4 FWZ: er zijn kapiteins genoeg Bouw in zorg vraagt meer geld PZC Pleidooi CPB voor beloningssysteem medisch specialisten Familie Pim Fortuyn laat gedenksteen weer herstellen Wegrestaurants mogen ook benzine verkopen Vermiste eerder doodverklaard Honing en Metheny in de prijzen Meisje overlijdt aan nekkramp Duitse ratten veroveren Limburg Zes jaar voor afslachten zus Justitie eist vijf jaar en tbs voor kindermisbruik voordelig d'ruit Tankauto met stikstof in de sloot Soest veegt 'witte' en 'zwarte' scholen samen College adviseert meer middelen opzij te zetten om gestegen kosten te dekken Winkeliers in Wapenveld uiten grieven over azc vrijdag 12 juli 2002 I van onze redactie binnenland j pEN HAAG - Benzinestations I en wegrestaurants mogen met elkaar concurreren. Met ingang Van 1 januari 2004 kunnen weg restaurants benzine verkopen I en omgekeerd. Dit heeft minister Jorritsma van Economische Zaken gisteren mede namens haar collega's van Financiën, Verkeer en Water staat en Volksgezondheid, Wel zijn en Sport aan de Tweede Ka mer geschreven. Het kabinet volgt hiermee het standpunt van een meerderheid in de Ka mer. Volgens Jorritsma heeft onder zoek uitgewezen dat het niet noodzakelijk is de fimcties van benzinestation en wegrestau rant te scheiden. Beide bran ches werken voor een goed deel al op eikaars terrein. Wel con stateert de bewindsvrouw dat benzinestations en wegrestau rants aantasting van verworven posities vrezen. In de overgangsperiode tot 1 ja nuari 2004 krijgen wegrestau rants de mogelijkheid hun 99- jarige erfpachtovereenkomst in te ruilen voor een 15-jarige ser- vicestationconcessie. Als zij niet de gemeentelijke vergun ningen krijgen om daadwerke lijk benzine te gaan verkopen, dan kunnen zij de oorspronke lijke erfpachtovereenkomst voor het wegrestaurant voort zetten. Het besluit past in het beleid van minister Jorritsma om te komen tot meer concurrentie op de benzinemarkt. Zij schrijft ook aan de Tweede Kamer dat in december van dit jaar de eerste veiling van negen bestaande benzinestations langs de snel wegen zal plaatsvinden. Het is de bedoeling dat de grote oliemaatschappijen via die vei lingen een stuk van him markt prijs gaan geven aan andere benzinemerken. De Tweede Ka mer heeft in een motie bepaald, dat dochtermaatschappijen van de grote oliemaatschappijen uitgesloten moeten zijn van die veilingen. ANP DEN HAAG - Vermiste personen kunnen binnen een jaar dood worden verklaard. Voorheen kon dit pas na vijf jaar. Dat is de belangrijkste bepaling van de nieuwe wet vermissing personen die 1 augustus in werking treedt. De verklaring van vermoedelijk overlijden van een vermist persoon is belangrijk, aldus het ministerie van Justitie giste ren. Een verzekeringsmaatschappij zal bijvoorbeeld een pen sioen of levensverzekering pas uitkeren als de verklaring er is. De wet bepaalt verder dat het voor de achtergebleven partner gemakkelijker wordt om te hertrouwen. ANP DEN HAAG - Jazzliefhebber Hans Dij kstal heeft gisteren tij dens het Midsummer Jazz Gala in Den Haag de winnaars be kendgemaakt van de Edison Jazz Awards 2002. Saxofonist Yuri Honing kreeg de onderscheiding in de categorie instru mentaal nationaal. Pat Metheny trok aan het langste eind in het genre instrumentaal internationaal. Het duo Paulien van Schaik en Hein van der Geyn kreeg na een internetstemming de publieksprijs overhandigd. Zij kre gen die voor hun album Tenderly. In diverse album-categorie- en werden gisteren eveneens de verschillende winnaars dui delijk. Zo