Vlaanderen weert grote kotters aan de pomp Euro toont verschil Met de wiedkever de vuulte te lijf Inzet roofwantsen tegen perenbladvlo wordt verder getest Groen op kavel Pik Milieubelasting Total nauwelijks gewijzigd 13 Vangst op alle vissoorten verboden in driemijlszone voor kust Lawaaioptocht Prins bezoekt Waterfabriek Architect herstel Abdij overleden Veel animo voor zomerstage Schilderijen in hotel Domburg vrijdag 12 juli 2002 rinorHarmen van der Werf OOSTENDE - Vlaanderen wil je driemijlszone voor de Vlaamse kust helemaal verbie den voor grote viskotters. Mo menteel geldt voor deze schepen al een verbod voor de visserij op tong en schol. Vlaams minister van Leefmilieu en Landbouw Dua wil dit regime uitbreiden tot alle vissoorten. Dua heeft haar voorstel gedaan om de ruim dertig Vlaamse kustvissers tegemoet te komen. Hun organisatie, de Vlaamse Vissersbond, heeft bij de minis ter op uitbreiding van het ver bod aangedrongen. „Omdat de kustvissers anders het hoofd niet boven water kunnen hou den", aldus bestuurslid L. Spe- gelaere van de Vlaamse Vissers bond. Aanscherping Het verbod dat in 1998 is inge steld voor het vissen op schol en tong, heeft volgens Spegelaere resultaat gehad. De visstand verbetert. Een aanscherping van het verbod zal naar haar mening de kraamkamers van vis direct onder de kust ten goede komen. „Wij vissen met onze schepen tot zeventig brutoton alleen 's avonds en 's nachts. Bij slecht weer blijven we al snel binnen. Jonge vis krijgt daar door voldoende rust." In de driemijlszone wordt nu nog door grotere kotters gevist ZOUTELANDE - Alle voorwer pen die herrie maken mogen vrijdag 19 juli uit de kast wor den getrokken voor een lawaai optocht in Zoutelande. Voor het tweede jaar houden Zoutelande Actief en evene mentenbureau Qui Vive de op tocht. Deze keer begint die na afloop van het kindertheater dat van 19.00 tot 19.30 uur in de Langstraat wordt gehouden. De stoet van herrieschoppers trekt door het centrum van Zoutelan de en wordt vergezeld door the atertypetjes. op kabeljauw en garnalen. Dat is afgelopen vanaf 31 december, als de Vlaamse Vissersbond en minister Dua hun zin krijgen. KRUININGEN - Over de akkers van biologische boer Alex van Hootegem bij Kruiningen kruipt sinds enkele weken een 'wiedkever'. Het gaat niet om een zeldzame diersoort en het heeft ook niks te maken met geestverruimende midde len. De wiedkever wordt ge bruikt voor de onkruidbestrij- ding. In de biologische landbouw vormt het verwijderen van on kruid een lastige, tijd en arbeid vretende, opgave. Bestrijdings middelen mogen niet worden toegepast: gif is in de biologi sche landbouw uit den boze. Al le 'vuulte' moet handmatig wor den aangepakt. Als vanouds met de schoffel en er zijn ook zo genaamde ligbedden ontwik keld. Van Hootegem, die voor het der de seizoen op zijn bedrijf van ongeveer honderd hectare bezig is met de omschakeling naar biologische landbouw, vindt de gangbare methoden niet erg handig. Schoffelen is weinig aantrekkelijk en de bestaande ligbedden zorgen voor veel schouder- en rugklachten en bovendien is daarvoor steeds een trekker met chauffeur no dig. Ligbedden Samen met de plaatselijke smid Aarnoudse kwam de Kruining- se landbouwer op het idee van een zelfrijdend wiedbed. „Met een krijtje hebben we op de be tonnen vloer van de schuur wat geschetst. Daaruit is het zelfrij dend ligbeddensysteem ont staan", vertelt Van Hootegem. Na twee weken ermee werken zijn de ervaringen positief. „De mensen kunnen er in een betere De Vlaamse Rederscentrale, die alle Vlaamse vissers vertegen woordigt, ziet niet zoveel in ver ruiming van het verbod. De houding op liggen. Rug- en schouderklachten zijn er niet meer." Het werktuig is gemaakt van aluminium en wordt aangedre ven door een elektromotor, die gevoed wordt door accus. Het voertuig maakt weinig lawaai en kan met joysticks worden be diend (snelheid, voor- en ach teruit, opzij). Er is plaats voor vier onkruidwieders. Ze liggen vrij