Partners keuren LPF-ministers Nederlander verzwijgt hiv-besmetting Cd krijgt kleur elpee Uitleg bij financiële producten spiegelt te hoog resultaat voor mm PT CRUISER VAN Vakantiedrukte op de wegen valt reuze mee JAGUAR Tour de France inspireert Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 15,- CDA en VVD bedingen vetorecht over kandidaten coalitiegenoot Tientallen doden door aanslag op markt in Algerije Meer geknoei met hormonen Ravalomanana leider Madagaskar Middelburgs bedrijf bedient jetset Hewitt naar finale Wimbledon CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 118° [11° NW4 Buien Overwegend bewolkt met enkele buien. Een matige westelijke wind, maximum temperatuur rond 17 tot 19 graden. 245e jaargang no. 158 zaterdag 6 juli 2002 los nummer 1,50 .a. GRIJS KENTEKEN €16.085,- excl BTW Nu bij ons te bestellen v nternet: www.pzc.nl DEN HAAG - Het vakantiever keer op de Nederlandse wegen is gisteren vroeg op gang geko men. De drukte was niet zo groot als de ANWB verwachtte. Volgens een woordvoerder van het Traffic Information Centre (TIC) was er gisteren geen spra ke van echte vakantiedrukte. Er was zelfs minder verkeer op de weg dan op een 'normale' vrij dag: „Bovendien zie ik op de schermen weinig caravans. Het hoogste aantal files was gis teren 30 met een totale lengte van 104 kilometer. Op een nor male vrijdag zijn er volgens de woordvoerder van TIC tussen de 40 en 45 files met een totale lengte van zo'n 200 kilometer. De ANWB waarschuwde eerder deze week voor veel vakantie drukte op de wegen, maar 'blijkbaar zijn de mensen toch gespreid op vakantie gaan'. In het zuiden van Nederland zijn gisteren de schoolvakanties begonnen en 900.000 Nederlan ders gaan dit weekeinde op reis. Verder komen er veel bezoekers af op de open dagen van de Ko ninklijke Luchtmacht op de vliegbasis in Gilze en Rijen, gis teren en vandaag. Om die reden stonden er gisteren al files in beide richtingen op de A58. Bovendien wordt dit weekeinde aan enkele wegen gewerkt. Het gaat hierbij om de Al3 bij Rot terdam en de A27 bij Gorin- chem. Verder blijft de rijksweg A16 een obstakel voor het ver keer dat daar maar 7 0 kilometer per uur mag rij den. ANP pagina 15: drukte pas na 19 juli Advertentie Uw Regionaal Jaguar Centrum Bogaers Jaguar Breda B.V. Mbo Plaisir 100, ETTEN-I.EUR Tel.: 076 - 5263800 www. bogaers-jaguar. ril Inwoners van Larbaa bekijken na de bomexplosie de ravage op de markt. van onze redactie buitenland ALGIERS - In Algerije zijn gisterochtend 35 mensen om het leven gekomen door een bomexplosie op een drukke markt in Larbaa, een dorp 20 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Algiers. Tachtig mensen raakten gewond. Volgens bronnen bij de regering en ziekenhuizen is het het grootste bloedbad onder burgers dit jaar in het door geweld verscheurde land. Bij een tweede bomexplosie in het oosten van Algerije vielen een dode en een gewonde. Een zelf gemaakte'bom explodeerde tijdens een ceremonie ter ere van vetera nen van de onafhankelijkheidsoorlog. Het slachtoffer was een beveiligingsmedewerker. Later op de dag ontplofte een derde bom aan het strand bij Algiers. Hier raakten twee badgasten gewond. In Tigzirt, 75 kilometer ten oosten van Algiers, raakten vier militairen gewond toen him truck over een bom foto AP reed. Voor de vier aanslagen heeft niemand zich verant woordelijk verklaard, maar de regering gaat ervan dat islamitische rebellen erachter zitten. Die rebellen begonnen in 1992 een bloedige strijd tegen de regering. In dat jaar verklaarden de