Lastige jongen dwingt respect af Slava Ekimov kan het niet laten PZC Hart O'Grady slaat weer op hol Dekker vraagteken in ploegentijdrit 20 Rasspurter Robbie McEwen kan het nu ook in de grote koersen Van kilometer tot kilometer Burkina Faso in de Tour CSC-Tiscali sluit ploegentijdrit af De Rooy beklaagt zich bij Société Mecanicien AG2R weggestuurd Miljoen mensen op Duitse wegen Spijkerman wint vierde etappe Tuur voorzitter proftak boksbond woensdag 10 juli 2002 Robbie McEwen (rechts) komt juichend als eerste over de finish. Erik Zabel (links) wordttweede en verovert het geel. foto Jasper Juinen/ANP door Ad Pertijs REIMS - Robbie McEwen wint zijn hele wielerleven lang al koersen. Toch duurde het erg lang eer de kleine man uit Bris bane de erkenning kreeg, waar hij zo naar hunkerde. Uitge kotst door Rabobank (ondanks 36 zeges in vier jaar tijd); afge dankt door Domo (ondanks 13 triomfen in een seizoen). Sommigen noemden hem een rot appeltje, anderen vonden hem te wisselvallig. „Soms kan ik alles. Nu gelukkig ook in de grote koersen", zegt de dertigja rige kampioen van Australië over de doorbraak in dit sei zoen. Gisteren was er weer zo'n dag waarop hij alles kon. In een grote koers, de Tour de France. De grootste zelfs voor sprinters. „Het is magnifiek om hier Zabel te kloppen", jubelde McEwen, nadat hij in Reims een spurt had afgeleverd die ruimte open liet voor een kleine discussie. De laatste meters ving hij de aan dringende Zabel op met een lichte verandering van zijn lijn. Zabel maalde er niet om. Hij veroverde immers voor de twee de keer in zijn carrière de gele trui en erkende grootmoedig de kracht van McEwen. „Hij lever de een perfecte sprint af." Het verhaal van McEwen was iets curieuzer. „Ik wilde langs de hekken sprinten om zo maar een kant open te laten, maar daar werd ik op mijn hoofd en armen geraakt door die grote groene handen waarmee de toeschou wers zwaaien. Omdat ik bang was te vallen, stuurde ik veilig heidshalve maar iets meer naar het midden van de weg." In het verleden zou een dergelij - ke actie van hem niet in dank zijn afgenomen door zijn colle ga's. Wantaltij d een lastige j on- gen. Inmiddels heeft hij bij zijn vakbroeders zoveel respect af gedwongen, dat niemand er een probleem van maakte. „Ik ben niet veranderd, denk ik. De situ atie wel. Toen ik in 1996 bij Ra bobank kwam, was ik een jonge prof, die zijn plaats moest zien af te dwingen. Ik wilde de beste worden en werkte daar met alles naar toe. Anderen denken dan: die doet moeilijk. Hij heeft een dikke nek. Zo was het niet. Ik wilde alleen niet voor minder gaan dan de top." Vorig seizoen kwam hij in aan varing met Patrick Lefevere, de ploegbaas van Domo. McEwen won veel, maar toch kwam er weer een kink in de kabel. De renner voelde een onoverbrug baar wantrouwen. „In augustus won ik een etappe in de Ronde van Nederland en ging naar huis om krachten te sparen voor de Vuelta. Gaat er binnen de ploeg het verhaal dat ik naar huis ben gegaan om een kindje te maken. Achteraf is mijn vrouw toen ook zwanger geraaid, maar daar voor was ik absoluut niet naar huis gegaan." Kortom, McEwen had het niet gemakkelijk bij zijn vorige ploegen. „Honderd keer tweede worden, is voor de baas niet goed. Als een tijdrijder tweede wordt, vinden ze dat ge weldig. Als ik tweede word, heb ik verloren." McEwen overwintert uiteraard in zijn vaderland Australië. Daar legt hij steeds de basis voor een flitsende seizoensstart. Vaak ook zakte de sprinter daarna weg in een moeras van blessures. „Ik reed net zo lang tot ik geblesseerd