comfortabel op kussens. De Vlaamse Vissersbond zou de zo ne 't liefst uitbreiden van drie tot zes mijl, maar, kijkt Spege laere vooruit, 'dat is toekomst- L wiedkever wordt niet in alle ge wassen ingezet, maar wel in on der meer cichorei, witlofpennen en winterwortels. De afstanden tussen de zaaibedden zijn speci aal afgestemd op de afmetingen van het werktuig. Zonne-energie Het liefst had Van Hootegem de wiedkever met behulp van zon ne-energie laten rijden, maar die optie bleek nogal duur te muziek'. Het departement voor zeevisserij is gevraagd de biolo gische gevolgen van een rui mer verbod te onderzoeken zijn. „Daarvoor moeten we nog eens een sponsor zien te vin den", zegt hij lachend. De 'uit vinder' is niet van plan patent op de machine aan te vragen. Hij ziet wel mogelijkheden voor een ruimere toepassing dan alleen onkruidbestrijding en noemt als voorbeeld het plukken van aardbeien. De naam voor het zelf rijdende ligbeddensysteem is door de medewerkers zelf verzonnen. Er en de visserij organisaties zijn om advies gevraagd. Dua zal daarna een officieel besluit nemen. is nog even gedacht aan eco- beatle, maar het werd uiteinde lijk toch wiedkever. Het appa raat wordt dinsdag 16 juli gedemonstreerd tijdens een veldbij eenkomst op het bedrijf van Van Hootegem (vanaf 19.30 uur). Er zijn dan ook andere bij zondere machines en werktui gen te zien. De bijeenkomst vindt plaats in het kader van het project Biologisch Ondernemen Zeeland. door Rinus Antonisse Vier man sterk naast elkaar op de buik vlak boven de akker; de wiedkever bli jkt een uitkomst bij het handmatig verwijderen van onkruid. foto Willem Mieras TERNEUZEN - Prins Willem-Alexander heeft gisterochtend een werkbezoek gebracht aan de Waterfabriek van Delta NV en Vivendi in Terneuzen. Op het terrein van Dow Benelux werd zijn interesse in de recycling en besparing van water ge voed. Voorzitter G. van Harten van de Raad van Bestuur van Dow informeerde de prins met name over het belang van Dow voor de samenwerking met Delta. Daarna kreeg Willem-Alexan der van algemeen directeur J. de Back van Delta gedetailleer de informatie over de werking van de installatie. Ook bracht hij een bezoek aan de controlekamer van de fabriek. De Back deelde de prins mee dat Delta een donatie van 25.000 euro zal doen aan de stichting Aqua for All. Deze stichting on dersteunt drinkwaterprojecten in ontwikkelingslanden. De Back benadrukte dat het voorzitterschap van W. van Gelder, commissaris der koningin, de band met Aqua for All een bij zonder tintje geeft. Vervolgens lichtte Delta-directeur H. de Kr a a het bijzonder de concept toe, waarbij Scheldewater wordt omgezet in indu striewater. MIDDELBURG - Architect Hans de Lussanet de la Sabloniè- re is dinsdag op 95-jarige leeftijd overleden. De Lussanet is vooral bekend geworden door de restauratie van de Abdij in Middelburg die onderzijn leiding werd uitgevoerd. Hij was in de jaren na de oorlog hoofdarchitect bij de Rijksgebouwen dienst. De Abdij in Middelburg werd verwoest tijdens een bombarde ment in 1940. De Lussanet coördineerde de restauratiewerk zaamheden. Hij kreeg de opdracht het 'rijksgedeelte' van de abdij te herstellen, dus alle gebouwen, behalve de kerken. Sa men met professor Berghoef ontwierp hij het gebouw voor de provinciale griffie. Het provinciehuis was twintig jaar na het bombardement klaar. In de jaren daarna werd nog gewerkt aan de gouver neurswoning en het Rijksarchief. De Lussanet werd geprezen om zijn bescheidenheid en zijn vermogen de sfeer van historische gebouwen bij restauratie werkzaamheden te kunnen behouden. De Lussanet wordt morgen in Den Haag gecremeerd. HEINKENSZAND - De belangstelling onder jongeren voor een weekje zomerstage lopen bij de gemeente Borsele blijkt zeer groot. Er zijn 161 aanmeldingen binnengekomen, terwijl er maar 53 stageplaatsen zijn. Vooral het meedraaien met burgemeester en wethouders scoort hoog. Maar liefst 23 jongeren gaven aan wel eens mee te willen kij