autoriteiten de verkiezingen ongeldig toen het ernaar uitzag dat radi cale moslims zouden winnen. Sindsdien zijn er meer dan honderdduizend doden ge vallen. AFP/RTR/AP door Dick Hofland DEN HAAG - Zeker tiendui zend Nederlanders verzwijgen dat ze met hiv zijn besmet. Ze weten of vermoeden dat ze het virus meedragen, maar ze wei geren zich te laten testen. Een onbekend aantal van hen vrijt bovendien onveilig en besmet daardoor anderen. Dit stelt de Hiv-werkgroep voor jongeren. Volgens officiële registraties van de GGD's en de klinieken voor seksueel overdraagba re ziekten worden ongeveer vijfduizend mensen behandeld voor hiv. Daarvan zijn er tweeduizend jonger dan dertig jaar. Het werkelijke aantal besmet tingen is veel groter. De schat tingen daarover lopen uiteen, maar volgens het Aids Fonds van onze redactie binnenland ARNHEM - Muzikanten en pro ducers kunnen vanaf nu handig inspelen op de nostalgische hang naar het elpee-tijdperk. Twintig jaar nadat de allereer ste cd op de markt kwam, is er een kleurstof ontwikkeld die de muziekdrager net zo zwart maakt als zijn voorganger. Vijftigers en zestigers zweren vaak bij hoog en bij laag dat evergreens van The Beatles, El- vis Presley of Fats Domino op z'n best klinken, als ze klinken vanaf een zwarte schijf. Toch is het volgens het chemie concern Bayer, dat de zwarte kleurstof samenstelde, niet meer dan 'een leuke bijkomstig- Advertentie Wat ons betreft kan de Zomer niet meer stuk PROFILE zijn het er zeker 15.000. Gezien de forse groei van het onveilig vrijen en de recente toename van hiv en geslachtsziekten is het werkelijke aantal vermoe delijk nog veel hoger. „Gezien heid' dat elke cd weer de uitstra ling kan krijgen van het vinyl uit vroeger dagen. Bayer heeft de kleurstof om een heel andere reden ontwikkeld. Al twintig jaar zit de industrie met een technisch probleem dat vooral knelt bij herschrijfbare cd's (cd-r's). De informatiedra- gende laag van zo'n schijfje be staat uit een zilverkleurige stof. Elke keer dat de gebruiker de flinterdunne laag herschrijft, wordt een deel van die kleurstof vernietigd door een laserstraal. Zo ontstaat een digitaal patroon van enen en nullen. Maar onder invloed van zonlicht valt de kleurstof ook al uiteen en daar door is de houdbaarheid van cd- r's beperkt. Voor de meeste gebruikers is dat onaanvaardbaar. Op een cd-r sla je nu juist alle gegevens op die je langer wil bewaren, los van de harde schijf in de compu ter. Bayer denkt het houdbaar heidsprobleem te hebben opge lost door zwarte kleurstof toe te voegen aan het polycarbonaat. Daardoor weerkaatst het zon licht. GPD CADZAND - Vandaag begint de Tour de France. Voor velen een bron van inspiratie om zelf op de racefiets te klimmen, zoals deze fietstoerist die, in het geel gehuld, kilometers maakt bij Cadzand. foto Peter Nicolai. pagina 19:tourpeloton die ontwikkelingen houden we ons hart vast", aldus de woord voerder van het Aids Fonds. Hij wijst er ook op, dat het virus zich de laatste jaren vaker ma nifesteert bij Nederlandse hete roseksuelen, door contacten met besmette mensen uit Afri ka, het Caribisch gebied, Oost- Europa, Suriname en de Antil len. Schaamte Vooral door het grote aantal verborgen hiv-besmettingen heeft het virus zich de laatste jaren veel sterker verspreid dan verwacht. Jongeren denken vaak dat onveilig vrijen geen kwaad kan, omdat hiv niet meer zo vaak zou voorkomen. Bovendien gaan ze ervan uit dat het virus met de huidige midde len goed kan worden onder drukt. Deze nonchalance onder jonge ren leidt niet alleen