Publiek vol lof over Muzeeum Mer Guldensporenslag legde basis voor het poldermodel Jeugddag van grensgemeenten trekt ruim driehonderd kinderen Wandelen en ontbijten met de boswachter '^Mereaan Grenspaal en kattenkop in Sas Traangas gevonden in auto Aanval op parkeermeter bestraft Container uitgebrand XTC en wiet in beslag genomen Man gevaar op de weg Regen van boetes in Renesse Kindvriendelijke en overzichtelijke presentatie collectie in Vlissingen Rondleiding strandjutten Dronken man hindert verkeer Zomeractie Maak nu kans op EEN MILJOEN Mer Q Hulpdienst Zeeland traint vrijwilligers Dominee weer veroordeeld voor ontucht ZOUTELANDE - Bij een controle in de Langstraat te Zoute- lande heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag een busje traangas gevonden in eenpersonenauto. De bestuurder, een 20-jarige Vlissinger, kreeg een boete van zeventig euro. Het busje traangas is in beslag genomen. VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 44-jarige Vlissinger aangehouden voor vernie ling. De man werd betrapt terwijl hij in de Spuistraat met bei de handen een parkeermeter vastpakte en deze met kracht heen en weer duwde. Toen de politie de man daarop aansprak, werd hij vervelend en gaf hij een valse naam op. De man kreeg een boete van zeventig euro. MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer Vlissin- gen/Middelburg heeft gistermiddag om 14.10 uur een contai nerbrandje geblust op het terrein van een autobedrijf aan de Voltaweg in Middelburg. Eén van de omstanders wist de con tainer weg te trekken uit de buurt van op het terrein gepar keerde auto's. MIDDELBURG - In een horecazaak in het centrum van Mid delburg heeft de politie zondag een 26-jarige inwoner van die stad aangehouden. De man was in het bezit van 35 xtc-pillen. De pillen zijn in beslag genomen. De man is overgebracht naar Torentij d. Op de Hogezoom in Renesse werden bij con trole van een personenauto zestien zakjes wiet gevonden. De 24-jarige bestuurder, een inwoner van de gemeente Schou- wen-Duiveland, kreeg een boete van 120 euro. Zijn 18-jarige medepassagier, die nog eens drie zakjes bij zich had, kreeg 100 euro boete. KRABBENDIJKE - Een 31-jarige automobilist is zaterdag op de Oude Rijksweg bij Krabbendijke bekeurd voor het ne geren van een stopteken, gevaarlijk rijgedrag, rijden onder invloed, niet handsfree bellen, het niet dragen van de auto gordel en rijden zonder rijbewijs. Bij een blaastest op het poli tiebureau trok hij de slang van de ademanalyse stuk, dus werd hem ook nog vernieling ten laste gelegd. De man werd aange troffen op de spoorbaan bij Krabbendijke. Toen de politie hem wilde aanspreken, stapte hij in zijn auto en reed weg. Na een achtervolging stopte de man uiteindelijk, nadat hij eerst de lichtsignalen en het zwaailicht had genegeerd. De man is in verzekering gesteld en overgebracht naar Torentij d. RENESSE - Op de Hogezoom en de Zeeanemoonweg in Re nesse werden in de nacht van zaterdag op zondag twee bekeu ringen van 45 euro uitgedeeld wegens het urineren op de openbare weg en drie van 45 euro wegens het drinken van al cohol op de openbare weg. Ook kregen vier baldadige perso nen een bekeuring van 70 euro. Eén van hen, een 18-jarige in woner uit Berkel-Enschot, had een voorwerp naar een ruiter van de bereden brigade gegooid terwijl een ander, een 23-ja- rige inwoner uit de gemeente Schouwen-Duiveland, pro beerde een politieagent te slaan. maandag 8 juli 2002 rioorAb van der Sluis VLISSINGEN - Grote drom men mensen stonden niet te wachten voor het nieuwe Zeeuwse maritiem Muzeeum in hetLampsinshuis in Vlissingen, dat zaterdag voor het publiek werd geopend. „Dat hadden we ook niet verwacht", vertelde pr- medewerkster Iris Laboyrie. „We zijn een beetje een diesel. We komen langzaam op gang." Het publiek dat wel kwam, zo'n zeshonderd mensen, was laai end enthousiast. Het nieuwe Muzeeum. is nog niet helemaal klaar. Tussen het oude Lampsinshuis en de moderne nieuwbouw staat nog een stei ger en in de zalen, ontbreken de bordjes bij de schilderijen. Sommige vitrines zijn leeg. Ter compensatie krijgt het publiek vijftig procent korting op de toegangsprijs, meldt een bord bij de ingang. Het Vlissingse echtpaar