raakte en ver volgens was het moeilijk om weer op gang te komenNu las ik een rustpauze in op het moment dat de conditie goed isMaar het grootste verschil is de benade ring van de sprint. Eerst begon ik die vanaf de zesde plek. Het kostte veel kracht om je daar te handhaven, maar ik vond niet dat ik het recht had verder van voren te rijden. Nu wel. Ik begin nu vanaf de tweede of derde plaats. Het scheelt twintig me ter op de finish." McEwen won gisteren zijn veer tiende koers van het seizoen. Zijn adjudant en slapie Aart Vierhouten zei gisteren: „Hij mag nu zeggen dat hij bij de bes ten hoort." Robbie McEwen zelf waakte voor ongepaste groot spraak toen hem voorgehouden dat hij de enige is die Cipollini en Zabel dit jaar klopte in de grote ronden. „Je kunt niet zeg gen wie de snelste is. Er zijn al leen renners die meer winnen dan een ander. Ik ga dus niet zeggen: ik ben de beste sprin ter." Lachend: „Maar ik zeg wei: vandaag was ik de beste sprin ter van de wereld." GPD wiÊÊÊÊÊÊam REIMS - Metz is startplaats voor de derde etappe van de Ronde van Frankrijk. Het pelo ton is nog compleet met de Zwitser Bertogliati als verras sende geletruidrager. De tempe ratuur is goed, al wordt er regen voorspeld. 3 km: Doorkomst Cöte de Gra- velotte(4ecat.): l.Mengin (Fra), 2. Halgand (Fra), 3. Flickinger (Fra). 6 km: De eerste aanvallers zijn de Fransen Durand en Renier. 25 km: Durand en Renier heb ben een voorsprong van 1.09 op de uit het peloton ontsnapte Karsten Kroon. Peloton volgt op 1.30. 57 km: Eerste tussensprint: 1. Renier, 2. Durand, 3. op 9.45 Svorada (Tsj). Kroon maakt weer deel uit van het peloton. 68 km: Het duo bereikt een maximale voorsprong van 11.10. 93 km: Doorkomst Cöte de la Biesme (4e cat.): 1. Renier, 2. Durand, 3. op 7.50 Mengin. 100 km: Tweede tussensprint: 1. Durand, 2. Renier, 3. op 7.20 Za bel (Dui). 130 km: Derde tussensprint: 1. Durand, 2. Renier, 3. op 3.45 Za bel, die daarmee Bertogliati passeert in het algemeen klasse ment. 166 km: Tweetal ingelopen. 174 km: De Australiër Robbie McEwen wint in Reims de mas sasprint voor Zabel en de Au straliër Cooke. REIMS - De Ronde van Frank rijk heeft er een nieuwe attrac tie bij. Michel Bationo uit Bur kina Faso maakt dit jaar zijn debuut. Niet in het peloton, maar achter op de motor. De 37-jarige leraar lichamelijke opvoeding houdt dagelijks de verschillen bij tussen eventuele koplopers en het peloton. In wielertermen: Bationo is de 'ar- doisier'. De aanwezigheid van de Afrikaan is een gevolg van de samenwerking tussen de Socié- té du Tour de France en de Ronde van Burkina Faso. De Fransen steunen de Afrikaanse wedstrijd en in die ronde is Ba tiono ook de melder van de ver schillen. Alleen stapt hij daar vijf kilometer voor de streep af om andere jury taken te verrich ten. Voor de 89e editie van de Ronde van Frankrijk kreeg de Afrikaan een speciale uitnodi ging van Tourdirecteur Le- blanc. AFP/ANP Oude Rus gaat toch nog maar even door aan zijde van Lance Armstrong door Edward Swier REIMS - „Op Eki kan je niet boos wor den", zegt US Postal-verzorger Serge Borlee, aan de aankomst in Reims. „Het is een toffe gozer, een jongen die zo seri eus voor zijn vak leeft." De laatste vergissing die Vjatsjeslav 'Slava' Ekimov maakte is hem dan ook allang weer vergeven. Afgelopen na- jaarzette deRus, 36 jaar inmiddels, zijn fiets in de schuur. Klaar voor een ander leven, dacht hij zelf. Maar al snel begon het weer te kriebelen. En dus ging Ek imov, zonder ook maar enig uitzicht op een contract hier of daar, weer in trai ning. Vandaag, amper