Houtloodsen ais publiekstrekker Scheepstimmertuig op Mijn Genoegen Akkoord over gebruik kerken 7 Grote tevredenheid over locatie Dijkval Paarden keuren als dienstverlening Museumhaven Zierikzee wordt maatje groter Veere wil onkruid zonder gif bestrijden Gewonden bij menwedstrijd Kosakenkoor geeft concert in Ouddorp zeeuwse almanak Oog waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 8 juli 2002 Klus Brouwershaven. Zij geven vrij- mosselkotter 'De Vier Gebroe- dag 20 september een concert in ders' van de familie Schot. De de Oude Haven aan boord van schipper erkent dat het enige door Ali Pankow De seizoenopening van de Museumhaven werd omlijst met dixielandmuziek en een presentatie van klederdrachten. De Havenzangers en de modelschepen lieten ter elfder ure verstek gaan. foto Dirk-Jan Gjeltema stuurmanskunst zal vergen dit de doorgang bij het Witte Brug- schip op deze locatie te krijgen, getje biedt een ruimte van 7 me- De kotter is 6,80 meter breed en ter. Bij de officiële keuring op de paardendag gaat het onder meer om de stand van de benen, de sterkte van de rug, de edelheid van het hoofd, maar ook om de presentatie door de in het wit gehulde begeleiders. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow RENESSE - De stand van de benen, de sterkte van de rug, de edelheid van het hoofd, de stap, de draf en de verstand houding met de begeleider. Het zijn alle maal zaken waar de jury op lette tijdens de keuring op de traditionele paarden dag die zaterdag weer op het terrein van manege Grol in Renesse werd gehouden. Zeeuwse trekpaarden, Haflingers, Fjor- denpaarden en Shetlandpony's werden daar keurig uitgedost door hun in het wit geklede begeleiders voorgeleid. Volgens voorzitter H. Punt van de orga niserende Fok- en Menvereniging Schouwen-Duiveland geldt de keuring vooral als dienstverlening aan de leden. „Mensen die nog zelf fokken, kunnen hun veulens laten toetsen, maar ook le den die een paard willen kopen, kunnen hier wat wijzer worden", zegt Punt. Zijn vereniging zit met 120 leden in de lift. De organisatie functioneert inmid dels 85 jaar. Lange tijd gebeurde dat on der de naam Bond van Paardenfokkers. Twee jaar geleden werd besloten de naam aan te passen aan de tijdsontwik keling en werd het Fok- en Menvereni ging. Naast het nog op zeer bescheiden schaal zelf fokken van trekpaarden, is het mennen veel meer in zwang gekomen Volgens Punt worden er vanuit zijn ver eniging veel activiteiten op dit gebied ge organiseerd, zoals het uitzetten van rou tes en het houden van evenementen. Normen Onder de stemmige klanken van Ravels Bolero werden zaterdagochtend de eer ste Haflingers en Shetlandpony's voor geleid. Trouwe speaker en zelf groot paardenliefhebber Willem van Sluijs uit Zoutelande geeft exact alle namen door van de dieren en hun begeleiders. „De juryleden zijn specifiek opgeleide men sen van de stamboekverenigingen in Ne derland en ze beoordelen volgens lande lijke normen", zegt Punt. Zij krijgen van de organisatie als advies mee op positie ve wijze met de deelnemers te communi ceren. „Als er bijvoorbeeld een aanmer king is op de benen van een paard, kan daar best een compliment voor de mooie kleur of de verzorging tegenover staan", zegt de voorzitter. Er vindt geen zogeheten premering plaats. Alle gekeurde paarden krijgen een oranje rozet toegekend met uiteraard wel een persoonlijke beoordeling. Van elk gekeurd koudbloedras wordt één kampioen aangewezen. Winnaar bij de trekpaarden isBrenda van de Roosjeshof van B. van der Wékken uit Kerkwerve. Kampioen bij de Haflingers is Amarens van Stalland van I. Jonker uit Ellemeet. De titel bij de Fjordenpaarden gaat