CDA wil minder bewindslieden Claim LTO tegen vervuilers PZC Astronaut Ockels juicht bemande reis Mars toe Mishandelde sergeant eist smartengeld leger Nederlander let weer meer op de kleintjes Het wapen tegen hondenpoep 3 Eén staatssecretaris milieuzaken voor drie departementen Vier treinstellen branden uit Fraude met gestolen creditcards Open dagen Gilze massaal bezocht Luchtkoker stort in zwembad Deventer op Stelten gegroeid Brand op binnenvaartanker 8 juli 1952 maandag 8 juli 2002 van onze redactie binnenland den haag - Het cda wil in liet nieuwe kabinet minder staatssecretarissen dan de veer- lien van Paars-2 Op de minis teries van Landbouw en van Verkeer en Waterstaat zouden de staatssecretarissen kunnen verdwijnen. Op het ministerie van Vrom zou dan een staatsse cretaris voor duurzaamheid ko men die zich ook bezighoudt met milieuonderwerpen op de departementen Landbouw en Verkeer en Waterstaat. De fractie zal deze gedachte in brengen in de formatieonder handelingen die vandaag wor den hervat onder leiding van formateur Balkenende. Tot nu toe was het altijd de mi nister van Vrom die Milieu en Ruimtelijke Ox'dening als aan dachtsgebieden had, de staats secretaris had Volkshuisvesting in zijn pakket. Bij Verkeer en Waterstaat had de staatssecretaris de telecom- sector mede als werkterrein. Dit onderdeel verhuist naar het de partement Economische Zaken, van onze redactie binnenland APELDOORN - Een sergeant van de Luchtmobiele Brigade eist van defensie honderddui zenden euro's smartengeld, om dat zijn militaire carrière is ver woest. De man is tijdens een oefening op de hei bij Stroe der mate mishandeld door enkele collega's dat hij niet meer kan functioneren. Defensie heeft hem inmiddels dienstonge- schikt verklaard. De advocaat van de onderoffi cier heeft in een civiele procedu re een eis tot schadevergoeding ingediend bij de militaire kamer van het Arnhemse gerechtshof. Defensie wil niet op het gebeu ren ingaan zolang 'de zaak on der de rechter is', aldus een woordvoerder het afgelopen weekeinde. De 29-jarige onderofficier Tij- men van Klei werd tijdens een oefening te grazen genomen door vijf collega's. Ze bonden zijn handen op de rug en hij kreeg een zak over zijn hoofd ge trokken. Het vijftal ging tot die actie over, nadat Van Klei een stuk vuurwerk naar hun tent had gegooid terwijl zij sliepen; een grap die volgens hem wel vaker werd uitgehaald tijdens veldoefeningen. zo hebben de drie onderhande laars Balkenende (CDA), Her ben (LPF) en Zalm (VVD) al besloten. Dan blijft nagenoeg alleen nog waterbeheer over voor de staatssecretaris op Ver keer en Waterstaat. Dat kan de minister dan wel in de porte feuille nemen, menen cle chris ten-democraten. Het CDA vraagt zich verder af of de ministeries van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) en van Sociale Zaken elk wel hun twee staatssecretaris sen moeten houden. De staats secretaris van emancipatieza ken die Sociale Zaken nu kent, wordt wijwei zeker omgedoopt tot staatssecretaris familieza ken. De LPF heeft intern nog niet gesproken over een vermin dering van het aantal staatsse cretarissen, maar staat er niet afwijzend tegenover. „Het hoort wel bij de tendens van ontbu- reaucratiseren", aldus de woordvoerster van Herben. Vervangen De WD waagt zich af of het CDA het plan wel goed door dacht heeft. „De regel is tegen woordig dat ministers bij afwe zigheid vervangen kunnen worden door hun staatssecreta rissen. Dan moet je die ook heb ben", zegt de woordvoerder van Zalm. „Daarom kwamen de vorige periode staatssecretaris sen op departementen waar ze daarvoor niet zaten: Verkeer en Waterstaat, Landbouw. Niet dat de WD mordicus tegen het idee van het CDA is maar je zult er toch goed over na moeten denken eer je het uitvoert." GPD De mannen voerden hem mee