Oranjemars verloopt rustig Moord op Qadir klap voor beleid Afghaanse president Veiligheidsdienst weigert door Arafat benoemde chef Dutroux ontkent nu moord op zijn kompaan Griekse politie vindt wapenopslagplaatsen terreurorganisatie Overstromingen teisteren India Schutter had ruzie met El-AL Baas van hond bijt politieagent Tekort aan luchtverkeersleiders Tientallen doden door mijnbrand Drie jongeren overreden op spoor Gevreesd geweld rond Noord-Ierse optocht blijft voorlopig uit VS erkennen dood burgers Afghanistan maandag 8 juli 2002 Vice-premier Turkije bepleit vervroegen verkiezingen ANKARA - Vice-premier Devlet Bahceli heeft er gisteren voor gepleit dat de Turken op 3 november vervroegd naar de stem bus gaan. Hij hoopt zo een einde maken aan de onze kere situatie in Turkije als gevolg van de slechte ge zondheidstoestand van premier Bulent Ecevit. Bahceli is leider van de ui- terstrechtse Nationalisti sche Actiepartij MHP, de op één na grootste partij in de regering. Hij heeft eer der gedreigd de driepar- tijencoalitie te verlaten als Ecevit als premier af treedt. In een gezamenlij ke verklaring spraken de drie regeringspartijen zich begin deze maand nog tegen het vervroegen van de verkiezingsdatum. Ecevit (77) werd in mei twee keer in het zieken huis opgenomen. Hij heeft zijn werk als premier nog altijd niet hervat. Hij maakte gisteren duidelijk dat hij niet van plan is af te treden. Het mandaat van de regering loopt in 2004 af. Oppositiepartijen in het parlement hebben zich achter Bahceli ge schaard. Als de MHP en de oppositie zich verenigen, dan zijn vervroegde ver kiezingen onvermijdelijk. DPA/AFP/RTR GUWAHATI - Door overstro mingen in het oosten van India waren het afgelopen weekeinde ongeveer 900.000 mensen van de buitenwereld afgesloten. 'In de duizenden afgesneden dorpen dreigen hongersnood en ziektes. Dit meldden Indiase autoriteiten. De overstromingen zijn het ge volg van zware regenval. De Brahmaputra en andere rivie ren zijn buiten hun oevers getre den. Over slachtoffers is nog niets bekend. AFP CAIRO - De man die donderdag op de luchthaven van Los An geles twee mensen doodde, had ruzie over geld met de Israëli sche luchtvaartmaatschappij El-Al. Dat heeft een neef van de man, Emad al Omda, in Cairo gezegd. De man verweet El-Al dat het bedrijf hem nog geld schuldig was. El-Al huurde twee auto's van hem. ,,Wij zijn er zeker van dat hij geen enkele band had met extremistische organisaties. Het was een vrome moslim, maar hij was niet extremistisch, Het bewijs daarvan is dat hij wilde werken met de Israëlische ondernemingEl-Al", aldus de neefDe schutter was in Egypte geboren en kwam in 1992 naar de Verenigde Staten. De Israëlische luchtvaartmaatschappij sprak gisteren tegen dat ze de dader kent. AFP NAPELS - Een Italiaanse man heeft gisteren in Napels een politieagent gebeten, nadat hij vergeefs zijn hond had ge vraagd dat te doen. De agent had de man ter verantwoording geroepen omdat hij zijn Rottweiler vrij rond liet lopen. In een eerste reactie lachte het 52-jarige baasje de agent uit en probeerde zijn viervoeter op hem af te sturen. Toen dat niet lukte nam hij het heft in ei gen hand en beet hij zelf. De gewonde agent slaagde er deson danks in de man in te rekenen. DPA BERLIJN - In continentaal Europa is een groot tekort aan luchtverkeersleiders. Volgens de internationale organisatie van deze beroepsgroep, Ifacta, beloopt het tekort zeker 2000 personen. Het tekort is een gevolg van het toegenomen vliegverkeer en het groeiend aantal verkeersleiders dat gebruik maakt van de regeling om vervroegd uit te