naar Yellow Rose van S. Breure uit Scharen- dijke en mooiste Shetlandpony is Fitrix van 't Hof van C. van Sluis uit Burgh- Haamstede. Het predikaat voor de mooi ste combinatie van paard en begeleider is dit keer voor Sisco van de Spoordonkse- weg met eigenaar I. Pietersma uit Elle meet. Het middagprogramma biedt mooie en drukbezochte demonstraties aangespannen rijden. Eén van de hoog tepunten daarin is de presentatie van Er- win van de Graaf met een vierspan. Hij is van oorsprong afkomstig uit Sirjans- land, werkt bij de Koninklijke Stallen in Den Haag en is de vaste koetsier van de Gouden Koets. dnor Ali Pankow ZIERIKZEE - De houtloodsen aan de Vissersdijk in Zierikzee moeten in hun toekomstige functie als historische scheeps werf van de Stichting Museum haven Zeeland een ware pu bliekstrekker worden. Volgens wethouder J. van Felius past de ze voorziening uitstekend in het streven van het gemeentebe stuur de centrumfunctie van Zierikzee te versterken. Hij zei dat zaterdagmiddag bij de sei zoenopening van de Museum haven in Zierikzee. „Het besturen van een museum haven is een vorm van topsport, vandaar dat we de wethouder van sportzaken voor deze ope ning hebben uitgenodigd", al dus bestuurslid F. Meulenberg. Meulenberg ziet als opsteller van de beleidsvisie 'Museumha ven M, L of XL?' de kans deze stichting een maatje groter te laten worden aanzienlijk stij gen met het toekomstig gebruik van de houtloodsen. Naar ver wachting wordt het medio 2003 voor de Stichting Museumha ven daar haar intrek kan nemen. Eigenaar van de houtloodsen, de Stichting Renesse, is druk bezig met de voorbereiding van de restauratie van de panden. Schets „Er moet heel wat aan gebeu ren", zegt professioneel scheepstimmerman én mede werker van de Museumhaven P. Weeda. Met een snelle schets toont hij hoe het worden moet. „De entree blijft gehandhaafd. Het linkse gedeelte moet in feite het geld gaan opbrengen voor het deel dat wij van de Stichting Renesse voor één euro gaan hu ren. Tussen de gemeente en de Stichting Renesse wordt nog overlegd of in dat linkse deel nou kantoorruimte moet komen of dat het Maritiem Museum er ooit gevestigd moet worden. Diagonaal over onze werk plaats heen moet een soort brug voor bezoekers worden ge- DOMBURG - De gemeente Veere gaat werk maken van mi lieuvriendelijke onkruidbe st rij ding. Volgend jaar wil de plantsoenendienst driekwart minder chemische bestrijdings middelen gebruiken en in 2005 moet al het gif uitgebannen zijn. Daarnaast wil de gemeente van af nu aandacht besteden aan onkruidwerende maatregelen bij het inrichten van wegen en terreinen. In de straten van de Veerse dorpskernen groeit betrekkelijk weinig onkruid. Volgens het ge meentebestuur zijn daarvoor twee redenen aan te geven; de verharding verkeert in perfecte staat, waardoor onkruid geen kans krijgt tussen de voegen en er worden chemische bestrij dingsmiddelen gebruikt. Het college van B en W geeft toe dat vooral de laatste reden de hoofdoorzaak is van het ontbre ken van onkruid. Op een groot deel van de bestrating wordt twee maal per jaar met gif ge spoten. Vorig jaar ging 153 kilo het milieu in. In oktober vorig jaar onder tekende het college het conve nant Duurzaam Beheer, Die overeenkomst moet ertoe leiden dat over enkele jaren geen gif meer wordt gespoten tegen on kruid. B en W willen niet dat door het nieuwe, milieuvriendelijke be leid, de straten vol komen te staan met allerlei onkruid. Ex tra vegen en borstelen moet on gewenste groei tegen gaan. Daarvoor is extra geld en voor lichting nodig. Bewoners, gemeentebestuurders en mede werkers van cle plantsoenen dienst moeten goed ingelicht zijn over