Geen animo voor referendum Galerie T exposeert tegenpolen Bejaarde pedofiel krijgt in hoger beroep forsere straf Schouwse kunstenares exposeert in Frans museum Trivla Quiz Duwboot vaart tegen pijler brug Sas van Gent Politie zoekt getuigen van dodelijk ongeval Belg rijdt veel te hard kunst cultuur door Maurits Sep Heeft het vorige kabinet met veel pijn en moeite een referendum in gevoerd - WD'er Wiegel lichtte de tweede Paarse regering zelfs beentje - schaft het nieuwe kabinet het weer af. Maar of het zo gemist zal worden? Sinds een half jaar mogen burgers zelf een referendum aanvragen, nog geen Zeeuw die er gebruik van heeft ge maakt. De enige serieuze poging sneu velde vroegtijdig. Op 1 januari ging de tijdelijke referend- umwet in. Tijdelijk, omdat de werking over drie jaar, in 2005, eindigt. De tus senliggende jaren zouden gebruikt worden om een definitieve referendum- wet door Tweede en Eerste Kamer te loodsen. CDA, LPF en WD zijn echter niet van plan de grondwet te wijzigen voor een volwaardig referendum, een volksraadpleging voordat de politiek een besluit neemt en waarvan de uitslag bindend is. In het regeerakkoord heb ben zij besloten het referendum af te schaffen. Lapmiddel Kritische kiezers zullen zich dus moe ten behelpen met het wel beschikbare lapmiddel: een op eigen verzoek te hou den volksraadpleging, nota bene ach teraf (corrigerend), dus als het politieke besluit al is genomen. Bovendien is de uitslag van dit correctieve referendum niet bindend, de politiek kan de uit spraak van het volk naast zich neerleg gen. Of het daaraan ligt, valt niet te zeggen, maar feit is wel dat in Zeeland nog geen raadgevend correctief referendum heeft plaatsgevonden. Eén keer was het bijna zover. In Veere, toen vorige maand besloten werd meer winkels vaker toe te staan op zondag open te zijn. Dat stuitte bij het streng gelovige deel van de Veer- se bevolking op protest. De achterban van de SGP verzamelde steun voor een volksraadpleging. De bezwaren van de SGP-fractie tegen een referendum waren echter groter dan die tegen de zondagsopenstelling. De partij overweegt nog wel langs andere, min der zware wegen de verruiming van de winkeltijden terug te draaien. Dichter bij een raadgevend correctief referendum is Zeeland niet geweest. Het zou zeer wel te maken kunnen heb ben met de inhoud van de besluiten. De bevolking van Goes bijvoorbeeld, had zich nog eens kunnen bemoeien met de parkeerverordening, de gemeentelijke basisadministratie en de algemene SAS VAN GENT - De brug bij Sas van Gent liep donderdag morgen omstreeks twee uur schade op doordat de Neder landse duwboot Phoenix tegen een pijler aanvoer. De met kunstmest geladen duw boot liep vlak voor de bocht uit zijn roer, omdat de stuurauto- maat tweehonderd meter voor de brug uitviel, verklaarde de schipper.Een aanvaring was niet te voorkomen. De Phoenix liep geen schade op, maar aan de brug ontstond op het eerste ge zicht aanzienlijke schade. Rijkswaterstaat eist een borg stelling van 450.000 euro. „Het precieze schadebedrag is nog niet aan te geven. Maar er moet een paal worden vervan gen en er zitten gaten in houten schotten en betonwerk. Dat herstel aardig in de papieren loopt, staat vast", meldde hoofd onderhoud en verbeteringen J. Cappon van de dienstkring Zeeuws-Vlaanderen van Rijks waterstaat. Reparatie zal niet tot hinder voor het wegverkeer over de brug leiden. De Phoenix blijft voorlopig aan de steiger in Sas van Gent. De schipper kreeg al een bekeuring van de waterpolitie omdat de duwboot in bloktijd voer en vier uur te lang had doorgeva ren. SEROOSKERKE (W) - De poli tie Zeeland is op zoek naar ge tuigen van het dodelijk ongeval op de Kadetweg in Serooskerke dat dinsdagochtend gebeurde. In de bocht bij de molen raakte een automobilist uit Middel burg op