Molkenboer met hun vier kinderen Henry (9), Frank (7), Robert (4) en Margaux (2) stappen klokslag één uur het Muzeeum binnen. Ze zijn over enthousiast. ,,Ik vind 't echt ge weldig. Subliem", zegt me vrouw H. Molkenboer. „Het is toch fantastisch voor Vlissin gen. We zijn ook vaak in het Ste delijk Museum geweest, maar dit is stukken mooier." Ze is vooral tevreden over de manier, waarop de collectie wordt getoond. De kinderen kunnen alles goed zien. „Het is heel kindvriendelijk van opzet. Alles is op ooghoogte. De ramen lopen tot op de grond door. De kinderen kunnen alles helemaal bekijken. Wat ik ook fantastisch vind, is dat het museum niets verbergt. Je ziet de oude muren en de verroeste wrakstukken. Ze maken het niet mooier dan het in werkelijkheid is." De 84-jarige A. Verhoeff uit Vlissingen wandelt door de trouwzaal van het Muzeeum en vergaapt zich aan de schilderij en van Zeeuwse zeehelden. Ook hij is onder de indruk van het verbouwde Lampsinshuis. „Het is geweldig. Echt waar. Ik dacht eerst: dat oude en nieuwe passen totaal niet bij elkaar, maar van binnen is het echt prachtig. De eerste in druk is geweldig. Ik kan niets anders zeggen, 't Mag er wezen." OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle houdt woensdag 17 juli een rondleiding strandjutten. Re start is vanaf het museum om 14 uur. De tocht duurt ongeveer tot 15.30 uur. De jutter van het museum geeft uitleg over de vondsten, zoals schelpen, door boorde veenbrokken en eikap- sels van de wulk. Aanmelden vooraf bij het museum is nood zakelijk. VLISSINGEN - Een 40-jarige Vlissinger is in de vroege zon dagmorgen aangehouden toen hij in dronken toestand midden op de Spuistraat liep. De politie trof hem iets na vijven midden op de rijbaan aan. De man hinderde het verkeer en reageerde niet toen de politie hem sommeerde daar weg te gaan. Hij kreeg een boete van 45 euro.Twee uur later werden op de Oranjedijk in Vlissingen een 38-jarige Vlissinger en een 35-jarige Middelburger aange houden. Zij waren op de Oranje molen geklommen, die momen teel rondom is afgezet met hekken.. De Vlissinger had een mes bij zich, dat hij moest afge ven. De mannen kregen een boe te en werden daarna weer in vrijheid gesteld. Liefhebbers kunnen zolang de werkzaamheden nogniet helemaal zijn afgerond, voor half geld kennismaken met het nieuwe museum in Vlissingen. foto Lex de Meester door Frank Gijsel DAMME (B) - De grensover schrijdende internationale jeugddag van de verbroederde Belgische grensgemeenten Mal- degem, Sint Laureins, Darame en Sluis-Aardenburg is een suc ces geworden. Ruim driehon derd kinderen konden zich zondag amuseren met een speurtocht. De deelnemende gemeenten or ganiseren per toerbeurt jaar lijks een dergelijke jeugddag.. Vanuit verschillende locaties werden de deelnemers met bus sen naar Damme gebracht. Van uit Sluis-Aardenburg kwamen een vijftigtal jongeren in de leeftijd van zes tot twaalf jaar op het festijn af. De jeugd kreeg ditmaal een speurtocht voorgeschoteld door OOSTKAPELLE - In samen werking met Staatsbosbeheer houdt het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle op zon dagochtend 21 juli de rondlei ding Wandelen en ontbijten met de boswachter. Onder leiding van een boswach ter van Staatsbosbeheer wordt een wandeling gemaakt door het natuur- en cultuurhisto risch gebied De Manteling. Dat gebied beschermt het achter land van noordwest-Walcheren tegen de zeewind. In het gebied tussen zoet en zilt is oudland, bos, duin en strand te vinden, elk met hun eigen specifieke flo ra en fauna. In de Manteling staan bovendien een aantal his torische landgoederen. De wan deling begint om 7 uur en duurt ongeveer anderhalf uur. Aan sluitend wordt een ontbijt ge serveerd in het museumlunch- café. Aanmelden vooraf bij het museum is noodzakelijk. cle Vlaamse polder. De route liep van Damme naar Moerkerke. Onderweg dienden verschillen de opdrachten uitgevoerd wor den. Daarnaast moesten foto's worden gezocht. Bij aankomst op het voetbalveld van Moer kerke konden de krachten ge meten worden tijdens cle oude Vlaamse volksspelen. In zaal De Carina werd de kinderf uif afge sloten met een geslaagd optre den van de Ketnetband. Plezier Siska van Lierop van