de bedoelingen van het milieuvriendelijke onkruidbe- strijdingsbeleid. Het Veerse gemeentebestuur gaat nog dit jaar beginnen met het borstelen van de straten en pleinen. Het college heeft daar nog weinig ervaring mee, maar het verwacht dat er toch mini maal twee maal per jaar gebor steld moet gaan worden. Waar niet geborsteld kan worden, wordt de gifspuit gebruikt, maar dat zal voor de helft ver dund worden. Volgend jaar mag de gemeente Veere overeenkom stig het convenant nog" maar 43 kilo chemische bestrijdings middelen gebruiken. bouwd, zodat ze bovenaf kun nen bekijken hoe een oud schip wordt gerestaureerd." Weeda verheugt zich op de eer ste omvangrijke klus, de restau ratie van de hoogaars Arnemui- clen 17. De Museumhaven heeft er een Europese subsidie voor in de wacht gesleept. Daarbij geldt echter wel de voorwaarde dat de restauratie binnen een bepaalde periode gereed moet zijn. „Ik geloof dat er 21 maanden voor staat en dan wordt het dus nog flink aanpakken", weet Weeda. Hij is de enige professioneel des kundige binnen de club. Verder zijn er slechts twee vrijwilligers die voor techniek en andere spe cifieke klussen inzetbaar zijn. Daarom acht hij het van belang dat de historische scheepswerf ook als opleidingsbedrijf dienst gaat doen. Met de gemeente wordt overlegd hier straks via het reïntegratiebedrijf De Zuid hoek mensen in te zetten. Een ander voorstel uit de be leidsvisie dat eerder al vorm gaat krijgen, betreft een mani festatie met een knipoog naar het Prinsengrachtconcert in Amsterdam. Het wordt minder groots dan Meulenberg aanvan kelijk voorstelde. Geen Rotter dams Philharmonisch Orkest dus, maar wel het koor Pop wa ve, de harmonievereninging Apollo uit Wissekerke en het Smalstads Gemengd Koor uit door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het ruim van de klipper Mijn Genoegen in de Museumhaven in Zierikzee biedt deze zomer plaats aan een tentoonstelling van scheeps timmertuig en modelschepen. Voor samensteller Kees de Vries is het inmiddels een goede tradi tie dat hij de bezoekers elke zomer weer op een specifiek on derwerp uit de scheepvaarthis torie onthaalt. Met het oog op het in gebruik nemen van een eigen restaura tiewerkplaats volgend j aar in de voormalige houtloodsen aan de Vissersdijk koos De Vries dit keer voor scheepstimmertuig als thema voor de seizoenexpo sitie. De meeste voorwerpen op deze tentoonstelling zijn in bruikleen afkomstig van het scheepvaartmuseum Baasrode in België, van het Maritiemmu- seum in Zierikzee en van enkele particulieren. „Zo'n harington- schaaf bijvoorbeeld. Die kreeg ik van iemand aangeboden toen hij me hier bezig zag met het verzamelen van spullen", zegt De Vries. Overigens vergt dit stuk gereedschap wel enige toe lichting. Een schaaf die twee kanten opgaat, lïjktimmers niet voor de hand liggend. „Toch wel. Deze schaaf werd gebruikt voor de duigen van de haring tonnen", vertelt de samenstel ler. Aan de 'kleedkuil' komt zelfs een demonstratie te pas om dui delijk te maken dat het hier he lemaal niet om een hamer gaat zoals aanvankelijk lijkt, maar om een handig" hulpmiddel dat gebruikt werd om het scheeps touw ter bescherming met extra draad te omhullen. Boor Dat een 'vierkanten gaten boor' echt bestaat, blijkt ook bij deze tentoonstelling. „Timmer knechten werden er weieens mee voor de gek gehouden. Net als met de opdracht om ooie- vaarskuitenvet te halen. Maar in de scheepsbouw komen vier kanten gaten echt voor", vertelt De Vries. Verder bevat de collectie voor beelden van haalmessen voor het rond maken van de mast en breeuwijzers en -hamers. Breeuwen is het dichtstoppen van de naden van het zeil met