p move Nieuwland wijst aanleg N57 af Fijn heen en weer nu 't nog kan Voordeel Net op zoek naar een andere internetprovider? Van Eeden fulmineert tegen onveilige tunnel Dode en gewonde bij verkeersongeluk Fris en fleurig 'Wat krijgen we nou?' Kneipp Voetvakantietasje helpt je op internet zeeuwse almanak Verwondering jAansluiting te dicht bij dorp fl VAKANTIE VAKANTIE WKANTÏE VAKA WÊimmÊmimÊmam m MUVM.m/9i-® WALCHEREN vrijdag 12 juli 2002 'Profiteer tot en met 10 augustus van een fantastische actie bij C1000: bij aankoop van specta culaire zomeraanbiedingen, kunt u er een LEGO doosje bijkopen voor maar 0,50.' De allernieuwste LEGO. Nu bij C1000. Complete Kneipp Voetverzorgingsset met verzorgende Voetcrème, verkoelende Voetspray en verfrissende Voetbadbruistabletten. Nu samen met een handig nagelborsteltje verpakt in een leuk vakantietasje. Advertentie Sommige gratis internetproviders stoppen met gratis. 1 2move niet. 1 2move is gratis en blijft gratis. In de Consumentengids van juni 2002 kwam 12move zelfs als de allergoedkoopste gratis internetprovider uit de test. Stap daarom over op 12move. Registreren is héél makkelijk en je internettikken worden overzichtelijk afgerekend via je telefoonrekening. Ga snel naar www.12move.nl of haal een gratis cd-rom bij Shell. Die tweeënhalf jarige peuter in dat Bevelandse dorp komt graag bij zijn grootouders. Die houden er in verscheide ne opzichten wat andere ge woonten op na dan zijn vader en moeder. Hij neemt er met milde verwondering kennis van. Laatst werd het hem evenwel te gek toen hij bij zijn grootouders mocht blij ven eten. Opa en oma vouw den vroom de handen en slo ten de ogen voor het gebed dat zij voor het eten gewend zijn uit te spreken. Hun gast vond het wat al te lang duren. Hij beëindigde de bede daar om abrupt met een luid: „Wakker worden!" door Raymond de Frel TERNEUZEN - Dat ingenieur G. van Eeden uit Hulst geen voorstander is van de tracékeu ze van de Westerscheldetunnel, is al lang bekend. Gisteravond gaf hij voor ruim honderd geïn teresseerden in hotel L'Escaut in Terneuzen uitleg over zijn on derzoek, getiteld 'Gouden Del ta, Gulden Middenweg'. Zijn conclusies waren vernietigend. Van Eeden, die op sympathie van de LPF Zeeland en Partij voor Zeeland kan rekenen, voert al jaren een kruistocht tegen de uitvoering van het tunnelplan. Hij legde nogmaals uit dat hij een groot voorstander is voor een tunnelbrug-verbinding bij Kruiningen-Perkpolder. Hij kan er nog steeds niet over uit waarom de verbinding per se bij Terneuzen moest komen. En over de wijze waarop de tunnel wordt aangelgd, is Van Eeden al helemaal verbolgen. Met harde bewoordingen maakte hij de toehoorders duidelijk dat het met de veiligheid in de Wester- scheldetunnel allesbehalve snor zit. „Als de koningin deze tun nel volgend jaar in gebruik stelt, opent ze een ramp a la Enschede en Volendam avantla lettre", zei Van Eeden. „Deze tunnel is echt veel te goedkoop aanbesteed. Alle veiligheid ontbreekt erin. Zo zijn bijvoorbeeld de rijbanen (3,5 meter) en de pechstroken (70 centimeter) veel te smal." Van Eeden uitte ook zijn onge noegen over de afstand tussen de vluchtmogelijkheden in de tunnel, het ventilatiesysteem, en de manier waarop de veilig heid volgens hem aan de laars is gelapt. „De commissaris van de koningin wilde in 1999 een on derzoek naar de veiligheid, maar burgemeester Barbé zei dat daar geen tijd meer voor was. Als je dat zegt bij Dow, waar ik heb gewerkt, sta je ge lijk buiten. Veiligheid gaat voor alles. Met dit onderzoek heb ik aangetoond dat de veiligheid in