Werk aan stadskantoor stilgelegd krijgt geld voor hulp Elk jaar terug naar Nieuwvliet 11 Theaterstichting aan Veerse scholen Tweede gevangenis voor Antwerpen Gemeentebestuur niet geïnformeerd over vondst explosief Parkeren aan Kaai Veere alleen nog met vergunning Brandje geblust in Muzeeum KOOKSHOW zeeuwse almanak Excursie VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE VAKANTIE WALCHEREN zaterdag 13 juli 2002 HnnrNadia Berkelder MIDDELBURG - De bouw van bet stadskantoor in Middelburg is stilgelegd. In grond die af komstig was uit de bouwput is een explosief gevonden. Onder zoek moet uitwijzen of er nog meer explosieven in de bodem liggen. Op het gemeentehuis is beroering ontstaan over het in cident. Het gemeentebestuur is pas deze week geïnformeerd over de vondst die op 19 juni al aan de politie werd gemeld. Het explosief is volgens het explosieven opruimingscom mando (EOC) een stuk scheeps geschut met een kaliber van veertien centimeter. Volgens woordvoerder W. Viers is dat 'een behoorlijk kaliber', maar 'aanmerkelijk kleiner' dan dat van een vliegtuigbom. Het stuk geschut was een halve meter lang en had een doorsnede van ongeveer 25 centimeter. Het explosief is gevonden op de stortplaats aan de Laan der Ver enigde Naties in Middelburg, waar een deel van de grond uit de bouwput van het stadskan toorheen wordt gebracht. Het is met duidelijk hoe lang het daar heeft gelegen. De betrokken partijen vertellen verschillende versies over de vondst van het explosief. De politie heeft de melding op 19 juni binnen ge kregen. Volgens een woordvoer- Advertentie) f LIGHT CRUISES iet Veerse Meer -vaartochten op de idy Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat. 10 en 17 augustus Prijs 33,50 Info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 der was het echter al een dag eerder gevonden. De opzichter van de bouw van het stadskan toor spreekt dat tegen. Volgens hem is meteen na de vondst de politie gebeld. Hij zei wel dat het stuk geschut 'een paar da gen' op de stortplaats heeft gele gen voordat het is ontdekt. Het EOC heeft het explosief volgens Viers op 20 juni geruimd. Het gemeentebestuur is woens dag door ambtenaren op de hoogte gebracht van de situatie. Loco-burgemeester P. Bruinoo- ge zei gisteren niet blij te zijn met dat tijdstip, noch met de kwaliteit van de informatie die hij kreeg. Hij ging ervan uit dat het explosief ook woensdag was gevonden en dat het geschut in de bouwput zelf was aangetrof fen. „Ik ben hier niet gelukkig mee. Ik vind dat als je geïnfor meerd wordt, je ook volledig ge ïnformeerd moet worden. Het lijkt wel of hier andere belangen spelen." Onderzoek De graafwerkzaamheden in de bouwput liggen stil. Vorige week maandag is een onderzoek begonnen naar de rest van de bodem onder het toekomstige stadskantoor. Volgens B. Vos, hoofd stadsbeheer van de ge meente, zijn daarbij metalen voorwerpen aangetroffen. Of dat ook explosieven zijn, moet blijken uit nader onderzoek. Een gespecialiseerd bedrijf gaat de plekken waar de metalen voorwerpen liggen afgraven met een gepantserde kraan. Voordat het onderzoek kan plaatsvinden, moet eerst een veiligheidsplan worden opge steld. Dat is vermoedelijk dins dag klaar. Afgelopen donderdag is ook begonnen met een histo risch onderzoek dat moet uit wijzen of de locatie van het nieuwe stadskantoor in de Tweede Wereldoorlog gebom bardeerd is en in welke mate dat is gebeurd. Na de bouwvak moet bekend zijn of er nog meer explosie ven in de bodem zitten. Dan wordt ook duidelijk of er extra veilig heidsmaatregelen genomen moeten worden bij het afgraven van de rest van de bodem. Het is niet uitgesloten dat een deel van de omgeving moet worden afge zet als er inderdaad meer explo sieven worden gevonden. door Miriam van den Broek VEERE - De Kaai in Veere is vanaf maandag verboden ge bied voor mensen zonder par- keervergunning. Belanghebbenden zoals bewo ners van de Kaai, mensen uit