Ook frisdrank is vervuild Net niet gratis? 2 move PZC Chinese mijnen stevenen af op recordaantal fatale ongevallen Groeiende vrees voor grote invloed rechtse adviseur op Bush Winnie Mandela ontkent schuld aan fraude en diefstal Gazprom klaar voor verkoop mediapoot Brussel rekent op meer gevallen van groeihormoon Taiwanezen redden vissers in nood Viertal beraamt moordaanslag op Musharraf SFOR pakt van verkrachtingen verdachte man helpt je op internet Studenten slaags met politie Iran Schadevergoeding na besmetting Kattenverbod in Singapore Britse lpg-rijders in gevaar Doden door explosie op olietanker Arrestaties na steniging Pakistaan Rod Steiger dood ZORGELOOS ONDERWEG Mm» woensdag 10 juli 2002 MOSKOU - Het Russische gas bedrijf Gazprom heeft alle aan delen opgekocht in zijn media- holdings die nog in bezit waren van NTV-opricliter Vladimir Goesinski, zo heeft de onderne ming gisteren bekendgemaakt. Met Goesinski, een zakenman die vanwege zijn slechte ver houding met het Kremlin in het buitenland woont, is overeenge komen de details van de over eenkomst niet naar buiten te brengen, aldus de verklaring. Gazprom wil zijn mediabezit voorliet eind van het jaar afsto ten en liet weten dat de overeen komst met Goesinski het pakket aantrekkelijker maakt voor be- Behalve NTV heeft Goesinski het tijdschrift Itogi en de krant Sevodnja opgericht. Alle drie werden al eerder door Gazprom verworven. Zijn bedrijf Media- Most bezat ook een bel ang in het radiostation Echo van Moskou. Goesinski, die in de verklaring van Gazprom wordt aange haald, zegt trots te zijn dat de partijen een onafhankelijke me diagroep hebben kunnen vor men die in Rusland een toon aangevende positie inneemt. „Ik hoop dat het huidige mana gement van de groep en met na me van NTV die traditie zal voortzetten." Goesinski is er in het verleden door het Kremlin en Gazprom van beschuldigd op valse gron den een lening van 262 miljoen dollar bij Gazprom te hebben verkregen, maar een verzoek aan Spanje om hem uit te leve ren werd niet gehonoreerd om dat politieke machinaties wer den vermoed. De nu gesloten deal lijkt bedoeld om de reke ning van beide kanten te veref fenen. NTV werd vorig jaar namens Gazprom overgenomen door de Russisch-Amerikaanse investe ringsbankier Boris Jordan. Veel journalisten van de enige grote onafhankelijke Russische zender zagen in de overname een coup van de regering in het Kremlin tegen de vrije pers en namen ontslag. AP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De Europese Com missie verwacht de komende dagen meer meldingen van fris drankfabrikanten en varkens- fokkers die glucose met het verboden hormoon MPA als grondstof hebben gebruikt. „Het einde van het schandaal is nog niet in zicht", liet Europees Commissaris Byrne van Volks gezondheid gisteren weten. Vol gens het Belgische agentschap voor voedselveiligheid FAVV zijn minstens vier Duitse en twee Belgische frisdrankprodu centen verdacht. Het agent schap wil de namen van de pro ducenten nog niet vrijgeven. Pepsi Cola liet weten niet in het schandaal betrokken te zijn. Vandaag komen de voedselvei- ligheidsexperts uit de lidstaten van de Europese Unie in spoed zitting bijeen om zich te bera den over de situatie. Direct gevaar voor de volksge zondheid is er volgens Brussel niet. Commissaris Byrne is niet temin 'ontzet' over het nieuwe hormoonschandaal, waarin het in België gevestigde bedrijf Bio- land de hoofdrol speelt. Bioland heeft vermoedelijk met MPA verontreinigd farmaceutisch afval uit Ierland verwerkt tot glucosesiroop dat daarna is ver kocht aan veevoederfabrikan ten en de frisdrankindustrie. Het bedrijf had alleen een ver gunning tot de verwerking van gewoon suikerafval. Bioland is inmiddels failliet en werd geleid door twee Nederlanders. Overschrijden Van de twee Belgische fris drankfabrikanten die glucose kochten van Bioland zijn 21 si roopmonsters onderzocht. Drie daarvan blijken inderdaad het gewraakte hormoon te bevat ten. Volgens