Akkoord over gebruik kerken 7 Houtloodsen als publiekstrekker in Zierikzee Strijd tussen de paardenkrachten Muziek Streetparade in Middelburg klinkt oorverdovend Gemeente Veere pakt onkruidbestrij ding milieuvriendelijk aan Diana Wisse pakt ringrijderstitel Meliskerke terug Muziektent Kattendijke weer in gebruik Alleen Oosterkerk blijft zeker open voor houden diensten SOW-gemeente zeeuwse almanak Oog Deelnemers menwedstrijd raken gewond Vier gewonden bij ongeval BEVELANDEN/THOLEN maandag 8 juli 2002 door Ellen De Vriend en Ab van derSluis MIDDELBURG - Een heer op leeftijd stond met zijn vingers in zijn oren. De muziek van de Streetparade was zaterdag in Middelburg oorverdovend. Het massaal toegestroomde publiek stond zeven rijen dik. Aan de tocht door de binnenstad de den tien wagens mee. De par ty op het Hof van Tange, waar bekende Nederlandse dj's op traden zoals Marco V., trok nog eens duizenden bezoe kers. De mooiste wagen van de Streetparade was de hekken sluiter: een enorme roze Buick met een vrolijke groep dansers. Maar ook het 'echtpaar' dat, op schoenen met hakken van twin tig centimeter, door de stad wie belde trok veel bekijks. Het was de bedoeling dat circa vijftien wagens mee zouden rijden in de optocht. Maar op de Dam, bij het begin van de Streetparade, stonden slechts tien trucks op gesteld. ,,Op het laatste moment hebben wat wagens afgehaakt, wegens problemen met de ge luidsinstallatie. Het zat alle maal niet zo mee", vertelde or ganisator M. Priem van café Brooklyn. „Maar de wagens die er waren, hadden goed hun best gedaan." Hoepeljurken De bonte stoet wagens trok van af drie uur door de binnenstad van Middelburg en ging via de Korte Delft en de Lange Delft naar de Markt. Het publiek stond veelal wat beduusd langs de kant te kijken. De eerste truck beloofde heel wat: een ge zelschap met witte pruiken en hoepeljurken stond swingend onder een rood baldakijn. Op de daarna volgende wagens van de diverse cafés stonden kleine groepjes jongeren in ge wone kleding, die zich onwen nig bewogen op de oorverdo vende muziek. Het publiek werd bedolven onder papiersnip pers en dikke wolken diesel- damp. De organisatie had een aantal bekende dj 's gecontracteerd voor het dansfeest waaronder dj Jurgen, dj Oxbow en dj Ro nald Molendijk. De Streetpara de 2002 had dit jaar het thema Theater. Het was de bedoeling dat tussen de wagens groepjes mensen zouden lopen die een act zouden opvoeren. Behalve het echtpaar op hakken waren al leen twee politieagenten op mountainbikes tussen de trucks te vinden. En op de Markt lie pen drie groene astromannen: twee bewogen zich voort op stelten en één op een elektrisch karretje. De stoet trok via de Langeviele naar het eindpunt bij het Hof van Tange. Daar volgde in een tent een groot eindfeest. „Het was echt ongelooflijk", al dus een vermoeide Priem na afloop. „Hoeveel mensen er zijn geweest? Geen flauw idee. Veel mensen hebben via het in ternet kaartjes gekocht en de kassa's stonden de hele tijd open. Het was een gigantisch feest op het evenemententer rein." Stewards Om elf uur verplaatsten de par ty en de feestgangers zich naar twee andere locaties: café Na tionaal en het dansplein voor het café Brooklyn. „Het was heel professioneel aangepakt. Stewards begeleidden de men sen naar de binnenstad. Het is allemaal perfect verlopen. Er is geen enkel probleem ge weest." De Streetparade werd vorig jaar voor het eerst gehouden. Het festival trok toen circa tiendui zend toeschouwers. Priem durft nu geen bezoekersaantal te noemen. „Maar ik weet wel dat mensen van heinde en verre zijn gekomen. Ik heb zelfs mensen uit Groningen gezien." De Streetparade beleeft, als het aan de organisatie ligt. volgend jaar haar derde edi tie. