Een zinledig doch vrolijk vermaak 21 Volksfeest li D' e dagen van de zelfgekozen af wij king zijn begonnen. Wie in het dagelijks le ven zou worden rondgeslingerd en door- eengeschud. zou zich wenden tot politie en justitie om de veroorzaker van zulk onge mak bestraft te zien. Wie normaal spijzen en dranken met zorg op elkaar afstemt, voedt zich thans met een combinatie van paling met oliebollen en een zuurstok als dessert. Gedragingen die gewoonlijk met afgrijzen worden begroet, zijn plotseling attractief geworden. Voor tortuur en misselijkheid wordt betaald. Dat komt: het is kermis. zaterdag 13 juli 2002 Opbouw van de Vlissingse kermis. fotografie Ruben Oreel Het kan haast niet anders of er is een hogere macht die waakt over de kermis en het welzijn van haar bezoekers. De attracties die zijn ontworpen om mensen te laten duizelen en wankelendoen vermoe den dat menige bezoeker met ernsti ge kwetsuren of met iets nog ergers van het terrein moet worden afge voerd, doch zelden wordt vernomen van groot onheil. Wat te denken van de Cyclone, die heden opnieuw op de Vlissingse ker mis onbezonnen lieden omlaag doet bewegen met een snelheid van een slordige honderd kilometer per uur. Of van de Verticale Shot, een appa raat dat de bungee jump in werking zet, waarbij moedige klanten met een elastiek vanaf de grond worden gelanceerd. Dat is vragen om moei lijkheden, zou je denken. Maar in het verkeer op weg naar het vertier loopt een mens aanzienlij k meer risico dan op de plaats waar het volksfeest wordt gehouden. Akkoord, er zijn werktuigen van vermaak waarbij bordjes hangen om zwangere vrou wen alsmede personen met rug hals- en hartklachten te weerhou den van Het Grote Avontuur. Maar dan nog; het is verbazingwekkend hoe veilig de bezoekers zijn in een omgeving die in ieder geval ten dele bedoeld is om grote angst aan te ja gen. En wat te denken van de hygiëne. Bij het platform met auto's, helikopters en paarden staat een kassa waar te gen betaling plastic munten ver krijgbaar zijn. Die geven ouders of verzorgers aan hun kind dat als regel de munt met knuistje en al diep in de mond propt. Komt de trits voertui gen en dieren in beweging, dan ver schijnt op het plateau een medewer ker van de kermis, die de munten inneemt en terugbrengt naar de kas sa. Vandaar worden ze ongereinigd opnieuw in omloop gebracht. Een omvangrijker samenscholing van bactei'iën treft men zelden, zou men denken. En toch, epidemieën blijven uit. Vooxwaar, hier waakt een hogere macht. Klamme handen „Hoi opa," zo meldde Marianne zich deze week telefonisch. Ik wist waar over ze het wilde hebben. Jaarlijks gaan we met haar en haar zusje Nan- neke naar de Vlissingse kermis en het zal ze niet overkomen dat we dat evenement vergeten. Ook zonder een seintje van de kant van de dames zou dat trouwens niet gebeuren, want ie der jaar kijk ik met grote vrees uit naar het moment waarop wij zullen plaatsnemen in het reuzenrad. Ik ge draag me daarbij, denk ik, noncha lant. Maar de angst dat mijn klein dochters van negen en zeven me voor een watje verslijten wint het met slechts millimeters verschil van mijn vrees voor de hoogte. Klamme han den dus, iedere keer weer. Nanneke is wijzer dan ik. Zij durft óók niet, maar ze veinst bij nadering van het rad desinteresse. Marianne heeft geen weet van hoogtevrees en vrolijk klessebessend gaat ze naast me zitten. En soms gaat ze staan om iets aan te wijzen daar ver beneden. Dan sidder ik. Nee, de kermis zullen we niet zomaar vergeten. Als een soort kwartiermaker ga ik een paar dagen voor de