het FAW over schrijden de concentraties de maximaal toegestane normen. Het agentschap benadrukt dat deze normen 'met een belangrij ke veiligheidsmarge' zijn vast gesteld. Naast frisdrank werd de glucose ook toegevoegd aan varkens- door Patrick Selbach WASHINGTON - Medewerkers van het Witte Huis en Democra tische politici maken zich zor gen over de mogelijk groeiende invloed van de zeer rechtse ad viseur van president Bush, Karl Rove. Nu een andere, meer ge matigde, politiek adviseur van Bush weggaat, is Rove volgens de critici de echte rechterhand van Bush. Rove zelf zegt dat alle vrees ongegrond is. De 51-jarige Rove is al omschre ven als de persoonlijke goeroe van Bush of als diens 'schaduw- minister' van Buitenlandse Za ken. Bush kent de politiek strateeg al bijna dertig jaar. Ro ve speelde ook een belangrijke rol in de jaren dat Bush nog gou verneur van Texas was. Ook tijdens de jongste verkiezings campagne voor het president schap was Rove steeds aan de zijde van Bush. De voorzitter van het partijbu reau van de Democraten, Terry McAuliffe, zegt dat 'Bush geen echt plan heeft voor het land' en dat hij daarom terugvalt op Ro ve. Stafchef Andy Card van het Witte Huis noemde Rove 'een te genstander van formaat', die tot dusver nog door de vertrekken- voer. Hier zijn alle testresulta ten tot nog toe negatief. Wel zijn uit voorzorg in Nederland, Bel gië en Duitsland tientallen var- tests en analyses uitgevoerd op kensbedrijven geblokkeerd, het vlees en voer. Komende dagen worden meer De Commissie is niet ingeno- de adviseur Karen Hughes in toom kon worden gehouden. „Er is zeker angst in het Witte Huis dat na het vertrek van Ka ren de president alleen nog maar de meest rechtse en meest schreeuwerige politieke kant van de zaak te horen krijgt", al dus de nieuwszender CNN. Na vice-president Cheney en Nationaal Veiligheidsadviseur Rice heeft Rove het vaakst di rect contact met Bush, aldus de kran tUSA Today. Het Demo cratische kamp is vooral be- vreesd voor de invloed van Rove op Bush' toch al omstreden bui tenlandse beleid. Rove zou te weinig oog hebben voor diplo matieke gevoeligheden en een ongeleid projectiel zijn die bui tenlandse thema's direct in het politieke trekt. Rove zegt zelf geen expert bui tenlandse politiek te zijn en dat Bush op dat vlak van anderen adviezen krijgt. „Als de presi dent me dan toch een vraag stelt, dan geef ik hem mijn oor deel. Volgens USA Today is Ro ve geconsulteerd over de poli tiek van de VS in het Midden- Oosten, Afghanistan en Irak. Rove ontkent ook dat hij de con servatieve stem vertegenwoor digd in de stammenstrijd in het Witte Huis. ANP Tientallen Chinese vissers wachten aan boord van de brandende 'Yuanshen 2' op hulp van een Taiwanese reddingshelikopter. foto EPA van onze redactie buitenland TAIPEI - Taiwanese reddingshelikopters heb ben gisteren ongeveer tachtig Chinese vissers van een brandende boot gehaald en haastten zich om twintig andere te redden. Door de na dering van een tropische storm stond er een ru- Het schip, dat vlak voor de zuidelijke haven stad Kaohsiung ligt, is een drijvende slaap plaats voor Chinese vissers die werken voor Taiwanese visbedrijven. De Chinezen hebben geen visum en mogen daarom niet verder dan de haven komen. De vlammen schoten hoog op uit het vaartuig en de vissers stonden voorin op een kluitje te wachten om gered te worden. Vanuit twee heli kopters werden lijnen naar beneden gelaten, waarmee per keer niet meer dan twee personen konden worden opgetrokken. De helikopters gooiden ook reddingsvesten af. Sommige vis sers, van wie de meesten slechts gekleed waren in shortssprongen in zee om naar rubberboten met redders te zwemmen. Van de geredden werd een deel naar het ziekenhuis gebracht, maar anderen bleven vanaf de kant toekijken op de reddingsoperatie. De brandoorzaak was nog niet bekend. Een van de bemanningsleden zei dat er waarschijn lijk kortsluiting was ontstaan en dat het vuur door harde wind snel was aangewakkerd. AP