Hewitt nog geen groot kampioen Williams-zusjes vast op hun troon Oranje verslaat Cuba opnieuw PZC De mooiste zege van Emile Hendrix Van Grunsven wint in Moskou DoCoNed controleert meer Rebelse nummer één van de wereld heeft geen kind aan Nalbandian Keen/Heister strandt in halve finale Spanjaard Rana wint EK-triatlon Serena wint ook dubbel Bas van de Goor neemt afscheid als international Bauer strandt in kwartfinale dubbelspel maandag 8 juli 2002 GEESTEREN - Vier maanden geleden stond hij op het punt van stoppen. Gisteren won Emile Hendrix met Audi's Finesse de Grote Prijs van Twente. „De mooiste overwinning uit mijn loopbaan", sprak de 46-jarige Limburger, welhaast over mand door emoties. Hij wist, bij wijze van spreken, niet dat hij het nog in zich had. Drie maanden lang bracht Hendrix zijn vijftienjarige merrie niet meer op wedstrijden uit. Bij Indoor Brabant voelde het allemaal niet goed aan. Vervolgens werd het dier kreupel, kreeg de ernstige ziekte koliek en botvlies- ontsteking. Hendrix: „Ik dacht: Dit houdt niet meer op.ANP MOSKOU - Anky van Grunsven heeft dit weekeinde in Mos kou twee internationale dressuurwedstrijden gewonnen, de Grand Prix en de Grand Prix Special. De olympisch kampioe ne, door haar optreden in de Russische hoofdstad weer kandi daat voor de Wereldruiterspelen in Jerez, deed dat met het paard Krack. In de Grand Prix behaalde de amazone uit Erp met de bruine hengst een score van 72 procent. Arj en Teenwis sen, vorig jaar tweede bij de EK in Verden, werd op dit onder deel vierde (70,5). In de Special was Van Grunsven met een score van 72,6 opnieuw de beste. Teeuwissen op zijn beurt werd vervolgens tweede in de kür op muziek. ANP foto lan Hodgson/RTR Lleyton Hewitt speelt met zijn hart. Hij rent, hij schreeuwt, smijt met energie, balt zijn vuist na elk gewonnen punt. door Mare Molenaars LONDEN - De wijze waarop Lleyton Hewitt het toernooi van Wimbledon op zijn naam schreef, was beslist indrukwek kend. Maar toch, de 21-jarige Australiër is dan wel een groot winnaar, het maakt hem nog niet een groot kampioen. Daar voor is de rebelse Hewitt een nog te ruwe diamant. De enorme wilskracht en de on gekende drang tot perfectie hebben Lleyton Hewitt in re cordtijd naar de koppositie op de wereldranglijst gebracht. Maar zijn emotionele uitbar stingen en ook zijn gedrag bui ten de baan hebben zijn popula riteit geen goed gedaan. Hewitt, die gistermiddag op een volgepakt centre court korte metten maakte met de Argen tijnse debutant David Nal bandian (6-1 6-3 6-2), is milder geworden, dat wel. Maar nog al tijd ontbeert hij het charisma van grote voorgangers als Sampras, Agassi en Ivanisevic. Hewitt als voorbeeld voor de jeugd, in zijn thuisland moeten ze er (nog) niet aan denken. El ders waarschijnlijk ook niet, maar er is hoop. Hewitt speelt nog altijd met zijn hart. Hij rent, hij schreeuwt, plukt aan de sna ren van zijn racket, smijt met energie, balt zijn vuist na elk ge wonnen punt en slaat zichzelf opzichtig op de borst. Dat kan geen kwaad, integendeel. Waar Hewitt speelt, daar gebeurt ten minste wat. Zijn gedrag op de baan is het probleem ook niet. Niet meer al thans. Dat hij racistische op merkingen maakte naar de don kere speler James Blake zal hem altijd blijven achtervolgen. Zijn aanvaringen met de Spaanse held Alex Corretja al net zo. Maar het zijn geen incidenten van recente datum, ze dateren uit een vroeger tennisleven. He witt is de wilde haren (ook let terlijk) een beetje kwijt. Het ge volg is