won Susanne Abbuehl met haar album April de categorie Vocaal Nationaal. Al eerder was bekendgemaakt dat saxofonist Wayne Shorter de winnaar is van de Edison Jazz Oeuvreprijs. Hij kreeg de on derscheiding gisteravond. ANP BARCELONA - Een Nederlands meisje van twee jaar uit het Brabantse Haaren is dinsdagmorgen op een camping in Playa de Aro aan de Spaanse Costa Bra va overleden aan nekkramp. Het is het eerste geval van nekkramp deze zomer aan de Costa Brava. Vorig jaar brak op een paar campings paniek uit toen zich meerdere gevallen van nekkramp voordeden. GPD MAASTRICHT - Het aantal beverratten in Limburg groeit explosief. De hoofdoorzaak voor de stijging is de invasie van ratten uit het naburige Duitsland, waar de beesten nauwe lijks worden bestreden. Limburg maakt zich ernstige zorgen, zo staat in het jaarverslag van de provincie. De elf Limburgse rattenvangers kunnen het werk niet meer aan. Daarom wil de provincie er twee bij. Tien jaar geleden werden in Limburg driehonderd beverratten gevangen. Vorig j aar waren dat er ruim 3700. Beverratten graven gangen in dijken, kaden en oevers. Vol gens landelijk coördinator rattenbestrijding J. Gronouwe neemt hun verspreiding door heel Nederland toe, met name in Limburg, Brabant, Gelderland en Zuid-Holland. ANP ALKMAAR - De rechtbank in Alkmaar heeft een 19-jarige man uit Heiloo gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar. Zijn 18-jarige broer moet naar een inrichting voor jeugdigen. De twee hebben vorig jaar hun zusje Aisha met meerdere messteken om het leven gebracht, omdat die zich te westers gedroeg naar de normen van het Koeweitse ge zin. Officier van justitie C. de Jong had twaalf jaar cel geëist tegen de 19-jarige. Wat de officier tegen zijn broer had gevor derd, is onbekend. De kinderrechter heeft zijn zaak behan deld, omdat hij minderjarig was ten tijde van de moord. ANP door Arthur't Hart DEN HAAG - Medisch specia listen moeten niet meer alleen een vaste vergoeding krijgen, maar daar bovenop een vergoe ding per verrichting. Met zo'n systeem zou het probleem van de wachtlijsten in de zorg aan zienlijk kunnen worden ver kleind. Dat concludeert het Centraal Planbureau (CPB) in een onder zoek naar het effect van het be loningssysteem voor specialis ten. Het sinds 1995 bestaande sys teem voor de betaling van me disch specialisten heeft volgens het CPB mede tot de wachtlijs ten in de gezondheidszorg ge leid. De wachttijden voor ope raties en andere specialistische hulp zijn er onnodig door ver groot. De onderzoekers bepleiten een gedeeltelijke terugkeer naar be taling per gedane verrichting, het stelsel dat voor 1995 gold. Daar gaat een prikkel richting specialisten van uit om harder te werken. Het tarief per verrichting was destijds mikpunt van kritiek. Het zou chirurgen en andere specialisten verleiden tot onno dige ingrepen bij patiënten. Het gevolg was dat de specialisten- kosten uit de hand liepen, vond de toenmalige regering. Die kwam met een ander systeem, waarbij ziekenhuis en zorgver zekeraar met elkaar moeten on- GRONINGEN - Het Openbaar Ministerie heeft gisteren voor de rechtbank in Groningen vijf jaar celstraf en tbs met dwang verpleging geëist tegen een 44- jarige manuit Zuidwolde voor misbruik van jonge jongens. Hij moest eerder op last van de rechter een tatoeage van een slachtoffertje van zijn lichaam laten verwijderen. De verdachte bekende eerder zich de afgelopen jaren vergre pen te hebben aan vele minder jarige jongetjes. Gisteren trok hij die bekentenissen groten