Onrust over plan Beukenstraat Een strandje in de branding 11 Noord-Beveland zoekt andere plek voor zendmast Provincie betaalt mee aan zorgloket Hoogte van nieuwbouw valt slecht bij Goese wijkvereniging Faber laat moties liggen Politie uitgerust met pepperspray zeeuwse almanak Logeren v O V 0800 - 0231 231 (GRATIS) LAATSTE x WEEK 5 EXTRA w KORTING Vrouw met mes bedreigd en beroofd in Kapelle VAKANTIE VAKANTIE VA KA IMTIE Bus uitgebrand PZC BEVELANDEN/THOLEN woensdag 10 juli 2002 door Rob Paardekam GEERSDIJK - De gemeente Noord-Beveland gaat onder zoeken of de C2000-zendmast toch op een andere plaats kan komen. Veel bewoners van Geersdijk zien de locatie die de gemeente nu op het oog heeft, de Oud Kortgene Dijk, niet zitten. De 55 meter hoge zendmast is nodig voor het nieuwe C2000- netwerk dat politie, brandweer en ambulance met elkaar in ver binding stelt. In veel gemeenten komen meerdere masten te staan, maar Noord-Beveland krijgt er maar één. Om die reden moet hij wel op het midden van het eiland komen te staan. Om precies te zijn in de driehoek tussen Wissenkerke. Geersdijk en natuurgebied het Bokkegat. Dat maakt de keuzemogelijkhe den voor de gemeente beperkt. De afgelopen jaren zijn diverse locaties reeds de revue gepas seerd. Zo was het Bokkegat in beeld, maar dat vond de ge meente niet aanvaardbaar, om dat het om een natuurgebied gaat. Ook de provincie had dit waarschijnlijk niet gewaar deerd, omdat die wil dat de mas ten aansluiten bij bedrijfsbe- b ou wing. Dat was voor de gemeente reden om de mast te plaatsen op het nog aan te leggen bedrijventer rein Cruijckelcreke bij Wissen kerke, maar nu dat op de lange baan is geschoven is ook die op tie afgevallen. Bovendien werd de gemeente bedolven onder de bezwaren van omwonenden. De derde mogelij kheid die is onder zocht is de grasdrogerij, maar die veroorzaakt te veel rookont wikkeling waardoor de ont vangst van de mast verstoord kan worden. De gemeente vindt de plaats die nu genoemd wordt een goed al ternatief, omdat de mast bij be drijf sbebouwing komt te staan en de aanwezige bomen het zich op het gevaarte grotendeels wegnemen. Toch wil de gemeen te het signaal van de bewoners van Geersdijk niet negeren en daarom zal wethouder A. van der Maas bekijken of er nog an dere mogelijkheden zijn. Belof tes doet hij niet, want zoals ge zegd zijn er niet veel plaatsen meer over in de driehoek. Tijd voor inspraakavonden heeft de gemeente niet, want het college wil vóór het einde van het jaar overeenstemming heb ben bereikt met het ministerie van Binnenlandse Zaken. Op 1 januari vervalt namelijk de ver gunningsplicht voor de C2000 zendmasten, zodat het ministe rie ze overal kan neerzetten waar ze maar wil. „Dan kunnen we geen invloed meer uitoefe nen", aldus Van der Maas. „Daarom moeten we voor janu ari een oplossing zien te vinden die voor iedereen het best is." DEN HAAG - Staatssecretaris Faber van Landbouw laat de moties die de Tweede Kamer vo rige week heeft aangenomen over de bestrijdingsmiddelen, voor haar opvolger liggen. De Kamer riep Faber onder meer op de schimmelbestrij dingsmiddelen maneb, manco- zeb en ridomil gold via de wet (weer) op de Nederlandse markt toe te laten. Met name uientelers zitten door het verbod op maneb en mancozeb omhoog. Zij heb ben die middelen nodig om valse meeldauw in uien te kunnen be strijden. Omdat Faber de moties laat liggen, blijft er onduide lijkheid bestaan. WD-Kamer- lid J. te Veldhuis, indiener van enkele moties, is teleurgesteld en noemt de beslissing van Fa ber 'een verklaring van armoe de'. „Hopelijk komt er snel een doorbraak in de kabinetsfor matie", aldus Te Veldhuis, „waarna die moties snel kunnen worden uitgevoerd." ■mi^i door Esme Soesman HEINKENSZAND - Door het zorgloket 'overdraagbaar' te maken aan andere Zeeuwse ge meenten voldoet de gemeente Borsele aan een eis die de pro vincie stelt. De provincie komt nu met ruim 47.000 euro voor het proefproject over de