naar de bosrand. Daar urineer den de onderofficieren volgens zijn zeggen over hem heen en porden ze met een stok enkele malen in zijn anus. Ook werd hij herhaaldelijk geslagen. Nadat de zak over zijn hoofd wat was opgelicht, propten ze hem een frikadel in de mond en smeerden ze ketjap met een graspol over zijn hoofd uit. De strafexpeditie stopte toen enke le officieren langs kwamen. Van Klei, die heeft gediend in Bosnië en op Cyprus, hield aan het voorval een scheur in zijn schouderkapsel over en werd als gevolg daarvan voor een kwart arbeidsongeschikt verklaard. Defensie zette hem in een zoge heten uitstroomproject omdat hij 'dierxstorxgeschikt' was ge raakt. Hij kreeg alleen een briefje waarin hem sterkte werd ge wenst bij de op een nieuwe toe komst gerichte activiteiten. De vijf onderofficieren zijn inmid dels disciplinair gestraft. Ze kregen een berisping en werden overgeplaatst. Een door Van Klei tegen de vijf aangespannen strafzaak werd geseponeerd, omdat de officier van justitie van mening was dat defensie al passende maatregelen had ge troffen. GPD ZUTPHEN - Op het rangeerterrein in Zutphen is gistermiddag brand uitgebroken in vier treinstellen. Niemand raakte gewond. De brandweerkorpsen van Zutphen en Warnsveld blusten de brand. Vanwege de hevige rookontwikkeling boven het rangeerterrein re den treinen met beperkte snelheid, maar er vielen geen diensten uit. foto Patrickvan Gemert/ANP MAASTRICHT - De politie van Maastricht heeft drie mensen aangehouden op verdenking van fraude met meer dan zestig gestolen creditcards. Het gaat om een 24-jarige man, een 30- jarige vrouw uit Maastricht en een 38-jarige Belg, meldde de politie zaterdag. De drie verdachten zouden creditcardmaat schappijen voor 319.000 euro hebben getild. De vrouw en de Belg werken in een tankstation in Maastricht. Ze werden op heterdaad betrapt toen ze met een gestolen cre ditcard in het benzinestation probeerden te betalen. De pasjes werden zowel in Nederland als in het buitenland gestolen. Alleen de 24-jarige Maastrichtenaar zit nog vast. ANP GILZE EN RIJEN - D e open dagen van de luchtmacht in Gilze en Rijen hebben vrijdag en zaterdag 230.000 bezoekers getrokken. Het was de laatste keer dat de luchtmacht zijn vliegtuigen aan het publiek liet zien in Gilze en Rijen. De lan dingsbanen van de basis worden in de toekomst niet meer on derhouden, omdat er alleen nog Apache-gevechtshelikopters gestationeerd zijn. De open dagen veroorzaakten grote drukte op de wegen in Midden-Brabant. Zaterdagmiddag adviseerde de politie be zoekers die in de file stonden om rechtsomkeert te maken, om dat de wachttijd opliep tot meer dan een uur. ANP DEVENTER - In sport- en recreatiecentrum De Scheg in De venter is gisterochtend een ventilatiekoker van het plafond gestort. Het ongeval gebeurde in het wedstrijdbad. Volgens een woordvoerder van De Scheg raakte niemand gewond. Direct nadat de koker van ruim vijf meter lang naar beneden was gekomen op de zijkant van het bassin, werd het bad ont ruimd. Op dat moment waren daar vijftig mensen aan het zwemmen. De oorzaak van het ongeluk was volgens de woordvoerder een aantal afgebroken bouten in de ophanging van de koker. ANP DEVENTER - Het festival Deventer op Stelten dat dit week einde voor de zesde keer is gehouden, heeft 90.000 bezoekers getrokken. Dat waren er 15.000 meer dan vorig jaar. Het publiek kon circa 75 gratis voorstellingen bijwonen van theatergroepen vanuit alle delen van de wereld. Een van de hoogtepunten was volgens de organisatie de voorstelling Les Giraffes van het Franse gezelschap Compagnie Off. Alle theatergroepen hebben een voorstelling waarin de ar tiesten op stelten lopen. Dit jaar was voor het eerst ook het stationsplein een van de speellocaties. Volgens de organisatie kan het evenement volgend