Boeren op de vierkante meter Radar traceert insectenplaag Op zoek naar de kip met gouden eieren Hightech elektronica levert besparing op bij gelijke gewasopbrengst Superkoele microscoop Hersenonderzoek Groningen Onvruchtbaarheidsbehandeling Prozac helpt ook hond postzegels Onderzoek autisme vrijdag 5 juli 2002 EINDHOVEN - De Technische Universiteit Eindhoven (TU/e) krijgt als eerste wetenschappelijk instituut in Neder land de beschikking over een 'supergekoelde' elektronenmi croscoop. Het apparaat kost ruim drie miljoen euro en is be doeld voor gezamenlijke biomedische projecten van de TU/e en de Universiteit Maastricht. Met behulp van de geavanceerde microscoop kunnen weten schappers de moleculaire structuur van biologische materia len bekijken op 'nanometer'-schaal. Eén nanometer is 0,000001 millimeter. De microscoop wordt met behulp van vloeibaar helium gekoeld tot 10 graden Kelvin (-263"C). GPD GRONINGEN - De Rijksuniversiteit Groningen en het Aca demisch Ziekenhuis Groningen trekken 7 miljoen euro uit. voor een gezamenlijk centrum voor hersenonderzoek. In het nieuwe centrum gaan verschillende medische en weten schappelijke disciplines aan de slag. Deze samenwerking moet breed opgezet hersenonderzoek op Europees niveau mogelijk maken. In het centrum gaan ongeveer dertig neurologen, biologen, medici en psychologen werken, die nu nog op verschillende locaties in Groningen hun deelonderzoeken doen. Zij krijgen de beschikking over dure onderzoeksapparatuur, zoals een extra krachtige MRI-scanner. In Nederland zijn drie soortgelijke centra voor hersenonder zoek, in Nijmegen, Utrecht en Amsterdam. Zij hebben elk hun eigen specialisatie. ANP OSS - Behandeling tegen onvruchtbaarheid heeft weinig in vloed op het seksuele leven van de patiënt. Een grote meerder heid (85 procent) meent dat na behandeling him belangstel lingvoor seks niet was afgenomen. Dat heeft het farmaceutisch bedrijf Organon geconcludeerd uit onderzoek dat onder 2500 mensen in negen landen waar onder Nederland is verricht. Tijdens een internationaal con gres van de European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) in Wenen zijn de resultaten van de stu die gepresenteerd. Paren die een vruchtbaarheidsbehandeling hadden onder gaan kregen een omvangrijke vragenlijst in te vullen. Volgens 80 procent van de paren had hun seksuele relatie in het geheel niet oncler de behandeling geleden. Uit het onderzoek is tevens gebleken dat degenen die een be handeling ondergaan behoefte hebben aan maatschappelijke en emotionele ondersteuning. ANP GENT - Antidepressiva zoals Prozac kunnen ook nuttig zijn voor de hond. Uit onderzoek door de Universiteit Gent blijkt dat het middel een gunstige invloed heeft op agressieve hon den. De faculteit diergeneeskunde doet onderzoek naar oorzaak en behandeling van impulsief-agressieve honden. Slechte doorstroom van hersensignalen blijkt een oorzaak te zijn van de agressie, en de onderzoekers wijten dat aan een gebrek aan serotonine. Antidepressiva zorgen ervoor dat er meer van de ze stof beschikbaar komt. Een simpel pilletje kan het afmaken van gevaarlijke huisdie ren overbodig maken, redeneert Kathelijne Peremans die het onderzoek leidt. Overigens is een geneesmiddel alleen niet ge noeg. Sociale factoren moeten ook aangepast worden. ANP/BELGA door Peter de Jaeger MICHIGAN - Na Herman de stier, nu de beui't aan Henny de hen? In theorie kunnen kippen worden gefokt die eieren leggen met genezende stoffen. Veelbe lovende methoden om kippen voor dit doel genetisch te veran deren, stuiten echter technische hobbels die een commerciële doorbraak verhinderen. Het lijkt zo mooi. De kip als fa briekje voor humane eiwitten. Hennen zijn immers de meest efficiënte bioreactor. Het dier legt gemiddeld 250 eieren per jaar, elk met minstens vier gram eiwitten. Als slechts tien milli gram hiervan (een kwart pro cent) bestaat uit humane eiwit ten is dat genoeg om een gewone kip te veranderen in een kip die gouden eieren legt. Dit productiesysteem van ge neesmiddelen is twee keer zo goedkoop als bestaande tech nieken, zoals humane eiwitten uit genetisch veranderde E.coli bacteriën of uit eicellen van hamsters. Daar komt bij dat een hen al binnen een half jaar sek sueel volwassen is en eieren legt, terwijl