Once weet de weg in ploegentijdrit zit Armstrong Spaans tweetal op de hielen Cipollini ziet het even niet meer zitten 19 Grijze muis Niermann wil meer laten zien Snel pompend hart O'Grady abnormaal, maar niet dramatisch Rabobank neemt zich voor meer werk te maken van teamonderdeel Rabo jaagt op Robert Hunter Straf voor gehele ploeg Tacconi Tom Steels niet op kop Rabo-renners 'gezond' bij bloedcontrole J donderdag 11 juli 2002 door Ad Pertijs CHATEAU-THIERRY - Team baas Manolo Saiz van Once mocht als winnaar het geheim van de smid uitleggen. „Met de ploegentijdrit is het net als met een autorally. De navigator is minstens zo belangrijk als de pi loot." Die gouden gids heet in de wielersport 'verkennen, trainen en onderweg luisteren naar de instructies van de ploegleider'. Tussen Epernay en Chateau- Thierry zette de ploeg van Saiz de energie die het zo graag stopt in de ploegentijdrit om in een etappezege. En passant werd ook Igor Gonzalez de Galdeano als eerste Spanjaard sinds Mi guel Indurain (1995) in het geel gereden. Once had als een van de weinige ploegen de moeite ge nomen het 67 kilometer lange, bochtige en heuvelachtige par koers uitvoerig in zich op te ne men. Zelfs US Postal van perfectio nist Lance Armstrong beperkte zich tot een verkenning door ploegleider Bruyneel in het voorjaar. Armstrong was echter tevreden met de tweede plaats. „We verliezen minder tijd op Once dan voorgaande jaren." CSC leek lange tijd op de zege af te stevenen. Tot een lekke band van Sandstod de machine ont regelde. Ploegleider Riis riep 'stoppen en wachten'. Kopman Jalabert gaf een teken door te rijden. Even later werd alsnog gestopt. Deze communicatie storing kostte de ploeg waar schijnlijk de zege en de gele trui. Manolo Saiz zag de overwin ning echter niet als een 'krijger tje'. Kordaat de juiste beslissing nemen en uitvoeren behoort volgens hem immers ook tot de kunst van het tijdrijden. Vergeleken met Once heeft Ra bobank nog een lange weg te gaan, eer het als in de gouden ja ren van Post de lakens uitdeelt op het onderdeel ploegentijdrit. Kopman Levi Leipheimer stel de vooraf nog uitdagend dat zijn team kon winnen, maar uitein delijk vond Rabobank zich te rug op de achtste plaats. Iets meer dan twee minuten achter Once en US Postal. „Een plek tussen de vijf en acht is realisti scher dan winnen wilde ploeg- Meer over de TOUR op de PZC-site leider Theo de Rooy van geen deceptie weten. „De woorden van Levi horen bij een Ameri kaan. Ze willen altijd voor goud gaan." Podium Op termijn wil Leipheimer op zijn minst het podium van de Tour cle France halen. De ploe gentijdrit speelt daarbij een grote rol.,We moeten dit onder deel dan ook zeker verbeteren", zegt de tweede ploegleider Adri van Houwelingen. Hij denkt niet zozeer aan het aantrekken van een specialist, als wel aan een betere voorbereiding. „Door bijvoorbeeld de renners van de Tourploeg niet eerst de Giro te laten rij den. In die perio de moet je samen een onderdeel als dit trainen. Nu was er geen tijdvoor." Van Houwelingen vroeg zich af in hoeverre Leipheimer teleur gesteld kan raken in zijn team, nu het ver weg is gebleven van de ploegen van de andere be langrijke klassementsrenners. „Volgens mij maken deze twee minuten op het einde niet echt een verschil, maar hij dacht wel met deze ploeg te kunnen win nen." Leipheimer maakte de ploeg echter geen enkel verwijt. „Dit was niet eens zo slecht." De Amerikaan heeft veel ervaring met tijdrijden en zijn analyse was snel gemaakt. „We hebben minstens een minuut verloren omdat we hier en daar wat fout jes maakten. Ik denk daarbij vooral aan mezelf. Ik begon bij voorbeeld te agressief aan de beklimming, waardoor we ons even moesten herstellen. Ik heb