nove zelfstandig Reinigingsdienst wordt Mosselsector durft weer te hopen Net op zoek naar een andere internetprovider? Vuilnismannen en straatvegers houden nog tien jaar ambtenarenstatus Wethouder Middelburg droomt over nieuwe vorm van wijkbeheer Reimerswaal vermoedt opslag Deense schelpen Organisatoren van Mosseldag breken met traditie van gratis hap helpt je op internet Drie verdachten van overval op taxichauffeur aangehouden Mosselveiling gemoderniseerd zeeuwse almanak Blokje om Raadsfractie PvdA stelt vragen over N57 Wit-Russische kinderen in Zeeland PZC WALCHEREN woensdag 3 juli 2002 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Albert de Vries heeft een droom. De nieu we Middelburgse wethouder begint zijn eerste periode als be stuurder ambitieus. Over twee jaar moeten de wijken er anders uitzien: de onderlinge verhou dingen tussen de bewoners zijn verbeterd, er zijn minder inbra ken en het is weer gezellig op straat. De Vries meent het serieus: „Wijkbeheer is een van de prio riteiten voor de komende perio de. Daar is wel geld voor nodig en zowel de ontwikkelingen in Den Haag als de financiële situ atie in Middelburg zijn niet rooskleurig. „De snelheid waar mee we de plannen kunnen uit voeren is sterk afhankelijk van het geld dat beschikbaar is." In de droom van De Vries heeft Middelburg zeven stadsdelen, het centrum en de Veerse Poort hebben nu ook een eigen wijkta- fel. Voor elk gebied is een wijk- plan, elke wijk heeft een vaste wijkambtenaar en een informa tiepunt. Bewoners hebben zelf een belangrijke stem in wat er in hun omgeving gebeurt. Ze kun nen voor vragen en suggesties terecht bij de wijkambtenaar, maar er wordt ook van hen ver wacht dat ze zich actief inzet ten. Ze bezoeken de wijktafels of zijn georganiseerd in werk groepjes. De ervaring leert nu, dat het niet meevalt om mensen actief bij hun wijk te betrekken. Toch denkt De Vries dat het mogelijk is om mensen te mobiliseren. „Je bent deels afhankelijk van de mensen die nu ook betrokken zijn bij de buurt. Ik denk dat an dere mensen ook wel willen meedoen als er iets aan de hand is voor hun deur. De mensen ko men natuurlijk niet over koetjes en kalfjes praten." Stoeptegel De droom is mooi, maar voordat de plannen daadwerkelijk kun nen worden uitgevoerd, moet er nog heel wat gebeuren, zegt De Vries. De gemeentelijke organi satie moet anders ingericht worden. In 2004 is de gemeente overgestapt op een éénloket systeem, schetst de wethouder. Inwoners van Middelburg hoe ven niet meer eindeloos te wor den doorverbonden langs het ambtelijk apparaat voordat ze antwoord hebben op hun vraag. Er is een klachtensysteem inge voerd. Als een bewoner belt over een kapotte stoeptegel, is die in de droom van De Vries de vol gende dag weer gerepareerd. Verder moeten bewoners onder steund worden om daadwerke lijk iets te kunnen doen. „Via het sociaal beleid wil ik het op bouwwerk weer opstarten", zegt De Vries. „De wijkonder- steuningspunten moeten faciliteiten krijgen. Als de orga nisatie staat, kunnen we een kwaliteitsatlas voor de wijken maken, samen met de bewo ners." De droom van De Vries is te le zen op de website van de ge meente Middelburg. Hij is te vinden in het hoofdstuk dienst verlening onder het kopje wijkbeheer. Reacties kunnen worden gestuurd naar wijkbeheer@middelburg.nl. VLAKE - De fractie van Leef baar Reimerswaal (LR) ver moedt dat er al geruime tijd Deense mosselschelpen worden opgeslagen in een mosselop slagloods in Vlake. De partij heeft hierover schrif