wel dat de Australiër zich zoveel mogelijk afsluit van de buitenwacht om problemen te vermijden. Commentaar Met de pers in zijn eigen land praat hij niet meer, sinds er een negatief commentaar in één van de kranten verscheen. Maar ook buiten de eigen landsgrenzen stelt hij zich niet op als een am bassadeur voor de sport. Hewitt vindt de kritiek maar flauwe kul. „Ik doe best interviews, maar niet allemaal. Mijn werk ligt op de baan. Alles er omheen leidt alleen maar af." Rust Op Wimbledon werd Hewitt, als eerste geplaatst en favoriet voor de titel, gevraagd voor vier in terviews op televisie. In zijn contract staat dat hij er in prin cipe maar twee hoeft te doen. Twee keer vier minuten, meer niet. Een voorstel om vier keer twee minuten naar de studio te komen, wees hij af. Hewitt isoleert zich. Hij koopt geen snelle auto's of dure hui zen, hij wil slechts rust in de tent. Ook gistermiddag, na zijn eerste Wimbledon-titel, de eerste voor Australië sinds Pat Cash in 1987, liet hij zeker niet het achterste van de tong zien. Op de wedstrijdbaan was daar ook al geen aanleiding toe. De finale tegen Nalbandian was niet meer dan een slap aftreksel van de historische ontmoeting van vorig jaar tussen Goran Iva nisevic en Hewitts landgenoot Patrick Rafter. De zouteloze eindstrijd van gis teren, de eerste op Wimbledon tussen twee baseliners sinds het tijdperk Borg, kon geen moment boeien. Voor de enige opschud ding zorgde een naaktloper die na de eerste regenpauze voor volle tribunes zijn dansje op voerde. Waar Richard Krajicek in 1996 zijn nervositeit verloor toen plots een vrijwel naakte ser veerster het gras oprende, daar wist Nalbandian (die zich zater^ dag in een beslissende set ont deed van de Belg Malisse) niet te profiteren van de onverwachte onderbreking. De twintigjarige Argentijn voelde zich geen mo ment thuis op het centre court en was op alle fronten de minde re. Jammer, want het is mis schien leuk voor geschiedschrij - vers dat iemand in zijn eerste grastoernooi meteen de finale van Wimbledon haalt, het toer nooi had toch echt een beter ein de verdiend. Cricketveld Nalbandian, die zich voorbe reidde op een cricketveld in Buenos Aires, zal er niet te lang om malen. Hij had zijn moeder beloofd dat hij vorige week thuis zou zijn, het werd een week later. Maar wel met een zilveren schaal en 450.000 euro's in zijn bagage. GPD CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Doping Controle Nederland (Doconed) heeft in 2001 bijna dertig procent meer tests ge daan dan het jaar daarvoor. Het aantal positieve gevallen (A- proef) verdubbelde tot veertig, plus vijf wegens het weigeren van medewerking. In totaal werden 35 mannen en tien vrou wen betrapt in twintig takken van sport. In de positieve plas jes - in vijf gevallen ging het om twee verboden stoffen - werd negentien keer het stimulerende en luchtwegverwijdende efedrine aangetroffen. Zestien Nederlandse sporters werden verdacht van het gebruik van spierversterkende hormonen, zoals het beruchte nandrolon. Het meest werden wielrenners gecontroleerd, gevolgd door atleten en voetballers. ANP FORT LAUDERDALE - Het tafeltenniskoppel Trinko Keen en Danny Heister is zaterdag gestrand in de halve finale van het Amerikaanse Open in Fort Lauderdale. De Nederlanders verloren in het Pro Tour-evenement van het Zweeds/ Kore aanse duo Fredrik Hakansson en Oh Sang Eun met 2-4 (11-5 11-9 12-14 7-11 9-11 9-11). Keen en Heister, die samen op het afgelopen EK brons veroverden, waren in