treden met 52 jaar. DPA/ANP KIEV - In het oosten van Oekraïne zijn gisteren 33 mijnwer kers omgekomen door een brand in een kolenmijn. Twee an deren raakten gewond. Dat heeft het ministerie voor Ram penbestrijding in Kiev bekendgemaakt. De brand brak gisterochtend uit. Meer dan zeventig mijnwer kers wisten zich in veiligheid te brengen, maar de 33 zaten vast. De brand woedde in een mijn nabij de stad Donetsk op 570 meter diepte. Vorig jaar stierven in de verouderde Oekraïnse kolenmijnen ongeveer driehonderd mijnwerkers. De mijnindustrie in de vroegere sovjetrepubliek is berucht door de zeer slechte werkomstandigheden, systematische schending van de vei ligheidsregels en gebrek aan financiële middelen voor moder nisering. AFP/RTR FELLBACH - Drie jongeren zijn in de nacht van zaterdag op zondag op een spoorbaan bij Stuttgart om het leven gekomen. Zij werden door een lege trein, die op weg was naar de remise, overreden. De politie vermoedt dat de twee zeventienjarige meisjes en een jongen van zestien via de spoorbaan op weg waren naar hun huis in Stuttgart. Een zeventienjarige jongen wist net op tijd weg te springen. Hij ligt met een shock in het ziekenhuis. Het ongeluk gebeurde rond één uur in Fellbach. De machinist van de trein probeerde een noodstop te maken, maar hij kon een aanrijding niet voorkomen. DPA door Harm Harkema DRUMCREE - Bij rellen tijdens de traditionele mars van protes tantse Oranjemannen bij het kerkje van Drumcree, even bui ten Portadown in Noord-Ier- land, zijn gisterochtend zo'n twintig politieagenten gewond geraakt. De omstreden mars leidde in het recente verleden tot heftige en langdurige rellen in heel Noord-Ierland. Zover kwam het gisteren niet. Het geweld kon even oplaaien omdat een vrij rustige tocht was verwacht en de in vorige jaren ondoordringbare wegversper ring was vervangen door een lichte. Boze protestantse jonge ren en zelfs enkele Oranjeman nen grepen hun kans. Ze slecht ten de barricade en bekogelden de politie met stenen. Nadat in allerijl een zwaardere barricade was opgetrokken keerde de rust weer. De jaarlijkse parade gold sinds het midden van de jaren negen tig als een kruitvat in het brand bare Noord-Ierland. Bewoners van de katholieke Garvaghy Road weigerden langer door tocht van de mars, die zij als provocerend beschouwen, en vonden gehoor bij de autoritei ten. Sindsdien moeten de Oran jemannen, nadat halverwege de mars in de kerk van Drumcree de slachtoffers van de slag om de Somme uit de Eerste Wereld oorlog zijn herdacht, dezelfde weg terug als zij zijn gekomen. De route door de katholieke wijk is steevast geblokkeerd en wordt bewaakt door duizenden politiemannen en militairen. De onverzoenlijke Loge van de Oranjemannen in Portadown legde zich daar niet bij neer en eiste ook dit jaar weer - tever geefs - doorgang. Terroristen Veel gematigde Oranjemannen in Noord-Ierland hebben on derhand echter genoeg van hun al te radicale broeders in Port adown, die bijna openlijk flirten met loyalistische terroristen. Zij mijden tegenwoordig de pa rade. Kwamen er op het dieptepunt van het geweld in de jaren ne gentig soms wel tienduizend Oranjemannen en hun aanhang naar Portadown, gisteren en ook vorig jaar al waren het er niet veel meer dan duizend. De climax van het marsseizoen lijkt zodoende verschoven van Portadown naar Belfast. Al vele maanden is het in armere wijken van de Noord-Ierse hoofdstad vrijwel elke avond onrustig, en vol spanning wordt daar nu uitgekeken naar 12 juli. Die dag - het hoogtepunt van het marsseizoen - is voor protes tanten een feestdag waarop zij de overwinning