telijke vragen gesteld aan bur gemeester en wethouders. Vol gens fractievoorzitter M. West- strate wordt de loods door de opslag van Deense mosselschel pen een internationale vergaar bak van afvalstoffen. De partij wil van het college weten wat B en W aan het probleem gaat doen. door Rob Paardekam YERSEKE - Voor het eerst in de historie van de mosseldag in Yerseke moeten bezoekers dit jaar betalen voor hun bakje mosselen. Volgens de organisatie is het door de schaarste van de Nederland se mossel niet meer verant woord om ze gratis uit te de len. Ook vorig jaar overwoog de organisatie een klein geldbe drag te vragen voor een bakj e mosselen. Daar werd op het laatste moment toch vanaf gezien. Wel werden er bon nen uitgedeeld, zodat iedere bezoeker nog maar één gratis portie kon krijgen. Dit jaar moet er voor het eerst be taald worden: één euro. Vol gens de organisatie is dat nog steeds bijna gratis, omdat de marktprijs veel hoger ligt. De mosseldag vindt dit jaar plaats op zaterdag 17 augus tus. Van 10.00 tot 17.00 uur is er een braderie. Op de dijk langs de Prins Willem Alexanderhaven is er een vrijmarkt voor de jeugd tot vijftien jaar. In het centrum van Yerseke valt live-muziek en straattheater te bewonde ren. Verder zijn eractivitei- ten zoals de mosselsloepen race (12.00 uur) bij de Juli- anahaven en het concert van muziekvereniging Mozart (13.30 uur) op de Paarden markt. Om 14.30 uur vertrekt de traditionele Vlootschouw voor een vaartocht over de Oosterschelde. Verder is er een taptoe in de Prins Willem Alexanderhaven, een kermis in de Julianahaven en een beachvolleybaltoernooi bij de jachthaven. De dag wordt om half elf afgesloten met een grote vuurwerkshow in de Julianahaven. Tijdens de mosseldag kun nen ook de mosselveiling en de mosselhandel bezichtigd worden. De veiling is open van 09.30 tot 15.00 uur. Een kijkje achter de schermen kan tot 113 0 uur-. Belangstel lenden dienen zich hiervoor op te geven bij de VW in Yerseke. Tijdens de mosseldag vindt ook de elfde editie van Mos selrock plaats. Tussen twaalf uur 's middags en midder nacht treden de bands deX- ter, Ugly Faced Idiots, Jive for your Live, Anchor, Back lash, Floffgirl, Rebba the Loon, Crosshead the Sou- thside Horns en Blaze of Glo ry op. De eerste mosselen van het seizoen uit de Waddenzee, bij wijze van proef opgevist door de Yerseke 96. foto Albert Seghers door Harmen van der Werf HARLINGEN - Het mosselsei zoen krijgt dit jaar op woensdag Advertentie Sommige gratis internetproviders stoppen met gratis. 1 2move niet. 1 2move is gratis en blijft gratis. In de Consumentengids van juni 2002 kwam 12move zelfs als de allergoedkoopste gratis internetprovider uit de test. Stap daarom over op 12move. Registreren is héél makkelijk en je internettikken worden overzichtelijk afgerekend via je telefoonrekening. Ga snel naar www.12move.nl of haal een gratis cd-rom bij Shell. 17 juli toch een officiële start in Yerseke. De handel wilde dat eerst niet, omdat er te weinig mosselen zouden zijn in de eer ste weken. Maar de vooruitzich ten zijn bijgesteld, in positieve Het Productschap Vis hield gis teren op de Waddenzee voor met name de Belgische pers een voorproefje van wat het mossel seizoen gaat brengen. De kotter Yerseke 96, die toch in Harlingen was om monsters op mosselpercelen te nemen, viste alvast een partijtje mosselen op. Voorzitter J. van Damme van de Yersekse vissersvereniging stond er likkebaardend naar te kijken. Zo groot waren de mos selen al. „Dat is goud", zei