men met de informatie die zij van de Belgische autoriteiten krijgt. Het spoedberaad van de EU-experts moet opheldering geven over de omvang van het hormoonschandaal. De EU- landen weten nog steeds niet aan wie Bioland precies gele verd heeft. Zodra de lijst van klanten bekend is kan de handel in de producten (varkens, vlees, voeder, frisdrank) indien nood zakelijk worden stilgelegd totdat zeker is dat zij niet ver ontreinigd zijn met MPA. De Commissie denkt dat alle even tueel besmette frisdrank waar schijnlijk al verkocht is. Dat zelfde geldt voor het merendeel van het varkensvlees. Het Belgische voedselagent schap erkent dat zij niet wist dat Bioland een vergunning had om suikerafval te verwerken. Die vergunning werd verleend door de Vlaamse Afvalstoffenmaat schappij. Die verzuimde deze informatie door te geven aan het FAW. GPD LONDEN - In Pakistan zijn vier mensen in staat van beschuldi ging gesteld wegens het bera men van een moord op president Musharraf. Een van hen is een medewerker van de veiligheids dienst van de president. De drie anderen zijn lid van een extre mistische moslimbeweging. De veiligheidsfunctionaris wordt ervan verdacht inlichtin gen te hebben verstrekt over Musharraf toen deze in april een bezoek bracht aan de havenstad Karachi. Het was de bedoeling dat er een autobom zou afgaan op het moment dat de presiden tiële karavaan langs zou komen. Maar de militanten slaagden daar niet in. De auto waar de ex plosieven in waren verborgen werd later gebruikt bij een aan slag in de buurt van het Ameri kaanse consulaat. Daarbij kwa men twaalf mensen om. ANP FOCA - Troepen van de interna tionale strijdmacht in Bosnië (SFOR) hebben gisteren een van oorlogsmisdaden verdachte Serviër opgepakt bij Foca. Het gaat om de 33-jarige Rado van Stankovic. Hij wordt er samen met zeven anderen van beschuldigd systematisch mos limvrouwen te hebben ver kracht in de Bosnische oorlogs jaren 1992 en 1993. Verscheidene verdachten in de ze zaak zijn reeds tot lange straffen veroordeeld door het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag. In februari 2001 schreef dat tribunaal geschiedenis door de talrijke verkrachtingen in de regio Foca aan te merken als 'misdaden tegen de menselijk heid'. AFP/DPA/ANP door Gert-Jan Broere PEKING - Drieënveertig mijn werkers in de Dingsheng-mijn in de noordelijke provincie Heilongjiang bleven maandag Advertentie Als je gratis gewend bent, waarom zou je dan gaan betalen? Stap over op 12move, zonder twijfel de voordeligste gratis internetprovider (Consumentengids test, juni 2002). Registreren is héél makkelijk en je internet- tikken worden overzichtelijk afgerekend via je telefoonrekening. Ga snel naarwww.12move.nl of haal een gratis cd-rom bij Shell. rustig beneden in de schacht wachten, toen de stroom uitviel. Maar met de elektriciteit viel ook de ventilatie uit. De mijn schacht werd hun graf, want op het moment dat de stroom weer aanging was een vonkje vol doende om het inmiddels opge hoopte gas te laten exploderen. De ramp is de Dingsheng-mijn is een voorbeeld van het volledig negeren van de meest funda mentele veiligheidsvoorschrif ten. Maar dat is in China niks opzienbarends. In de afgelopen twee weken kwamen bij vier mijnongelukken in totaal 204 kompels om het leven. In de eer ste zes maanden van dit jaar staat het officiële dodental al op meer dan 3400. Als er nu geen drastische maatregelen worden genomen, dan zal het totaal aantal doden in de mijnindu strie van vorig jaar, 5670, moei teloos worden overschreden. Angst En dat zijn slechts de officiële cijfers. Analisten wijzen erop dat het werkelijke dodental waarschijnlijk in de buurt van de 10.000 ligt. Lang niet alle on gevallen worden gemeld uit angst voor repercussies van de overheid. De regering stelt ma nagers, maar ook provinciale bestuurders hoofdelijk verant woordelijk voor de ongevallen, die bijna allemaal voortvloeien uit nalatigheid. Vorig jaar werd een hoge ambte naar in de provincie