PZC Badpaviljoen blijft schandvlek over Wester schelde Nierstichting: Nuttig en nodig Q Zo geniet u verstandig van de zon Dorst? Moe? Pijn aan de ogen? Overgewicht en diabetes in de familie? s 14 Buren van vervallen monument houden restauratieplannen tegen Colombiaanse bende Zoetwatervoorziening populair op I holen DeWestersch* IVIWLVOORVOG&S Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt KANKERBESTRIIDING J donderdag 11 juli 2002 door Harmen van der Werf DOMBURG - Het badpaviljoen aan de Boulevard Van Schagen in Domburg blijft voorlopig de schandvlek van het Walcherse vakantiedorp. Het is zo goed als uitgesloten dat de verbou wing van het badpaviljoen op korte termijn begint. Gemeen teambtenaar M. Jonker houdt het op: „Dat zal nog wel een poosje duren." Een poosje kan snel een paar jaar beteke nen. Al geruime tijd staat het badpa viljoen er zieltogend bij. De vo rige eigenaar, J. Bos van hotel Bos uit Vlissingen, heeft het mo- numentenpand uit 1889 ver pauperd achtergelaten. Zomer 1999 kwam een nieuwe exploitant, de Goese project ontwikkelaar Van Garderen en Dekker, met een volledig ver- nieuwbouwplan op de proppen. Verschillende keren is aange kondigd dat de werkzaamheden zouden beginnen, maar dat is keer op keer een illusie geble ken. Het zijn de eigenaren van villa Carmen Silva die steeds voor oponthoud zorgen. Hun villa staat naast het badpavil joen. Zij vinden het vernieuwbouw- plan voor het badpaviljoen te kolossaal en maken gebruik van him rechten om bezwaar aan te tekenen; tegen de be stemmingsplanwijziging, tegen de bouwvergunning, tegen de ontheffing van het waterschap voor het bouwen in de zeewe ring. Vandaag dient voor de recht bank in Middelburg hun be roepszaak tegen de bouwver gunning. Vertrouwen In eerste instantie is de gemeen te Veere door de rechter in een voorlopig vonnis in het gelijk gesteld. Gemeenteambtenaar Jonker ziet de definitieve af loop van deze procedure dan ook met vertrouwen tege moet. Maar wat de rechtbank ook be slist, de kans dat snel met de verbouwing kan worden begon nen, is heel klein. De eigenaren van Carmen Silva kunnen nog in hoger beroep gaan bij de Raad van State. De ontheffing van het waterschap voor het bouwen in de zeewering is bo vendien verlopen. Daarvoor moet een nieuwe komen, met de mogelijkheid weer bezwaar te maken. En de monumenten vergunning, nodig voor de ver bouwing, is ook nog niet onher roepelijk. Gisteren hebben de eigenaren van Carmen Silva een slag ge wonnen. De Raad van State oor deelde dat de regels voor het bebouwen van daken in het be stemmingsplan Kom Domburg te onduidelijk zijn. Het echt paar dat Carmen Silva bezit, voerde deze zaak ook met het oog op het badpaviljoen. Vol gens gemeenteambtenaar Jon ker heeft de uitspraak van de Raad van State echter geen ge volgen voor de verbouwing van het voormalige hotelrestaurant. Het plan voor het badpaviljoen is getoetst aan een andere versie van het bestemmingsplan. „Dat blijft dus rechtsgeldig. Wij gaan het bestemmingsplan wel aan passen om aan de bezwaren van de Raad van State tegemoet te komen." J. van Garderen, directeur van projectontwikkelaar Van Gar deren en Dekker, is niet van plan met de verbouwing van het badpaviljoen te beginnen vóór dat de vergunningen onherroe- pelijkzijn. Dat is te risicovol. De tijd dringt, volgens Van Garde ren. Subsidie „Het pand wordt met de week slechter, waardoor de kosten oplopen." De speciale monu mentensubsidie van de rijks overheid voor het badpaviljoen van 1,8 miljoen gulden (ruim 800.000 euro) is in elk geval vei liggesteld. De looptijd is ver lengd van 31 december 2001 tot 1 januari 2004. door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - Elf vermeende le den van een Colombiaanse smokkelbende die de afgelopen paar jaar via de Westerschelde mogelijk voor honderden mil joenen guldens cocaïne invoer de, staan de komende dagen bij de Haagse rechtbank terecht. Gisteren vielen de eerste twee eisen tegen de 'kleine visjes': an derhalf en tweeënhalf jaar cel. De hoofdverdachten - die hun eisen niet voor vanavond zullen horen - wordt onder