de linker weghelft. Een 35-jarige motorrijder uit Nieu we Tonge kwam frontaal met de auto in botsing en overleed ter plaatse. Een 34-jarige motor- rijdster raakte gewond. Mensen die iets gezien hebben worden verzocht zich te melden bij het politiebureau in Seroos kerke of via telefoonnummer 0900-8844. vrijdag 12 juli 2002 door René van Stee CADZAND - Een zeventigjari ge inwoner van Cadzand is door het Gentse hof van beroep ver oordeeld tot drie jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. Hij is ook voor vijf jaar uit zijn burger-rechten ontzet. Hij kreeg de straf wegens zes pogingen tot ontvoering van meisjes tussen de twaalf en zeventien jaar. De man bood hen voor tien minuten seks tweeduizend frank aan. Geen van de meisjes ging op de voorstellen in. De strafmaat voor de oorspron kelijk uit Duitsland afkomstige man was veel hoger dan bij een eerdere veroordeling door de correctionele rechtbank in le per. Toen kreeg hij in februari drie jaar voorwaardelijk, een boete van 1600 euro en ontzet ting uit zijn burgerrechten voor vijf jaar. De strafmaat was mil der dan gebruikelijk omdat de man een blanco strafblad had en de rechtbank ook rekening hield met zijn leeftijd. De Duitser lichtte in leper een aantal antiquairs op. Toen hij voor die feiten werd opgepakt, bleek hij een pakket kinderpor no in zijn auto te hebben. De po litie legde toen meteen de link naar de kinderlokker die de streek onveilig maakte. De man zat sinds eind mei vorig jaar op gesloten. Na de uitspraak in le per mocht hij de gevangenis ver laten, waarna hij in Cadzand terugkeerde. Geen acties Het bevreemdt de Cadzandse dorpsraadvoorzitter J. Voer man dat de pedofiel vrij in het dorp kan rondlopen terwijl hij tot een forse straf is veroor deeld. Verdere conclusies wil de dorpsraadvoorzitter hieraan niet verbinden. Ook is er vol gens hem geen commotie in het dorp ontstaan. „De rechterlijke macht heeft beslist en daaraan moeten wij ons conformeren. We zijn uiteraard niet blij dat hij weer in Cadzand rondloopt, maar het zij zo. Als hij zich rus tig houdt, is er niks aan de hand", aldus Voerman. Hij ver wacht niet dat er verdere act» zullen worden ondernomen 01 de man uit het dorp weg te kri gen. E. Boot van het parket in Mie delburg zegt niets van de vei oordeling van de Duitser te we ten. Er is door de Belgisch justitie ook geen verzoek tot uil levering gedaan. „Hiermee i het geen zaak voor ons. Zodr een verzoek er komt, volgt ee procedure", aldus Boot. Evenal de persvoorlichter van he Gentse hof (F. van der Zip verwacht ze dat de veroordeeld Duitser wordt opgepakt zodr hij België binnenkomt. THOLEN - Een veertigjarig man uit het Belgische Deurne 1 gisteren aangehouden wegen te hard rijden. De man reed ove de Oesterdam 160 kilometerpe uur waar 70 is toegestaan. De auto werd in beslag genome: en zijn rijbewijs ingevorderd- Advertentie t aïde\< Grote drukte in het stembureau, toen Koewacht vorig jaar mocht stemmen over de gemeentelijke herindeling. foto Peter Nicolai V olksraadpleging plaatselijke verordening. Geen contro versiële onderwerpen. Maar ja, over be sluiten die vaak wel weerstand oproe pen, zoals bestemmingsplannen en verordeningen voor belastingen, mag niet eens een referendum worden ge houden. De provincie heeft tot op heden vijf be sluiten referendabel gesteld: de alge mene subsidieverordening, een subsi dieverordening voor vuilwatertanks aan boord van plezierschepen, twee verkeersbesluiten (openbaar vervoer en verkeersveiligheid) en, deze week, de nieuwe duiksportverordening. Niet een keer voelde iemand de aanvechting handtekeningen te verzamelen. In dat laatste schuilt wellicht een ande re reden voor het ontbreken van belang stelling voor het referendum. Er wordt nogal wat steun geëist. Voor een volks raadpleging over een besluit