Nieuw zorgcentrum Domburg klaar PZC Vlaamse strijd over mosselen Van As brengt passie en kennis gyrocopters samen in vliegschool Pier Westkapelle hersteld Tweetal moet boeten voor geweld in kroeg 13 Bewoners vertrekken in september uit Ter Mantelinge Vrouw in gezicht gestompt Vlissingse beroofd van tas Zakkenroller in Vlissingen Alcoholcampagne op Schouwen Goes stapt niet in reinigingsdienst Vlissingse kadetten naar Waterkamp Activiteiten voor jongeren in Middengebied zaterdag 13 juli 2002 HnnrNadia Berkelder DOMBURG - Het nieuwe zorg centrum Simnia in Domburg is klaar voor gebruik. Eind sep tember moeten alle bewoners van het oude verzorgingshuis Xer Mantelinge zijn verhuisd. De verhuizing wordt in fases uitgevoerd. Het oude gebouw wordt verkocht. Maandag opent de dagopvang en de dagbehandeling in het nieuwe gebouw, begin augustus verhuizen de eerste bewoners Rotterdammer verdacht van verschepen gestolen auto's VLISSINGEN - Een 34-jarige Rotterdammer is aangehouden omdat hij er van verdacht wordt dure gestolen auto's zoals BMW's en Mercedessen via de havens van Vlissingen, Rotter dam en Antwerpen te versche pen naar Marokko. De man is op 28 juni aangehou- maar de politie Zeeland heeft dat gisteren pas bekend gemaakt. De man zit nog in voorarrest. In het voorjaar trof het haventeam van de politie Zeeland twee dure auto's aan in Vhssingen-Oost. De wagens stonden gereed om verscheept te worden naar Marokko. De auto's zijn in beslag genomen. Tijdens het onderzoek dat daar op volgde bleek dat de politie in Rotterdam en Antwerpen in mei van dit jaar de hand had weten te leggen op nog eens zeven ge stolen voertuigen. De meeste auto's zijn in Italië gestolen en met valse documenten naar Ne derland gebracht om ze te ver schepen naar Marokko. Het afgelopen jaar zijn op deze manier tientallen voertuigen verscheept. De waarde van de auto's bedraagt enkele miljoe nen euro's. Op dit moment vindt een nader onderzoek plaats in met name Italië. uit Ter Mantelinge naar de Brouwersbuurt. De verhuizing moet eind september zijn afge rond. Het nieuwe onderkomen is vorige week opgeleverd. ,,We moeten nog schoonmaken en in richten", zegt locatiemanager J. Zielstra. „We nemen het stapsgewijs in gebruik." In het nieuwe gebouw kunnen mensen terecht voor alle vormen van ou derenzorg. Mensen kunnen er gebruik maken van verzor gingshuiszorg, verpleeghuis zorg, verpleeghuis-vervangen de zorg, dagbehandeling en dagverzorging. Bijna andei-half jaar geleden ging de eerste paal voor het nieuwe verzorgingstehuis de grond in. De nieuwe apparte menten zijn drie keer zo groot als de oude woningen aan de Domburgseweg. Mensen die nog zelfstandig wonen gaan in woonoppervlakte van veertien naar veertig vierkante meter. Elke bewoner krijgt een eigen badkamer. Dementerende ou deren komen op kleinere afde lingen. Er komen groepswonin gen voor elk zes bewoners. Nu delen de bewoners nog een ruimte met twintig medebewo ners. Niet alleen de bewoners van Ter Mantelinge krijgen een plekje in het nieuwe gebouw. Dertig be woners van verpleeghuis De Poort in Koudekerke verhuizen in september naar Domburg. Het gaat om 24 dementerende ouderen en zes personen met li chamelijke problemen. De ver huizing van Koudekerke naar Domburg maakt deel uit van een grote verhuizing van het terrein van Der Boede naar an dere accommodaties. Dat proces is naar verwachting pas in de tweede helft van 2005 voltooid, zegt F. Bordui, direc teur van de Stichting voor Re gionale Zorgverlening (SVRZ). Aanvankelijk was het de bedoe ling om een jaar eerder te ver huizen. Volgens Bordui is het niet eenvoudig om goede loca ties te vinden waar dementeren de ouderen op een goede manier kleinschalig kunnen wonen. De verhuizing van bewoners