Bouw Britannia kan beginnen Ongeval eist leven motorrijder Vlissinger hoeft niet te betalen voor duw Racoon op Nollestrand Garnalenprijs stijgt tot ongekende hoogte Omwonenden krijgen geen gelijk van Raad van State Celstraf vijftien maanden voor overval Faber laat moties liggen WCT op 4 oktober in Staten Politie uitgerust met pepperspray Fusie VVV's een feit Agressieve man opgepakt Glazenwasser krijgt boete voor trap naar deur Sloophamer wijkt voor jonge zwaluwen agenda Zomertoernooi Arnemuidenaar zes maanden rijbewijs kwijt woensdag 10 juli 2002 HnorHarmen van der Werf VLISSINGEN - De bouw van het nieuwe hotel Britannia aan de Vlissingse Boulevard Evert - sen kan bijna beginnen. Omwo nenden die jarenlang tegen het nieuwbouwplan voor het hotel hebben gevochten, hebben de strijd verloren. De Raad van State heeft hen in het ongelijk gesteld. De bouwvergunning moet nog officieel worden goedgekeurd en dan kunnen de bouwvakkers aan de slag. F. Ufkes, directeur van projectontwikkelaar Loostad BV, verwacht dat vol gend jaar met de werkzaamhe den kan worden begonnen. „Al ben ik daar pas zeker van, als VLISSÏNGEN - Een 21-jarige vrouw uit Vlissingen die samen met haar vriend een man over viel en mishandelde, is door het gerechtshof veroordeeld tot vijftien maanden. Ze was eerder tot die straf ver oordeeld door de rechtbank in Middelburg, maar vond de straf te hoog. De vrouw zou voorna melijk gehandeld hebben onder invloed van haar vriend, die haar op alle fronten misbruikte. Zo zou hij haar regelmatig slaan en haar dwingen zich te prosti tueren. Zo ook op 30 augustus vorig jaar, de avond van de overval. Het was de bedoeling dat de vrouw met het slachtoffer mee naar huis zou gaan om seks te hebben. Maar omdat het slachtoffer veel geld op zak had besloot de vriend van de vrouw omhem te overvallen. De vriend als de vrouw kregen hiervoor dezelfde straf opgelegd. Volgens de verdachte was dat onterecht omdat ze zou zijn gedwongen door haar vi'iend om mee te wer ken. Het hof oordeelde echter dat de wouw wel degelijk schul dig was. wij echt zover zijn. In Neder land weet je het nooit. Als zijn planning klopt, kan het hotel mei 2004 open. J. van Son, bewoner van de Boulevard Evertsen, heeft met andere om wonenden zes jaar tegen de nieuwbouw direct naast zijn deur gestreden. „Met open vi zier", merkt hij op, „en we heb ben uiteindelijk verloren. Het zij zo. Wij zullen de uitvoering van het plan met argusogen blij ven volgen en goed in de gaten houden of alle toezeggingen van de gemeente worden nageko men." Het zag er al naar uit dat de Raad van State de omwonenden deze keer in het ongelijk zou stellen. De gemeente Vlissingen had haar huiswerk veel beter gedaan. Zo is er een windtun- nelonderzoek uitgevoerd om de gevolgen van de nieuwbouw (maximaal 52 meter, twee keer zo hoog als het huidige Britan nia) in kaart te brengen. De Raad van State oordeelde dat er sprake is 'van goede ruimtelijke ordening'. Tuin Hoewel hij verloren heeft, is Van Son niet ontevreden. „Wij heb ben jaren langer van een zonni ge tuin kunnen genieten en van een rustige nachtrust. En ik hoop dat de gemeente in het vervolg niet meer zomaar klakkeloos zulke plannen zal omarmen. In de praktijk is dat gelukkig ook al gebleken. Goed vooroverleg met omwonenden is gewoon essentieel." De omwonenden is vaak verwe ten dat zij ervoor hebben ge zorgd dat er aan de Boulevard Evertsen 'een puinhoop' is ont staan. Oud-eigenaar F. Buijs van Britannia sloot het hotel in 1999. Hij dacht snel met de nieuwbouw te kunnen begin nen. Rechten Van Son: „Niemand kan ons verwijten dat wij gebruik heb ben gemaakt van onze rechten. Wij zijn niet verantwoordelijk voor de vroegtijdige ontmante ling van Britannia. Dat zijn de oud-eigenaar en de gemeente Vlissingen." W. Vael, ambtenaar ruimtelijke ordening, verwacht geen procedurele problemen meer. Eén vuiltje moet nog wor den weggewerkt. De Middel burgse rechtbank heeft de bouwvergunning op formele gronden vernietigd. Tegen dat besluit is de gemeente bij de Raad van State in beroep ge gaan. Die zaak moet nog dienen, maar met de recente uitspraak van de Raad van State is feite lijk de kogel door de kerk. „Uit een puinhoop aan zee", wordt Vael bijna poëtisch, „zal straks een parel aan zee herrij zen." Oud-eigenaar Buijs heeft zijn hotel noodgedwongen van de hand moeten doen. AW Be heer van A. van Velzen uit Mid delburg heeft het complex over genomen. Van Velzen werkt samen met Loostad BV (de ont wikkelaar van de hoogbouw aan de Boulevard Bankert), de Walcherse Bouwunie en Bouw- groep Peters. van onze regioredactie SEROOSKERKE - Een 35-jari- ge motorrijder uit Nieuwe Ton- ge is gisterochtend bij een ver keersongeval om het leven gekomen op de Kadetweg in Se- rooskerke. Een 35-jarige automobilist uit Middelburg raakte met zijn au to in een slip, waardoor twee uit de richting van Vrouwenpolder komende motorrijders frontaal op hem botsten. De automobilist reed over de Kadetweg richting Vrouwen polder. Toen hij in de bocht bij de T-splitsing Vrouwenpolder- seweg-Kadetweg enkele auto's zag stilstaan, trapte hij op zijn remmen. De auto gleed door en kwam op de linkerweghelft van de Vrouwenpolderseweg te recht. Frontaal Vanuit tegenovergestelde rich ting kwamen op deze weg twee motorrijders uit Nieuwe Tonge, de 35-jarige man en een 34-jari- ge vrouw. Zij kwamen frontaal in botsing met de automobilist. De mannelijke motorrijder overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De vrouw en de automobilist raakten gewond en werden naar een ziekenhuis vervoerd. foto Ruben Oreel DEN HAAG - Staatssecretaris Faber van Landbouw laat de moties die vorige week door de Tweede Kamer zijn aangeno men over het bestrijdingsmiddelenbeleid, voor haar opvolger liggen. De Tweede Kamer riep Faber onder meer op de schim melbestrijdingsmiddelen maneb, mancozeb en ridomil gold via de wet (weer) op de Nederlandse markt toe te laten. Met name uientelers zitten door het verbod op maneb en manco zeb omhoog. Zij hebben die middelen nodig om valse meel dauw in uien te kunnen bestrijden. Omdat Faber de moties laat liggen, blijft er onduidelijkheid bestaan. WD-Kamerlid J. te Veldhuis, indiener van enkele moties, is teleurgesteld en noemt de beslissing van Faber 'een verklaring van armoede'. „Hopelijk komt er snel een doorbraak in de kabinetsforma tie", aldus Te Veldhuis, „waarna die moties snel kunnen wor den uitgevoerd." MIDDELBURG - Provinciale Staten van Zeeland nemen vrij dag 4 oktober een beslissing over de aanleg van de Wester- schelde Container Terminal (WCT). Tijdens een vergadering die speciaal voor dit onderwerp wordt gehouden, komt de streekplanherziening aan de orde die de bouw van de contai nerkade mogelijk moet maken. Uit het feit dat het dagelijks provinciebestuur deze vergadering heeft belegd, blijkt dat in elk geval vooralsnog geen gehoor wordt gegeven aan de roep van GroenLinks en de Partij voor Zeeland om het besluit over de WCT over na de provinciale verkiezingen volgend jaar maart heen te tillen. Krap twee weken voor de Statenvergade ring kan al duidelijk worden welke kant het 4 oktober uit zal