Het ikje en het grote geheel Een eerbetoon aan volkswoningbouw PZC Zeeuwse perenoogst is opnieuw kleiner 12 Oud-notaris en schaker J. van den Ende overleden Twee jaar cel wegens ontucht Gezond Circuit Vervoerskosten schoolbezoek niet vergoed kunst cultuur Tentoonstelling over architect Hertzberger in waterwoning Veersche Poort ZONNEMAIRE zat. 13 juli zon. 14 juli BUITENGEWOON Boerderij festival donderdag 11 juli 2002 ZIERIKZEE - Oud-notaris en schaker Johan van den Ende is dinsdag op 99-jarige leeftijd in zijn woonplaats Zierikzee over leden. Van den Ende werd op 6 augustus 1902 in Nisse geboren. Na zijn HBS-opleiding studeer de hij voor kandidaat-notaris, in welk beroep hij tot 1932 werkzaam was in Enschede. Hij is daarna twee jaar notaris geweest in Axel. Van den Ende vestigde zich in 1934 als notaris in Zierikzee en bleef dat tot zijn pensioen in 1971In de schaak wereld stond hij bekend als de nestor van de Nederlandse stu diecomponisten. Van den Ende maakte ongeveer 325 eindstu- dies, waarvan er circa honderd zijn gepubliceerd. Dit leverde hem zo'n twintig prijzen. Bij schaakinsiders over de gehele wereld, maar vooral in Rusland, was de naam van Van den Ende bekend als specialist op het ge bied van eindspelstudies. Van den Ende won in 1928 het kampioenschap van Twente en werd in de dertiger en veertiger jaren zesmaal kampioen van Zeeland. Hij is 24 jaar bestuurs lid geweest van de Zeeuwse Schaakbond. Van 1945 tot 1982 was hij onafgebroken voorzitter van de Schaakvereniging Zie rikzee. Bij zijn aftreden als voorzitter werd hij tot erelid van deze vereniging benoemd. Van den Ende is ook enkele j aren eindspelredacteur geweest van het landelijke schaakblad 'Het Tijdschrift', MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Goes is gisteren in Middelburg voor seksueel mis bruik van zijn dochter veroor deeld tot twee jaar cel plus zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Daarnaast moet de Goesenaar een behandeling ondergaan in een psychiatrische kliniek. De man beging het zedendelict in 2000. Hij begon met de incestueuze .handelingen toen zijn dochter dertien jaar was. door A.J. Snel Moe of mat? Wie in de veronderstel ling verkeert dat die vraag simpel en in één woord kan worden beant woord met 'saunabad', die beschikt over een beperkte kennis over de activiteiten in het natuurgebaseerde veld. Voor de onfortuinlijken die gees telijk of lichamelijk in een dip zijn ge raakt, heeft vandaag in Nederland een ruime keuze uit behandelingsmetho den. Wil het met Feng Shui niet lukken, dan valt allicht de Chinese waarzeg kunde Geomantie uit te proberen. Geeft het gebruik van de klankschaal geen verlichting dan is er de mogelijk- heid met edelstenen aan de slag te gaan Voor de tiende maal verscheen onlangs de Klikgids (met gratis CD)een naslag werk dat dient als wegwijzer voor na tuurlijk en gezond leven en bewustwor ding. Een kloeke en hoopgevende uitgave is het, bedoeld voor, zoals uit gever Siebren van Hoog in het voor woord laat weten „mensen die niet op houden te zeggen 'er is leven hier en nu en leven straks en dat gaan we samen vieren'. En als we het niet vieren dan le ven we in de verschrikking van angst en twijfel. Maar als we het wel vieren dan leven we in de herkenning van ons eigen zelf. Waar het ikje mag plaatsmaken voor een groter geheel". Optimisten Klikgids Tien is een aanrader voor opti misten en een geheide afrader voor zwartkijkers. De laatste categorie zal bij raadpleging van het boek overvallen