Noordzelke wordt Pontes-school PZC PZC Raakvlakken tussen geloof en kunst Website van gemeente wordt interactiever Fractie Alert! wil vrij willigers werk vrijstellen van leges Niet ieder vooroordeel is onterecht Muziek en mossels op Visserijdagen 13 Praktijkvakschool Zierikzee fuseert per 1 augustus Souvenirjagers beboet Drankrijder in de kraag gevat Plegen trailerdiefstallen bestraft Auto van dijk de sloot in Zeven aanhoudingen na vechtpartij Zakkenrollers in winkelcentra agenda Folkloredag in Wissenkerke donderdag 11 juli 2002 Hoor Piet Kleemans ZIERIKZEE - Praktijkvak school De Noordzelke - speciaal voortgezet onderwijs - wordt per 1 augustus dit jaar een afde ling praktijkonderwijs van de Pontes-scholengroep in Zierik zee. Voor leerlingen en ouders verandert er weinig. De kinde ren blijven les krijgen in het ge bouw aan het Jannewekken. In de praktijk verandert er vol gens rectrix W. Haverkamp van de locatie Pieter Zeeman van de Pontes-scholengroep nauwe lijks iets. Dezelfde personeels leden blijven het onderwijs en de begeleiding verzorgen. De Pontes-scholengroep blijft voor Noordzelke ook gebruik maken van het schoolgebouw aan het Jannewekken in Zierikzee. Ha verkamp: „Er was geen enkele reden om de leerlingen van Noordzelke weg te halen uit hun vertrouwde omgeving. We heb ben er heel bewust voor gekozen om ze te laten zitten waar ze zit ten." In de visie van Haverkamp is de fusie feitelijk de bezegeling van de intensieve samenwerking die er tussen de scholen al enkele j a- ren is. Zij voegt eraan toe dat de noodzaak tot fusie vooral is in gegeven door de invoering van een nieuwe wet waarin veror donneert wordt dat een school voor speciaal onderwijs min stens honderd leerlingen nodig heeft om voort te mogen blijven bestaan. Dergelijke leerlingen aantallen haalt Noordzelke niet en voor deze school betekent de fusie het behoud. Expertise Het opnemen in de grotere orga nisatie van De Noordzelke bete kent volgens de school dat de medewerkers zich meer op het eigenlijke werk - onderwijs en begeleiding - kunnen richten. Ook wordt de fusie gezien als door Famke van Loon ZIERIKZEE - De website van de gemeente Schouwen-Duive- land wordt interactiever. Be zoekers van het digitale ge meentehuis kunnen straks aanvraagformulieren voor ver gunningen ophalen op de site en snuffelen in de archieven met raads- en commissiestukken. Ook chatten met de gemeente bestuurders wordt op korte ter mijn mogelijk. De huidige website van Schou wen-Duiveland is nu ruim ne gen maanden in de lucht. Tot volle tevredenheid van de ge meente. „We hebben gemiddeld honderd bezoekers per dag", vertelt webmaster T. Wandel enigszins trots. En dat terwijl er op het digitale gemeentehuis weinig is 'te doen'. De site bevat nu vooral veel feitelijke infor matie: wie zitten in het college, door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het vrijwilligers werk dient te worden vrijge steld van legesheffing. Die wens formuleert de fractie van Alert! in een initiatiefvoorstel aan de gemeenteraad. De fractie doelt met vrijwilligerswerk op ver enigingen, instellingen en orga nisaties die activiteiten organi seren met een niet-commercieel karakter. De beoordeling welke activiteiten daaronder vallen is aan het college van burgemees- teren wethouders, vindt Alert!. Alert! meent dat er meer nodig is dan een jaarlijks schouder klopje als blijk van waardering voor do£ talrijke vrijwilligers binnen de gemeente. Volgens deze partij zullen deze mensen vooral gestimuleerd worden door de activiteiten waarvoor zij zich inzetten, vrij te stellen van leges. De fractie van Alert! vindt dat haar voorstel past bij de aanbe- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.r een nieuwe impuls voor het praktijkonderwijs. Voor de Pontes-scholengroep biedt de fusie volgens rectrix Haver kamp ook voordelen. „Bij de on derwijsgevenden van De Noordzelke zit veel specifieke expertise voor