Raadsels rond vliegramp Megawati legt rode loper uit voor Timorees Gusmao YAHAHA HAHAHA Milosevic zorgde voor blokkade Kosovo-overleg EU-staten laks met terugvorderen van fraude-miljarden Botsing in de lucht zeldzaam Arabische wereld is het minst vrij Dienstplicht studenten Zimbabwe VS sturen Iran hulp na aardbeving Slachtoffers bij busongeluk Oeral Filipijnse minister treedt toch af Tientallen doden door botsing twee toestellen boven Bodensee Inval SFOR in woning van Karadzic 0800 - 0231 231 (GRATIS) Russische Poolvorsers in veiligheid Turkse politie redt illegalen uit container SCHIPHOL - Vliegtuigbotsin gen in de lucht zijn zeldzaam. De meeste toestellen zijn uitge rust met systemen die de kans op botsingen, al dan niet in de lucht, minimaliseren. Sinds eind vorig jaar moeten toestellen in het West-Europese luchtruim het Airborne Collis- sion Avoiding Systeem (ACAS) aan boord hebben als ze 15.000 kilo of meer wegen of meer dan dertig passagiers vervoeren. „Hebben de toestellen in Duits land dit systeem wel aan boord gehad, werkte het niet of was het wellicht (tijdelijk) uitge schakeld? Dat is onduidelijk", zei een woordvoerster van de Luchtverkeersleiding Neder land (LVNL) gisteren. ACAS waarschuwt piloten als er een ander toestel te dicht in de buurt dreigt te komen. Het geeft instructies en communiceert met de ACAS van andere toe stellen zodat de commando's op elkaar worden afgestemd. „De luchtvaartautoriteiten van de landen waar de toestellen van daan komen, voeren zelf contro les uit op de aanwezigheid van ACAS. Hoe ieder land dat con troleert, is onduidelijk", zo stelt de woordvoerster. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is het mogelijk dat landen bepalen dat zij voor be paalde toestellen uitzonderin gen maken op de verplichting dit systeem aan boord te heb ben. „Nederland heeft ervoor gekozen geen uitzonderingen te maken, maar hoe dat in Duits land zit is mij onbekend." Opvallend is dat, ondanks het relatief lage aantal botsingen in de lucht, er recent twee gevallen bekend zijn waarbij een Toepo- lev 154 betrokken was net zoals nu in Duitsland. In 1993 botste een Toepolev 154 van Iran Air .Tours en een mili tair vliegtuig van het type Soechoi op elkaar bij de Iraanse hoofdstad Teheran. Hierbij kwamen 132 mensen om. In 1997 botsten een Toepolev 154 van de Duitse Luftwaffe en een militair Amerikaans toestel bo ven Namibië. Hier vielen 24 slachtoffers. ANP CAIRO - De Arabische landen hebben het allerlaagste niveau van vrijheid ter wereld. Dat belemmert die landen in hun ont wikkeling. Dat staat in een gisteren verschenen rapport van het ontwikkelingsprogramma van de VN. Het ontbreken van vrouwenemancipatie en tekortkomingen in de onderwijssector die tot analfabetisme leiden, zijn de an dere twee grote oorzaken van een achterblijvende ontwikke ling. De organisatie bekeek onder meer hoe het in de landen was gesteld met burgerrechten, politieke vrijheid en onaf hankelijkheid van de media. AFP HARARA - Studenten in Zimbabwe zullen worden gedwon gen dienst te doen in regeringsgezinde jeugdmilities. De maatregel gaat volgend jaar in. Dit heeft de regering in Hara re gisteren bekendgemaakt. De j ongeren zullen een half j aar dienst moeten doen in het 'na tionale jeugddienst programma', zei minister van Onderwijs Mumbengegwi. Daar zal hen 'patriottisme en nationaal be wustzijn' worden bijgebracht. Studenten zullen pas hun schooldiploma's krijgen als ze hun zes maanden dienst erop hebben zitten. Officieel is de diensttijd ook bedoeld om het vertrek van afgestudeerden naar het buitenland tegen te gaan. DPA TEHERAN - Een Amerikaans vliegtuig met 45 ton hulpgoe deren is gisteren in de Iraanse hoofdstad Teheran geland. De