Garnalenprijs naar recordhoogte Een strandje in de branding 11 Uitstel verhuizing Checkpoint valt college zwaar tegen Sloophamer wijkt voor jonge zwaluwen Publiekstrekkers op Visserijfeest Breskens Vissers leggen verband tussen lage vangsten en verdieping Westerschelde Hulsterlooroute door het Land van Reynaert VAKANTIE VAKANTIE LAATSTE WEEK EXTRA KORTING zeeuwse almanak Logeren 0800 - 0231 231 (GRATIS) ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 10 juli 2002 LexKattenwinkel met zijn gevonden haaientanden op het strandje van de Kaloot. foto Willem Mieras in.' Het eilandgebied van de Middelplaten in het Veerse Meer, waar de W-lijn ook doorheen loopt, is verboden gebied voor de recreant. Geen nood: vanaf de Muidenweg zijn de vogels die daar de maaltijd gebruiken en broeden, goed waar te nemen. Een grote verrekijker haalt het tafereel zelfs mooi dichtbijIn deze weken vertoeft de familie Lepe laar ter plekke. ,,Ze hebben nu jongen die heel grappig achter vader en moe der aanlopen", meldt vrijetijdsorni- tholoog Mat Jongenelen uit Wol- phaartsdijk. Op het ogenblik bivakkeren er ook noordelijke steltlo pers, zwarte ruiters. Die zijn nu al op doorreis naar het zuiden. Tribune Inlagen op Noord-Beveland worden 'kupen' genoemd. Langs de noordkant vanaf Colijnsplaat tot ver voorbij Wis- senkerke is er een hele serie van te vin den. Samen vormen ze een indruk'wek kend monument van de eeuwenlange strijd tegen het water. 'Het talud van de dijk is een schitterende tribune. Neem de tijd om eens rustig te gaan zitten', meldt een folder. 'De natuur komt van zelf op u af'. Verder naar boven. Zo kort voor de her denking van de watersnoodramp is een kijkje op de Schelphoek aan de Schouwse kant weer actueel. De tot aan de doorgaande route doorlopende kreek is het restant van de stroomgeul die ontstond dooreen dijkbreuk, waar langs het zeewater vrij doorstroomde. Pas na vijf maanden kon het gat met caissons worden gedicht. Een exem plaar ligt er nu wat verloren bij. Bin nendijks ontstond een natuurgebied met een recreatieve functie. De stilte regeert er. In de verre klinkt het geluid van verkeer dat voorbij zoeft. Op weg naar huis, werk of naar de camping. HnorRené van Stee OOSTENDE - De garnaal werd nognooit zo duur betaald als nu. In Oostende liep de prijs eind vorige week op tot een record hoogte van dertig euro per kilo grijze, ongepelde Noordzeegar- nalen. De oorzaak wordt ge zocht in de beperkte vangst. Vorige week vrijdag waren er op de vismijn in Oostende zelfs helemaal geen garnalen Ie krijgen. In de binnenstad was er wel aanbod van de in- HULST - In het kader van het intergemeentelijk project Het Land van Reynaert kan tot 15 september worden deelge nomen aan de Hulsterloorou te, een bewegwijzerde fiets route met daaraan gekoppeld een zoektocht. Het beginpunt van de 37 kilometer lange route is de Grote Markt in Hulst. De Hulsterlooroute voert door het Land van Reynaert. Voor de gelegenheid zijn langs het tra ject zeven inf ormatiebox'den ge plaatst met daarop tekstfrag menten en tekeningen uit het Reynaertepos. In 1996 is het intergemeentelijk project Het Land van Reynaert opgericht. Hierbij zijn elf Vlaamse en de Zeeuws-Vlaam- se gemeenten Pluist en Axel aangesloten. Het doel van dit project is dubbel, enerzijds het gezamenlijk promoten van Reynaert, anderzijds het ge zamenlijk promoten van de regio. De gemeente Hulst, met name wethouder P. Weemaes, stond aan de basis van het project. In het VW kantoor aan de Grote Markt in Hulst zijn een route kaart en een antwoordformulier te verkrijgen. dustriële garnaal uit Neder land. ,,Er is haast niets te vangen. Ik sprak vorige week een visser die op zijn laatste reis met twee man aan boord slechts vijftien kilo binnenhaalde", zegt handelaar J.M. Bolle. Hij voegt er aan toe dat mensen die uit eten gaan de hoge garnalenprijs nu al in hun portemonnee voelen. „Sommige restaurants vragen