Mensheid plundert aarde leeg SFOR pakt ex-leider Srebrenica op Hormonenspoor leidt naar Ierland President Pakistan sluit oud-premiers uit van verkiezingen WNF slaat alarm Stieren winnen soms van mensen Voordelig poel Vice-president Afghanistan begraven Veel Oranjemannen mijden mars d*> rc (jFüm5cfo 21 Midavaines in Brouwse kerk Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- Hewitt door niemand te stuiten Warm Vooral vanmidag zonnige perioden en droog. Matige zuidwestelijke wind. Temperaturen tussen 23 en 26 graden. 245e jaargang no. 159 maandag 8 juli 2002 los nummer 1,00 van orize redactie binnenland DEN HAAG - Als het con sumptiepatroon in rijke landen in het huidige tem po doorgaat, dan is de aar de over vijftig jaar leegge plunderd. Er zijn dan niet voldoende natuurlijke hulpbronnen meer voor de steeds groter wordende wereldbevolking. De snelheid waarmee de we reldbevolking hulpbronnen zo als bossen, rivieren, oceanen en energiedragers exploiteert is 20 procent hoger dan die waarmee de natuurlijke ecosystemen zich kunnen herstellen. Dat staat in een rapport dat het Wereld Natuur Fonds (WNF) deze week presenteert. De Brit sekrant The Observer liep giste ren alvast vooruit op de presen tatie van het rapport. Het risico bestaat dat de gemiddelde le vensstandaard over enkele de cennia sterk zal dalen, aldus het 'Living Planet rapport'. Consumptie De schrijvers zijn somber over de kansen voor het voortbe staan van de mens op aarde op lange termijn. Als er de komen de jaren niets verandert, dan zal men uiteindelijk zijn toevlucht moeten zoeken op andere plane ten. Omdat dit laatste in de praktijk niet erg waarschijnlijk is, zit er niets anders op dan het consumptiepatroon drastisch om te gooien en pas op de plaats te maken, aldus het WNF. Het rapport laat zien dat door toedoen van de mens de afgelo pen dertig jaar ongeveer een derde van de natuurlijke rijk dom verloren is gegaan. Volgens het WNF kan de mensheid zo niet langer doorgaan. Het is on verantwoord om zo zwaar te leunen op de natuurlijke rijk dommen van de aarde. ,,De pro ductiviteit van de natuur is niet onbegrensd. Vanuit onze ver antwoordelijkheid voor deze aarde, die we in bruikleen heb ben voor onze kinderen en kleinkinderen, is het onze taak om nu voorzorgsmaatregelen te nemen", aldus Gerhard van den Top, hoofd Natuurbescherming van het Wereld Natuur Fonds in Nederland. Het rapport komt een maand voor de top voor duurzame ont wikkeling in Zuid-Afrika. Daar wordt gesproken over bestrij ding van de armoede en be scherming van de natuur. ANP Deelnemers in Denia springen van de havenkade af om de stieren het water in te lokkken. van onze redactie buitenland ISLAMABAD - De Pakistaanse president generaal Pervez Mus harraf heeft per decreet bepaald dat voormalige premiers die twee termijnen hebben gediend, niet nogmaals premier mogen worden. Daarmee lijkt hij Ben azir Bhutto en Nawaz Sharif uit te sluiten van de parlementsver kiezingen in oktober. Het decreet geldt ook voor pre miers van de vier Pakistaanse provincies en voor politici die de functie zowel op landelijk als op provinciaal niveau hebben be- ldeed. Musharraf kwam drie jaar gele den aan de macht door een staatsgreep te plegen tegen de regering van Sharif. Sharif werd veroordeeld wegens een samenzwering om Musharraf te vermoorden en vervolgens ver bannen naar Saoedi-Arabië. Aanhangers van hem zeggen dat hij terug wil keren om mee te doen aan de verkiezingen. Bhutto werd tijdens haar twee de termijn als premier in 1996 ontslagen nadat ze van corrup tie was beschuldigd. Ongeveer drie jaar later vertrok ze uit Pa kistan. Ook zij is van plan mee te doen aan de verkiezingen. Zo wel Bhutto als Sharif kan bij' aankomst in Pakistan worden gearresteerd. Musharraf heeft beloofd in ok tober verkiezingen te zullen houden. Hij zal zelf gedurende vijf jaar president blijven. AP van onze redactie buitenland PAMPLONA - Bij de eerste traditionele stierenloop van dit jaar in de Noord-Spaan se stad Pamplona zijn gisteren ongeveer vijftig mensen