ken met de Borselse gemeentebestuurders. Ook interne zaken (22) en de buitendienst 16) blijken populair. Jongeren die zich het eerst hebben gemeld, worden het eerst geselecteerd. Ver spreid over twee weken, van 12 tot en met 23 augustus, kun nen zij aan de slag bij de gemeente. Het gaat om jongeren tussen de vijftien en achttien jaar. Zij krijgen van de gemeente Borsele een stagevergoeding die ge lijk is aan het minimumloon voor een vijftienjarige. In totaal hebben zich 69 jongens en 92 meisjes als belangstellenden aangemeld. Het zomerstageplan komt uit de koker van voormalig burge meester Mandos. De bedoeling van de stages is het overbrug gen van de kloof tussen gemeentebestuur en jongeren. Of het project volgend jaar een vervolg krijgt, is mede afhankelijk van het realiseren van dat doel. Daarnaast moeten er centen zijn om het project te kunnen bekostigen. door Rinus Antonisse EVERSDIJK - Zeeuwse fruitte lers gaan door met de proef voor natuurlijke bestrijding van de perenbladvlo. Vorig jaar wer den voor het eerst duizenden roofwantsen uitgezet om de vlooien op te eten. Dat leverde een wisselend succes op, vertelt voorzitter A. Slabbekoorn van de Nederlandse Fruittelers Or ganisatie, kring Zeeland- /Noord-Brabant. „Er waren goede resultaten, maar ook percelen waar het minder was. Waar het precies aan ligt, weten we niet. Vandaar dat we de proef willen voortzet ten. Je hebt wel drie tot vier jaar nodig om het proces goed te kunnen doorgronden en te kij ken hoe het zich ontwikkelt. De populatie vlooien wisselt ook enorm; het ene jaar zijn er veel meer dan het andere", aldus Slabbekoorn. Hij beklemtoont dat de natuur niet in één jaar te beoordelen is. „Als je dat doet, kun je tot totaal verkeerde conclusies komen." De NFO-kringvoorzitter vindt het zelf erg belangrijk dat het project, ondanks de wisselende resultaten, niet wordt afgebla zen. „We moeten niet meteen de weg terug gaan en weer meer gaan spuiten." Honingdauw Bestrijding van de perenbladvlo is wel noodzakelijk, stelt Slab bekoorn. Het insect produceert veel honingdauw, net als luizen. Als die honingdauw op de vruchten komt, ontstaat daarop de zwarte schimmel roetdauw. Dat veroorzaakt vlekken op de peren, die daardoor aanzienlijk aan kwaliteit inboeten. De prijs die de teler ervoor krijgt ligt veel lager dan voor een gaaf product. De nieuwe roofwantsen zijn af gelopen tijd, in april en mei, weer uitgezet (tussen 1000 en 1200 per hectare). Er wordt nu onder meer onderzocht of er per hectare meer of minder wantsen moeten worden losgelaten. Ook wordt nagegaan of de uitzetmo- menten aangepast moeten wor den. Dat luistert erg nauw; de wantsen kunnen niet te vroeg, maar ook niet te laat worden in gezet. Slabbekoorn signaleert dat er dit jaar weer behoorlijke problemen met de perenbladvlo zijn. De kringvoorzitter beschouwt het als een goede zaak dat er de ze keer meer fruittelers aan de proef meedoen dan vorig jaar. „Dat viel ons reuze mee. Het geeft aan dat de telers bereid zijn aan deze oplossingsrichting mee te werken." Slabbekoorn veronderstelt dat die opstelling ook te maken heeft met de gun stige ervaringen die op andere fronten in de fruitteelt zijn op gedaan met natuurlijke bestrij ding van vijanden. In dit verband noemt hij als goed voorbeeld de aanpak van de fruitmot door middel van zo genaamde feromoonverwar ring. In de boomgaard wordt de geur van de vrouwtjesmot ver spreid. Via die geurstof spoort het mannetje zijn partner op om te paren. Als er veel geurstof wordt verdampt, weet het man netje niet meer waar hij het zoe ken moet. Van paring komt daardoor nauwelijks meer iets terecht. Spuiten tegen de fruit mot (meestal tweemaal) wordt hierdoor overbodig. Te traag „Het is een prachtig voorbeeld van het niet meer hoeven ge bruiken van een chemische stof en toch de plaagbestrijding goed laten plaatsvinden", be toogt Slabbekoorn. Hij vindt het te betreuren dat dergelijke initiatieven door het College Toelating Bestrijdingsmiddelen (CTB) veel te traag worden op gepakt. „Zo hebben we ook een feromoon ontwikkeld tegen de vruchtbladroller. De stof is er, maar de toelating laat te lang op zich wachten." DOMBURG - Kunstenares Toos Segeren-Matthijssen exposeert tot eind september haar schil derijen in het Badhotel Dom burg. Segeren is op haar 52e teken- en schilderlessen gaan volgen op het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Tegen woordig zit ze bij de kunstedu catie Vlissingen. Ook heeft ze workshops gevolgd in binnen- en buitenland. Het schilderen in de buitenlucht heeft haar voorkeur. De expositie is dage lijks te bezichtigen tot elf uur 's avonds. door Rosalie Buizer GOES - De gemeente Goes heeft geld uitgetrokken om het zogenoemde kavel Pik in te richten met groen. Dat is de uitkomst van een gesprek deze week tussen wethouder 't Hart en de Werkgroep Bewonersbelan gen Goes-West. Buurtbewo ners spraken in juni van dit jaar hun onvrede uit over de aanblik van het verwaar loosde terrein. Jarenlang heeft op de plek de vervallen, leegstaande loods van het be drijf Pik gestaan. Er zijn de afgelopen j aren diverse plan nen de revue gepasseerd, die steeds weer op niets uit draaiden. Vorig jaar werd de loods gesloopt vanwege het risico van brandstichting, maar nieuwe plannen heeft de familie Pik, die het stuk grond in bezit heeft, nog niet. Binnenkort komt er een ge sprek met 't Hart en de fami lie Pik over de inrichting met het groen. De bedoeling is er laag groen als struiken en planten en gras komt. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De milieube lasting van Total Raffinaderij Nederland (TRN) in Vlissingen is vorig jaar nauwelijks veran derd. Doordat de fabriek niet is stilgelegd voor de tweejaarlijk- seonderhoudststop steeg de uit stoot van milieugevaarlijke stoffen. Daarentegen daalde de hoeveelheid geloosd afvalwa ter. Het aantal klachten over de fabriek verdubbelde naar twaalf. TRN verwerkt aardolie tot brandstoffen voor motoren, verwarmingsdoeleinden en tot grondstoffen voor de (petro (chemische industrie. De fa briek verwerkt 7,4 miljoen ton aardolie per jaar. De uitstoot van milieugevaar lijke stoffen naar de lucht vormt de belangrijkste milieubelas ting van de raffinaderijDe stof fen die voornamelijk een rol spelen zijn zwalveldioxide, stikstofoxiden en vluchtige or ganische stoffen (vooral bij al gemene luchtverontreiniging zoals zomersmog). De uitstoot van zwaveldioxide was vorig jaar 14 procent hoger dan in 2000. Total wijdt dat aan de hogere productie door het P. Biesbroeck van het gelijkna mige tankstation in Sluis merkt dat de klandizie langzaam min der wordt. Het verschil is nu zo groot dat het voor automobilis ten loont om een eindje om te rij den door België. Een liter euro loodvrij kost bij Biesbroeck 1,15 euro, terwijl er in België net geen euro betaald moet worden. „Ik zou wel iets in prijs kunnen zakken, maar geen 15 eurocent. Zo groot zijn de marges niet", zegt Biesbroeck. „Natuurlijk proberen we op verschillende manieren onze klanten te be houden. Met zulke grote prijs verschillen wordt het echter steeds moeilijker." Biesbroeck hoopt dan ook dat de nieuwe regering voor een verandering zal zorgen. „De LPF heeft zich in de verkie zingscampagne sterk gemaakt voor de afschaffing van het Kwartje van Kok. Wij hopen dan ook dat ze die belofte nako men. Niet over twee jaar, maar per 1 januari 2003. De benzine hoeft ook niet goedkoper te zijn dan in België, maar je moet wel met elkaar kunnen concurre ren", aldus Biesbroeck. Ver genoeg Er zijn ook pomphouders in Zeeuws-Vlaanderen die zo laag mogelijk gaan zitten met hun Een verschil van vijftien eurocent per liter, daar steekt menige Zeeuws-Vlaming graag even de grens voor over. foto Camile Schelstraete prijs. W. Totté uit Graauw heeft met 1,08 euro vooreen liter euro loodvrij één van de goedkoopste pompen van Zeeland. „De rek is er wel ver uit", geeft Totté toe. „Je moet echter wel meedoen, anders heb je geen bestaans recht