Zeeland kan geen agent missen LPF moet een beweging blijven PZC Nieuwe mosselen vallen in de smaak Wiersma wil meer greep politiek op Zeeland Seaports 15 I'Voorzitter ondernemingsraad: één politieauto op 35.000 Tholenaren niets te veel Celstraf voor afpersing Bijbelclubs Zorgkantoor maant ministerie Middelgrote gemeenten willen geld Drie jaar cel wegens incest Schelpen vissers uit noorden winnen slag Blikkenexpositie donderdag 11 juli 2002 MIDDELBURG - „We moeten eens ophouden met dat eindelo ze geschipper met agenten." Korpsbeheerder K. Schouwe- naar van de Zeeuwse politie wil wel aannemen dat de grote ste den te weinig agenten hebben. „Maar ik weet zeker dat we er in Zeeland ook te weinig hebben. Je kunt het ene tekort niet met het andere vullen." Volgens een onderzoek van het Openbaar Ministerie zijn de agenten niet goed over het land verdeeld. Gebieden waar de meeste en de ernstigste crimina liteit voorkomt - de grote steden - beschikken relatief over min der personeel dan de landelijke gebieden, waar misdaad een kleiner probleem is. Een Utrechtse agent krijgt per jaar 41 aangiften te verwerken, een Zeeuwse 23. In Utrecht leiden dus ook veel minder aangiften tot een rechtszaak (81 per 1000) danin Zeeland (150 per 1000). „Het is te simpel om te zeggen dat we dienders moeten overhe velen naar gebieden waar meer criminaliteit is", meent Schou- wenaar. „Waarom is het tekort in het ene gebied nijpender dan in het andere gebied? Dat ont gaat mij. Onze problemen wor den te snel gebagatelliseerd. De Zeeuwse korpsbeheerder gaat niet voorbij aan de moei lijkheden in grote steden. Meer VLISSINGEN - De jaarlijkse Vakantie Bijbel Clubs voor kin deren vanaf vier jaar worden binnenkort weer in Vlissingen gehouden. De VBC's worden gehouden van 15 juli tot en met 19 juli op basis school 't Mozaïek, van 22 juli tot en met 26 juli op basisschool De Houttuyn en van 5 augustus tot en met 9 augustus op de Raven- steinschool. In wijkcentrum Open Hof zijn de kinderen van 12 augustus tot en met 16 augus tus welkom. De bijeenkomsten zijn 's ochtends van half tien tot twaalf uur. agenten kunnen ze daar best ge bruiken, geeft hij toe. „En als de nood hoog is, moeten wij niet stil blijven zitten. Laten we re- eel zijn: de criminaliteit houdt ook niet bij de grenzen op. Maar er zijn meer oplossingen denkbaar, zegt Schouwenaar. Pak het drugsprobleem grondig aan. Houd de hand aan het toe laten van jongeren met een spe cifieke achtergrond of afkomst, van wie bekend is dat ze vaker in de criminaliteit belanden. „Daarmee vertel ik toch geen nieuws, denk ik." Het gescherm met aantallen aangiften om de politie-inzet te wijzigen kan Schouwenaar noch voorzitter E. ten Voorden van de ondernemingsraad van het Zeeuwse politiekorps ver murwen. Beiden stellen daar 'het gevoel van veiligheid' te genover. Zeeuwen voelen zich veilig. „Misschien wel juist om dat hier meer blauw op straat is", oppert Ten Voorden. „De beleving van criminaliteit is ook niet overal hetzelfde", weet Schouwenaar. „Een afre kening in het drugscircuit in Amsterdam-Zuidoost wordt daar anders beleefd dan een le vensdelict in Zeeland." Dat hoort mee te wegen bij de verde ling van agenten, vindt hij Verkeersdoden Amsterdam heeft andere pro blemen dan Zeeland, vult Ten Voorden aan. „Daar hebben ze meer criminaliteit. Hier vallen veel verkeersdoden. Dat moet je wel meenemen om een totaal beeld te krijgen van de politie- inzet. Ons vak bestaat uit meer dan misdaad." Schouwenaar stelt vast dat er 'overal