j aar verder groeien door nog meer locaties bij het festival te betrekken. ANP WOUDRICHEM - Op de Merwede bij Woudrichem heeft gis termiddag brand gewoed op een binnenvaarttanker. Vier op varenden van het met gasolie geladen schip werden door een passerend jacht van boord gehaald. De brand was rond zes uur onder controle, zo meldde een politiewoordvoerder. Vol gens hem was toen 'het spannendste achter de rug'Wegens de brandmoest de historische haven worden ontruimd. Daar lig gen enkele historische schepen. Omdat het brandende schip 50 meter uit de wal lag, werden drie blusboten ingezet. ANP van onze redactie binnenland AERDENHOUT - Wubbo Ocke ls, de eerste en tot nu toe enige Nederlandse ruimtevaarder, is laaiend enthousiast over de Russische plannen voor een be mande reis naar Mars. Uitvoe ring van dat project zou volgens de Haarlemmer een enorme im puls geven aan de wetenschap, liet onderwijs en de economie van participerende landen. De ruimtevaartautoriteiten van Rusland willen dat er in 2015 een mens voet heeft gezet op de 'Rode Planeet'. Het project vergt een investering van naar schatting 20 miljard dollar. De Russen willen samenwerken met de Amerikaanse en Europe se collega's bij de Nasa en het Europese Ruimtevaartagent schap Esa om het plan te realise- ren.Hoewel de Russen nog geen mededelingen hebben gedaan over de precieze onderzoekster reinen, wil Ockels daar wel een voorschot op nemen. „Het gaat om zaken als bodemonderzoek en de geschiedenis van Mars. En natuurlijk om de vraag: Is er le ven op Mars?" De wetenschapper, hoofd edu catie bij Esa en hoogleraar aan de TU Delft, heeft op voorhand hooggespannen verwachtingen van het Mars-project. „Bij alle andere ruimteprojecten hebben we verbaasd gestaan. Dat zal ook nu zo zijn. De stoutste ver wachtingen zullen overtroffen worden." Vraagtekens Ockels zet vraagtekens bij het bedrag dat met de uitvoering van het project gemoeid zou zijn. „Voor een dergelijk om- door Sylvia Marmelstein DEN HAAG - Nederlanders doen hun dagelijkse bood schappen steeds vaker bij discounters als Aldi en Lidl. Ze kiezen voor een lagere prijs en nemen de mindere service voor lief. Dat blijkt uit onderzoek van het bureau MarketResponse dat door het vakblad Distrifood is ge publiceerd. Het aantal klanten van prijs vechters stijgt volgens de on derzoekers in hoog tempo. In de eerste drie maanden van dit jaar heeft ruim eenderde van alle consumenten al een bezoek gebracht aan een Aldi of Lidl. Dat is al 7 procent meer dan over heel 2001. Voor het onderzoek zijn 25.000 huishoudens onder vraagd. De snelle groei wordt volgens MarketResponse vooral ver oorzaakt door de stagneren de economie. „Je ziet dat er daardoor in de supermarkten meer op de prijs wordt gelet. Het belang van allerlei extra service-aspecten is duidelijk aan het afnemen. Klanten willen weer gewoon waar voor hun geld." Uit het onderzoek blijkt dat 16 procent van alle mensen die de afgelopen drie maan den van supermarkt zijn ge wisseld, dat heeft gedaan 'omdat de oorspronkelijke kruidenier te duur was ge worden'. Andere redenen om over te stappen zijn verande ring van de formule van de oude super (11 procent) of sluiting van de vroegere su permarkt (10 procent). Filialen Vooral discounter Lidl profi teert ervan dat de Nederlan der prijsbewuster wordt. Ruim 80 procent van de klan ten is de afgelopen periode voor het eerst bij een Lidl ge weest. Bij Aldi is dat 30 pro cent. Het grote verschil is te verklaren, omdat Lidl de af gelopen maanden veel nieu we filialen heeft geopend. Ook bij supermarkten als Dirk van den Broek en Hoog vliet, die ook als goedkoop bekend staan, is het aantal klanten sinds begin dit jaar flink toegenomen. GPD vangrijk project is 20 miljard 'dollar uitzonderlijk weinig", stelt Ockels. „Het Amerikaanse