Sluitingstijd cafés blijft twee uur Mobiel uit in de Rozentuin WSË Ridder voor één dag Nep-TMF-beller laat weer van zich horen College vreest toename overlast door stappende jongeren in Renesse zeeuwse almanak Fietsen Zomer in Zeeland Teleurgestelde Doggers stopt als voorzitter Natuurmarkt Vs*™ V X II 1y SKERY [Beeld &Geluid Brasseriemenu vanavond vanaf 17.30 uur waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND tomaat-pompoensoep en vegetarische pasta met gorgonzola en bospaddestoelen of karbonade honing- tijmsaus en aardbeien met vanille-limoenroom voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) kijk ook op www.druklteriimiddelburg.nl donderdag 11 juli 2002 Omdat hij op het werk graag voor vol ivordt aangezien, kijkt die Middelburgse man de laatste dagen regelmatig naar het grote fietsen in la douce France, cher pays de mon enfance. Hij begrijpt er niet veel van, maar dat weer houdt hem er niet van ten kantore geregeld met twee vingers in de neus te zitten. Ook heeft hij een bos gladio len op zijn bureau gezet. En dan de taal. Daar bedient hij zich onbekommerd van. Hij heeft het over harken en stoempen, renners die zich het snot voor de ogen rijden, durop en durover gaan, aan pikken, aan het elastiek han gen of een zwiep dan wel de beslissende jump geven. Zijn collega's hebben wel door dat hij volstrekt niet weet waar hij het over heeft en geven hem geregeld te ver staan dat hij uit het verkeer- Het deert hem niet en hij denkt: Parijs is nog ver. Kom morgen, 12 juli, ook naar Nieuwvliet-Bad om een zandkasteel te bouwen! Aanmelden om 14.00 uur bij de PZC-stand op het strand, ter hoogte van paviljoen De Boekanier. Zelf schep, emmer e.a. meenemen! Deelnemers krijgen een PZC-prijzenpakket. HoorFamke van Loon RENESSE - Cafés en discothe ken in Renesse moeten deze zo mer gewoon om twee uur 's nachts dicht. Het college heeft het verzoek van de Stichting Horeca Renesse om de ope ningstijden op zaterdag te ver lengen tot drie uur in de och tend, afgewezen. Dit besluit betekent niet dat de discussie over de sluitingstijden van de horeca definitief geslo ten is. Het college wil komend najaar onderzoeken welke con sequenties een uurtje langer open in het hoogseizoen heeft. Een doekje voor het bloeden, volgens C. Dogger, voorzitter van de Stichting Horeca Renes se. „Per saldo zijn we weer het hele seizoen kwi j tE en j aar in de horeca hier duurt maar zes we ken." De huidige sluitingstijd voor cafés en discotheken in Renesse is volgens de horeca-onderne- mers niet meer van deze tijd. Het stappende publiek wil langer en meer. De Stichting Horeca Re nesse heeft daarom bij de gemeente een verzoek inge diend deze zomer bij wijze van RENESSE - Het afwijzen van het verzoek van de horecaon dernemers voor verruiming van de openingstijden is voor C. Dogger aanleiding om te stoppen als voorzitter van de Stichting Horeca Renesse. Dogger stelt dat hij geen ver trouwen meer heeft in het ge meentebestuur' van Schouwen- Duiveland. Hij zegt diep teleur gesteld te zijn. Volgens hem doet de horeca in Renesse er veel aan om de overlast tot een minimum te beperken zoals vervoer van tent tot tent en wekelijks over leg met de politie. proef op zes zaterdagen de zaak een uurtje langer open te houden. Dan wordt gelijk dui delijk of de talloze ideeën en aannames over de gevolgen van langere openingstijden feitelijk kloppen. ,,Want feiten zijn pas feiten als ze getest zijn", aldus Dogger. Maar het college heeft het ver zoek van de ondernemers afge wezen. Op grond van de Alge mene Plaatselijke Verordening (APV), waarin de horecatijden zijn vastgelegd, kan de gemeen te de Renesser openingsuren niet verlengen. Ook vrezen de bestuurders voor een sluipende terugkeer van meer overlast in het dorp. Extra agenten De afwijzing onderbouwt de ge meente verder met