Honger naar nieuwe Tourzege Tourlobby is een magisch voorspel 13 Erik Dekker gaat na val een zware etappe tegemoet PSV presenteert vandaag Hiddink Armstrong wint proloog, maar staat gele trui dag later weer af Mengin in de bergtrui tl-- Jan Ullrich praat over zijn pillen Serena weer langs Venus Mark van Bommel houdt boot af maandag 8 juli 2002 Feyenoord zorgt voor vuurwerk Linda Vink deelt al flinke tik uit Ward komt niet weg bij de start Twee medailles Anjolie Wisse Erik Dekker laat tijdens de koers een pijnlijke wond behandelen door de rondearts. foto Stringer/ANP van onze sportredactie LUXEMBURG - Erik Dekker heeft gisteren bij een val in de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk onder meer verwon dingen aan zijn linkerheup op gelopen. De renner van Rabo bank werd meteen na de rit naar het hotel vervoerd om te worden onderzocht door Geert Lein- ders. Volgens de ploegarts zal Dekker vandaag gewoon van start gaan. Geert Leinders: „Ik denk wel dat het een heel zware dag voor hem wordt. Een renner die con ditioneel nog niet top is, kan niet veel hebben. Medisch ge zien kan en mag hij van mij star ten, maar ik denk dat het er niet goed uitziet. Er is veel pijn, en niet alleen vanwege de kwet suur. De ontgoocheling is groot." Er viel gisteravond dan ook wei nig te lachen in het Rabokamp. Het onderzoek van Leinders in het hotel wees uit dat er geen breuken waren. Het rapport: de linkerelleboog, pols en heup zijn geraakt. Op de heup zit een vrij serieuze bloeduitstorting. Meest zorgwekkend is echter de elleboog. Een foto maken heeft weinig zin, al zullen er gezien de pijn waarschijnlijk wel een paar scheurtjes in het bot zitten. Dekker was betrokken bij een massale valpartij na 52 kilome ter. De heup die werd geraakt was dezelfde die hij eerder dit jaar brak in Milaan-SanRemo. De Drent arriveerde bij de eind streep als twee na laatste met een achterstand van 11 minuten en 26 seconden. GPD/ANP van onze sportredactie EINDHOVEN - PSV presen teert vandaag Guus Hiddink als nieuwe coach. De trainer en PSV-voorzitter Harry van Raaij hebben gisteravond op een ge heim gehouden lokatie in Eind hoven uitgebreid met elkaar ge sproken over de aanstelling. De uitkomst van de onderhan delingen werd niet bekend ge maakt, maar de kans dat er op het laatste moment een kink in de kabel is gekomen mag als ui terst klein worden beschouwd. PSV heeft voor vanmorgen al een persconferentie aangekon digd waarin de slotconclusies van het beraad bekend worden gemaakt. Om tien uur worden de spelers ingelicht. Hiddink arriveerde gistermid dag vanuit Zuid-Korea op Schiphol. Hij werd meteen met een vliegtuig van hoofdsponsor Philips naar Eindhoven gevlo gen. Harry van Raaij haalde hem persoonlijk in Amsterdam op. Ook Kees Ploegsma zat in het toestel, dat even voor half zes in Eindhoven landde. Ploegsma fungeert als contact persoon tussen PSV enPIiddink. Op de Eindhovense luchthaven wilde Hiddink niemand te woord staan. Bij zijn vertrek uit Zuid-Korea was hij wel opti mistisch over een verbintenis met PSV. Tot groot verdriet van miljoenen Koreanen verliet hij het land waar hij sinds januari 2001 werkzaam was. „Het is geen afscheid", troostte hij de achterblijvers, het is een tot ziens. Ik ga naar Eindhoven om te onderhandelen. We ver staan elkaar goed. Ik verwacht dat we er wel uitkomen." Hiddink krijgt alleen een con tract als hoofdtrainer. Frank Arnesen blijft als technisch di recteur verantwoordelijk voor het aan- en verkoopbeleid. Hid dink gaat werken met een grote technische staf. Naast assistent Erwin Koeman wordt ook hoofd jeugdopleidingen Fred Rutten gedeeltelijk aan de trainersstaf toegevoegd. Hij gaat de helft van zijn tij d doorbrengen met de selectiespelers. De spelers zij n verguld met de zo goed als zekere komst van Hid dink. „Zijn komst is goed voor de club", meent