gaan. Op 2 3 september wij den de commissies voor ruimte, mi lieu en water, voor verkeer en vervoer en voor economie een bijzondere vergadering aan de WCT. MIDDELBURG - Alle Zeeuwse agenten dragen vanaf van daag pepperspray bij zich. De opleiding van politiemensen om met dit middel om te gaan, is gisteren afgerond. De pep perspray wordt gebruikt in gevallen waarbij de wapenstok niet voldoet, maar gebruik van het dienstpistool nog niet no dig is. Pepperspray wordt op de verdachte gericht. Die ver liest zijn of haar coördinatie, heeft pijn en krijgt moeilijkhe den met ademhalen. Het brengt echter geen letsel toe, omdat het een natuurproduct is en niet chemisch. Als de verdachte meteen goed wordt behandeld, kan hij of zij na een half uur normaal worden verhoord, aldus de politie. DOMBURG - De Regio VW Walcheren en Noord-Beveland is een feit. De besturen van de beide WV's hebben daar toe be sloten. Ook de Vlissingse WV maakt deel uit van de nieuwe organisatie. Het bestuur van de nieuwe organisatie heeft de winkel, het huurcontract en het personeel van de Vlissingse VW overgenomen. De nieuwe VW heeft vestigingen in Wis- senkerke, Domburg, Oostkapelle, Veere, Vlissingen, Vrou wenpolder, Westkapelle en Zoutelande. VLISSINGEN - Een 52-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is maandagavond rond tien uur in de Vlissingse Hendrikstraat aangehouden. De man gedroeg zich agressief in een nachtopvangtehuis voor daklozen en bedreigde een medewerker. Hij is meegenomen naar het politiebureau. De sloop van basisschool Sint Joseph in Graauw is uitgesteld omdat er jonge zwaluwen huizen. foto Camile Schelstraete door Sheila van Doorsselaer GRAAUW - Door de aanwe zigheid van tientallen jonge zwaluwtjes is de sloop van ba sisschool Sint Joseph in Graauw uitgesteld. Onder de goot van de school aan de Jacintastraat zijn ruim twintig bewoonde nesten aan getroffen en C. Kolijn van Ke gels Sloop- en Milieutechniek uit Terneuzen kon het niet over zijn hart verkrijgen de jonkies te verpletteren onder zijn sloophamer. Het uitstel van de sloop betekent wel dat ook we ken later met de bouw van de nieuwe school begonnen kan worden. ,Ik zag die kleine zwaluwkop jes uit de nesten piepen en ik vond dat ik het niet kon maken de school nu te slopen", zegt Kolijn. „Mijn opdrachtgever, de gemeente Hulst, was niet zo heel blij, maar ik heb ge woon morele bezwaren. We zijn er gelukkig samen uitge komen." Kolijn heeft ook gesproken met natuurbeschermingsver eniging De Steltkluut. Afge sproken is dat de sloop van de school pas verdergaat als de zwaluwtjes zijn uitgevlogen. De bouwvak staat voor de deur en daarom zal de slopers hamer pas over zes weken worden aangewend. Bouwbedrijf De Caluwé Broe- kaart uit Graauw kan dan ook pas zes weken later dan ge pland beginnen met de bouw van de nieuwe Sint Joseph- school, een zogenaamde brede school, inclusief peuterspeel zaal en voor- en naschoolse opvang. De planning was dat de nieuwe school in mei 2003 opgeleverd zou zijn, maar dat wordt nu niet gehaald. Tijd is geld, maar Kolijn vindt het welzijn van de vogeltjes in dit geval belangrijker. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes veroordeelde gisteren een 66-ja rige inwoner van Vlissingen we gens mishandeling tot een voorwaardelijke boete van 220 euro. De Vlissinger had zich 26 augustus vorig jaar in Veere bedreigd gevoeld, toen een jongeman met een fles in zijn hand hem dreigde te slaan. „Ik heb die jongen ouderwets in zijn nekvel gepakt en op de grond geduwd. Meer heb ik niet gedaan", vertelde hij op de zit ting. „Ik wilde hem laten zien dat ik niet bang was.Een broer van het slachtoffer getuigde dat de man de keel van zijn broer had dichtgeknepen. Het inci dent voltrok zich aan de water kant, waar fietsen op de weg la gen. Zelf reed de verdachte daar met zijn auto. Om de doorgang voor fietsers uit de tegenoverge stelde richting mogelijk te ma ken, had hij de fietsen aan de kant gezet, maar dat zou vol- redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan derSluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl gens het slachtoffer hardhandig zijn gebeurd. Hij behoorde tot een groep jongeren en had ge roepen dat de Vlissinger met zijn poten van de fietsen moest afblijven. Officier van justitie J. Groen vond dat de man verkeerd had gereageerd, maar hij kon zich er wel iets bij voorstellen omdat de man door een groep jongens was belaagd. De verdachte had er spijt van niet naar de politie te zijn gegaan. De politierechter sloot zich aan bij het betoog van de officier. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft gis teren een 35-jarige inwoner van Vlaardingen wegens vernieling veroordeeld tot 130 euro boete voorwaardelijk. De Vlaardingse glazenwasser zou 21 augustus in Middelburg een trappende beweging naar de voordeur van een woning hebben gemaakt. Hij vertelde dat hij nog geld tegoed had van de vrouw, die tot zijn klanten kring behoorde. „Toen ik erom vroeg heeft ze de deur tegen mijn gezicht gegooid, waarna ik mijn voet ertussen heb gezet." De politierechter hield het op een trappende beweging naar de deur, waardoor schade aan het kozijn was ontstaan. De uitspraak was conform de eis van de officier van justi tie. f STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur:Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; DOMBURG - Pleintje 't Groentje, 19.00 - 19.30 uur: Meeleeftheater; Strandpaviljoen De Oase, 14.00 - 15.30 uur: Kinderactiviteiten op strand; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jart en bejaardensoos; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor 50-plus- sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30 - 16.00 uur: Sociaal spreek uur; WESTKAPELLE - Polderhuis, 10.00 - 20.00 uur: Benefietexpositie; ZOUTELANDE - Langstraat, 15.00-18.00 uur: Stoeikussen en Clown Ballie; door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Racoon is de af sluitende band van het tweede Sunburn-festival op IS augus tus op het Nollestand in Vlissin gen. Het festival werd vorig j aar voor het eerst gehouden en is vanwe ge het succes een j aarlij ks terug kerend evenement geworden. Het is in het leven geroepen om het vijfjarig bestaan van strandpaviljoen Panta Rhei te vieren. Ondanks het slechte weer was de belangstelling vo rig jaar groot. De tweede editie begint om 15.00 uur met een optreden van de Zeeuwse band Sonar. Zij wonnen vorig jaar de Unplug ged Competitie van Panta Rhei. Een uur later treedt Kees Meer man op. Hij is bekend geworden als drummer van Herman Brood en komt naar Vlissingen met het project TribU2. De naam zegt het al: Meerman speelt met zijn begeleidingsband nummers van de Ierse rockgroep U2. De Haar lemse band Silkstone staat van af 17.00 uur op het podium, ge volgd door The Scooters uit Wales. Lieke, ex-Starmaker, en Rosemary's Sons vullen de avond. Die wordt afgesloten met een optreden van Racoon. door René van Stee OOSTENDE - De garnaal werd nog nooit zo duur betaald als nu. In Oostende liep de prijs eind vorige week op tot een record hoogte van dertig euro per kilo grijze ongepelde Noordzeegar- nalen. De