Ward heeft ruzie met startblokken Twee Tours op rij voor Van Poppel PZC Boemelrace ligt Anjolie Wisse itxfxXxfbdfxfodRxfbd ■dfcdfcc&dfcdfaftdtéc* Bahamontes stopt op de Galibier om een ijsje te likken 20 Sprinter uit Hulst maakt uitglijder, maar is klaar voor WK op Jamaica Net geen bronzen hattrick Yvonne Wisse Daar is-t-ie weer! Q_ O maandag 8 juli 2002 door Rudy Boogert SITTARD - Het leek wel alsof Daniël Ward zeep onder zijn schoenen had bij de start van de 100-meterfinale op het NK atle tiek in Sittard. Het startschot klonk, Ward zette af, maar kwam geen meter vooruit. Zijn startblokken waren zomaar los geschoten. Zoiets geks had de beloftevolle sprinter uit Hulst nog nooit meegemaakt. Wat doe je op zo'n moment? „Ik moest eigenlijk een beetje la chen", bekende Ward achteraf. „Dit heb ik nog nooit gehad, zelfs niet op de training. Volgens mij zaten de blokken goed vast. Ik heb vooraf nog een paar oe- Terrorist Douglas wint de 200 meter SITTARD - Atleet Caimin Dou glas een terrorist? De Ameri kaanse autoriteiten dachten donderdag even van wel. Ze hielden de kersverse Neder lands kampioen op de 200 meter urenlang vast op het vliegveld van Austin, Texas. Ze ondervroegen de 25-jarige sprinter streng over allerlei ver boden activiteiten. De beveili gingsdienst vertrouwde Doug las niet, omdat bij een controle nitraat aan de zolen van zijn schoenen bleek te zitten. Met dat middel zijn aanslagen ge pleegd, bijvoorbeeld vorig jaar in India. „Ik had op kunstmest gelopen, waar dat nitraat inzit. Het spul was aan mijn zolen blijven kleven. Dat geloofden ze alleen niet zomaar. Ze dachten minstens dat ik van Al Qaeda was", zei Douglas. Bij afwezigheid van 100-meter- winnaar Troy Douglas won naamgenoot Caimin Douglas de 200 meter in 20.81. Jacqueline Poelman won na de 100 meter van zaterdag een dag later ook de 200 meter. Arnoud Okken pakte de dubbel op de midden lange afstand (800 en 1500), sinds de tijd van Rob Druppers niet meer vertoond. ANP fenstarts gedaan, geen pro bleem. En bij de eerste valse start was er ook nog niets aan de hand." Maar toen... De acht finalisten stonden voor de tweede keer klaar om wegge schoten te worden. Het publiek was doodstil, alle ogen waren gericht op de acht krachtpatsers sprinter van het gezelschap, in de blokken. In baan 2 zat Da- In het spoor van de gedoodverf- niël Ward, een eerstejaars A-ju- de favoriet Troy Douglas had nior van RKHAV, de jongste Ward zich eerder op de dag in de Yvonne Wisse behaalde zaterdag de bronzen medaille bij het verspringen. foto Ermindo Armino door Rudy Boogert SITTARD - Yvonne Wisse sloot het Neder lands kampioenschap gisteren af met twee bronzen medailles. Zaterdag was de evena ring van haar persoonlijke record bij het verspringen (6.03 meter) voldoende voor het brons en een dag later was een persoonlijk record op de 200 meter (24.29) eveneens goed voor de derde plaats. Op de 100 meter horden greep de atlete van AAC uit Amsterdam net naast een medaille. Met een serietijd van 14.30 plaatste ze zich als vierde voor de finale en daarin bracht haar tij d van 140 5 haar eveneens op de vier de plaats. Eéntiende was de geboren Vlis- singse verwijderd van een bronzen hattrick. Irma Heeren veroverde op de 5 0 0 0 meter een bronzen medaille. De voormalige Middel burgse was in een nek-aan-nekrace verwik keld met Nadja Weijenburg en Anita Loo- per. Het trio finishte binnen twee seconden van elkaar, maar Heeren moest genoegen nemen met de derde plaats in een tijd van 16.43.24. Michiel Willaert (RKHAV) werd zaterdag in de series van de 100 meter uitgeschakeld met een tijd van 11.07 seconden. Sebastien Schletterer (Middelburger