adviezen van politie en justitie. Verruiming van de openingstijden brengt extra inzet van agenten met zich mee. Omdat het dienstrooster 'zo kort voor aanvang van het seizoen' niet meer is aan te pas sen vreest de politie dat het uur tje langer ten koste zal gaan van politiewerk op andere plekken. Het Openbaar Ministerie staat 'niet onwelwillend' tegenover de voorgestelde proef, maar ad viseert deze een jaar uit te stel len. Het gevolg is dat de kroegen en discotheken van Renesse ook deze zomer gewoon om twee uur dicht moeten. Tot grote teleurstelling van stichtingsvoorzitter Dogger, die vindt dat de adviezen van poli tie en justitie 'als kapstok' zijn gebruikt om alles bij het oude te laten. Dat de gemeente komend najaar de mogelijkheden voor verleng de openingstij den wil onderzoe ken, slaat wat hem betreft de plank mis, omdat er dan op nieuw over aannames en niet over ervaringen en feiten ge sproken zal worden. Al wijzend op de verkiezingsprogramma's verwijt de voorzitter het college gebrek aan goede wil om snel en daadkrachtig met de proef in te stemmen. De ridders vatten hun taak zeer serieus op. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze kregen Drakenbloed te drinken en Prinsenkoeken te eten, de 'rid ders' en 'jonkvrouwen' die gisteren meede den aan de Kinder-Ridderdagen in Zierik- zee. Ook boogschieten en kijkdozen maken stond op het programma, dat afgewerkt werd in een passende - want middeleeuwse - ambiance: het monumentale stadhuis van Zierikzee. Voor de deelnemers aan het evenement stond een verkleedkist klaar en daar werd gretig uit geput. Binnen de kortste keren was Joost omgetoverd tot Ridder Joost, compleet met zwaard, schild en helm, en was E velijn gehuld in jonkvrouwengewaad en getooid met feestelijke punthoed. Om de kinderen in de j uiste sfeer te brengen werd in de Vierschaar van het stadhuis een video over ridders, edelen en kastelen ver toond. Een verhaal over houten huizen, donkere en oude kasteelzalen, geharnaste ridders die als een soort levende tank de strijd aanbon den met rivaliserende ridders en minstrelen die kasteelbewoners vermaakten met hun zang en luit. Er volgen dit zomerseizoen nog twee Kin- der-Ridderochtenden en wel op woensdag 17 en 24 juli. De ochtenden zijn bedoeld voor kinderen die op Schouwen-Duiveland wonen en voor jeugdige bezoekers van het eiland. De ochtenden beginnen om 10.00 en duren tot 12.15 uur. Opgeven kan telefonisch bij het stadhuismuseum. jaar dachten enkele honderden mensen dat ze een prijs op kon den halen op het postkantoor. Meestal wordt er een cadeaubon van zo'n 30 euro beloofd. Op het hoofdkantoor van TMF in Bussum hebben ze tot nu toe slechts één melding gehad van een vals telefoontje onder hun naam. De muziekzender heeft twee weken geleden aangifte gedaan wegens het onrechtma tig gebruiken van hün naam. „Het is erg sneu allemaal. We willen dat dit zo snel mogelijk opgelost wordt. Het is dan ook belangrijk dat mensen contact met ons opnemen als ze te ma ken krijgen met deze grappen maker, zodat wij weten op wat voor schaal hij actief is. Het is uitermate vervelend dat met on ze naam mensen blij gemaakt worden met een dode mus", al dus een medewerkster van de muziekzender. De politie zegt niets te kunnen doen voor de slachtoffers. „Er worden geen strafbare feiten gepleegd. Het is een grap, mis schien dan wel misplaatst, maar het is aan jou of je er in trapt," aldus een woordvoerster. Advertentie Tijdens werkzaamheden moeten treinen via een afwijkende route of dienst regeling rijden. Als er geen treinen kunnen rijden, zet NS bussen in. Houdt u rekening met een langere reisduur. Sittard-Heerlen 13 en 14 juli Hengelo-Oldenzaal 13 en 14 juli Zwolle-Groningen 14 juli Meer weten? - Kijk op Teletekstpagina 754. - Kijk op www.ns.nl. - Haal de folder aan een NS-loket. - Bel 