Nieuwe kabinet koerst beetje rechtsaf Milosevic zit één jaar vast in Scheveningen Nieuwe Amerikaanse ambassadeur Clifford Sobel sust onrust 3 juli 1952 Jonge Amish mogen zich flink uitleven doorThomas Verfuss In de vroege morgen van 29 ju ni 2001 maakte de woord voerder van de griffie van het Joegoslavië-Tribunaal bekend dat Slobodan Milosevic was op gesloten in een VN-cel in de ge vangenis van de Haagse bad plaats Scheveningen. De Servische regering van pre mier Djindjic stuurde Milosevic op 28 juni 2001 naar Den Haag, zeer tegen de zin van diens opvolger Kostunica. Een jaar later is de aanwezigheid van Milosevic dagelijkse routine ge worden. Het proces duurt al meer dan vier maanden en er zijn tachtig getuigen gehoord, tot nu toe allemaal inzake 'Kosovo Vorig jaar was de opwinding groot. Het Joegoslavië-Tribu naal, dat begon met de agent Ta- dic als eerste verdachte, had de 'grootste vis' te pakken. Het hof zou pionierswerk verrichten, voor het eerst zou een voormalig staatshoofd worden berecht in naam van de hele mensheid. Met spanning werd uitgekeken naar de optredens van Milose vic. Zou hij opstaan als de rech ters binnenkwamen? Hij had immers aangegeven het tribu naal illegaal te vinden. Dat zou aan de leiband van de NAVO lopen en slechts dienen om de bombardementen op Joego slavië in 1999 te rechtvaardi gen. Bij de eerste zittingen was de spanning in de rechtszaal dan ook om te snijden. Milosevic probeerde betogen af te steken tegen het 'illegale tribunaal'. Voorzittend rechter May zette echter veelvuldig Milosevic' mi crofoon uit. Genocide Het duurde bijna acht maanden voordat het proces kon begin nen. Bij het Joegoslavië-Tribu naal duurt de voorbereiding van een rechtszaak geregeld nog veel langer. In die tijd kreeg Milosevic ook nog een genocide aanklacht aan zijn broek (inza ke Bosnië) en werd besloten dat er slechts een proces komt, voor de drie tenlasteleggingen: inzake Kosovo, Kroatië en Bos nië. Op 12 februari begon het 'proces i van de eeuw'. Milosevic nam! geen advocaat in de arm. Daar door kan hij zelf veelvuldig het woord voeren en de getuigen een kruisverhoor afnemen. De laat- sten komen zo oog in oog staan met de voormalige onderdruk-, ker. Oorlogsmisdaden Tot nu toe ging het in het proces om Kosovo; Kroatië en Bosnië' komen na het zomerreces aan bod. Gruweldaden van Serviërs1 in Kosovo, zoals moorden en de- j portaties, zijn uitgebreid be- j schreven door getuigen. Ook werd duidelijk dat de interna- tionale gemeenschap Milosevic j heeft gewaarschuwd dat zijn! ondergeschikten oorlogsmisda- i den begingen en dat hij een aan klacht riskeerde. Zo waar-, schuwden de Britse politicus Lord Ashdown en NAVO-gene- raai Naumann Milosevic in 1998/99. Zij kwamen getuigen over hun gesprekken met 'Slo-1 bo'. Een veroordeling volgens i het principe van de 'comman-i dantenverant woordelij kheid' ligt dus voor de hand; een| opperbevelhebber is in straf-; rechtelijke zin schuldig als hij. van misdaden van onderge schikten weet en er niet tegen optreedt. Getuigen De slachtoffers zitten echter nog steeds te wachten op de 'ko- j ninklijke weg' die tot een vonnis moest leiden: 'insider-getuigen'^ uit de naaste omgeving van Milosevic die uit de school ko men klappen. De aanklagers raken in tijds nood met hun bewij svoering. De1 rechters willen voorkomen dat het proces drie jaar of langer gaat duren. Daarom stelden zij tijdslimieten in. In september moeten de aanklagers klaar zijn met 'Kosovo' en in april 2003 met 'Kroatië en Bosnië'. Terwijl de klok tikt, is Milosevic voor de tweede keer sinds het' begin van het proces langdurig ziek. Een griep noopt al twee> weken tot een onderbreking van de rechtszaak. Volgens Milose-, vic' vrouw, Mira Markovic, ligt dat aan de werkdruk van de, rechtszaak en wil het tribunaal hem daarmee breken. ANP woensdag 3 juli 2002 Amerika viert overmorgen zijn 226ste verjaardag. De Ameri kaanse ambassade in Den Haag doet dat al morgen, in de tuin van de residentie van de ambas sadeur. Aan de vooravond van de '4th of July' het eerste inter view met George Bush' man in Nederland: Clifford Sobel. door Martijn Delaere Coca-Cola Light op