Bestuur Zeeuwse LPF onder vuur Plan CPB verkort wachtlijsten niet Connexxion pakt zwartrijders aan Tot veertien jaar cel geëist tegen bende cokesmokkelaars Half jaar cel in voor orgie van geweld 15 Vlissinger vast in Portugese cel op verdenking moord Ontevreden leden schrijven ledenvergadering uit Vernieling aan woning in Renesse Boete voor wildplasser 't Havengilde heft zichzelf op Provinciale opcenten licht omhoog Interactief debat over Veerse Meer Aanhoudingen in Vlissingen Begroting provincie staat in teken van naderend afscheid zaterdag 13 juli 2002 Hoor Jacques Cats VLISSINGEN - Een in Portu gal verblijvende, 64-jarige Vlissinger wordt beschuldigd van moord. Hij vertoeft al een half jaar in een gevangenis in Faro in afwachting van het proces. De man houdt bij hoog en bij laag vol niets met de zaak temaken te hebben. De man, die oorspronkelijk uit Amsterdam komt en voorheen in Veere woonde, had zich pas enkele j aren geleden in Vlissin- gen gevestigd. Eind vorig jaar trok hij naar Portugal waar hij op verzoek van de Belgische ei genaren tijdelijk het toezicht zou uitoefenen op vijf flats na bij Faro. Eén flat was verhuurd aan vier jonge Oekraïners. De Vlissinger hielp hen af en toe met verschillende dingen. Op een dag trof hij op het ter rein bij de flats in een gepar keerd bestelbusje een dode man aan. naar later bleek eveneens een Oekraïner. Hij waarschuwde de politie, die hem aanvankelijk als getuige beschouwde. Later werd hij in staat van beschuldiging ge steld. De Oekraïners uit de flat bleken inmiddels spoorloos verdwenen. De afdeling van Reclassering Nederland die zich bekommert om Nederlanders die in het buitenland vastzitten, maakt zich ernstig zorgen om het geestelijk welzijn van de Vlis singer. Hij is hartpatiënt. De man vertoefde tijdelijk onder schrijnende omstandigheden in een gevangeniscel in Lissa bon, waar hij samen met twin tig anderen was opgesloten en ratten in en uit liepen. In een rapportage aan de gerechtelij ke autoriteiten in Portugal meldt de reclassering dat de Vlissinger een keurig nette burger is die ten om-echte vast zit. Het Nederlandse consulaat in Faro wilde gistermiddag al leen bevestigen dat de man vastzit en aandacht krijgt in de vorm van bezoek door een me dewerker van het consulaat. door Harmen van der Werf GOES - Ontevreden LPF-leden in Zeeland hebben voor volgen de week zaterdag in Sportpunt Zeeland in Goes een vergade ring uitgeschreven voor alle Zeeuwse LPF-leden. Initiatief nemers D. Quist uit 's Heer Arendskerke en mevrouw H. van der Lans uit Goes willen op die bijeenkomst een nieuw bestuur voor LPF Zeeland laten kiezen. Zij vinden het huidige bestuur niet democratisch func tioneren. „De zittende bestuursleden ver kondigen van alles", lichten Van der Lans en Quist hun initiatief toe, „over de bestuursproble- men binnen de LPF landelijk, over de veiligheid van de Wes- terscheldetunnel en tegen de Westerschelde Container Ter minal in Vlissingen-Oost. Ze komen vaak in de publiciteit. Maar namens wie spreken zij ei genlijk? Wij weten niet eens hoe zij zijn aangesteld. Wij zijn nooit voor een ledenvergade ringuitgenodigd." Quist heeft contact gehad met de bestuursleden, maar zij wa ren volgens hem niet van plan op korte termijn een ledenvergade ring uit te schrijven. „Zij zeggen dat zij niet over een ledenlijst beschikken en daarom geen bij eenkomst kunnen houden, maar dat is toch niet zo moeilijk. Zee land is klein." Fatsoenlijk Van der Lans en Quist bena drukken dat hun actie niet tegen de huidige LPF-bestuurders in RENESSE - Bij een woning aan de Zeedistelweg in Renesse is in de nacht van donderdag op vrijdag een keukenraam inge- De bewoner van de woning werd ruw in de slaap gestoord door een harde knal en ver volgens een rinkelend ge luid. Het schadebedrag is onbe kend. In een horecagelegenheid in