2 toove Europees geld voor toeristenpas Fijn heen en weer nu 't nog kan Voordeel Wethouder dagje sluismeester Net op zoek naar een andere internetprovider? Dode en gewonde bij verkeersongeluk Kneipp Voetvakantietasje helpt je op internet zeeuwse almanak Verwondering Voor zomer 2003 duidelijkheid over haalbaarheid promotiemiddel Vandalen actief in Vlissingen VAKANTIE VA KA NT IE VA KA N TIE 'Wat krijgen we nou?' PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 12 juli 2002 Advertentie Sommige gratis internetproviders stoppen met gratis. 1 2move niet. 12move is gratis en blijft gratis. In de Consumentengids van juni 2002 kwam 12move zelfs als de allergoedkoopste gratis internetprovider uit de test. Stap daarom over op 12move. Registreren is héél makkelijk en je internettikken worden overzichtelijk afgerekend via je telefoonrekening. Ga snel naar www.12move.nl of haal een gratis cd-rom bij Shell. Die tweeënhalf jarige peuter in dat Bevelandse dorp komt graag bij zijn grootouders. Die houden er in verscheide ne opzichten wat andere ge woonten op na dan zijn vader en moeder. Hij neemt er met milde verwondering kennis van. Laatst werd het hem evenwel te gek toen hij bij zijn grootouders mocht blij ven eten. Opa en oma vouw den vroom de handen en slo ten de ogen voor het gebed dat zij voor het eten gewend zijn uit te spreken. Hun gast vond het wat al te lang duren. Hij beëindigde de bede daar om abrupt met een luid: Wakker worden!" Stratenmakers uit Breda genieten van een biertje op de veerboot, op de terugweg van hun werk in Sluiskil. foto Peter Nicolai. door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Een 26-ja- rige man uit Rockanje is in de nacht van woensdag op donder dag bij een verkeersongeluk op de N57 bij Scharendijke om het leven gekomen. Een 27-jarige plaatsgenoot liep letsel aan schouder en borst op. De man uit Rockanje reed om streeks tien over half een met zijn auto over de N57 in de rich ting van Ouddorp. De politie vermoedt dat de bestuurder schrok nadat hij uiterst rechts van de weg over de wegmarke ring reed. De autobestuurder probeerde zijn koers te corrige ren, maar kwam bij die manoeu vre in de berm links naast de weg terecht en raakte de contro le over de auto kwijt. Het voertuig sloeg vervolgens verschillende malen over de kop en kwam uiteindelijk honder den meters verder op de kop van de Brouwersdam tot stilstand. De bestuurder werd uit het voertuig geslingerd. Na een zoekactie van brandweer, am bulancepersoneel en enkele voorbijgangers werd het li chaam van de reeds overleden 26-jarige man aangetroffen. De passagier in de auto, een 27- jarige man uit Rockanje, werd met verwondingen aan schou der en borst overgebracht naar het Van Weel-Bethesda-zieken- huis in Dirksland. De auto raak te bij het ongeluk totaal ver nield. VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van woens dag op donderdag een spoor van vernielingen achtergelaten in de Vlissingse binnenstad. Auto's werden zwaar bescha digd bij het Scheldeplein en de Spuikom. Een grote haspel met leidingen is bij het Stadhuis plein de weg opgerold en enkele bloembakken moesten het ont gelden. Op de Spuikom werd de ruit van een bushokje kapotge slagen. In de Walstraat werd een winkelruit vernield en een bloembak leeggegooid. HoorFamke van Loon ZIERIKZEE - Schouwen-Dui- veland heeft van de Europese Commissie 152.100 euro gekre gen om onderzoek te doen naar de haalbaarheid van de toeris tenpas. Dat is ruim 17.000 euro meer dan waar de gemeente opgehoopt en om gevraagd had. Hoewel de toekenning van de Europese bijdrage al langer in de lucht hing, is wethouder G. van de Velde-de Wilde