tafel, je zult weten dat je op bezoek bent bij de Amerikaanse am bassadeur. Een grote werkka mer in een beveiligd deel van de ambassade met uitzicht op het lover aan het Lange Voorhout. „Wat lijkt Den Haag toch op Washington", zegt Cliff Sobel (51) verlekkerd. „Ik houd van Washington en ik ben zo blij dat ik hier in Den Haag zit. Het tem po van het leven is ook wat lang zamer, de restaurants zijn niet zo druk. Er heerst in deze stad een gemakkelijke sfeer, en daar houd ik van." „Eén van de redenen waarom ik 'ja' zei toen ik deze baan kreeg aangeboden, is dat je zo gewel dig kunt fietsen in de duinen. Ik was hier vier, vijf jaar geleden als toerist en vond toen al lopen en fietsen geweldig. Toen ik Ne derland kreeg aangeboden, was ik blij om terug te komen. We fietsen naar Noordwijk en Kijk duin. Het is echt geweldig." Was zijn Democratische voor ganger Cynthia Schneider een opgewonden standje met opi nies over van alles en nog wat, de Republikein Sobel komt vooral over als een ontspannen en j oviale ma n, die in deze moei- lijke tijden de juiste toon aan slaat. Met een regering die aller lei verdragen wegsmijt en zelfs de Nederlandse regering op de kast jaagt, is zo'n type ambassa deur mooi meegenomen. Vrien delijk, zakelijk, maar niet streng of belerend. Open huis Morgen houdt de 62ste ambas sadeur van de VS in Nederland open huis, en reken maar dat al les en iedereen die er in Den Haag toe doet zijn opwachting De Amerikaanse ambassadeur Clifford Sobel en diens vrouw Barbara. foto Cees Zornn/G PD maakt in de tuin van de residen tie aan de Tobias Asserlaan. Den Haag is de stad van de diploma ten en van hen is Clifford M. So bel uit New Jersey 'Number 1'. Op zijn feestje (de viering van de onafhankelijksdag) mag je niet ontbreken. Daar kunnen de da mes en heren uit het corps diplo matique, de politiek, ambtena rij, wetenschap, journalistiek en industrie keuvelen over de neergang van de dollar en de komst van het kabinet-Balke nende (hij zal zelf ook niet wil len ontbreken), de strijd tegen terrorisme en het verzet van de regering-Bush tegen het Inter nationale Strafhok Het Hof ging deze week officieel van start in Den Haag, maar zonder de Amerikanen. Sobel weet wat hij morgen moet zeggen op het gazon achter zijn huis, als hij daarover wordt gekapitteld. Slachtoffer „De VS behoren niet onderwor pen te zijn aan een Hof dat aan niemand verantwoording be hoeft af te leggen, ook niet aan de Veiligheidsraad. Er zijn on voldoende 'checks and balan ces'. Wij willen niet dat Ameri kaanse soldaten het slachtoffer worden van politieke vervol ging. Zolang dat niet verandert, zullen wij geen deel uitmaken van het Straf hof." Over het Congresvoorstel om Amerikaanse soldaten met mili tair geweld uit de klauwen van het Strafhof weg te slepen, zegt Sobel: „De president heeft nu al het recht om in te grijpen als Amerikanen worden bedreigd, daar is geen wet voor nodig. Dit gezegd hebbende, hebben we ook laten weten dat we in alle gevallen met onze bondgenoten zullen overleggen om proble men op te lossen. Er is een zero kans, laat ik het nog eens zeg gen: zero kans, dat Amerika in Nederland zal ingrijpen." Clif ford Sobel is geen diplomaat van professie. In Amerika wordt een deel van de ambassadeurs- posten toebedeeld aan vrienden van de president. Europeanen mogen daar nog wel eens laat dunkend over doen, maar feit is dat Nederland met Sobel weer een succesvolle zakenman heeft gekregen die ook oog heeft voor de politieke nuance. Geen. rouwdouwer die zo nodig het stempel van Uncle Sam op de Lage Landen moet drukken. Sobel was in New Jersey een 'business tycoon' met een poli tieke antenne. Tot zijn benoe ming als ambassadeur (8 no vember van het vorige jaar) was hij president van Amerika's grootste internet telefoonservi ce Net2Phone. Daarvoor had Sobel al verschillende direc- teursposten bekleed, maar was hij ook politiek actief in de hoofdstad. Zo werd hij in 1994 door president Clinton be noemd tot lid van US Holocaust Memorial Council, maar was hij zes jaar later ook de financiële voorzitter van Bush' verkie zingscampagne in New Jersey. Toeganspoort Met zo'n ict-achtergrond is het