worden door de informatie over wat er allemaal kan misgaan met een mens. Wie liever geen weet heeft van alle el lende die bovendien binnen de energie huishouding en het eranio-sacraal rit me kan optreden, moet het boek geslo ten laten. Te veel linke soep. Maar de meer geharde natuur, die al lang weet heeft van de bedreigingen die voortkomen uit een slordige omgang met kosmische krachten, kan veel troost putten uit de gids. Er bestaat na melijk voor elke kwaal wel een thera pie. Of die tot genezing leidt, is een tweede, maar het idee dat je je tegen je sores kunt verweren, daar schiet je op zichzelf natuurlijk al een aardig eind mee op. De bouw en inrichting van een woning kan het leven van de bewoners positief en negatief beïnvloeden, zo blijkt uit de gids. Daar valt wat aan te doen op basis van Feng Shui, de leer van de onzicht bare wind en het zichtbare water. Met behulp hiervan en dus uitgaande van de elementen hout, vuur, aarde, metaal en water, valt te onderzoeken of en in elke mate hemelse en aardse energie toe gang hebben tot je huis en daarin ook doorstromen. Wie weinig ziet in de wind- en waterleer of zich er reeds zonder succes in heeft begeven, kan eens een poging doen in de sfeer van de counseling. Daar liggen nogal wat mogelijkheden om ongenoe gen te doen vervluchtigen. Via een goed gesprek met iemand die de weg weet, kan aan groot balen een eind gemaakt worden. Er zijn ook therapeuten die aan de kost komen door iets moois te doen met de eb- en vloedbeweging van de hersen- vloeistofEen kwestie van goed afstem men op het gewenste ritme und man fühlt sich loohl zonder het gebruik van het smakelijke kruidenmengsel Under- berg, Ook lekker: tantra, de levensfilo sofie van het grote genieten. Je hoeft er niet eens de deur voor uit, want het gro te inzicht kan komen door leuk met sek sualiteit en intimiteit bezig te zijn. Mensen die gevoelig zijn voor het effect van apparaten als mobiele telefoons of beeldschermen kunnen, zo blijkt uit een aanbieding in de Klikgids Tien, een probleem krijgen met hun binnenwe reld. Daar is wel wat aan te verhapstuk ken. Emotionele, mentale en fysieke energieblokkades balanceert men uit met een zogenaamde pulsor, die een plezierige uitwerking belooft op het centrale zenuwstelsel, de bloedsamen- fotomontage Dirk-Jan Gjeltema stelling en de organen. De gids biedt ve le honderden adressen van therapeu ten,. Het aantal in Zeeland gevestigde therapeuten dat wordt vermeld, is be trekkelijk gering. De samenstellers zijn wellicht, den kend aan Zeeland, tot de slotsom geko men dat wat je ver haalt, lekker is. Nou ja, op Tholen doet in ieder geval ie mand aan Reiki en daarmee wordt een mens via inwijdingen geholpen bij de terugkeer tot eenheid van lichaam en geest. Wie aan de gids niet genoeg heeft, kan in de erkende boekhandel mooie route beschrijvingen aanschaffen die handig zijn bij het maken van wandelingen langs beemd en wei. Verder is buiten de boekhandel in ruime mate voorhanden hét Zeeuwse huismiddel, zeg maar de Luctor et Emergo-remedie tegen alle kwalen: wellewaeter mi azzien. Klikgids Tien. Uitgave van Buro Klik te Deventer. ISBN 90-74726-143 NUR 861. Prijs €8,90. door Rinus Antonisse BIEZELINGE - De Zeeuwse fruittelers verwachten dit jaar opnieuw een kleinere peren- oogst dan gemiddeld. Met name de jongere aanplant van het hoofdras Conference hangt niet echt goed. De bomen hebben heel zwaar geruid en daardoor zijn te weinig vruchten achter gebleven. De oudere bomen ver tonen