oorzaak wordt gezocht in de beperkte vangst. Vorige week vrijdag waren er op de vismijn in Oostende zelfs helemaal geen garnalen te krijgen. In de bin nenstad was er wel aanbod van de industriële garnalen uit Ne derland. „Er is haast niets te vangen. Ik sprak vorige week een visser die op zijn laatste reis met twee man aan boord slechts vijftien kilo binnenhaalde", zegt handelaar J.M. Bolle. Hij voegt er aan toe dat mensen die uit eten gaan de hoge garnalenprijs nu al in hun portemonnee voelen. „Sommige restaurants vragen voor hun garnalencocktail een toeslag van een tot twee euro." Historisch Bioloog F. Redant van het de partement zeevisserij van het Belgische ministerie van Land bouw plaatst de garnalen- schaarste in historisch perspec tief. Hij stelt dat de aanvoer vanuit de Noordzee al sinds 1970 daalt en dat er sprake is van een structureel probleem. Directe oorzaken voor de afge nomen aanvoer, zoals een toe name van het aantal natuurlijke vijanden van de garnaal of ver vuiling van de Noordzee, heeft hij niet. Evenals de Wester- scheldevissers legt hij wel een verband tussen de baggerwer- ken in de Westerschelde en de enorme terugloop van de garna len vangst. „We vermoeden dat er wel een directe relatie bestaat tussen de uitdieping van de Westerschelde waarbij een groot deel van het areaal aan OOSTKAPELLE - De Dam - en Schaakclub Oostkapelle houdt op 18 juli weer het zomertoer nooi. Afhankelijk van het aantal deelnemers bedraagt de speel tijd vijftien of twintig minuten per partij. De wedstrijden be ginnen om 19.00 uur in de Zionskerk aan de Duinweg 36a. Inschrijven is vanaf 18.30 mo- gelijk. slikken en schorren - de ideale paarplaats - is beschadigd," al dus Redant. Ook op de vismijn in Breskens is de aanvoer van Noordzeegarna- len matig tot slecht en de aan voer van garnalen uit de Wad denzee - die het overgrote deel van de handel uitmaakt - op peil. Volgens een woordvoerder van de mijn vormt die laatste aanvoer ook absoluut geen bron van zorg. De prijzen voor een ki lo ongepelde garnalen in Bres kens liggen gemiddeld tussen de vijf en zes euro met af en toe een uitschieter naar zeven euro. Het prijspeil is hiermee bijna het zelfde of iets lager dan vorig jaar. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. Nomes vatte gisteren het gedrag van een dertigjarige man uit Arne- muiden kort en krachtig samen: koppig. De Arnemuidenaar had 27 april dit jaar in Middelburg geweigerd mee te werken aan een ademonderzoek, nadat een eerste blaasproef op straat als indicatie tussen de driehonderd en zevenhonderd microgram had aangegeven. De man had zich afgevraagd waarom hij dan toch nog mee moest naar het politiebureau voor het voldoen aan de normen van de blaastest. „Ik heb niet onder invloed gereden. Het was een P. van Positief", verwees hij naar het blaaspijpje. Officier van justitie J. Groen hield rekening met het alcohol percentage bij het eerste con tact en eiste met zes maanden ri jontzegging en 750 euro boete niet de allerhoogste straf. De politierechter hield ook nog re kening met het blanco strafblad en zag geen reden om van de eis af te wijken. Verdachte gaf wel toe 'een beetje dwars' te zijn geweest. Volgens de agenten rook zijn adem naar alcohol en had hij bloeddoorlo pen ogen. Er bestond dus een verdenking dat hij had gedron ken. „U bent dwars en dat breekt u nou toch op. U heeft het adem onderzoek gefrustreerd', vond de officier. De Arnemuidenaar erkende iets te hebben gedron ken, maar niet meer dan dat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13