hulp is bedoeld voor slachtoffers van de aardbeving op 22 ju ni. Het is voor het eerst sinds de islamitische revolutie van 1979 dat een Amerikaans toestel Iran hulpgoederen komt brengen, zo meldde Unicef, de kinderorganisatie van de Verenigde Na ties. De spullen zijn afkomstig van het Amerikaanse bureau voor Internationale Ontwikkeling (Usaid). Er was overigens geen enkele Amerikaan aan boord van het toestel van Das Air, een Amerikaanse maatschappij. De la ding bestond onder meer uit dekens en mobiele waterzuive ringsinstallaties. AFP MOSKOU - Zeven mensen zijn gisteren omgekomen en 26 ge wond geraakt bij een busongeluk in het Russische Oeral-ge- bergte. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwijt toen de bus over een brug reed, waarop het voertuig in de ri vier de Ai stortte. AP MANILLA - De Filipijnse minister van Buitenlandse Zaken, Teofisto Guingona, legt per 15 juli zijn functie neer. In een ge zamenlijke verklaring stelde president Gloria Arroyo giste ren dat zij het ontslag met spijt heeft aanvaard. De twee kibbelden al enige tijd, wat de afgelopen dagen leid de tot veel verwarring. Zo verspreidde het presidentieelpaleis een brief die de ontslagaanvraag meldde, maar die werd snel ingetrokken nadat Guingona had gezegd hier niets vanaf te weten. Regeringsbronnen stelden dat president Arroyo er werkelijk van overtuigd was dat Guingona zou opstappen. Guingona en Arroyo zijn het niet eens over de inzet van Ame rikaanse soldaten voor de strijd tegen de terreur van onder meer de groep Abu SayyafArroyo is tevreden over die hulp, Guingona vindt die in strijd met de grondwet. RTR woensdag 3 juli 2002 van onze redactie buitenland ZÜRICH - De botsing tussen twee vliegtuigen in de nacht van maandag op dinsdag boven het Zuid-Duitse Überlingen stelt de onderzoekers voor raadsels. De 71 inzittenden van de toestellen, onder wie 52 Russische kinde ren en tieners, zijn om het leven gekomen bij de ramp. De kinderen waren voor een va kantie en een bijeenkomst van de Unesco op weg naar Barcelo na met een Toepolev 154M van Bashkirian Airlines. Dit toestel kwam in botsing met een vrachtvliegtuig, een Boeing 757 van koeriersbedrijf DHL, dat van Bahrein naar Brussel vloog. De Russische piloten reageer den traag op instructies van de verkeersleiding in Zürich, hoe wel ze ervaren waren en goed Engels spraken. In het andere toestel volgden de Britse en de Canadese piloot volgens Zwit serse media rampzalige aanwij zingen van een waarschuwings computer op. De twee vliegtuigen botsten op een rustige en heldere avond bo ven het Bodenmeer tegen el kaar. Ooggetuigen zagen een enorme vuurbal en vervolgens een regen van brandende wrak stukken. Op de grond werd ech ter niemand getroffen. Een brandje in een boerderij in Owingen, het gehucht waar de meeste delen van de Toepolev neerkwamen, was snel geblust. Een aantal woningen liep scha de op. Lichaamsdelen, lijken en brandende vliegtuigonderdelen kwamen verspreid neer in een gebied met een straal van dertig kilometer langs de oevers van het Bodenmeer, en in het meer zelf, waar naar de resten van de Boeing wordt gezocht. Computer De voor het luchtruim op het moment van de ramp verant woordelijke Zwitserse ver keersleiders hadden de piloot van de Toepolev enkele malen opgeroepen te dalen. Beide toe stellen vlogen op 11.500 meter hoogte. De Russische piloot gaf uiteindelijk gevolg aan de in Een stuk van de neergestorte Toepolev ligt in een akker bij Überlingen. structies, maar kwam anderhal ve kilometer lager in botsing met de ook dalende Boeing". Het is een volgens waarnemers nog niet bekend waarom het au tomatische waarschuwingssys teem van de Boeing de piloot op droeg lager te gaan vliegen. De vluchtleiders