een normaal beeld. De opbrengst zal overigens niet zo'n dramatisch laag peil verto nen als in 2001, zegt voorzitter A. Slabbekoorn van de Neder landse Fruittelers Organisatie, kring Zeeland/Noord-Brabant. Toen lag de perenoogst meer dan de helft onder het gebruike lijke niveau. De opvallende rui heeft volgens Slabbekoorn een natuurlijke oorzaak. De herfstperen, zoals Triomphe de Vienne, hangen er goed bij. Het magerder resultaat van de jongere Conference-peren heeft meteen een duidelijke invloed op het oogsttotaal, verduide lijkt Slabbekoorn. Van dit ras zijn in Zeeland de meeste bomen aangeplant. Vooral de laatste tien jaar is sprake van een grote productiestijging. Het ras is in de provincie goed te telen en er wordt tot nu toe een redelijke prijs voor betaald. De oogst van zowel appels als peren wordt ongunstig beïn vloed door hagelschade. Die is in een groot gebied duidelijk merkbaar, meldt de kringvoor zitter. Bepaalde plaatsen zijn meerdere keren getroffen door fikse hagelbuien. Appels De appels vertonen een normaal beeld. Slabbekoorn: „De Elstar hangt goed, de Jonagold ver toont wisselende percelen, die hangt niet honderd procent. De Cox is iets minder dan vorig jaar, maar dat is niet verwon derlijk na de topoogst van vorig jaar." Voorlopig is het voor de fruittelers nog enkele maanden afwachten. De pluk komt in de loop van september pas volop op gang. De Zeeuwse fruittelers gaan de oogst tegemoet in een nieuwe organisatie. De NFO-kringen voor Zeeland/West-Brabant en voor overig Noord-Brabant zijn samengesmolten tot één nieuwe kring: Zeeland/Noord-Bra bant. Slabbekoorn is kring voorzitter geworden. Hij erkent dat door de fusie een erg groot werkgebied is ontstaan. „Het accent, blijft toch wel op Zee land en West-Brabant liggen. Daar ligt de hoofdmoot van het fruit. In Midden- en Oost-Bra bant. is de teelt kleiner van om vang," Het behartigen van de belangen van de Brabantse telers gebeurt nu door één organisatie en niet meer door twee kringen. Dat is onder meer met het oog op de contacten met de (provinciale) overheden wel zo gemakkelijk. „Ook de terugloop van het aan tal bedrijven speelt een rol. We willen het draagvlak zo groot mogelijk zien te houden", aldus Slabbekoorn. De nieuwe kring sluit aan bij het werkgebied van de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (ZLTO). Daar wordt nauw mee samenge werkt. Het NFO-kringbestuur heeft dezelfde samenstelling als de vakgroep fruitteelt van de NIEUWERKERK - B en W van Schouwen-Duiveland hebben in j uli 2 0 0 0 terecht geweigerd de kosten te betalen die Wendy Niemantsverdriet uit Nieuwer- kerk heeft gemaakt in het schooljaar 2000-2001, om een school in Sommelsdijk op Goe- ree-Overflakkee te bezoeken. De Raad van State in Den Haag heeft een eerdere voor Nie mantsverdriet gunstige uit spraak van de rechtbank in Middelburg vernietigd. De gemeente Schouwen-Duive land kent een verordening leer lingenvervoer, waarin is omschreven wanneer vervoers kosten naar speciaal voortgezet onderwijs worden vergoed. De vmbo-school in Sommels dijk moet worden beschouwd als normaal voortgezet onder wijs aldus de RvS. meter brede glazen serre met links en rechts een open balkon. De plaats volgens Verburg om vanuit een luxe ligstoel een mooi boek te lezen, weg te dro men en bij tijd en wijle even Middelburg te aanschouwen. Een verdieping lager is op een kwart, van het oppervlak een bijna compleet afgeschermde luxe keuken te vinden, inclusief bergkast. Niet ingevuld Het resterende