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De houtloodsen aan de Vissersdijk in Zierikzee moeten in hun toekomstige functie als historische scheeps werf van de Stichting Museum haven Zeeland een ware pu bliekstrekker worden. Volgens wethouder J. van Felius past de ze voorziening uitstekend in het streven van het gemeentebe stuur de centrumfunctie van Zierikzee te versterken. Hij zei dat zaterdagmiddag bij de sei zoenopening van de Museum haven in Zierikzee. ,Het besturen van een museum haven is een vorm van topsport, vandaar dat we de wethouder van sportzaken voor deze ope ning hebben uitgenodigd", al dus bestuurslid F. Méulenberg. Meulenberg ziet als opsteller van de beleidsvisie 'Museumha ven M, L of XL?' de kans deze stichting een maatje groter te laten worden aanzienlijk stij gen met het toekomstig gebruik van de houtloodsen. Naar ver wachting wordt het medio 2003 voor de Stichting Museumha ven daar haar intrek kan nemen. Eigenaar van de houtloodsen, de Stichting Renesse, is druk bezig met de voorbereiding van de restauratie van de panden. „Er moet heel wat aan gebeu ren", zegt professioneel scheepstimmerman én mede werker van de Museumhaven P. Weeda. Weeda verheugt zich op de eerste omvangrijke klus, de restauratie van de hoogaars Ar- nemuiden 17. De Museumhaven heeft er een Europese subsidie voor in de wacht gesleept. Daar bij geldt echter wel de voor waarde dat de restauratie bin nen een bepaalde periode gereed moet zijn. „Ik geloof dat er 21 maanden voor staat en dan wordt het dus nog flink aanpak ken", weet Weeda, Hij is de eni ge professioneel deskundige binnen de club. Verder zijn er slechts twee vrijwilligers die voor techniek en andere speci fieke klussen inzetbaar zijn. Daarom acht hij het van belang dat de historische scheepswerf ook als opleidingsbedrijf dienst gaat doen. Met de gemeente wordt overlegd hier straks via het reïntegratiebedrijf De Zuid hoek mensen in te zetten. Een ander voorstel uit de be leidsvisie dat eerder al vorm gaat krijgen, betreft een mani festatie met een knipoog naar het Prinsengrachtconcert in Amsterdam. Het koor Popwave, de harmonievereninging Apollo uit Wissekerke en het Smalstads Gemengd Koor uit Brouwer shaven geven vrijdag 20 sep tember een concert in de Oude Haven. De schipper erkent dat het enige stuurmanskunst zal vergen dit schip op deze locatie te krijgen. De kotter is 6,80 me ter breed en de doorgang bij het Witte Bruggetje 7 meter. Niels uit Koewacht weet van de hoed en de rand. Al is hij vier, hij kent de wereld. Hij had lange tijd maar één han dicap: z'n rechteroog week een beetje veel af. Zelf had hij er geen erg in, maar z'n omge ving vond het geen gezicht. Dus werd Niels door de oog arts onderhanden genomen. Hij keerde uit het ziekenhuis terug met een ferme pleister over het gerepareerde oog. Aangezien in Koewacht een oog sinds jaar en dag koning is, mocht de kleuter zich ver heugen in een ongekend me deleven, dat in veel gevallen vergezeld ging van een klein cadeautje. De timmerman, die bij Niels' ouders wat werkzaamheden verrichtte, keek het allemaal van op een afstandje aan. Na enige tijd liep hij op het kind af, tikte het op de schouder, wees op de fopspeen in diens mond en zei: „Ventje, je hebt je gedra gen als een grote kerel. Zou je dat ding nu niet eens uit je mond doen?" Het antivoord sloeg hem met stomheid. „Nee, want dan kan ik niks meer zien!" Trekkertrek, voor fans van motorkracht en veel lawaai. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Meer dan twee duizend belangstellenden kwamen zaterdag naar de Breijersweg tussen Kapelle en 's Gravenpolder voor de jaar lijkse wedstijd Tractor Pui ling, zoals het officieel heet. Maar in Kapelle heet het in de volksmond trekkertrek en de fans van kracht en geluid kre gen ook nog truckpulling te zien, trukkertrek dus eigen lijk, een sport die snel aan het groeien is. De organisatoren haalden de trukkers er voor de eerste keer bij en het werd een groot succes. Trekkertrek is er leuker op ge worden, sinds de wedstrijd niet meer in de A-divisie wordt gespeeld. De A-divisie is uitgegroeid tot een soort formule-1 in de tractor pul ling, wat betekent dat het gro te geld gaat meespelen. Bij een wedstrijd in de A-divisie mag het publiek niet meer bij de trekkers in de buurt komen en dat is nou juist wat de fans van de sport zo leuk vinden. Ze lopen rondjes rond te trek kers, praten met de deelne mers over de aanpassingen in de motoren, bespreken de tactieken en kijken daarna graag wat de resultaten zijn. Dat kon zaterdag allemaal ge woon gebeuren. Er waren weer wedstrijden tussen trekkers waarvan alleen het vermogen is aangepast, maar ook weer een competitie tussen appara ten die helemaal niet meer op een trekker lijken. Vliegtuigen op wielen of trekkers met de schoorsteen van een stoom boot erop. Voor iedereen gold echter weer het zo snel moge lijk verplaatsen van een groot gewicht over een zo groot mo gelijke afstand op een baan van honderd meter. Het voort te slepen gewicht varieert per klasse en kan wel zo'n twintig ton belopen. foto Willem Mieras Het publiek genoot van de kracht waarmee de voertuigen hun explosieve eerste ruk aan de sleepwagen gaven. In een oorverdovend lawaai, gevolgd door grote rookwol ken, vlogen de kluiten klei je om de oren. Maar dat is het leuke van trekkertrek, volgens R. Akkermans die uit Noord- Brabant is afgereisd om de vorderingen van zijn Gelderse neef te volgen. „Het gaat om de power. Zonder geluid en zonder die rookwolken, lijkt het niks. Zet maar een video op met het geluid uit. Dan is het maar een langzame sport." door Mieke van der Jagt GOES - Een ruime meerderheid van de leden van de Samen-op- Weggemeente in Goes, is ak koord gegaan met toekomstvi sie van het kerkbestuur op het gebruik van kerkgebouwen. Dat betekent dat de Westerkerk nooit meer zal worden gebruikt voor de SOW-diensten. Ook is de mogelijkheid open dat de SOW-kerk over vijf jaar de Gro te Kerk niet meer voor de dien sten gebruikt. Van één gebouw is maar zeker dat de SOW-gemeente het blijft benutten: de Oosterkerk aan de Bergweg. In de toekomstplan- door Ab van derSluis DOMBURG - De gemeente Veere gaat werk maken van mi lieuvriendelijke onlcruidbe- strijding. Volgend jaar wil de plantsoenendienst driekwart minder chemische bestrijdings middelen gebruiken en in 2005 moet al het gif uitgebannen zijn. Daarnaast wil de gemeente van af nu aandacht besteden aan onkruidwerende maatregelen bij het inrichten van wegen en terreinen. In de straten van de Veerse dorpskernen groeit betrekkelijk J weinig onkruid. Volgens het ge- meentebestuur zijn daarvoor twee redenen aan te geven: de verharding verkeert in perfecte 1 staat, waardoor onkruid geen kans krijgt tussen de voegen en er worden chemische bestrij dingsmiddelen gebruikt. Het college van burgemeester en wethouders geeft toe dat vooral de laatste reden de hoofdoorzaak is van het ontbre ken van onkruid. Op een groot deel van de bestrating wordt twee maal per jaar met gif ge spoten. Vorig jaar ging 153 kilo het milieu in. De gemeente probeert al enkele jaren steeds minder bestrij dingsmiddelen te gebruiken. In oktober vorig jaar onderteken de het college het convenant Duurzaam Beheer. Die overeen komst moet ertoe leiden dat over enkele jaren geen gif meer wordt gespoten tegen onkruid. B en W willen niet dat door het nieuwe, milieuvriendelijke be leid, de straten vol komen te staan met allerlei onkruid. Ex tra vegen en borstelen moet on