hij met enig ontzag. Hij was niet de enige die er zo te genaan keek. Vertegenwoordi ger P. Simmerman van mossel- handel Vette en Verhaart uit Yerseke had de partij zo willen kopen. „Dat zijn schitterende mosselen voor de Belgische markt, lekker groot al." Hij verwacht een re delijk positief seizoen, beter dan vorig jaar toen er weinig mosselen waren. Ook dit jaar loopt het niet over, maar H. Verploegh van De Roem van Yerseke rekent toch op een hogere aanvoer; twintig procent meer dan vorig jaar. „Alleen, het gevaar bestaat dat er in augus tus een gat valt in de productie. De eerste weken zullen we vooral mosselen halen van de percelen op de Oosterschelde. Vervolgens is het de vraag of de voorraad op de Waddenzee al consumptierijp is. Als dat te genzit, kunnen we niet continu blijven leveren. Zo heeft elk sei zoen wat." In de Oosterschelde ligt onge veer dertien miljoen kilo mosse len waarvan volgende week de eerste hoeveelheden bij wijze van proef worden aangevoerd. De eerste veiling is dinsdag 9 ju li gepland, waarna de handel tot de officiële start van het seizoen, woensdag 17 juli, de tijd heeft om de mosselen klaar te maken voor de verkoop. Zaad Het is daarna afwachten hoe snel de voorraad uit de Ooster schelde op is en wanneer vanuit de Waddenzee kan worden gele verd. Afgelopen najaar is in de Waddenzee dertig miljoen kilo mosselzaad uitgezet op de per celen. Mosselen hebben eigen lijk anderhalf a twee jaar nodig om groot te groeien. De voor raad in de Waddenzee is dus nog relatief jong, maar bij gebrek aan oudere voorraad zal die la ter dit seizoen - vanaf eind au gustus, begin september - al worden geoogst. Koffiedik „Zo heel groot zullen de mosse len uit de Waddenzee dit jaar niet zijn", aldus directeur A. Leerling van het mosselkan toor in Yerseke. „Die dertig mil joen kilo die er is verzaaid, zal er zeker uitkomen, maar hoeveel en wanneer? Dat is puur koffie dik kijken. Het komt erop aan hoe sterk de mosselen in de Waddenzee de komende tijd nog groeien." De mosselsector streeft naar een jaarproductie van 100 miljoen kilo mosselen, een streefpro- ductie die de laatste twintig jaar slechts vijf keer is gehaald. Het komende seizoen zal wat betreft de productie onder het gemiddelde scoren, maar er is hoop. Afgelopen voorjaar heb ben de mosselvissers 37,5 miljoen kilo mosselzaad opge vist. Dat is alvast binnen voor het volgend seizoen, 2003-2004. MIDDELBURG - De Zeeuwse politie heeft de gewapende overval op een taxichauffeur uit de gemeente Veere opgelost. De 25-jarige man werd in de nacht van 22 op 23 mei op de A58 be roofd van zijn portemonnee met enkele honderden euro's. Twee Amsterdammers en een inwo ner van Rotterdam zijn aange houden. De taxichauffeur werd in de be wuste nacht door de overvallers gevraagd naar Antwerpen te rijden. Een van de drie mannen stapte in de Spuistraat in Vlis- singen in de taxi en betaalde de rit vooraf. De twee andere ver dachten volgden de taxi in een witte Mercedes. Op de A58 ter hoogte van de afslag Middel burg werd de chauffeur onder bedreiging van vuurwapens overvallen en opgesloten in de kofferbak. Behalve de porte monnee werd ook de taximeter gestolen. De politie vroeg op 10 juni aan dacht voor de overval in het tv- programma Opsporing Ver zocht. Dat leverde in totaal 24 tips op. Uit enkele tips bleek dat in Amsterdam voor gelijksoor tige feiten twee verdachten wa ren aangehouden; een 20-jarige Rotterdammer en een 27-jarige man uit Amsterdam. Op 18 juni is op verzoek van de officier van