een vettig soort henneppluis. Elk stukje gereedschap heeft wel een verhaal. Zoals de zak- kenhaken. „Met die haken wa ren de zakken gemakkelijker te versjouwen, maar de baas had liever niet dat ze werden ge bruikt, want de zakken gingen er snel door kapot." Naast het scheepstimmertuig prijken er enkele mooie scheepsmodelen in het ruim van de klipper, zoals de Arnemui- den 3 die uit particulier bezit in bruikleen werd gegeven. Gemiddeld bezoeken ruim d rie duizend mensen de zomerten- toonstelling in de Museumha ven. De Vries heeft goede hoop dat aantal deze zomer minstens te evenaren. De zomertentoon- stelling aan boord van de Mijn Genoegen is tot en met 14 sep tember geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - Een volledig in zicht in het financiële resultaat van de opvoeringsreeks van Dijkval zegt voorzitter Ria Ge luk van de Stichting Historische Spelen Zierikzee nog niet te hebben. Ze heeft wel goede hoop dat. er met vijf uitverkochte voorstellingen quitte gespeeld gaat worden, zoals aanvanke lijk ook werd verwacht. De serie voorstellingen werd zaterdag avond met grote tevredenheid afgesloten. „Vijf keer een volle tribune wil natuurlijk niet zeggen dat we echt 4000 kaarten hebben ver kocht. Er zijn zo'n 450 plaatsen beschikbaar gesteld voor spon sors en gasten. Maar een paar honderd meer of minder maakt op het totale budget ook niet zo veel meer uit", zegt Geluk. Zij is blij met het verloop en verwacht in elk geval geen grote financië le tegenvallers. Het bestuur van de Stichting komt woensdag al bijeen om de plannen voor vol gend jaar te bespreken. Een re prise van Dijkval ligt het meest voor de hand. ,Ik heb van heel veel mensen ge hoord dat ze de voorstelling nogmaals willen zien. De vele positieve reacties zullen veel mensen die nu niet zijn geweest enthousiast maken. Bovendien hadden we nu al een wachtlijst waar we wellicht nog wel een voorstelling mee hadden kun nen vullen", aldus de voorzitter. Bommenede Volgens haar is iedereen het in middels wel eens over de locatie. De Haven van Bommenede bij Zonnemaire blijkt de mooist denkbare plek voor de opvoe ring van dit openluchtspel over de eeuwige strijd tegen het wa ter. Aanvankelijk gold die plek als tweede keus toen voor het aanvankelijk gekozen terrein in de Schelphoek geen vergunning door de provincie werd verleend op basis van een milieuverorde ning. „Waai' we nu zaten was beter", erkent Geluk. Volgens haar wa ren er ook onder het publiek veel door Mieke van der Jagt GOES - Een ruime meerderheid van de leden van de Samen-op- Weggemeente in Goes, is ak koord gegaan met toekomstvi sie van het kerkbestuur op het gebruik van kerkgebouwen. Dat betekent dat de Westerkerk nooit meer zal worden gebruikt voor de SOW-diensten. Ook is de mogelijkheid open dat de SOW-kerk over vijf jaar de Gro te Kerk niet meer voor de dien sten gebruikt. Van één gebouw is zeker dat de SOW-gemeente het blijft benut ten; de Oosterkerk aan de Berg weg. In de toekomstplannen is immers afgesproken dat van el ke bloedgroep in de SOW-kerk, een gebouw overblijft. De SOW- gemeente zit met te weinig men sen en te weinig geld in te veel kerkgebouwen. Bij het samen gaan brachten de Nederlands hervormden twee kerken in: de Grote- of Maria Magdalenakerk en de Hoogte in Goes-Zuid. De gereformeerde kerk had de Westerkerk en de Oosterkerk. De Grote Kerk is al geen eigen dom meer van de hervormde kerk. Die wordt sinds een aantal jaren gehuurd van een beheers stichting. De Westerkerk wordt al een paar jaar verhuurd aan de Vrije Evangelische gemeente, die uit de kerk in De Noordhoelc is gegroeid. In een voorstel aan de leden stelde het kerkbestuur