stevig wat dienders bij moeten'. „Wij hebben duizend agenten op 270.000 inwoners. Amsterdam 6000 op pakweg 800.000 inwoners, dus relatief twee keer zo veel." Ten Voorden werkt op Tholen. „Wij hebben regelmatig maar één auto, dus twee mensen, op 35.000 inwo ners. Wie heeft het dan beter: wij of de agenten in bijvoor beeld Utrecht? Wij hebben het niet slecht, maar ook niet opti maal." Rik de Saedeleer, burgemeester Van Liere, Wisse Dekker en Jan Janssen proeven de mosselwijn. fotoCamileSchelstraete door Raymond de Frel PHILIPPINE - Als een volleerd kenner liet Jean-Marie Pfaff gisteren verschillende wijnen over zijn tong rollen. Tijdens de opening van het mossel seizoen in Hotel Au Port in Philippine koos de voormalige doelman samen met tal van andere prominenten de mos selwijn voor het komende jaar. Wethouder Esther Spuessens (Cultuur), die voor de gelegen heid werd gepresenteerd als 'wethouder van Mosselzaken', sprak van een 'heerlijk exem plaar'. Jean-Marie Pfaff deed dat ook, maar zei er geksche rend achteraan dat hij een tien jarig contract heeft bij Hotel Au Port. Net als onder anderen wie- Iercoryfee Jan Janssen, oud- sportcommentator Rik de Sae deleer en voormalig Philips-di- recteur Wisse Dekker wierp Pf aff zich tijdens de finale van de wijnproeverij op als kenner. „Voor mij is de derde wijn het beste", zei hij vlak voordat de winnaar werd bekendgemaakt. „In combinatie met mosselen moet wijn geen pikante, bran derige smaak hebben. De mos sel blijft altijd natuurlijk, de wijn moet je daar op afstemmen. Zie het als de relatie tussen een man en vrouw. Is de man te bruut, dan zal de vrouw zich daar tegen afzetten", aldus Pf aff. Ook Jan Janssen koos voor wijn 'nummer drie', maar hij voegde er gelijk aan toe geen echte ken ner te zijn. „Het is gewoon leuk en gezellig om in Philippine te zijn, vooral omdat ik in deze omgeving vaak heb gefietst. Vroeger kreeg ik na wielerwed strijden in bijvoorbeeld Bor deaux wel eens een flesje wijn cadeau, maar echt veel ver stand heb ik er niet van, hoor." Toch kregen zowel Pfaff als Janssen gelijk. 'Wijn 3', de Pi- not Blanc Joseph Cattin, werd benoemd tot Mosselwijn 2002- 2003. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 40-jarige Vlissinger voor afpersing veroordeeld tot twee jaar en vier maanden gevangenisstraf, inclusief acht maan den cel waarvan hij in zijn proeftijd verkeerde. Een 39-jarige mededader uit Vlissingen kreeg zes maanden gevangenisstraf opgelegd, waarvan 66 dagen voorwaardelijk. Het verslaafde duo had in het Vlissingse drugscircuit een bevriende junk een pinpas afgeperst. De oudste dader was de initiatiefnemer ge weest en had het slachtoffer met een mes bedreigd. Ook had hij met het pasje 620 euro gepind. De 39-jarige Vlissinger had een beperkte rol. Hij moet onder toezicht een behandeling in de verslavingskliniek De Reilof in Goes afmaken. De Vlissin- gers moeten aan het slachtoffer 845 euro schadevergoeding betalen. GOES - Zorgkantoor Zeeland maant het ministerie van Volksgezondheid spoedig het toegezegde geld uit te keren voor de hulp aan sterk gedragsgestoorde verstandelijk ge handicapten. Zeeland heeft voor de hulpverlening aan 85 mensen 35.000 euro per persoon per j aar gevraagd. Het minis terie heeft dat geld vorig jaar ook beloofd, maar nog niet uit gekeerd. Omdat landelijk veel meer geld voor deze vorm van hulpverlening is gevraagd dan beschikbaar is, verlangt het ministerie meer informatie over de aanvragen en de gevolgde procedures. Zeeuwse instellingen voor