een koe of geit pas na an derhalf jaar productief is. Maar lappen zijn lastpakken en laten zich niet zomaar genetisch manipuleren. Elke aanpak heeft zijn eigen problemen, aldus een artikel in Signals Magazine, een on-line tijdschrift over biotech nologie. Overdracht van erfelij ke eigenschappen met behulp van virussen in pas gelegde, be vruchte eieren werkt slechts sporadisch en is daarom niet ef ficiënt. Het nieuwe gen mengt slecht met de dooier en als het al wordt opgenomen is het in de meeste gevallen dodelijk voor het embryo. Het biotechbedrijf GeneWorks in Michigan probeert genover- dracht daarom al in een vroeger stadium te bereiken. Onvol groeide eieren worden in de kip geïnjecteerd met vreemd DNA. Dit is erg lastig, omdat het em bryo ergens onzichtbaar ver stopt zit, diep in de dooier. Het is als zoeken naar de bekende speld in een hooiberg. Nog moeilijker is het om sperma van de haan genetisch te verrij ken met materiaal dat zorgt voor kuikens die humane eiwit ten produceren. Het is namelijk niet van tevoren bekend welke spermatozoïden uiteindelijk de dooier gaan bevruchten. Een laatste beproefde methode is via stamcellen. Dat wordt on der meer geprobeerd door Ori- gen Thei-apeutics Ine in Calif or- nie en het befaamde Roslin Instituut in Schotland. Stam cellen zijn cellen van een pril embryo die nog verder moeten ontwikkelen tot organen of le dematen. Door deze cellen in een zeer vroeg stadium uit dé moederkip te halen kunnen die met succes worden gemengd met andere genen. Hierdoor kunnen desgewenst bepaalde erfelijke eigenschappen worden geblokkeerd en nieuwe worden toegevoegd. Op deze manier is het inmiddels gelukt een kip menselijke antilichamen te la ten maken. Een vervelend strui kelblok was dat de kip die ge wenste eigenschap niet doorgaf aan de volgende generatie. „In de tien jaren dat er nu wordt gewerkt aan de kip met de gou den eieren is er weinig vooruit gang geboekt", geeft Bill Mac- Arthur van GeneWorks toe. Onderlinge concurrentie van de naar schatting acht bedrijven, die er in het geheim aan werken, is hier mede schuld aan. „Elk bedrijf wil als eerste op de markt. Als de bedrijven meer open zouden zijn worden er veel sneller resultaten geboekt". In 2000 werd wereldwijd een recordaantal van 17.836 ze gels uitgegeven. Ongeveer 1.700 meer dan in het recordjaar 1999. Dat blijkt uit het overzicht dat het Duitse maandblad Michel Rundschau jaarlijks (al sinds de jaren '70) publiceert. Wie alle zegels in zijn bezit zou willen hebben zou alleen voor alle in 2000 uitgegeven emissies 39.586,10 euro hebben moeten neertellen. Liberia heeft in 2000 van alle 244 postadministraties de meeste emissies uitgebracht. In totaal 771 (677 zegels en 94 vel letjes), gevolgd door respectie velijk Gambia met 632 (554 en 78) en Grenada met 508 (438 en 70). Nederland heeft inmiddels op de wereldranglijst wel een bij zonder twijfelachtige positie in genomen. Het Amerikaanse postzegelweekblad Linn's heeft namelijk aan de hand van de ge gevens van de Rundschau ook nog eens een top-50 samenge steld van landen die in 2000 meer dan honderd zegels heb ben uitgegeven. Op deze lijst staat Nederland met 106 uitgif ten (101 zegels en vijf velletjes) op de 44ste plaats. Hiermee wordt het ongeremde uitgifte- beleid dat Nederland al enkele jaren voert op duidelijke wijze onderstreept. In de top-50 staan slechts vier West-Europese landen. Alleen Ierland met 116 uitgiften (113 en drie) gaat Nederland voor, 39ste plaats. België staat op de 46ste plaats (103, 99 en 4) en Spanje op de 47ste (102, 81 en 21). De VS op 15, Australië op 18 en Canada op 41. Ook op de toekomstige lijsten van 2001 en van dit jaar zal Ne derland niet positief scoren. Vo rig jaar hebben we namelijk de lawine aan zegels in dubbele waarden gehad en dit jaar werd geopend met de vele nieuwe ze- De zweefvlieg is een natuurlijke vijand van bladluis. De boer weet wanneer hij dit insect kan verwachten dankzij de radar. gels in euro waarden, om de twaalf provincievelletjes, plus het Amphilexvelletje niet te vergeten. Het zal duidelijk zijn, en in feite is dat al heel lang tijd het geval, dat je als filatelist een keuze moet maken: of één of meerlan den, of alleen permanente ze gels, of een paar thema's, of bij voorbeeld bijzondere