vieren van de Nederlandse stadhouder en Britse koning Willem III op de katholieke koning Jacobus II in 1690. Menig protestant wordt dan dronken, en een rel is ver volgens gauw geschopt. Vorig jaar eindigde 12 juli met hevige rellen in de wijk Ardoyne in Bel fast. GPD Oranjemannen bestormen het politiecordon bij de wegversperring in Drumcree. foto Paul McErlane/RTR van onze redactie buitenland RAMALLAH - Zeshonderd medewerkers van de Pales tijnse preventieve veilig heidsdienst weigeren samen te werken met Zouheir Manasra. De Palestijnse lei der Arafat benoemde Manas ra, gouverneur van de stad Jenin, deze week tot opvolger van Jibril Rajoub als hoofd van de veiligheidsdienst op de Westelijke Jordaanoever. De agenten zijn volgens een woordvoerder trouw aan Ra joub, die binnen Fatah, de be weging van Arafat, een van de machtigste rivalen van de Pa lestijnse leider is. In Hebron demonstreerden gisteren driehonderd Palestijnen, on der wie veel agenten, tegen het ontslag van Rajoub. Onderhoud Zaterdag hadden tien hoge vertegenwoordigers van de veiligheidsdienst een drie uur durend onderhoud met Ara fat. De delegatie maakte Ara fat duidelijk dat vervanging van Rajoub alleen acceptabel i-s als zijn opvolger wordt gezocht binnen de veilig heidsdienst zelf. Volgens dele gatielid Ziyad Habalreah had Arafat beloofd de bedenkin gen van de agenten van de dienst in overweging te ne men. Over enige tijd volgt een tweede ontmoeting en tot die tijd staan de agenten onder het directe gezag van het Pa lestijnse ministerie van Bin nenlandse Zaken, en niet dat van Manasra, zei Habalreah. Schoten Bij de joodse nederzetting Alei Sinai in de Gazastrook openden Israëlische militai ren gisteren het vuur op twee gewapende Palestijnen. De Palestijnen schoten terug, maar ze gaven zich vervolgens over, aldus de Israëlische i*a- dio. Israël verdenkt hen er van dat ze een aanslag op de ne derzetting wilden plegen. Een Palestijnse vrouw (40) en haar tweejarige dochter zijn zaterdag in de Gazastrook omgekomen toen hun auto on der vuur werd genomen door Israëlische militairen. Dat meldden medische bronnen in Gaza. Eerder in de nacht schotenTs- raëlische militairen een Pa lestijn in het zuiden van de Gazastrook dood. De 45-jari- ge man werd in zijn huis dodelijk getroffen toen de mi litairen met zware machine geweren het vuur openden op de oostelijke buitenwijk van Khan Yunis. Van Israëlische zijde is de schietpartij niet be vestigd. AP/AFP/DPA Een Israëlische miltair be waakt twee Palestijnen, die volgens het leger een aanval wilden ondernemen op een joodse nederzetting in de Ga zastrook. foto Tsafrir Abayov/RTR door Patrick Selbach ATHENE - De Griekse politie lijkt eindelijk greep te krijgen op de linkse terreurgroep 17 No vember. In de afgelopen dagen zijn diverse wapenopslagplaat sen van de organisatie ontdekt en voor het eerst is ook een ver meend lid van de mysterieuze organisatie aangehouden. De terreurgroep is genoemd naar de datum waarop studen ten in 1973 in opstand kwamen tegen de toenmalige militaire dictatuur. Deze junta was tus sen 1967 en 1975 aan de macht. De eerste aanslag kwam in de cember 1975 toen de vertegen woordiger van de Amerikaanse CIA in Athene werd vermoord. Het motief voor die daad was waarschijnlijk de Amerikaanse steun aan de junta. Leden van 17 November zouden m totaal verantwoordelijk zijn geweest voor 23 succesvolle moordaanslagen. Hun ideologie is door experts omschreven als uitgesproken anti-westers. De organisatie is vooral gekant te gen Amerikaanse of West-Euro- pese militaire of diplomatieke banden met