drie maanden la ter, is de Rus weer een onmisbare scha kel in het team van Lance Armstrong. „Hij is nodig." Zeker in de ploegentijd rit die vandaag wordt verreden. Ekimov, weten ze bij US Postal sinds hij daar in 1997 binnenstapte, is mis schien wel de meest gedisciplineerde coureur van allemaal. Niet voor niets noemt hij 1986 nog steeds als het beste jaar uit zijn carrière. Niet omdat Eki mov toen zoveel won. „Maar omdat ik dat jaar alle dagen wel op enigerlei wij - ze heb getraind." Aan vakantie denkt hij nooit. Hij zei daarover eerder al eens dat „als je het niet gewend bent, je ook niks mist.En: „Je moet niet overal een gewoonte van maken." Dat hij aan het begin van de 21e eeuw werd uitgeroepen tot Russisch wielren ner van de Eeuw vond hij een eer.,Maar ben je bekend, dan snijdt het mes aan twee kanten. De huldigingen zijn ple zierig en vleiend, maar hoe zit het met je trainingsschema?" Iemand met zo'n in stelling blijkt dus niet zomaar te kun nen stoppen. Nieuwe honger US Postal-ploegleider Johan Bruyneel was al snel op de hoogte van de nieuwe honger van Ekimov. Hij meldde de 'ge pensioneerde' dat als deze eens mee wilde op trainingskamp er altijd wel een kamer over was. Bruyneel deed dat na overleg én op initiatief van Lance Armstrong. De drievoudig Tourwin naar was in de eerste maanden van het seizoen namelijk tot de conclusie geko men dat er nog wat aan schortte. Eki mov, de hardrijder met de ijzeren disci pline en oneindig groot uithoudings vermogen, bleek niet zomaar te vervan gen. Ekimov, gisteren: „Lance heeft hier niks aan jonge renners. In de Tour is niets zo belangrijk als ervaring." Het karaktermens zelf zegt bij zijn ren tree, half juni in de Dauphiné Libéré, niet aan de Tour gedacht te hebben. „Ik testte mezelf daar in de tijdrit en had het gevoel dat ik nog lang niet vol gas kon geven." Hij sprak zelfs, gewend aan US Postal-wielrenner Vjatsjeslav Ekimov is inmiddels weer een onmisbare schakel in het team van Lance Armstrong. foto Wouter Borre/GPD een veel hoger basisniveau, van „een crisis." Bruyneel was niettemin toen al onder de indruk. „Het lijkt of hij nooit is weg geweest. Maar we moeten wel voor zichtig met hem zijn", heette het aan vankelijk. De plannen om Ekimov pas na de Tour uit te spelen, werden echter vlot nadien veranderd. De in het Spaanse Tortosa woonachtige Rus zou toch weer meegaan naar de Franse ron de. En er volgt meer. Een nieuw contract wordt binnenkort ondertekend. Ek imov heeft zich definitief bedacht, gaat nog 'even' door. Hij richt - na deze ronde én misschien ook wel die van 2003 - zijn pijlen op de Olympische Spelen van Athene. Daar wil Ekimov zijn olympi sche tijdrittitel, die hij in Sydney ver overde, verdedigen. 'Slava' was al op jonge leeftijd opgeval len, maakte indruk als het grote baan- talent uit de wielerschool van Aleksan- der Kuznetsov, het Instituut voor fysie ke cultuur in Sint Petersburg. Wereldti tels op de achtervolging en olympisch goud op de ploegenachtervolging in Se oul (1988) maakten van hem de meest begeerde coureur uit het amateurpelo ton. Maar tot begin 1989 bleef het IJze ren Gordijn hermetisch gesloten. Oogappel Van de openheid die onder Gorbatsjov intrad, kon ook Ekimov echter profite ren. Peter Post raakte uiteindelijk de gevoelige snaar bij Kuznetsov én kwam met het meeste geld over de brug. Ek imov kende tussen de profs geen enkele aarzeling. In 1991 won de in Vyborg ge boren coureur de Tourrit naar Macon. Maar vooral zijn prestaties op de baan en in de (ploegen)tijdritten, zoals in 1990 toen