aangrenzende straten waar geen parkeermogelijkheid is en bedrijven zijn inmiddels aange schreven. De eerste vergunnin gen zijn al verleend. Vanaf volgend jaar wordt heel de kern Veere vergunninghou- clersgebied. Maar omwonenden van de Kaai konden daar niet langer op wachten. Toeristen, booteigenaren, bewoners en mensen uit het bedrijfsleven leggen zo'n grote druk op de on geveer tachtig parkeerplaatsen dat besloten is alvast een tijde lijke verkeersmaatregel in te voeren. Volgens een woordvoerder van de gemeente Veere is de vraag naar een parkeervergunning voor de Kaai ongeveer even groot als de hoeveelheid par keerplaatsen. Automobilisten zonder vergun ning worden verwezen naar een van de andere parkeerplaatsen in en rond de kern. In grond afkomstig uit de bouwput voor het nieuwe Middelburgse stadskantoor is een explosief gevon den. foto Lex de Meester door Miriam van den Broek DOMBURG - De Zeeuwse The ater Stichting helpt Veerse ba sisscholen komend schooljaar opnieuw bij hun schoolvoor stellingen. De theaterstichting wilde er na dit jaar mee ophou den omdat haar budget ontoe reikend was. Het Veerse ge meentebestuur heeft besloten extra geld uit te trekken. Sinds 2000 zijn schoolvoorstel lingen een essentieel onderdeel van de cultuurlessen in het Veerse basisonderwijs. Door kunstenaars, fotografen of the ater naar de school te brengen, moeten leerlingen meer kennis van cultuur krijgen. Scholen en culturele instellingen hopen dat daarmee de interesse wordt ge wekt en dat kinderen ook zelf met culturele activiteiten aan de slag gaan. Ook willen ze leer lingen bewust maken van het cultureel erfgoed in hun directe omgeving. Het programma wordt opge steld door het Centrum voor Kunsteducatie Vlissingen. De podiumkunsten binnen dat pro gramma worden gecoördineerd door de Zeeuwse Theater Stich ting (ZTS). Deze stichting kon digde aan te stoppen met de be middeling en organisatie van de schoolvoorstellingen. De reden was dat het budget van 1500 eu ro niet genoeg bleek te zijn. Om dat de voorbereidingen voor het nieuwe schooljaar op zeer korte termijn beginnen, ontstond er een acuut probleem. Het Cen trum voor Kunsteducatie Vlis singen stelde voor die taken van de ZTS op zich te nemen. Daar op liet de ZTS weten met een ho gere vergoeding toch bereid te zijn haar werk voort te zetten. Goedkoper Het gemeentebestuur heeft nog even overwogen alle onderdelen van het cultuurprogramma on der te bi-engen bij het Centrum voor Kunsteducatie. Maar het is voor de gemeente goedkoper wanneer de ZTS zich met de po diumkunsten blijft bezighou den. Toch sluit het college van B en W maar een eenjarig contract af met de theaterstichting. Het ge meentebestuur wil afwachten hoe het gaat met de komst van één instituut voor kunsteduca tie op Walcheren. Het Middel burgs Instituut voor Kunstzin nige Vorming en het Centrum voor Kunsteducatie Vlissingen zijn daaraan bezig. Wellicht dat alle activiteiten van het cul tuurprogramma voor basis scholen bij die organisatie wor den ondergebracht. VLISSINGEN - Het nieuwe Maritiem Muzeeum aan de Nieuwendijk in Vlissingen heeft gisteren enige rookschade opge lopen door een smeulende vuil niszak. In de Tobag'o-zaal die nog ge bruikt wordt als kantine, was vermoedelijk een brandende peuk in de afvalzak gegooid. De stadsgewestelijke brandweer rukte rond kwart voor acht 's ochtends uit met een tankau tospuit en de hoogwerker. Het probleem was snel verholpen. De schade bleef beperkt. Advertentie Bianca Bonte Brouwerijstraat 4 OOSTBURG - 0117-454614 WOENSDAG 17 JUU (Zie onze advertentie dinsdag a.s. in deze krant) door Wout Bareman ANTWERPEN - Op de linker Scheldeoever in Antwerpen wordt een tweede gevangenis gebouwd. De Regie der Gebou wen van de federale regering heeft een locatie op het oog pal naast het huidige asielzoekers centrum aan de Beatrijslaan en de autosnelweg. De tweede gevangenis dient ter aanvulling van de gevangenis voorzieningen