gewenste groei tegen gaan. Daarvoor is extra geld en voor lichting nodig. Bewoners, gemeentebestuurders en mede werkers van de plantsoenen dienst moeten goed ingelicht zijn over de bedoelingen van het milieuvriendelijke onkruidbe strij dingsbeleid Borstelen Het Veerse gemeentebestuur gaat-nog dit jaar beginnen met het borstelen van de straten en pleinen. Het college heeft daar nog weinig ervaring mee, maar het verwacht dat er toch mini maal twee maal per jaar gebor steld moet gaan worden. Waar niet geborsteld kan worden, wordt de gifspuit gebruikt, maar dat zal voor de helft ver dund worden. Volgend jaar mag de gemeente Veere overeenkom stig het convenant nog maar 43 kilo chemische bestrijdings middelen gebruiken. SnÜS3aB»S üüBoaimieüSG door Sandra van de Vreugde MELISKERKE - Diana Wisse was de grote winnares van het ringrij derskampioenschap van Meliskerke gewonnen. Voor de zesde keer won ze het dagklas sement, met maar één misser in de dertig reguliere beurten. Ook in 1994, 1996, 1997, 1998 en in 2000 sleepte ze de titel in de wacht. Wisse won naast het dagklasse ment ook het bekerklassement en nam als bekroning van een zeer geslaagde dag ook de me daille voor de meeste volgringen en de eerste prijs in het versie ringsklassement in ontvangst. Spannend was de strijd om het reservekampioenschap. Ranni Wisse en Alex Krijger staken al lebei 27 ringen. De 14 moest de doorslag geven. Krijger was te sterk voor Wisse en sleepte de reservetitel in de wacht door de ze ring te steken. Ranni Wisse ging ook niet met lege handen naar huis, want hij won de tweede beker en de pol lepel. De gastenbeker voor de KORTGENE - Tijdens een men wedstrijd in Kortgene zijn gis teren een 42-jarige menner en een 45-jarige bijrijder gewond geraakt. Op de Westpolderdijk schrok het paard om onbekende rede nen en week uit naar links waar na het rij tuig begon te slingeren. Het raakte in de rechterberm en kwam in de sloot tot stilstand. De menner en de passagier, bei den afkomstig uit gemeente Ka pelle, vlogen uit het rijtuig en liepen een botbreuk op. Het paard raakte lichtgewond. rijders uit Zoutelande werd ge wonnen door Jos Vos. De rode lantaarn was voor Lou Vos. In Serooskerke reden dertig deelnemers dertig beurten. Vijf deelnemers hadden alle ringen gestoken. Krijn Coppoolse ver sloeg na de dertig beurten echter Kees Langebeeke, Andre van Maldegem, Dennis Willeboord- se en Jos Gideonse en pakte de titel. Dennis Willeboordse pak te de tweede beker en de polle pel. De derde beker was voor Jos Gideonse. Aagtekerke In Aagtekerke werd een wat merkwaardige wedstrijd verre den, waarbij uiteindelijk een verrassende winnaar uit de bus kwam. Natasja Jobse leek onge stoord naar het kampioenschap te rijden, maar stak in de laatste acht beurten nog maar drie rin gen en eindigde op de achtste plaats. Nadat ook Rinus Moens een steek liet vallen, moesten Krijn Brouwer en Freddy Blaas, beiden met 26 gestoken ringen, strijden om titel. Brouwer won uiteindelijk het kampioen schap. De eerste beker was voor Petra Coppoolse. Peter Maranus werd winnaar van de tweede beker en de pollepel. De derde beker was voor dagwinnaar Krijn Brou wer. Om de jeugd te stimuleren was er in Aagtekerke ook een jeugd- bekerklassement. De winnaar van de eerste beker was Bart de Visser, gevolgd door Christina Labudzik en Christel Moens. Agenda Z.R.V: Donderdag 11 juli le folkloristische dag op en rond de Ab dij in Middelburg. Ringrijden te paard van 9.00 tot 16.30 uur en met sjezen van 9.30 tot 17.30 uur. Zondag 13 juli ringrijden op de Markt in Westkapelle van 7.30 tol 18.00 uur en op de dam, in Middel burg van 8.00 tot 17.00 uur Sjezenrijden in het Kustlicht Zoute lande van 18.00 tot 21.00 uur en op de Marlet van Veere van 