andere ver regaande betrokkenheid verwe ten bij de invoer van de 312 kilo wegende partij die december vorig jaar in Antwerpen door de Belgische Rijkswacht in beslag werd genomen na een tip van de Nederlandse recherche. Deze partij alleen al zou een straat waarde van zo'n 14 miljoen euro vertegenwoordigen. Dat deze partij nog maar het topje van de ijsberg vormde, bleek uit de om standigheid dat in september na eveneens een tip van de Neder landse politie al niet minder dan 720 kilo loepzuivere cocaïne van dezelfde bende werd onder schept in het Colombiaanse Bogota. Bovendien bleek uit het politie-onderzoek dat vijf eer dere smokkelzendingen wel wa- ren doorgekomen zodat er voor honderden miljoenen guldens 'de straat' op ging. Het gaat daarbij niet alleen om de Neder landse markt. Nederland geldt als een doorvoerland naar ande re delen van Europa. Het proces tegen de elf neemt mogelijk een kleine week in be slag. Herken bijtijds de symptomen van diabetes! Minstens 250.000 Neder landers hebben diabetes, maar weten dat zelf niet. Herken dus bijtijds de symptomen van diabetes! Een tijdige behandeling kan klachten en de kans op ernstige complicaties aan zienlijk verminderen! DIABETES MELLITUS IS EEN NIEUWE VOLKSZIEKTE. Meer dan een half miljoen Nederlanders heeft diabe tes (suikerziekte). Helaas weet de helft van deze mensen niet dat bij hen sprake is van diabetes. De klachten zijn namelijk vaak net iets te vaag, waar door men niet snel advies bij een arts vraagt. Toch ontstaat jaarlijks diabetes bij 60.000 Nederlanders. Van alle diabeten heeft het merendeel type 2 diabe tes. Deze vorm van diabe tes komt het meeste voor na het 40e levensjaar maar ontstaat nu ook op jongere leeftijd, soms al bij tieners en twintigers. WAT IS DIABETES? Diabetes is een stofwisse lingsziekte die draait om het hormoon insuline. In suline is van vitaal belang bij de energievoorziening van het lichaam. Dit hor moon helpt glucose (sui kers) in het bloed om te zetten in energie voor de spieren en organen. De al vleesklier maakt insuline. Zonder insuline of met een tekort eraan komt de glu cose in het bloed niet meer in de lichaamscellen te recht en raakt de motor van het lichaam (de stof wisseling) ontregeld. HOE HERKENT U DIABETES? Onder andere herkent u diabetes aan de volgende symptomen: Veel dorst, veel plassen. Aanhou dende vermoeidheid en/of pijn in de benen. Oog klachten (slecht zien, rode ogen). Pijn in de benen, kortademigheid. WIE HEEFT EEN VERHOOGD RISICO OM DIABETES TE KRIJGEN? Mensen, met name na hun 40e, met overge wicht, vooral rond de buikstreek. Mensen met een gestoor de vetstofwisseling Mensen met familieleden die diabetes hebben (de aanleg voor type 2 diabe tes is erfelijk) Mensen met een (langdu rig) hoge bloeddruk - Vrouwen die zwanger schapsdiabetes hebben gehad. Herkent u deze sympto men en behoort u tot een risicogroep, praat met uw huisarts en laat u testen op diabetes. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ontvangt zo spoedig mo gelijk een uitgebreide gra tis brochure met meer in formatie over diabetes, de behandeling en de gevol gen. De brochure is be stemd voor iedereen die ie mand kent met diabetes, het zelf (misschien) heeften voor iedereen die meer wil weten over deze "nieuwe" volksziekte. Het Diabetes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via wetenschap pelijk onderzoek. Giro 5766. Diabetes Fonds in Amersfoort ...Zu, Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 381 8 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl door Esme Soesman THOLEN - Thoolse fruittelers en agrariërs hebben zich in gro ten getale aangemeld voor deel name aan het zoetwaterproject in de driehoek Tholen - Poort vliet - Oud-Vossemeer. Tegen betaling kunnen agrariërs in dit gebied zoet water afne men vanuit het Schelde-Rijnka- naal. De zoetwatervoorziening moet in het voorjaar van 2003 draaien. Om de kosten in de hand te hou den is er behoorlijk wat draag vlak voor het project nodig. Het gebied waar rechtstreeks vanuit aanliggende hoofdwaterlopen zoet water kan worden onttrok ken is 768 