in Antwerpen. Die zijn al jaren volledig ontoe reikend. De overbevolking in de oude gevangenis in de Begijnen- straat is enorm. De 390 eenper soonscellen worden nu regelmatig bevolkt door drie ge vangenen per cel. Dat leidt re gelmatig tot spanningen onder gevangenen en de cipiers, zoals ook de afgelopen weken het ge val was. Minister Verwilghen van Justitie wil juist met het oog op de heersende onvrede vaart zetten achter de nieuwe gevan genis, die zo snel mogelij k in het meerjarenplan voor gevange nissen en gerechtsgebouwen wordt opgenomen. De federale regering draait ook op voor de kosten. Zoals de plannen er nu uitzien verhuizen eerst de vrouwelijke gevangenen. Het Vlaams Blok dringt al geruime tijd aan op een tweede gevangenis in Antwer pen. De locatie is gekozen uit tien andere. De bouw zou twee jaar in beslag nemen. Het plan is inmiddels in gediend bij het stadsbestuur. Een wijziging van het gewest plan is niet nodig omdat op de terreinen nu al de bestemming 'openbaar nut' rust. Het rommelde gisteren overi gens nog steeds in het Belgische gevangeniswezen. Uit solidari teit met het gevangenisperso neel in Paifve, Lantin en Ver- viers gingen 's ochtends ook de cipiers van de Antwerpse ge vangenis in staking. Het admi nistratief en verplegend perso neel van de gevangenissen staakt uit woede over het ont breken van een gevarenpremie, die de cipiers wél ontvangen. Advertentie (Ondanks eerder bericht) Deze zaterdag is TMC gewoon geopend van 09.00 -17.00 uur Marconistraat 13 Tel. (0113) 22 4102 Middelburg Korendijk 34 Tel. (0118) 62 36 32 Kruiningen Zandweg 1 b Tel. (0113) 38 25 26 Bergen op Zoom Van Konijnenburgweg 13 Tel. (0164) 27 44 77 Je moet toch wat als je op de minicamping zit. Dus toog dat gezinnetje naar Veere om daar de vestingwerken in ogenschouw te nemen. Voor dat de excursie een aanvang nam, verzorgde de vader eerst een verkorte cursus krijgsgeschiedenis waarna het gezelschap afdaalde in een gemetselde, lange, half duistere gang, slechts hier en daar verlicht door schijnsel dat smalle schietsleuven van de buitenwereld toelieten. „Kijk", sprak, pa tot zijn zes jarige dochter Laura, „hier liepen indertijd de soldaten van Napoleon doorheen. Dat maakte indruk want het bleef even stil. Totdat het meisje in de gang op een plek kwam waar ie mand die kennelijk in hoge nood verkeerde, maar het toilet niet meer kon halen, onbedaarlijk had zitten keu telen. „Pap", vroeg ze, op de hoop wijzend, is dat nog van een soldaat?" door René van Stee Het strand bij Nieuwvliet wordt in de zomer traditiegetrouw over spoeld met Oost-Zeeuws-Vlamingen. Bij een lekker zonnetje kan volgens Si mon Jager van strandpaviljoen De Boekanier dan met recht worden ge sproken van een enclave waarin met name Terneuzenaren de boventoon voeren. Ook veel jongeren uit het Wes ten, Brabanders en Duitsers weten de weg naar Nieuwvliet te vinden. De ver klaring voor de populariteit van 'zijn' strand zoekt Jager in een paar factoren. „Ik denk dat die vooral gezocht moet worden in de losse en gemoedelijke sfeer op zowel het strand als in het paviljoen, de mix van jong en oud, de variëteit in gezinnen en groepen en het grote aantal activiteiten dat hier wordt georganiseerd", zegt Jager. Hij doelt onder meer op beach volleybal, voetbal (dit jaar met opblaasbare boarding) en bungeeruns op het naar zijn overtui ging drukste strand van Zeeuws- Vlaanderen. „Onze lage prijzen (een halve liter bier kostte twee jaar geleden vijf gulden) zijn er vast ook debet aan", voegt Jager er nog onbescheiden aan toe. Robuust Vrijdagmiddag was de drukte ver te zoeken. Logisch, omdat de Duitsers pas vanaf volgende week vrijdag worden verwacht en de bouwvakvakantie nog iets later begint. Ook de zon liet het af weten. Niettemin waren enkele tiental len kinderen, vergezeld van vaders en moeders naar het strand gekomen om mee te doen aan een door de PZC geor ganiseerde wedstrijd zandkastelen