van de provincie zijn bij het eerste verzoek 923 steunbetuigingen nodig, en bij het tweede 13.830. In Goes gaat het om eerst 191 sympathisanten en vervol gens 1908. Als dat lukt, mogen alle keizers binnen vier maanden naar de stembus om hun mening te geven over het gewraakte be sluit. Dat kan alleen gewijzigd worden als een meerderheid van de stemmers tegen is. En die meerderheid moet dan ook nog eens dertig procent van van alle kiesgerechtigden omvatten. Om een be sluit van Provinciale Staten terug te draaien, zijn derhalve 82.976 tegen stemmen nodig. De drempels voor een raadgevend correctief referendum zijn aldus talrijk en hoog. Initiatief Tegenover het raadgevend referendum staat het raadplegend referendum: dan neemt de politiek zelf het initiatief de mening van haar kiezers te vragen. Daarmee heeft Zeeland wél ervaring opgedaan. In Koewacht ging de bevol king vorig j aar naar de stembus om zich uit te spreken voor aansluiting" bij Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen danwel Oost- Zeeuws-Vlaanderen: het werd het mid den. De Koewachter raadpleging was het eerste en enige referendum in Zee land. 'Over zee over land' van Magda Luttikhuizen door Jan Dirk van Scheyen MIDDELBURG - De schilderij en van Magda Luttikhuizen ('s-Hertogenbosch, 1949) heb ben een wonderlijke composito rische structuur. Ze zijn opge bouwd uit fragmenten die samen een geheel vormen. Ver schillende vlakken met elk een eigen, op zichzelf staande af beelding schuiven langs en over elkaar. De horizonten op deze vlakken verspringen; de ene is laag op het doek getrokken, de andere hoog. Die wisselende perspectieven versterken alleen maar de suggestie dat je naar meerdere schilderijen kijkt bin nen één schilderij. Dit visuele spel voltrekt zich binnen een ge penseeld raamwerk. Je kijkt vanuit een denkbeeldige bin nenwereld naar een buitenwe reld die zich ontvouwt binnen vier sponningen. Magda Luttikhuizen gebruikte voor haar doeken acrylverf. Ze heeft ook stukjes stof in haar schilderijen verwerkt, die de doeken een enigszins weerbars tige aanblik geven. We zien landschappen, stranden, paal hoofden en roerloze vrouwen gestalten die met hun rug naar de kijker staan. Luttikhuizen heeft fragmenten van eigen ge dichten in de schilderijen ver stopt. Ze heeft ernaar gestreefd om, los van de betekenis van de woorden, deze letters een func tie in het beeld te geven. Haar kleurgebruik is evenwich tig en zeker niet fel, eerder ge dekt en aards. De kleuren vallen op zonder opdringerig te zijn. Opmerkelijk is de manier waar op zij met vernuftig gebruik van witte verf details van haar schil derijen in het oog laat springen door een stralende lichtinval. Luttikhuizen is een kunstenaar die zelfbewust een stemmige wereld creëert. Ze exposeert tot en met 27 juli in de Middelburg se Galerie T. Edelstenen Galerie T toont daarnaast olie verfschilderijen en beelden van Sjer Jacobs (evenals Luttikhui zen een vertrouwde gast in deze expositieruimte), olieverfschil derijen van Ton Bouchier en monoprints van Onno de Graaf. De laatste vormt met zijn explo sieve kleurenweelde de tegen pool van Luttikhuizen. De monoprints van De Graaf, ver vaardigd met inkt, waterverf en krijt, vergelijkt eigenaresse Lia Hector van Galerie T met edel stenen. „Net als bij een edel steen, verschijnen er wanneer je er naar kijkt steeds opnieuw verrassende nieuwe kleuren." Evenals Luttikhuizen vergt On no de Graaf van de beschouwer dat die het getoonde langdurig op zich laat inwerken. Luttik huizen roept vooral een gevoel van harmonie en verstilling op wanneer je er lang naar tuurt, Onno de Graaf biedt een speelse visuele ontdekkingsreis, waarin de ogenschijnlijke wirwar van kleuren en vormen langzaam maar zeker structuur, vorm en gestalte krijgt. Ton Bouchier levert een be