gewond geraakt. Drie van hen, onder wie twee buitenlanders, hebben zware kwetsuren opgelopen. Een 19-jarige Amerikaanse, een 20-jarige Australiër en een 32-jarige Spanjaard wer den door de honderden kilo's zware stieren op de hoorns genomen en moesten deze con frontatie met zware vleeswonden bekopen. Een 35-jarige Brit brak een neusbeen. De ren voor de stieren uit duurde gisteren zeven minuten, twee keer zo lang als nor maal. Hij was bijzonder gevaarlijk omdat de dieren op het gladde wegdek uitgleden of zich van de kudde losmaakten. De stierenrennen zijn een eerbetoon aan San Fermrn, de beschermheilige van Pam- foto Ramon Espinosa/AP plona. Sinds 1591 rennen een week lang (van 7 tot en met 14 juli) elke dag zes ge vechtsstieren door de smalle straatjes. Dui zenden jongeren, vaak in beschonken toe stand, rennen voor ze uit. Als enige 'wapen' is een opgerolde krant toegestaan. Ook elders in Spanje renden gisteren de stieren door de straten. In Denia, in Oost- Spanje, probeerden de mensen volgens tra ditie daarbij de dieren zo ver te krijgen dat ze in de haven springen. DPA/AP van onze redactie buitenland BRATUNAC - De vredesmacht SFOR heeft gisteren in Bosnië- Herzegowina de Bosnische Serviër Miroslav Deronjic gear resteerd. Hij was de hoogste be stuurder van de enclave Srebre nica tijdens de massamoord op moslims in 1995. Twintig mannen in burger met VN-voertuigen haalden Deron jic op in zijn huis in het Oost- Bosnische stadje Bratunac bij Srebrenica. De echtgenote van Deronjic vertelde aan vrien den dat de mannen weigerden te vertellen in wiens opdracht zij werkten en waar haar man heen werd gebracht. Maar de arrestatie heeft volgens waar nemers te maken met het drama Advertentie batterij tandenborstel D4010 GRAl 15 reisetui! 15.99 naar Srebrenica, waarbij zeker ze venduizend mensen om het le ven kwamen. Deronjic, leraar Slavische let terkunde aan het gymnasium van Bratunac, was tijdens de oorlog districtshoofd van het gebied in Oost-Bosnië waartoe Srebrenica behoort. In die hoe- De kisten van Qadir en zijn chauffeur worden in Kaboel in een helikopter geladen. foto RTf van onze redactie buitenland KABOEL - De moord op vice-president Haji Ab dul Qadir van Afghanistan is een teken dat het land nog ver weg is van vrede en politieke rust. Twee onbekenden doorzeefden Qadir zaterdag met kogels toen hij in de auto het terrein van zijn kantoor in de hoofdstad Kaboel verliet. Ook zijn chauffeur overleefde de aanslag niet. De daders hebben zo'n 36 schoten gelost. Tien be wakers, die nog waren benoemd door Qadirs voorganger als minister van Openbare Werken Fazal, zijn gearresteerd. Het hoofd beveiliging van het ministerie van Binnenlandse Zaken, ge neraal Jurat, is ervan overtuigd dat de bewakers met de moord te maken hadden, omdat zij op en kele meters afstand toekeken zonder in te grijpen. Over de daders is niets bekend. In Kaboel hebben gisteren duizenden Afghanen Qadir de laatste eer bewezen in de Eid Gah-mos- kee. Onderhen waren president Hamid Karzai, de vroegere koning Zahir Shah en de voormalige president Rabbani. Na de dienst is de kist per helikopter overgebracht naar de oostelijke stad Jalalabad, waar Qadir gouverneur was. ANP/AFP/RTR pagina 5: moord klap voor beleid president Karzai danigheid onderhandelde hij regelmatig met. moslimcom mandant Nasr Oric van Srebre nica, die een oud-leerling van hem was. In opdracht van Rado van Karadzic, toen nog presi dent van Republika Srpska, or ganiseerde Deronjic na de val van de enclave de evacuatie van de moslimbevolking. Zo regelde hij de autobussen waarmee de moslims naar de stad Tuzla in Centraal-Bosnië werden ge bracht. Dutchbat In interviews vertelde hij dat de Verenigde Naties voor brand stof voor die bussen zorgden als ook voor het meel waarvan de broodfabriek in Bratunac brood bakte voor de in de compound van Dutchbat in Potocari sa mengepakte vluchtelingen uit Srebrenica. Samen met de mos limvertegenwoordiger en de plaatsvervangend commandant van Dutchbat, majoor Franken, ondertekende hij een