Kevin Hofland. „We hebben een jonge groep die tegen hem opkijkt. Een fris ge zicht is goed voor ons." „Hiddink is een heel goede keu ze", verklaarde aanvoerder Mark van Bommel. „Hij heeft al vaak bewezen een goede trainer te zijn." De eerste Koreaanse televisie ploegen zijn inmiddels al in Eindhoven gearriveerd. Een Koreaanse televisieverslagge ver, gehuld in het shirt van Ko rea, begon spontaan Hie Dung- Gu te zingen op het moment dat de coach voet op Eindhovense bodem zette. GPD/ANP Guus Hiddink werd bij zijn aankomst op Schiphol afgehaald door PSV-voorzitter Harry van Raaij. foto Robin Utrecht/ANP Zeeuws comité krijgt in Luxemburg weer een vleugje hoop door Ad Pertijs LUXEMBURG - Hij weet wat hij wil en dus is Lance Arm strong een man die weinig aan het toeval overlaat. „Mijn mis sie is de Tour winnen in Parijs, niet vandaag al", herinnerde de Amerikaan iedereen aan zijn strategie, nadat hij zaterdag avond in Luxemburg de in veel opzichten verraderlijke proloog van de 89e Tour de France had gewonnen. Met de eerste gele trui van deze ronde om de schouder moest Armstrong echter ook zichzelf herinneren aan het feit dat het winnen van de proloog niet was voorzien (zelfs niet was ge wenst) in het scenario dat moet leiden tot de vierde eindzege. Voor één keer verraste de Te- xaan zichzelf. Ter plekke ging hij op zoek naar het waarom van de uithaal, die niet voorzien was door de plan ner Armstrong. In prachtige Amerikaanse zinnen ging hij bij zichzelf te rade. Het was aan al les af te zien geweest dat hij zich geweldig voelde. Armstrong glunderde als een jonge prof, die zojuist zijn eerste koers had ge wonnen. Uitgebreid en lachend nam hij de tijd voor handteke ningen en andere plichtplegin gen, die hij doorgaans onder gaat in de ware zin des woords. Voetstuk Deze Armstrong had onbewust iets in hem bovengehaald, wat op geen enkele manier is te trai nen of plannen: motivatie. „De dag dat je denkt dat je de race al voor de start heb gewonnen, ga je geweldig voor gaas", vreest de Amerikaan. In Luxemburg kwam hij erachter dat het win nen van de Tour voor hem nog altijd geen fluitje van een cent is. Juist omdat hij - vanwege de weer perfecte voorbereiding - de laatste weken alleen maar hoorde en las dat hij niet kon verliezen. „Dat maakt me nerveus. Hoe hoger ze je op een voetstuk zet ten, hoe kwetsbaarder je bent. Ik realiseer me dat ik te allen tij de respect moet houden voor al le factoren die een wedstrijd be ïnvloeden. Voor de andere renners, voor het weer, voor de gevaren van materiaalpech en valpartijen die overal op de loer liggen. Ik blijf daarom liever hongerig." Zaterdag knorde zijn maag plots heftig. Het was een samen loop van omstandigheden. Zijn vrouw Kirstin, zijn zoontje Lu ke, de baby-tweeling Grace Eli sabeth en Isabelle Rose en zijn schoonouders waren tijdens de warming-up in zijn onmiddel lijke nabijheid. Wat hem dat deed, vroeg iemand. Armstrong dacht na en zei: „Mijn familie is het belangrijkste in mijn leven. Ik wil winnen voor hen.Kleine Luke vraagt het Daddy zelfs keer op keer. „En nu ze er hier bij zijn, is dat misschien wel de re den dat ik zo gemotiveerd was." Maar er was meer. De Arm strong die zich had voorgeno men op het verraderlijke par koers geen risico's te nemen, keek in de teambus naar de tele visie en zag Botero vlammen. Zon „Ik dacht: oh my God. Die kan ik vandaag niet aan. Ik mag mezelf niet over de kop rijden. Eenmaal onderweg zag ik dat de zon scheen, dat de weg droog was en plotseling kreeg ik een geweldig gevoel over me. Ik wilde die Bo tero pakken. Op tv had ik al ge zien dat het vooral aankwam op het laatste gedeelte van de etap pe. Zo heb ik mijn race ook inge deeld." Hij reed in het blauwe pak van zijn team US Postal Service. Niet in het geel van de titelver dediger. -Ook weer zoiets. „Ik rijd liever in een eerder gedra