Kritiek op compensatielocaties fel PZC Scepsis over project Delta Natuur PZC Duinbeken terug bij Moermond Brouwershaven in klankbeeld gevat VVD ontstemd over weigering verruimen van sluitingstijden Kunstenaar Jan van Munster hekeltcultuurbarbarismegemeente ll Automobiliste rijdt over voet Auto's gekraakt CD's uit auto gestolen Brand legt treinverkeer stil Waterkering in fietstunnel werkt Sjeesjesrijden rond de kerk Concert Amuse-oreille Anderhalf jaar cel geëist tegen Vlissingse dealer agenda ZONNEMAIRE BUITENGEWOON zat. 13 juli zon. 14 juli Boerderijfestival weekenddiensten vrijdag 12 juli 2002 Het gebied rond slot Moermond wordt teruggebracht in de oude staat met moeras en duinbeken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans RENESSE - Het werk aan de eerste fase van natuurontwikkelingsplan Moermond is hervat. Nadat eerder bomen en struiken werden gerooid zijn nu graafmachines druk bezig met het creëren van duinbeken. Het is de bedoeling dat deze zoet water naar de gracht rond Slot Moermond en vervolgens het achterland brengen. Water speelt een hoofdrol in de natuuront wikkeling rond het eeuwenoude kasteel aan de rand van Renesse. De plannenmakers willen terug naar vroeger, de tij d dat er in de duinzoom van de Kop van Schouwen nog geen sprake was van verdroging. Er moet een gevarieerd overgangsgebied van duin naar polder komen. Compleet met duinbe ken, rietland, moeras, elzenmeten en voor het gebied kenmerkende stinzenplanten. Voorzitter F. Vos van de Stichting Moer mond - die het kasteel en het omringende gebied beheert - volgt het werk aan de nieu we natuur op de voet. „Je ziet de duinbeken geboren worden en dat is een prachtig ge zicht. Ik ga er bijna elke dag wel even kij ken." Voor wat betreft fase II van het natuuront wikkelingsplan heeft onzekerheid de over hand. Het is onduidelijk wanneer daarmee begonnen wordt. Vos heeft zelfs zo zijn twijfels of het er ooit wel van komt. Hij vreest minstens uitstel van uitvoering van de tweede fase. Voordeel voor de Stichting Moermond is daarbij dat men nog even de tijd heeft om zich te buigen over het moge lijk openstellen van het gebied voor bezoe kers. De opstellers van het plan willen dat het gebied rond Slot moermond open baar toegankelijk wordt, maar daar zit de Stichting Moermond niet echt op te wach ten. Zij exploiteert een congrescentrum en wil de bestaande rust in de omgeving hand haven. Grafstenen ZIERIKZEE - Een 59-jarige vrouw uit de gemeente Schou- wen-Duiveland reed woensdag op het Havenpark in Zierik- zee over de voet van een 47-jarige vrouw uit Duitsland. De Schouwen-Duivelandse automobiliste reed vanwege de grote drukte in het centrum van Zierikzee stapvoets, maar kon des alniettemin de aanrijding niet voorkomen. De Duitse brak haar voet op twee plaatsen en werd voor be handeling overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. SCHARENDIJKE - In Scharendijke zijn woensdag twee au to's opengebroken. Uit een aan de Haven Kloosternol gepar keerd staande auto verdween een mobiele telefoon. Uit een auto die aan de Boutlaan geparkeerd stond werd een koffer met persoonlijke papieren gestolen. De koffer werd later te ruggevonden. In Dreischor werd uit een op de parkeerplaats aan de Lage- weg geparkeerd bestelbusje een ki-at met kleding weggeno men. BRUINISSE - Uit een op een parkeerterrein aan de Hageweg bij Bruinisse geparkeerd staande auto is donderdag een aan tal cd's gestolen. Ook een schooltas met inhoud werd uit de auto ontvreemd. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. MIDDELBURG - Het treinverkeer tussen Goes en Middel burg heeft gisteren twee uur stil gelegen doorbrand in een ka- belkast tegen een portaal bij de Arnebrug. De Brandmelding kwam omstreeks half één binnen. De stadsgewestelijke brandweer heeft voor het blussen de stroom van de bovenlei ding laten uitzetten. Omstreeks half drie kwam het treinver keer weer op gang. Het treinvak aan de zijde van het Middelburgse stationsgebouw bleef de rest van de dag ontoe gankelijk zodat de schade hersteld kon worden. De brand ontstond toen de constructie op de trein die contact houdt met de bovenleiding, tegen een portaal botste. Die sta len boog waarover de leidingen lopen, kwam daardoor onder spanning te staan. Een van de kabels in de kast aan dat por taal vatte vlam. De brandweer kon voorkomen dat ook de bo venleiding doorbrandde. De verbinding tussen de trein en de bovenleiding wordt bijna altijd ingetrokken op een draaibrug omdat daar geen bovenleiding is. Voorbij de brug wordt de constructie er weer tegenaan gezet. Daarbij ging het gister middag mis. De brandweer vermoedt dat er iets is omgebo gen. MIDDELBURG - De schuif in de nieuwe fietstunnel bij het station in Middelburg werkt goed. Het waterschap Zeeuwse Eilanden testte de schuif gisteren omdat die bij zware storm en hoge waterstanden er voor moet zorgen dat Middelburg droog blijft. Het waterschap heeft verschillende keren de 6,3 ton wegende schuif open en dicht gezet. Daarbij is gekeken of die goed af sluit en of het hydraulische systeem naar behoren werkt. De kanaaldijk, waar de tunnel doorheen loopt, is een 'secundaire waterkering'. Deze waterkeringen zijn bedoeld om bij over stromingen de schade beperkt te houden. MIDDELBURG - Hoefgetrappel door de oude straatjes rond de Abdij van Middelburg. Versierde paar den die koetsjes voorttrekken met rijders in Zeeuwse klederdracht. Af en toe luid gejuich en het geklet ter van de ijzeren ringen op de stenen. Dat schouwspel was gisteren te zien en te horen tijdens de druk bezochte zesenveertigste Folkloristische Dag in Middelburg. foto Ruben Oreel I HnnrAli Pankow I BENESSE - De strijd tegen de j compensatielocaties voor ver plaatsing en uitbreiding van I recreatieterreinen lijkt te ver harden. In zijn reactie op het voorontwerp-bestemmings- I plan voor de locatie Rampweg I omschrijft beeldend kunste naar Jan van Munster, tevens initiator van het kunstgebouw Plus Min in Renesse de gemeen te Schouwen-Duiveland als j cultuurbarbaar'. I Van Munster zegt zeven jaar ge- I leden tot de bouw van Plus Min j te hebben besloten na de toezeg ging van het gemeentebestuur dat het omliggend gebied met een agrarische bestemming al- tijdopenzou blijven. Die ruimte van het polderlandschap er- vaart Van Munster als essentiële I inspiratiebron zowel voor zijn eigen werk als voor de kunste naars die hij in de gelegenheid stelt in zijn atelier te werken en te exposeren. Hij stelt vast dat kwaliteitsver betering hoog in het vaandel staat bij de gemeente waar het grotere campings en grotere staanplaatsen betreft, met als gevolg meer asfalt en meer toe risten. Van Munster vraagt zich echter af wat deze gemeente de recreant eigenlijk te bieden heeft als de zon niet schij nt,Er is op Schouwen-Duiveland geen bioscoop, geen theater, geen museum voor hedendaagse of oude kunst. Als particulier OUDDORP -Hetmandoline/gi taar duo Amuse-oreille geeft dinsdag 16 juli een concert in de Doopsgezinde kerk in Ouddorp. Martine Sikkenk (mandoline) enNelleke ter Berg (gitaar) spe len onder meer werken van Via- valdi, Beethoven en Capponi. De organisatie van het optreden is in handen van Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee. Het concert begint om 20.00 uur. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Voor re creanten die in Brouwershaven vertoeven, is het ongetwijfeld aardig om te weten te komen hoe die grote Sint-Nicolaaskerk ooit tot stand is gekomen, welke restauraties en aanpassing er in de loop der ecuwen hebben plaatsgevonden, welke functies het stadhuis nog meer heeft ge had. Maar naast recreanten, we ten vaste bewoners natuurlijk ook niet alles over hun woon plaats. Die overwegingen deden ama teurhistorica Betty Blikman- Ruiterkamp besluiten een klankbeeld van circa een uur over Brouwershaven te maken om te kunnen tonen aan ieder die het zien wil. De commissie Sint-Nicolaaskerk is enthousi ast over het resultaat en nodigde Blikman uit het klankbeeld di verse keren te komen vertonen deze zomer in de kerk. De belangstelling blijkt groot, zowel van bewoners als toeris ten. De Sint-Nicolaaskerk beeldend kunstenaar vecht ik deze manier van 'kwaliteitsver betering' aan", luidt zijn reac tie. Hij ziet de unieke kracht van zijn Plus Min gebouw teniet gaan als de naastgelegen com pensatielocatie aan de Ramp- weg wordt gebruikt voor caravans afkomstig van de ge saneerde terreinen in het na tuurgebied verderop in de West hoek. Van Munster bestrijdt heftig dat het te laat zou zijn om de plan nen alsnog bij te stellen. Volgens hem is er alleen nog maar een Raamplan voor de herinrich ting van Schouwen-West en moeten procedures voor be stemmingsplanwijzigingen en bouwvergunningen nog worden gestart. Ook de Stichting Schoon Genoeg heeft inmiddels een schriftelijke reactie ingediend tegen het voorontwerp-bestem mingsplan compensatieloca ties. Evenals tijdens de hoorzit ting kortgeleden verwijt Schoon Genoeg de gemeente daarin een versnipperd beleid te voeren. De plannen beperken zich nu tot de aanleg van recrea- tiebedrijven en dat staat haaks op de immer bepleite integrale aanpak, volgens deze stichting die strijd voert om behoud van het open polderlandschap. Loskoppeling Schoon Genoeg signaleert een groot gevaar door de loskoppe ling van diverse plannen ten be hoeve van een zo vlot mogelijke afwerking van de procedures. De voor de recreatie beoogde gronden zijn al aan de toekom stige ondernemers toegewezen, terwijl bijvoorbeeld in de Burgh- en Westlandpolder veel plannen nog afhankelijk zijn van grondverwerving. Volgens Schoon Genoeg schuilt daarin het gevaar dat enerzijds gesa neerde bedrijven mogelijk geen vervangende ruimte kan wor den geboden, terwijl elders niet- gesaneerde bedrijven hun min der urgente plannen voor kwali teitsverbetering wel kunnen doorvoeren, of zelfs gewoon kunnen uitbreiden. krijgt ruime aandacht in ver haal en diavertoning die Blik man hen presenteert. Verder ho ren zij over het ontstaan van Brouwershaven nadat Floris V in 1286 van Jan van Renesse een strook grond had gekocht om hier 'een dorp' te stichten. De exacte datum waarop Brouwer shaven stadsrechten verkreeg, is niet bekend. In 1477 staat de ze plaats in een officieel docu ment plotseling als 'stad' ver meld. Een stad met ambities om flink te groeien zo mag veron- dersteld worden, volgens Blik man, gezien de omvang van die grote kerk. Overigens deden kerken destijds ook dienst als begraafplaats en daar de aan koop van die graven flink wat geld opleverde, werd daar veel ruimte voor gereserveerd. Ook in de tuin rondom de kerk herinneren grafstenen aan een ver verleden. Een gedichtje op één van die stenen getuigt van een tragedie. Het betreft het graf van Kaatje Lokker die op 21-jarige leeftijd door een ver bitterde, afgewezen minnaar- door een schot uit zijn geweer om het leven werd gebracht. De dader werd veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. Het klankbeeld biedt de toe schouwers verder een ruime in druk van het monumentale stadhuis dat ooit in twee delen werd gebouwd. Van het arres tantenhok in de kelder wordt het publiek via de vroegere Vierschaar, de raadzaal en de burgemeesterskamer meegeno men naar de zolder van het pand. Ook de beroemde