Groep lalma legt ziel bloot Een orgie van rock, reggae en jazz Paul Simon treedt op met band donderdag in Ahoy' Murder by numbers film in Vlissingen en Bergen op Zoom The Kings of Cool zijn op de Brouwse Dag vrijdag in Brouwershaven woensdag 10 juli 2002 Het Festival Pastorale au Parvis in Nisse pakt dit jaar uit met een sterke programmering op het gebied van we reldmuziek en folk. Is op vrijdagavond de Britse zangeres Ju ne Tabor hoofdact, op zaterdag lijkt die rol voorbestemd aan de Galicische formatie lalma, waarvan onlangs de tweede cd Marmuladas verscheen. „In Galicië is zingen alleen aan vrouwen voorbehouden. De mannen bespelen instrumenten en dansen", aldus Noemi Palomo. Ze is een van de vijf zangeres sen van lalma. Wel mogen vrouwen de zang begeleiden met de pandereita, de Galici sche tamboerijn. Daarop heb ben ze dan ook een verbluffende techniek ontwikkeld, waarmee ze hun repeniques (vibraties) over de vellen en bellen van het instrument laten ratelen. Die a capella samenzang met hoge joelende uithalen en roffe lende tremolo's op het ritme-in strument vormen een natuurlijk onderdeel van een optreden van de groep. Het aanstekelijk en thousiasme, het energieke en expressieve in de voorstelling maakt een optreden van het vijftal uit Brussel ook visueel aantrekkelijk. Noemi en Mari- sol Palomo, Veronica en Natalia Codesal en Magali Menendez zijn allen kinderen van immi granten uit Galicië, de Kelti sche enclave in het noordwesten van Spanje. lalma ontstond zo'n drie jaar geleden tijdens de danscursus- sen in het Centro Galego de Bruxelas. Aanvankelijk be perkte de optredens zich tot deze culturele thuishaven van Galiciers in België. Maar bezoe kende professionele muzikan ten op tournee door België - met name de doedelzakspeler Carlos Nunez - haalden de groep mee op de podia van diverse Cultu rele Centra. De muziek van lalma is zowel vrolijk als melancholiek tegelij kertijd. De thema's waarover gezongen wordt zijn universeel: liefde en leed, arbeid en af scheid, verlangen en hoop. Hoe wel sterk geleund wordt op en vooral geput uit de rijke Galici sche traditie onderscheidt lal ma zich terdege van de traditio nele groepen uit de streek zelf. „Wij werken met Belgische mu zikanten voor de begeleiding van onze zang. Hun benadering en beleving van de Galicische volksmuziek verschilt. Ze bren gen net andere ritmische accen ten aan of interpreteren een me lodie éven anders. Dat geeft lalma een specifieke kleuring in haar eigen geluid", verklaart de zangeres. De pas verschenen tweede cd Marmuladas laat de ontwikke ling van lalma eveneens duide lijk horen. „Palabras darie, de debuut-cd, klonk vrij traditio neel van opzet met vooral veel stemmen en tamboerijn. De op namen van de nieuwe cd zijn veel meer uitgewerkt en gear rangeerd." Op Marmulad.es klinken Latijns- en Midden- Amerikaanse invloeden door, vleugjes flamenco en hier en daar wat jazz. Maar ondanks een beste begeleidingsband waarin accordeon, gitaar, viool, contrabas, diverse blaasinstru menten en percussie, zijn het toch vooral de stemmen die de Galicische lalma (de ziel) bloot- leggen. Marius Roeting lalma zingt zaterdag op het Dorpsplein in Nisse, aanvang Het optreden van lalma wordt gezien als één van de hoogtepunten van het festival Pastorale au Parvis. Hij komt op met een stramme kop, onder de arm een tekstboek met doodshoofd erop en gaat zitten. Zij komt op en kijkt recht voor zich uit. Herrie in de tent. En dat zal de komen de twee uur zo blijven ook. Hij, Bob Fosko en zij, Beatrice van der Poel, spe len en zingen twee kijvende geliefden in de mini-jazz-opera Kado uit de Hel. En dat kado, een crime passionel die al vierendertig jaar duurt, wordt niet ge ruisloos of in feeststemming uitgepakt. Daar zorgt de band van gitariste Corrie van Binsbergen wel voor. Met z'n twaalven vormen ze de band Corrie en De Grote Brokken, een won derlijk amalgaam van kopstukken uit de jazz en de popwereld. Eigenlijk meer een uit de hand gelopen