daarbij niet het team overschat, maar mezelf." Erik Dekker was voor aanvang van de ploegentijdrit het grote vraagteken maar de door de ge volgen van een valpartij ge plaagde Drent was volgens Leipheimer verrassend sterk geweest. De Nederlander op zijn beurt sprak van een goed draaiende eenheid. „Levi was onopvallend aanwezig, en dat is goed. Zijn overnames waren niet extreem harder en ook hij moest afzien." Perfecte race Leipheimer: „Het potentieel voor een goede tijdrit is aanwe zig. Ik denk nog steeds dat we hem kunnen winnen. Maar daar hebben we dan wel een perfecte race voor nodig. Triomfator Saiz legde uit wat je daar zoal voor nodig hebt. „Sa men trainen. Niet met zijn allen en ook niet een week achter el kaar. Maar zo regelmatig moge- lijkin kleine groepjes van drie of vier is ook al goed." GPD van onze sportredactie CHATEAU-THIERRY - Lance Armstrong wist het al voor de Tour. Zijn voornaamste concur renten komen dit jaar uit Span je. Het sterke collectief van Once gisteren in de ploegentijd rit al een voorproefje op wat de Amerikaan straks in de bergen te wachten staat. De ploeg van Saiz is in vorm en heeft in de kersverse geletruidrager Igor Gonzalez de Galdeano een uit dager van formaat. Once had voor de rit over 67,5 kilometer 1.19.49 nodig en bluf te daarmee de US Postals met zestien seconden af. CSC, met Jalabert lange tijd in de race voor het geel, verloor in de slot fase tij d en moest uiteindelijk 46 seconden toegeven. Manolo Saiz heeft de troeven in handen om het Armstrong deze Tour lastig te maken. De alom gerespecteerde ploegleider heeft dit jaar alles op de Ronde van Frankrijk gezet. Met Igor Gonzalez de Galdeano, vorig jaar debuterend met een vijfde plaats, en Joseba Beloki, altwee keer derde, heeft hij een ko ningskoppel in huis dat zowel in de tijdritten als in de bergen tot de elite behoort. Het is boven dien een duo dat elkaar als geen ander aanvoelt. Ze zijn samen opgegroeid in Vitoria en wonen nog net niet bij elkaar in de straat. Midi Libre Gonzalez de Galdeano draaide dit jaar warm in de Midi Libre, waar hij Armstrong in een tijd rit over ruim twintig kilometer met zeven seconden klopte. Be gin juni werd hij winnaar van de Ronde van Duitsland. Beloki liet zich nog minder zien en won alleen een rit in de Bici- cletta Vasca. „Om in de Tour te kunnen winnen moeten Igor en Joseba op hun top zijn", wist Saiz. „En het is niet mogelijk lang in topvorm te blijven. Het is daarom verstandig voor de Tour economisch te rijden." Gonzalez de Galdeano putte veel zelfvertrouwen uit zijn op treden in de Midi Libre. „Arm strong kloppen in een tij drit was mooi, maar belangrijker nog vond ik dat ik hem in het ge bergte kon volgen, terwijl ik lang niet op mijn best was. Dat was een opsteker. Al weet ik dat Armstrong in de Tour van een andere orde is." In de proloog moesten beide Basken toegeven op Armstrong. Gonzalez verloor negen secon den, Beloki dertien. „Het staat nu 1-1", constateerde de nieuwe geletruidrager. Overmoedig wordt Gonzalez de Galdeano er niet van: „Het doel is een podi umplaats in Parijs." ANP CHATEAU-THIERRY - Rabo bank en Robert Hunter willen voor de komende twee seizoe nen met elkaar in zee gaan. „Er wordt druk over en weer gefaxt, maar het is pas rond als de hand tekeningen zijn gezet", zegt teammanager Jan Raas. Formeel mogen nieuwe renners pas na 1 augustus vastgelegd worden. Rabobank was al eer der in 1999 geïnteresseerd in de 25-jarige Zuid-Afrikaan. Toen koos hij voor Lampre. Inmid dels fietst hij bij Mapei, dat na dit seizoen haar ploeg opdoekt. „We willen hem net als toen hebben voor de 'maart-april'- klassiekers. Uiteraard is hij in meerdere koersen van waarde, maar we willen hem specifiek voor het