tot een toe name van hiv, maar ook tot een onverwacht forse groei van ge slachtsziekten. Het Aids Fonds maakt zich vooral zorgen over de toename van syfilis, omdat mensen die zowel syfilis als hiv hebben, hiv veel sneller over brengen dan wanneer ze alleen met hiv zijn besmet. „Het is een enorm probleem dat mensen zich zo schamen voor hun besmetting met hiv, dat ze erover zwijgen en zich weigeren te laten testen," zegt Jelle ('liever geen achter naam'), initiatiefnemer van de werkgroep voor jongeren met hiv. „Door dat enorme taboe kan het virus zich alleen maar verder verspreiden. Hoe opener je er over bent, des te beter je besmet ting kunt voorkomen." GPD pagina 25: leven met hiv van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De consument krijgt te gunstige resultaten voorgespiegeld in de financiële bijsluiter. De toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (Autoriteit-FM) heeft gisteren bekendgemaakt dat financiële instellingen de verplichting om him vaak ingewikkelde produc ten toe te lichten, niet correct nakomen. „Hierdoor worden soms te hoge opbrengsten in de bijsluiter op genomen", aldus de Autoriteit- FM. Sinds 1 juli zijn financiële instellingen verplicht bij het aanbieden van producten als lijfrentepolissen en beleggings hypotheken in een uitleg de in gewikkelde materie inzichtelijk te maken. Volgens een woordvoerder van Autoriteit-FM gaat het met na me om beleggingsfondsen die geen eerlijk beeld geven van het rendement. „Sommige kosten worden niet afgetrokken, waar door een eerlijke vergelijking met soortgelijke fondsen niet gemaakt kan worden", aldus de woordvoerder die de fouten wijt aan 'nieuwigheid'. Verscheidene instellingen die beleggingsfondsen verkopen gingen in de fout. De betrokken worden nog ingelicht over de missers in hun bijsluiter. Het is volgens de woordvoerder nog niet duidelijk of er sancties zul len volgen. „We beginnen met een goed gesprek." Hoewel de bijsluiter al een week verplicht is, laten sommige ban ken en verzekeraars nog verstek gaan. „Die hebben inmiddels een waarschuwingsbrief ont vangen waarin ze op de plicht gewezen worden", stelt de woordvoerder. ANP (Advertentie) WIK ilMIHWiy ft fj TO;; naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters.m/v 6 weken voor 15,- straat:nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon:D noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in betalen' afschrijving van mijn (postbankrekening- fc.' p per maand met numrner: 'i'ï'ï T I M'IIM S automatische incasso (6 19,25). handtekening: a kwartaal met automatische incasso 52,-). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege- fer r f"0!" vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. automatische incasso 198,-). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice 8 1171 8? 14110 0 0 ÏQ Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen dl wo do w m (postzegel niet nodig) van onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA en VVD hebben bij de onder handelingen over een nieuw kabinet bedongen dat de LPF al haar kandi daat-ministers eerst ter goedkeuring aan hen voorlegt. Beide partijen maken zich zorgen over de kwaliteit van de LPF- kandidaten. CDA-leider Balkenende is gis teren aan de slag gegaan als ka binetsformateur. Hij heeft de onderhandelaars van de beoog de coalitiepartners afzonderlijk ontvangen voor een inventari satie van hun wensen over de portefeuilleverdeling en de bij behorende kandidaten in het nieuwe kabinet. Volgens ingewijden vormen de departementen van