brug. Het streven is één zorgloket neer te zetten waar mensen kunnen aankloppen voor zorg rond wo nen, welzijn, arbeid en inko men. De gemeente Borsele heeft het project voorjaar 2001 opge pakt. Inmiddels draait een - nu nog beperkte - variant van het zorgloket, dat producten en diensten biedt die te maken hebben met de afdeling sociale zaken van de gemeente. Later wordt het zorgloket met externe partners uitgebreid. Het eerste contact daarvoor loopt al. Met de regionale wo- ningbouwstichting is afgespro ken dat er een klantencontact punt voor huursubsidie komt. Andere logische partners voor de toekomst zijn thuiszorg, RIO en ouderenwerk. Om elkaar als verschillende partijen te vinden in één loket blijkt een moeilijker opgave dan aanvankelijk werd gedacht. De gemeente Borsele moet niet al leen afstemming tussen de eigen afdelingen zien te bewerkstelli gen, maar is ook afhankelijk van veranderingen buiten de ei gen organisatie. Door precies vast te leggen hoe dit proces ver loopt, wordt het project over draagbaar. Andere gemeenten kunnen putten uit de ervaring die in Borsele is opgedaan. MIDDELBURG - Alle Zeeuwse agenten dragen vanaf vandaag pepperspray bij zich. De oplei ding van politiemensen om met dit middel om te gaan, is giste ren afgerond. De pepperspray wordt gebruikt in gevallen waarbij de wapen stok niet voldoet, maar gebruik van het dienstpistool nog niet nodig is. Pepperspray wordt op de verdachte gericht. Die ver liest zijn of haar coördinatie, heeft pijn en krijgt moeilijkhe den met ademhalen. Het brengt echter geen letsel toe, omdat het een natuurproduct is en niet chemisch. Ze keek er al weken naar uit, maar nu is het dan zo ver: Tanne van bijna vier logeert samen met broer Leon, zes jaar, een week lang bij opa en oma in Drenthe. Elke dag, zo rond etenstijd, belt het twee tal naar Vlissingen om de be levenissen van de afgelopen 24 uur even met de ouders door te nemen. „Wat heb je vandaag alle maal gedaan?", luidt stee vast de eerste vraag. „Ik heb een stukje worst ge kregen", riep Tanne gisteren vol trots in de hoorn. Haar ouders hoorden oma op de achtergrond iets mompelen. „O ja", vervolgde Tanne. „En opa en oma hebben een fiets voor me gekocht. Advertentie foor Rob Pardekam GOES - De vereniging Wijkbe langen Goes-Zuid vindt dat de iremeente bij het ontwikkelen van plannen voor de Beuken straat te weinig rekening heeft gehouden met haar ideeën over fnbreiding. Vooral de hoogte van de toekomstige gebouwen baart de vereniging zorgen. De gemeente presenteerde on langs haar plannen aan de be woners van Goes-Zuid. Het gaat vooralsnog om twee ge- jouwen die moeten verrijzen aan de Beukenstraat. Op de hoek met de Wilgenstraat, op het stukje grond naast de Mon tessorischool, komt een 33 wo ningen tellend complex dat deels uit drie en deels uit vier la gen bestaat. Onder het gebouw komt een parkeerkelder. Een eindje verderop, achter zorg centrum Ter Weel, komt een vier lagen tellend woonzorgcentrum met 63 appartementen. Op verzoek van de gemeente heeft de wijkvereniging vorig jaar een document opgesteld waarin het bestuur haar visie op de inbreiding van Goes-Zuid geeft. Gehoopt werd dat hier mee rekening zou worden ge houden bij het ontwikkelen van de plannen, maar dat zou te wei nig zijn gebeurd. De wijkvereniging heeft grote moeite met de hoogte van bei de gebouwen. „Vooral op de Advertentie Q t/m zaterdag 13 juli Q Grote Markt 11-13 Goes locatie Beukenstraat/Wilgen straat roept dat veel emoties op bij omwonenden", stelt Alie Heerspink. Wijkbelangen vindt dat drie lagen het maximum zou moeten zijn. „Eigenlijk gaat het nu zelfs om vierenhalve laag", constateert Heerspink. „De parkeerkelder steekt anderhal ve meter boven de grond uit." Volgens Heerspink zijn veel mensen uit Goes-Zuid ontstemd en boos over de plannen. Ze hoopt dat de gemeente alsnog rekening wil houden met de ideeën van de wijkvereniging. „Niemand is tegen de inbrei- dingsplannen", voegt