meer. Wij hebben gelukkig geen personeel. Dan was het moeilijk geworden. Nu is het goed te doen. Wij zitten ook net ver genoeg van de grens. Voor mensen uit de omgeving is het bijna niet rendabel om over de grens te tanken." E. de Beule zit met zijn tanksta tion in Kapellebrug wel dicht bij de grens. Het verschil werd volgens hem jaren geleden al ge maakt. „Dat hebben we aan Wim Kok te danken. Vrachtwa gens tanken honderden liters in Luxemburg. Hier in de grens streek tankt misschien wel 33 procent in België. Moet je eens uitrekenen hoeveel accijns de overheid op deze manier mis loopt. Ze kunnen die accijns be ter verlagen. Ze krijgen hun geld dan toch wel door de hogere omzet." Wisselwerking Bij tankstation SAGA in het Belgische Zelzate hebben ze het er maar druk mee. Het meren deel van de klanten bestaat daar ondertussen uit Nederlanders. „De mensen vinden het blijk baar de moeite om voor 17 euro cent naar Zelzate te rijden", meent bedrijfsleider Arif. „We maken redelijk veel reclame, want we zijn de goedkoopste van Zelzate. Het is ook een wis selwerking. Nederlanders ko men naar hier om benzine en wij gaan naar de markt in Axel om dat de spullen daar goedkoper zijn." W. de Bruyn uit Sluiskil tankt zo veel mogelijk in België. „Bij ons kost een liter benzine 1,13 euro. Hier 98 cent, dus tel uit je winst. Ik kom vaak in Zelzate om vis spullen te kopen dus dan kan ik het nog mooi combineren ook." ontbreken van de tweejaarlijkse onderhoudsstop. Daarentegen daalde de emissie van stikstof oxiden met 13 procent. De da ling komt volgens Total door het in gebruik nemen van een zuive ringsinstallatie. Zonder die in stallatie zou de uitstoot 556 ton hoger zij n uitgevallen, aldus To tal. De uitstoot van vluchtige organische stoffen steeg met vijf procent. Voor toepassing binnen de raffi naderij wordt industriewater ingenomen. Een gedeelte daar van wordt voorgezuiverd en vervolgens op vele plaatsen in processen ingezet en herge bruikt. Uiteindelijk komt ver ontreinigd afvalwater vrij dat een reeks van scheidingsbehan delingen ondergaat voordat het (extern) biologisch wordt ge zuiverd. Daarna wordt het wa ter geloosd op de Wester- schelde. Lozing De hoeveelheid afvalwater is vorig jaar met zes procent ge daald ten opzichte van 2000. Maar de totale vracht aan afval waterverontreiniging nam met elf procent toe. Dat resultaat wordt volgens Total sterk beïn vloed door een incidentele lo zing in november. Advertentie Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u. Kees den Herdi ilyling _J www.keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 Afvalstoffen komen in het raffi naderijproces bepei'kt vrij. Aardolieproducten die niet aan de eisen voldoen, kunnen op nieuw in het proces worden ver werkt. Desondanks kwam bij Total vorig jaar 2732 ton (dat staat gelijk aan bijna 137 vrachtwagens) afval vrij, een daling van 398 ton (20 vracht wagens). Klachten In 2001 hebben zijn bij TRN twaalf klachten over overlast binnengekomen van omwonen den en via het provinciale meld punt; een verdubbeling ten op zichte van 2000. Vijf klachten (één meer dan het jaar ervoor) waren direct te herleiden tot TRN. Van de overige klachten kon niet worden vastgesteld dat Total veroorzaker was. Vier van de vijf te herleiden klachten gingen over zichtbare roet- en rook. Eén had betrekking op ge luidsoverlast in Borssele tijdens de opstart van de hydrocracker (omzetten van zware-aardolie- fracties naar lichte). Naar aan leiding van de klachten, stelt Total maatregelen te hebben genomen. De overige klach ten hadden betrekking op stank, waarbij niet is komen vast te staan dat TRN de bron was. door Marco Hamelink HULST - De pomphouders in de grensstreek zitten in een lastig parket. Op slechts een steen worp afstand, net over de Belgi sche grens, is de benzine stuk ken goedkoper. Dit is geen nieuw fenomeen, maar met de euro is het prijsverschil wel erg duidelijk zichtbaar geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13