opge lucht dat de kogel door de kerk is. „Ook voor oud-collega's is het ieuk te zien dat het daad werkelijk realiteit wordt." Over een jaar willen gemeente en toe ristische bedrijven in beeld heb ben of de 'Schouwen-Duive- land Pas' kans van slagen heeft. Met de toeristenpas of Schou- wen-Duiveland Pas, zoals die vorig jaar door toenmalig wet houder G. van der Salm is be dacht, wil Schouwen-Duive- land meerdere vliegen in één klap slaan. Voor de gemeente moet de pas zorgen voor een ef ficiëntere inning van de toeris tenbelasting, waaraan ook de dagjesmensen meer gaan mee betalen. Met de voordelen die de kaart zal bieden - korting in winkels of fietsverhuur of gratis museumbezoek - krijgen de on dernemers een promotiemiddel in handen. Daarnaast is de ver wachting dat de pas als gemeen schappelijk belang ook een bin dend effect zal hebben binnen de toeristische en recreatieve sector. Haalbaarheid Voordat de introductie van de toeristenpas in gang kan wor den gezet willen gemeente en re creatiesector eerst de haalbaar heid van het plan onderzoeken. Aan deze studie hangt een stevig prijskaartje (vorig jaar globaal geschat op 270 duizend euro). Nadat een individuele subsi die-aanvraag bij de Europese Commissie afketste heeft Schouwen-Duiveland in sa menwerking met Gent, Brugge, Oostburg en de provincies Zee land en Oost- en West-Vlaande ren een nieuw verzoek inge diend voor een zogeheten (Europese) Interreg 3 subsidie. In het kader van het project voor duurzaam toerisme en mobili teit heeft de gemeente een bij drage van 135 duizend euro aangevraagd. De Europese Commissie heeft dit verzoek nu ingewilligd: Schouwen-Duiveland krijgt 152.100 euro om de kansen van de toeristenpas in kaart te bren gen. In ruil voor deze bijdrage zal de gemeente de kennis, die tijdens het onderzoek wordt op gedaan, via bijeenkomsten moeten delen met anderen. Waarom de subsidie hoger is uitgevallen dan gevraagd weet wethouder Van de Velde (recre atie en toerisme) niet. Nadat de subsidie 'al een tijdje boven de markt hing', vindt de wethou der het voornaamst dat de toe kenning er daadwerkelijk is. Wanneer de gemeenteraad het gemeentelijk financieel aandeel in het project van 139.600 euro heeft vrijgemaakt eind augus tus kan het project snel daarna van start. Eisen De eerste aandacht zal komend najaar uitgaan naar het opstel len van een programma van ei sen, waaraan het onderzoek moet voldoen. Wanneer de stuurgroep, waarin de toeristi sche sector vertegenwoordigd is, en de gemeente deze heeft goedgekeurd kan de haalbaar heidsstudie zelf beginnen. Dit onderzoek zal ondermeer moe ten uitwijzen of de Schouwen- Duiveland Pas kans van slagen heeft, wat er bij de uitgifte van de kaart komt kijken en wat de uitvoering van het plan gaat kosten. Volgens projectleider E. Caspers is het de bedoeling de resultaten van de haalbaar heidsstudie volgend jaar kort voor de zomer in de vergadering van de gemeenteraad te presen teren. Tijdelijke sluiswachter Geluk volgt de gang van zaken in de Bruse sluis nauwlettend. foto Dirk-Jan Gjeltema door Andrea Bolle BRUINISSE - „Komt u maar naar de sluis", klinkt de stem van wethouder L. Geluk van de gemeente Schouwen-Duive land over de haven van Bruinis- se. Met wat aanwijzingen van de sluismeester opent ze de slui zen en sluit de brug voor het ver keer. De wethouder loopt een dagje stage op de brug van Brui- nisse. „Ik ben aangenomen van acht tot zes en de tijd vliegt", lacht ze. Dat Geluk gisteren een dag meekeek over de schouder van sluismeester M. Snel is niet zon der reden. De plannen voor een tweede brug in Bruinisse, die de provincie voor 1 juli 2004 wil realiseren, zitten