uitkomend voor AAC Amsterdam) werd gedeeld vijfde op de 5000 meter in 1.51.27. Esther van den Pol (geboren Middelburgse uitkomend voor AV Phoenix) werd als invalster tiende bij het hink-stap-springen met afstand van 10.83 meter. derde serie geplaatst voor de eindstrijd. De bijna veertigjari ge Douglas klokte met 10.38 zijn beste tijd van het jaar; de acht tienjarige Ward kwam met 10.78 niet aan zijn persoonlijke toptijd van 10.69, maar het was ruim voldoende voor een plaats bij de acht rapste snelheidsdui vels van Nederland. Pech Maar even voor half vijf sloeg het noodlot toe. Ward: „Ik zette heel veel kracht bij m'n afzet, maar ik kwam geen meter voor uit. Ik had de blokken naar ach ter geduwd en ik bleef zelf zitten waar ik zat. Pech, ik kan er niks anders van maken. Als ik de ra ce nou verknald had met een slechte start, kon ik mezelf er nog de schuld van geven. Maar dit is overmacht." Zijn eerste seniorenfinale op de 100 meter viel daarmee in dui gen. Maar Ward wanhoopte niet. In de serie had hij vormbe houd getoond voor het WK voor junioren. Daarvoor vertrekt hij woensdag met de Nederlandse selectie naar Jamaica, waar de titelstrijd van 16 tot en met 21 juli wordt gehouden. „Maar ik heb geen flauw idee wat ik van het toernooi moet verwachten. Een aantal Amerikaanse jon gens heeft al 10.30 en 10.40 gelo pen. Dat zegt wel wat." Naar die tijden wil Ward uitein delijk ook toe. Vanaf het mo ment dat hij op televisie Michael Johnson op de 200 meter het on wezenlijke wereldrecord van 19.32 zaglopen (augustus 1996), wil Ward ook 'echt goed wor den'. Hij ligt op schema, want hij loopt de tijden die topsprin- ter Ato Boldon op achttienjari ge leeftijd ook liep. „Maar ik geef mezelf de tijd. Over een jaar of vijf moet ik eerste staan op het podium." Nu was dat nog de veteraan uit Bermuda, Troy Douglas (10.28). Hij eindigde voor de voormalig olympisch bobsleeër (in Salt Lake City) Timothy Beck (10.47) en Martij n Ungerer (10.67). Wards serietijd was in de finale goed geweest voor de zesde plaats. Anjolie Wisse gaat zegevierend over de streep op de 1500 meter. foto Olaf Kraak/ANPl door Rudy Boogert SITTARD - Atlete Anjolie Wisse werd zaterdag in een zetel naar de finish van de 1500 meter ge bracht. De concurrentie koos voor een rustige, tactische race met het venijn in de staart. En dat was precies wat Wisse graag wilde. In de laatste tweehon derd meter schoot de kleine blondine als een pijl uit de boog weg en prolongeerde haar na tionale titel. Door het gekozen strijdplan (in atletiekjargon een 'boemelrace' genoemd) was de eindtijd niet om over naar huis te schrijven: 4.26.23. Ruim de helft van het deelnemersveld was dit seizoen al eens sneller. Met Anjolie Wis se voorop. Want de geboren Zeeuwse (uit 's-Heer Hendriks kinderen) liep bijna een maand geleden in Kassei zomaar 4.09.03. In één klap verzekerde ze zich daarmee van een start bewijs voor het EK, dat half au gustus in München wordt ge houden. Wie had dat ruim een jaar gele den gedacht? Wisse zat op haar favoriete afstand, de 800 meter, op dood spoor. De progressie was gestagneerd. Ze koos daar om voor een nieuwe uitdaging: de 1500 meter En daarmee heeft ze nu al meèr bereikt dan in al die voorgaande 800 meters. Twee nationale outdoortitels, een EK-startbewijs en - mis schien wel het belangrijkste - ze zit nog niet aan haar plafond, „Het draait nu allemaal lek ker", vertelde Wisse zaterdag na haar winnende race. „Voorheen moest ik veel meer werken. Dan kwam ik in de race de man met de hamer tegen en liep ik tegen een blok op, waar ik niet door heen kwam. Maar nu gaat het vanzelf, terwijl ik niet harder train dan