de Westerscheldetunnel niet in orde is. Het is nu aan de politiek om er iets mee te doen. Doen ze dat niet, dan voorspel ik dat het kabinet binnen een jaar valt", aldus Van Eeden. pagina 15: tunnelrubriek KNEIPP Gezond genieten voor lichaam en geest rioor Nadia Berkelder NIEUW - EN SINT JOOS- LAND - De dorpsvereniging Nieuw- en Sint Joosland heeft opnieuw bezwaar gemaakt te gen de aanleg van de N57. De nieuwe rijksweg heeft een ver woestende uitwerking op het dorp, vindt de vereniging. De vereniging heeft al eerder bezwaar gemaakt tegen de nieuwe weg. De bezwaren zijn toen grotendeels afgewezen. Het eerste bestemmingsplan werd drie jaar geleden vastge steld, maar de gemeente moest het werk opnieuw doen omdat de provincie het plan niet wilde goedkeuren. Nu is het vooront werp-bestemmingsplan, met wat wijzigingen, opnieuw in procedure gebracht. De dorps vereniging heeft de bezwaren ingediend namens de leden, de inwoners van Nieuw- en Sint Joosland. De vereniging vindt dat de aan sluiting van de nieuwe weg op de A58 te dicht bij het dorp ligt. Die aansluiting moet een stuk zuidelijker komen, bij de krui sing met de Schroeweg. Nieuw land zucht al jaren onder het la waai van de snelweg, schrijft de vereniging. 'Het is onaanvaard baar dat daar nu ook een groot schalig verkeersknooppunt bij komt.' De dorpsvereniging zegt zich niet te willen neerleggen bij de plannen. Men is bereid 'tot het bittere eind' te ageren tegen de nieuwe weg. De verkeerspro blemen van Middelburg hadden beter opgelost kunnen worden door de rondweg ten zuiden van Middelburg over het kanaal aan te sluiten op de A58, vindt de vereniging. Het bestuur van de vereniging vindt de geluidswal aan de kant door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Een 26-ja- rige man uit Rockanje is in de nacht van woensdag op donder dag bij een verkeersongeluk op deN57 bij Scharendijke om het leven gekomen. Een 27-jarige plaatsgenoot liep letsel aan schouder en borst op. De man uit Rockanje reed om tien over half een met zijn auto over de N57 in de richting van Ouddorp. De politie vermoedt dat de bestuurder schrok nadat hij uiterst rechts van de weg over de wegmarkering reed. De bestuurder probeerde zijn koers tecorrigeren, maar kwam daar bij in de berm terecht en raakte de controle over de auto kwijt. Het voertuig sloeg vervolgens een paar keer over de kop en kwam uiteindelijk honderden meters verderop tot stilstand. De bestuurder werd uit de auto geslingerd. Na een zoekactie van brandweer, ambulanceper soneel en enkele voorbijgangers werd het lichaam van de reeds overleden 26-jarige man aange troffen. De passagier, een 27-jarige man uit Rockanje, werd met verwon dingen aan schouder en borst overgebracht naar het Van Weel-Bethesda-ziekenhuis in Dirksland. De auto raakte bij het ongeluk totaal vernield. van het dorp aan allebei de kan ten te kort. De geluidsoverlast wordt in het plan nu al over schreden, het bestuur vraagt zich af wat er gebeurt als het au toverkeer nog verder toeneemt. Verder maakt de vereniging be zwaar tegen de manier waarop Nieuwland na de aanleg van de N57 is verbonden met de omlig gende wegen. Vanuit het dorp is het niet meer mogelijk direct de snelweg op te rijden. De bewo ners vinden het onaanvaard baar dat de directe verbinding met Dauwendaele en Arnestein zo verdwijnt. Bewoners van de Zaagmolendijk moeten straks kilometers omrijden om op Ar nestein te komen, terwijl ze daar vlak naast wonen. Fietsers worden in de toekomst over de Elektraweg gestuurd, nu kunnen ze nog over het fiets pad langs de