Griekenland. In de visie van de aanhangers mag Griekenland geen lid zijn van de Navo of de EU. Terrorisme-deskundigen den ken dat 17 November niet meer dan 25 actieve leden telt, waar schijnlijk allemaal familieleden van elkaar. De beperkte omvang en de doelgerichte, snelle acties gaven de Griekse politie tot dus ver steeds het nakijken. De 'doorbraak' volgde op een volgens de politie mislukte bomaanslag eerder deze maand in Piraeus. Een 40-jarige man die de bom zou hebben geplaatst raakte ernstig gewond door de voortijdige ontploffing en zit nu vast. ANP/RTR/AFP door Patrick Selbach KABOEL - De moord op de Af ghaanse vice-president Haji Abdul Qadir is vooral een grote klap voor president Hamid Kar- zai. Zijn beleid om de machtige krijgsheren in toom te houden heeft met de dood van Qadir een enorme klap opgelopen. Qadir, een etnisch Pathaanse krijgsheer uit Oost-Afghanis- tan, had als voorbeeld moeten dienen voor andere krijgsheren, die hun regionale macht tot dus ver niet willen overdragen aan Kaboel. ,,De toetreding van Qa dir tot het landsbestuur was een zeer positieve ontwikkeling. Het was het signaal aan de an dere krijgsheren dat ze hetzelf de moesten doen", aldus Ahmed Rashid, auteur van de interna tionale bestseller 'Taliban' en toonaangevend commentator. Karzai formeerde vorige maand het nieuwe Afghaanse over- gangsbestuur. Dat was geen eenvoudige operatie, omdat alle etnische groepen een deel van de macht wilden. Vooral de Patha nen vreesden het onderspit te delven tegen de etnische Tadzjieken en Oezbeken, die de tot dusver in Kaboel regerende Noordelijke Alliantie domine ren. Aanslag Karzai wilde met zijn benoe mingenbeleid ook de machtige krijgsheren aanpakken. Die re geren in grote delen van Afgha nistan zonder dat Kaboel daar noemenswaardige invloed op heeft. Sommige krijgsheren hebben zelfs een eigen munt eenheid ingevoerd. Qadir kwam uit de dezelfde bevolkingsgroep als waar de verdreven Taliban hun machtsbasis vonden. Ook Karzai is een Pathaan. Qadir overleefde in april een bomaan slag die was gericht tegen mi nister Fahjm van Defensie. Fa- him, een etnische Tadzjiek, overleefde eveneens de aanslag. Het betrof waarschijnlijk een Pathaans protest tegen de dominantie van Tadzjieken in Kaboel. Qaclir was zaterdag minder gelukkig. Hij werd doorzeefd door kogels uit de wapens van nog onbekende schutters. Qadir, ook minister van Open bare Werken en gouverneur van Jalalabad, gold als een van de machtigste en rijkste mannen van Afghanistan. Een deel van zijn fortuin zou overigens voort komen uit zijn banden met de drugshandel. Qadir speelde een belangrijke rol in de strijd tegen de funda mentalistische Taliban. Zij had den hem in 1996 uit Jalalabad verdreven. Qadir ging naar Pa kistan, waar zijn anti-Taliban- standpunt niet goed viel. De la tere vice-president verbleef de jaren daarna afwisselend in Duitsland en Dubai. Qadirs broer Adbul Haq werd in oktober vorig jaar door de Tali ban vermoord, nadat hij in het geheim in Afghanistan onder Pathanen steun zocht voor de anti-Taliban-coalitie. Qadir zelf nam in december vo rig jaar deel aan vredesbespre kingen in Bonn over Afghanis tan. Hij was ontevreden over invloed die Pathanen toen kre gen toebedeeld in het intussen vervangen interim-bestuur. Qadir werkte uiteindelijk toch samen met Karzai en hij poogde zijn macht binnen het landbe- stuur uit te breiden. Karzai had intussen een sleutelfiguur aan zijn zijde, die er mede voor kon zorgen dat de rust en vrede te rugkeert in het verwoeste Af ghanistan. De president is die troef nu kwijt. ANP/AFP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Mare