in de porte feuille van de wethouder (ver keer en vervoer). „Ikkijkhoehet hier gaat met het openbaar ver voer, de politie, al het verkeers gedrag op de brug. Dan weet ik een beetje hoe het zit en wat hier gebeurt", aldus Geluk, 's Morgens is de wethouder nog een beetje schuchter voor al die bedieningspanelen en knopjes, „Want ik wil geen stoorzender zijn." Ze luistert aandachtig naar de uitleg van de sluismees ter over de werking van de brug en de problemen die zich voor kunnen doen. Snel vertelt dat je aan het vaargedrag al kunt zien hoe ervaren de schippers zijn. „Als ze aan willen meren in de sluis, doen zich wel eens paniek situaties voor. Dan draaien ze hun kont tegen de kolkmuur en liggen ze overdwars. Dan kun je wel gaan blèren door de micro foon, maar dat helpt niet." Als voor de vierde keer die och tend de sluizen openmoeten krijgt Geluk een kans. „Ze staat al te popelen", lacht Snel. De keuze om een boot die nog een eindje weg is, binnen te laten, is volgens Snel een belangrijk mo ment. „Neem je die mee of niet, want de brug mag maar tussen de zes en acht minuten open zijn. Nu kan de boot nog mee, maar als de auto's tot aan de windmolens staan niet meer." Advertentie) Complete Kneipp Voetverzorgingsset met verzorgende Voetcrème, verkoelende Voetspray en verfrissende Voetbadbruistabletten. Nu samen met een handig nagelborsteltje verpakt in een leuk vakantietasje. KNEIPP Gezond genieten voor lichaam en geest 'Profiteer tot en met 10 augustus van een fantastische actie bij C1000: bij aankoop van specta culaire zomeraanbiedingen, kunt u er een LEGO doosje bijkopen voor maar 0,50.' De allernieuwste LEGO. Nu bij C1000. door Jacques Cats Op een doordeweekse dag is Kloos- terzande een dommelend dorp. Het weekend is andere koek. Dan wordt er druk gestapt. Bestemming: de Cloos- terstraat. Het jonge volk komt van heinde en verre, als België en Beveland meegerekend mogen worden. Zij hou den het dommelende dorp wakker. Dat de PSD straks niet meer tussen Perk- polder en Kruiningen heen en weer vaart, is aan de ene kant een ramp maar aan de andere kant een zegen, vat de man in het geruite hemd bondig samen. Hij voert een zeis met zich mee. Maar aangezien hij een neiging tot corpulen tie vertoont, kan het Magere Hein niet zijn. De man weet alles van het week- endlawaai. Hij woont gelukkig aan de andere kant van de Cloosterstraat, net buiten de looproute. Zo blijft hem bon ken op ramen en deuren door voorbij trekkende, lallende lieden bespaard. „Daar moet je niet flauw over denken", zegt de buurtbewoner, losjes op zijn zeis leunend. „Je zult het maar treffen als je net in slaap bent.De man kent een stel dat er voor is verhuisd. „Die kwamen uit Rotterdam en dachten hier rustig te zitten. Nou, dat viel tegen. Kloosterzande als uitgaansoord, dat dateert uit de tijd dat een horecaman als eerste in de omgeving met een zwe vende dansvloer op de proppen kwam. „En daar kwamen ze allemaal op af." Daarna zijn er een stuk of wat cafés bij gekomen. Het is al wel wat minder ru moerig dan eerst, moet de man toege ven. Nadat de bootdienst is opgeheven zal het een eind afgelopen zijn met de herrie, verwacht hij. „Maar dan zitten we ook meteen in een uithoek. Straks wonen hier alleen maar gepensioneer den. Want wat hebben jonge mensen dan hier nog te zoeken?" Dit is de laatste zomer dat er een leuk tochtje gemaakt kan worden met de PSD-vloot. Laten we dus maar vaak fijn heen en weer gaan. Het liefst met de Prinses Christina, die is niet zo modern. Je hoeft niet op knoppen te drukken om deuren te openen en met die donkere betimmering lijkt het net een varend bruin café. Bij het leunen over de rai ling is er mooi gelegenheid om met een autosleutel of ander puntig voorwerp je naam toe te voegen aan de reeks die al door vele anderen in het metaal is ge kerfd. 