Guangxi geëxecuteerd, omdat hij had ge probeerd een ongeval weg te moffelen. Journalisten werden bedreigd en nabestaanden afge kocht. En vorige maand nog vond de politie in de provincie Shanxi 36 lichamen van kom pels die, na een ongeval, een paar kilometer van de mijn wa- TEHERAN - In de Iraanse hoofdstad Teheran is het giste ren tot botsingen gekomen tus sen studenten en politie. Jonge ren waren de straat opgegaan om een bloedige confrontatie tussen politie en studenten te herdenken, drie jaar geleden. Aan het protest namen zeker 5000 mensen deel. Ondanks een verbod van de regering zetten ze de demonstratie door. De beto gers stuitten behalve op de poli tie, ook op radicale moslims. Het protest brak in 1999 los na dat de regering enkele kritische kranten had verboden en voor aanstaande journalisten had vastgezet. AFP/DPA MONTPELLIER - Twee medische instituten moeten van een Franse rechter een schadevergoeding van 400.000 euro beta len aan de nabestaanden van een vrouw die vorig jaar over leed aan de ziekte Creutzfeldt Jakob, de menselijke variant van de gekkekoeienziekte bse. De vrouw was ziek geworden nadat artsen haar met een groei hormoon hadden behandeld. Ze kreeg het hormoon in 1985 toegediend in de hoop een paar centimeter langer te worden Later bleek dat de betrokken instanties de elementaire veilig heidsmaatregelen niet in acht hadden genomen. Daardoor kreeg de vrouw een besmet preparaat. AFP/DPA/RTR SINGAPORE - Het geweeklaag van de baasjes mocht niet ba ten: Singaporezen mogen geen kat als huisdier houden. Er waren te veel klachten over kattenuitwerpselen op straat en 's nachts miauwende katten. Veel kattenliefhebbers hebben geprotesteerd tegen het drei gende verbod, maar de autoriteiten luisteren niet. Het Singa porese kattenverbond heeft beroep aangetekend tegen het besluit, door onder meer te stellen dat honden wel zijn toege staan. DPA LONDEN - Vele duizenden Britten die in hun benzineauto een lpg-installatie hebben geplaatst, rijden rond in mogelijk levensgevaarlijke voertuigen. Dat meldde The Times giste ren. Uit onderzoek is gebleken dat negentien van de twintig aangepaste wagens 'grote gebreken' vertonen. Die kunnen onder meer leiden tot de explosie van de tank of uitstoot van giftige dampen in de wagen. De Britse overheid heeft tot dusver geen wetgeving opgesteld voor de installatie van lpg-tanks in benzinewagens. Naar schatting hebben 75.000 mensen hun vierwielers laten om bouwen, in de verreweg de meeste gevallen door garagehou ders die niet zijn aangesloten bij de overkoepelende organisa tie LP Gas Association. Een zegsman van het Britse ministerie van Transport kondigt aan dat er binnenkort overheidsregels komen. ANP BAKOE - Een explosie op een Azerbeidzjaanse olietanker heeft gisteren aan zes opvarenden het leven gekost. Negen an deren raakten gewond. Het ongeluk gebeurde volgens de Azerbeidzjaanse autoritei ten in de haven van Turkmenbashi aan de Turkmeense kant van de Kaspische Zee. De explosie deed zich voor vlakbij de machinekamer. Er waren 22 mensen aan boord. DPA/AFP MULTAN - De Pakistaanse politie heeft 29 mensen opgepakt die betrokken waren bij de steniging van een man. Een moslimgeestelijke had het slachtoffer vorige week ter dood veroordeeld wegens godslastering, omdat hij zijn eigen naam in zijn exemplaar van de koran had geschreven. De man werd uit zijn huis gesleept en voor de ogen van zeker 2 5 0 men sen gestenigd tot hij dood was. In Pakistan bestaat het 'gewone' rechtssysteem naast tradi tionele islamitische rechtspraak. Over die vermenging is na een aantal incidenten een discussie opgelaaid. Een dorps- rechter veroordeelde een vrouw onlangs tot een groepsver krachting. In die zaak zijn vijf verdachten opgepakt. RTR ren begraven. De manager had gezegd dat er slechts twee doden waren, waardoor het ongeluk in een categorie kwam, waarvoor de straf aanzienlijk lager is. De harde maatregelen hebben dan ook weinig effect. Zelfs het sluiten van mijnen