naar andere verzorgingshuizen loopt wel voorspoedig. Vorig j aar vertrok de eerste groep naar het vernieuwde Nieuw-San- denburgh in Veere. Volgend jaar verhuizen negentig bewoners naar Ter Reede in Vlissingen, dat op dit moment wordt opge knapt. Het oude gebouw van Ter Man telinge wordt verkocht. Wat er mee gebeurt, is nog niet bekend. In de gemeentelijke structuur visie voor het gebied staat dat er op die locatie één of twee land huizen of villa's kunnen worden Werklieden schroeven de nieuwe loopplanken vast. door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Aan steiger Het Zuiderhoofd onder de ra dartoren in Westkapelle is giste ren de laatste hand gelegd. De toeristische trekpleister was de afgelopen maanden onbe gaanbaar nadat een storm het plankier vernielde. De steiger is vanaf vandaag weer begaan baar. Door de storm was het on derstel omhoog gekomen met het gevolg dat de loopplanken braken. De grote bouten waar mee de planken vastzaten en de dikte van de planken konden niet voorkomen dat het plankier op sommige stukken als luci fershoutjes brak onder het na tuurgeweld. Een paar weken ge leden vestigden inwoners van het dorp de aandacht op de stei ger. Want maanden na de her metische afsluiting van de stei ger, werd er nog niets onderno men om het gebroken plankier en het verschoven onderstel te repax-eren. En met het toex-is- tisch seizoen voor de deur begon de tijd te dringen. De pier is al tijd erg populair bij vissers maar ook bij gezinnen die een mooi uitzicht over het water willen hebben. De gemeente Veere en gebouwd. Volgens een woord voerder van de gemeente blijven de flatjes aan de duinrand in ie der geval staan en gaat het hoofdgebouw tegen de vlakte. VLISSINGEN - Een 19-jarige Middelbxugse is in de nacht van donderdag op vrijdag rond drie uur op het Groenewoud in Vlissingen in het gezicht geslagen door een onbekende jon gen. De vrouw liep na een avondje stappen met een vriendin terug naar haar fiets toen ze door een groep jongens werd aange sproken. Na opmerkingen over en weer sloeg een van de jon gens met gebalde vuist tegen een oog van de vrouw. Daarna liepen de j ongens weg. Onderweg naar huis viel de vrouw door duizeligheid op de grond. Ze liep schaafwonden en een dikke lip op. foto Ruben Oreel het waterschap Zeeuwse Eilan den beloofden snel verbetei'ing. Enkele dagen later werd al be gonnen met de herstelwerk zaamheden. Het plankier werd verwijderd en het waterschap stabiliseerde het onderstel. Vol gens een woordvoerder van de gemeente zijn gistei-en de laat ste loopplanken vervangen en ook de armleuningen langs de steiger zijn opnieuw vastgezet. VLISSINGEN - De tas van een 2 7-jarige vrouw uit Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag door twee mannen op een fiets van haar schouder gerukt. Dat gebeurde rond half één in de Walstraat in Vlissingen. De vrouw x*ende de mannen nog achterna maar kon ze bij de Sint Jacobspassage niet meer bijhouden. In de tas zaten een portemonnee met tientallen euro's, een rij bewijs, bankpasjes en een gsm. VLISSINGEN - De portemonnee van een 45-jarige Vlissinger is gisteren uit zijn broekzak gestolen. De man merkte dat toen hij goederen op de weekmarkt in de Spuistraat wilde afx-eke- nen. In de portemonnee zat een rijbewijs, enkele tientallen eu ro's en bankpasjes. RENESSE - De alcohol vooxdichtingscampagne voor jonge ren richt zich dit jaar in Zeeland op de recreërende jeugd op het strand van Schouwen-Duiveland. De campagne onder het motto 'Ben jij sterker dan drank?' doet de plaatsen Renesse, Bxngh-Haamstede en Scharendijke aan. Donderdag 25 juli wordt de aftrap gegeven in Renesse. De campagne is bedoeld om vakantievierende jongeren aan het denken te zetten over de risico's van