de kwartfinale te sterk geweest voor het Oostenrijke duo Jindrak/Schlager: 3-2 (9-1111-811-7 4-1111-4). Ze begonnen in de halve eindstrijd sterk tegen Hakansson en Oh Sang Eun en wonnen de eerste twee games. Daarna namen de Zweed en de Koreaan het heft in handen. ANP GYOR - De Spaanse atleet Ivan Rana heeft zaterdag het EK- triatlon in de Hongaarse stad Gyor gewonnen. Hij was in de eindspurt net iets sneller dan de Tsjechische titelverdediger Filip Ospaly. De Duitser Maik Petzold eindigde als derde. Beste Nederlander was Huib Rost, hij eindigde op de 25e plaats. De boomlange atleet uit Boxmeer werd donderdag avond na zijn kwalificatierace aangevallen door een hond. Met bijtwonden in het onderbeen en een tetanusspuit in de bil kon Rost de wedstrijd alsnog tot voldoening volbrengen. ANP LONDEN - Met haar zus Venus heeft Serena Wil liams ook de dubbelspel- titel op Wimbledon ge wonnen. Het Amerikaan se duo was in de finale met 6-2 7-5 te sterk voor het Spaanse/ Argentijnse koppel Virginia Ruano Pascual en Paola Suarez. De Zweed Jonas Björk- man en de Australiër Todd Woodbridge hebben bij de mannen de dubbelspelti- tel op hun naam gebracht. De twee tennissers ver sloegen in de finale het koppel Mark Knowles en Daniel Nestor uit de Ba hamas en Canada met 6-1 6-2 6-7 7-5 .ANP door Gerrit Hendriksen ROTTERDAM - De Neder landse volleyballers hebben ook het tweede thuisduel te gen Cuba voor de World Lea gue 2002 gewonnen. Zater dagavond werd het in Rotterdam opnieuw 3-1. Op de eerste set na - Oranje was toen oppermachtig - was het een evenwichtiger duel dan vrijdag. De beslissing in de spannende vierde set viel in de verlenging: 25-17 23-25 25-20 29-27. De oranje aanhang in Ahoy' - met 4100 toeschouwers op merkelijk veel - kreeg waar ze voortdurend fanatiek om vroeg: werklust, bezieling en uitstraling. Het was geen ge weldig hoogstaand volley bal. Maar dat lijkt zo langza merhand inherent aan de nieuwe speelstijl, waarin de sprongservice, al dan niet via het net, zeer bepalend is. Bondscoach Bert Goedkoop begon met dezelfde basis, met Joppe Paulides in plaats van Mike van de Goor. In de derde set verscheen de laat ste aan het net. Goedkoops Cubaanse collega Eliseo Ra mos koos eveneens voor het zelfde zestal, met als overge bleven bekenden spelverde ler Alain Roca, middenman Pavel Pimienta en spring- en slagwonder Tomas Aldaza- bal. Hij heeft ook weinig keus, nu een aantal routi niers is gestopt en een nog groter aantal is weggelopen naar Italië. Hoe groot de lief de voor het land ook is, soms winnen de dollars het. Bij de opmerkingen over de getoonde werklust kon Goedkoop zich aansluiten evenals Reinder Nummer dor, die voortdurend groeit in zijn leidende rol. „Het was moeizamer dan vrijdag. We hadden erg veel problemen met die Aldazabal, hun dia gonaalspeler. Maar we ble ven wel vechten en zijn ge woon doorgegaan, ook toen het spannend werd", zei de aanvoerder, vooral ook blij met de derde winst in vier wedstrijden. „Ik hoop dat het volgende week weer zoiets wordt", zei Goedkoop. „In Ahoy' had het iets weg van een volleybal- feest. In Eindhoven is dat misschien wat moeilijker en de Russen hebben niet de meest enthousiaste ploeg. Maar het wordt zeker leuk om naar te kijken en we kun nen weer winnen." Hij voor spelde op korte termijn ook nog grotere daden van de Cu banen. „Ze hebben in een roerig Ahoy' redelijk onder druk gestaan. Thuis in Havana worden ze opgejut door 20.000 mensen. Daar krijg je die laatste twee punten te