niet verwonderlijk dat Sobel het Amerikaanse Silicon Valley wil samenbrengen met de Digitale Delta. „Nederland moet voor Amerikaanse technologiebe drijven de toegangspoort tot Europa zijn", aldus Sobel. Den Haag is een mooie plek voor een ambassadeur. Alles dicht bij de hand in een land dat van ouds her innige banden heeft met Amerika. „Ik voel mij ontzet tend prettig in Nederland. Cul tureel gezien is het makkelijk voor een Amerikaan om hier te leven, net zoals het makkelijk is voor een Nederlander om in Amerika te wonen. Iedereen hier heeft wel een familielid of kent iemand die in Amerika is gaan wonen. De banden zijn zo oud. Daar word ik aan herin nerd als ik de winkels bekijk op de Denneweg. Zo eigenaardig, het lijkt wel Boston. Voor ik hier kwam las ik een biografie van John Adams (Amerika's tweede president en eerste ambassa deur in Den Haag) en daarin wordt zo voortreffelijk geschre ven over Adams' ervaringen in Nederland. Adams wilde herin nerd worden als degene die de eerste lening van Nederland aan de VS regeldeDit j aar vieren we dat Amerika's oudste ambassa de in Den Haag staat." We lopen over het zonnige Voor hout langs de marktkramen en de beelden. De Amerikaanse ambassadeur in het wild, niet geëscorteerd door mannen met microfoontjes in het oor. „Zo veel is er na 11 september ook niet veranderd." GPD 71-0 - Een voetbalwedstrijd in Argentinië is uitgelopen öp een klucht. Eersteklasser Vic toria uit Buenos Aires weiger de bij betreden van het veld van de tegenpartij, te spelen onder leiding van een scheids rechter die de club niet gunstig gezind was. De arbiter trok zich er niets van aan en floot voor de aftrap. Victoria ging daarop in 'sit-down'-staking. Na 90 minuten speeltijd gaf het scorebord een 71-0 neder laag aan voor Victoria. MADUROD AM - Prinses Bea trix heeft met feestelijk ver toon Madurodam geopend. De prinses is burgemeester van de ministad tussen Scheveningen en Den Haag. Ieder kwartier klinkt er het carillon van de Middelburgse Lange Jan. Het geluid is tot een 25ste deel van de ware sterkte teruggebracht. SLUIS - De directeur van het maandblad voor Franse ge meentebesturen heeft in een brief aan de gemeente Sluis zijn waardering uitgesproken voor het wederopbouwwerk. De Fransman was vorige week met een aantal congresgan gers te gast in Sluis. Hij 1 schrijft „Ik was zeer getroffen door het vele wederopbouw- werk dat uw burgers hebben verricht. Wij hebben in Frank- rijk nog lang niet zulke resul taten bereikt." Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag qedurende de openingstijden; s tot 12.00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 7,--) per maand. 19,25 per kwartaal: 52,- - per jaar: 198,-- Voor toezending per post geldt Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-maih redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: - Maandag 1/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8,00 tot 10,30 uur Auteursrechten voorbehouden Uilgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is et aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dafwordt gebruikt voor (abonnementen)administratie en om u te (laten) mtormeren over voor u relevante diensten en ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ol door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan1"— ~B| lezersservice, Postbus 18,4380 AA Vlissingen E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag 1,- zaterdag€ 1,50 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118) 484321 Fax (0118)484370 :n onderdeel van het Wegener-ca lil schriftelijk melden bij: PZC. afdeling Behoort tot Wegener De Amish, strenge doopsge zinden in de Verenigde Sta ten, laten hun jongeren vanaf zestien jaar 'rumspringa'. Dat woord betekent in hun dialect, het Pennsylvania Dutch, zoiets als 'de wereld leren kennen'. Al leen volwassenen die bewust voor het geloof kiezen, worden gedoopt. In de film 'Devil's Playground' (de speelplaats van de duivel) van Lucy Walker blij kt dat som mige Amish jongeren die zestien jaar zijn geworden, naar rock muziek luisteren of auto rijden (Amish verplaatsen zich met paard en wagen). Anderen pro beren drank