gehandicaptenzorg in Goes, Clinge en Middelburg zijn intussen al wel begonnen met uitbreiding van het personeel en samenwerking met externe deskundigen. Als zij het toegezegde geld niet snel krijgen, komt de hulpver lening in gevaar, aldus Zorgkantoor Zeeland, dat namens de zorgverzekeraars zorg draagt voor de uitvoering van wettelij - ke regelingen in onder meer de gehandicaptenzorg. De aan vragen en procedures uit Zeeland voldoen volgens het Zorg kantoor aan de eisen. VLISSINGEN - Het Platform Middelgrote Gemeenten wil spoedig oveiieggen met het toekomstige kabinet over extra geld voor de leefbaarheid in de steden. Bij het platform zijn 35 gemeenten aangesloten, waaronder Goes, Middelburg en Vlissingen. In een brief aan formateur en beoogd premier J. P. Balkenen de (CDA) beklaagt het platform zich over het uitblijven van geld en mogelijkheden om de leefbaarheid van de middelgro te gemeenten te verbeteren. De belangrijkste knelpunten zijn openbare orde en veiligheid, huisvesting, het voorzieningen niveau, sociale problemen, mobiliteit en infrastructuur en werkgelegenheid, en in samenhang daarmee de regiofunctie van de gemeenten. Middelgrote gemeenten vormen 'de on misbare schakel tussen grote steden en het achterland', aldus het platform. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een veertigjarige man uit Groede wegens seksueel misbruik van zijn twee dochters drie jaar gevangenisstraf opgelegd. De ontucht met de jonge kinderen begon in 1998. De seksuele handelingen vonden vaak plaats op de slaapkamer in de wo ning van oma. De laatste keer was op de kermis in de zomer van 2000. Zijn ex-vrouw deed aangifte. De Groedenaar bleef het misbruiken van zijn dochters hardnekkig ontkennen. De rechtbank hield eerder de strafzaak aan om de slachtoffers als getuige te horen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De noordelijke Vereniging van Nederlandse Schelpen vissers (VNS) heeft voor de Raad van State een slag gewonnen. Vergunningen voor schelpenwinning in de Wadden zee zijn gisteren vernietigd. De VNS had de zaak aangespan nen, omdat zij vindt dat er te veel vergunningen aan bedrij ven uit Zeeland en België zijn verleend. Het zat de VNS al niet lekker dat zij in 'haar' gebied, de Wadden zee en de noordelijke Noordzee kustzone, concurrentie kreeg uit Zeeland. Tot 1999 hadden de noordelijke schelpenvissers daar het alleenrecht. Op aan drang van het Yersekse bedrijf Van der Endt-Louwerse besloot het ministerie van Verkeer en Waterstaat dit monopolie te doorbreken. De visrechten wer den herverdeeld. Het lukte niet dat besluit onge- J~~n te maken, maar de VNS nog een andere pijl op haar - -g. De concurrenten uit Zee land (Isoschelp en Endy uit Yerseke, dochterbedrijven van Van der Endt-Louwerse) en Bel gië (Seashell) kregen voor de laren 1999-2001 drie vergun ningen, terwijl zij van één en hetzelfde schip, de Eemshom, gebruikmaken. Volgens het ministerie van Ver keer en Waterstaat kon dat niet anders, omdat het Europees recht verbiedt dat er scheepsge bonden vergunningen worden afgegeven. Het ministerie heeft dat echter niet voldoende kun nen onderbouwen, oordeelt de Raad van State. Met als eind conclusie: de vergunningen zijn nietig. Volgens de VNS betekent dit dat de noordelijke schelpenvissers sinds 1999 te weinig schelpen toegewezen hebben gekregen. De VNS gaat proberen de finan ciële schade te verhalen op Ver keer en Waterstaat en wil de weuwe vergunning voor de pe riode 2002-2004 aangepast zien, zodat zij meer schelpen ®ag vissen en Isoschelp, heashell en Endy minder. »Dit is voer voor juristen", rea geert een woordvoerder van Van der Endt-Louwerse. Hij lijkt de zaak bij de Raad van State als een achterhoedegevecht te be schouwen. De markt gaat 1 ja nuari 2005 toch helemaal open: de verdeling van schelpen wordt dan via openbare inschrijving Lein Sturm ziet liever geen traditionele partij ontstaan door Harmen van der Werf MIDDELBURG - Opeens was hij er, als een duveltje uit een doosje, Lein Sturm, voorzitter van de politieke vereniging Fortuynlijk Zeeland. „Had je me een jaar geleden gezegd 'Je wordt nog eens politiek actief', dan had ik je har telijk uitgelachen." Het lachen is hem nog niet vergaan, ondanks al het gedoe rond de Lijst Pim Fortuyn de laatste weken. Sturm (46) gaat ervoor. Hij heeft er alle vertrouwen in dat de LPF in Zeeland de eerste slag zal slaan met de verlate raadsverkiezingen in Zeeuws-Vlaan- deren, in november. „Onze vice-voor zitter Ruud Muste heeft één advertentie geplaatst en de leden stroomden bin nen. In Zeeuws-Vlaanderen hebben we er inmiddels vijftig." Hij wil maar zeg gen: aan aantrekkingskracht heeft de LPF nog weinig verloren. Fortuynlijk Zeeland, waarvan Sturm sinds het begin voorzitter is, verdwijnt binnenkort achter de coulissen. De be doeling is dat de politieke vereniging verdergaat als 'denktank'. „Waar zowel LPF-leden als niet-LPF-leden elkaar kunnen ontmoeten. Om allerlei vraag stukken te kunnen bespreken die bij de mensen leven. Wij willen een open club zijn." Open toonde hij zich zeker. Het nieuws programma Nova ontdekte de Zeeuwse afdeling van de Lijst Pim Fortuyn via internet, waarna Sturm en zijn mede bestuurslid Gérard Schimmelpenninck diverse keren op televisie verschenen. Als dé criticasters van wat in de LPF landelijk gaande was. Gal spuwen Sturm en Schimmelpenninck spuwden hun gal. Ze vonden dat de LPF-fractie in de Tweede Kamer de partij te veel op sleeptouw nam. Dat zinde hen niet. De leden moeten bepalen wat er in de partij gebeurt en niet de fractie in Den Haag. Vorige week woensdag waren ze op de algemene ledenvergadering in Rotter dam. Teleurgesteld keerden ze terug na de show van fractieleider Mat Herben. De kritiek is gezakt. Sturm kan leven met het compromis dat is bereikt. Ad vocaat Cees van Leeuwen en vastgoed makelaar Ed Maas gaan de partij op orde brengen, samen met een begelei dingscommissie. Zij hebben de zegen van Sturm. Hij is desnoods zelf be schikbaar voor een plaats in het lande lijk bestuur. „En wij gaan zelf verder als LPF-Zeeland." Namens wie Sturm en Schimmelpen ninck de afgelopen weken in de publici teit kwamen, is onduidelijk. Spraken zij namens de Zeeuwse LPF-leden? Ze hebben geen ledenvergadering gehou den. Ze weten niet eens wie in Zeeland allemaal lid is van de LPF. „Fortuynlijk Zeeland heeft vijfendertig leden", weet Sturm, „en in Zeeuws-Vlaanderen heb ben zich dus vijftig mensen bij de LPF gemeld. Maar voor de rest? ZocLra wij de ledenlij st van het landelijk bureau heb ben, schrijven we een bijeenkomst uit. Dat zal vrij snel moeten gebeuren, de provinciale verkiezingen zijn al in maart." In Fortuynlij k Zeeland of LPF-Zeeland lijkt het al met al niet erg democratisch toe te gaan. Sturm en Schimmelpen ninck verweten de LPF-fractie eigen machtig optreden en wat deden ze zelf? Sturm is er eerlijk in: „Het klopt, dat wringt, maar geef ons nog even de tijd. Je zet een partij niet zomaar op." De be stuursleden hebben naar eigen zeggen nauwelijks negatieve reacties gehad