uitstapje van de jazzgitariste die in in 1998 winnares was van de prestigieuze VPRO/Boy Ed gar Prijs. Kado uit de Hel is een typisch Van Binsbergen-werkje omdat zij met haar composities regelmatig naar de muziek van wijlen Frank Zappa verwijst. Een stempel waar ze waarschijnlijk nooit meer vanaf komt, als zij dat al zou wil len. En van ruzies weet ze ook muziek te maken. Gooi en smijtwerk, groteske slippartij en, zuigende kreten of jengelend ge zeur, Van Binsbergen heeft het allemaal Gitariste Corrie van Binsbergen en De Grote Brokken. met grote precizie getoonzet in een or gie van rock, reggae en jazz. Het motto van de geliefden, maar voor al die van Binsbergens composities, lijkt te zijn 'Nooit rechtdoor gaan want dan kom je er nooit'. De muziek maakt dan ook idiote, soms geniale, haakse bochten, terwijl zangeres Beatrice van der Poel hysterisch lacht, afglijdt naar grinniken en in z'n vrij naar onbedaar lijk huilen suist. Fosko: „Ben je bij gal en gal geweest?" Vuilvlerk, Viespoot, Hondenkop, Stormscheet. En zo voort. Een scheldkanonnade dramatisch reci teren en tot kunst verheffen, dat kan al leen raggende man Bob Fosko. „Huilë, huile huilebalk, ga jij maar weg. Jij bent bang voor echte kerels." Waar Fosko ophoudt, begint de blazerssectie Spaanse machomuziek te jubelen. Beatrice: „Onze televisie is vanavond om vijf over acht kapot gegaan, heel langzaam, heel rustig. Maar wel ka pot." Met een aangrijpend requiem voor een kapotte televisie, waarvan een klein stipje helderwit midden in het donkere scherm tergend langzaam verdwijnt, is de metafoor van een wegstervend hu welijk compleet. Corrie mag de brokken lijmen. En dat doet ze met strakke hand. Hier en daar loopt een muzikant een beetje slordig te rommelen, maar als het erop aankomt, houdt Van Binsbergen haar muzikanten stevig aan de lijn. Dat moet ook wel, want de vele ritmes tuimelen soms in razend tempo over el kaar heen. Maar Kado uit de Hel is een leuke opera, vooral door de soms oer- geestige teksten als 'De grote ellende, die went. Maar die kleine tegenslagen, die nekken je'. Corrie en de Grote Brokken brengen Ka do uit de hel zondag tijdens het boerde rijfestival Zonnemaire Buitengewoon, dat om 13.00 uur begint. vanavond in Nieuwvliet Roos Kroes exposeert fotografie in deWillem3 10t/m 16 juli WOENSDAG Zomeravond In de Dorpskerk in Oostkapelle wordt het eerste concert in de zo meravondreeks gegeven. Manon M. G. Meijs (viool) en Jet Jansen (piano) spelen werken van Mozart, Beethoven en Clara Schumann. Dorpskerk, Oostkapelle, 20.00 uur Concertserie De Nieuwe Kerk in Zierikzee heeft een concertserie op het pro gramma staan. Deze keer wordt het orgel bespeeld door Geert Bierling, organist te Rotterdam. Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur Zomeravondconcerten Het Duo Dali vervolgt de reeks Zomeravondconcerten aan Zee. Het duo wordt, sinds 1994, gevormd door Wouter van Breug (dwarsfluit) en Sabien Canton (harp). Zij spelen sonates van Bach enBasacopol en werken van Andrès,Fauré,Saint-Saëns en Damase. Hervormde Kerk, Nieuwvliet, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer treedt de Blues Sessie Band voor het voetlicht. Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Middagpauze Wekelijks wordt in de zomer een middagpauzeconcert gegeven. Deze dag komt dat voor rekening van Middelburger Jos Vogel, die gedurende een half uur het befaamde de Rijckere-orgel be speelt. Het programma vermeldt werken van Homilius, Krebs, Chaumont en Bach. Oostkerk, Middelburg, 12.30 uur VRIJDAG Middagpauze In de Sint Jacobskerk wordt wekelijks een middagpauzeconcert gehouden. Deze keer wordt het orgel bespeeld door Henk G. van Putten uit Nieuw-Beijerland. Op het programma staan werken van D. Buxtehude, J. S. Bach, S. Karg Elert en A. Boëly. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 12.00 uur Boschhoek Gedurende de zomermaanden is er wekelijks jazzmuziek in Boschhoek. Deze vrijdag is de formatie Nostaljazz Five te beluisteren. Café Bar Boschhoek, Oostkapelle, 19.30 uur Brouwse Dag De Brouwse Dag wordt muzikaal opgeluisterd door twee Schouwse bands. Voor het voetlicht treden Bite A Bit en The Kings of Cool. De eer ste is een rockformatie met een hoofdrol voor de vocalen van Ma rian en E verdina Fiebrand uit Zierikzee. The Kings of Cool bren gen swingende blues met een brok soul en een scheut jazz. De avond wordt op een bijzondere wijze besloten met een optreden van Kees de Feiter (voorman van Crosshead and The Soutside Horns), begeleid door The Kings of Cool. Markt, Brouwershaven, 19.30 uur Pastorale Nisse vormt twee dagen het podium voor de zevende Pastorale au Parvis. Deze avond zijn er kerkconcerten door het saxofoonkwartet Les Sirenes en door de Britse zangeres June Tabor, met medewerking van Mark Emmerson (viool, cello, accordion) en Huw Warren (piano). Dorpskerk, Nisse, 19.45 uur Zomerorgelconcerten Stanislas Deriemaeker vervolgt de serie Zomerorgelconcerten. Hij is hoofdorganist van de kathedraal in Antwerpen. Willibrordusbasiliek, Hulst, 20.00 uur ZATERDAG Carillon Sjoerd Tamminga geeft een concert op het carillon. Deze beiaardier uit Goes vervolgt daaimee de reeks zomerse be spelingen. Het carillon van de St. Catharinatoren wordt gere kend tot de rijkste klokkenstoelen van ons land. Vanaf de tweede 'verdieping' is de beiaardier tijdens zijn spel te zien. St. Catharinatoren, Goedereede, 11.00 uur Pastorale Nisse vormt twee dagen het podium voor Pastorale au Parvis. De tweede dag staat in het teken van de Pleinconcerten, met Ri chard MD ARZAD nuzikanten, Joek Jette (16.05 uur), BuB uit België (17.10 uur)Ygdrassil (18.15 uur)de Spaanse maar in Brussel wonende zangeressen van lalma (19.30 uur), de Amster damse tenor Kees Taal (21.00 uur) en tot slot het Belgische gezel schap Jaune Toujours (22.30 uur). Dorpsplein, Nisse, 15.00 uur VOCalen VOCalen is een muzikaal beeldverhaal door Het Bedrijf v/h. Hierin zijn de sferen en ideeën verwerkt van de culturen die de VOC op zijn roemruchte reizen naar de 'Oost' tegenkwam. Voor deze klankimpressie wordt gebruik gemaakt van balg- en wind- instrumenten, gamelan, pijngels, stem, percussie, anklungs en stoomorgel. Het concert wordt driemaal gegeven. Het Zijdemuseum, Meliskerke, 15.00,16.00 en 20.00 uur Boerderijfestival Het jaarlijkse boerderijfestival Zonnemaire Buitengewoon wordt weer gehouden. De eerste avond is ingeruimd voor muziek van Son de Santiago met originele Son uit Santiago de Cuba en van Gangbé Brass Band met een mix van brass, jazzmuziek en percussie uit Benin. En de Franse hip-hopdansgroep Black Blanc Bern- treedt op. Schapenweg 1, Zonnemaire, 20.00 uur ZONDAG Manhuistuin Wekelijks wordt er een concert gegeven in de Manhuistuin. Deze zondag is de muziekvereniging Oosterlands Fanfare onder leiding van Jaap Knuist een uur te beluisteren met een program ma met een licht populair karakter. Bij minder goed weer wordt uitgeweken naar de rk Maria Magdalenakerk. Manhuistuin, Goes, 12.30 uur Boerderijfestival Het boerderijfestival Zonnemiare Buitengewoon wordt voort gezet. Muziek is er van de nieuwe Nederlandse groep Odd Scene, van Corrie en de grote Brokken, van Regis Gizavo met klanken uit Madagascar en van David Calzado y su Charanga Habanera. Theater komt voor rekening van Paul en Menno de Nooij er, Hila- ria en Juffrouw Agaath Stien en voor de jeugd Matching Mo dels/United Threads van Hendrien. Evenals zaterdagavond danst de groep Black Blanc Beur. Voorts dragen Jean Pierre Ra- wie, Hagar Peeters en Menno Wigman poëzie voor. Onder de noe mer De Platte Ruimte gaat tenslotte beeldend kunstenaar Gust Romijn een Herculisch gevecht aan met de ruimte. Schapenweg 1, Zonnemaire, 13.00 uur Unplugged De Zeeuwse Unplugged Competitie wordt voortgezet. Aan deze tweede avond wordt wederom deelgenomen door drie bands: Deo Volente, Francis Levoy The Blow Rags en Dexter. Strandpaviljoen Panta Rhei, Vlissingen, 17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21