gaven de Rus sen opdracht te dalen omdat hun toestel, dat op weg was om een tussenlanding in Genève te maken, anders het pad van de DHL-Boeing zou kruisen. De Russen reageerden tot twee maal toe niet op de opdracht van de verkeersleiders. Pas bij de derde oproep zetten ze de daling in. Instructies De ramp zou normaal gespro ken daarmee zijn voorkomen. Maar toen begon de techniek in de Boeing 757 mee te spelen. Het waarschuwingssysteem dat botsingen moet voorkomen, droeg de piloot op onmiddellijk te dalen. Deze computer had echter moeten merken dat de Toepolev al daalde en zou een tegengestelde opdracht hebben moeten geven. Piloten moeten de instructies opvolgen zonder ruggespraak met de verkeers leiding. De piloot van de Boeing moet volgens Zwitserse bronnen ge weten hebben dat de Toepolev net begon te dalen. De piloten van beide toestellen en de ver keersleiders spraken op dezelf- foto Rolf Haid/EPA de golflengte met elkaar en hoorden elkaar. Van paniek was geen sprake. De Russische maatschappij Bashkirian Airlines wijt het vliegtuigongeluk aan een fout van de luchtverkeersleiders. Dat blijkt uit een uitlating van directeur Odegov van de onder neming, meldde het Russische persbureau Interfax gisteren. De zwarte doos van de Boeing is nog spoorloos. Er zijn inmiddels 26 lijken geborgen. DPA/ANP door Merle Tip DEN HAAG - Het mislukken van het vredesoverleg over Kos ovo, vlak voor het uitbreken van de oorlog in 1999, was louter toe te schrijven aan Milosevic. De Joegoslavische president zag de overeenkomst 'niet zitten' en saboteerde het tot dan toe 'posi tief verlopen overleg'. Dit stelde de Oostenrijkse topdiplomaat Wolfgang Petritsch gisteren tij dens het Milosevic-proces. Petritsch was een van de bemid delaars bij het vredesoverleg in het Franse Rambouillet in fe bruari 1999. Het overleg was bedoeld om een oorlog te voor komen tussen Joegoslavië en et nische Albanezen in Kosovo. Milosevic was hier niet persoon lijk bij aanwezig. In zijn plaats waren afgevaardigden ge stuurd, die volgens Petritsch een positieve instelling hadden en zeer deskundig waren, maar zelf niets konden beslissen. ,Het was voor mij al snel duide lijk dat Milosevic de baas was. Er werd regelmatig telefonisch overlegd en zonder toestem ming van Milosevic werden geen besluiten genomen." Het hoofd van de Joegoslavi sche afvaardiging gaf eind fe bruari schriftelijk een positieve beoordeling over het overleg in Rambouillet. Maar toen zo'n twee weken later het akkoord moest worden ondertekend, was de houding van Joegoslavië volledig omgeslagen, vertelde Petritsch. „In maart was niet meer alleen de militaire kant van het conflict onbespreek baar, ook op politiek niveau zat alles weer vast. Zelfs de aspec ten die we eigenlijk al waren overeengekomen. Volgens de getuige werd toen duidelijk dat Milosevic een ak koord blokkeerde, met als ge volg oorlog in Kosovo en bom bardementen door de Navo, een maand later. Milosevic noemde de in Rambouillet opgestelde overeenkomst gisteren 'onlo gisch' en hij trok in twijfel of de ze een escalatie had kunnen voorkomen. GPD BANJA LUKA - Franse militai ren van de vredesmacht in Bos nië, SFOR, hebben gisteren het huis van Radovan Karadzic, de voormalige leider van de Bosni sche Serviërs, doorzocht. Ka radzic werd niet aangetroffen. De inval in de woning in de heu vels rond Pale begon rond 4.00 uur. De Franse troepen trokken onder dekking van pantservoer tuigen en helikopters op naar het pand. Ze verklaarden tegen een bewaker dat ze op zoek wa ren naar wapens. Er zouden geen arrestaties zijn verricht, zo meldde de Bos- nisch-Servische politie. Wel zijn, volgens een verklaring van SFOR, enkele 'vervalste docu menten' gevonden en een 