Re- nesse werd door onbekenden de portemonnee van een 24-jarige man uit Yerseke leeggehaald. Uit de beurs verdwenen enkele tientallen euro's en een bank pas. De lege portemonnee is later te ruggevonden. VLISSINGEN - Een 16-jarige jongen uit de gemeente Veere is in de nacht van donderdag op vrijdag in Vlissingen op de bon geslingerd. De jongen stond te plassen tegen een gevel. Hij kreeg een boete van 45 euro. Zeeland is gericht. „Volgende week zaterdag kunnen zij zich weer verkiesbaar stellen. Wij willen alleen dat de partij fat soenlijk, op een democratische manier, kan functioneren, zeker met het oog op de provinciale verkiezingen in maart 2003. Al le leden moeten hun stem kun nen laten horen." Voorzitter L. Sturm en penning meester G. Schimmelpenninck van LPF-Zeeland reageren ver rast. Schimmelpenninck komt zeker niet naar de vergadering van komende zaterdag (aan vang 14.00 uur). Hij is in Italië bij de herbegrafenis van Pim Fortuyn. Sturm weet het nog niet. „Ik heb geen uitnodiging gezien." Hij verwijst door naar vice-voorzitter en regiocoördi nator R. Muste, wiens vrouw stelt: „Het huidige bestuur is ge woon verkozen, in maart, op een ledenvergadering in Dishoek. Vraagt u het maar na bij de lan delijke LPF." T. van Dillen, bij de LPF lande lijk belast met regiozaken, be vestigt haar lezing. Het bestuur is verkozen voor een periode van een jaar; eerst als bestuur van Fortuynlijk Zeeland, dat is ver anderd in LPF Zeeland. Indivi duele leden kunnen wel een eigen vergadering uitroepen, al dus Van Dillen, maar die heeft geen enkele status. „Zij kunnen geen nieuw bestuur kiezen. Dat is er al." Het Zeeuwse LPF-bestuur heeft gezegd een vergadering te hou den, zodra er een ledenlijst is. Na de zomervakantie komt erin elk geval een bijeenkomst. Vol gens Van Dillen is de ledenad ministratie landelijk sinds begin juli op orde. Schimmel penninck zegt echter nog steeds niet over een ledenlijst te be schikken. LPF-voorzitter G. Schimmel penninck Connexxion wordt niet alleen geconfronteerd met zwartrijders maar ook steeds vaker met vernielingen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Busmaatschappij Connexxion gaat het zwartrijden aan pakken. Voor Zeeuwse begrippen is het aantal niet-betalende reizigers aan de hoge kant. Gemiddeld koopt bijna twee procent van de 25.000 passagiers die per dag met Connexxion reizen geen kaartje. Dat zijn dus 500 zwartrijders per dag. Vergeleken met de Randstad is het pro bleem in Zeeland niet groot. Maar dat zwartrij den hier wel vaker voorkomt dan gedacht is gebleken uit een onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen. Het probleem is daar onderzocht omdat de stijging van het aantal niet-betalende reizigers daar ook het grootst is. Vooral scholieren pro beren gratis mee te rijden. Connexxion gaat de zwartrijders opsporen door extra controleteams in te zetten. Agressie Zwartrijden is één van de problemen die Connexxion zorgen baart. Een ander is de agressie in bussen tegen passagiers en chauffeurs. De chauffeurs wordt geleerd hoe zij daartegen moeten optreden. Ook vandalisme door reizigers is een aan dachtspunt. Wat kosten betreft is dat zelfs een grotere schadepost voor Connexxion dan zwartrijden. Vandalis me kost het bedrij f jaarlijks honderddui zenden euro's. Om daar wat tegen te doen, worden basisscholen en mid delbare scholen bezocht. Dat gebeurt overigens ook op verzoek van de scholen zelf. Het vandalisme beperkt zich niet tot de bussen. Ook bushokjes moeten er re- door Ondine van der Vleuten VLISSINGEN - Geef medisch specialisten bovenop hun vaste vergoeding nog wat extra geld per verrichting, suggereerde het CPB deze week, en de wachtlijs ten verdwijnen. Onzinnig idee, het lost niets op, denkt plastisch chirurg H. van Not. Bij de maat schap plastische chirurgie van Ziekenhuis Walcheren en de