Karin de Bruijn toe. „Maar wel tegen de KAPELLE - Een negentienjari ge inwoonster van Kapelle is maandagnacht in haar woon plaats bedreigd met een mes en van haar tas beroofd. De vrouw fietste rond midder nacht over de Kuiperswegeling en werd door een man in de berm geduwd. Zij kwam ten val en de man dwong haar onder bedrei ging van een mes haar tas af te geven. Daarna stapte de man op de fiets en reed weg richting Goes. Door de beroving heeft de vrouw schrammen en krassen opgelopen. Getuigen kunnen contact opne men met de politie in Kapelle. De dader is een blanke man tus sen de twintig en dertig jaar. Hij is tussen de 1.70 en 1.75 meter lang, met een slank postuur. Hij had donkere kleding aan. De politie wil graag in contact te komen met een man van onge veer veertig jaar, die rond mid dernacht zijn hond uitliet op de Oostmolenweg. manier waarop dat nu gebeurt. In het vorig jaar opgestelde do cument stelt de wijkvereniging niet alleen eisen aan de hoogte van toekomstige gebouwen. Zij wil ook dat complexen er speels uit komen te zien, zodat er geen grote kolossen ontstaan. De ver eniging is dan ook niet blij met de platte daken die nu zijn voor zien. Verder zouden oude en bij zondere bomen behouden moe ten blijven, mogen hei- en bouwwerkzaamheden geen schade aan de omgeving berok kenen en zou bij het ontwikkelen van nieuwe complexen zeer goed rekening moeten worden gehouden met verkeersknelpunten en groen voorziening. Tijdstip De wijkvereniging is wél te spreken over de manier waarop de gemeente de bewoners heeft geïnformeerd, al had het tijdstip beter gekozen kunnen worden. „Het is nu zomer, waardoor sommige mensen de plannen niet meekrijgen", aldus Heer spink. Omwonenden kunnen tot half augustus hun bezwaren kenbaar maken. Ook de wijk vereniging zal een brief naar de raad sturen. WEMELDINGE - Op de Westelijke Kanaalweg in Wemeldinge is gistermiddag rond half vier een Connexxionbus volledig uitgebrand. Er zijn geen gewonden gevallen. De brand is vermoedelijk ontstaan in de motor van de bus. Toen de 49-jarige buschauffeur uit Middelburg de brand bemerkte, stopte hij bij een bushalte en begeleidde de passagiers rustig naar buiten. Er brak geen paniek uit. Ook de berm vatte vlam. De brandweer gaf rond kwart voor vijf het sein brand meester. Hoe de brand is ontstaan is nog onduidelijk. foto Willem Woznitza door Jacques Cats /f\p het royaal met onkruid begroeide VJpleintje staat op een paneel te lezen I hoe Biervliet is ontstaan. Naar de ach tergrond van de aanwezigheid van het standbeeld op die plek is het even gis sen. In de sokkel is wel de naam Willem I Beukelsz gebeiteld, maar je moet aan de achterzijde het verband zien te vin den met de toelichting: 'door kaken op zee kwam de haringvisserij tot grote bloei'. In cafetaria 't Harinkje aan de over kant kan geen haring worden besteld. Wel wordt een 'broodje bal' (1,95 euro) warm aanbevolen. Wie meer over Bier- vliets beroemde zoon wil vernemen, moet bij kunstenares Loes Cozijnsen wezen. Zij verkoopt, naast de cafeta ria, bronzen Willempjes voor 10 euro. Even bezijden de W op de kaart ligt de Braakman. De vroegere zeearm die Zeeuws-Vlaanderen eeuwen in tweeën deelde, bouwt een feestje. Vijftig jaar geleden, net voor de watersnood, werd de zee getemd. Op die plek is een na tuur- en recreatiegebied ontstaan. Op sommige plekken moffelt het groen de industriële bedrijvigheid gelukkig een beetje weg. Want daar kom je niet voor naar de camping. Jean Pierre Roose uit het Belgische Distelbergen heeft er met zijn f amilie al vanaf half de jaren zeventig een stek. Toen zaten ze nog volop in het bos. Maar stukje bij beetje zijn er bomen weggekapt om plaats te maken voor vakantiebungalows. De Rooses vinden het jammer dat daardoor de knusse sfeer is verdwenen. De campinggasten vormen ook niet meer één familie. „Jongeren die hier komen zijn meer op zichzelf." Toch komen de Rooses nog graag op de Braakman. Het is maar veertig