emissies. Zo'n bijzondere zegel werd on dermeer op 7 juni door de Ver enigde Staten uitgegeven. Met een zogenoemde first-class+ (34c llc)-zegel werden de Heroes of 2001 herdacht. Afge beeld worden drie arbeiders die, op de plaats waar de Twin To wers hebben gestaan, de Ameri kaanse vlag hijsen. Deze zegel is een vervolg op de vorig jaar 24 oktober uitgege ven 34c-zegel met daarop een deel van de Amerikaanse vlag en met de tekst United We Stand. Sindsdien hebben diverse lan den ook een zegel met een United We Stand-thema uitge geven. Dat zijn: Antigua Barbados. Australië, Bahamas, Kaaiman Eilanden, Dominica, Gambia, Grenada, Guinee, Guyana, Ki ribati, Liberia, Marshall Eilan den, Micronesië, Nauru, Para guay, Rusland, Roemenië, St. Vincent, Sierra Leone, Tuvalu, en Zambia. Nog even terug naar de VS waar vier wereldberoemdheden postaal werden/worden geëerd. In de serie Black Heritage ver scheen de 25ste zegel (34c) met een portret van de schrijver- /dichter Langston Hughes ((1902-1967). Verder op 37c-ze^ gels (het tarief wordt 1 juli ver hoogd van 34c naar 37c): de ont snappingskunstenaar Harry Houdini (1874-1926), de 'song writer' li-ving Berlin (1888 -1989) en een van de invloed rijkste kunstenaar van zijn tijd (pop art) Andy Warhol (1928- 1987). Hero Wit door Peter de Jaeger WAGENINGEN - Nu gebruikt de boer op zijn land overal even veel mest en landbouwgif. Maar binnen elk perceel zijn grote verschillen van bodemkwaliteit en vochtigheid. Door daar reke ning mee te houden kan de boer flink besparen, terwijl de ge wasopbrengst hetzelfde blijft. Slechts één procent van de twee miljoen hectare landbouw grond bestaat uit een aaneenge sloten eenvormig kleipakket. Dat unieke plekje ligt in het zui den van Zuidelijk Flevoland. „De rest van de Nederlandse landbouwgrond is zo bont als een lappendeken. Zelfs de Fle- vopolders en de Wieringermeer zijn niet uniform van bodemsa- AMSTERDAM - De oorzaak van autisme is bij meer dan een op de drie patiënten te achter halen. Bij een bekende oorzaak is het mogelijk uitspraken te doen over de kans op herhaling voor ouders van een autistisch kind. Dat schrijven onderzoe kers van het AMC in het Journal of Medical Genetics. De onderzoekers onderzochten 25 autistische volwassenen en ontdekten bij negen van hen een oorzaak. „De oorzaken van au tisme zijn erg divers", stelt C. van Karnebeek van de afdeling Kindergeneeskunde en Klini sche Genetica. Meestal is de oorzaak genetisch, zoals een afwijking in een chro mosoom of een aandoening waarbij één enkel gen betrok ken is, bij bijvoorbeeld stofwis selingsziektes. Autisme kan echter ook ontstaan door bij voorbeeld blootstelling aan schadelijke stoffen tijdens de zwangerschap. Ongeveer zes op de 10.000 Ne derlanders -overiges meer man nen dan vrouwen- leiden aan autisme. menstelling en elke vierkante meter vraagt een specifieke be werking", zegt Daan Goense van het Instituut voor Milieu-en Agritechniek te Wageningen. „Alles wat je teveel gebruikt is verlies", weet de onderzoeker. ,Precisielandbouw is nodig om dat de milieueisen steeds scher per worden. Er kan flink be spaard worden op kunstmest en bestrijdingsmiddelen door de gift af te stemmen op de werke lijke behoefte." En daar is veel elektronica voor nodig. Trekkers staan tegen woordig in directe verbinding met satellieten die precies de plaats in het veld aangeven met bijbehorende bodemgegevens. Een moderne trekker, waarbij de rijsnelheid en het toerental digitaal is weergegeven, is uit gerust met een beeldscherm en een toetsenbord. Deze basis- elektronica is met een stekker aangesloten op werktuigen. Er zijn inmiddels spuitmachi- nes en meststrooiers die varia bel kunnen doseren en op som mige plekken niets toedienen. Zaaimachines kunnen de zaai- dichtheid aanpassen aan de si tuatie. Maaidorsers houden tij dens de oogst precies bij wat er van het land wordt gehaald. Ook aardappel- en bietenrooi ers meten de opbrengst ter plekke. „Dat is belangrijke in formatie voor het volgende groeiseizoen. Precisielandbouw is vooral een leerproces". Satellietgegevens Dankzij die nauwkeurige plaatsbepaling met behulp van satellietgegevens is automati sche besturing mogelijk. Poot- aardappelen worden in keurig rechte lijnen in de grond ge stopt. Door digitaal vast te leg gen