Blaauwe Hoeve moet inkrimpen Aanspreekpunt voor Breskens PZC Verpleger treedt toe tot select genootschap Provinciale lobby voor vlamvertraging straks naar minister Officier wijst verweer zelfverdediging van Terneuzenaar af Grensarbeiders willen verdrag uitstellen zll Weghalen zwaluwnesten verboden Brand legt treinverkeer stil Waterkering in fietstunnel werkt Automobiliste rijdt over voet Tehuis levert plaatsen in ten behoeve van woonzorgcentra Sinte Pierse in Nieuwvliet Auto's gekraakt ZONNEMAIRE zat. 13 juli zon. 14 juli www.zonnemaire.com BUITENGEWOON Boei dei ij festival Poezie zobuvers@euronet.nl HULST - Ook als de sloper van basisschool Sint Joseph in Graauw het wél over zijn hart had kunnen verkrijgen tiental len nesten met jonge zwaluwtjes te vermorzelen met zijn sloophamer, had de sloop van de school toch vertraging opge lopen. In de Flora- en Faunawet is geregeld dat nesten zonder ver gunning niet verwijderd mogen worden. Onder de goot van de school aan de Jacintastraat trof C. Kolijn van Kegels Sloop- en Milieutechniek uit Temeuzen ruim twintig zwaluwnesten aan. Hij wilde niet tot sloop overgaan. De gemeente Hulst heeft de sloop echter officieel afgeblazen. Meerjarige zwa luwnesten mogen zonder vergunning niet worden wegge haald. Deze vergunning moet aangevraagd worden bij het bu reau Leader Zuid-West in Dordrecht. Deze instantie treedt op namens het ministerie van LNV. Daarnaast verbiedt artikel 8 van de Vogelwet het wegnemen, vernielen of opzettelijk verontrusten van beschermde vogels en geeft de EG-Vogelrichtlijn van 1994 aan dat ook het weghalen van nesten buiten het broedseizoen niet is toege staan. MIDDELBURG - Het treinverkeer tussen Goes en Middel burg heeft gisteren twee uur stil gelegen door brand in een ka- belkast tegen een portaal bij de Arnebrug. De brandmelding kwam omstreeks half één binnen. De stadsgewestelijke brandweer heeft voor het blussen de stroom van de bovenlei ding laten uitzetten. Omstreeks half drie kwam het treinverkeer weer op gang. Het treinvak aan de zijde van het Middelburgse stationsgebouw bleef de rest van de dag ontoegankelijk zodat de schade her steld kon worden. De brand ontstond toen de constructie op de trein die contact houdt met de bovenleiding, tegen een por taal botste. Die stalen boog waarover de leidingen lopen, kwam daardoor onder spanning te staan. Een van de kabels in de kast aan dat portaal vatte vlam. De brandweer kon voor komen dat ook de bovenleiding doorbrandde. De verbinding tussen de trein en de bovenleiding wordt bijna alti j d ingetrok ken op een draaibrug omdat daar geen bovenleiding is. Voor bij de brug wordt de constructie er weer tegenaan gezet. Daarbij ging het gistermiddag mis. De brandweer vermoedt dat er iets is omgebogen. MIDDELBURG - De schuif in de nieuwe fietstunnel bij hèt station in Middelburg werkt goed. Het watei-schap Zeeuwse Eilanden testte de schuif gisteren omdat die bij zware storm en hoge waterstanden er voor moet zorgen dat Middelburg droog blijft. Het waterschap heeft verschillende keren de 6,3 ton wegende schuif open en dicht gezet. Daarbij is gekeken of die goed afsluit en of het hydraulische systeem naar behoren werkt. De kanaaldijk, waar de tunnel doorheen loopt, is een 'secundaire waterkering'. Deze waterkeringen zijn bedoeld om bij overstromingen de schade beperkt te houden. ZIERIKZEE - Een 59-jarige vrouw uit de gemeente Schou- wen-Duiveland reed woensdag op het Havenpark in Zierik- zee over de voet van een 47-jarige vrouw uit Duitsland. De Schouwen-Duivelandse automobiliste reed vanwege de grote drukte in het centrum van Zierikzee stapvoets, maar kon des alniettemin de aanrijding niet voorkomen. De Duitse brak haar voet op twee plaatsen en werd voor behandeling overge bracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. vrijdag 12 juli 2002 Hnor Jean-Lou de Gucht I HULST - Hel verzorgings- en I verpleeghuis de Blaauwe Hoeve in Hulst moet de komende jaren I flink inkrimpen. Dit is het ge volgvan de spreiding van de ou derenzorg in de nieuwe gemeen te Hulst. Het tehuis telt 151 verzorgings- en 132 verpleegplaatsen. Als er woonzorgcomplexen in de bin nenstad van Hulst en in Sint- Jansteen en Kloosterzande ge bouwd zijn, blijven er 100 ver zorgings- en 96 verpleegplaat sen over in de Blaauwe Hoeve. Dit valt op te maken uit de nota die de zogenaamde task-force heeft opgesteld. Deze task-for ce bestaat naast de provincie en de gemeenten Hulst en Honte- nisse uit twee woningbouwver enigingen en een aantal zorgin stellingen. Gedeputeerde Staten zijn deze week akkoord gegaan met de nota. Een en ander betekent niet dat de bouw van de 151 zorgwo- ningen op het terrein van de Blaauwe Hoeve niet doorgaat. De task-force concludeert dat een verdere verkleining van het aantal zorgwoningen proble men geeft in verband met de boekwaarde van de bestaande bebouwing. Daarom worden 51 woningen bestemd voor vitale NIEUWVLIET - Op maandag 29 juli worden de traditione le Sinte Pierse Feesten in Nieuwvliet gehouden op het sportveld aan de Mettenij- endijk. Vanaf 14.00 staan onder meer een rommelmarkt, een Vlaamse kermis, ponyrijden en diverse kinderspelen op het program ma. Ook zijn er weer oude trac toren te bezichtigen. Vanaf 17.00 uur gaat de barbecue aan om de hongerige magen te vul len. Om 19.00 uur begint het touwtrekken voor heren-, da mes-, en jeugdteams. ouderen op het moment dat de kleinere woonzorgcentra in de gemeente Hulst in gebruik wor den genomen. Verzorgingsbehoevende oude ren die niet in de BlaauweHoeve terecht kunnen, worden dan verwezen naar die woonzorg centra. Met de spreiding van de zorg in de nieuwe gemeente Hulst wordt tegemoet gekomen aan de eisen van de provincie. Gedeputeerde Staten wilden eerst geen toestemming geven voor nieuwbouw op het terrein van de Blaauwe Hoeve, omdat de plannen te grootschalig wa ren. Decentrale zorgcentra heb ben als voordeel dat ouderen langer in hun eigen woonomge ving kunnen blijven wonen. Bo vendien kan hiermee een groot gedeelte van de wachtlijsten in de ouderenzorg bekort worden. De verwachting is dat na reali satie van de woonzorgcentra in de binnenstad van Hulst, Sint- - Jansteen en Kloosterzande er een netto-uitbreiding van ruim dertig woningen zal zijn. door Rob Paardekam GOES - De 38-jarige Olaf Tim mermans uit Goes is onlangs als eerste Zeeuw toegetreden tot de Honor Society of Nursing in Utrecht (HSNU). Een zeer se lect gezelschap waarvan alleen de absolute toppers op het ge bied van de verpleegkunde lid zijn. Timmermans is best trots op zijn toetreding. „Het is voor de provincie zeer belangrijk dat ie mand uit Zeeland in het genoot schap zit", zegt hij. De mede werker van Ithaka kinder- en jeugdpsychiatrie in Goes denkt nu gemakkelijker contacten te leggen met vooraanstaande mensen uit de verpleegkunde. Ook heeft hij toegang tot inter netpagina's die voor anderen gesloten blijven. Timmermans werd uitverkoren nadat hij een universitaire op leiding verpleegkunde aan de Universiteit van Wales had af gerond. Zijn wetenschappelijk onderzoek over de emotionele belasting van verplegend perso neel en de manier waarop ze problemen oplossen, maakte zoveel indruk dat hij prompt door enkele leden van het ge nootschap werd voorgedragen. Netwerk De HSNU is drie jaar geleden opgericht en beoogt de bevorde ring van wetenschappelijke ac tiviteiten op het gebied van ver pleging. Momenteel telt de club zo'n 150 leden, terwijl er in ons land ruim 200.000 mensen in de verpleging werken. „Het is niet de bedoeling dat het zo'n elitair gezelschap blijft", weet