wat betreft de omgang met moeilijke lerende kinderen. Van die kennis kan de Pontes-scholengroep profite- De kleinschaligheid van Noord zelke en de gebondenheid van de school aan de Schouwen- Duivelandse gemeenschap blij ven behouden. De afdeling voor praktijkonderwijs wordt een aparte vestiging binnen de Pon tes scholengroep. „Daarmee wordt gegarandeerd dat de leer lingen goed opgevangen en be geleid kunnen worden. En dat is goed nieuws in tijden waarin het lijkt alsof veel voorzienin gen verdwijnen van Schouwen- Duiveland", zeggen de fusie partners in een gezamenlijke verklaring. Over de overdracht van de school voor speciaal onderwijs Noordzelke aan de Pontes- scholengroep is geruime tijd ge sproken. De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland en het bestuur van de Pontes-scholen groep hebben ermee ingestemd en hetzelfde geldt voor de vak bonden en de medezeggen schapsraden van beide scholen. Met de komst van de Noordzel ke bestaat de Pontes-scholen groep nu uit de vestigingen Pie ter Zeeman (Zierikzee), het Goese Lyceum en scholenge meenschap Groot Stelle (beide Goes) en de Noordzelke. wat kost een nieuw paspoort en welke papieren zijn nodig bij de aanvraag van een parkeerver- gunning. De komende tijd gaat dat veran deren. Vanaf vandaag wordt de gemeentelijke website in het kader van 'de tweede fase van de verbeterslag' interactiever ge maakt. Niet alleen informatie over de vergunning, maar ook het benodigde aanvraagformu lier kan straks thuis achter de computer worden opgehaald. Met een bezoek aan de pagina kan een tripje naar het gemeen tehuis voor het inzien van de vergaderstukken voor een ge meenteraad of commissie, ach terwege blijven. Ook oude stuk ken, vanaf 1 januari 2001, zijn terug te vinden met een ver nieuwde zoekmachine. De kosten van deze verbete ringsoperatie zijn 55.000 euro, voor een groot deel betaald met subsidies van het Rijk. veling voor het gemeentelijk vrijwilligersbeleid zoals die staat opgenomen in de Sociale Structuurschets. Daarin wordt geconstateerd dat het vereni gingsleven dat sterk draait op vrijwilligers, flink onder druk begint te staan. Steeds minder mensen blijken bereid zich voor langere tijd vrijwillig in te zet ten of kiezen vaker voor activi teiten buiten verenigingsver band om. De gemeente erkent in de Socia le Structuurschets echter dat verenigingen vaak wel de spil voor het lokaal sociale leven vormen. Volgens de structuur schets behoren het voortbe staan en het veilig stellen van het ledental tot de eerste verant woordelij kheid van de vereni ging zelf, maar heeft de gemeen te daar ook een taak in. Alert! verwijst verder naar het colle geprogramma 2002-2006 waar in eveneens waardering en stimulering voor het vrijwilli gerswerk wordt toegezegd. De vrijstelling van leges ziet Alert! als een concreet middel om uit voering te geven aan dat voor nemen. Geen toezegging Wethouder J. van Felius van Fi nanciën zegt zich inhoudelijk wel iets te kunnen voorstellen bij dit voorstel van zijn eigen partij, maar doet verder nog geen enkele toezegging. In de commissie Maatschappelijke Aangelegenheden heeft fractie lid C. Schoneman al eerder ge pleit voor stimulering van het verenigingsleven. Maar als wet houder moet ik natuurlijk wel eerst nagaan wat de financiële consequenties hiervan zouden zijn", aldus Van Felius. De gemeenteraad besloot drie jaar geleden in één keer over te stappen van een gematigd naar een kostendekkend tarief voor legesheffing. Dat bracht nogal wat weerstand te weeg bij cha ritatieve instellingen. Daarop haastte het gemeentebestuur zich de pijn enigszins te ver zachten door een laag en een hoog legestarief in te voeren. Organisaties die een goed doel nastreven en geregistreerd staan op de lijst van Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) betalen sindsdien 23 euro voor het verkrijgen van een vergun ning. Commerciële instellingen moeten echter 59 euro