Nieuwlandseweg. Landbouwverkeer moet hele maal omrijden via de Boomdijk en de Scheeweg om in Middel burg te komen. De dorpsvereni ging eist een fietstunnel onder de A58 ter hoogte van de Veer- straat. Op die manier wordt ook de verbinding tussen de huizen aan weerszij den van de weg her steld. Restaurant De Roode Leeuw wordt straks ingesloten door ge luidswallen. Een deel van het parkeerterrein verdwijnt. Om dat het restaurant straks niet meer bereikbaar is vanaf de A58, neemt het sluip verkeer door het dorp toe, is de verwach ting. De dorpsvereniging noemt de landschappelijke gevolgen van de plannen 'desastreus'. Doordat een deel van de trek- dijk verdwijnt, gaat het mooiste uitzicht op de molen en het dorp verloren. Het voorontwerp - bestem mingsplan ligt nog tot 19 juli ter inzage bij de gemeente. Reage ren is ook tot die tijd mogelijk. MIDDELBURG - Hoefgetrappel door de oude straatjes rond de Abdij van Middelburg. Versierde paarden die koetsjes voorttrekken met rijders in Zeeuwse klederdracht. Af en toe luid gejuich en het gekletter van ijzeren ringen op de stenen. Dat schouwspel was gisteren te zien en te horen tij dens de zesenveertigste Folkloristische Dag in Middelburg. Een deelneemster verzorgt nog gauw de bloemen aan de sjees, want ook voor de fraaist versierde combinatie zijn prijzen te verdienen, foto Ruben Oreel zie ook pagina 11 Advertentie door Jacques Cats Op een doordeweekse dag is Kloos- terzande een dommelend dorp. Het weekend is andere koek. Dan wordt er druk gestapt. Bestemming: de Cloos- terstraat. Het jonge volk komt van heinde en verre, als België en Beveland meegerekend mogen worden. Zij hou den het dommelende dorp wakker. Dat de PSD straks niet meer tussen Perk- polder en Kruiningen heen en weer vaart, is aan de ene kant een ramp maar aan de andere kant een zegen, vat de man in het geruite hemd bondig samen. Hij voert een zeis met zich mee. Maar aangezien hij een neiging tot corpulen tie vertoont, kan het Magere Hein niet zijn. De man weet alles van het week- endlawaai. Hij woont gelukkig aan de andere kant van de Cloosterstraat, net buiten de looproute. Zo blijft hem bon ken op ramen en deuren door voorbij trekkende, lallende lieden bespaard. „Daar moet je niet flauw overdenken", zegt de buurtbewoner, losjes op zijn zeis leunend. „Je zult het maar treffen als je net in slaap bent." De man kent een stel dat er voor is verhuisd. „Die kwamen uit Rotterdam en dachten hier rustig te zitten. Nou, dat viel tegen." Kloosterzande als uitgaansoord, dat dateert uit de tijd dat een horecaman als eerste in de omgeving met een zwe vende dansvloer op de proppen kwam. „En daar kwamen ze allemaal op af." Daarna zijn er een stuk of wat cafés bij gekomen. Het is al wel wat minder ru moerig dan eerst, moet de man toege ven. Nadat de bootdienst is opgeheven zal het een eind afgelopen zijn met de herrie, verwacht hij. „Maar dan zitten we ook meteen in een uithoek. Straks wonen hier alleen maar gepensioneer den. Want wat hebben jonge mensen dan hier nog te zoeken?" Dit is de laatste zomer dat er een leuk tochtje gemaakt kan worden met de PSD-vloot. Laten we dus maar vaak f ij n heen en weer gaan. Het liefst met de Prinses Christina, die is niet zo modern. Je hoeft niet op knoppen te drukken om deuren te openen en met die donkere betimmering lijkt het net een varend bruin café. Bij het leunen over de rai ling is er mooi gelegenheid om met een autosleutel of ander puntig voorwerp j e naam toe te voegen aan de reeks die al door vele anderen in het metaal is ge kerfd. 