gen en gewassen pak. Maar de keuze niet in het geel te vertrek ken, had vooral te maken met het feit dat ik vond dat het niet juist was. Dat geel was van een andere ronde. Dit is een nieuwe, andere wedstrijd. Het signaal was: het geel moet je eerst ver dienen voor je het om mag." De rekenmeester in hem stak daarna weer snel de kop op. „Ik denk niet dat het verstandig is mijn ploeg nu te laten werken om het geel vast te houden. La ten we het maar wat conserva tiever aanpakken en anderen een tijdje die trui gunnen." Hij werd gisteren op zijn wenken bediend. De Zwitser Bertoglia- ti, die won met een sterke solo, nam de leiderstrui over. Armstrong: „Ik begrijp wel dat mensen bang zijn voor een saaie ronde als ik al in de proloog het geel pak. Maar geloof me: dit wordt een opwindende Tour, eerlijk waar." GPD LUXEMBURG - Christophe Mengin draagt vandaag, in de tweede etappe van de Tour, de bolletjestrui als beste klimmer. De 33-jarige Fransman had gis teren profijt van een ontsnap ping met Stéphane Berges en Ludo Dierckxsens. De puntentrui verwisselde ook van eigenaar. Met zijn tweede plaats verzamelde Erik Zabel voldoende punten om Lance Armstrong, winnaar van de pro loog, van de eerste plaats te sto ten. Zabel heeft een punt meer dan Rubens Bertogliati. ANP Lance Armstrong leidt in de etappe van zondag het peloton over een beklimming. foto Laurent Rebours/AP nard Hinault zijn, die tot het le gertje van beige blazers behoort in het kielzog van Leblanc. Het duurt een uurtje of wat. „Kom", zegt Piet Klip, „we moeten vroeg opwant er schij nt nog een receptie te zijn op het stadhuis." De middag van de proloog. De Zeeuwen struinen opgewekt door het Tourdorp, vermaken zich even met Raymond Pouli- dor, vangen weer een glimp op van Leblanc en drinken een glas met coryfeeën met een Tourver leden. Jeroen Wielaert, de ra dioverslaggever, die Utrecht voor het jaar 2006 (of nog la ter...) kandidaat heeft gesteld, deelt een plaagstoot uit. „Ik heb morgen een afspraak met Le blanc." Piet Klip reageert licht geprikkeld: „Dat stadium heb ben wij al lang achter de rug." Voorspel „Tsja, wat is wijsheid", gromt Parre. „We moeten ons nog veel meer laten zien", vindt Ap den Doelder, die al tien jaar in de Tour opduikt en veel kennissen heeft opgedaan in het circuit. „Het is zo wel goed genoeg", vindt Parre. „Morgen komen hier nog twee mensen van het comité en Kees Bal is uitgeno digd in de Alpen. We moeten niet overdrijven, want zeker heid krijgen we toch niet." „Het is een soort magisch voor spel, waarvan je niet weet waar het uitkomt", mijmert Parre. „We volgen de multi-strategie, zetten veel mensen in om de Tour naar Zeeland met elan te promoten. Toch blijven we al tijd afhankelijk van de grillen van Leblanc. Waar wil hij in 2004 met zijn ronde naartoe? Met die mystiek, die rond de Tour hangt, moeten we leren le ven." door Frits Bakker LUXEMBURG - De toost op de Tour en zijn vroegere winnaar maakt de dag nog beter dan hij al was. Twee Zeeuwen, uit het comité dat de Tour wil binnen halen, heffen op de avond voor de proloog het glas met oud winnaar Bernard Hinault in een ongedwongen sfeer. Piet Klip, gehuld in een knalroze polo shirt, legt uit met welke missie hij en zijn gevolg naar Luxem burg zijn gekomen en nodigt de gewezen kampioen uit voor een dagje Zeeland. „Wat dacht u van de Zeeuwse profronde?" Hinault moet helaas weigeren, want het is toevallig de week waarin de Tour de l'Avenir valt. Daar moet hij als een van de va zallen van Jean Marie Leblanc opdraven. Toch zegt die ene ontmoeting, waarin ook Leblanc een kleine rol speelt, meer dan drie slopen de dagen lobbyen in het walhal la van de wielersport. Het is een tastbaar bewijs dat de Zeeuwse etappe volop in beeld is bij de Tourorganisatie. De Zeeuwse delegatie, met Ar nold Parre, Ap den Doelder, Piet Klip en Lïeuwe Rienstra