11.00 tol 17.30 uur HOEK - Bij een frontale botsing °P de N61 tussen de Braakman en Hoek zijn gisteravond om streeks zes uur vier mensen ge wond geraakt. In een auto zaten een 25-jarige man en een 32-jarige vrouw uit Middelburg, in de andere een e" -jarige man en een 68-jarige vrouw uit het Noord-Brabantse Oosteind. De brandweer moest de gewonden uit hun auto's be vrijden. Een slachtoffer werd met de traumahelikopter naar het ziekenhuis in Brugge ge bracht. De andere gewonden gingen per ambulance naar Brugge enTerneuzen. De Oosterkerk blijft in gebruik. bouwen aan te houden. De Wes terkerk blijft verhuurd of wordt verkocht, al vergroot verkoop de kansen op het aanhouden foto Willem Mieras van drie kerken aanzienlijk. Wat er met de kerk gaat gebeu ren is een zaak van de gerefor meerde kerk omdat het SOW- bestuur er geen zeggenschap over heeft. In het voorstel wordt ook een slag om de arm gehouden met betrekking tot de Grote Kerk. Daarvoor gaat het Samen-Op Weg-bestuur een overeenkomst van 5 jaar aan. Mocht na die vijf jaar blijken dat de inkomsten onvoldoende zijn toegenomen, dan heeft het bestuur de handen vrij om toch over te stappen naar twee ker ken: de Hoogte en de Ooster kerk. In principe is verkoop of ver huur van de Hoogte ook nog mo gelijk, zolang dan de Grote Kerk maar in gebruikblijft. Omdat de Westerkerk niet meer mee doet moet de, ook van oorsprong ge reformeerde-, Oosterkerk in ge bruik blijven. De Oosterkerk is overigens de meest 'rendabele' van allemaal omdat er veel, goed verhuurbare ruimten in zijn. door Mieke van der Jagt nen is immers afgesproken dat van elke bloedgroep in de SOW- kerk, een gebouw overblijft. De SOW-gemeente zit met te weinig mensen en te weinig geld in te veel kerkgebouwen. Bij het in: de Grote- of Maria Magda- lenakerk en de Hoogte in Goes- Zuid. De gereformeerde kerk had de Westerkerk en de Oosterkerk. De Grote Kerk is al geen eigen dom meer van de hervormde kerk. Die wordt sinds een aantal jaren gehuurd van een beheers stichting'. De Westerkerk wordt al een paar jaar verhuurd aan de Vrije Evangelische gemeente, die uit de kerk in De Noordhoek is gegroeid. Verkoop In een voorstel aan de leden stelde het kerkbestuur dat het streven blijft om drie kerkge- KATTENDIJKE - Tijdens een goed bezochte Kattendiekse Dag is de muziektent van Kat tendijke, die helemaal is opge knapt, officieel weer in gebruik genomen. Dat gebeurde met hulp van wet houder S. van 't Westeinde, die haar handafdruk in de klei zette om, nadat het tablet gekleurd en gebakken is, vereeuwigd te blij ven tussen de voetafdrukken van de Kattendijkse schoolkin deren. Omdat de muziektent erg aan een opknapbeurt toe was, be sloot het dorp twee jaar geleden de renovatie te combineren met een Millenniumproject. Van alle kinderen zijn tegels gemaakt met een voetafdruk, die gebak ken en bewerkt door Ronald Versteeg, tegen de onderkant van de muziektent zijn gelijmd. De gemeente Goes liet het hout werk opknappen, vrijwillige Kattendijkers deden verschil lende renovatiewerk]es, ROC- leerlingen maakten een prach tig hek en er werden mooi straatwerk en grondspotjes aangebracht. De muziektent is niet alleen meer leuk als de mu ziek erop speelt, maar ook als hij leeg is en fraai verlicht monu mentaal staat te wezen. De Kattendiekse Dag verliep geanimeerd. Tijdens de Katten- Wethouder van 't Westeinde opent de muziektent met het slaan van de trom. foto Willem Mieras diekse Dag ligt de nadruk tradi- nen veel kunstenaars en nog ten zien wat ze in huis hebben, tiegetrouw op kunst en ama- meer amateurkunstenaars, die De veiling in de middag werd teurkunst. In Kattendijke wo- tijdens de Kattendiekse Dag la- drukbezocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 21