per ver gunning betalen. Franse en Nederlandse middelbare scholieren lunchen onderaan de dijk langs het havenkanaal in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Famke van Loon ZIERIKZEE - Gezeten aan de voet van de dijk langs het ha venkanaal in Zierikzee eten de jongeren hun meegebrachte lunch op. Op de achtergrond torent molen De Haas boven het internationale gezelschap uit. Een tafereel, dat de groep uit het Franse Saint Hilaire du Harcoët zich thuis dichtbij de Normandisclie kust al had kunnen bedenken. En dat ter wijl de uitwisseling toch voor al bestaande vooroordelen moet wegnemen. De vijftien Franse jongeren drommen met elkaar samen in groepjes op het bordes van het gemeentehuis in Zierikzee. Het weerzien met de Schou- wen-Duivelandse jongeren, die vorig jaar hun gasten in Frankrijk waren, bevalt goed maar de eerste stappen op de Zeeuwse klei blijken nog wat onwennig. Zeker wanneer blijkt dat burgemeester J. As- selbergs zich bij zijn wel komstpraatje heeft voorgeno men de Fransen grotendeels in het Nederlands toe te spreken. „Want de Fransen zijn hier op bezoek en moeten, vind ik, het maar een beetje proberen te volgen." 's Lands wijs, 's lands eer. Dat staat centraal tijdens het jon geren-uitwisselingsproject tussen Schouwen-Duiveland en Saint Hilaire du Harcoët, dat dit jaar voor de zevenen veertigste keer gehouden wordt. Met dagtrips aan Neeltje Jans, Amsterdam, de Efteling en een tocht met een mosselkotter la ten de gastheren en gastvrou wen zien wat ons land te bie den heeft. In het gastgezin ervaren de Fransen het alle daagse leven in een Neder lands gezin. Joie de vivre De ervaring leert dat in die tien dagen veel ideeën over het an dere land bevestigd maar ook ontzenuwd worden. Dat Fran sen niet open zouden staan voor buitenstaanders heeft Sebastiaan Ritterbex (16) vo rig jaar niet gemerkt. Als gast ging hij 'gewoon' mee naar het familiefeest. „Maar dat joie de vivre, zoals we dat hier altijd noemen, dat is wel echt toe passelijk." door Ali Pankow BURGH - De uitdaging iets te organiseren op het vlak waar kunst, literatuur, muziek, ge loof en levensbeschouwing el kaar raken, heeft geleid tot een bijzondere fototentoonstelling. In de Hervormde Kerk van Burgh is deze weken werk te zien van de achttien genomi neerden voor de Kunstprijs Bij bels Museum 2001. Fotografen werden uitgedaagd een eigen visie te geven op de woorden uit het bijbelboek 'Openbaringen' van Johannes: 'Zieik maak alle dingen nieuw Uit de inzendingen van meer dan honderd fotografen stelde het Bijbels Museum in Amster dam een expositie samen. Deze werd eerst gehouden in het ei gen museum en doet nu op een toernee de kerk van Burgh aan. Traditie „Deze tentoonstelling past goed in onze poging geloof en kunst bijeen te brengen", zegt Nelly Geene van de zomeractivitei- tencommissie. Volgens haar is het binnen de kerkgemeenschap in Burgh inmiddels een breed gedragen traditie geworden dat er in de vakantieweken naast de wekelijks erediensten een bre der programma wordt geboden voor zowel eigen bewoners als recreanten. Dat aanbod omvat naast deze tentoonstelling ook lezingen, een concert en een avond verhalen vertellen in de pastorietuin. „Er zijn in onze samenleving nou eenmaal meer mensen die géén affiniteit hebben met de Bijbel dan wél", constateert hervormd predikante Myrthe Leydens. Voor haar is dat een De foto van zes oudere vrouwen van Armado Branco hangt promi nent onder het orgel. foto Dirk-Jan Gjeltema belangrijke reden op deze wijze te zoeken naar raakvlakken om mensen aan het denken te zetten over levensbeschouwelijke za ken. De fototentoonstelling is inge deeld in drie categoriën: 'zien en kijken', 'maken en scheppen' en 'verandering en hoop'. Een foto van zes oudere vrouwen ge maakt door Armado Branco vormt een fraaie blikvanger on der het orgel. Iedere in het wit geklede vrouw getuigt met haar boeiende expressie van een per soonlijke