op hun optreden. „Eén telefoontje", be kent Schimmelpenninck, „maar ik moet daarbij vertellen dat wij pech hebben gehad met onze website. E- mails kwamen niet meer door. Eind de ze week moet dat opgelost zijn." Vuile was Het is de charme van de jongste politie ke partij in Zeeland, de onbevangen heid. Sturm en Schimmelpenninck doen niet eens de moeite de vuile was binnen te houden. Ze hangen de vuile was zelf buiten. „Amateurs", zullen door de wol geverfde politici zeggen. Sturm kijkt daar anders tegenaan. „Het is toch prachtig. Iedereen zegt ge woon wat-ie denkt, zoals Pim Fortuyn dat ook deed. Je moet er wel een beetje structuur in aanbrengen. Maar de LPF hoeft geen klassieke politieke partij te worden. Liever niet zeg. De LPF is een beweging. Dat moet zo blijven." LPF Zeeland wil zich ook zo in Zeeland profileren, als een beweging, waar ie dereen die met een politiek of bestuur lijk probleem zit, zich kan laten horen. Zo heeft het bestuur de Hulster ingeni eur G. van Eeden omarmd, de man die al jaren tegen de aanleg van de Wester- scheldetunnel tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen strijdt. De tunnel zou vol gens hem niet open mogen, omdat die niet veilig zou zijn. Hij houdt vandaag in Terneuzen een lezing. „Of hij gelijk heeft? Ik zou het niet weten", zegt Schimmelpenninck. „Het is interessant genoeg om hem de ruimte te geven." Containerterminal En de partij is tegen aanleg van de Wes- terschelde Containerterminal (WCT) in Vlissingen-Oost, omdat die te veel schade toebrengt aan het milieu. „Zee land moet een groene provincie blij ven", aldus Sturms toekomstvisie. „Nieuwe, kleinschalige bedrijvigheid is prima, maar daar past een grootscha lig project als de WCT niet in.Hij reali seert zich dat de LPF zich met dat standpunt op één lijn plaatst met GroenLinks. „Maakt toch niet uit, dat GroenLinks hetzelfde vindt als wij Open Schimmelpenninck wil zich kandidaat stellen voor Provinciale Staten. Sturm aarzelt. „Alles staat nog open." Hij stu deerde bouwkunde en heeft al ruim twintig jaar een ontwerpatelier voor bouwkunde en gebonden kunst in Mid delburg. In vakkringen staat hij goed bekend, als een perfectionist. Zijn be drijf heeft enige tijd op een laag pitje gestaan, omdat hij een burn-out kreeg, uitgeblust raakte, en door zijn plotse linge politieke activiteiten. Zijn per soonlijke ervaring met een burn-out ge bruikt hij om in zijn vrije uren mensen met soortgelijke problemen te begelei den. Sturm is op zichzelf teruggeworpen ge weest. Hij heeft tijd genomen om over het leven na te denken. Vandaar wel licht zijn filosofisch getinte kijk op de samenlevingen op de politiek. „Wij zijn met z'n allen hartstikke rijk en toch on gelukkig", verklaart de Middelburger zijn politieke motivatie. „Welvaart heeft te lang centraal gestaan, terwijl welzijn eigenlijk het belangrijkste is. Dat zie je bij jongeren. Die hoeven niet per se veel geld te verdienen, die willen kunnen leven. We moeten daarom, ook in de politiek, op zoek naar een even wicht tussen verstand en gevoel." Lein Sturm, hier tijdens het tekenen van het condoleanceregister voor Pim For tuyn in Middelburg: „We willen een open club zijn." archieffoto Lex de Meester door Ben Jansen MIDDELBURG - De Zeeuwse politiek moet greep zien te hou den op het financiële beleid van het havenschap Zeeland Sea ports. Statenlid M. Wiersma (GroenLinks) vindt dat het be stuur van het schap niet zonder meer mag besluiten overschot ten te gebruiken voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal (WCT). „Daar gaan Provinciale Staten en de ge meenteraden over. Wij zeggen waar het geld naar toe moet." Wiersma herinnert eraan dat de Staten van Zeeland en de raden van Vlissingen en Borsele begin jaren negentig hebben besloten miljoenen guldens in het toen malige havenschap Vlissingen te steken om de hoog opgelopen tekorten weg te werken. „Dat is ongetwijfeld een zinvolle be slissing geweest", oordeelt Wiersma, „maar in die sanering is wel een hoop geld gaan zitten dat ook voor andere doelen had kunnen worden gebruikt. Nog steeds betalen we er jaarlijks zo'n 650.000 euro aan." Het dagelijks provinciebestuur acht het nu mogelijk de extra bijdrage voor de komende ne gen jaar in één keer op tafel te leggen. Wiersma: „Daarmee is het Zeeland Seaports er financi eel bovenop en komt het mo ment in zicht waarop het haven schap - gelet op de gunstige bedrijfsresultaten - de provin cie en de deelnemende gemeen ten geld kan gaan terugbeta len." Het GL-Statenlid meent dat de politieke partijen in de Staten zaal en in de gemeenteraden er voor moeten oppassen dat Zee land Seaports de overschotten die in aantocht zijn, als vanzelf sprekend in aanleg van de WCT steekt. „Ik kan me aan de ene kant de redenering wel voor stellen. Er zal ongetwijfeld wor den gezegd dat de overschotten op deze manier worden gebruikt voor de versterking van de werkgelegenheid in de haven gebieden. Maar dat gaat me iets te snel. Ik vind dat de politiek moet bepalen hoe dat geld wordt aangewend. Ik kan me voorstellen dat we tot andere af wegingen komen en besluiten het geld dat het havenschap overhoudt te besteden aan plat telandsvernieuwing, gebiedge- richte projecten of voor mijn part het openbaar vervoer of het Zeeuws Museum." De provincie Zeeland speelt een belangrijke rol in het haven schap. In de gemeenschappelij ke regeling voor Zeeland Sea ports heeft de provincie de helft van de zeggenschap en ook de helft van de financiële verant woordelijkheid. De gemeenten Vlissingen, Borsele, Terneuzen en Sas van Gent zijn de andere partners. Wiersma vindt dat de Staten van Zeeland meer in houd moeten geven aan de voor aanstaande positie van de pro vincie in het havenschap. Dat betekent naar zijn idee dat nauwgezetter moet worden ge keken naar het beleid van Zee land Seaports. „We zouden bij voorbeeld eens kunnen kijken naar het aantal arbeidsplaatsen per hectare en de toegevoegde waarde van de activiteiten. Die zijn in de sector van transport en logistiek niet hoog. Daarom kun je je afvragen of het zo zinvol is je te richten op bevordering van werkgelegenheid op dit ter rein." Afkeer Wiersma's kritische opstelling tegenover Zeeland Seaports wordt mede ingegeven door zijn afkeer van het voornemen van het schap de WCT aan te leggen. GroenLinks is initiatiefnemer van een brede maatschappelijke actie die Provinciale Staten er toe moet brengen pas na de ver kiezingen van volgend jaar maart een besluit te nemen over de containerkade. Verder heeft Wiersma zijn partijgenoten in de Tweede Kamer gevraagd erop aan te dringen dat het Cen traal Planbureau een maat schappelijke kosten-batenana- lyse naar de WCT uitvoert. KLOOSTERZANDE - De bi bliotheek in Kloosterzande heeft een expositie ingericht van de blikkenverzameling van mevrouw E. Vermast-Van Bun deren. Ongeveer twintig jaar geleden begon zij met het verza melen van allerlei blikken en bussen. Inmiddels telt haar ver zameling meer dan vijfhonderd stuks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15