overmatig alcoholgebruik. Op landelijk niveau is de campagne donderdag al begonnen in Den Haag. Vijftig jongex-en gaan de hele zomer de drukke stranden en campings af om daar leeftijdsgenoten te wijzen op de gevax-en van alco hol. GOES - De gemeente Goes houdt de inzameling van afval in eigen beheer. Het college wijst een offerte van de onlangs op gerichte Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD) van de hand. Vol gens wethouder S. van 't Westeinde biedt een eigen dienst veel meer vooi-delen. Delta Nutsbedrijven wil via dochteronderneming ZRD de in zameling van afval van de Zeeuwse gemeenten ovex-nemen. Goes had daar wel oi-en naar en vroeg een offerte aan. Gelijk tijdig werd een intern onderzoek uitgevoerd. „We wilden wel eens weten wat nu eigenlijk de kostprijs van de afvalinzame ling is", aldus Van 't Westeinde. De gemeente heeft de offerte van de Zeeuwse Reinigings Dienst en het eigen interne onderzoek met elkaar vergeleken en kwam tot de conclusie dat de ZRD iets goedkoper is, maar lang niet genoeg om ook daadwerkelijk met de nieuwe dienst in zee te gaan.,Door efficiënter te werkendenken we het ver schil te kunnen overbruggen", aldus wethouder Van 't West einde. doorAector Dooms TERNEUZEN - Twee Duitse tunnelbouwers moesten zich gisteren op de zitting van de Terneuzense politierechter ver antwoorden voor openlijk ge weld en vernielingen in een café inIJzendijke. Een 28-jarige man uit Lübeck werd hiervoor veroordeeld tot 90 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. Zijn 32-jarige mededader uitHamburg werd bij verstek 45 dagen gevangenisstraf plus een maand voorwaardelijk opge legd. De Duitsers hadden op 8 september vorig jaar in het café aan de Mollekotweg flink huis gehouden. Zo werden een be zoeker en de eigenaar ernstig mishandeld. Aan de uitbater, die tijdens de vechtpartij een gebroken pink opliep, moeten de verdachten 2115 euro schadevergoeding be talen. Het slachtoffer diende een schadeclaim in die bedui dend hoger lag, maar die werd door onvolledigheid voor een redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl deel afgewezen. Dit tot onge noegen van de cafébaas, die de zitting bijwoonde. Zo had het slachtoffer zeven weken niet- kunnen werken en een horeca- kracht moeten inhuren. Het duo maakte deel uit van een groep Duitsei's die 's avonds het café binnenging. De mannen, die beschonken waren, zochten al snel ruzie met andere gasten. Dat leidde tot een vechtpartij. De eigenaar probeerde in te grij pen, maar kreeg ook klappen te verwerken. De Hamburger sloeg met een biljax'tkeu glazen en flessen van de toog. Toen de uitbater met de nodige proble men de Duitse gasten naar bui ten had gewerkt, keerden ze niet veel later terug met knuppels en werkten hun agressie uit op twee auto's die voor het café ge- parkeerd stonden. Een van de auto's behoorde toe aan de eige- naar. De verdachte betuigde zijn spijt, maar daar had het ge- frustreerde slachtoffer geen boodschap aan. „Dat hoor ik hier voor het eerst", mopperde hij. VLISSINGEN - Het Vlissingse zeekadetkorps Scheldemond doet van vandaag tot 19 juli mee aan het landelijke Waterkamp Zeekadetten in Den Helder. Aan het jaarlijkse nationale zomer kamp doen dertien zeekadet- korpsen mee. Dat zijn ruim 350 deelnemers in de leeftijd van 11 tot 18 jaar, die hun nautische kennis en vaardigheden op een sportieve manier in diverse wedstrijden meten. Het kox-ps Scheldemond reist vandaag samen met het Marine- ka dettenkox-ps uit Antwerpen naar Den Helder. Om vijf uur 's ochtends varen ze met het korpsschip De Zaandam van het kadetkorps Scheldemond richting Nooxxl-Holland. Na on geveer twaalf uur hopen ze in Den Helder te arriveren. „We nemen dit jaar pluimvee mee", vertelt commandant