anders. Ik denk dat ik een betere balans heb gevonden tussen training en wedstrijden," De 'boemelrace' van zaterdag was voor Wisse de ideale voor bereiding op de 800 meter van gisteren. Het 1500-metergoud was immers ingecalculeerd en hoe minder energie dat kostte, des te meer zou ze zondag over hebben in de sterkbezette 80C meter. Het bleek uiteindelijknet niet genoeg. Evenals vorig jaar moest Wisse op die 800 meter nipt Stella Jongmans voor zich dulden. Vorig jaar was het ver schil een halve seconde; nu slechts drietienden (2.05,29 om 2.05,61). Niettemin evenaarde Wisse in Sittard haar prestatie- van vorig jaar in Tilburg: goud op de 1500 meter en zilver op de 800 meter. i door Edward Swier LUXEMBURG - Jean-Paul van Poppel (39) maakte tussen 1987 en 1994 als renner acht keer de Tour de France mee. Nu is hij part-time televisieverslaggever bij Euro sport en bondscoach van de Amerikaanse vrouwenselectie. De sprinter won negen ritten en in zijn debuutjaar ook de groene trui. Een vraaggesprek met het voormalig sprintkanon. Hoe ziet je Tourdag er nu uit „Heel anders dan vroeger, dat is zeker. Ik loop 's morgens nota bene hard. Dat doe ik thuis niet eens. Een fotografe van Euro sport wil lopen, maar durft niet alleen door het park. Daarom sjok ik achter haar aan. Daarna ontbijten we en gaan we naar de start. Om kwart over drie begint onze uit zending. In 1998 heb ik eerder tien dagen voor Eurosport gewerkt. Dat viel me toen niet mee. Ik ben nu veel beter voorbereid." Bevalt het leven uit een koffer? „Na mijn actieve loopbaan ben ik meteen als ploegleider aan de slag gegaan, bij de amateurs en daarna de vrouwen. Ik ben dus niet anders gewend. Het werkt verslavend, het is een levenswijze. Ik heb thuis zelfs een apart kamertje waar altijd een koffer, zo goed als volledig ingepakt, klaar staat. Ge reed om zo weg te gaan." Volg je het dagelijkse (wereld)nieuws? „Nee. Maar dat verschilt in de Tour niet van andere trips. Bij het andere nieuws sta ik niet stil. En om een krant van een dag oud geef ik niets. Is er echt iets heel belang rijks dan hoor ik dat wel als ik een telefoon tje naar huis pleeg." Wat is je meest memorabele Tourmoment? „Deze Tour is nog maar kort, dat is er nog niet. Maar als ik aan vorige rondes denk, dan schiet me meteen de etappe die Lance Armstrong in 1995 won te binnen, de dag nadat zijn ploeggenoot Fabio Casartelli was omgekomen. Dat gaf zo goed aan wat voor wezen hij isMisschien niet de makke- lijkste, maar wel heel bijzonder begaan." Na de Tour ga ik.. ,Ik heb een dag of vijf vrijEn daarna moet ik als ploegleider naar de Tour Féminin. Twee Tours op rij inderdaad, dat is mis schien wel uniek." GPD van onze sportredactie LUXEMBURG - Wie kent hem niet? Die mafketel in duivelskleren die al jarenlang als een bezetene staat te springen als de Tour-ren ners voorbijkomen. Ook dit jaar is de Duitser Didi Senft, want dat is de persoon die schuilgaat achter de demon, weer present. Voor de tiende keer. In Luxemburg sprong de vijftigjarige voormalige Trabant-bou- wer uit Kolpin ook weer rond alsof het een lieve lust was. Hij had ook zijn immense fiets weer bij zich, waarop hij bij de start rondjes rijdt en zo geld verdient voor zijn sponsor. Jaja, de duivel heeft een sponsor. Anders gaat-ie natuurlijk niet in zo'n pak rondstuiteren. De kop is er ook voor Senft af. Drie weken staat hij in de spotlights en dan is het ook voor de Duitser weer wachten op de volgende Grande Bouclé. foto Christophe Ena/AP Merckx Vijfvoudig Tourwinnaar Eddy Merckx verwacht dat Lance Armstrong de 89e editie van de Ronde van Frankrijk wint. De Belgische oud-coureur meent dat de ren ner van