overwinning op het kwaad. Mooi werk in de rubriek 'maken en scheppen' is er ook te zien van Dorothée Meyer. Zij fo tografeerde artificiële land schappen als een picknickweide met hoge flats als skyline, grote verkeersaders door het groen en een opmerkelijke ruimte met klimwanden. Meyer kreeg de aanmoedigingsprijs voor haar inzendingen voor deze wed strijd. Een eervolle vermelding was er voor Maureen Birney. Zij visua liseert haar interpretatie van verandering en hoop onder meer met een indrukwekkende foto van een klein meisje in het wit met een glazen bol in haar handen. Het oorlogsgeweld achter haar vervaagt in het felle schijnsel van het tafereel op de voorgrond. Eerste prijswinnaar Rob Nypels liet zich inspireren door een ge dicht van Rainer Maria Rilke over het verzoek van een ster vend meisje aan 'De Dood' haar nog even langer tijd te gunnen om rond te kijken. Nypels ver beeldt zijn gevoelens daarover in contrasterende composities. Indrukwekkend zijn vooral de foto's van Henk Braam. Hij ex poseert opnamen van ouderen in het oogkamp Cataract in In dia. Oogspecialisten waren daar drie weken in touw om duizen den mensen te opereren aan een oogkwaal die zij door slechte le vensomstandigheden massaal hadden opgelopen. De fototentoonstelling in de kerk in Burgh is nog tot en met zaterdag 27 juli geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. RENESSE - Twee jonge toeristen uit Eindhoven zijn gisteren vroeg in de morgen in Renesse op de bon geslingerd vanwege baldadigheid. De Brabanders van 15 en 16 jaar waren op sou- venirjacht in de Westschouwse badplaats en hadden zich het bord 'bebouwde kom Renesse' toegeëigend. Op de Hoge Zoom kon de politie de twee souvenirjagers in de kraag grijpen. De buit werd in beslag genomen en de jongens kregen een boete. RENESSE - Een 22-jarige bestuurder is gisterennacht op De Hogezoom in Renesse in de kraag gevat omdat hij met alcohol op achter het stuur was gekropen. Na de blaastest bleek dat de Rotterdammer twee keer meer had gedronken dan wettelij k is toegestaan. Hij kreeg hiervoor een rijverbod van vier uur en een boete. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg veroordeelde gisteren een 47-jarige inwoner van Sas van Gent tot 49 dagen gevangenisstraf plus zes maanden voorwaardelijk en 240 uur werkstraf. De man was in 1999 en 2000 betrokken bij diefstal len van trailers in Zaamslag, Breskens en Antwerpen. In de strafmaat werd nog het telen van hennep meegenomen. Het vonnis van de Sassenaar was de laatste van de Zeeuws- Vlaamse trailerbende, waarvan de leider tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. SINT MAARTENSDIJK - Een twintigjarige bestuurder uit het Belgische Kalmthout is dinsdagavond met de schrik vrij gekomen nadat hij met zijn auto op de kop in de sloot terecht kwam. Op de Derde Dijk in Sint Maartensdijk nam de be stuurder de bocht iets te ruim en maakte een stuurcorrectie. Daarop reed hij van de dijk de sloot in. De auto is vernield. VLISSINGEN - Zeven mannen van 22 en 23 jaar zijn in de nacht van dinsdag op woensdag na een vechtpartij aangehou den op de Zeilmarkt in Vlissingen. De vechtpartij was het ge volg van een woordenwisseling. De mannen, afkomstig uit Terneuzen, Vlissingen, de gemeente Ruchpen en de gemeente Halderberge, zijn aangehouden en meegenomen naar het po litiebureau. Met een proces-verbaal op zak zijn ze daar later weer weggestuurd. VLISSINGEN - Een 33-jarige Vlissingse is gistermiddag tij dens het winkelen in haar woonplaats van haar portemonnee beroofd. De vrouw had haar tas even op een tafel gezet in een kledingzaak in de Walstraat. Toen ze deze weer wilde pakken, bleek dat haar beurs met een inhoud van een paar honderd eu ro was verdwenen. In Middelburg was gistermiddag ook een zakkenroller actief. In een winkel in de Lange Delft is van een 54-jarige Vlissingse de portemonnee gerold. De vrouw had haar portemonnee in haar handtas