'Linda was here' al in 1985. En zouden Mariene en Arend samen nog wat hebben? Iemand kreeg kennelijk honger van het uitzicht, getuige het op schrift 'Pizza'. Er valt aan boord nog meer te lezen: 'Hier niet spuiten'. Is dit een waarschu wing aan junks? Bij de veiligheidsvoor schriften staat genoteerd dat driemaal ding-dong door de intercom voor de be manning het algemeen alarmsein is. Het enige onheilspellende signaal komt tijdens de reis van het cardeck, waar een auto-alarm afgaat. Hoe ver trouwd klinkt even later het schuren van de boot tegen de beschoeiing van de fuik bij Kruiningen, waarna je even zachtjes heen en weer wordt geschud. Vriendelijk volk Het valt, de W-lijn volgend, op hoe vaak je onderweg welkom wordt gehe ten. Is het geen gemeente, dan zijn het wel de Onderweg Kerken. En wat een vriendelijk volk toch in dit gewest. Op een viaduct staat zelfs een jongetje te zwaaien naar het verkeer dat beneden op de weg onder hem door suist. Maar voor hetzelfde geld houdt die zwaaien de hand een stoeptegel omklemd. Op zo'n moment kan een automobilist in een gesloten wagen zich intens verheu gen niet zo'n sportieve cabrioletrijder te zijn. De mosselen zijn er weer, maar wat we ten we van de ontstaansgeschiedenis van de cultures. Een tentoonstelling in het VW-kantoortje in Yerseke praat je voor 1 euro bij. Zo valt te lezen dat Yerseke rond 1900 de positie als cen trum van de mosselhandel van Philip pine overnam. Foto's geven aan hoeveel handen destijds aan de verwerking te pas kwamen, zoals bij het knippen van de mosselbaarden, het spoelen en het opzakken. In Antwerpen deden de mosselen ooit 35 centiem per kilo. 'On der geen voorwendsel mag een hogeren prijs verlangd worden', staat er bij. Het VVV-wezen te Yerseke heeft wel eens gepoogd een soort wadlooptocht uit te zetten naar het verdronken land van Zuid-Beveland. Maar daar heeft de archeoloog van de provincie een stokje voorgestoken. „Dat was balen", be kent de informatrice. Zij erkent dat er in het verleden veel is gestolen uit de verdronken dorpen. Spitters hebben materiaal doorverkocht aan het muse um Boymans van Beuningen in Rotter dam. Daar is zelfs een 'Reimerswaal- kelder' van ingericht, met veel potterie en pelgrimsinsignes. De lokale slogan 'Tholen, daar kun je niet omheen' moet nodig aangepast, vindt burgemeester Nuis. Dat moet, Nu de imagocampagne WELKOM IN ZEELAND zo'n geliefd thema is geworden volgen we in vier etappes de weg die de letter W uitstippelt op de provinciekaart. Vandaag dee'. 4 vanwege het vele moois dat er te zien valt, worden: 'Tholen, daar moet je so- wie-so doorheen'. En Tholen ligt niet in een uithoek, verkondigde de burge meester vorige week bij de wederop standing van het pontje AJ Polder-Zij- pe. „Ja, voor Middelburg misschien", sneerde Nuis richting provincviebe- stuur. De VW-dames in St. Maartensdijk rij ken gedienstig folders aan. Wordt het een wandeling door het natuurgebied van de afgedamde vroegere vaargeul de Pluimpot? Rondbanjeren in het schor ren- en slikkengebied van het Ramme- gors ten noorden van Tholen? Of op de fiets de Waterlandroute langs met on derweg een blik op elementen van de strijd tegen en het leven met het water. Een terras biedt gelegenheid om uit de folders een keuze te maken. Gelukkig is het terras overdekt zodat de hoosbui die even later losbreekt niet deert. De lucht kleurt grauw. Op het terras gaan de lampjes aan. Het is twee uur in de middag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 33