Ecevit komt verder in het nauw Amnesty veroordeelt Palestijns geweld tegen Israëlische burgers Roep om Vlaamse autonomie groter Inlichtingendiensten VS konden aanslagen toch niet voorkomen Russische schrijver aangeklaagd voor verspreiding porno 5 furkse politieke elite zou achter de schermen werken aan nieuwe partij Poliovirus is met simpele methode aan keukentafel na te maken Tribunaal eist ruim tien jaar tegen Soares Bush leende geld van bedrijf waar hij directeur was Denk aan vloerverwarming voor in de winter! Protestanten herdenken Slag van Boyne Tettamanzi aartsbisschop Milaan India meldt dood rebellenleider Zuid-Korea gooit kabinet om Mummies opgegraven in Peru Gezonken boot Kennedy ontdekt S®1 Noodlanding door orkaanwinden J vrijdag 12 juli 2002 »an onze redactie buitenland ISTANBOEL - Het aftreden van de populaire pro-Westerse mi nister van Buitenlandse Zaken van Turkije, Ismail Cem, heeft gisteren de zieke premier Bülent Ecevit verder geïsoleerd. De premier en zijn vasthoudende coach, echtgenote Rahsan, ge ven echter nog niet op. WASHINGTON - Iedere terro rist kan thuis een biologisch wa pen fabriceren. Dat heeft een groep Amerikaanse weten schappers laten zien door met voor iedereen toegankelijke middelen het poliovirus na te maken. De onderzoekers van de Univer sity of New York in Stony Brook gebruikten een recept van inter net en genetisch materiaal van een postorderbedrijf, dat ieder een kan bestellen. Om te bewij zen dat het virus werkte injec teerden de wetenschappers het bij muizen, die verlamd raakten en vervolgens doodgingen. „We wilden laten zien dat het mogelijk is", zegt Eckard Wim- mer, co-auteur van het artikel dat vandaag in het tijdschrift Science verschijnt. „Deze me thode is veelbesproken, maar eigenlijk nam niemand haar se rieus. Nu moeten ze wel. Voor uitgang in het biomedische on derzoek heeft voordelen, maar ook keerzijden. Dit is er een van." Polio is bijna uitgeroeid. Vol gens Wimmer wijst het experi ment uit dat het uitroeien van een virus in de natuur niet in houdt dat het voor altijd ver dwenen is. Biochemici kunnen uitgeroeide virussen namaken op basis van gegevens uit we tenschappelijke archieven en met behulp van benodigdheden die bij postorderbedrijven kun nen worden besteld.AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Amerikaanse inlichtingendiensten hebben de I bloedige aanslagen van 11 sep- I tember vorig jaar niet kunnen voorkomen. Dat zeggen leden van een commissie van de Ame rikaanse Senaat gisteren in The Washington Post. Na zes maanden onderzoek en verhoren zien de commissiele den tot dusver geen enkel bewijs voor beschuldigingen dat er cruciale fouten zijn gemaakt. De verwachting was dat de commissie bloot zou leggen dat CIA, FBI of andere diensten blunders hebben gemaakt. „Het ziet er niet naar uit dat de rege ring, of enige hoge functionaris binnen de inlichtingendiensten verantwoordelijk zal worden gehouden", aldus de krant. De aandacht van de commissie richt zich intussen dan ook meer op de systematiek van de dien sten en hun onderlinge samen werking. President Bush kon digde op dit vlak eerder dit jaar al ingrijpende hervormingen aan om het inlichtingenwerk beter te laten verlopen. Een van de maatregelen was de oprich ting van een nieuw ministerie voor Binnenlandse Veiligheid. Zijn opmerkingen komen na een periode waarin vooral de FBI en de CIA er fiks van langs kregen. Die zouden belangrijke aanwij zingen voor een op komst zijnde aanslag onvoldoende serieus hebben genomen. Zo is er voor 11 september binnen de FBI ge waarschuwd voor mogelijke terroristen die vlieglessen na men in Florida. President Bush