Tim mermans. De club moet groeien en hij hoopt dat meer Zeeuwen Olaf Timmermans uit Goes is als eerste Zeeuw lid van de Honor Society of Nursing in Utrecht (HSNU). foto Willem Mieras de komende jax-en lid zullen wox-den. Hij zal er persoonlijk zijn best voor doen. „Het is een heel goed netwerk van zeer pro fessionele mensen, waar veel kennis te halen is. Hoe meer Zeeuwen daarbij zitten, hoe be- ter." Timmexmans, die al twintig jaar in de vex-pleegkunde wex'kt, vindt sowieso dat de 'academi- sexing' van verplegend perso neel in Zeeland moet doorgaan. Hij schat dat in de provincie mo menteel niet meer dan twintig verpleegkundigen werken met een academische opleiding. Zelf verlaat de Goesenaar volgende maand de praktijk om als do cent aan de slag te gaan op de Hogeschool Zeeland. Volgens hem is het niet echt dramatisch dat academisch geschoolde mensen de praktijk vexiaten, omdat er toch niet veel acade mische functies 'aan het bed' zijn. In zijn functie als docent denkt Timmermans ook grote voorde len te hebben van zijn lid maatschap van de HSNU. „Als ik over een bepaald onder werp meer wil weten, kan ik contact leggen met de meest prominente mensen op dat vak gebied." door René van Stee TERNEUZEN - De provincie Zeeland gaat bij de nieuwe mi nistervan VROM alsnog pleiten voor een vergunning die de pro ductie van de vlamvertragende stof FR-720 mogelijk maakt. De provincie had in een eerder sta dium al een dergelijke vergun ning afgegeven, maar het Rijk draaide die beslissing terug om dat de productie schadelijk voor mens en milieu zou zijn. Enkele weken geleden 'eiste' de statenfractie van de Partij voor Zeeland dat de pi-ovincie alle mogelijkheden zou onderzoe ken om Bi-oomchemie aan de vereiste vergunning te helpen. Technisch manager J. van dei- Wal van Broomchemie toont zich blij verrast door die steun. Hoe groot de kans is dat de Zeeuwse provinciedelegatie in zijnopzet slaagt, durft hij niet te schatten. Wel acht hij die kans groter bij een nieuwe bewinds persoon die 'niet zo kortzichtig is en eens om zich heen kijkt'. „De betreffende stof is in heel Europa te gebruiken, te verko pen en te fabriceren. Het beleid van de minister dient daar dan ook op te zijn afgestemd. Nu is er sprake van een situatie waar in buitenlandse concurrenten in een verenigd Europa worden bevoox-deeld. Dat kan nooit de bedoeling zijn", aldus Van der Wal. Te vroeg De technisch manager noemt het vex'der onbegrijpelijk dat Pronk met het verbod op FR 720 vooruitloopt op wetgeving die nog niet bestaat. Ook stelt hij dat cle minister met het vei'bod een slag in de lucht slaat, omdat wetenschappelijk onderzoek van het bui-eau Notax geen ge varen voor het milieu heeft aan getoond. „Op basis van be staande wetgeving overtreden we geen x-egels. Op basis van ko mende wetgeving misschien wel, maar dat geldt dan sti-aks misschien ook wel voor 80.000 andex-e stoffen. Dat zou de nek slag betekenen voor de hele che- miesector", ondersti-eept Van der Wal de kennelijke kortzich tigheid van Px-onk. Hij voegt eraan toe dat Broom chemie nooit ruim 4,5 miljoen euro in de bouw van nieuwe in- staüaties en de px-oefproductie van FR-720 zou hebben geïn- vesteex-d als vooraf bekend was geweest dat Pronk de pi-oducent zou terugfluiten. Momenteel kosten de stilstaande xnachines Bi-oomchemie ruim vierhon derdduizend euro per maand. Als gevolg hiervan staan ook dei-tig arbeidsplaatsen op de tocht. SCHARENDIJKE - In Scharen- dijke zijn woensdag twee auto's opengebroken. Uit de ene wa gen verdween een mobiele tele foon, uit de andere een koffer met pei'soonlijke papieren. De koffer is later tex-uggevonden. door Ronald Verstraten BRESKENS - De stichting Platform Breskens, die van avond officieel wordt opgex-icht, moet een aanspx-eekpunt wor den over