voorjaar halen. Rabobank heeft tot dusverre de Belg Geert Verhei jen laten we ten dat hij weg moet. Hunter is de eerste nieuweling van de ge plande vier of vijf. GPD CHATEAU-THIERRY - De wedstrijdcommissarissen bij de Tour de France hebben alle ren ners van de formatie Tacconi na de vierde etappe twintig secon den tijdstraf gegeven. De coureurs hielden gisteren in de ploegentijdrit van Epernay naar Chateau-Thierry minder dan de voorgeschreven tien me ter afstand met de begeleidende wagen. Tacconi eindigde op de achttiende plaats, met 3.45 ach terstand op winnaar Once. AFP EPERNAY - Belgisch kampioen Tom Steels maakt een moeilijke Tour door. In de eerste etappe kwam hij op achterstand bin nen en ook in de tweede en derde rit was Steels niet in de eerste li nies te vinden. Om niet het risico te lopen, dat hij na de tijdslimiet zou finis hen, reed Steels gisteren in de ploegentijdrit niet op kop. „Ik kon het tempo net aan en daar mee was eigenlijk alles gezegd. In het begin van de race heeft de ploeg zelfs nog even op mij ge wacht", vertelde Steels na de etappe. „Het probleem is, dat ik momenteel niet in het rood kan rijden. Ik krijg mijn motor niet °P gang." Dat is mentaal zeker niet gemakkelijk en niet ple zant. Zeker als je niet kunt over nemen van je ploegmakkers", stelde de drievoudige Belgische kampioen. „Oscar Freire kan op mij rekenen, want hij rijdt op dit moment gewoon beter dan ik. Niemand gelooft dat Mooie Mario per direct wil stoppen door Ad Pertijs CHATEAU-THIERRY - Mario Cipolli ni laat deze Tour toch nog van zich ho ren. Dinsdagavond kondigde de Itali aanse sprinter aan met onmiddellijke ingang te stoppen met wielrennen. Het was een verbazingwekkende medede ling. Omdat niemand in het peloton ge looft dat 'Mooie Mario' er - ondanks zijn 35 jaren - ook echt een punt achter wil zetten. De wereldtitel ligt in het ver schiet en volgend jaar kan hij in zijn ei gen Giro het legendarische rittenrecord van Alfredo Binda verbeteren. Enkele dagen geleden sprak hij met bekenden nog de aanloop naar het WK in Zolder door. In een eerste verklaring laat Cipollini weten teleurgesteld te zij n in de sponsor van zijn ploeg, Acqua Sapone. Hij heeft nog geld tegoed (premies van de Giro), hij heeft geen zekerheid over voortbestaan van de ploeg en hij vindt dat het team niet in staat is geweest zich in te schrijven voor alle grote koersen, zoals de Tour de France. Kortom de 'Leeuw van Lucca' voelt dat hij bij Ac qua Sapone op een dood spoor zit en brult nu om een reddende hand. Getergd roofdier De situatie is vergelijkbaar met die van vorig jaar. Toen kreeg Saeco geen wild card voor de Tour en nam de ploeg te vens afscheid van haar dure boegbeeld. De dagen van Cipo leken geteld, maar dit seizoen schitterende hij meer dan ooit tevoren. Als een getergd roofdier veroverde hij eindelijk de door hem be geerde openingsklassieker Milaan - San Remo. De Italiaan viel daarna niet meer stil. Ook zijn ploeg Acqua &Sapo- Mario Cipollini, eerder dit jaar zes keer etappewinnaar in de Giro. foto Alessandro Trovati/AP ne was niet meer louter een attractie vanwege de opvallende zebrapakken. Cipolline kneedde het team tot een nieuwe spurttrein. De 'Struttora Cipol lini' zoals hij het trots noemde. In de Giro pakte Cipollini uit met zes ritzeges en benaderde het record van Alfredo Binda daarmee tot. een: 40 om 41. Na die ronde ging hij zich toeleggen op het wereldkampioenschap, dat dit jaar in het Belgische Zolder wordt ge houden. Hij verkende het circuit meer dere malen. 