voor hun garnalencocktail een toeslag van een tot twee euro." Bioloog F. Redant van het de partement zeevisserij van het Belgische ministerie van Land bouw plaatst de garnalen- schaarste in historisch perspec tief. Hij stelt dat de aanvoer vanuit de Noordzee al sinds 1970 daalt en er sprake is van een structureel probleem. Di recte oorzaken voor de afgeno men aanvoer, zoals een toename van het aantal natuurlijke vij anden van de garnaal of vervui ling van de Nooi-dzee, heeft hij niet. Evenals de Westerschelde- vissers legt hij wel een verband tussen de baggerwerken in de Westerschelde en de enorme te rugloop van de garnalenvangst. ,,We vermoeden dat er wel een directe relatie bestaat tussen de uitdieping van de Westerschel de, waarbij een groot deel van het areaal aan slikken en schor ren - de ideale paarplaats - is be schadigd," aldus Redant. Waddenzee Ook op de vismijn in Breskens is de aanvoer van Noordzeegarna- len matig tot slecht en de aan voer van garnalen uit de Wad denzee - die het overgrote deel van de handel uitmaakt - op peil. Volgens een woordvoerder van de mijn vormt die laatste aanvoer ook absoluut geen bron van zorg. De prijzen voor een ki lo ongepelde garnalen in Bres kens liggen gemiddeld tussen de vijf en zes euro met af en toe een uitschieter naar zeven euro. Het prijspeil is hiermee bijna het zelfde of iets lager dan vorig jaar. door Jacques Cats Op het royaal met onkruid begroeide pleintje staat op een paneel te lezen hoe Biervliet is ontstaan. Naar de ach tergrond van de aanwezigheid van het standbeeld op die plek is het even gis sen. In de sokkel is wel de naam Willem Beukelsz gebeiteld, maar je moet aan de achterzijde het verband zien te vin den met de toelichting: 'door kaken op zee kwam de haringvisserij tot grote bloei'. In cafetaria 't Harinkje aan de over kant kan geen haring worden besteld. Wel wordt een 'broodje bal' (1,95 euro) warm aanbevolen. Wie meer over Bier- vliets beroemde zoon wil vernemen, moet bij kunstenares Loes Cozijnsen wezen. Zij verkoopt, naast de cafeta ria, bronzen Willempjes voor 10 euro. Even bezijden de W op de kaart ligt de Braakman. De vroegere zeearm die Zeeuws-Vlaanderen eeuwen in tweeën deelde, bouwt een feestje. Vijftig jaar geleden, net voor de watersnood, werd de zee getemd. Op die plek is een na tuur- en recreatiegebied ontstaan. Op sommige plekken moffelt het groen de industriële bedrijvigheid gelukkig een beetje weg. Want daar kom je niet voor naar de camping. Jean Pierre Roose uit het Belgische Distelbergen heeft er met zijn familie al vanaf half de jaren zeventig een stek. Toen zaten ze nog volop in het bos. Maar stukje bij beetje zijn er bomen weggekapt om plaats te maken voor vakantiebungalows. De Rooses vinden het jammer dat daardoor de knusse sfeer is verdwenen. De campinggasten vormen ook niet meer één familie. „Jongeren die hier komen zijn meer op zichzelf." Toch komen de Rooses nog graag op de Braakman. Het is maar veertig kilome ter rijden van de woonplaats. Boven dien: meneer zit in de computerbran che, waardoor het hoofd van tijd tot tijd naar rust verlangt. En die is er op de camping. De vogels treden op als wek ker. Er wordt veel gewandeld. Uitstap jes in de omgeving zijn ook geliefd. En lekker eten, natuurlijk. Er vertoeven tamelijk wat Belgen op de Braakman camping. Veel Duitsers ook. „Teveel", zegt een campingbuur die is komen hel pen om een kastje in elkaar te zetten. „Het is weer net zo erg als in de oorlog. En ze zitten op de prachtigste plaatsen, pal aan het water." In het nieuws Geen strandje dat de laatste tijd zo vaak in het nieuws is als dat van de Ka- loot bij Borssele, dat even verderop op de W-lijn ligt. Daar dreigt West-Euro pa's rijkste vindplaats van fossielen en Desloop van basisschool Sint Joseph is uitgesteld omdat er jonge zwaluwen huizen. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer GRAAUW - Door de aanwezig heid van tientallen jonge zwa luwtjes is de sloop van basis school Sint Joseph in Graauw uitgesteld. Onder de goot van de school aan de Jacintastraat zijn ruim twin tig bewoonde nesten aangetrof fen en C. Kolijn van Kegels Sloop- en Milieutechniek uit Terneuzen kon het niet over zijn hart verkrijgen de jonkies te verpletteren onder zijn sloop hamer. Het uitstel van de sloop betekent wel dat ook weken la ter met de bouw van de nieuwe school begonnen kan worden. „Ik zag die kleine zwaluwkop jes uit de nesten piepen en ik vond dat ik het niet kon maken de school nu te slopen"zegt Ko lijn. „Mijn opdrachtgever, de gemeente Hulst, was niet zo heel blijmaar ik heb gewoon morele bezwaren. We zijn er gelukkig samen uitgekomen." Kolijn heeft ook gesproken met natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut. Afgesproken is dat de sloop van de school pas verdergaat als de zwaluwtjes zijn uitgevlogen. De bouwvak staat voor de deur en daarom zal de slopershamer pas over zes weken worden aangewend. Bouwbedrijf De Caluwé Broe kaart uit Graauw kan dan ook pas zes weken later dan gepland beginnen met de bouw van de nieuwe Sint Josephschool, een zogenaamde brede school, in clusief peuterspeelzaal en voor- en naschoolse opvang. De plan ning was dat de nieuwe school in mei 2003 opgeleverd zou zijn, maar dat wordt nu niet gehaald. Tijd is geld, maar Kolijn vindt het welzijn van de vogeltjes in dit geval belangrijker. haaientanden te worden bedolven on der de aanleg van een containerkade. De andere Zeeuwse plek waar je moest zijn voor haaientanden, is tijdelijk af gevallen door ophoging van het strand bij Cadzand. Vanwaar die vindplaats bij de Kaloot? „Je hebt daarbij de Noordnol het diepste gat van Neder land", legt kenner Freddy van Nieuw- lande uit. „Het is een geul van ongeveer zestig meter diep die zich in allerlei la gen insnijdt. Dat zijn afzettingen van tussen vijftien en twee miljoen jaar te rug. Daar komen de haaientanden van daan." Een zoektocht levert geen handenvol op. Er zijn er meer die komen speuren. Aangespoord door de onheilspellende berichten is er een sfeer ontstaan van: laten we maar eens achter de haaien tanden aangaan nu het nog kan. Je moet je ogen goed de kost geven, want je hebt er exemplaren bij met een om- Nu de imagocampagne WELKOM IN ZEELAND zo'n geliefd thema is geworden volgen we in vier etappes de weg die de letter W uitstippelt op de provinciekaart. Vandaag deel 2 vang van amper een paar millimeter. Maar er zijn ook haaientanden die en kele centimeters groot zijn. De een doet ze in een doosje, een ander maakt er een hangertje van Het is verzamelaar Lex Kattewinkel uit Goes niet zozeer om aantallen maar meer om soorten begonnen. Van alleen al de Kaloot heeft hij er zo'n vijftig. „Mensen die zich er niet in verdiepen zien er misschien maar twintig soorten J door Wout Bareman TERNEUZEN - De verhuizing van de Terneuzense koffieshop Checkpoint van de Westkolk- straat naar de Grenulaan, enke le honderden meters verderop, is uitgesteld. En dat is een ferme streep door de rekening van B en W van Terneuzen. Die hadden ruim een week gele den, tijdens een zitting van de bestuursrechter van de Raad van State in Den Haag, gere kend op meer compassie. Volgende week scharen de om wonenden, de horeca uit de om geving en andere betrokkenen zich met de gemeente om de ta fel D an wordt gepraat over mo gelijke tussentijdse oplossin gen. Burgemeester R. Barbé van Terneuzen: „We hadden niet op deze uitspraak gerekend, nee. Maar nu die uitspraak er ligt, moeten we daar mee verder. Het is een kwestie van afwachten. Meer kan ik er nu niet over zeg gen. Wij dachten dat we een dui delijk antwoord klaar hadden op de vraag hoe we de parkeer- problematiek en mogelijke ver dere overlast wilden oplossen, maar goed." De gemeente kan nu niets anders doen dan de ver dere procedures afwachten rond de afwikkeling van de wij ziging van het