Stichting Oosterscheldezieken- huizen is de aanbeveling met opgetrokken wenkbrauwen ontvangen. Uit de aanbevelingen die het CPB nu doet, zou geconcludeerd kunnen worden dat de proble men te wijten zijn aan een gebrek aan motivatie bij de spe cialisten, nu die niet meer per ingreep betaald krijgen. Vol gens Van Not is die suggestie onjuist en zelfs onrechtvaar dig tegenover de specialisten. „Er spelen veel meer dingen mee. Aan de ene kant is de vraag toegenomen. Door ver grijzing, door medische ont wikkelingen die meer mogelijk maken. Aan de andere kant DEN HAAG -Tegen een zeven tal vermeende leden van een Surinaams-Colombiaanse drugsbende, die via de Wester schelde vele honderden kilo's cocaïne ons land binnensmok kelde, zijn vrijdag bij de recht bank in Den Haag gevangenis straffen tot veertien jaar geëist. De bende heeft waarschijnlijk voor honderden miljoenen guldens aan cocaïne afgezet op de Europese markt. Maar in de strafzaak die woensdag begon en maandag nog verder gaat, draaide het juist om de partij en die waren onderschept. Een partij van ruim driehon derd kilo werd via de Wester- schelde ingevoerd - verstopt in blikken met palmharten. De politie trof die partij aan op het Ecuadoriaanse schip Hood Island. In september was in Zuid- Amerika al een partij van 720 kilo onderschept die tussen een vliegvracht fruitpulp was verstopt. Niet op de dagvaar dingen prijkten vijf eerdere - wel gelukte - zendingen. De zwaarste straf zou volgens het openbaar ministerie moe ten worden opgelegd aan de ontkennende 45-jarige Hage naar die volgens het openbaar ministerie de leider van de Su rinaamse tak van de bende was. De Surinamers gaven op dracht tot de invoer; de in Am sterdam verblijvende Colom- bianen leverden; waarna de Surinamers weer doorver kochten aan handelaren. Om de in blikken geperste cocaïne om te persen in keurige 'baksteentjes' van een kilo voor de handelaren, ston den in een Amsterdams pand aan de Johannes Burggraaf straat speciale machines klaar. Ook trof de politie ma chinegeweren met geluiddem pers aan. Tegen de medeverdachten werden gisteren straffen van twee, twee, vier, zes, acht en acht jaar cel eisen. Woensdag waren er al eisen van ander half en tweeënhalf jaar cel ge vallen. De strafzaak tegen een als vluchtgevaarlijke be schouwde 40-jarige Colombi aanse hoofdverdachte is uitge steld. Maandag zullen de advocaten gaan pleiten en twee weken later zal de recht bank uitspraak doen. krijgt een specialist die er ex tra hard tegenaan gaat, te horen dat het budget voor dat jaar op is. Wat hij dat jaar te veel kost, gaat het volgend jaar van het budget af. Dat is pas demotive rend." Het CPB stelt dat de wachtlijs ten zijn ontstaan doordat hal verwege de jaren negentig het systeem van betaling per geda ne verrichting werd verlaten. In plaats daarvan gingen de zie kenhuizen met vaste budgetten werken. Het heeft er volgens het CPB toe geleid dat specialisten simpelweg minder zijn gaan doen. Vandaar: de wachtlijsten. Breng de financiële prikkel te rug, in de vorm van een toeslag per ingreep, en de wachtlijsten verdwijnen weer. Budgetten Plastisch chirurg H. van Not vindt dat het CPB de wachtlijst problematiek wat al te gemak kelijk op het bordje van de spe cialisten schuift. „De budgetten hebben daar veel meer invloed op. Specialisten hebben weinig tot niets in te brengen bij de vaststelling daarvan. Dat doen de ziekenhuisdirecties en de zorgverzekeraars. Sinds de in voering van de budgetten heb ben ziekenhuizen grenzen ge steld aan het aantal ingrepen VLISSINGEN - De Stichting 't Havengilde, in 1999 speciaal opgericht om inzicht te krijgen in de pensioenproblemen in de havens van Vlissingen, Rotterdam en Amsterdam, heft zich zelf op. Het hoopt dat een door werkgevers en vakbonden ge zamenlijk opgerichte stichting alsnog voor elkaar krijgt