Apollo-project kostte tussen 1969 en 1974 al 20 miljard dol lar. Vandaag zou dat 100 miljard dollar zijn. Ik kan me bijna niet voorstellen dat dit nieuwe plan voor 20 miljard kan worden uit gevoerd." Jeugd Iedere dollar die naar de Mars operatie gaat, is volgens Ockels overigens welbesteed. „Het zorgt voor een enorme 'boost' op meerdere terreinen. De weten schap wordt uitgedaagd om nieuwe technieken te ontwikke len. De jeugd raakt meer geïnte- resseex-d in techniek, dat ge beurde ook in de tijd van de Apollo-lanceringen. Kinderen van tien wilden toen astronaut worden. En de economie profi teert ook enoiTn. Wat dat betreft is het Apollo-project een mooi voorbeeld. De Amerikaanse economie profiteexd nu nog van de kennis en de technologische voorsprong die het dankzij dat project heeft." Ockels denkf. dat het mogelijk is om het project met de huidige stand van de wetenschap uit te voeren. „Technisch gezien kan het. De Russen hebben al eiwa- ring met lange ruimtemissies. Maar er kunnen veel zaken mis gaan." ANP door Gitte Brugman DEN HAAG - De oplossing voor Nederlands grootste er gernis - hondenpoep - lijkt ge vonden. Een eenvoudig bordje in de tuin of aan het hek is vol doende om hondenbezitters en hun viervoeters te laten doorlopen. De broers Gexd-Paxxl en Mar ten van 't Hoff uit het Zuid- Hollandse Zuidzijde ergerden zich de afgelopen jaren aan de drollen die zij voor hun huis vonden. Vooralop de stoep bij Marten lieten veel toeristen hun hond uit. Gert-Paul: „Als je xnensen erop aanspreekt, merk je vaak dat ze dat niet leuk vinden. Ze weten dat ze iets doen dat niet netjes is, maar hox-en dat liever niet." Omdat de broers geen zin had den in ruzie met vakantiegan gers of buren, zetten ze een borstje in de tuin. Een x-ond bord met rode rand, met een rode streep door een poepende hond. „Het werkt wonder baarlijk goed. Je ziet nu dat mensen even aan de lijn trek ken en doorlopen. Net als bij de verkeersborden van de overheid gaat er een cox-rec- tieve werking vanuit." De hondenbezitter leidt geen ge zichtsverlies en de boodschap komt 24 uur per dag over. De belangstelling voor de bordjes - met een doorsnee van 9 centimeter - is inmid- Het bordje dat een einde moet maken aan Nederlands grootste ergernis: hondenpoep. dels zo groot dat de broers ze op bestelling maken. Al blijft het een lolletje, want Gert- Paul is interimmanager en Marten maakt uitlaten voor- motorfietsen. „We verdienen er nauwelijks aan, want het is veel werk. We zagen en lassen ze zelf." Een Duitse toerist foto GPD heeft 2500 exemplaren mee naar huis genomen. Al met al zijn er inmiddels zo'n driedui zend verkocht. Een bord op een paaltje kost 9,95 euro, een exemplaar voor een hek 5,95 euro en vijf stic kers 7,45 euro. GPD door Gitte Brugman DEN HAAG - De vakgroep var kenshouderij van de Landelijke Land- en Tuinbouworganisatie (LTO) bereidt een miljoenen claim voor tegen de veroorza kers van de vervuiling van var kensvoer met het hormoon MPA. Vooral varkensfokkers zitten met financiële schade. Het bedrijf Welf aarts in Boxtel raamt de schade aan fokzeugen - waarvan de voortplantingsor ganen zijn aangetast - op 450.000 euro. Chris van Gisbergen van LTO- Nederland noemt het vermen gen van varkensvoer met hor monen 'misdadig'. „Het is roe keloos, onverantwoord gedrag. Dat moeten we xxitroeien." Hij hoopt dat de 'boefjes, die wil lens en wetens dit spul ex-bij ge mengd hebben' snel gepakt worden. Afgelopen week werd al een vex-dachte gearx-esteerd. Restproduct Van Gisbergen: „Waax-schijnlijk hebben ze op een makkelijke manier van een restproduct van de farmaceutische industrie af willen komen. Vai-kensvoer is ideaal om dat in te verbergen. Maar onze sector is erdoor ge troffen. Niet alleen financieel, maar ook sociaalIk heb al veel telefoontjes gehad van