deel is nog niet ingevuld maar kan ingericht worden als eet- en zitkamer. Op de begane grond ontbreken de binnenwanden nog. De toekom stige koper kan bepalen waai' die komen zodra hij of zij weet hoe groot de badkamer, de slaapkamer en werkkamer wor den. Hoewel Hertzberger al lang de pensioengerechtige leeftijd is gepasseerd, denkt hi] nog' me aan stoppen. Hij doet het wel iets rustiger aan, maar kan zich nog steeds opwinden over mis kleunen van zijn collega's en al lerlei in zijn ogen bedenkelijke trends. Kritisch zijn en kritisch blijven is zijn boodschap en je niet laten meesleuren door toe vallige hypes. ger en zijn medewerkers op de waterwoning gestudeerd. Het eerste ontwerp dateert uit 1986. Het definitieve resultaat is van daag voor het eerst door het pu bliek te bezichtigen. Want om stipt 16.30 uur wordt het mar kante marinegrijze gebouw of ficieel geopend door voorzitter Kees van der Hoeven van de Bond van Architecten. Die bewuste waterwoning is nog niet verkocht. De prijs, 567.000 euro, is clan ook niet door iedereen op te brengen. Tot een koper is gevonden wordt het bijzondere pand gebruikt als in formatiecentrum voor de Veer sche Poort. Bezoekers kunnen daar de ontwerpen voor de ver volgfase van de nieuwe wijk zien. Daarnaast is er ook een tentoonstelling te zien over het werk van Hertzberger. In het bijzonder zijn werk als stede bouwkundig supervisor en ar chitect in de Veersche Poort en zijn ontweipen voor wonen aan en op het water. Verburg heeft de afgelopen tijd al tal van belangstellenden de woning laten zien. Vooral men sen van buiten Zeeland tonen volgens hem interesse. Het zijn over het algemeen eigenzinnige mensen, die iets unieks willen. Mensen met een goed gevulde beurs die op geheel eigen wijze invulling geven aan hun leven, aldus de makelaar. Zodra be langstellenden arriveren ziet hij of het serieuze kopers zijn of niet. Want men is of weg van de woning of vindt er niets aan. Een tussenweg is volgens hem niet mogelijk. Bijzondere wijk De makelaar is blij met de wa terwoning. Ze zorgt volgens hem voor een toegevoegde waarde voor de gehele 'toch al bijzondere' wijk. Plij wijst naar het water waar de woning in drijft en zegt dat het nog alle maal nog mooier wordt. Het wordt immers nog vergroot en de oevers moeten nog aange plant worden. Aangekomen op de tweede en bovenste verdie ping van de waterwoning wijst hij richting centrum: „Kijk eens, wat een uitzicht.Hij wijst naar de verschillende torens van de Middelburgse kerken, naar de Veersche Poort zelf en naar het vele groen tussen de oude stad en de nieuwe wijk. De bovenste verdieping heeft nog het meeste weg van een twee Architect Herman Hertzberger. Advertentie foto Co r Out door Emile Calon Herman Hertzberger heeft altijd een notitieblokje op zak waarin hij zijn invallen en ideeën schetst en noteert. Aan de hand van die boekjes is het werkzame leven van deze Amsterdamse architect te re construeren. Zijn eerste baan brekende ideeën voor het kan toorgebouw van Centraal Beheer (1972) in Apeldoorn kre gen in die schriftjes vorm. Bij het ontwerpen van dat gebouw brak hij met het idee van het tra ditioneel ingedeelde kantoor en de kantoortuin en introduceer de de geschakelde ruimten. Hij vindt namelijk dat er letterlijk ruimte moet zijn voor informele ontmoetingen. Als geen ander weet hij hoe belangrijk dat soort ontmoetingen zijn voor de werksfeer en de creativiteit. Het Apeldoornse gebouw met z'n se- mi-open kantoren is dan ook letterlijk dooraderd