gen." Goedkoop doelde op de slot fase van de vierde set, toen Cuba van 24-22 terugkwam en enkele kansen op een vijf de miste. Op zo'n moment is ervaring nodig, het lef om hard en goed te serveren, tak- tisch inzicht en wat hulp van de arbiters of lijnrechters. Dat alles ontbrak nu, maar zal er voor eigen publiek ze ker zijn. ANP ROTTERDAM - Bas van de Goor heeft zaterdagavond in Rotterdam als volleybalinter national afscheid genomen van het Nederlandse publiek. Herman van Zwieten (voorzit ter NeVoBo) en André Henge- veld (preses TVN) huldigden de 2,09 meter lange middenman, die nog tenminste twee seizoe nen in een vrijere rol aan de slag gaat bij zijn oude Nederlandse club Piet Zoomers/Dynamo. Bas van de Goor speelde 295 keer in Oranje. Van zijn vaarwel in Ahoy' waren de meeste oud-internationals uit de succesvolle periode 1988- 2000 getuige. Onder hen Ron Zwerver, Peter Blangé, Henk- J an HeldJ an PosthumaMartin Teffer, Olof van der Meulen en Ronald Zoodsma. De coaches Joop Alberda, Harry Brokking en Toon Gerbrands waren ook aanwezig op de reünie. ANP VLISSINGEN - Het avontuur van tennisster Silvana Bauer op het meisjestoernooi van Wim bledon heeft zaterdag een einde gekregen. Nadat ze eerder al in het enkelspel in de derde ronde - de kwartfinale - onderuit ging, gebeurde haar het zelfde in het dubbelspel. De Kruiningse speelde za terdag met haar partner Elise Tamaela tegen An drea Hlavackova en Jar- mila Gajdosova uit Tsje chië. In de eerste set ble ven de Nederlandse junio ren nog goed bij, maar ging de set via een tie break verloren. In de tweede set werd het 6-2 voor de Tsjechische meis jes. Met de uitschakeling in de dubbel sloot Bauer een kort, maar goed gras seizoen af. In de afgelopen drie weken debuteerde ze in het WTA-circuit (Ros malen), haalde ze de kwartfinale in het Engelse Roehampton en bracht ze het tot de derde ronde op Wimbledon, zowel in het enkel- als dubbelspel. sportredactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484454 Fax:(0118)470102 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Björn Goorden Roeland van Vliet Eldridge Pentury centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Wimbledon-titel Serena markeert een nieuw tijdperk in vrouwentennis door Mare Molenaars LONDEN - Serena Williams deed zaterdag op Wimbledon, ten koste van haar zus Venus, een geslaagde greep naar de macht (7-6 6-3) en de tenniswe reld siddert. De overmacht waarmee de twee Amerikaanse vrouwen de grote toernooien naar hun hand zetten, sugge reert een jarenlange hegemonie. De concurrentie blijft het ant woord schuldig en mokt slechts. Voor de goede orde: het was niet uniek, de Wimbledon-finale, af gelopen zaterdag, tussen twee zussen. Wel bijzonder. In 1884 versloeg Maud Watson haar jongere zusje Lilian. Ze werd daarvoor beloond met een ver zilverde bloemenvaas. Lilian kreeg als troostprijs een haar borstel en een spiegeltje ter waarde van tien guineas. Geen idee hoeveel dat is, maar het is vast minder dan de ander half miljoen euro die de Wil liams Sisters op him toch al uit puilende bankrekening krijgen gestort. Ze zullen niet eens de moeite nemen de afschriften te controleren. Geld is voor de hui dige generatie toptennissers, groothandelaren in miljoenen contracten, geen drijfveer. Het gaat ze uitsluitend om de eer. In ieder geval Serena Williams. „Begin dit jaar heb ik al tegen mezelf gezegd: wat er ook ge beurt, ik wil Wimbledon win nen. Dat ik vorige maand ook al Roland Garros won, dat was niet meer