Zes dagen zandhappen in de Marokkaanse woestijn rij aan rij PZC Marathon des Sables 22 RUDEN RIEMENS zaterdag 13 juli 2002 FOTOGRAFIE Danny Verdam voor zijn tent in de Marokkaanse woestijn. foto Eurosport/GPD De mens verlegt al eeuwen zijn gren zen en ook in de sport worden voortdurend nieuwe uitdagingen ge zocht. Daarbij worden steeds vaker de traditionele sporten verlaten. Het be gon ooit met de triatlon en tegenwoor dig zijn de 'adventure races' en 'chal lenge competitions' niet meer te tellen. Waarom fietsen mensen met een moun tainbike over de Alpen of naar de Zuid pool? Waarom lopen ze zes dagen door een gloeiendhete woestijn? We zochten het antwoord bij de Marathon des Sa- bles, een mensonterende loop wedstrijd in Marokko. In de tent die dienst doet als eetzaal voor de vips schuiven de ouders van Francois Daymans aan. Op hun borden geurende couscous en enkele plakken rosbief. Dol graag hadden de Belgen een stukje vlees ge geven aan hun zoon, die een paar honderd meter verderop onder jutezakken moet knabbelen aan enkele mueslirepen. Een dergelijke bevoorrading zou echter beteke nen dat hun zoon onmiddellijk uit de Mara thon des Sables wordt gezet. Frangois'Daymans is een van de 565 deelne mers die nog in de strijd zijn tijdens de Ma rathon des Sables, een met strenge regels omgeven en daardoor welhaast mensonte rende loop wedstrijd over zes dagen door de Marokkaanse woestijn. Met 615 mannen en vrouwen zijn ze vijf dagen eerder begonnen aan de vijf etappes van in totaal 240 kilome ter en nu zijn ze neergestreken op zo 'n twin tig kilometer van het woestijnstadje Foum Zguid. Daar vindt de volgende dag de finish plaats van de zeventiende editie. Terwijl de volgers en de gasten in ruime tenten genie ten van hun avondmaal, kruipen de deelne mers onder aan elkaar genaaide jutezakken voor het doorbrengen van de laatste koude nacht. De 'marathon van het zand' is een bedenksel van de Fransman Patrick Bauer. Op een de cemberavond in 1983 zat de fotograaf/- avonturier uit Troyes met zijn broer Gerald en zijn vriend Thierry Clima te filosoferen over het verleggen van grenzen. Bauer had kort daarvoor een reis gemaakt naar het ge bied van de Berbers in Marokko en was erg on d er de indruk van hun simpelerlevens wij - ze. Hij vroeg zich af hoe het zou zijn als je met alleen de spullen en het voedsel dat je nodig hebt, door de woestijn zou trekken. Bauer besloot de proef op de som te nemen en al drie weken later stond hij in het Alge rijnse Tamanrasset klaar om aan de 350 ki lometer lange tocht naar In Guezam, aan de grens met Niger, te beginnen. Hij had zo weinig mogelijk eten bij zich, maar wel vijf tien liter water, Broer Gerald en vriend Thierry volgden hem met een auto. Na twaalf slopende dagen kwam Bauer op zijn eindbestemming aan. ,,Ik had vreselijk af gezien, maar was tijdens de tocht veel over mezelf te weten gekomen. De woestijn houdt je als het ware een spiegel voor", kijkt Bauer op zijn avontuur terug. Zijn ervaringen wilde hij graag delen met anderen, dus besloot Bauer een loopwed strijd door de Marokkaanse woestijn te or ganiseren. Na anderhalf jaar voorbereiding werd in 1986 de eerste Marathon des Sables gehouden. Bauer had een traject van 220 ki lometer uitgezet, dat door de 23 deelnemers in zes etappes moest worden afgelegd. Het aantal deelnemers groeide in de daaropvol gende jaren gestaag. In 1989 stonden al 170 lopers aan de start. Tegenwoordig doen er ruim zeshonderd mee. Gelijktijdig nam ook de publiciteit toe, zeker toen in 1988 de eer ste dode viel. Een 28-jarige Fransman stierf aan een hartaanval, veroorzaakt door uit droging. De organisatie verscherpte na de tragische gebeurtenis meteen de regels. Langs heel de route staan nu medische posten, waar dok ters de conditie van de lopers controleren. Van helpers langs de kant krijgen de deelne mers elke dag negen liter water. Verder moe ten ze minstens 2000 calorieën aan eten per dag bij zich hebben. Dat dragen ze echter wel de hele tocht met zich mee, net als ver eiste standaarddingen als een zakmes, een kompas en een spiegeltje. Hun complete uit rusting moet minimaal vijf kilo en maxi maal vijftien kilo bedragen. Met uitzonde ring van medische is elke andere verzorging ook nog uit den boze. Geen massage aan het eind van de dag, geen douche en geen lekker hotelbed. In plaats daarvan slapen de lopers met z'n negenen in een berbertent, die niet meer is dan enkele aan elkaar genaaide ju tezakken. Sinds 1988 zijn er geen slachtoffers meer ge vallen tijdens de nog steeds loodzware tocht. In 1994 