verklaring dat de evacuatie goed was ver lopen. Majoor Franken schreef daar met de hand de tekst bij 'voor zover wij hebben kunnen waarnemen'. Deronjic was een tijd lang vice- voorzitter van de door Karadzic geleide partij SDS. Na interne strubbelingen werd hij vier jaar geleden van al zijn partijfunc ties ontheven. Volgens intimi hield hij al lange re tijd rekening met een arresta tie in opdracht van het Joego- slavië-Tribunaal, dat nog steeds bewijsmateriaal tegen Karad zic zoekt. Hij heeft zich enige tijd verborgen gehouden in het bergachtige gebied rond Bratu nac. In april reisde hij op ver zoek van onderzoekers van het tribunaal naar Banja Luka, de hoofdstad van Republika Srps ka waar het tribunaal een kan toor heeft, om een verklaring af te leggen. AP/ANP proloog ALG. KLASSEMENT 42. Boogerd 0.29 zie pagina 13,14 en 20 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pzc.nl 1. Bertogliati (foto) 25.04.35 2. Jalabert 0.03 3. Armstrong z.t. 1. Armstrong 9.08 2. Jalabert 0.02 3. Rumsas 0.03 34. De Groot 0.25 1. Bertogliati 4.49.16 2. Zabel z.t. 3. McEwen z.t. 13. Boogerd z.t. Hevige rellen tijdens de traditionele mars van protestantse Oranjemannen bij het kerkje van Drumcree, even buiten Portadown in Noord-Ierland, zijn gisteren uitgeble ven. Veel gematigde Oranjemannen mijden tegen woordig de omstreden parade. In de Sint Nicolaaskerk van Brouwershaven is een bijzondere expositie inge richt met werk van eenen twintig kunstenaars. De een is fotograaf van be roep, de ander schildert in zijn vrije tijd. Ze hebben een ding gemeen: ze zijn allemaal lid van de familie Mida- *g «4 vaine. varia: 2; binnenland: 3; buitenland: 5; radio en televisie: 6; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,17,18,19 en 20. Hl door PascaleThewissen BRUSSEL - Het hormoon schandaal dat zich als een olie vlek uitbreidt over Nederland, België en Duitsland, krijgt ook een Iers vervolg. Bioland Liquid Sugar, het bedrijf in het Belgi sche Aren donk dat mogelijk aan de basis ligt van de besmetting van varkensvoer met het groei hormoon MPA, verwerkte sui kers die afkomstig waren van een Iers farmaceutisch bedrijf. Het Federaal Agentschap voor de Voedselveiligheid in Brussel (FAW) heeft contact opgeno men met Ierse collega's. Die hebben een onderzoek ingesteld bij het bedrijf. Het FAVV wil achterhalen of het hormoon in Arendonk aan de glucosesiroop (die als grondstof werd gebruikt voor veevoer) werd toegevoegd of dat de bron ergens anders, mogelijk in Ierland, ligt. Eén van de twee Nederlandse op richters van het inmiddels fail liete Bioland zit sinds vrijdag in een Belgische cel. Een dag eerder doorzocht de po litie het lege fabrieksterrein in Arendonk. In achtergebleven vaten met chemische stoffen werden verboden groeihormo nen aangetroffen. Het gaat om MPA en estradiol, anti-concep- tiemiddellen die ook wel ge bruikt worden om de varkens rustig te houden om ze snel te kunnen vetmesten. Ook werd een container aange troffen met suikers van het be treffende farmaceutisch bedrijf uit Ierland. Grote vraag blijft intussen of Bioland ook gevaarlijk afval heeft geleverd voor menselijke consumptie. Het bedrijf zou in het verleden glucosesiroop heb ben geproduceerd voor enkele frisdrankproducenten. pagina 3: claim LTO (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 15,- straat. nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto- matische incasso van onder postcode:staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:p. noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen- afschrijving van mijn (post)bankrekening- G per maand met nummer: automatische incasso j (€19,25). handtekening: D Per kwartaal met automatische incasso 52,-). n-jr 1 per jaar met PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- s ver». In de colofon treft u „adem Info,matte aan. automatische incasso 198,-), Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 "71 3? 14'00000?." ™T«,d,rmmer 123 4380 VB Vlissingen di wo do vr za (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1