Con stant Krul van het zeekadet korps Scheldemond. Hij legt uit dat het gebruikelijk is dat de korpsen elkaar de loef proberen af te steken met iets bijzonders op hun schip. „We hebben een haan voor het wekgedeelte en een kip voor de eieren." door Wout Bareman YERSEKE - De firma Aqua- mossel uit Yerseke heeft met de levering van een partij nieuwe Zeeuwse mosselen ongewild een mosseloorlog veroorzaakt tus sen de supermarktketens Del- haize en Carrefour in België. Delhaize bracht donderdag tot verbijstering van de concurrent al Zeeuwse mosselen op de markt, terwijl de handel in Yerseke ondexding had afge sproken dat het seizoen officieel pas volgende week woensdag zou beginnen. Carrefour rea geerde woedend en ontving prompt ook een zending van Aquamossel. De mosselen gin gen gisteren in de verkoop tegen een concurrerende prijs. Sinds jaar en dag wordt in Bel gië strijd geleverd om de leve ring van de eerste echte Zeeuw se mosselen. Maar dat gebeurde meestal op het niveau van de restaixrants, die elkaar de loef afstaken met mosselen uit de hangcultuur. Dit jaar kwam daar een nieuwe concurrent bij: de Spaanse mossel, die nu nog op kleine schaal wordt geïmpor teerd, maar wel al eind mei op de markt vex'krijgbaar was. De concurrentieslag tussen de gro te supermarkten is nieuw, maar waarschijnlijk eenmalig. Commercieel directeur Floor de Groot van Aquamossel: „Dit is een uitermate vervelende affai re, die wel erg veel publiciteit heeft gekregen in België. Terwijl wij ook een kleine hoeveelheid aan de supermarktketen Sper wer in ons eigen land hebben ge leverd. En daar kraait geen haan naai'." Volgens De Groot is de vroege levering een gevolg van de onduidelijkheid die er in het vroege voorjaar nog bestond over de traditionele, gezamen lijke start van het mosselseizoen op één vaste datum. „Maar al snel werd duidelijk dat het aan bod in juli gering zou zijn en dat de echte levering pas in septem ber op gang zou komen. Wij heb ben toen gezegd: blaas die ene datum maar af, want dat heeft dan geen zin." Folder Delhaize had echter al een fol der in de maak waarin werd ge meld dat de eerste Zeeuwse mosselen de tiende juli op de markt zouden komen. Aqua mossel probeerde die datum nog een week te verschuiven, maar Delhaize vreesde dan helemaal de dupe te zijn, zeker als toch die tiende juli in beeld zou komen. De Groot: „Toen hebben wij met onze hand over ons hart gestre ken en Delhaize een kleine pai*- tij mosselen beloofd. Toen Car refour dat ontdekte, werd daar furieus gerageerd. Hoewel wij normaal niet leveren aan die ke ten, hebben we hen nu ook een kleine hoeveelheid toegescho ven." In het geval van Delhaize wordt gesproken van een zen ding van 250 ton, maar dat was volgens De Groot de vraag; het aanbod viel kleiner uit. Een derde keten, Colruyt, wacht rustig de officiële levering van volgende week af. De eex-ste Zeeuwse mosselen zit ten overigens al prima in het vlees. Het vleesgewicht loopt tegen de 26 procent. Later in Ixet seizoen wordt een vleesgewicht ver wacht van ruim 30 procent. VLISSINGEN - Het Vlissingse Middengebied biedt van 16 juli tot en met 15 augustus gratis sport en recreatieve activiteiten aan voor jongeren. Op pleintjes in de Bonedijke- buurt, de SchildersbuuxT en de Bloemenbuurt is het elke dins dag en donderdag van twee tot vijf uur mogelijk aan de activi teiten deel te nemen. De organi- satie, die in handen is van de Buurtcomités Bonedijke en Schildersbuurt, Sportbelangen Vlissingen en Stichting Palladi um, wil met de actie de gemeen te stimxxleren om een buurt- sportwerker aan te stellen. De activiteiten vinden plaats op het plein van de Ravenstein- school aan de Rembrandtlaan, het plein aan de Bloemenlaan- Zuid, het grasveld aan de