waar die ruggen liggen kan de boer er later tussen rijden en schoffelen zonder het gewas te beschadigen. De route en de rij richting van de trekker kan na melijk vooraf exact worden ge programmeerd. De chauffeur is alleen nodig om te draaien op de wendakkers. „Op de rechte stukken kan hij gerust met zijn armen over elkaar zitten", zegt Goense. door Peter de Jaeger ROTHAMSTED - Een nieuwe radartech niek maakt het mogelijk de route van zwer men hoogvliegende insecten te volgen. Hierdoor kunnen boeren tijdig maatregelen nemen. Insectendeskundige Alan Smith van de uni versiteit van Rothamsted heeft de vernufti ge methode bedacht. De radar zendt verti cale straling uit. Door weerkaatsing kan de afmeting en vleugelslag van individuele in secten worden herkend tot op een kilometer hoogte. Door deze data te vergelijken met gegevens in de computer weet de waarne mer precies om welk insect het gaat, op wel ke hoogte die zit en welke kant die uitvliegt. „Met deze informatie kan precies worden bepaald, rekening houdend met de wind richting en snelheid, wanneer een zwerm coloradokevers een aardappelveld be reikt", zegt Smith. De boer kan hiertegen preventief spuiten of natuurlijke vijanden uitzetten. Joop van Lenteren, hoogleraar entomologie aan de Wageningen Universiteit, noemt het een fantastisch systeem. Een medewerker van hem heeft in Engeland meegeholpen het systeem te ontwikkelen. „Dankzij de verti cale radar kun je bijvoorbeeld zwermen sprinkhanen tijdig zien aankomen in de Sa- hellanden. Dichterbij huis kan het helpen fruittelers te waarschuwen voor nachtvlin ders die de appelboomgaarden teisteren." Het apparaat wordt ook gebruikt om na tuurlijke vijanden van deze zogenoemde plaaginsecten te traceren. Van Lenteren denkt aan zweefvlieg en gaasvlieg die blad luizen en kleine rupsen in graanvelden aan vallen. „Als je weet dat die natuurlijke vij anden er aankomen hoef je ze niet zelf uit te zetten in het veld. Dat bespaart de boer flink wat kosten." De boer kan bevorderen dat de natuurlijke vijanden van plagen zijn velden bezoeken door nectarrijke akkerranden aan te leggen. „Dat moeten dan wel planten zijn die suiker leveren waar alleen de na tuurlijke vijanden op afkomen en die de plaaginsecten niet lusten. Want anders sti muleer je de verkeerde insectensoort." De bedenkers bij de radar die insecten tot op een kilometer kan traceren. Door het vastleggen van de rijen waarin de aardappelen zijn gepoot, kan later de freesmachine precies tussen de rijen manoeuvreren. foto GPD In Sillingen op de Veenkoloniën en in Zuidland op het eiland Voorne-Putten werken twee boeren al enkele jaren op deze geavanceerde manier. De resul taten zijn veelbelovend. Er is tot een derde minder stikstof nodig om dezelfde opbrengst te halen. Van onkruidbestrijders is liefst tachtig procent minder nodig en op schimmeldoders kan twintig procent worden bespaard. Toch wordt de high-tech niet massaal opgepikt door andere boeren. Volgens Goense ligt dat aan de hoge investering. Een boer moet al snel 50 000 euro neertellen voor de vereiste randappara tuur en bijbehorende software. En daarnaast moet hij nog aan gepaste werktuigen kopen, die twee keer zo duur zijn. „Maar niet elke boer afzonderlijk hoeft een variabele meststrooier aan te schaffen. Hij kan het werk ook door een loonwerker laten doen. Dat is veel rendabeler." Wel worden deelcomponenten die het meeste resultaat laten zien, uitgedrukt in geld, snel overgenomen door de akker bouwers. Goense noemt geleide bemesting met reflectiemeters. Meststrooiers voorzien van sen soren, een soort elektrische ogen, kijken wat een gewas no dig heeft aan stikstof. Hierdoor kan de bemesting per plek wor den aangepast. Ook melkvee houders hebben baat bij preci sielandbouw. Door mest op de juiste plek aan te brengen kan de kwaliteit van het ruwvoer (gras en maïs) worden verbe terd. Een andere nuttige toepassing van high-tech elektronica in de landbouw is het op de voet vol gen van product tot in de win kel. „De gebruikte meststoffen en gewasbeschermingsmidde len zijn dan waterdicht vastge legd voor de afnemers. Dat is belangrijke productinformatie voor de consument, die graag weet wat hij op zijn bord krijgt. HEROES USA 2001

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 10