deelsin. ANP derhandelen over het aantal be handelingen dat op ieder terrein per jaarmag worden gedaan. De beloning van specialisten wordt in de vorm van vaste bedragen van dit budgetsysteem afgeleid. Onder het dreigement dat ze an ders gekort zouden worden op hun tarief per verrichting, gin gen de specialisten hiermee ak koord. Het CPB zegt nu dat het bud getstelsel met vaste betaling er toe heeft geleid dat specialisten simpelweg minder doen, waar door het gat tussen waag en aanbod in de zorg is vergroot. Een mengeling van het oude en nieuwe systeem - een vaste ba sisbeloning met een premie per verrichting er bovenop - zou tot de ideale inspanning van speci alisten leiden. GPD Advertentie bij bas+mar de jager gaat tijdens de opruiming van 12 juli tot en met ♦27 juli 2002 een en ander voordelig er uit. dus spurt u A linea recta naar het kerkplein om als eerste beslag k te leggen op i de fraaiste exemplaren 'uit de collectie: want: op=op oftewel d'r uit is d'r uit. i n i raai i i* kerkpk A eer: ^Vuit war i bas+mar de jager kerkplein 57 kapelle website www.basmar.nl telefoon 0113 343810 BREDA - Gisterochtend is bij knooppunt Galder een tankauto met stikstof in de sloot beland. Bij het ongeval raakte drie personen gewond, onder wie de chauffeur van de tankwagen. Het lek veroorzaakte een stikstofmist. foto Cor Viveen/GPD WAPENVELD - Zo'n twintig winkeliers uit Wapenveld heb ben gistermiddag hun grieven geuit over het plaatselijke asiel zoekerscentrum (azc). Met de politie, de gemeente Heerde (waar Wapenveld onder valt) en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) is afgesproken dat er 'eerder, snel ler en vaker wordt overlegd', aldus burgemeester W. Hoorn stra. De ondernemers kunnen de gemeente en het COA vanaf nu rechtstreeks benaderen bij pro blemen, zo is gisteren afgespro ken. Ook komt de politie snel ler wanneer winkeliers bellen. De ondernemers zijn verder uitgenodigd het azc te bezoe ken. Het overleg volgde op de com motie die de afgelopen dagen ontstond nadat een bestolen winkelier een bordje met de tekst 'Wij laten 1 asielzoeker per keer binnen' ophing. Zaterdag hing een tweede win kelier een soortgelijk bordje op, ook na een diefstal. Daarmee wilden ze nieuwe diefstallen voorkomen. Op verzoek van het Openbaar Ministerie gaat de politie proces-verbaal opmaken tegen de twee winkeliers. ANP van onze redactie binnenland SOEST - De gemeente Soest gooit een nieuw wapen in strijd tegen de 'zwarte' en 'witte' scholen. Soest gaat leerlingen, allochtoon en autochtoon, sa menbrengen in een groot educa tief centrum. Dat middel is juist het tegen overgestelde van de gedwongen spreiding van scholieren, een controversieel onderwerp dat door de Onderwijsraad gisteren weer is opgerakeld. Volgens de gemeente en de directies van de plaatselijke openbare scholen is dit de beste oplossing om allochtone en au tochtone kinderen beter te mengen'. Het breed educatief centrum begint in 2004. Kunsteducatie Naast een openbare school biedt het centrum onderdak aan onder meer een aantal welzijns- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het is volgens de vakbond van zeevarenden FWZ niet nodig om niet-Europese ka piteins op Nederlandse schepen toe te laten. Het kabinet wil dat wel, maar de argumenten daar voor kloppen niet. Dé reden waarom demissionair minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat de deur open wil zetten voor niet-Europese kapiteins, is een dreigend tekort aan kapiteins uit Nederland en de Europese Unie. Dat