'kleine hoeveelheid vuurwapens'. De huisbewaarder bleef aanwezig tijdens de huiszoeking en is on dervraagd. Karadzic staat samen met voor malig legerleider Ratko Mladic bovenaan op het verlanglijstje van het Joegoslavië-Tribunaal. AFP/RTR/ANP Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen De Agulhas te midden van het ijs tij dens de reddingsactie. foto Dave Owen/EPA van onze redactie buitenland KAAPSTAD - Het Zuid-Afri kaanse schip Agulhas is na een reddingsoperatie in het zuid poolgebied gisteren begonnen aan de terugtocht naar Kaap stad. Het schip heeft met behulp van twee helikopters 89 Russische wetenschappers en beman ningsleden van het Duitse schip Magdalena Oldendorff in veilig heid gebracht. Dat schip kwam twee weken geleden voor de kust van Antarctica vast te zitten in het ijs. Achttien bemanningsle den zijn op de Magdalena Olden dorff achtergebleven. Zij zorgen voor het onderhoud van het schip en gaan proberen het los te krijgen zodra de Argentijnse ijs- breker Almirante Irizar arri veert, rond 7 juli. De Agulhas komt vermoedelijk over acht da gen in Kaapstad aan. AP doorTheo Haerkens JAKARTA - President Megawa ti heeft er bij het eerste staatsbe zoek van president José Alexan dre 'Xanana' Gusmao van Oost- Timor (Timor Lorosa'e) aan Ja karta opnieuw geen misver stand over laten bestaan dat zij, net als de voormalige guerrilla strijder zelf, een goede relatie wil opbouwen met het kleine buurland. De ontvangst gisteren was har telijk. Megawati trotseerde met het uitbundige welkom de te genstand binnen het Indonesi sche leger en parlement, die in mei ook al fel hadden geprotes teerd tegen haar aanwezigheid bij de onafhankelijkheidscere monie van de nieuwe republiek in de Timorese hoofdstad Dili. Enkele belangrijke critici zoals Amien Rais, cle voorzitter van het Raadgevend Volkscongres, het hoogste staatsorgaan, zijn inmiddels teruggekomen op eerdere standpunten en menen dat de aanwezigheid van presi dent Megawati in Dili het aan zien van Indonesië niet bescha digd heeft. Rais zal Gusmao ontmoeten samen met parle mentsvoorzitter Akbar Tand- jung.Afgesproken is dat een gezamenlijke Indonesisch-Ti- morese commissie zich buigt over de resterende grensgeschil len tussen beide landen. Als grens tussen Indonesië en Timor Lorosa'e geldt nu de grenslijn die de koloniale machten Ne derland en Portugal afspraken. Tijdens de Indonesische bezet ting was dat ook de provincie grens. Nieuwe afspraken moe ten worden gemaakt over de grenzen op zee, wat nooit eerder is gebeurd. Verder spraken de staatshoof den over de 40.000 Oost-Timo- rezen die nog in Indonesië zijn. Een aantal van hen was ambte naar en vreest bij terugkeer ver lies van pensioenrechten. Ande ren hebben reden te aarzelen, omdat ze zich moeten verant woorden voor wandaden tegen medeburgers als lid van de door het Indonesische leger opge richte milities. De Verenigde Naties willen hun steun aan de ze 'vluchtelingen' aan het eind van het jaar volledig stopzetten. Ook het verkeer tussen de lan den, waartussen zich gedurende de 24-jarige bezetting hechte sociale en familiebanden ont wikkelden, moet verder worden geregeld. Timor Lorosa'e wil dat zijn inwoners zonder pas poort naar de enclave Oecussi in het noorden van westelijk-Ti- mor kunnen reizen. Nu kunnen ze alleen in een Indonesische bus over Indonesisch grondge bied en moeten ze bij de grens steeds overstappen. Beide leiders moeten ook een oplossing zien te vinden voor de claims van rancuneuze Indone siërs een vergoeding eisen van het straatarme Oost-Timor voor de bezittingen die zij verloren bij de gedwongen ontruiming van de regio. Gusmao wil de kwestie het liefst met gesloten beurzen afdoen. Het Indonesi sche leger en