het orga nisatiecomité te Damme was zeer te spreken over sfeer die er onder de verbroederde jeugd heerste. Plezier en actief bezig zijn vormden de hoofdmoot. „We organiseren dit festijn per toerbeurt en telkens weer is het enthousiasme van de jeugd groot. Met een driehonderdtal deelnemers scoren we flink ho ger dan vorig jaar." Of ook vol gend jaar een dergelijke dag plaatsvindt, kon van Lierop nog niet melden. „In september gaan we met alle partijen om de tafel zitten om te evalueren. We bekijken per jaar of dit evenement blijft plaats vinden." Advertentie Bestel nu bii Merzaan of MerO en maak kans op een miljoen in de staatsloterij Plaats uw bestelling in de periode tussen 1 juli tot 31 augustus bij Merzaan of Merq en maak kans op één van de vele prijzen zoals: Staatsloten, electro-steps, printers, webcams, etc. Orders welke per fax, telefoon, e-mall of in onze winkels geplaatst worden dingen mee naar de prijzen, Uw ordernummer is uw lotnummer- ^Merzaan Levert, installeert en onderhoud uw: Netwerk Computerapparatuur Printer/Copier Software Terneuzen Mr.FJ. Haarmanweg 61 T: 0115-63 00 67 F:0115 -631013 Middelburg Arnesteinseweg 61 T: 0118-63 61 51 F: 0118- 613447 fo@ Merzaan.nl www.Merzaan.nl lnfo@MerQ.nl www.MerQ.nl Uw leverancier van: Kantoorartikelen computersupplies kantoormeubilair relatiegeschenken Genodigden bekijken de gietijzeren kattenkop, die is ingemetseld in het Kattengat, het doodlo pende zijstraatje van de Veerstraat. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Na ruim ze ventig jaar staat er weer een Oostenrijkse grenspaal uit 1770 op het Keizer Karelplein in Sas van Gent. Wethouder E. Spuesens onthulde zaterdag het gerestaureerde grenspaal- tje, dat destijds de uiterste grens van het rijk van keizer Maximiliaan aangaf. De paal stond tot 1930 in de tuin van een woning aan het Keizer Karelplein. Enkele ja ren geleden werden brokstuk ken van de paal teruggevon den in een opslagkeet van ge meentewerken. Het bovenste stuk van de grenspaal kon worden gered en is op een nieuw stuk beton gezet. Het kenmerkende puntje van het stenen baken en de wapens van Nederland en Oostenrijk zijn nog te zien. De dubbele adelaar van Oostenrijk is de afgelopen eeuwen behoorlijk afgesleten, maar de strijdlus tige leeuw met zwaard en ze ven pijlen om de Zeven Pro vinciën te symboliseren is nog duidelijk herkenbaar. De voorvechter van restaura tie van de grenspaal was de Heemkundige Kring Sas van Gent. De grenspaal werd za terdag onthuld tijdens een speciale stadswandeling ter ere van het Braakmanjubile um. In verschillende plaatsen in de Kanaalzone wordt de he le maand juli herdacht dat de Braakman een halve eeuw ge leden werd afgesloten. De plaatselijke amateur-histori ci pakten zaterdag goed uit. Naast de herplaatsing van de grenspaal werd er een pla quette aangebracht op het hek van de Waalse kerk aan de Oostkade. Daarna onthulde oud-huisarts Frank Puijlaert een gietijzeren kattenkop, die hij de gemeente schonk. De kattenkop is ingemetseld in. het Kattengat, het doodlo pende zijstraatje van de Veer straat. In dat straatje woonde een eeuw geleden Pierre Hels- kens, in Sas beter bekend als de kattenmepper Pier den Du vel. Sluiswachter en los arbei der Pier zou katten niet alleen hebben gevangen om de hui den te verkopen, maar tegelij kertijd het kattenvlees heb ben gegeten. Mocht hij de kat ten echt hebben geconsu meerd dan kan dat niet alleen van de honger zijn geweest. Want de huishoudster van cle dokter, de grootvader van Puijlaert, kookte enkele keren per week wat meer om ook Pier en zijn vrouw Zanne van een maaltje te voorzien. Om het volksverhaal van Pier den Duvel, die later als KNIL-militair op Atjeh vocht, levend te houden, liet Puijlaert (oud-voorzitter van de heemkundige kring) een afgietsel maken van een kat- tenbeeld van de Westdorpse kunstenaar Leonce de Buck. MIDDELBURG - SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland in Middelburg begint in november en de cember een basistraining voor een nieuwe groep vrijwilligers. Volgend jaar ontstaan enkele vaca tures. De SOS Telefonische Hulpdienst is een organisa tie waar vrijwilligers jaarlijks ongeveer tiendui zend gesprekken voeren met mensen