0900 - 9292 0,50 p.m.). Onze medewerkers staan u graag te woord. Advertentie door Raymond de Frel HULST - Het was een tijdje rus tig, maar de laatste tijd laat de nep-TMF-beller weer van zich horen. Enkele tientallen men sen meldden zich op het post kantoor om de aan hun beloofde prijs op te halen. Daar aangeko men wachtte hen een koude douche. De grappenmaker belt met na me jonge meisjes met de mede deling dat ze een prijs hebben gewonnen. De man doet zich voor als een medewerker van de populaire Nederlandse muziek zender The Music Factory (TMF). Hij vertelt de slachtof fers dat ze hun cadeau af kun nen halen bij het postkantoor. Bij de postkantoren weet men echter van niets en moet men de 'prijswinnaars' teleurstellen. „Erg vervelend allemaal", meent een medewerker van het postkantoor aan de Alvarezlaan in Terneuzen. „Wij weten hele maal niets van iemand die hier prijzen stalt voor TMF. Er heb ben de afgelopen tijd al tiental len mensen gebeld met de vraag of ze hun prijs konden ophalen. Wij moeten ze dan teleurstel len." Cadeaubon Het is niet de eerste keer dat mensen op deze manier in het ootje worden genomen. Vorig Advertentie Zo is er vanaf woensdag 17 juli de komende weken op woens dagochtend van 10.00 tot 12.00 uur een Natuur- en Milieumarkt op het terrein voor het milieu centrum. Verder worden er op de zater dagochtend van 10.00 tot 12.00 uur activiteiten voor de jeugd gehouden. Naast natuurpaden voor de kleintjes staat er onder meer een springkussen opge steld. Op de vrij dagmiddag vertrekt er om 13.50 uur vanaf het Ecosco- pe een bus voor een excursie langs de vogelboulevard van De Prunje. Een natuurgid begeleidt de deelnemers. Telescopen en verrekijkers zijn ter plekke be schikbaar. Deelnemers aan de excursie moeten zich vooraf aanmelden bij de balie van Eco- cope. GOESE NACHTMARKT IN DE NACHT VAN 12 OP 13 JULI VAN 20.00 UUR TOT 00.30 UUR RENESSE - Ecoscope Renesse houdt deze zomer diverse na- tuuractiviteiten voor het hele gezin. De kleuren en geuren in de Rozentuin stemmen je blij. foto Willem Mieras pet niet bijAls ik er in een paar dagen tijd duizend van verkoop, zijn ze ge woon goed. Het is net als met zo'n olie bollentest: de een vindt ze lekker en de ander niet.Toch maar het zekere voor het onzekere genomen. Een eierkoek wil er ook wel in. De ezel die bij Hoedekenskerke in een nabijgelegen weitje een heg kaalvreet, is niet onder de indruk van het venijni ge fluitsignaal dat de locomotief van het boemeltreintje laat horen bij het vertrek vanaf het centraal station in het dorp aan de dijk. De bejaarde dame die net op dat ene moment dat er deze dag een trein passeert met haar rollator de spoorwegovergang neemt, zet er zo goed en zo kwaad als het gaat de sok ken in. De trein missen is in Hoede kenskerke een ramp. Er gaat er pas weer een over 24 uur. Vanaf het terras van café De Steiger is de scheepvaart op de Westerschelde te aanschouwen. Je hebt er ook zicht op de vloot van de lokale watersportver eniging. Artikel 9 van het op een prik bord aangebrachte verenigingsregle ment vermeldt dat alleen vaartuigen die in goede staat van onderhoud ver keren in de haven worden toegelaten. Wel sneu voor de goedwillende leden om op twintig meter afstand op een roestige, groen uitgeslagen en half ge zonken schuit te moeten uitkijken. In het seizoen kun je van hier met een toe ristisch pontje naar de overkant. Het voet veer is een tijdelijk alternatief na dat de dagelijkse verbinding met de overkant in 1972 werd opgeheven. In Zeeuws-Vlaanderen zijn ze via de borden langs de weg al een poos ge wend dat nuchtere Bob op een stap- avondje achter het stuur plaats neemt. Maar weten de Duitsers die er op va kantie zijn en voor wie een glaasje bier al gauw een halve liter is, wel wie Bob is? Daarom: Spass machen, Super, aber der Heinz fahrt. door