dat havenwerkers op hun zestigste kunnen stoppen met werken, met behoud van 80 procent van hun laatstverdiende loon. Die afspraak stond in het zogenoemde havenakkoord van 1996. Pas in 1998 bleek dat er alleen genoeg geld was voor de men sen geboren voor 1950. Onder de vleugels van ondernemers organisatie Deltalinqs is inmiddels de Stichting Belangenbe hartiging Pensioengerechtigden Vervoer- en Havenbedrijven (SB PVH) opgericht. Daarin zitten zowel de bonden als de werkgevers. Gezamenlijk gaan die proberen het zogenoemd beklemd vermogen dat bi] pensioenverzekeraar Optas is on dergebracht, los te krijgen. Daarbij gaat het om een bedrag van ongeveer 450 miljoen euro. Dat geld is indertijd opge bracht door havenwerkers die zijn aangesloten bij het be drijfstakpensioenfonds PVH dat later opging in Optas. MIDDELBURG - De opcenten op de motorrijtuigenbelasting gaan in Zeeland volgend jaar slechts weinig omhoog. De stij ging blijft beperkt tot 2,3 procent, gelijk aan de toename van de koopkracht van een huishouden. Dat betekent dat de ver hoging geen extra aanslag op de huishoudbeurs is. De opcen ten bedragen dit jaar nog 65,2, dat wordt 67,7. De stijging had hoger kunnen uitvallen als Gedeputeerde Staten de afspraak met Provinciale Staten over de opcenten strikt had toegepast. Dan zou de verhoging zij n uitgekomen op 3,3 procent. GS vin den dat echter te veel. Zij wensen terughoudend te zijn met ta riefsstijgingen. De aanpassing van de opcenten levert de provincie 450.000 euro extra op. Provinciale Staten moeten het nieuwe tarief in november bij de begrotingsbehandeling definitief vaststel len. MIDDELBURG - Omwonenden van het Veerse Meer kunnen via internet reageren op plannen voor het gebied met en rond om het meer. Via dezelfde digitale weg ontvangen zij informa tie over het project. Gedeputeerde Staten antwoorden dit op vragen van de WDDe liberale Statenfractie had gepleit voor een breed publiek debat over de toekomst van het Veerse Meer. Volgens GS worden de omwonenden al op diverse ma nieren betrokken en geïnformeerd over de plannen. Dat neemt niet weg dat zij bereid zijn de stuurgroep die het project begeleidt te vragen ook interactief te communiceren. Dat kan via de website van de provincie (www.zeeland.nl), waarop on der de knop 'beleid' een link zit naar het project Rondom het Veerse Meer. Op de site komen dit najaar stellingen, waarop de omwonenden kunne reageren. De reacties worden betrok ken bij de definitieve plannen. VLISSINGEN - Een 20-jarige man uit Druten is in de nacht van donderdag op vrijdag in de Badhuisstraat in Vlissingen aangehouden door de politie. Hij had rond vier uur een steigerpijp van een verplaatsbare steiger afgehaald en ging ervan dooi-. Hij kreeg een boete van zeventig euro. Even later werd een 22-jarige man uit Vlissin gen aangehouden omdat hij met een fiets gooide. Hij is naar het politiebureau gebracht en kreeg ook een boete van zeven tig euro. archieffoto Marijke Folkertsma gelamtig aan geloven. Dat wordt door reizigers vaak als bedreigend ervaren. Die sociale (on)veiligheid krijgt tevens aandacht. De provincie Zeeland subsidieert het plan van aanpak van Connexxion voor sociale veiligheid. Gedeputeerde Staten stellen bijna 45.000 euro beschikbaar. Overigens doet de provincie zelf even eens een inspanning de veiligheid op en rond bushaltes te vergroten. Daar is on langs al geld voor uitgetrokken uit het potje voor het integraal veiligheidsbe leid. per jaar vanwege de salariskos ten, maar ook over de facilitei ten. Bijvoorbeeld,, het aantal uren dat een operatiekamer be schikbaar is, het aantal rönt genfoto's dat mag worden ge maakt, het aantal protheses dat mag worden gebruikt. Dus, ga ik vaker opereren, dan heeft een ander er last van. De bouw van een zesde operatiekamer in Vlissingen wordt al jaren uitge steld. En