US Postal niet te verslaan is, „Ik denk niet dat iemand hem kan kloppen", orakelde Merckx. „Ik heb Armstrong on langs nog gesproken en hij zag er heel sterk uit. Daarnaast maakte hij een gemotiveer de indruk. Hij is dé favoriet voor de eindze ge. Ik denk niet dat hij veel problemen zal ondervinden." Ook de strijd om de groene trui zal volgens Merckx voorspelbaar ver lopen. „Zabel heeft dat klassement al zes jaar op rij gewonnen en zal ook deze keer die trui veroveren." Daarnaast meent de 'Kannibaal' dat Richard Virenque de meeste kans maakt om tot bergkoning te worden gekroond. ,Er zijn veel sterke Spaanse klimmers in de Tour. Maar ik zet mijn geld toch op Viren que. Die houdt ervan om als eerste de top van een col te bereiken." Kilo's Heeft u zich ooit afgevraagd hoe de 'ge middelde' Tourrenner eruit ziet? Dok ter Gerard Porte wel. De Touraits legde dit weekeinde in Luxemburg de dossiers van alle 189 deelnemers naast elkaar en kwam tot het volgende profiel: 1,79 meter lang, 73,1 kilogram, een long'inhoud van 6,62 li ter en een hartslag in rust van 52. De Fransman Andy Flickinger, van AG2R, is de langste in het peloton. Hij meet 1,93 meter en is daarmee precies dertig centi meter langer dan de twee dreumessen Miguel Martinez (Mapei) en David Etxe- barria (Euskaltel). De Rus Alexander Bot- charov (AG2R) is de lichtste: 55,4 kilo gram. Met zijn 87 kilogram heeft Lampre- Italiaan Marco Serpellini heel wat meer ki lo's over de bergen te slepen. Zijn landge noot Giuseppe Guerini van Telekom heeft de meeste 'lucht'. Hij heeft een longinhoud van 8,69 liter. Het hart van Santiago Perez, Spanjaard van de Kelme-ploeg, tikt het langzaamst: 33 keer per minuut. Fietsen was voor Féderico Bahamontes klimmen. Aan vlakke etappes had de Spanjaard een broertje dood. Eén Tourklassement telde daarom maar voor de 'Adelaar van Toledo': het bergklassement. Meteen bij zijn debuut in 1954 - hij was net prof geworden - deed Bahamontes een gooi naar de bergtrui. Nog niet de overbekende bolletjestrui, want die werd pas in 1975 geïn troduceerd. In de twaalfde etappe maakte Bahamontes zichzelf bekend met een tweede plaats in de Pyreneeën- etappe van Pau, naar Luchon, maar zeven etappes later maakte hij zich onsterfelijk in de Alpen. In de rit naar Aix-les-Bains was het 2646 meter hoge mon ster Galibier opgenomen. Voor het gros van de renners een moeilijk te verstouwen hoofdgerecht; voorBahamontes een lekker tussendoortje. Aan de voet van de 37 kilometerlange klim vloog de Adelaar solo naar de top. Hij bouwde in zijn karakteristieke stijl (handen op het stuur, bijna rechtop zit tend) een voorsprong op van maar liefst tien minuten. Op de top aangekomen stapte hij van zijn fiets, kocht een ijsje en likte dat op z'n gemakje op in de berm. De punten voor het bergklassement waren immers binnen. Toen de eerste achtervolgers de top bereikten, pakte Bahamontes zijn fiets weer en reed met hen mee naar de streep in Aix-les- Bains. De eerste van zijn zes bergtruien was binnen; de 25e plaats in het eindklassement was van secundair belang. In 1959 richtte Bahamontes zijn vizier ook op het eindklas sement. Hij gaf eerdere winnaars als Louison Bobet, Charly Gaul en Jacques Anquetil het naki jken en ging met zowel de bergtrui als de gele trui terug naar Toledo. Hij was de eerste Spaanse Tourwinnaar ooit. Nadat Bahamontes in 1965 zijn vleugels stilhield en zijn fietsschoenen demonstratief in de berm mikte, kon alleen de Belg Lucien van Impe zijn zes bergtruien evenaren. Richard Virenque kan zich deze Tour de France ook nog in deze buitencategorie fietsen. Rudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 28