zou op zijn beurt al in augustus vorig jaar zijn gewezen op mo gelijke aanslagen en de 'afluis- terdienst' NSA onderschepte op 10 september vage aanwijzin- gen in het Arabisch voor een I aanval op de VS. De vertaling daarvan was 12 september, een dag na de aanslagen in New Volgens Turkse kranten werken kopstukken uit en rond het poli tieke centrum druk aan een nieuwe partij. Die moet uit de puinhopen van de huidige coali tie verrijzen. De pro-Westerse, stedelijke Turkse notabelen ho pen met een nieuw politiek plat form het gestrande en verdeelde politieke centrum te restaure ren. Alleen dan kan volgens hen de macht uit handen worden ge houden van stromingen die de de EU neerbuigende Turkenha ters vinden en die het IMF ver antwoordelijk houden voor de York en Washington, gereed. Volgens de senaatscommissie waren het allemaal puzzelstuk jes, maar geen enkele afzonder lijke dienst of functionaris zou in staat zijn geweest te voor spellen dat gekaapte vliegtui gen op 11 september zouden toeslaan in New York of Was hington. ANP JAKARTA - De openbare aan klager in Indonesië heeft tie- neneenhalf jaar geëist tegen Abilio Soares, de voormalige gouverneur van Oost-Timor. Soares wordt ei-van beschuldigd dat hij in 1999 niet heeft voor komen dat het Indonesische le ger en zijn milities mensenrech ten schonden op Oost-Timor. De regio werd op 20 mei officieel onafhankelijk. Leger en milities voerden drie jaar geleden een ongekende ter- reurcampagne die rond de dui zend mensen het leven kostte. Daar kwam pas een eind aan toen Indonesië na de volksraad pleging op 30 augustus 1999 on der grote internationale druk VN-troepen toeliet. Soares is de eerste van de acht tien aangeklaagden voor het Ti- mor-tribunaal tegen wie een straf wordt geëist. Het ad hoc- tribunaal ging vier maanden ge leden in de Indonesische hoofd stad Jakarta van start nadat het twee j aar lang was opgehouden Oud-gouverneur Soares ont kent schuldig te zijn. Volgens de aanklager wist de oud-gouver neur echter dat zijn onderge schikten de milities betaalden om systematisch en op grote schaal hun sinistere werk te doen. Hij trad daar niet tegen op. GPD groeiende armoede in Turkije. De kopstukken willen het roer overnemen van de in diskrediet geraakte en sinds mei zieke Ece vit (78). De met politieke cor ruptie verweven en gestagneer de economie moet worden hervormd en het land moet klaargestoomd voor lidmaat schap van de Europese Unie. Verrassingen Volgens opiniepielingen hebben alle drie de partijen die nu in de regering zitten nog maar weinig aanhang. Verkiezingen kunnen door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het Palestijnse Bestuur vindt dat de mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational het onrecht heeft aangedaan met de publicatie van een rapport. In dit rapport wordt het gebruik van geweld tegen Israëlische burgers ver oordeeld als een misdaad tegen de menselijkheid. „Alles wat tegen Israëlische burgers wordt ondernomen is een normaal gevolg van de be zetting en de afwijzing van Palestijnse rechten", zei de Pa lestijnse kabinetssecretaris Achmed Abdelrachman giste ren. Hij wees erop dat het Pales tijnse Bestuur zelfmoordaan- daarom voor verrassingen zor gen. De pro-Europese hervor- mingsgezinden willen een club die vertrouwen uitstraalt als de verkiezingen naar dit najaar vervroegd worden. Alleen zo'n team kan straks het hoofd bie den aan de conservatieve en fundamentalistische stromin gen die bloeien in de verpauper de buitenwijken van Turkije's ogenschijnlijk welvarende ste den. Daar proberen velen te le ven van 400 euro per jaar en zijn honderduizenden zonder werk. De gisteren