecht", fulmineert Tineke Ne telenbos net als Hans Dijkstal. „Toen Wim aantrad, was er massawerkloos heid, de uitkeringen konden nauwe lijks betaald worden, Nederland leef de op de pof. Hij heeft dat veranderd." Ruud Koole beaamt: „Kok zorgde er voor dat er steeds minder mensen bui ten de boot vielen. Hij is geen man van weidse vergezichten, maar deson danks in hart en nieren een sociaal democraat. Hij heeft behoorlijke re sultaten geboekt." Het was een periode waax-in Hans Dijkstal zich geroepen voelde de tele foon te pakken om Kok een hart onder de riem te steken. „Nog vóór de moord op Fox-tuyn. Om dat ik vond dat wat er toen gebeurde niets met de werkelijkheid te maken had. Ik heb nog wel eens getracht de vex-dediging van Paax-s voor het voet licht te krijgen, maar daar was geen beginnen aan. Dat ik belde, stelde hij op prijs, ja." Kok is veel méér jaren ouder gewor den dan de teller aangeeft, zeggen Dijkstal en Netelenbos: „Het is een slopende functie, fysiek bijna niet meer te doen. En wij zien alleen nog maar de buitenkant", aldus Dijkstal. Netelenbos: „Hij is ouder gewoi'den, sadder and wiser. Hij is dag en nacht bezig geweest voor de goede zaak. En dan wordt de samenleving zo makke lijk op het been gezet dat het allemaal niet goed is geweest." Dat Kok tot aan het einde van zijn pe- riode zo bleef vechten, heeft alles te maken met zijn achtergi-ond, zegt Ti neke Netelenbos. „Mensen die een dubbeltje zijn en nooit een kwartje worden in mentale zin. Dat is tegelij kertijd zijn drive om zo hard te blijven vechten voor al die dubbeltjes. Soci- aal-democx-aten zijn sombei-aars. Daar heb ik ook last van. Ik voel me vex-want met hem; kinderen van kleine luyden." Toch had hij juist dat wel wat meer naar voren mogen brengen, meent ook Ruud Koole. „Ik heb wel eens gezegd dat het sociaal-democratische gezicht van de PvdA te flets was en dat vind ik nog steeds. Kok was misschien te pi-aktisch. Wat hij te weinig heeft ge daan, is de mensen voorhouden waar je het allemaal voor doet. Hij erkende wel dat dat zou moeten, maar uit hem zelf kwam het niet." Prijs De prijs die zijn partij daarvoor nu be taalt, is hoog. „Wim Kok is echt een minister-president voor alle Nedex-- landers geworden en dat brak de PvdA op. Hij had misschien meer van de PvdA moeten zijn", constateert Ti neke Netelenbos met spijt. Dat sociaal-democratische bleek vooral binnenskamei's, zegt Koole. „Ik was net pai-tijvoorzitter, er waren wilde stakingen bij de NS en binnen de gx-oep PvdA-bewindslieden werd wat gemoppei-d van 'moeten we dat nou allemaal maar goed vinden?' Het ging toch al zo slecht met de NS. Toen nam Wim Kok het woord. Met zijn vinger op tafel elk woord benadruk kend zei hij: 'Het stakingsrecht is een vexworven x-echt waaraan we niet tor nen!' Iedereen was in één klap stil." Lianne Sleufjes en Koos van Wees

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27