justitie in Middelburg in Am sterdam nog een 18-jarige in woner van de hoofdstad aange houden. De drie mannen zitten nog in voorarrest. YERSEKE - Mosselinkopers kunnen pen en papier voortaan thuis laten liggen. En de boekjes waarin ze altijd bijhielden waar welke partij mosselen vandaan kwam én de kwaliteit, kunnen in een diepe la worden wegge stopt. De mosselveiling in Yerseke is definitief het compu tertijdperk binnengetreden. Op hun verkoopbankjes vinden de mosselinkopers voortaan laptops, kleine computers, waarin de gegevens, zijn inge voerd over partijen mosselen die de afgelopen twee a drie jaar zijn verkocht. Zo kunnen zij in een handomdraai zien welke kwaliteit de mosselen van een perceel in het verleden had. Voor handelaren is zulke infor matie van 'levensbelang' om goed te kunnen bieden. Het mosselkantoor in Yerseke van het Productschap Vis heeft de modernisering doorgevoerd om de klanten van veel schrijfwerk te verlossen. Directeur A. Leerling: „Voor de veiling begon, schreven ze zich altijd helemaal lens. Dat hoeft straks niet meer.Veel typewerk in de kantoren van mosselbe- drijven wordt ook overbodig. Het Productschap Vis gaat via internet, via een afgebakende site van het mosselkantoor, ac tuele prijs- en aanvoergegevens beschikbaar stellen aan 'be- drijfsgenoten', zoals directeur Leerling het noemt. Er was geen land meer met haar te bezeilen. Eefje, een dertienjarige dierenvriendin uit het Zierikzeese, wilde nu eindelijk wel eens zelf een hond. Over mijn lijk, oor deelde vader. Want hij zag de bui al hangen. Belasting voor zo'n beest betalen, ivas nog tot daar aan toe. Hij voorzag ernstiger inbreuken op het familieleven. Want wie zou er straks voor opdraaien die trouwe viervoeter meerdere keren per dag eens even lek ker uit te laten waaienEefje natuurlijk niet, voorspelde hij. „Veel te druk met huis werk maken", stond met dik ke letters in haar smoezen- boek. En toen kreeg pa een lumineus idee. „Meisje", voegde hij zijn lastige doch ter toe: „Loop jij eerst maar eens een half jaar lang drie keer per dag een blokje om. En dan krijg jij daarna je hondje." Dat halve jaar is nu bijna om. En nu zit pa toch echt met een probleempje. De hond van de buren is in ver wachting. En Eefje? Die loopt nog steeds drie keer per dag haar rondje. Aantrekkelijk „Dat maakt de zaak wel aan trekkelijk", zegt wethouder L. Luitwieler. „Als we het zelf blij ven doen, is in verband met ar- bo-wetgeving een investering nodig die kan oplopen tot 200.000 euro op jaarbasis." Doordat die kosten niet worden gemaakt en doordat de bonus van Delta op de bank wordt ge zet, ontstaat een verschil in kos ten van 21 euro per huishouden op jaarbasis. Delta heeft zelf twee voorwaar den gesteld aan de overname. Voor oktober moeten alle ge meenteraden hebben beslist en minimaal 75.000 van de 125.000 Zeeuwse huishoudens moeten meedoen. Volgens een ambte- De Middelburgse reinigingsdienst wordt overgedaan aan Delta, naar lijkt het erop dat er nu 73.000 huishoudens meedoen. De gemeente Vlissingen heeft laten weten niets te voelen voor verzelfstandiging van de op haaldienst. Het contract met Delta is tien jaar geldig en gaat in op 1 janua ri volgend jaar. Na zes jaar wordt de situatie geëvalueerd. Nadat het contract verlopen is, wordt de ophaaldienst opnieuw aanbesteed. Dan vervalt ook de ambtenarenstatus van het per soneel. De ondernemingsraad advi seert in augustus over de over name. Daarna is de gemeente raad aan de beurt. Die neemt waarschijnlijk in september een beslissing. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Heeft het gemeentebestuur van Middel burg nu wel of geen invloed op de N57? De PvdA-fractie wil aan alle onduidelijkheid een einde maken. De sociaal-de mocraten hebben gisteren schriftelijke vragen gesteld over de procedure. De N57, die rijksweg A58 ver bindt met de Veersedam, stond ter discussie tijdens de vorige commissievergadering Stads beheer. De verantwoordelijk wethouder antwoordde toen dat de gemeenteraad van Mid delburg niet of nauwelijks in vloed heeft op de N57, omdat het een rijksweg is. Een aan wezige ambtenaar vertelde ook dat niet duidelijk is wie wat te vertellen heeft over de aansluitingen op de nieuwe weg. De PvdA stelt dat zij inmiddels via Rijkswaterstaat te horen heeft gekregen dat het minis terie wel degelijk bereid is te luisteren naar de mening van de gemeente. De fractie vindt het nog steeds onduidelijk op welk moment en op welke ma nier de gemeenteraad naar vo ren kan brengen hoe de N57 rond de stad eruit moet komen te zien. Ook bestaat geen hel derheid over de aansluitingen. De sociaal-democraten willen van het college weten wat nu de juiste procedure is. „Klopt het dat Rijkswaterstaat wel degelijk bereid is de voorkeu ren van de gemeente te volgen als het gaat om de N57 rond onze stad?" De PvdA vraagt ook op welk moment en hoe de gemeenteraad zijn mening kan geven over de nieuwe weg en hoe het zit met de aanslui ting van de N57 met al be staande wegen. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse reinigingsdienst wordt verzelfstandigd. De dienst wordt voor een periode van tien jaar overgedaan aan Delta Nutsbedrijven. Het college van B en W heeft dat gisteren beslist. De gemeente krijgt bijna 1,2 miljoen euro voor de overname. Volgens het college stijgen de tarieven voor de inwoners van Middelburg niet. De gemeente raad heeft overigens het laatste woord over de overname. De vuilnismannen en straatve gers houden de komende tien jaar dezelfde rechtspositie. Ze blijven in dienst van de gemeen te Middelburg en worden gede tacheerd bij de Zeeuwse Reini gingsdienst (ZRD), een dochter van Delta. Het personeel van de reinigingsdienst is gistermid dag op de hoogte gesteld van de plannen. De regeling geldt alleen voor het huidige personeel. Nieuwe mensen komen in dienst bij de ZRD. Voor de inwoners van de gemeente verandert er weinig. Afgezien van een inflatiecorrec tie stijgt het tarief van de afval stoffenheffing niet, zegt het college. Overigens blijft de ge meente het afvalbeleid bepalen. RILLAND - Ruim vijftig kinde ren uit Wit-Rusland, in leeftijd variërend van zes tot veertien jaar, verblijven momenteel in Zeeland, mede op initiatief van Stichting Henk uit Rilland. Zeven kinderen komen van het internaat in Vilejka, dat door Stichting Henk (Hulp en Nazorg Kinderen) wordt ondersteund. De andere jonge vakantiegan gers komen uit dorpjes in de om geving. De kinderen blijven nog twee weken in Zeeland. Beslissingen over bijvoorbeeld ondergrondse inzameling wor den door de gemeenteraad ge nomen. De gemeente heeft vier opties onderzocht: zelf het afval blij ven ophalen, samenwerken met Vlissingen, een overname door Delta en een overname door een marktpartij. De kosten die de gemeente kwijt is voor het inza melen van het huisvuil zijn bij alle opties vergelijkbaar. De bo nus van Delta van 59 euro per huishouden maakte het ver schil. Met 20.000 huishoudens ontvangt de gemeente bijna 1,2 miljoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 9