Onderwijs en Defensie de grootste obsta kels. Alle drie de partijen willen Onderwijs. Voor Defensie be staat weinig belangstelling. WD-leider Zalm herhaalde na zijn gesprek met Balkenende dat zijn partij graag Financiën wil hebben. Topambtenaar Van Dijkhuizen van dat ministerie en demissionair staatssecretaris Hoogervorst van Sociale Zaken zouden de belangrijkste kandi daten daarvoor zijn. Volgens betrokkenen wil de WD ook nog Onderwijs en Bin nenlandse Zaken. De liberalen zouden daarmee volgens het CDA overvragen. Overigens wil ook de LPF Financiën doen. Balkenende verwacht ongeveer twee weken nodig te hebben voor het nieuwe kabinet kan worden beëdigd. Waarschijnlijk bereiken de drie beoogde coali tiegenoten medio volgende week een akkoord over de ver deling van de posten. Daarna kan de formateur de kandidaat ministers en -staatssecretaris sen gaan ontvangen. Zalm en Herben zeiden gisteren akkoord te gaan met een 6-4-4- verdeling (zes ministers inclu sief de premier voor het CDA, vier voor elk van de twee andere partijen). Om aan dat aantal te komen moet een van de huidige ministeries sneuvelen. Dat wordt bijna zeker Ontwikke lingssamenwerking. GPD/ANP pagina 3: - pensioennorm - Melkertbanen weg pagina 4: - koopkracht Aspirant-bewindslieden van de andere twee coalitiepartners willen vaak eerst de identiteit van de LPF-ministers kennen voordat ze bereid zijn in het nieuwe kabinet te stappen. Het is ongebruikelijk dat bij een kabinetsformatie partijen een veto over eikaars kandidaten kunnen uitspreken. De onrust binnen de LPF en de relatieve onbekendheid van de kandida ten hebben daarin wijziging ge bracht. Ook LPF-kandidaten zelf twijfelen door de onrust of ze het wel moeten doen. LPF-grondlegger De Booij be vestigde gisteren dat hij uit de commissie is gestapt die namens de LPF gesprekken met kandi daat-bewindslieden voert. In een uitgelekte brief aan Herben gedateerd 18 juni, schrijft De Booij„In het kort komt het erop neer dat ik me geneer hoe er over mensen wordt gesproken en be slist. Er is sprake van een niveau waarop ik niet kan functione ren." De Booij is na Langendam en Dost de derde en laatste op richter die breekt met de LPF. Het geknoei met hormo nen in de varkenshouderij is mogelijk al jaren aan de gang. Het onderzoek van de Algemene Inspec tiedienst richt zich op cocktails van verschillen de hormonen die elkaar versterken of eikaars aanwezigheid maskeren, zodat ze moeilij kerzijn op te spo ren. Didier Ratsiraka, één van de twee presidenten waarmee Ma dagaskar het afgelopen half jaar heeft geleefd, is gevlucht. Zijn uitdager Mare Ravalomanana veroverde giste ren ook de provincie Tamatave, de laatste waar Ratsiraka de baas was. Het Middelburgse bedrijf Luxury Villas verhuurt apparte menten en villa's. Onder de 1500 euro per week hoeft de aspi rant-huurder niet bij het bedrijf aan te kloppen. De doelgroep is dan ook de internationale jetset die een optrekje zoekt in, bijvoorbeeld, de duurste wijk van Cannes. Desgewenst met zwembad en helikopterdek. Lleyton Hewitt heeft zich geplaatst voor de finale van Wimbledon. Hij ver sloeg in de halve eind strijd de Britse publieks lieveling Tim Henman met 7-5 6-17-5. De andere halve finale, tussen de Belg Xavier Malisse en de Argentijn David Nal- bandian, werd wegens duister- 0Ê O nis afgebroken. jyj varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 19,20 en 21; reportage: 23,24,25,27 en 29; rei zen: W1, W3 en W5; mobiel: W7; trends: W13 en W15; wo nen: W17.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 1