Bloe- menlaan-Noord, schoolplein Het Vlot en het speelveld aan de Van der Helstlaan. Op het basketbalplein aan de Bloemenlaan en op het plein van de Ravensteinschool aan de Rembrandtlaan vinden op dins dag 16 juli de eerste activiteiten plaats. Ter plekke worden de jongeren geïnformeerd waar de volgende activiteiten plaatsvin den. doorValeska Nastaly ARNEMUIDEN - Zijn passie voor gyrocopters is vieren veertig jaar geleden begonnen in de lucht. Richard van As las in een vliegtuig een tijdschrift waarin hij een afbeelding zeg van het speciale helikoptertje. „Als ik geld heb, bouw ik zo'n ding", dacht hij. De oud boordwerktuigkundige heeft inmiddels meerdere gyrocop ters staan in zijn hangar op vliegveld Midden-Zeeland. En sinds kort is hij een gyrocop- terschool begonnen. „Om mijn passie en kunde voor het vlie gen op anderen over te bren gen", zegt Van As. „Een gyrocopter is geen voer tuig dat wordt aangedreven door een motoi". Er zit wel een motortje op, maar dat is slechts voor de voortstuwing over de grond. De wind drijft de rotor aan", vex-telt Van As. De hobbyist heeft verschillen de gyrocoptei-s staan die hij zelf gebouwd en gerenoveerd heeft. De meeste zijn open en lijken niet meer dan een stoel op een frame met een propeller erboven. De voertuigjes zijn ultralicht. Ook zitten er wielen onder om op gang te kunnen komen. De dichte gyrocöpter van Van As heeft twee zitplaatsen. De ze wil de instructeur inzetten voor de tweede fase in zijn vlieglessen. „Eerst lei-en mijn dertig leerlingen onder bege leiding te vliegen op de gy- roglyder. Dat is een soox-t zweefhelikopter die niet zelf standig in de lucht kan blijven. De gyx-oglyder zit altijd vast aan een auto die hem voort trekt. Het is dus geen lucht vaartuig en valt ook niet onder de wetten daax-voox-." Van As is van mening dat zijn leerlingen alles in de vingers hebben zodra zij de gyroglyder zelfstandig kunnen bestxuen. ,D at duux-t wel heel lang, soms jaren. Dus de tweede stap in het gyi-ocoptervliegen is nog lang niet gemaakt. Zelf mocht ik na twee uur in een glyder al alleen vliegen. Dat was levens gevaarlijk", verzekert Van As. Hij leerde het gyx-ocoptervlie- gen in Amerika. Voordat de leerlingen aan de tweede stap van de cursus be- Richard van As heeft in zijn hangar op vliegveld Midden-Zeeland meerdere gyrocopters staan. foto Lex de Meester ginnen - vliegen in een twee- zitter - moet Van As het Bewijs van Luchtwaardigheid (BVL) voor dat toestel hebben. Dat bewijs is nog niet binnen. „Ik heb daar geen haast bij hooi-. Ik weet dat het BVL eraan komt, maar de administratieve rompslomp eromheen laat het zo lang duren." De instructeur vindt het be langrijk dat zijn leerlingen al les stap voor stap lex-en. „Als iemand een schoolopleiding volgt, is hij ook al gauw vijf jaar verder voordat hij zijn di ploma op zak heeft." De derde stap is vliegen in de enkelzits- gyroeoptei". Daarna leggen ze een theorie-examen af en on- dex-gaan ze een medische keu ring. Als laatste doen ze exa men voor hun vliegbrevet. Museum Naast de gyrocopterschool verhuurt Van As vliegtuigjes en runt hij een zelf opgericht vliegtuigmuseum. De vlieg tuigjes die hij tentoonstelt, heeft hij zelf gekocht en opge knapt. Van As heeft in zijn jeugd de opleiding boord werktuigkundige aan de An thony Fokkerschool gevolgd. Voordat hij aan het vei-zame- len van vliegtuigen begon, had hij een autohandel.,,Mijn pas sie voor alles wat vliegt heb ik van mijn vadex-. Die nam mij van kinds af aan al mee naar vliegshows. Ook ben ik met vliegtuigen in aanraking ge komen doordat wij dicht bij Schiphol woonden. Als ik bij een treinstation had gewoond, was ik misschien wel treinma chinist geworden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13