die bellen over uiteenlopende problemen en vragen. De tele fonische hulpdienst staat voor iedereen en voor alle vragen open. Het nummer 0900-0767 is dag en nacht geopend. De hulpdienst vervult tevens een functie in de bereikbaarheid buiten kantooruren voor een aantal hulpverleningsinstellingen in Zeeland, De nieuwe vrijwilligers krijgen begelei ding en ondersteuning in het werk. Reis- en on kosten worden vergoed, Er zijn verzekeringen voor ongevallen en wettelijke aansprakelijkheid afgesloten, Na een voorbereidingsgesprekken vinden basistrainingen plaats in twee weekends: 2 en 3 november, 30 november enl december. door Frank Gijsel AARDENBURG - De steden Aardenburg en Sluis speelden volop hun rol tijdens de Gul den- sporenslag in 1302 in de buurt van het Belgische Kortrijk toen een Vlaams leger van ambachts lui een Frans adellijk leger ver sloeg. De slag had grote gevol gen, want zij droeg ertoe bij dat het graafschap Vlaanderen zijn zelfstandigheid kon behouden en ééntalig werd. De zevenhonderd]arige herden king van de slag is voor het Ge meentelijk Archeologisch Mu seum te Aardenburg aanleiding tot de tentoonstelling Een woensdag in 1302. Voorafgaand aan de opening van de tentoonstelling werden zaterdag in de Doopsgezinde kerk 't Lam lezingen gehouden. W. Vandaele, algemeen secreta ris van de culturele commissie Nederland-Vlaanderen, ging in zijn toespraak in op het belang van grensoverschrijdende cul turele samenwerking. „Wie de kronieken erop naleest merkt dat de steden Sluis en Aarden burg betrokken waren bij de Guldensporenslag. Met fondsen uit Aardenburg werd de Zeeuw se krijgsheer Jan van Renesse aangeworven. Aardenburg zelf leverde een dappere ridder in de persoon van Bangelijn. De Zeeuws-Vlamingen mogen, zo als de andere Vlamingen, de borst laten zwellen van trots als het over de Guldensporenslag gaat." Volgens Vandaele kwam er door de Guldensporenslag een kente ring. „De ambachten namen een prominente plaats in het be stuur in, de poorters en de adel moesten een stap achteruit zet ten, Een stap in de richting van de democratie zoals we die van daag kennen. Als boutade kun nen we misschien zeggen dat de Guldensporenslag de grondslag heeft gelegd voor het fameuze poldermodel." Samenwerking Vandaele brak een lans voor de grensoverschrijdende samen werking. „Juist hier voelt men de absurditeit van de staats grenzen sterk aan. Er blijft werk aan de winkel. Ik denk aan het Zeeuwse huisvuil dat naar de verbrandingsoven in Knokke Heist wil, aan de hoge bankkos ten bij grensoverschrijdend geldverkeer. Door de groeiende zelfstandigheid van Vlaanderen en de Europese eenmaking wordt de samenwerking de laat ste jaren bevorderd. Op tal van terreinen kunnen we van elkaar leren." De tentoonstelling Een woensdag in 1302 in het Ge meentelijk Archeologisch Mu seum te Aardenburg loopt tot en met 30 september. 's-GRAVENPOLDER - Een 37- jarige dominee uit 's Gravenpol der, die wegens ontucht veroor deeld is en door de Hervormde kerk op non-actief gesteld, heeft vergeefs hoger beroep in gesteld bij het Haagse gerechts hof. Het hof heeft hem - net als de Middelburgse rechtbank eerder deed - tot 240 uur dienstverle ning en een half jaar voorwaar delijke gevangenisstraf veroor deeld. Ook het hof achtte namenlijk bewezen dat de dominee zich in '97 vergreep aan een destijds 18-jarig meisje uit de Wol- phaartdijkse gemeente waar de verdachte toen predikant was. Het meisje was als catechisante met problemen naar de predi kant gestapt voor een pastoraal gesprek. Maar ze werd verliefd op hem. Volgens haar maakte de domi nee daar misbrui k van en had hij onder andere gemeenschap met haar in. de slaapkamer van zijn woning. Ze deed pas jaren latei- aangifte - volgens eigen zeg gen- omdat zij tijdens haar HBO studie theologie 'vastliep' en zij in aanraking kwam met een studentpastor die haar 'wel echt hielp'. Het hof hoorde twee weken geleden tijdens de be handeling van het beroep zowel het slachtoffer als de echtgenote van de dominee als getuige. Maar ook het hof bleek uitein delijk overtuigd van verdachtes schuld en veroordeelde hem conform de eis van hofaankla- ger mr. Geradts.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 23