'Linda was here' al in 1985. En zouden Mariene en Arend samen nog wat hebben? Iemand kreeg kennelijk honger van het uitzicht, getuige het op schrift 'Pizza'. Er valt aan boord nog meer te lezen: 'Hier niet spuiten'. Is dit een waarschu wing aan junks? Bij de veiligheidsvoor schriften staat genoteerd dat driemaal ding-dong door de intercom voor de be manning het algemeen alarmsein is. Het enige onheilspellende signaal komt tijdens de reis van het cardeck, waar een auto-alarm afgaat. Hoe ver trouwd klinkt even later het schuren van de boot tegen de beschoeiing van de fuik bij Kruiningen, waarna je even zachtjes heen en weer wordt geschud. Vriendelijk volk Het valt, de W-lijn volgend, op hoe vaak je onderweg welkom wordt gehe ten. Is het geen gemeente, dan zijn het wel de Onderweg Kerken. En wat een vriendelijk volk toch in dit gewest. Op een viaduct staat zelfs een jongetje te zwaaien naar het verkeer dat beneden op de weg onder hem door suist. Maar voor hetzelfde geld houdt die zwaaien de hand een stoeptegel omklemd. Op zo'n moment kan een automobilist in een gesloten wagen zich intens verheu gen niet zo'n sportieve cabrioletrijder te zijn. De mosselen zijn er weer, maar wat we ten we van de ontstaansgeschiedenis van de cultures. Een tentoonstelling in het VW-kantoortje in Yerseke praat je voor 1 euro bij. Zo valt te lezen dat Yerseke rond 1900 de positie als cen trum van de mosselhandel van Philip pine overnam. Foto's geven aan hoeveel handen destijds aan de verwerking te pas kwamen, zoals bij het knippen van de mosselbaarden, het spoelen en het opzakken. In Antwerpen deden de mosselen ooit 35 centiem per kilo. 'On der geen voorwendsel mag een hogeren prijs verlangd worden', staat er bij Het VW-wezen te Yerseke heeft wel eens gepoogd een soort wadlooptocht uit te zetten naar het verdronken land van Zuid-Beveland. Maar daar heeft de archeoloog van de provincie een stokje voorgestoken. „Dat was balen", be kent de informatrice. Zij erkent dat er in het verleden veel is gestolen uit de verdronken dorpen. Spitters hebben materiaal doorverkocht aan het muse um Boymans van Beuningen in Rotter dam. Daar is zelfs een 'Reimerswaal- kelder' van ingericht, met veel potterie en pelgrimsinsignes. De lokale slogan 'Tholen, daar kun je niet omheen' moet nodig aangepast, vindt burgemeester Nuis. Dat moet. Nu de imagocampagne WELKOM IN ZEELAND zo'n geliefd thema is geworden volgen we in vier etappes de weg die de letter W uitstippelt op de provinciekaart. Vandaag deel 4 vanwege het vele moois dat er te zien valt, worden: 'Tholen, daar moet je so- wie-so doorheen'En Tholen ligt niet in een uithoek, verkondigde de burge meester vorige week bij de wederop standing van het pontje AJ Polder-Zij- pe. „Ja, voor Middelburg misschien", sneerde Nuis richting provincviebe- stuur. De VW-dames in St. Maartensdijk rij ken gedienstig folders aan. Wordt het een wandeling door het natuurgebied van de afgedamde vroegere vaargeul de Pluimpot? Rondbanjeren in het schor ren- en slikkengebied van het Ramme- gors ten noorden van Tholen? Of op de fiets de Waterlandroute langs met on derweg een blik op elementen van de strijd tegen en het leven met het water. Een terras biedt gelegenheid om uit de folders een keuze te maken. Gelukkig is het terras overdekt zodat de hoosbui die even later losbreekt niet deert. De lucht kleurt grauw. Op het terras gaan de lampjes aan. Het is twee uur in de middag. Stratenmakers uit Breda genieten van een biertje op de veerboot, op de terugweg van hun werk in Sluiskil. foto Peter Nicolai.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9