scheiden bijdrage aan de tentoonstelling met enkele ge schilderde gestalten, die dispro portioneel zijn vormgegeven: mannetjes met kolosssde lijven en heel kleine hoofdjes. Het is grappig en innemend werk dat associaties oproept met het gro teske universum van een Fer nando Botero of een Niki de Saint Phalle. De drie schilderijen van Sjer Ja cobs vallen op door de manier waarop de maker onderliggen de zwarte verflagen vakkundig gedoseerd aan de oppervlakte van het schilderij laat scheme ren. De aanpak van Jacobs le vert werk op dat er fris en tege lijkertijd gepatineerd uitziet. Galerie T, Turfkaai 25-27, Mid delburg. Open: donderdag, vrij dag en zaterdag 11.00-16.00 uur en elke eerste zondag van de maand 13.00-17.00 uur. door Ali Pankow NOORDGOUWE - Wie tij dens de vakantie op zijn route naar het zuiden veertig kilo meter boven Parijs even van de hoofdweg afslaat en in het stadje Auvers sur Oise terecht komt, loopt de kans in het Absintmuseum aldaar een installatie van beeldend kun stenares Tien Heestermans uit Noordgouwe tegen te ko men. Heestermans ging in op de uit nodiging van de museumdi rectrice haar interpretatie van de tijd als eindeloze zee van dromen in te richten. Vijf jaar geleden exposeerde zij ook in het Absintmuseum met de installatie 'Le fée verte', oftwel de groene fee. Die titel verwijst naar de poëtische naam van de drank absinth, die voor velen zo lekker, ge vaarlijk en dus verleidelijk was. De contacten met het museum in Auvers sur Oise zijn geble ven en resulteren dit jaar in een tweede presentatie van Heestermans. Zij laat zich al geruime tijd in spireren door het begrip tijd en gebruikt een mengeling van materialen om haar fasci natie tot uiting te brengen. Bewerkte foto's van beroemd heden uit literatuur en ge schiedenis of mensen die voor haar richting bepalend wa ren, zijn kenmerkend in haar werk. Zij plaatst de portretten in ronde lijstjes die veiwerkt zijn tot een klok waarop de wijzers ontbreken en alleen de secon dewijzer nog aanwezig is. Een indringende manier om aan te geven dat het leven in secon den voorttikt in een eindeloze zee van tijd en dromen. Flarden tekst Andere manieren om vergan kelijkheid en inwerking van de tijd aan te geven, is de com binatie van flarden teksten en glas. Heestermans kiest daarvoor bijvoorbeeld gedichten van Huysmans en Baudelaire en verwerkt ze in wijnglazen of op een spiegelvlak. Een blik vanger in haar installatie is een klein soldaatje met een af geschoten been onder een gla zen stolp die parmantig zijn geweer heft. Deze tentoonstelling betreft een tweede aangepaste versie van de installatie 'Time, ocean of endless dreams' die rond de eeuwwisseling te zien was in de Bewaerschole in Burgh- Haamstede. Combinatie „Het gaat helemaal niet om melancholie", zegt Tien Hees termans op de vraag of ze het betreurt dat veel dingen zo vergankelijk blijken te zijn. „Met die combinatie van por- tretten en zee wil ik het einde loze van de tijd aangeven, maar meer als stimulans zo veel mogelijk met de beschik- j bare tijd te doen", aldus de kunstenares. De expositie maakte eerder dit jaar al deel uit van. de kunstmanifestatie 'Promena de dans Tart d'aujourd'hui' waarmee kunstorganisaties in Auvers wilden aangeven dat deze stad meer te bieden heeft dan de bekendheid als 1 laatste verblijf- en rustplaats j van Vincent van Gogh. De installatie van Tien Hees termans blijft, nu die manifes- ,1 tatie is afgerond, nog tot zon- dag 15 september te zien in het Absintmuseum in Auvers sur l| Oise. Met een foto van golven en portretten veiwerkt tot klok met alleen nog een secondewijzer geeft Tien Heestermans haar interpretatie van de tijd als eindeloze zee. BMpBBBs hieuw 'denksport 'ëiï Slechts i 1,9 5, Nieuw van Denksport: Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30