Dutroux trekt zijn bekentenissen over de moord op zijn kompaan Ber nard Weinstein - de enige moord die de Belg heeft toegegeven - in. Dat heeft zijn advocaat, Ju- lien Pierre, zaterdag verklaard in de krant Het Laatste Nieuws. De Luikse strafpleiter kondigt bovendien aan dat hij het hele onderzoek naar de verdwenen en vermoorde meisjes nietig wil laten verklaren. KABOEL - De Amerikaanse ge neraal Dan McNeill heeft zater dag erkend dat de Amerikaanse luchtaanval vorige week maan dag in de Afghaanse provincie Uruzgan aan burgers het leven heeft gekost. Na een bezoek aan het gebied zei hij dat Afghanen hem hebben meegedeeld dat 48 mensen zijn gedood en 117 ge wond zijn geraakt. „Wij hebben vastgesteld dat burgers het slachtoffer zijn ge worden", zei McNeill zaterdag in Kaboel tegen journalisten. Hij heeft de lichamen niet kun nen zien, omdat zij inmiddels begraven zijn. McNeill maakte deel uit een team van Afghanen en Amerikanen die het gebied in Uruzgan heeft bezocht. Er komt een onderzoek naar de aanlei ding van het bombardement en naar mogelijkheden om soort gelijke incidenten te vookomen. „Het is niet ons beleid om on schuldige mensen als doelwit te kiezen", aldus de generaal. De Amerikanen hebben gezegd dat zij tot de bombardementen overgingen, nadat zij met lucht afweergeschut waren bestookt. Volgens McNeill hadden zij daar 'een reeks van aanwijzin gen' voor. De Afghanen zeggen echter dat het om geweervuur ging om een huwelijk te vieren. Uruzgan is de basis van Mo hammed Mullah Omar, de lei der van de Taliban, de vroegere fundamentalistische heersers in Afghanistan. RTR/AFP Volgens Pierre is het geheim van het onderzoek geschonden door de Franstalige socialist Patrick Moriau. Die was lid van de par lementaire enquêtecommissie- Dutroux. Hij schreef een boek over de zaak, waarin hij de ver klaringen opnam die de toen malige leiders van het onder zoek - procureur Michel Bourlet en onderzoeksrechter Jean- Marc Connerotte - achter geslo ten deuren aflegden. Op 12 augustus is het zes jaar geleden dat Mare Dutroux werd gearresteerd. Drie dagen later konden twee meisjes levend uit de kelder van zijn woning in Marcinelle (een voorstad van Charleroi) worden gered. De vreugde sloeg in om woede toen de lijkjes van de vermiste Luik se kinderen Julie Lejeune en Mélissa Russo werden opgegra ven. Ook de verdwenen Hasselt se tieners Eefje Lambrecks en An Marchal bleken te zijn ver moord. Dutroux schuift de ontvoerin gen en de moorden in de schoe nen van zijn hulpje Michel Lelièvre, zijn ex-echtgenote Mi- chèle Martin en de vermoorde Weinstein. Aanvankelijk be weerde Dutroux dat hij de Fransman begin november 1995 een boterham met rohypnol had gevoerd en hem vervolgens le vend had begraven. Nu zegt hij dat zijn ex-vrouw Michèle de moord op haar geweten heeft, samen met haar minnaars, drie onderwereldfiguren uit Charle roi. Datzelfde drietal zou An en Eef je hebben misbruikt en Julie en Mélissa hebben verkracht toen Dutroux in december 1995 in de cel zat wegens autodiefstal. Toen hij in 1996 vrijkwam, trof hij de kinderen naar eigen zeg gen uitgehongerd en uitgeput aan. Ze stierven in zijn armen, beweert Dutroux. Getuige Hij staaft zijn nieuwste versie met minstens één onafhankelij ke getuige. Die zegt dat hij Weinstein nog levend gezien heeft in de periode dat Dutroux in de gevangenis zat. Dutroux wijzigt zijn verklarin gen op het moment dat het on derzoek is afgerond. Het proces tegen Dutroux en zijn handlan gers moet in het voorjaar van 2003 beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5