aanvang naar het Bellamypark en de Nieu- wendijk in Vlissingen. Weten we vast wat ons te wachten staat. Op een bankje aan het park werpt een morsige, oude man liet hoofd achter over en zuigt zuchtend een nieuwe haring naar binnen. Hij veegt vol daan de uien van de mond en zegt: „De x-ups, zo'n karretje waarop je onder een zeiltje meissies kon zoe nen, die zie je nooit meer op de ker mis. Ach ja, die romantiek van vroe ger." Wat verderop klinkt het blijde lied over Peppi en Kokki door de luidsprekers: toet toet, boing boing. Monteurs werken in rust en, zo te zien gewetensvol, aan de opbouw der leuke spullen. En oooh, wat een opluchting; het reuzenrad is er niet dit jaar. Ik zal dat samen met Mari anne ten zeerste betreuren en hopen dat ze geen valsheid in mijn stem be speurt. Dat bungee-geval en de Cy clone, daar zijn mijn kleindochters nog niet aan toe en het kan dit jaar dus wel eens een kalme kermis wor den. Gaan we misschien naar het Prijzenpaleis. Hoewel, daar verzeil den we vorig jaar in een lelijk con flict met de uitbaatster, die ons in ziens vanuit haar paleis vooral aan prijsopdrijving deed. Zij won, want ze speelde erop dat we de kindertjes niet aan ernstig krakeel wilden blootstellen. Ik haat haar nog steeds een beetje. Ettertjes De mini-racebaan, dat kon wel eens wat zijn. Een jongeman uit Heerlen treft er voorbereidingen en hij maakt melding van een vorm van nogal gewild zinloos geweld. Je kimt je smerig bezeren als ze met een bots auto één van je hielen klemrijden te gen het vangrailtje. „Je hebt er etter tjes bij hoor", vex*zekert hij. „Maar ik heb een speciale trap achteruit inge studeerd en als ik die uitdeel, zien ze wel dat ik boos ben.Een paar dagen voor de kermis begint, is hij hele maal niet boos. Vlissingen is name lijk een heel leuke stad. De afgelo pen nacht heeft hij met vrienden en wat 'coole meiden tot half drie 's nachts liggen ouwehoeren'. En wat de komende dagen betreft: de racebaan staat op een mooie plek in het gras. Beter dan laatst in Rotter dam, waar allemaal zand en steen lag. Hele dag door auto's poetsen. Mai'ktmeester W. Ovaa sjouwt rond en ziet toe op een ordentelijke verde ling van het ter-rein. Het gaat lekker gemoedelijk allemaal, zegt hij. Dat kan ook anders, merk ik. Als ik een tijdje naar de zox-gvuldige opbouw van een helse machine sta te kijken, komt een man op me af die wil weten of ik soms van de belastingen ben of zo. Ik zie er totaal niet fiscaal uit en reageer verbaasd. „Ja," zegt hij, „vorig jaar had mijn collega van het reuzenrad zo iemand op bezoek en even later was hij de helft van zijn medewerkers kwijt. Zo'n ambte naar sodemieter ik zo in de sloot.Zo zou Vlissingen er onverhoeds nog een gratis attractie bij krijgen. Kijk, daar staat een poffertjeskraam met een zelfgemaakte Franse naam: Etablissement De Hollandaise. Daar zullen de poffers smaken. De Temple of Fortune lijkt wat hoog van de toren te blazen met allemaal bakken van televisietoestellen als prijzen. Maar een korte inspectie leert dat de snoepkraam en het sui- kerspinloket vrijwel in staat van pa raatheid verkeren en dat elders leeu wen en beren zat gereed zitten om te worden gewonnen. Dat komt goed ergens tussen nu en 21 juli. A. J. Snel In Zeeland zijn in de komende maanden kermissen in: Vlissingen van 12 tot en met 21 juli Renesse van 27 juli tot en met 31 juli (uitgezonderd zondag 28 juli) Middelburg van 2 tot en met 8 augustus Goes van 9 tot en met 15 augustus Terneuzen van 13 tot en met 22 september

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21