dat het streven blijft om drie kerkgebouwen aan te houden. Niels uit Koewacht weet van de hoed en de rand. Al is hij vier, hij kent de wereld. Hij had lange tijd maar één han dicap: z'n rechteroog week een beetje veel af. Zelf had hij er geen erg in, maar z'n omge ving vond het geen gezicht. Dus werd Niels door de oog arts onderhanden genomen. Hij keerde uit het ziekenhuis terug met een ferme pleister over het gerepareerde oog. Aangezien in Koewacht een oog sinds jaar en dag koning is, mocht de kleuter zich ver heugen in een ongekend me- mensen die hier nog nooit waren geweest en die verrast waren over het natuurschoon. Ondanks dat de weersomstan digheden de afgelopen twee we ken veel zorgen baarden, zijn de voorstellingen van Dijkval er wonderwel goed doorheen ge rold. „Juist op de dagen dat we niet speelden, waren de omstan digheden slecht. Zelfs vrijdag' hield het net een uur voor de voorstelling op met regenen", zegt Geluk. De overdekte tribu ne is goed bevallen, al heeft de organisatie voor het volgend jaar nog wel wat verbeteringen op het lijstjé staan, zoals een be tere afdekking aan de zijkanten. Verder moest er hard gewerkt worden met zand en schelpen om de zompigheid van het ter rein zoveel mogelijk tegen te gaan. De groep spelers en medewer kers sloot zaterdagavond laat de Dijkvalserie af met een geza menlijk barbecue. Geluk was zondag samen met andere vrij willigers al weer druk in touw met het terugbrengen van de talrijke attributen en decor stukken. „Voorlopig kunnen we die gelukkig nog kwijt in de voormalige gemeentewerk plaats in Zierikzee. Daar komt binnenkort een eind aan. Het wordt dus wel hoog tijd dat we een nieuwe opslagruimte vin den", verwoordt de voorzitter als nieuwste zorg. KORTGENE - Tijdens een men wedstrijd in Kortgene hebben gisteren een 42-jarige menner en een 45-jarige bijrijder bot breuken opgelopen. Op de Westpolderdijk schrok het paard om onbekc nde rede nen en week uit naar links waar na het rij tuig begon te slingeren Het raakte in de rechterberm en kwam in de sloot tot stilstand. De menner en de passagier, bei den afkomstig uit gemeente Ka- pelle, vlogen uit het rijtuig. Het paard raakte lichtgewond. De Westerkerk blijft verhuurd of wordt verkocht, al vergroot verkoop de kansen op het aan houden van drie kerken aan zienlijk. Wat er met de kerk gaat gebeuren is een zaak van de ge reformeerde kerk omdat het SOW-bestuur er geen zeggen schap over heeft. Voor de Grote Kerk gaat het SOW-bestuur een overeenkomst van 5 jaar aan, Mocht na vijfjaar blijken dat de inkomsten onvoldoende zijn toegenomen, dan kan het be stuur overstappen naar de Hoogte en de Oosterkerk. OUDDORP - Het Schwarzmeer Don Kosakenkoor geeft op maandag 22 juli een concert in de Doopsgezinde kerk Dorps tienden in Ouddorp. Het koor bestaat uit Russische en Bulgaarse zangers en heeft de reputatie een bijzondere klank voort te brengen. Tijdens het twee uur durende concert wor den zowel liederen gebracht uit de Russisch-orthodoxe ere dienst, als beroemde volksliede ren en melodieën. Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW Ouddorp of vooraf aan de deur. deleven, dat in veel gevallen vergezeld ging van een klein cadeautje. De timmerman, die bij Niels' ouders wat werkzaamheden verrichtte, i keek het allemaal van op een afstandje aan. Na enige tijd liep hij op het kind af, tikte het op de schouder, wees op j de fopspeen in diens mond en I zei: Ventje, je hebt je gedra- gen als een grote kerel. Zou je dat ding nu niet eens uit je I mond doen?" Het antwoord sloeg hem met stomheid. „Nee, want dan kan ik niks meer zien!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 25