sloeg bij Bauer en zijn helpers wel weer de schrik om het hart toen de Itali aan Mauro Prosperi tijdens een zandstorm werd vermist. Pas na twaalf dagen werd de politieagent uit Palermo teruggevonden in een Algerijns ziekenhuis, honderden kilo meters verwijderd van de plek waar hij het laatst was gezien. Prosperi was net op tijd opgepikt door Algerijnse nomaden, die hem naar het ziekenhuis hadden gebracht. Ook de zeventiende editie wordt geplaagd door zandstormen, en zelfs regen. „Dit is uniek", vertelt Danny Verdam. „Meestal is het alleen kokend heet. Vorig jaar liep de temperatuur soms op tot boven de vijftig graden." De 37-jarige Verdam, een Nederlandse sportinstructeur die in Frankfurt woont en werkt, doet voor de derde keer mee. Terwijl de zon langzaam ondergaat, probeert hij voor de tent die hij met acht anderen deelt, een vuurtje aan te krijgen. Voordat het don ker is, wil hij nog even wat calorieën naar binnen werken. Macaroni met kaas uit een zakje staat op het menu. „Ach, gekkenwerk", lacht hij als hem wordt gevraagd naar de zwaarte van de wedstrijd. „Ik doe al langer dit soort dingen. Het is be gonnen met triatlons. Vorig jaar ben ik met een mountainbike de Alpen over gegaan. Allereerst is het een kwestie van steeds je grenzen verleggen. Maar deze marathon is 'voor mij ook meer dan alleen lopen. Op een gegeven moment voel je je één met de na tuur. Dat is een belevenis die je moeilijk kimt omschrijven. Die moet je meemaken." Danny is één van de vijf Nederlanders die dit jaar meedoen. Een paar tenten verderop ligt Ewout van Leeuwen uit Arnhem bij te komen. De projectmanager is in december vijftig geworden en de Marathon des Sables heeft hij zichzelf cadeau gedaan. „Sinds 1990 heb ik 58 marathons gelopen. Het leek me nu wel leuk om de lat wat hoger te leg gen." Maar Van Leeuwen rent niet alleen voor zichzelf de blaren op zijn voeten. On der het motto 'Lopen op water, voor water' zamelt hij geld in voor Artsen zonder Gren zen. „Het is voor een waterpompproject. Sponsors betalen mij per gelopen kilometer. Ik denk dat ik aan het einde zo'n vijftiendui zend dollar bij elkaar heb." Dennis van Golberdinge ligt naast Ewout. Ook de boomlange Brabander doet voor de eerste keer mee. Hardlopen was altijd al zijn hobby, en omdat Dennis wel van avon tuur houdt, ligt hij nu in de Marokkaanse woestijn. Ai vijf dagen niet gedoucht en he vig verlangend naar een vette hamburger. Organisator Patrick Bauer onderscheidt twee soorten deelnemers. Allereerst heb je de professionalsdie vooral voor het geld lo pen. Naast de dagprijzen is dat achttiendui zend euro voor de eindwinnaar. Maar voor die hoofdprijs komen maar weinigen in aanmerking. Sinds 1997 eigenlijk alleen de Marokkaanse broers Lahcen en Mohammed Ahansal. De afgelopen vijf jaar waren zij steevast één en twee. Mohammed mocht in 1998 een keer winnen, de overige edities waren voor Lahcen. De meeste deelnemers brengen vooral geld mee. Het inschrijfgeld hangt af van je natio naliteit, mede omdat de vliegreis is inbegre pen. Nederlanders betaalden vorig jaar zes duizend gulden. Zij behoren volgens Bauer tot de tweede categorie: „Mensen zoals jij en ik die zichzelf willen testen, die over hun li mieten willen gaan, die hun echte wereld willen ontdekken. Wat het verschil is, wordt de volgende och tend duidelijk. De overgebleven 565 deelne mers staan aan het vertrek voor de slotetap pe naar Foum Zguid. Na het startschot schieten de Ahansal-broers ervandoor. En kelen beginnen met dezelfde snelheid, maar de meesten zetten zich moeizaam in gang en sommigen beperken zich tot wandelen. Nog twintig slopende kilometers hebben zij te gaan. In Foum Zquid is iedereen uitgelopen. De plaatselijke bevolking heeft zich verzameld op het marktplein, want de helden van de marathon komen eraan. Souvenirverkopers stallen ondertussen hun waren uit. Moham med Ahansal is de eerste die zich, na één uur en twaalf minuten, meldt. Met een Marok kaanse vlag in zij n handen passeert hij de fi nish. Twee minuten later volgt zijn broer, die daarmee zeker is van de eindzege. Terwijl de tijdwaarneming op één uur enol minuten staat komt Dennis binnen: „Jon gens, we hebben het gehaaldDit was eens en nooit meer. Wat een verschrikking. En nu wil ik eerst een hamburger!" EricdeBie Beelden van de Marathon des Sables zijn zondag 14 juli tussen 08.30 en 09.15 uur te zien in het programma Adnatura op Euro sport. De uitzending wordt herhaald op dinsdag 16 juli om 09.45 uur en op zaterdag 20 juli om 08.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 22