zijn milities lieten negentig procent van de bebou wing in Oost-Timor namelijk in vlammen opgaan toen zij zich zwaar gefrustreerd terugtrok ken. Dat gebeurde amper twee weken nadat de bevolking in augustus 1999 met gevaar voor eigen leven koos voor onafhan kelijkheid. GPD IZMIR - De havenautoriteiten in de Turkse stad Izmir hebben zes migranten gered uit een con tainer die naar Groot-Brittan- nië zou worden vervoerd. De zes dreigden te stikken en riepen om hulp. Later pakte de politie zes Tur ken op die de illegalen elk ruim duizend euro hadden laten be talen om hen naar Groot-Brit- tarmië te smokkelen, meldde het persbureau Anatolia. De natio naliteit van de migranten was door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De landen van de Europese Unie zijn laks bij het terugvorderen van EU-subsi- dies waarmee aantoonbaar ge knoeid is. Alleen al bij de steun voor boeren gaat het om bijna 2,3 miljard euro die nog aan Brussel moeten worden terug betaald. De Europese Commis sie roept de lidstaten ophetEU- budget net zo zorgvuldig te be handelen als de nationale be grotingen. Uit het gisteren verschenen fi nanciële jaarverslag van de Commissie blijkt dat nog 10.300 landbouwzaken op afhandeling wachten. Het gaat om gevallen waarbij bewezen is dat de be trokken boeren bij vergissing EU-subsidies ontvingen of doelbewust fraudeerden om steun uit Brussel te verkrijgen. Ook bij de subsidies voor arme re regio's laten de lidstaten stel selmatig na om ten onrechte uit gekeerde gelden terug te halen. Daar is minstens 425 miljoen euro mee gemoeid. Prioriteit De Commissie heeft de bestrij ding van het geknoei met EU- gelden absolute prioriteit gege ven. Het jaarverslag toont aan dat - afgezien van het terugvor deren - de inspanningen succes hebben. Het aantal door de lid staten gemelde gevallen van fraude of onregelmatigheden neemt af. Ook de bedragen die ermee gemoeid zijn dalen. In de landbouwsector zou in 2001 'slechts' 230 miljoen euro ver keerd zijn besteed, ongeveer een half procent van de totale EU- landbouwuitgaven van veertig miljard euro per jaar. Bij de sub sidies voor armere regio's ging het om tweehonderd milj oen eu ro, goed voor 0,68 procent van het betrokken budget. Topje Verantwoordelijk Commissaris Schreyer (Begroting) waar schuwt echter voor al te veel op timisme. „Er valt nog veel te verbeteren", aldus Schreyer. Dat het aantal gemelde mis standen slechts het topje van de ijsberg is, wordt gestaafd door de bevindingen van de Europese Rekenkamer. Die raamt de om vang van de fraude en onregel matigheden op vijf procent van het totale EU-budget, tien keer zoveel als de lidstaten aan de Commissie melden. Jaarlijks geeft de EU ruim negentig mil jard euro uit. GPD gisteravond nog niet bekend. De afgelopen twee dagen zij in Tur kije nog 116 illegalen aange houden. Gisteren pakte de poli tie veertig mensen op vlakbij de Bulgaarse grens. Maandag ar resteerde de kustwacht 7 6 Chi nezen en Pakistanen aan boord van een Grieks schip. Vorige week sloeg een kleine vissersboot vol illegalen om in de Egeïsche Zee. Zeker vijf So- maliërs en de Turkse kapitein kwamen om het leven. AP Advertentie Computervirussen? Abonnees van Planet Internet lachen er om. Tenminste, als ze gebruik maken van de E-mailVirusScanner. Die con troleert e-mail op virussen vóórdat ze uw computer bereiken. Bekende virussen - zoals Yaha - maar ook de nieuwe varianten waar nu hard aan wordt gesleuteld. Wilt u ook lachen? Activeer voor 1,95 per maand de E-mailVirusScanner van Planet Internet. Bent u nog geen abonnee? Meldt u nu aan op www.planet.nl, dan kunt u voortaan ook veilig e-mailen. There's more to explore

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 5