'Dit is gezien de aard van het parkoers misschien mijn enige kans op een wereldtitel', wist de Italiaan. De Tour is voor hem nooit echt in beeld geweest. In het voorjaar weigerde hij als leider van de wereldbeker naar Pa- rijs-Roubaix te komen. De keienklas- sieker wordt georganiseerd door de So- cièté du Tour de France. Cipo stelde uit dagend: 'vorig jaar had de Tour mij niet nodig. Nu heb ik Parijs-Roubaix niet nodig.' Vervolgens ging op 1 mei ook een wildcard voor de Tour van dit jaar aan zijn neus voorbij. Naar aanleiding van zijn demonstratie in de Giro werd gezinspeeld op een heroverweging van die beslissing. Cipollini lachte er om. En weer zei hij'nu heb ik hen niet meer nodig'. Toen Saeco haar wildcard moest inle veren vanwege en dopingaffaire, werd Acqua Sapone echter niet de vervan ger. 'Omdat hij in de pers heeft aange geven niet te willen', zei de Tourdirectie slim. Gezien het verwijt aan zijn spon sor zit het Cipollini toch hoog dat hij er momenteel niet bij is in Frankrijk. Waarschi jnlij k wil hij in Italië nu zoveel emoties losmaken, dat hij alsnog een sponsor vindt die met zijn 'Struttura Cipollini' volgend jaar de Tour in kan. GPD van onze sportredactie EPERNAY - Grischa Niermann tekende deze week voor twee jaar bij bij Rabobank. Ondanks aanbiedingen uit zijn vader land. „Telekom had interesse en ook ander Duitse ploegen", ver telt hij in goed Nederlands. Na de Tour moet hij thuis in Han nover even de knop omzetten: "Anders verstaat mijn vriendin me niet." Hij is voor het grote publiek in Nederland, samen met Beat Zberg misschien, de minst be rrie Tourdeelnemer van Ra- bobank. Maar waar de Zwitser nog een aardige erelijst kan overleggen, heeft Niermann zich in zijn wielerleven een rol als knecht aangemeten. Het was geen roeping: „Ik had in 2000 een heel goed j aar en hoopteals die ontwikkeling zich zou door zetten, een hele goede renner te worden. Maar vorig jaar ging het moeizaam, nu gelukkig weer beter. Ik verwacht nog steeds meer van mezelf." ^L)e ploegleiding sprak bij de contractverlenging vergelijk bare woorden. De belofte van 26 uit Hannover mag zich best iets meer laten gelden, maar werd waardevol genoeg bevonden om nog eens twee jaar in dienst te rijden van mannen als Leiphei mer en Boogerd. „Ik doe dit werk ook graag, alleen hoop ik een keer voor mijn eigen kans te kunnen gaan." Niermann begon relatief laat metfietsen. „Op mijn vijftiende. Het werd wielrennen omdat ik een sport zocht om af te vallen. Ik heb aanleg om dik te wor den." Hij reed drie jaar voor het Duitse Continentale en beland de in 1999 bij Rabobank, waar voorhij nu zijn derde Ronde van Frankrijk rijdt. Aangepast ,PIet is me meteen goed bevallen in deze ploeg. Ik heb me ook snel aangepast. Ik kwam niet als de grote vedette binnen, dan moet je wel. Met een studieboek en een cd ben ik meteen met de Ne derlandse taal aan de slag ge gaan. En tussen bijna allemaal Nederlandse renners leer je ook snel. Hij roemt de sfeer binnen de equipe. „Als er nieuwe jongens worden aangetrokken worden de renners ook gepolst. De ploegleiding wil weten of ze wel in de groep passen.In de Tour is hij kamergenoot van Karsten Kroon, in andere koersen weer van iemand anders. Hij voelt zich niet 'de Duitser' in de ploeg, is gewoon één van de jongens. „Natuurlijk worden er wel eens grappen gemaakt. Ik ken de ge voelens van Nederlanders over Duitsers. Zeker als het om voet bal gaat. Het WK was voor mij ook interessanter dan voor jul lie. Over media-aandacht heeft hij deze weken niet te klagen. „In de Tour is alles nieuws en nu 'Der Jan' erniet is, komen ze ook wat vaker bij mij terecht. Onbe grijpelijk wat Ullrich heeft ge daan. Nee, in het seizoen kom je mij in een discotheek niet te gen." ANP door Pim van Esschoten UTRECHT - De frequentie van de hartslag bij Stuart O'Grady liep dinsdag tijdens de Tour etappe naar Reims op tot 235. „Niet uniek, wel vervelend voor