hectare groot. Ge bruikers van ruim tachtig pro cent van die grond hebben zich inmiddels aangemeld. Volgens een eerste schatting moeten zij tussen de 15 en 25 euro per hec tare per jaar gaan betalen. Hoe groter het aantal deelnemers hoe gunstiger de kosten kunnen uitpakken. Nog eens duizend hectare groot is het gebied dat indirect kan profiteren van de zoet water aanvoer. Dit zijnper- celen die niet direct aan de door te spoelen waterlopen maar die met behulp van - zelf te bekostigen - hulpmiddelen wel aan te sluiten zijn. Tien gebrui kers van deze percelen hebben zich inmiddels aangemeld. Sa men zijn zij goed voor 268 hec tare. Zij doen vrijwillig mee voor - in eerste instantie - vijf jaar; daarna kan het gebruik worden verlengd. Ook deze g bruikers moeten betalen, zij het minder dan de zoetwaterafne mers die in het 1 Het ontbreken van zoet water wordt als knelpunt in de agrari sche bedrijfsvoering gezien, zoet water wordt gebruikt voor onder meer beregening van d gewassen, als drinkvoorziening voor vee en voor de aanmaak van bijvoorbeeld spuitvloeistof, Het project moet nog worden goedgekeurd door het algemeen bestuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden. Zodat Vesna uit Bosnië kan vertellen over wat ze heeft meegemaakt in de oorlog. De aardigste zegels van het jaar zijn op internet verkrijgbaar. www.kinderpostzegels.nl Ook in vellen van 50 zelfklevende zegels. voor kinderen door kinderen De Westerschelde: leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels. Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl De Nierstichting zet zich in voor een optimale medi sche behandeling en maximale kwaliteit van leven voor iedere nierpatiënt in Nederland. Bij meer dan 40.000 Nederlanders werken de nie ren slecht en bij duizenden patiënten helemaal niet. Zij moeten, om in leven te blijven, dialyseren: een intensieve en belastende bloedzuiverende behandeling. Elk jaar komen er 1.400 nierpatiënten bij die deze zware behandeling moeten ondergaan. Veel van deze patiënten wachten op een niertransplantatie. Het is hun enige kans om weer een normaal leven te kunnen leiden. Maar de wacht lijst voor een donornier is lang. Uw steun is nodig. De Nierstichting kan haar werk doen dankzij de steun van donateurs, collectanten en andere sym pathisanten. Iedere bijdrage in de vorm van een financiële gift of activiteit voor de Nierstichting is daarom van harte welkom. Hulp aan de Nierstichting blijft nodig, het aantal nierpatiënten stijgt. Daarmee stijgt ook de behoefte aan onderzoek en zorg. NIERSTICHTING Nierstichting Nederland www.nierstichting.nl gratis informatielijn nierziekten 0800 - 388 00 00 niro 88.000 Zoek de zon op, maar maak het niet te gek. Teveel van het goede kan problemen geven. Zonnebrand om maar iets te noemen. Rimpels ontstaan eveneens door de zon. Ook verreweg de meeste ge vallen van huidkanker zijn een gevolg van te veel zon. Met de volgende tips kunt u veel problemen voorkomen. Geniet van de zon, maar voorkom zonnebrand. Zoek tussen 12.00 uur de schaduw op. 15.00 Laat uw huid wennen aan de zon. Uw huid verdikt dan en dat biedt enige natuurlijke be- crhprminn Kleding biedt de beste be scherming tegen de zon. Dus loop niet te lang rond in alleen zwemkleding of zonder iets aan. Trek een T-shirt aan en zet een zonnepet of -hoed op. Smeer onbedekte huid goed in met een anti-zonnebrand- rriidde!. Kies de factor die past bij uw huidtype en de zon kracht. Meer tips. Meer tips vindt u op www.kan- kerbestrijdmg.nl, in de fo oer 'Gen et van de zon, maar maak het niet te gek' (bestelnr. G75) en in de brochure 'Verstandig zonnen, minder kans op huid kanker' (bestelnr. F06). Deze folder en brochure kunt u kosteloos bestellen via de gratis Hulp- en Informatielijn 0800 - 0226622 of via www.kanker- hpstriidinn nl EDERLANDSE 0NINGIN WILHELMINA FONDS Het badpaviljoen raakt steeds meer in verval nu het plan om het monument te verbouwen wordt tegengehouden door de eigenaren van de naastgelegen villa Carmen Silva (rechts). foto Ruben O reel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 30