alle zaken die in Bres kens staan te gebeuren. Ge steund door alle plaatselijke belangenverenigingen, ziet voorzitter Piet van den Heuvel het Platform als een 'katalysa tor tussen ondernemers en ge meente'. Aan belangenverenigingen in Breskens geen gebrek. Het dorp telt er zeven, van vissei-ij tot ho reca of recreatie. Ieder apart zijn de leden druk met zakelijke beslommeringen. Weinig of geen tijd, kortom, om zich ook nog eens met de toekomst van Breskens bezig te houden. Tij dens een infox-mele bijeenkomst in november van vorig jaar con cludeerden leden van de Be drijfsbelangen Vereniging Bres kens (BBVB), dat er te veel een afwachtende houding wei'd in genomen. Een eigen visie ont brak, er werd te veel aan de ge meente overgelaten. De toegenomen leegstand van bedrijfspanden in Breskens, het naar moderne maatstaven ver spreide winkelbestand en de toekomstplannen van de ge meente (de visie Bhalotra) wa ren de voornaamste aandachts punten. Er zou naar de mening van de vergadering markton derzoek moeten plaatsvinden. Een nieuwe stichting, met alle plaatselijke sectoren als draag vlak, zou een soort 'ruilverkave ling' van bedrijfspanden kun nen bewerkstelligen: nieuwe winkels dichter bij de dorps kern, in plaats van leegstand vérder op. Daar komt natuurlijk een en an der bij kijken, de gemeente ui teraard als eerste. Wethouder C. Bolijn was verrast door het initiatief en werkte enthousiast aan de aanloop naar het plat form mee. Juxidische kennis werd gevonden bij plaatselijk advocaat Jacob Brugge en kan didaat-notaris Eric Verhaege. Voelsprieten De stichting in oprichting stak in mei haar voelsprieten uit en bleek te kunnen rekenen op bi-e de steun bij de plaatselijke belangenverenigingen. Vervol gens werd Joop de Rechter, di recteur van de Algemene Woningstichting Zeeuws- Vlaanderen benaderd om van uit zijn specifieke kennis van bouwen bij te dragen. Met mecle BVBB-leden Piet Kesteloo en Milo Dingemanse en de eerder genoemde Brugge en Van den Heuvel wordt vanavond het be stuur gevormd. Het platform wil er dus voor zorgen dat het winkelbestand niet verder wegkwijnt, maar zich meer gaat concentreren, bijvoorbeeld rondom het Oran jeplein. Daarmee x-aakt het aan het plan Bhalotra, maar dat hoeft elkaar volgens hen niet te bijten. „Dat plan heeft iets op gang gebracht. Nu is het zaak om het aan te passen aan de wensen van de bewonex-s. Ik zeg altijd: de gemeente moet stu rend zijn, niet bepalend. Wij ho pen daar als Platform ons par tijtje in mee te mogen blazen", zegt De Rechter. Dorpsraad Zit het Platform daar dan niet mee in het vaaxwater van de nog jonge doipsi-aad? „De dorps raad is er in de eer-s te plaats voor de bewoners, wij voor de onder nemers. Het is niet de bedoeling elkaar in de wielen te rijden. Wij proberen onafhankelij k van alle vex-enigingen het belang van Breskens te dienen", zegt De Rechter. Terwijl ze om beurten het doel van het platfoxm omschrijven als 'een algemene opwaardei-ing van Bx-eskens', het dorp 'meer smoel' of 'eennieuw hart' geven, legt Van den Heuvel kernachtig uit: „Dit gaat over de hardware van Bx-eskens." Een zaak van ie dereen, volgens De Rechter, want het is volgens hem een kwestie van 'gezamenlijk de kar trekken'. „Eensgezindheid, ge meenschapszin moeten voorop staan wil je de rol van Bi-eskens binnen 'het product Zeeuws- Vlaanderen' versterken. Her- kenbaarheid neemt daax-bij een belangrijke plaats in. Vandaar dat het Platform vanavond als eerste activiteit de verlichting van het kunstwerk van Johnny Beerens in de haven in gebnxik neemt. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 25-jarige Terneuzenaar hield het gisteren voor de Middelburgse recht bank op zelfverdediging, maar officier van justitie J. Groen rea - geerde onverbiddellijk door te gen de man tweeënhalf jaar ge vangenisstraf voor poging tot doodslag te eisen. Groen wilde verder dat er een schadevergoeding van 2260 eu ro wordt betaald. „Verdachte was de agressor. Er bestond een reële kans dat het slachtoffer de steekpartij niet zou ovex-leven", stelde de officier Het incident had zich op 1 april dit jaar afge speeld in het uitgaanscentrum van Terneuzen. Met een schroe vendraaier stak de dader acht keer in het bovenlichaam van zijn plaatsgenoot, die daai-door ernstige verwondingen opliep aan hoofd, schouder, rug en borstkas. Daaraan was een vechtpartij voor een café in de Nieuwstx-aat voorafgegaan. „Hij lag bovenop me, ik kon geen kant meer op. Ik heb in het wilde weg gestoken om me te verdedigen. Ik kan me niet alles herinneren, omdat ik door Sheila van Doorsselaer HULST - De Tweede Kamerle den laten de grensarbeiders in de kou staan. Dit vindt de Stich ting Grensarbeiders. Demissionair staatssecx-etaris van Financiën W. Bos wil het Nederlands-Belgische belas- tingverdi-ag nog voor 15 sep tember door de Kamer loodsen, maar er kleven nog te veel haken en ogen aan, zo stelt de stich ting. Ongeveer zesduizend Ne derlander-s met een baan vlak over de grens in België, gaan er met het nieuwe vex-drag fors in inkomen op achteruit. Ruim vier jaar werd gewerkt aan een oplossing voor dit probleem. Ook werd besloten dat een aan tal aspecten, waaronder de ad ministratieve lastenverzwaring en de heffingskoi'tingen, over gelaten wordt aan de leden van veel bier en cognac gedronken had", zei de verdachte. Eerder die dag had hij ruzie ge zocht met de vriend van het slachtoffer, die een relatie heeft met zijn ex-vriendin. „Hij was ziekelijk jaloers op zijn ex- vriendin. Het slachtoffer heeft alleen maar geprobeerd de ruzie te sussen, maar het ontaardde in een bnite steekpaxlij", stelde de officier vast. Omstanders haalden in eerste instantie de vechtende partijen uit elkaar Omdat de verdaclite zijn i-ivaal bleef opzoeken escaleerde het incident in een steekpax-tij. „Als ik niet was weggelopen dan had hij mij doodgestoken", had het slacht offer verklaax-d. Uit het reclas- sei'ingsrapport kwam naar vo ren dat de Terneuzenaar door dx-ank, jaloezie en gekrenkte trots gedx-even wox-dt tot ge welddadig gedrag. Dat bleek ook uit eerdere veroordelingen voor geweldsdelicten. Raads man A. Bals achtte poging tot doodslag bewezen, maar hij meende dat zijn cliënt uit nood weer had gehandeld. Verder wilde hij de schadevergoeding beperkt zien tot 250 euro. Uitspraak op 24 juli. de Kamer Maar de parlementa riërs laten het volgens de stich ting, die met name de belangen behartigt van de grensarbeiders in Zeeland en Noord-Brabant, afweten. „De houding van de nieuwe Kameiieden die nu op de zaak zijn gezet, kan ik wel verklaren", zegt I. Cools van de stichting. „Zij hebben immei-s nog een gebx-ekkige kennis van de complexe matex-ie. Maar er varen Kamer-leden schuiven het dossier steeds door naar colle ga's of zijn onbex-eikbaar. Stichting Grensarbeid wil dat de behandeling van het verdrag wox-dt uitgesteld totdat de nieu we Kamer-leden voldoende zijn ingevoex-d. Cools: „De datum van 15 september wox-dt sowie so niet gehaald in verband met het zomei-reces. De grensarbei ders komen in oktober bij el kaar Politiek NedexTand wordt verzocht dan aanwezig te zijn." REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Pascalle Cappetti René van Stee René Hoonhorst Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl De stichting Platform Breskens: staand (vlnr) Piet van den Heuvel, Joop de Rechter, Milo Dingemanse, Piet Kesteloo en Leendert Kosten, zittend Petra de Boevere en Eric Verhaegen. foto Camile Schelstraete Advertentie J ,J ™ealer tel. 0111-401203

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 41