hij met Panasonic in Futuro- scope won, maakten hem tot Posts oog appel. „We waren bij Post in de ploegentijdrit allemaal aan elkaar gewaagd, gelijk van kracht. Het liep als een Zwitsers uurwerk." In 1994 maakte Ekimov de overstap naar J an Raas. Daar beviel het hem stukken minder. Niet zozeer omdat het in de ploegentijdrit minder liep, meer omdat hij zich er „een buitenlan der, en buitenstaander" voelde. „Als we op trainingskamp naar Calpe, in Span- j e gingen, was er een Nederlandse groep die met de ploegleider op pad ging, en je had de rest. Ik trok daar op met Abdoe- sjaparov, we trainden apart van de rest. Bij US Postal zal dat echt nooit kunnen gebeuren.GPD REIMS - CSC-Tiscali, met kandidaat-geletruidrager Lau rent Jalabert, gaat woensdag om vijf minuten voor vier als laatste van start in de ploegentijdrit, de vierde etappe in de Ronde van Frankrijk. De Denen zijn de leidei's inhet, ploegen- klassement. De ploeg van Lance Armstrong staat daarin der de en vertrekt tien minuten eerder. De eerste ploeg die in actie komt is het Franse Crédit Agricole, vorig jaar nog winnaar van de race tegen de ldok voor ploegen. Rabobank start als twaalfde om tien over drie. ANP REIMS - Theo de Rooy heeft zich bij de Société du Tour de France beklaagd over het gedrag van een koerscommissaris. De ploegleider werd maandag in de tweede etappe aangere den door een motor, nadat hij de gevallen Bram de Groot op de fiets had geholpen. „Ik werd van achteren door een motor aangereden. Dat kan gebeuren, maar wat ik niet begrijp is dat de bestuurder, met achterop een commissaris, gewoon doorreed en zich niet om mij bekommerde", zei De Rooy gisteren voor de start van de derde rit. De ploegleider hield aan het ongeval een bloeduit storting op de linkerheup over. ANP REIMS - Een mecanicien van de Franse ploeg AG2R is giste ren weggestuurd uit de Ronde van Frankrij k. Philippe Toma- sini is verwikkeld in een dopingzaak. Hij is er, met drie ande ren, ervan beschuldigd in Groot-Brittannië dopingmiddelen te hebben verstrekt aan amateurwielrenners. De zaak looptal twee jaar en komt in december voor de Franse rechter. De Franse krant Le Monde onthulde dat Tomasmi in de Tom de France werkzaam was. De teamleiding besloot daarom hem op staande voet te ontslaan. RTR SAARBRÜCKEN - De dopingaffaire rond Jan Ullrich heeft weinig effect gehad op de Duitse belangstelling voor de Ronde van Frankrijk. Tijdens de tweede etappe op maandag, die voor 126 Mlometer over Duits grondgebied ging en in Saar- brücken eindigde, stonden er ongeveer een miljoen mensen langs de weg. De massale belangstelling deed de Tourkara vaan goed. St. Wendel, een klein Duits plaatsje, wil de Tourin 2004 opnieuw naar het Saarland halen. DPA CORREGGIO - Bertine Spijkerman uit Sint-Nicolaasga heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Italië voor vrouwen gewonnen. De rit met start en finish in Correggio ging over 118 kilometer. De Friezin was de snelste van een kopgroep van acht rensters. De Italiaanse Roberta Bonnanomi werd tweede. Ghita Belt man eindigde op de vijfde plaats. De Russin Svetlana Boeb- nenkova behield de roze leiderstrui. ANP DEN HAAG - Regilio Tuur is de nieuwe voorzitter van de profsectie VPBN van de Nederlandse Boksbond (NBB). De oud-wereldkampioen voimt een bestuur met Hagenaar en oud-bokser Mourad Louati en Rinze van der Meer, de secreta ris uit het vorige bestuur die blijft zitten. Regilio Tuur wasuit- eindelijk de enige kandidaat voor het voorzitterschap. GPD door Marc van Veen REIMS - Het hart van de Au stralische