een topsporter", zegt cardioloog Rienks van het Hart-Longcen- trum Utrecht en het Centraal Militair Hospitaal. „Abnor maal, maar niet meteen drama tisch", zegt ook bewegingswe tenschapper Harm Kuipers van de Universiteit van Maastricht. Kuipers zag O'Gradyna z'n pro blemen weer normaal meefiet sen. Hij raadt een grondig on derzoek aan. „De oorzaak is misschien onschuldig. De schrik moet worden weggeno men. Je kimt nooit helemaal uit sluiten dat er iets aan de hand is. Een risico kim je niet nemen." Rienks sluit zich bij Kuipers aan. „Hij zou eens flink door de molen moeten worden gehaald. Iedereen heeft wel eens last van hartstoornissen, maar aan het hart van een beroepsrenner worden natuurlijk heel hoge ei sen gesteld. Het is mogelijk het probleem weg te nemen. Hoe? Hangt af van welke stoornis. Maar het kan bijvoorbeeld door de plekjes in het hart waar de stoornis zit weg te schroeien." Duizeligheid Omdat O'Grady vrij vlot de pro blemen te boven was, gaat ook Rienks er vanuit dat de stoornis 'niet levensbedreigend' is. „Maar het probleem blijft dat hij niet optimaal kan presteren. Keert het terug, kunnen er weer die ldachten zijn als kortade migheid, pijn op de borst of dui zeligheid. Houden die aan, dan stap je wel af. Die Machten moet je niet negeren." „Een renner van zijn leeftijd", zegt sportarts Diederik Oei van het Sportmedisch Centrum Pa pendal, „zou in de koers onder de 200 moeten zitten. Dat is een normaal gemiddelde. In de fina le kan het hoger zijn. Het hart klopt bij 235 snel, maar pompt het bloed niet erg efficiënt rond. Zo komt er weinig bloed bij de spieren en dus ook geen zuur stof. Vandaar dat hij in proble men raalcte en geduwd moest worden door ploegmaten. Maar zodra het over is, kan hij weer snel de oude zijn." Had Tourarts Porte hem moeten adviseren te stoppen? Oei: „Dat hangt af van zijn medisch dos sier, dat ik niet ken. Welke stoornis heeft hij precies? Zou ik koersarts bij de amateurs zijn, zou ik zo'n renner adviseren te stoppen. Het kan toch een risico zijn. Maar O'Grady is prof, je mag er vanuit gaan dat hij car diologisch is gescreend. De ploegarts zal weten hoe het zit." O'Grady kwam dinsdag zijn problemen te boven en sprintte uiteindelijk nog mee voor de etappewinst. Na afloop liet hij een hartfilmpje maken. Cardio loog Rienks betwijfelt het nut. „Zo'n ECG heeft alleen zin op het moment van de stoornis zélf. Het is ook geen echt onderzoek. Een hartritmestoornis kan met medicijnen worden behandeld. Rienks: „Bij gewone mensen dan, niet bij topsporters. Die medicijnen hebben een rustge vend effect op het hart, ze wer ken remmend. Goed voor de stoornis, maar de sporter wil juist een hogere hartslag, die wil bloed rondpompen." O'Grady vertelde in Reims va ker last te hebben gehad van een versnelde hartslag, een pro bleem dat meestal ook snel weer voorbij gaat. Cardioloog Rienks ziet meerdere mogelijke aanlei dingen voor het probleem. „Het kan een zware inspanning zijn. Soms kan het zo maar gebeuren. Of van koffie, kan ook." Harm Kuipers, tevens lid van een spe ciale commissie van het wereld wijde anti-doping agentschap Wada: „Renners gebruiken na tuurlijk soms cafeïne. WerM mild stimulerend." GPD EPERNAY - Bij een bloedcontrole vooraf gaand aan de ploegentijd rit van gisteren is heel de Raboploeg 'gezond' ge bleken. In totaal 54 renners on dergingen de test. Onder hen waren alle Raboren- ners. De controleurs van de UCI bezochten ook de formaties Alessio, Fran- ?aise des Jeux, Kelme, CSC-Tiscali en US Postal. Bij niemand werd iets kwalijks gevonden. Het team van Once raast als een geoliede machine door het Noord-Franse landschap. foto Stefano Rellandini/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 19