bouwen. Marnix (11) uit Breda ging met zijn vriendje Robin (11) uit Teteringen me teen energiek aan het slag. Him bouw sel moest een robuuste, vierkante burcht met torens en een slotgracht worden, een ietwat behoudend - bijna mannelijk - concept dus. „De zijkanten versieren we met schelpen, maar daar moeten we nog naar op zoek", vertelt de al bruingebrande Robin. „We zijn dus nog wel even bezig", vult de ietwat ble ke, maar toch rood aangelopen Robin aan, om vervolgens in hoog tempo ver der te gaan met zijn graafwerkzaamhe den. Pure fantasie De campingvriendinnen Annelies (13) uit Zaamslag en Nina (13) uit Deurne kozen voor de creatie van een schip op zijn kop met daarop torens en ramen die lijken op patrijspoorten. Ze zouden ook aan de wedstrijd hebben meege daan als het wel warm en zonnig was geweest. „We waren er toch en we vin den het altijd leuk om mee te doen aan zulke dingen", legt Annelies uit. Over het kasteel dat ze samen met Nina heeft bedacht, wil ze niet meer kwijt dan dat het pure fantasie is. „We weten ook nog helemaal niet hoe het er precies uit komt te zien", zegt ze. Nina knikt be vestigend bij deze woorden. Op de vraag of ze het leuk vindt dat straks de vakantiedrukte weer in alle hevigheid losbarst, antwoordt ze ontkennend. „Die mensen hoeven voor mij helemaal niet te komen. Ik vind het wel leuk dat het nu niet zo druk is, want dan heb je lekker veel ruimte." Diezelfde mening zijn ook ook Madeion Bakker (42) en Tanja Keiler (33), beiden uit Breda en naar eigen zeggen echte diehards, toe gedaan. Madeion strijkt met haar gezin al voor het achtste achtereenvolgende jaar neer op een vaste staanplaats op camping Zonneweelde in Nieuwvliet. Zoals het er nu naar uitziet plakt de familie Bakker daar nog wel enkele jaartjes aan vast. „Het is hier heerlijk. Allereerst is de afstand Breda-Nieuw- vliet prima te berijden. Daarnaast heb je hier mooie brede stranden, een gezel lige, kindvriendelijke camping en een prachtig achterland. Brugge, Knokke en Sluis liggen op een steenworp af stand dus wat wens je nog meer, behal ve lekker weer", verklaart Madelon. Minpuntjes ziet ze ook wel. Het West- Zeeuws-Vlaamse land is naar haar me ning te vlak om er lekker te kunnen fietsen. En dan bedoelt ze niet eens het landschap op zich, maar eerder het ge voel dat ze altijd tegen de wind in moet fietsen. „Vreselijk vind ik dat", zegt ze. Een ander probleem noemt ze 'van meer opvoedkundige aard'. „De kinde ren (nog geen tieners) zijn zo langza merhand te vertrouwd geraakt met de camping. Hele avonden in de kantine rondhangen, je kent dat wel. Ik krijg ze met geen mogelijkheid meer op tijd naar bed." Zigeunerkamp Madelon is op het juiste vakantiespoor gebracht door haar vriendin Tanja, die haar hele leven al kind aan huis is op Zonneweelde. Als baby lag ze in de box bij haar opa en oma, die sinds mensen heugenis een caravan op de camping bezittenNu staat ze zelf ook op Zonne weelde. „Het is zo langzamerhand een familie-aangelegenheid geworden. Ze noemen ons wel eens gekscherend het zigeunerkamp", zegt Tanja lachend. Ze voegt er aan toe nooit behoefte te heb ben gehad aan een buitenlandse va kantie of een vliegreis. „Misschien best wel kneuterig, maar het is nu eenmaal zo. Ik voel me hier zo op m'n gemak dat ik voorlopig hele maal niks anders meer wil. Het is prima zo, en m'n man en de kids vinden dat ook", aldus Tanja. Ze voegt er aan dat het tot nu toe niemand is gelukt haar lekker te maken voor iets anders dan een vakantie in Nieuwvliet. „Ze komen altijd terug met de meest fantastische verhalen. Dan denk ik bijna altijd: ja ja, het zal wel. En ik blijk vaak gelijk te hebben. Dan besluiten ze het komende jaar maar een Grieks eilandje aan te doen, omdat Mallorca toch niet zo goed was bevallen." Ondanks hel sombere weer trok de zandkastelenwedsirijd op het strand bij Nieuwvliet tientallen deelnemers. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 11