kilome ter rijden van de woonplaats. Boven dien: meneer zit in de computerbran che, waardoor het hoofd van tijd tot tijd naar rust verlangt. En die is er op de camping. De vogels treden op als wek ker. Er wordt veel gewandeld. Uitstap jes in de omgeving zijn ook geliefd. En lekker eten, natuurlijk. Er vertoeven tamelijk wat Belgen op de Braakman camping. Veel Duitsers ook. „Teveel", zegt een campingbuur die is komen hel pen om een kastje in elkaar te zetten. „Het is weer net zo erg als in de oorlog. En ze zitten op de prachtigste plaatsen, pal aan het water." In het nieuws Geen strandje dat de laatste tijd zo vaak in het nieuws is als dat van de Ka- loot bij Borssele, dat even verderop op de W-lijn ligt. Daar dreigt West-Euro pa's rijkste vindplaats van fossielen en haaientanden te worden bedolven on der de aanleg van een containerkade. De andere Zeeuwse plek waar je moest zijn voor haaientanden, is tijdelijk af gevallen door ophoging van het strand bij Cadzand. Vanwaar die vindplaats bij de Kaloot? „Je hebt daar bij de Noordnol het diepste gat van Neder land", legt kenner Freddy van Nieuw- lande uit. „Het is een geul van ongeveer zestig meter diep die zich in allerlei la gen insnijdt. Dat zijn afzettingen van tussen vijftien en twee miljoen jaar te rug. Daar komen de haaientanden van daan." Een zoektocht levert geen handenvol op. Er zijn er meer die komen speuren. Aangespoord door de onheilspellende berichten is er een sfeer ontstaan van: laten we maar eens achter de haaien tanden aangaan nu het nog kan. Je moet je ogen goed de kost geven, want je hebt er exemplaren bij met een om vang van amper een paar millimeter. Maar er zijn ook haaientanden die en kele centimeters groot zijn. De een doet ze in een doosje, een ander maakt er een hangertje van Het is verzamelaar Lex Kattewinkel uit Goes niet zozeer om aantallen maar meer om soorten begonnen. Van alleen al de Kaloot heeft hij er zo'n vijftig. „Mensen die zich er niet in verdiepen zien er misschien maar twintig soorten in." Het eilandgebied van de Middelplaten in het Veerse Meer, waar de W-lijn ook doorheen loopt, is verboden gebied voor de recreant. Geen nood: vanaf de Muidenweg zijn de vogels die daar de maaltijd gebruiken en broeden, goed waar te nemen. Een grote verrekijker haalt het tafereel zelfs mooi dichtbijIn deze weken vertoeft de familie Lepe laar ter plekke. „Ze hebben nu jongen die heel grappig achter vader en moe der aanlopen", meldt vrijetijdsorni- tholoog Mat Jongenelen uit Wol- phaartsdijk. Op het ogenblik bivakkeren er ook noordelijke steltlo pers, zwarte ruiters. Die zijn nu al op doorreis naar het zuiden. Tribune Inlagen op Noord-Beveland worden 'kupen' genoemd. Langs de noordkant vanaf Colijnsplaat tot ver voorbij Wis senkerke is er een hele serie van te vin den. Samen vormen ze een indrukwek kend monument van de eeuwenlange strijd tegen het water. 'Het talud van de dijk is een schitterende tribune. Neem de tijd om eens rustig te gaan zitten', meldt een folder. 'De natuur komt van zelf op u af'. Verder naar boven. Zo kort voor de her denking van de watersnoodramp is een kijkje op de Schelphoek aan de Schouwse kant weer actueel. De tot aan de doorgaande route doorlopende kreek is het restant van de stroomgeul die ontstond door een dijkbreuk, waar langs het zeewater vrij doorstroomde. Pas na vijf maanden kon het gat met caissons worden gedicht. Een exem plaar ligt er nu wat verloren bij. Bin nendijks ontstond een natuurgebied met een recreatieve functie. De stilte regeert er. In de verre klinkt het geluid van verkeer dat voorbij zoeft. Op weg naaf huis, werk of naar de camping. foto Willem Mieras Nu de imagocampagne WELKOM IN ZEELAND zo'n geliefd thema is geworden volgen we in vier etappes de weg die de letter W uitstippelt op de provinciekaart. Vandaag deel 2 LexKattenwinkel met zijn gevonden haaientanden op het strandje van de Kaloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 27