wielrenner Stuart O'Grady is gisteren tijdens de derde etappe van de Ronde van Frankrijk op hol geslagen. In de rit tussen Metz naar Reims liep de frequentie op na ar 2 3 5 slagen per minuut, onthulde de renner na afloop van de etappe. In de slotfase meldde de renner zich toch even bij rondearts Por te. Daarvoor duwden enkele ploeggenoten hem een tijdje voort. „Ik heb vaker aanvallen gehad van een versnelde hart slag. Normaal duren die zo'n vijf minuten. Nu hield het twin tig kilometer aan. Mijn hartslag zat steeds tussen de 210 en 235. Uiteindelijk liep het terug naar mijn normale niveau", zei de renner van Crédit Agricole. Kennelijk herstelde O'Grady zich, want in Reims meldde hij zich voorin het peloton voor de massaspurt. Het leverde hemde tiende plaats in de rituitslag op. De Australiër, die vorig jaar in de Tour de France nog de gele trui droeg, liet na de rit uit voor zorg een hartfilmpje maken. O'Grady had in het verleden va ker last van zijn hart. Het over kwam hem voor het eersttijdens de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta. Ook dit seizoen had hij al een paar keer last van een hoge hartfrequentie. O'Grady onderging in maart nog een operatie aan de dichtge slibde slagader ter hoogte van het darmbeen. Het vervangend stuk kwam uit een enkel. De chirurg die de operatie uit voerde, gaf gisteren in Reims aan dat er geen enkel verband bestaat tussen de ingreep en het op hol geslagen hart van de ren ner. AFP door Ad Pertijs REIMS - Als Rabobank van middag vanuit Epernay (de plaats waar Cees Priem in 1998 maandenlang als banneling verbleef) van start gaat voor de ploegentijdrit, is Erik Dekker niet meer dan een 'wagonnetje'. De man die doorgaans de loco motief is van de Rabotrein, weet dat hij voortijdig zal moeten lossen. „Ik zal veertig kilometer proberen te volgen. Daarna red ik het in mijn eentje om op tijd binnen te komen.", aldus Dek ker. Dekker viel zondag zwaar in de openingsetappe van cle Tour. Vooral zijn pijnlijke linker elle boog hindert hem sindsdien. De Nederlander kan er geen kracht mee zetten en moest zich daar om ook gisteren anoniem door de etappe worstelen. Maar hij loste geen enkel moment. „Het gaat steeds beter", zei hij na de finish. „Maar ik durf nog altijd niet verder te kijken dan de dag van morgen." Volgens ploegleider Theo de Rooy is de nieuwe blessure van Dekker geen streep door de re kening voor kopman Levi Leip- heimer, die vandaag in gevecht gaat met de andex-e klasse mentsrenners. „Ook zonder die val was Erik niet meer gewei dan een renner die gewoon h meegedraaid in de molen. Hij is nog niet zover dat hij de ploeg op sleeptouw kan nemen." Dekker beaamt de woorden van zijn ploegleider. „Voor Rabobank wordt het een ploegentijdrit mei acht renners. Ik zou als negende man slechts kunnen volgen.'' De ploeg moet vandaag vooral gedragen worden door Mare Wauters en kopman Leiphei- mer. „Zij zijn de twee beste tijd- rijders", zegt De Rooy. OokBeai Zberg en Grischa Niermann mogen volgens de ploegleider gerekend worden tot de moto ren van het team. De Rooy denkt niet dat Dekker als vijfde wiel aan de wagen meerijdt. „Ik denk dat hij nog wel een paar beurten voor zijn rekening neemt." De Drent vindt dat hij het de ko mende dagen zelf moet opknap pen. „Ik zou me schamen als er ploeggenoten opgeofferd wor den om mij in koers te houden. De laatste ïdlometers mag er ge rust iemand op me wachten Maar als ik hondex-d kilometer voor de finish gelost word, moe ten ze dat echt niet doen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 42