bestemmings plan Arsenaal. Barbé: „We hadden, dachten wij, goede pleitnotities. Jammer dat het zo gelopen is." Op mogelijke scha declaims van de uitbaters van Checkpoint of van de exploitant van het Scheldetheater, die vaart willen zien achter de ont wikkeling van het Theaterplein wilde Barbé gisteren niet voor uitlopen. door Raymond de Frel BRESKENS - Eddy Wally voor de ouderen en Def Rhymz voor de jeugd. De Visserijfeesten in Breskens bieden op zaterdag 10 en zondag 11 augustus vertier voor jong en oud. Traditiegetrouw begint het fes tijn op zaterdagochtend met een rommelmarkt. De braderie langs de havens is op beide da gen te bezoeken, 's Middags zal een keur aan straatartiesten het publiek entertainen. In de mid dag staan zeil- en zwemwed strijden op het programma. Zondagmiddag is er een spel- programma, waarin muzikale fragmenten centraal staan. De spectaculaire kermis-at- tractie 'TheBullit' wordt als een van detrekpleistersbeschouwd. Waaghalzen kunnen zich door dit apparaat 45 meter omhoog laten schieten. Absolute publiekstrekkers zijn enkele bekende artiesten. Zo treedt zanger Rob Ronalds, be kend van het Yorin-televisie- programma Ab Normaal, zater dagmiddag op in de vismijn. Ronalds wordt voorafgegaan door de feestband New Four. Deze band betreedt ook zater dag- en zondagavond het podi um. Zondagmiddag staat de Zeeuw se bluesband The Juke Joints geprogrammeerd op het Spuiplein. 's Avonds is het eerst de beurt aan Cool Down Café en J.J. Bauer, waarna rapper Def Rhymz het publiek mag opzwe pen. Om 19.30 uur zal Eddy Wally optreden. Na het slot- vuurwerk bij de weegbrug sluit de feestact Altijd Lazerus in de vismijn de Visserijfeesten af. Cadzands badhotel mag toch uitbreiden door Harmen van der Werf CADZAND - Het Cadzandse badhotel Noordzee mag uitbrei den. De Raad van State heeft dit beslist in een zaak die was aan gespannen door omwonenden en de eigenaar van badhotel De Wielingen, dat naast badhotel Noordzee staat. De eigenaar van badhotel De Wielingen in Cadzand-Bad vreesde overlast te krijgen door de uitbreiding van badhotel Noordzee. Zijn terras zou meer hinder krijgen van schaduw werking. Omwonenden teken den bezwaar aan, omdat zij minder parkeergelegenheid voor bezoekers zouden krijgen. De Raad van State heeft de be denkingenvan alle bezwaarma kers afgewezen. De uitbreiding van badhotel Noordzee zal, al dus het rechtscollege, 'geen on evenredige grote nadelige ver anderingen teweegbrengen in de zon- en lichttoetreding van het naastgelegen badhotel De Wielingen'. En voor de omwo nenden en hun bezoekers blijft voldoende parkeergelegenheid beschikbaar. De bezwaren zijn ongegrond verklaard, maar dat niet alleen. De Raad van State heeft ook ge oordeeld dat de eigenaar van badhotel De Wielingen en de omwonenden niet-ontvankelijk zijn, omdat zij pas bij de provin cie bezwaar tegen het bouwplan hebben aangetekend en niet bij de gemeente Oostburg. Dat was wel nodig geweest om later, bij de Raad van State, met succes in beroep te gaan. Eigenaar P. Faas van badhotel Noordzee wil september 2004 met de uitbreiding beginnen, als ook de bouwvergunning rond is. Het hotel heeft momenteel 34 kamers, daar komen er twintig bij. (Advertentie £E LU X O t/m zaterdag 13 juli (J) LU Q Grote Markt 11-13 Goes Ze keek er al weken naar uit, maar nu is het dan zo ver: Tanne van bijna vier logeert samen met broer Leon, zes jaar, een week lang bij opa en oma in Drenthe. Elke dag, zo rond etenstijd, belt het twee tal naar Vlissingen om de be levenissen van de afgelopen 24 uur even met de ouders door te nemen. „Wat heb je vandaag alle maal gedaan?", luidt stee vast de eerste vraag. „Ik heb een stukje worst ge kregen", riep Tanne gisteren vol trots in de hoorn. Haar ouders hoorden oma op de achtergrond iets mompelen. „O ja", vervolgde Tanne. „En opa en oma hebben een fiets voor me gekocht." Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 37