afgetreden Cem slagen heeft veroordeeld. Het rapport van Amnesty, dat gis teravond is aangeboden aan de Israëlische president Moshe Katsav, geeft volgens hem blijk van vooroordelen en eenzijdig heid. In het 44 pagina's tellende ver slag, met als titel 'Zonder onderscheid: aanvallen op bur gers door gewapende Palestijn se groepen', vermijdt Amnesty het gebruik van woorden als 'terreur' of 'terrorisme', omdat er verschil van mening bestaat over de definitie daarvan. Wetsnorm Palestijnse organisaties hebben aanslagen op Israëlische bur gers vaak gerechtvaardigd als een wettig verdedigingsmiddel staat bovenaan de lijst van kan didaten die het nieuwe politieke centrum een gezicht kan geven. De pas afgetreden vice-premier en ex-vertrouweling van Ecevit, Husamettin Ozkan, kan de drij vende kracht worden achter de organisatie en de campagne van de nieuwe club. Het vuile werk, de pijnlijke hervormingen die nog meer banen gaan kosten, moet worden gedaan door de nu nog partijloze minister van Eco nomische Zaken, Kemal Dervis. Die kan dan zijn hervormingen doordouwen met ruim dertig in een situatie van bezetting. Maar volgens Amnesty snijdt dat argument geen hout, ook al gebruikt Israël strijdmethoden die volgens het internationale recht niet zijn toegestaan. „Geen enkele internationaal er kende wetsnorm staat aanval len op burgers toe", staat in het rapport. Internationaal rechte lijk gezien maakt het niet uit of de slachtoffers Israëlische kolo nisten zijn of ingezetenen van de staat Israël. Het is niet voor het eerst dat Amnesty het Palestijnse geweld veroordeeld, maar het nieuwe rapport is verreweg het uitge breidste tot nu toe. De onder zoekers hebben diverse vraag gesprekken gevoerd met een groot aantal overlevenden van miljard dollar steun van het IMF. Ecevit en president Ahmet Nec- det Sezer zijn er gisteren nog wel in geslaagd te voorkomen dat 'superminister' Kemal Der- vis ook opstapte. Deivis maakte zijn aftreden bekend, maar trok dat later in. Dervis blijft waar schijnlijk om ergere chaos te voorkomen en niet omdat hij Ecevits meningen is gaan delen. Premier Ecevit is de afgelopen dagen verlaten door talrijke partijgenoten in het parlement en zeven ministers uit zijn coalitieregering gaven hun functie op. AFP/ANP WASHINGTON - President Bush heeft ruim tien jaar gele den geld geleend van het bedrijf waar hij toentertijd directeur was. De regering bevestigde gis teren de berichten waarmee de Amerikaans kranten New York Times en Washington Post naar buiten waren gekomen. In 1986 en 1988 leende Bush bij elkaar 180.000 dollar tegen een lage rente. Hij kocht daarmee aandelen in het energiebedrijf Harken, waar hij krachtens een aandelenprogramma voor ho ger personeel recht op had, al dus het Witte Huis. Bush was al eerder in diskrediet geraakt, omdat hij in 1990 voor bijna 850.000 dollar aandelen Harken verkocht voordat het bedrijf verlies meldde. Na de bekendmaking van het verlies ging de koers van het aandeel Harken sterk omlaag. Volgens het Witte Huis is er niets illegaals geweest aan de lenin gen en is er destijds sprake ge weest van volledige openheid. Bush betaalde een rente van 5 procent, terwijl de gangbare rente toen op 0,75 procent stond. Hij betaalde het geld terug toen hij in 1993 Harken verliet. RTR aanslagen en met leiders van Palestijnse organisaties, onder wie sjeik Achmed Jassin, de stichter van de islamitische Ha- mas-beweging. Bevooroordeeld De Harnas toonde zich gisteren niet in het minst onder de in druk van de conclusies van Am nesty. Woordvoerder Ismael Abu Shanab kwalificeerde het rapport als 'volledig bevooroor deeld'. Volgens hem is het geschreven in dezelfde geest als 'de Ameri kaanse politiek die de bezetting van de steden op de Westelijke Jordaanoever goedkeurt, even als de dagelijkse anti-Palestijn- se acties van het Israëlische le ger'. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - En toen was er mossel, friet en kip aan het spit. In heel Vlaanderen werd giste ren uitbundig feest gevierd: ze venhonderd jaar geleden ver sloeg het Vlaamse voetvolk bij Kortrijk de Franse koning. Zo'n feestdag gaat traditioneel gepaard met de roep om meer autonomie. Als het aan Norbert De Batselier, voorzitter van het Vlaamse parlement ligt, krijgt Vlaanderen een eigen grondwet. Maar ook de Duitstaligen roe ren zich: zij willen een eigen deelstaat. De Franstalige minister-presi dent Jean-Claude Van Cauwen- berghe zag de bui al op voor hand hangen. In een open brief aan zijn Vlaamse collega felici- door Frank Hendrickx MOSKOU - De Moskouse culturele wereld is sinds gis teren in rep en roer. Het Openbaar Ministerie van de hoofdstad heeft besloten een strafzaak te beginnen tegen de cultschrijver Vladimir Sorokin wegens de 'versprei ding van pornografie'. Aanleiding is een passage in Sorokins laatste boek waarin de Sovjetleiders Chroesjt- sjov en Stalin seks met elkaar hebben. De strafzaak tegen Sorokin is glashelder voor aanklager Michaïl Avdjoekov. De vrijp artij tussen Nikita Chroesjt- sjov en Josif Stalin in het boek 'Blauw Vet' is volgens 'experts' van het Openbaar Ministerie pornografisch. Daarmee heeft de cultschrijver gezondigd te gen artikel 242 van het Russi sche strafrecht. Op versprei ding van pornografie staat een gevangenisstraf van maximaal twee jaar. De rest van de stad vraagt zich inmiddels af of bij Justi tie de zomer in de bol is gesla gen. „We zijn wel iets ge teerde hij de Vlamingen met de zevenhonderdste verjaardag van de Guldensporenslag, maar riep hij zijn Nederlandstalige landgenoten tegelijkertijd op tot solidariteit met Wallonië. De Franstaligen Langzaam be kruipt het gevoel dat Vlaande ren de zwakke broeders in Wal lonië aan hun lot wil overlaten. De Vlaamse premier Patrick Dewael ontkende dat gisteren nog maar een keer. Nee, hij is geen separatist. Maar meer au tonomie ook Wallonië ten goede komen, vindt hij. Ook de franstalige Van Cau- wenberghe was voor het feestje uitgenodigd. Echt vrolijk zal hij er niet van zijn geworden. Hij heeft al genoeg aan zijn hoofd nu ook Duitstalig België de Walen de rug wil toe keren om een eigen deelstaat te vormen. wend, maar dit is zelfs te absurd voor Rusland"meent Aleksej Simonov van de stichting voor de Verdedi ging van het Vrije Woord. De zaak tegen Sorokin is aangezwengeld door de jeugdbeweging Idoesjtsjie Vmeste ('samen op weg'), die zich tot doel heeft gesteld het 'morele verval' in Rusland tot stilstand te brengen. Eind ju ni organiseerde de beweging, die naar verluidt banden on derhoudt met het Kremlin, al een grote manifestatie waar bij boeken van Sorokin in een enorme wc-pot werden ge gooid. Bij een standbeeld van Tsjechov werd vex*volgens een krans gelegd als excuses voor de bedroevende kwali teit van de moderne Russi sche literatuur. Zelfs de Russische regering zag zich gisteren genood zaakt te reageren. „Dit roept gevoelens op van droefheid en onthutsing", liet een woordvoerder van premier Kasjanov weten. De strafzaak lijkt voorals nog een averechts effect te hebben. Het boek van Soro kin werd gisteren massaal gekocht. GPD Advertentie) VERBOUWEN IN DE ZOMER? Bel 0117-451800 of kiik op www.speedheat.nl Plaatsing door heel Nederland. BELFAST - Protestantse kinderen spelen naast een stapel brandhout in Belfast, Noord-Ierland. Duizenden vreugdevuren