gestopt. Toen ze bij de kassa wilde afrekenen, was haar portemonnee met daarin enkele euro's en pasjes ver dwenen. door Famke van Loon BRUINISSE - De Visserijdagen van Bruinisse. Traditioneel het feest waarmee het Duivelandse dorp het mosselseizoen opent. Drie dagen lang - van donder dag 18 juli tot en met zaterdag 20 juli - dompelt Bruinisse zich onder in het feestgedruis. Alles staat deze dagen in het teken van de mossel en de promotie van het vissersdorp zelf. Begint het feest officieel op don derdag, een dag eerder wordt al vast voorzichtig voorgeproefd. Op woensdagavond wordt in café Storm afscheid genomen van Miss Visserij 2001, Maria van den Berg, terwijl vanaf acht uur 's avonds in café 't Oekje de smartlappen en levensliederen uit de boxen zullen schallen tij dens de Amsterdamse avond. Deze festiviteiten vormen de opmaat voor drie dagen feest in Bruinisse. Met het inhalen van Miss Visse rij 2002 op donderdag om twee uur 's middags wordt het start schot gegeven voor de Visserij dagen. Daarna beginnen de Creativiteitsmarkt en de kermis in het dorp, terwijl vanaf half vijf een kinderpannenkoek- maaltijd op het programma staat. De jonge bezoekers van de Visserijdagen kunnen om zes uur hun beste beentje voor zet ten in de feesttent op het Haven plateau tijdens de Kinderplay- backshow. Palingroken Al staat de mossel centraal op de Visserijdagen, op vrijdag moet deze Bruse trots een concurrent naast zich dulden. Om elf uur beginnen op het Havenplateau de traditionele palingrookwed- strijden. In het dorp zelf kunnen bezoekers zich verhalen en lie deren uit lang vervlogen tijden laten vertellen door de trouba dour Coen van der Kamp. De slotdag vormt zoals gebrui- 1 STREEKACTIVITEITEN HAAMSTEDE - Centrum, 10.00 uur-17.00 uur: Ringpromotiedagen; RENESSE - Achter Hervormde kerk, 10.15 uur: Start excursie naar Slot Moer- mond; Jacobuskerk, 20.00 uur: Concert Magni ficat; SIRJANSLAND - Knotwilgendreef tus sen Sirjansland en Dreischor, 13.30 uur: Start excursie Dijkwater kelijk het hoogtepunt van de Visserijdagen. Om twee uur vaart de voltallige Brusse vis sersvloot uit voor de vloot- schouw. Zij die niet aanmonsteren op één van de schepen kunnen zich aan de wal vermaken met een optreden van het Bruinisser Vis serkoor. Rond half vier maakt het koor zijn opwachting op het Havenplateau. Terwijl rond vier uur in café 't Oekje het Bruse Borstrock het podium opklimt, staat in café Storm een half uur later een pri meur op het programma: cle nieuwe Bruse band Stoeptegel zal hier zijn eerste concert geven. Rond half elf 's avonds worden de Visserijdagen 2002 afgesloten met een groots vuur werk. WISSENKERKE - De Onder nemingsvereniging Wissenker ke en Geersdijk houdt zaterdag 20 juli voor de vijfde keer de Zeeuwse Folkloredag Noord- Beveland in Wissenkerke. Het is een dag vol activiteiten met als thema de landbouw met de daar bijbehorende folklore. Om 10.00 uur wordt de dag ge opend door burgemeester Van Liere van Noord-Beveland. Aansluitend beginnen de ringrijwedstrijden in de Voor straat, de braderie en het pony rijden voor kinderen. Vanaf 11.00 uur worden er huifkar tochten gehouden. Er kan dan een rondrit gemaakt worden in de omgeving van Wissenkerke. Speciaal voor de kinderen is de clown mr. Avesta, alias Toontje Ongeregeld, naar Wissenkerke gekomen. Hij zal er de hele dag zijn om de kinderen te verma ken. Om 12.00 uur begint het ringrij- den met oude tractoren bij Bak kerij Slabber. Verder zijn er deze middag een demonstratie boog schieten om 13.00 uur en rond ritten met de oude brandweer wagen, de Oude Reus, door het dorp. Geen onbekend fenomeen is de koeschijtwedstrijd, die om 14.00 uur begint. Er kan een vierkante meter grond gekocht worden en het vak waar de koe als eerste schijt krijgt de hoofd- prijsDe dag wordt om 170 0 uur afgesloten met de prijsuitrei king van het ringsteken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 29