is die avond getuige van de spectacu laire presentatie van de ploegen, die voorafgaat aan de proloog. „Kom, laten we maar eens bru taal zijn", zegt Arnold Parre, als de schijnwerpers zijn gedoofd. Hij schuift aan bij een gezel schap dat in het wiel van de Tourbaas duikt, op weg naar een receptie met alles wat gewichtig is in deze ronde. Het blijkt een schot in de roos. Jean Marie Leblanc toont een teken van herkenning en is in een hartelijke bui. Daniël Baal, de tweede man, onderhoudt zich even met Ap den Doelder en Piet Klip stapt na twee picolo's onbevangen op Bernard Hi nault af. „Ik vraag gewoon of hij naar de profronde komt, dan is het ijs gelijk gebroken." De Tourlobby is in volle gang, maar er zijn kapers op de kust. Jeroen Wielaert komt een paar dagen over namens Utrecht. En de Limburgers die voor Valkenburg pleiten, wor den ook verwacht. Het wordt nog dringen in de waaier, als het er over twee, drie jaar op aan komt waar het Tourcircus zijn tenten opslaat. „Wij zijn bereid om een hard gevecht aan te gaan", roept Parre zaterdag tij dens de proloog in de microfoon van Radio 1. Het Zeeuwse comité zet zwaar geschut in om het ultieme doel te halen. De ex-renners Jan Janssen en Hennie Kuiper zijn ingeschakeld vanwege de con tacten met de Tourbaas, en Kees Bal is natuurlijk ook geen onbe kende. „Wijzelf willen Leblanc niet overal hinderlijk voor de voeten lopen", maakt Parre, die door sponsor Delta is vrijge maakt om de komende jaren de organisatie te coördineren, het strijdplan duidelijk. Zout water Het uitgangspunt blijft de zo mer van 2004, omdat de opening van de Westerscheldetunnel dan nog vrij actueel is en de pas sage van het Tourpeloton dat jaar een grote promotionele waarde heeft. Het gerucht (uit Limburg) dat Leblanc een jaar later naar Valkenburg wil ko men, wordt ontkracht door de Zeeuwen. Ap den Doelder: „Ik heb van Daniël Baal de verzeke ring gekregen dat we voor 2004 De oude Tourvedette Raymond Poulidor (tweede van links) wordt omringd door de Zeeuwse lobbyisten Arnold Parre, Lieuwe Rienstra, Piet Klip en Ap den Doelder (vlnr). foto Wouter Borre/GPD in beeld zijn en niet voor een jaar later." Het is een klein, maar kostbaar signaal. „We liggen op koers", verzekert Piet Klip op zaterdag in het hartje van Luxemburg, waar net voor de start van de proloog een waterig zonnetje door de grijze wolken breekt. ,Ik geloof er heilig in dat wij het meest te bieden hebben", vult Parre aan. „Leblanc is al een keer bij ons geweest om de lucht te snuiven. We weten dankzij dat bezoekje dat hij van mos sels, oesters en fruits de mer houdt. En nu weet hij ook welke kunstwerken wij hebben, dat er in Zeeland altijd wind staat en dat bij de renners aan de eind streep het zoute water op de lip pen zal staan. Dat is ook het verhaal dat ze uit dragen in de drie dagen rond de start in Luxemburg. Piet Klip ontpopt zich, in vloeiend Frans, als een vurig pleiter. Zelfs in een immens groot sportcomplex, waar vijfduizend toeschouwers de presentatie van de ploegen bijwonen en daarna op een con cert van een rockgroep worden getrakteerd, kent hij geen schroom. „Zie je het al voor je", zegt hij met toegeknepen oogjes. „Dat moeten wij doen met Bief, dan zullen ze nog eens wat beleven." En tegen Parre in een onbe waakt ogenblik: „Kom, zullen we nog even langs Jean Marie wandelen...?" Ap den Doelder stribbelt tegen. „Ik heb ze nog zo gewaarschuwd dat ze niet bovenop hem moeten sprin gen." Lieuwe Rienstra blijft vooral op de achtergrond. „Die man heeft wel meer aan zijn hoofd op zo'n dag" De avond voor de start. Het ga la, aangeboden door de stad, wordt gezien als een vriendelijk gebaar naar de Tourclub. Kavi aar met champagne, rondge bracht in een walm van dure parfum. Veel autoriteiten, maar geen sporters, of het moet Ber-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 13