klopt niet, schri j ft de FWZ in een brief aan de Tweede Kamer. De vakbond van zeevarenden haalt cijfers van Verkeer en Wa terstaat aan om dit te bewijzen. Begin dit jaar waren er ongeveer 1600 kapiteins en 5000 officie ren van Nederlandse nationali teit. Dat is voldoende, stelt de FWZ, om alle schepen onder instellingen, een kinderdagver blijf en de GG&GD, aldus toe komstig directeur M. Kemp. „Het wordt een kunstmagneet- school, wat inhoudt dat naast het reguliere onderwijs veel aandacht is voor cultuur- en kunsteducatie. We denken hier door ook autochtone kinderen aan te trekken." In Soest is lange tijd sprake ge weest van de sluiting van drie openbare scholen, waardoor de allochtone leerlingen zouden moeten overstappen naar het christelijk onderwijs. Dat is nu van de baan. Volgens C. van Vis vliet, beleidsadviseur Welzijn van de gemeente, is Soest voor stander van spreidingsbeleid. „De komst van de nieuwe school betekent indirect ook de red ding van het openbaar onder wijs, omdat de meeste van de vijf locaties voornamelijk 'zwart' waren. Het nieuwe cen trum moet leiden tot een betere mengeling. "ANP Nederlandse vlag van een kapi tein te voorzien. De FWZ onderkent dat indivi duele rederijen in de problemen kunnen komen, maar ook dat moet op te lossen zijn. Volgens de vakbond is er binnen het korps van 5000 Nederlandse of ficieren genoeg kwaliteit aan wezig om een groot aantal jaren aan de vraag naar kapiteins te voldoen. Als een scheepvaartbedrijf toch geen geschikte gezagvoerder vindt, dan kan er al vrijstelling worden gevraagd voor een kapi tein uit een ander land van de Europese Unie. Alleen, weet de FWZ, rederijen doen dat niet graag. Europese kapiteins zijn 30 tot 40 procent duurder dan Nederlandse. Zij vallen niet on der het gunstige belastingregi me voor zeevarenden. Dat moet dan eerst veranderen, oordeelt de vakbond. Op basis van deze analyse con cludeert de FWZ dat het toela ten van niet-Europese kapiteins op Nederlandse schepen niet is ingegeven door de situatie op de arbeidsmarkt, maar door eco nomische motieven. Niet-Euro pese kapiteins zijn gewoon goedkoper, omdat zij niet onder de Nederlandse loon- en ar beidsvoorwaarden vallen. Veiligheid De FWZ maakt zich zorgen over de werkgelegenheid voor Ne derlandse zeevarenden, maar dat niet alleen. De vakbond vreest ook dat de veiligheid van Nederlandse schepen onder druk komt te staan. Niet-Euro pese zeelui moeten aan strenge eisen voldoen. Praktijkervarin- gen met niet-Europese officie ren op Nederlandse schepen wijzen echter al uit dat zij 'vaak niet over de gewenste vakbe kwaamheid' beschikken. Mocht de wetswijziging toch door gaan, dan moet een onafhanke lijk bureau de ervaringen met niet-Europese kapiteins nauw gezet volgen, vindt de FWZ. In de oude Tweede Kamer had een meerderheid wel oren naar het voorstel van Netelenbos. Volgende weken kan de nieuwe Tweede Kamer schriftelijk op de wetswijziging reageren. De FWZ maakt zich niet al te veel illusies en komt al vast met min der vergaande alternatieven. Zij stelt voor geen algemene vrijstelling te geven voor niet- Europese kapiteins, maar een ontheffingsregeling te maken zoals die al geldt voor Europese kapiteins. Dat moet een vrije in stroom van niet-Europese ge zagvoerders voorkomen. De spelfout gemaakt op de gedenkplaat voor Pim Fortuyn. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland BEVERWIJK - Steenhouwersbedrijf Groot Natuursteen uit Beverwijk heeft gisteren een spelfout in een gedenkplaat voor Pim Fortuyn in allerijl laten verbeteren. Broer Marten Fortuyn erkent dat hij verant woordelijk is voor de fout. Het was hem niet opgevallen dat het woordje 'nog' eigenlijk 'noch' moest zijn: „De spellingscorrector op mijn computer zag liet natuurlijk niet. De twee regels van Roland Holst waren door professor Bob Smalhout gebruikt in een herin neringsartikel in De Telegraaf. De familie For tuyn vond dat de regels zeer geschikt waren voor de gedenksteen. Ze luiden 'Ik zal de halmen niet meer zien, noch binden ooit de volle schoven'. Later deze maand komt de granieten plaat op de begraaf plaats in Driehuis te liggen, zodra het lichaam van Foi*tuyn daar weg is om naar Italië te wor den gebracht. De steen gaat op vrijdagavond 19 juli op het graf van Fortuyn op begraaf plaats Westexveld in Driehuis. Op die avond gaat de kist met het stoffelijk overschot naar Rottex-dam Airport. In het lege graf gaan brie ven en andere zaken die bezoeker-s hebben ach tergelaten, waai-na de plaat wordt aange bracht. Het lichaam van Fortuyn gaat op zaterdag 20 juli na een laatste vlucht boven zijn woon plaats Rottex-dam naar Noord-Italië. Het li chaam wordt daar hei-begraven in het plaatsje Px-ovesano di San Giorgio, waar de politicus een buitenhuis had. ANP I van onze redactie binnenland DEN HAAG - Per jaar moet 6,3 procent meer geld worden uit getrokken voor de bouw voor zorginstellingen. Daarbovenop is 1 tot 1,5 procent meer geld no dig voor de toepassing van in formatie- en communicatie technologie (iet). organisaties. Verder pleit het bouwcollege voor een goede koelinstallatie in verpleeghui zen om de temperatuur in de zo mer tussen de 22,5 en 25,5 gra den Celsius te krijgen. Dat bevordert de gezondheid en het welzijn van bedlegere patiën ten, zo blijkt uit internationaal onderzoek. De topkoeling moet bij nieuwe verpleeghuizen standaard worden ingebouwd, vindt het college. Maar ook oudere ver pleeghuizen kunnen zo'n koel installatie plaatsen. Zij zouden dat kunnen betalen van de zoge heten meldingsgelden. Verpleeg- en verzorgingshuizen krijgen als het aan het bouwcol lege ligt meer ruimte om zelf hun nieuwbouwplannen vorm te geven. Daartoe zijn nieuwe, flexibele bouwmaatstaven vastgesteld. De instellingen kunnen dan be ter inspringen op kleinschalige re voorzieningen waar veel behoefte aan is. Ook pleit het college ervoor dat afdelingen voor verzorging zo worden gebouwd, dat zij makkelijk kunnen worden omgezet voor verpleging en omgekeerd. ANP Dat adviseei-de het College bouw ziekenhuisvoox-zieningen gisteren aan minister Borst van Volksgezondheid in de Bouw kostennota. Volgens het bouw college is de verhoging van de bouwkostennorm onder meer nodig omdat personeel en matex-ialen duurder zijn gewor- den. De bouwkostennox-m gaat uit van een bedrag per vierkante meter. Voor ziekenhuizen is die hoger dan voor verpleeghuizen of GGZ-instellingen. In de tota le zorgbouw gaat op dit mo ment jaarlijks ongeveer 1 mil jard euro om. Verder ziet het bouwcollege het liefst dat de zorginstellingen duurzaam gaan bouwen, zoals in de volkshuisvesting gebeurt. Dat betekent dat ze i-ekening houden met een gezond binnen milieu, milieubewuste materia len gebruiken en op enei'gie en water gaan bespai-en. Toeslag Als de instellingen hiertoe ovei-- gaan, zouden ze claax-voor een extra toeslag op de bouwkos tennorm van 3 tot 5 procent moeten krijgen. Het bouwcolle ge heeft dit rapport opgesteld samen met VROM en VWS, TNO Bouw, TU Delft en ai-chitecten-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3