met loop- en verkeersroutes. Muziekcentrum Vredenburg (1978) is zo'n typisch Hertzber ger-gebouw met tal van zitjes, nissen en ontmoetingsplekken. Ook het Chassé Theater (1995) in Breda laat duidelijk zien hoe veel belang Hertzberger hecht aan intermenselijke communi catie. De foyer van dat theater is groot, ruim met veel trappen, loopbruggen en ontmoetings plekken. Dat gedeelte van het markante gebouw is met min stens evenveel aandacht ont worpen als de verschillende za len. Laten zien „Naar het theater ga je niet al leen voor het stuk of de uitvoe ring. Maar ook om anderen te zien en je te laten zien", stelde hij dan ook in een interview. Niet voor niets kunnen voorbij gangers, als de foyer 's avonds verlicht is, prima zien wie daar allemaal witte wijn staan te nip pen. Ze worden als het ware uit genodigd om ook naar binnen te komen. Youp van 't Hek vond het Chassé De waterwoning van Hertzberger in de Veersche Poort in Middelburg. aanvankelijk veel te groot en miste de intimiteit van het oude Bredase theater, zodat hij het nieuwe een aantal jaren boycot te. Niet voor lang, want prag maticus Van 't Hek staat het komend seizoen gewoon een aantal avonden in het door hem ooit zo publiekelijk verfoeide Chassé. Hertzberger, geboren in 1932, is zonder twijfel een van de mar kantste Nederlandse architec ten. In zijn gehele werk spelen foto's Lex de Meester vier categorieën een centrale rol: kantoorgebouwen, thea ters, scholen en stedebouwkun- dige ontwerpen. Vanwege die laatste categorie vroeg de ge meente hem het ontwerp te ma ken voor de Veersche Poort, 'de mooiste woonplek van Middel burg'. Die nieuwe wijk moest en moet het visitekaartje worden van het ontslapen en weer dyna mische Middelburg. Hertzberger tekende een ruim opgezette wij k met veel groen en waterpartijen waarin plaats is voor een grote verscheidenheid aan woningen. Rondom 'stede lijke eilanden' of 'woonhoven' staan statige herenhuizen, ei genzinnige woningen en leuke appartementen voor starters, ouderen en jonge gezinnen. Bin nen zijn plan is immers volop ruimte voor een eigen inbreng door individuele architecten. Wel waakt Hertzberger voor be houd van kwaliteit. De pleinen van die woonhoven zijn, net als de foyers in zijn theaters en de looproutes in zijn kantoren, de communicatieplaatsen voor de bewoners. Daar ontmoeten ze elkaar, daar spelen kinderen en zitten ouderen op een bankje. Eenheid Tot verrassing van de supervisor vormt de Veersche Poort in al z'n verscheidenheid een grotere eenheid dan aanvankelijk ge dacht. Wat er op de losse kavels gebouwd wordt, vertoont vol gens hem samenhang met de kern van de woonhoven. „Na tuurlijk, het beeld is gevarieerd en elke architect heeft zijn eigen handschrift, maar toch is er een heid", aldus Hertzberger. Hij vindt de Veersche Poort een sta tement is geworden, een eerbe toon aan 'die goede traditie van volkswoningbouw, aan onze kundigheid om goede woningen voor een redelijke prijs te bou wen." En aan de rand van de nieuwe wijk drijft trots en bijna onge naakbaar Hertzbergers water woning. Oorspronkelijk zouden er tien van die bijzondere wo ningen komen te liggen in de binnenwateren van de Veersche Poort. Al snel werd het aantal terug gebracht tot acht. Nu houdt makelaar P. Verburg vast aan drie tot vier. Meer ruimte is er volgens hem niet. Vele jaren werd door Hertzber- Muziek www.zonnemaire.coin Theater tel. 01 1 1-401203 Dans Poezie zobuvers@euronet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 36