mensen die zich schamen. Eerst hebben ze de varkenspest om de oren ge had en nu dit. De veerkx-acht houdt op." De concux-x-entie in de sector is groot. Dat is mogelijk ook de re den dat de twee in opspraak geraakte Nedexiandse veevoer- bedrijven een gok hebben geno men door producten af te nemen van een bedrijf - Bioland in Bel gië - zonder vex-gunningen. Van Gisbergen: „Dat is de grootste stommiteit die je kan begaan, het getuigt van gx-ote slordig heid." Het Productschap Diex*voeder heeft de kwaliteitscex~tificaten van de twee betrokken veevoer- bedrijven tijdelijk opgeschort. Omdat het certificatensysteem op vrijwilligheid berust, zouden Zeeland Voeders uit Veghel en Porker Foods uit Middelharnis wel gewoon kunnen doox*wer- ken, zolang er geen strafbare feiten zijn vastgesteld. LTO wil deze bedrijven links laten lig gen. „Voedselveiligheid is de VROUWEN - Het PvdA-Ka- meiiid Tendeloo dringt er bij kabinetsfoxmateur Drees op aan minstens een vrouwelijke minister of staatssecx-etaris te benoemen. Oök vraagt ze met klem het wetsontwerp te handhaven, waarmee de han delingsonbekwaamheid van gehuwde vrouwen wordt op geheven. UITVINDING - De PZEM be wijst bollentelers een grote dienst met de uitvinding van een droogtoestel voor gladio- lenbollen. Dezebollen moeten zo snel mogelijk gedroogd worden nadat ze van het land komen. Maar het is voor Zeeuwse boeren te duur om voor één teelt'soort dure droogschuren neer te zetten. Het droogtoestel, dat werkt met wanne lucht, biedt uit komst. De gladiolenteelt lijkt in de provincie een goede toe komst te hebben. HAGELSCHADE - De zware hagelbuien van afgelopen week hebben grote schade aangericht bij fruitbedrijven in Rilland-Bath. Zo'n 90 tot 95 procent van het fruit is aan getast en kan niet meer voor verkoop naar de winkels. Het is alleen nog geschikt voor verwex'king in de fabriek. Dat levert beduidend minder op: 10 cent voor een appel in plaats van 35 tot 40 cent. verantwoordelijkheid van de hele kolom, van voerleveran- ciers tot slachterijen. Als ieder een het gedisciplineerd doet, daxi krijg je een zelfreinigend vexmogen en kunnen we deze boefjes isoleren." Zelfcontrole De LTO heeft er bij het Px-oduct- schap Vee, Vlees en Eiex'en op aangedrongen haast te maken met de 'zelfcontrole' en een ver- zwax-ing van de 1KB, integrale ketenbeheersing. De uitbrei ding houdt in dat op elk bedrijf systematisch monsters worden genomen van zowel vlees als voer. Van Gisbergen: „Je kunt cowboy-gedrag natuurlijk nooit voorkomen. Maar we wil len er alles aan doen om een vei lig px-oduct te leveren." GPD Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgsewegl 0 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel, (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel, (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail' redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8,00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8 30-17,00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Internet: w iv.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 1 per maand: 19,25 per kwartaal: 52,- - per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uilsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,~ za terdag 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC .BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax:(0118)484370 in onderdeel van het Wegener-cc n. De dooru aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dafwordt gebruikt voor onze (abonnementen)administralie en om u te (laten) intor meren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze inlormatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi| PZC. aldeling lezersservice, Postbus 18.4380 AA Vlissingen. Behoort tot LUGQGnSr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 3