zijn gis teravond aangestoken om de Slag van Boyne van 1690 te herdenken, toen de protestantse koning Willem IH de katkolieke troonpre tendent Jacobus II versloeg. foto Peter Morrisson/AP VATICAANSTAD - De Italiaanse kardinaal Dionigi Tetta manzi is gisteren benoemd tot aartsbisschop van Milaan, het grootste bisdom ter wereld. De 68-jarige Tettamanzi volgt kardinaal Carlo Maria Martini (75) op, die eerder dit jaar we gens zijn leeftijd zijn ontslag aan de paus aanbood. De in Milaan geboren Tettamanzi is sinds 1995 aax*tsbisschop van Genua. Hij is een bekend theoloog, auteur, journalist en politiek deskundige. Tèttamanzi wordt door velen be schouwd als de favoriete Italiaanse kandidaat om paus Jo hannes Paulus II op te volgen. Het bisdom Milaan telt bijna vijf miljoen gelovigen. AFP SRINAGAR - Bilal Ahmed, alias Mehmood Bhai, een van de leiders van een rebellenbeweging in het Indiase deel van Kashmir, is bij een vuurgevecht met militairen gedood. Dat maakte de Indiase politie bekend. De beweging Jaish-e-Mo- haiximed, waartoe Ahmed behoorde, zou medeverantwoorde lijk zijn geweest voor de aanslag op het Indiase parlement in december vorig jaar. De man is woensdagavond bij een vuux-gevecht gedood in het dorp Krumbhore, 85 kilometer ten noorden van Srinagar, de zomerhoofdstad van het Indiase deel van Kashmir. De ge vechten braken uit toen militairen op een groep aanhangex-s van Jaish-e-Mohammed stootten en hen bevalen zich over te geven. De rebellen openden het vuur, waarop de militairen te rugschoten. Twee militairen zijn gewondgeraakt. AFP SEOUL - De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jixng heeft zijn kabinet gisteren stevig hervormd. Hij verving minister president Lee Han-dong en zes ministers. De nieuwe premier is - voor het eerst in de geschiedenis van het land - een vrouw, de 62-jarige Chang Sang. Het premier- schap is een voornamelijk ceremoniële functie. De ingrijpende hexworming wordt beschouwd als een poging om het vertrouwen in de regering van Kim te verstex'ken na de coiTuptieschandalen van de laatste tijd. Daardoor zijn twee van zijn zoons gearresteerd en aangeklaagd. ANP/AFP/RTR LIMA - Archeologen hebben in een sloppenwijk in de Peru aanse hoofdstad Lima zo'n 25 mummies opgegraven. Ook troffen ze de resten aan van mensen en dieren die zijn geofferd. De vondst werd gedaan op de plaats waar tussen 1100 en 1400 de stad Armatambo stond, zei ax'cheoloog Daniel Guerrero. Tegenwoordig ligt op dezelfde plaats de sloppenwijk Virgen del Moxto. In totaal zijn er sinds de opgravingen in 1992 begonnen nu 220 mummies aangetroffen. AP WASHINGTON - De overblijfselen van de toi-pedoboot waar op John F. Kennedy, later de president van de Verenigde Sta ten, in de Tweede Wereldoorlog kapitein was, is gevonden in de Stille Oceaan nabij de Solomoneilanden. De beroemde PT 109 ligt op een diepte van 365 meter. Het schip werd in 1943 tot zinken gebracht door de Japan ners. Kapitein Kennedy verloor twee bemanningsleden, maar hijzelf en tien andere matrozen overleefden de aanval door zich vast te klampen aan een drijvend wrakstuk en naar de kust te zwemmen. DPA/AFP V-. 'Mm WERNEUCHEN - Het onderstel van een vliegtuig van de Zwitserse een noodlanding maken vanwege orkaan-achtige winden met een Crossair ligt op de teermacadambaan van de voormalige sovjet- snelheid tot 150 kilometer per uur. Geen van de zestien passagiers of luchthaven in de Oost-Duitse stad Werneuchen. de vier bemanningsleden raakte gewond tijdens de actie. De machine, een Saab 2000 met bestemming Berlijn, moest gisteren foto Alexandra Winkler/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5