helpt niet. Een mijn in Heilongjiang, waar vorige week bij een ongeval 115 kompels omkwamen was al ze ven keer te verstaan gegeven te stoppen, omdat voldoende vei ligheidsmaatregelen ontbra ken. Volgens de Chinese media zouden sinds mei vorig jaar 12.500 mijnen zijn gesloten, maar niemand weet hoeveel kleinere mijnen nog steeds in bedrijf zijn. Het probleem is dat China nog voor zeventig procent van zijn energiebehoefte afhankelijk is van kolen, waardoor er voor ko len altijd een markt is. China heeft zelf enorme voorraden, maar de meeste velden liggen in afgelegen, bergachtige en dus arme gebieden. Juist in die stre ken zijn de mijnen een welkome aanvulling, niet alleen voor ei genaren en mijnwerkers, maar ook voor de lokale bestuurders. Ze nemen vaak het risico, dat het negeren van een order uit Peking of van de provincie in houdt, in ruil voor de belastin gen en de steekpenningen die een mijn opleveren. GPD van onze redactie buitenland PRETORIA - Winnie Madikize- la-Mandela, de ex-vrouw van Nelson Mandela, zegt onschul dig te zijn aan fraude en diefstal tijdens haar werkzaamheden voor het regerende ANC. Winnie Mandela staat sinds gisteren terecht in Pretoria. Er zijn 85 aanklachten tegen haar en haar medewerker Addy Moolman in gediend. De rechtszaal zat vol. Beiden zouden hebben meege werkt aan het onder valse voor wendselen verkrijgen van bankleningen voor niet-be- staande leden van de vrouwen afdeling van het ANC. Winnie Mandela staat aan het hoofd daarvan. Het gaat om een to taalbedrag van 100.000 euro. Zowel Mandela als Moolman zei onschuldig te zijn. Zeker twaalf vrouwen van de ANC-vrouwen bond waren in de zaal aanwezig om Mandela te steunen. Als eer ste getuige kwam gisteren een voormalige manager bij een bank aan het woord. Hij hield zich indertijd bezig met de ver strekking van leningen. Winnie Mandela scheidde in 1996 van haar toenmalige echt genoot Nelsön, na een huwelijk van 38 jaar. Velen in Zuid-Afri ka zouden haar zien als een voorvechter van de armen. Haar reputatie kreeg er echter al en kele malen danig van langs. Het meest dramatische incident be trof de moord op de 14-jarige Stompie Seipei in een Soweto- township. In 1991 werd Winnie veroordeeld voor ontvoering van Stompie, met behulp van enkele aanhangers die deel uit maakten van de Mandela Uni ted Football Club. Mandela kreeg zes jaar celstraf, maar dat werd in hoger beroep omgezet in een geldboete. Een j aar later gaf ze al haar pos ten binnen het ANC op, omdat er een lastercampagne tegen haar zou worden gevoerd. Al in 1989 werd ze beschuldigd van betrokkenheid bij het doden van politieke activisten. In 1995 werd ze door haar man uit de ANC-regering gezet. Ze was toen onderminister van Cultuur. Een jaar later scheidde Nelson van haar, wegens overspel. Be gin dit jaar werd ze uit het huis in Soweto gezet waar ze met haar man woonde voordat die onder het apartheidsregime voor lange tij d de gevangenis in ging. Het huis moet een museum worden. In juni moest ze een commissie nog uitleggen hoe ze zich een luxueuze levensstijl kon veroorloven van haar parle mentariërloontje. ANP LOS ANGELES - De Ameri kaanse acteur Rod Steiger is gisteren in Los Angeles overle den aan de gevolgen van een longonsteking. Hij was 77 jaar. Steiger kreeg in 1967 een Oscar voor zijn rol van politiechef in 'In the heat of the night Hij werd bekend door zijn ver tolkingen van een aantal legen darische figuren. Op televisie en in de film speelde hij onder an deren Mussolini, Paus Johannes XXIII, Rudolph Hess, Pontius Pilatus en Napoleon. ANP Advertentie Met de Internationale Reis- en Kredietbrief®Plus weet u dat het met uw auto wel goed zit op vakantie. Want bij problemen kunt u rekenen op de gratis hulp van 7.000 buitenlandse wegenwachten. iKom langs! Bij één van de ANW.B-verkooppunten Surf! atiwb.nl De Internationale Reis- en Kredietbrief" Plus is onderdeel vt i het ANWB ReisHulpPakket ANWB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5