dan moet het geld voor ondersteunend personeel er ook nog eens zijn. Het is allemaal aan budgetten gebonden. Chi rurgen zullen niet méér gaan opereren door die financiële prikkel, want het kan eenvou digweg niet." De werkdruk is volgens Van Not bij de gemiddelde specialist nu al enorm hoog. „Zelf maak ik weken van zestig tot tachtig uur, onder meer door al het pa pierwerk dat we erbij hebben gekregen." Plastische chirurgie is één van de specialismen waarbij de wachtlijst de afgelopen jaren enorm groeiden. De maatschap plastische chirurgie van Van Not en zijn collega D. Goossens is de wachtlijst op een heel crea tieve manier te lijf gegaan. „Wij hebben van ons eigen salaris een derde plastisch chirurg betaald. Twee jaar lang." door Maurits Sep MIDDELBURG - Een ver trekkende veerboot en een zakkende zon. De symboliek druipt van het omslag van de provinciale begrotingsbrief 2003. Het komende jaar wordt op voorhand immers gekenmerkt door twee ge beurtenissen: de opening van de Westerscheldetunnel, en daarmee de opheffing van de veerdiensten, én het afscheid van het zittende provincie bestuur. Gedeputeerde Staten wijden hun eerste hoofdstuk aan de Provinciale Stoombootdien sten. „2003 zal de geschiede nis ingaan als het jaar waarin de PSD is opgeheven." Op 14 maart gaat de Westerschel detunnel open. „Daarmee komt een einde aan 137 jaar geregelde veerdiensten over de Westerschelde onder ver antwoordelijkheid van het provinciebestuur. Niet alle sporen van de PSD worden uitgewist, belooft het provinciebestuur. Met het nieuwe maritieme Mu- ZEEum in Vlissingen wordt gezocht naar een manier om de geschiedenis van de veer diensten levend te houden. Volgend jaar verschijnt bo vendien een film over de PSD. Al in de inleiding en ook in de slotbeschouwing gaan Gede puteerde Staten in op dat an dere moment dat het (politie ke) jaar zal bepalen: de Pro vinciale Statenverkiezingen. Vier van de zes zittende gede puteerden nemen dan af scheid na jarenlange dienst. Tot maart blijven ze zich in spannen voor Zeeland; de zon is nog niet helemaal on der. Nieuw beleid In de slotbeschouwing ver klaren de gedeputeerden het ontbreken van baanbrekend nieuw beleid, van grote am bities in de voorgaande hoofdstukken. „Ruimte ken merkt de begroting voor 2003." Allereerst financieel: 19 miljoen voor dat jaar, 9 miljoen voor 2004 en 13 mil joen voor de jaren daarna. „Tegelijkertijd zijn wij van mening dat deze begroting een ander soort ruimte moet bevatten. Ruimte voor nieu we ideeën, nieuw beleid en nieuwe activiteiten van de in 2003 aantredende nieuwe colleges van Provinciale en Gedeputeerde Staten." Toch is de vrije ruimte die wordt beloofd, zeer beperkt. Weliswaar wordt geen nieuw beleid aangekondigd, maai er is inmiddels ook zo veel be leid in gang gezet dat de be wegingsvrijheid van een nieuw provinciebestuur niet al te groot is. Op alle terrei nen - economie en milieu; verkeer en vervoer; stad en platteland; zoet en zout; be stuur en organisatie - zijn plannen geformuleerd die vaak tot 2004 en verder rei ken. door Aector Dooms TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 20-jarige in woner van de Scheldestad voor een orgie van geweld veroor deeld tot zes maanden gevange nisstraf. De man had onder meer op 24 juni vorig jaar twee broers in Kloosterzande geschopt en ge slagen. Bij een van hen had hij op het hoofd staan springen. En passant vernielde hij een spiegel in een discotheek. Een half jaar eerder mishandel de hij een bezoeker van een dis cotheek in de Terneuzense bin nenstad, en in september 2000 ging hij zijn ex-partner met een stok te lijf. Op dezelfde dag werd een kennis mishandeld. Een agente die ter plaatse kwam werd met de dood bedreigd. Aan twee slachtoffers moet de verdachte 280 euro smartengeld betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15