zoon van de smalstad, Jacob Cats, komt ruim aan bod in dit klank beeld. Verder komt de toeschou wer te weten wat de term smal stad nou eigenlijk inhield. Het is een stad die geen eigen zetel had in Provinciale Staten. Blikman maakte eerder al klankbeelden van Duiveland, Zierikzee en de Westhoek van Schouwen. Een vijfde een diaserie over de dor pen Dreischor en Noordgouwe is in voorbereiding. Het klank beeld over Brouwershaven wordt nog vertoond op 24 juli, 7 en 21 augustus en op 4 septem ber. Aanvang 20.00 uur. door Famke van Loon STELLENDAM - Zowel onder bestuurders als bewoners van Goeree-Overflakkee heerst nog veel scepsis over het natuuront wikkelingsproject Delta Na tuur. De angst bestaat dat met het terugbrengen van de getij dewerking op het Haringvliet de veiligheid in het geding komt en dat de landbouw (opnieuw) een zwaar offer voor natuuront wikkeling zal moeten brengen. Volgens G. van der Slikken van de Vereniging Natuurmonu menten wordt deze scepsis gro tendeels gevoed door misstan den. Met de uitvoering van de natuurplannen wordt de veilig heid van de bewoners geenszins in de waagschaal gelegd en wor den de boeren ruimschoots (fi nancieel) gecompenseerd, zo benadrukte hij. Gezien de gela ten reacties zal het ontwikke lingsplan nog het nodige over leg en masseerwerk vergen. Nederland heeft de afgelopen vijftig jaar in rap tempo veel na tuurgebieden opgeofferd aan woningbouw, industrie en land bouw in het kader van de econo mische voortuitgang. Naast dit verlies (ongeveer vijftig pro cent) is de natuur te veel ver snipperd geraakt, vindt het Mi nisterie van Landbouw, Natuur en Visserij. De overheid wil daarom in heel Nederland nieu we natuurgebieden ontwikke len. De projectgroep Delta Na tuur wil in het gebied tussen de Kop van Goeree en de Biesbosch tot 2010 drieduizend hectare nieuwe natuur aanleggen; bijna éénderde (950 hectare) staat ge pland op (de noordrand van) Goeree Óverflakkee. Advertentie Maar Goeree-Overflakkee staat niet te trappelen om de nieuwe natuurgebieden op het eiland te realiseren, zo bleek deze week tijdens een informatiemarkt in het Expo Haringvliet in Stellen dam. Met name het slotdebat werd door de toehoorders en be stuurders aangegrepen een aan tal kritische kanttekeningen bij de plannen te zetten. Veiligheid Omdat de natuurontwikkeling gepaard gaat met de terugkeer van getij op het Haringvliet vre zen bewoners dat de veiligheid op het spel staat. De landbou wers waarschuwen voor de ge volgen voor de oogst wanneer bij droogte zoute kwel optreedt en zetten tevens vraagtekens bij de hoogte van de financiële compensatie, wanneer zijn hun 'goede landbouwgronden' ver- MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Vlissingen had zich een mooier verjaardagsca deau kunnen wensen. Op de dag van zijn verjaardag hoorde de man gisteren bij de rechtbank in Middelburg achttien maanden cel tegen zich eisen wegens dea len in harddrugs. Hij had het er volgens officier van justitie A. Flikweert dan ook naar gemaakt. In zijn wo ning in het hart j e van Vlissingen kwamen sinds vorig jaar sep tember met grote regelmaat ver slaafden aan de deur. „Er was sprake van forse handel", stelde de officier. Hij relateerde de eis aan de dealersperiode van acht maanden, de omvang en het strafblad waaruit bleek dat hij eerder voor drugsdelicten was veroordeeld. Raadsman E. Smit zag het ge nuanceerder. „Hij is zelf gebrui ker en bemiddelde wel eens." De strafpleiter zag meer in het ad vies van de reclassering dat een deels voorwaardelijke straf voorstelde. Daaraan zou volgens hem een werkstraf gekoppeld kunnen worden. Uitspraak 24 juli. kopen. De vertegenwoordiger- van Natuurmonumenten, Van der Slikken, probeerde het wan trouwen weg te nemen. Wat be