dan een extraatje. Niet dat ik niet blij was met de titel in Parijs, maar feitelijk wil de ik alleen deze. Wimbledon heeft zoveel uitstraling, zo'n rij ke historie, daar wil ik absoluut deel van uitmaken." De vastberadenheid waarmee de twintigjarige Sereruj' haar twee jaar oudere zus op een vol gepakt centre court tegemoet trad is daarmee grotendeels ver klaard. Serena smoorde met haar doortastende optreden ook meteen alle geruchten dat de fi nale vooraf beklonken was. He lemaal eerlijk zijn die verdacht makingen niet, maar ze zijn begrijpelijk. Eerdere confron taties tussen de beide zussen, met de finale van Parijs als ab soluut dieptepunt, waren meestal niet om aan te zien. Strijd De eerste finale tussen de Wil liams Sisters op Wimbledon werd opnieuw geen klassieker. Serena Williams viert haar eerste Wimbledon-titel. Zus Venus heeft maar bood wel strijd en werd daardoor niet de anticlimax die vooraf was gedacht. Venus deed wat ze kon om haar titel te prolongeren, maar miste kracht en scherpte om Serena te verontrusten, „Elke keer als ik een goede bal sloeg, kreeg ik een betere terug. Het is niet leuk om de titel te verliezen, maar gelukkig gaat de trofee weer mee naar huis. Kan ik er af en toe nog eens naar kijken", zei Venus met een schuine blik op de Rosewater Dish. Als de concurrentie niet snel een gepast antwoord vindt op het spel van de Amerikaanse krachtpatsers, dan is zelfs het riante onderkomen in Florida al snel te klein om alle bekers te herbergen. Niemand lijkt in staat de extravagante power- hitters te stuiten. Vooralsnog komen de achtervolgers niet veel verder dan vage verdacht makingen over vermeend do- pinggebruik. De tennisorgani- er al twee. foto Anja Niedringhaus/EPA satie WTA, vooral druk met het bewaken van het sprankelende imago van de sport, ruikt het ge vaar en kondigde meteen vlie gende dopingcontroles aan. De speelsters toonden zich al vast niet erg onder de indruk. „Als er onaangekondigd ie mand aan de deur komt die me op doping wil controleren, dan laat ik de portier wel zeggen dat Venus voor een paar maanden naar Siberië is", schamperde de oudste Williams. Haar landge note Jennifer Capriati reageer de al even kordaat: ook aan haar lijf geen polonaise. Wat rest is de constatering dat het vrouwentennis een verve lende periode tegemoet gaat, waarin slechts de zusjes Wil liams elkaar op toerbeurt aflos sen aan kop van de wereldrang lijst. Amelie Mauresmo, drie jaar geleden door Martina Hin gis nog uitgemaakt voor 'halve man' maar nu weerloos slacht offer van de veel sterkere Sere na, voorziet barre tijden. „Het publiek zal snel uitgekeken zijn op de tweestrij d van de Williams Sisters. Hun overwicht is te groot. Dat is niet goed voor de sport." De constatering van Mauresmo is minder dramatisch dan ze lijkt. Het komt vaker voor dat atleten langere tijd een tak van sport domineren. Martina Na- vratilova won Wimbledon ne gen keer. „Maar als iemand be weert dat het slecht was voor de sport, dan was Elvis slecht voor rock and roll", kaatste ze. Navratilova bedoelt maar: er is altijd aflossing van de wacht. Het mannentennis werd begin jaren negentig vermoord door de servicekanonnen, toch zijn jonge baseliners erin geslaagd een tegengif te ontwikkelen. Niet door nog harder te slaan, niet door nog krachtiger te wor den, maar juist door andere di mensies aan het spel toe te voe gen. Het is meteen de opdracht voor de nieuwe generatie bij de vrouwen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 15