Jacques Cats Dat smaakt. Op het bovenste keer punt van de W lepel je een soepje weg dat volgens de menukaart van uit spanning 'de Heerenkeet' uit een Oos- terscheldekreeft is getrokken. En de vangstplaats van de bij koken rood aanlopende wandelende schaar strékt zich aan je voeten uit. Een schone plek. Dat hadden de destijds als 'de Heeren van Schouwen' aangeduide dijkgraven goed gezien toen zij rond 1852 de keet aan de Schouwse dijk bij Flaauwersha- ven tot vergaderruimte bestempelden. In de 'Heerenkeet' van nu wordt niet vergaderd maar louter verpoosd. Het weidse uitzicht is een weldaad voor het oog. Links in de verte de Zeeland- brug, rechts de stormvloedkering. En daartussenin een plas water van hier tot ginder. Af en toe glijdt een scheepje loom door het beeld. Het decor wordt slechts ontsierd door de rookpluim van een grasdrogerij aan de Noord-Beve- landse overkant bij Kortgene. De on diepte wat verderop heet de Rogge- plaat, weet de serveerster. Daar liggen, als het een mooie dag is, wel eens zee honden te zonnebaden. De horecame- dewerkster heeft dat niet van eigen waarneming: „Ik werk hier nog niet zo lang." Bij de Heerenkeet is van alles te ver krijgen. 'Niet naar Benidorm? Hier paella en sangria', vertelt een bord te gen de muur van het terras uitnodi gend. Voor wie wil vissen of duiken zijn er motorsloepen en hengels te huur. Ook voor aas kan worden gezorgd. Daar kun je niet zelf voor gaan spitten: 100 pieren voor 7 euro. Een lunchpak ket kost net zoveel. Wel oppassen dat je niet de verkeerde zak openmaakt. De W-lijn op de provinciekaart loopt in zuidelijke richting precies langs de aanzet van de Zeelandbrug op Noord- Beveland. Tijd om weer eens de tip ter harte te nemen van Teun van Elsacker van het Bureau voor Toerisme Zeeland. Je kunt als je bij Kats even een zijweg opgaat, zo mooi tussen alle pijlers doorkijken. Het talud lijkt er voor ge maakt. Je daalt via de stapstenen gemakkelijk de dijk af om de juiste po sitie in te nemen. Een fascinerende aanblik. En die auto's maar bonken bo ven je hoofd. Wel erg aan de smalle kant, die Zeelandbrug, zo blijkt vooral van onder af gezien. Toch bij Kats aangeland even rond gekeken in de Rozentuin, een land schapstuin ter omvang van twee hecta re, met meer dan duizend soorten rozen en over de honderd soorten clematis sen. De kleuren en geuren stemmen je blijwat welkom is met dat wisselvalli ge weer van de laatste tijd. De huisre gels zijn streng: mobiel uit, hond weg en picknicken doe je maar even verder op de dijk. De Engelse tuin herbergt, in derdaad, veel Engelse rozen, David Austinrozen, zoals de kenner weet. Ze dragen fraaie namen. Zo is daar de Wil liam Shakespeare, uitgevoerd in don ker paarsrood. Een sterke groeier, wordt erbij vermeld. Maar opgepast: iets gevoelig voor sterroetsdauw. De sneeuwwitte Winchester Cathedral mag er ook zijn. Uienlucht We zakken de W af. Door het half ge opende portierraam waait een uien lucht naar binnen. De geur doet denken aan de kommervolle omstandigheden waarin het schimmelzieke bolgewas verkeert. Maar er is ook een associatie in een andere richting: uitjes? Daar hoort een haring bij. In Kapelle, nage noeg op de route, verkoopt de Golffsu- Nu de imagocampagne WELKOM IN ZEELAND zo'n geliefd thema is geworden volgen we in vier etappes de weg die de letter W uitstippelt op de provinciekaart. Vandaag deel 3 per de dode vis. Maar is die ook te eten? 'Dit is echt heel vies', stelde het Neder lands Instituut voor visserijonderzoek vast, dat namens het Algemeen Dag blad overal in het land als keurmeester optrad. 'Kapelle heeft in Jan Peter Bal kenende een nieuwe premier voortge bracht', luidde het rapport, 'maar voor nieuwe haring moet je elders zijn'. Win kelier David van Boven kan er met de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27