treft de komst van het zoute wa ter in het Haringvliet verzekert hij dat met de aanleg van het zoetwaterkanaal de boeren al tijd zeker zijn van zoet water. Ook is er genoeg geld om de be woners van de gebieden te com penseren: in totaal heeft het Rijk ruim 150 miljoen euro opzij gelegd voor Delta natuur. „En het is een misvatting dat de vei ligheid in het geding is." Ondanks deze verzekeringen blijft Goeree-Overflakkee scep tisch over het Delta Natuur project. Temeer omdat het niet de eerste - en zeker niet de laat ste - keer is dat delen van het ei land op de nominatie staan voor ontwikkeling van nieuwe na tuur. door Piet Kleemans RENESSE - De VVD-fractie binnen de Schouwen-Duive landse gemeenteraad is boos en teleurgesteld. Het college van burgemeester en wethouders weigert de sluitingstijden van cafés en disco's in Renesse te verruimen. De WD, gesteund door de ondernemersvereni ging, is al jaren voorvechter van de gewenste verruiming. Het besluit van het college om voor wat betreft de sluitingstij den in Renesse voorlopig alles bij het oude te laten, hetgeen inhoudt dat alle uitgaansgele genheden er om 02.00 uur- hun deuren moeten sluiten, heeft volgens WD-fractievoorzitter A. Verseput tot veel onrust en gemor onder horeca-onderne- mers geleid. Verseput vindt net als de gisteren uit frustratie afgetreden voorzitter van STREEKACTIVITEITEN: BROUWERSHAVEN - Markt, 20.00 uur: Optreden The Kings of Cool en Biteabit; St. Nicolaaskerk, 20.00 uur: zomercon- cert met Noortje van Middelkoop en Mar tin Mans; OOSTERLAND - De Saele, 19.30 uur. Openlucht concert Oosterlands fanfare; 13 en 14 juli 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A.W. Audier, Noordgouwe, tel. (0111 401480. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-zat. 08.00 uur: M. Leenhoutsen J. J. Roth, Dijkstraat32, Scharendijke, tel. (0111) 691280 zat. 08.00-zon. 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel.(0111)651861, zon. 08.00-ma. 08.00 uur: J. L. Flach en S. W. H. M. Simons, J. van Renesseweg 6, Renesse, tel. (0111 461280. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: de Stichting Horeca Renesse C. Dogger de momenteel ge hanteerde sluitingstijd van 02.00 uur niet meer van deze tijd. De angst van het college dat ver ruiming van de sluitingstijden alle inspanningen van de laatste jaren om van Renesse weer een gezellige en veilige badplaats te maken teniet doet ziet Verseput als koudwatervrees. „Zo ingrij pend is het nou ook weer niet. We praten over zes zaterdagen waarop de horeca een uur lan ger open zou mogen zijn. Ik be grijp niet waarom het niet bij wijze van experiment toege staan wordt. Uitgaanspatroon De geboren en getogen Renesse- naar Verseput volgt het uit gaansleven in de badplaats van zeer dichtbij. Hij pleitte als WD'er en (toen nog) voorzitter- van de ondernemersvereniging een jaar geleden al voor ruimere sluitingstijden. Hij stelt dat het uitgaanspatroon duidelijk aan het veranderen is en voorspelt dat jongeren langzaam maarze ker Renesse de rug toe gaan ke ren als niet op dat veranderende patroon ingespeeld wordt. „En mochten die ruimere sluitings tijden verkeerd uitpakken dan is de horeca hier in Renesse de eerste om te zeggen dat men weer terug moet naar een slui tingstijd van 2.00 uur. A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. (0111)482120. Tandartsen: F. v. d. Vliet, Oude Haven 51, Zierikzee, tel.(0111)416190. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) centrale redactie 310 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet wvwv.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Muziek Theater Dans Poezie www.zonnemaire.com tel. 0111-401203 zobu vers euronetn 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 35