of drugs uit. Voor de een duurt dat een week, voor de ander een jaar en sommigen blij ven hun leven lang buiten de gemeente. Toch kiest 90 procent van de jongeren voor de doop, schrijft The New York Times in een bespreking van de film. Het idee voor de film ontstond, nadat in 1998 twee Amish jon geren waren veroordeeld we gens de verkoop van cocaïne aan Amish teenagers.Walker besteedde zeven maanden aan het leggen van contacten met de Old Order Amish in La-Grange County in Indiana. Al die tijd gebruikte ze de camera niet. Diegenen die uiteindelijk be reid waren mee te werken aan de film, moesten dat schriftelijk beloven. Ook daarna haakten er nog mensen af. Een tamelijk op standig meisje, dat in de film voorkomt, weigerde haar mede werking voort te zetten, nadat ze was gedoopt. Het paradoxale aan het gedrag van de Amish jongeren is, dat ze bijna zonder uitzondering later lid van de gemeente willen wor den, hoewel ze roken en/of bier drinken. De hoofdpersoon in de film, Faron Yoder, gebruikt en verkoopt drugs. Toch spreekt hij erover dat hij net als zijn vader voorganger in de Amish ge meente wil worden. Net als de andere doopsgezin den wijzen de Amish de kinder doop af en huldigen ze de vol- wassenendoop. Daarmee hangt samen, hun geloof in de vrije wil en het vertrouwen dat de jonge ren na enige tijd bij de gemeente terugkomen. „De film laat zien dat de Amish de keuze van een volwassene respecteren en de jongeren ruimte bieden", zegt Donald Kraybill van Messiah College in Grantham, Pennsyl- vanië, een autoriteit op het ge bied van de Amish. ANP door Paul Koopman Een motto heeft het nieuwe kabinet nog niet. Dat laat de beoogd premier Jan Peter Bal kenende over aan de nieuwe mi nistersploeg. Maar het te voeren beleid staat al in de grondverf. Maakt politiek Den Haag een ruk naar rechts of zet het nieuwe kabinet oud 'paars beleid' met andere middelen voort? Het ak koord van CDA/LPF/WD ge wikt en gewogen. Op welke ter reinen wordt de bestaande koers verlegd? Financieel beleid Het begro tingsbeleid wijkt niet af van wat paars gewend was. De 'Zalm norm' wordt namelijk gehand haafd. Net als het vorige kabinet wil Balkenende-I de staatsschuld in 25 jaar aflossen. Daarvoor wordt fors bezuinigd. In 2006 moet er een begrotings overschot van 1 procent zijn. Koers: rechtdoor. Inkomensbeleid: Volgens bere keningen van het CPB blijft de koopkracht voor iedereen min of meer gehandhaafd. Ook 'paars' streefde naar een zoge heten 'evenwichtig inkomens beleid'. Wel is er een financieel voordeeltje voor gezinnen met kinderen. Koers: rechtdoor. Sociale zekerheid: De controle op bijstand wordt verscherpt. De WAO wordt beperkt tot men sen die meer dan 80 procent ar beidsongeschikt zijn. Op dit punt wordt het SER-akkoord tussen werkgevers en werkne mers gevolgd, dat ook al door het kabinet-Kok was omarmd. Wel ziet Balkenende-1 voorlo pig af van de verhoging van de WAO-uitkeringen. Koers: voorzichtig rechtsaf. Milieu: Het kabinet lijkt zich niet erg druk te maken over het milieu. Gasboringen in de Wad denzee worden niet meer uitge sloten en de kerncentrale in Borssele mag open blijven. Fis cale voordelen voor milieu vriendelijk beleggen worden beperkt. Koers: rechtsaf. Mobiliteit: Het 'autootje pesten' is voorbij. Er komt extra geld voor asfalt en de accijns op brandstof wordt mogelijk met tien eurocent verlaagd. Reke ningrijden is van tafel. Koers: scherp rechtsaf. Vreemdelingenbeleid: Het paarse kabinet had het vreem- Het nieuwe kabinet is lief voor automobilisten en slaat in dat opzicht rechtsaf. delingenbeleid al flink aange scherpt. Zo werden integratie cursussen verplicht gesteld en criteria voor toelating opge schroefd. Maar CDA/ WD/LPF doen er nog een flinke schep bo venop. Succesvolle inburgering wordt voorwaarde voor het krij gen van een definitieve ver blijfsvergunning. De cursus- kosten moeten voor de helft zelf worden betaald. Het halen van een bruid of bruidegom uit het buitenland wordt bemoeilijkt door een hogere leeftijdsgrens (21 jaar) en strengere inkomens eisen (130 procent van het mini mumloon). Illegaal verblijf wordt strafbaar gesteld en de grenscontroles worden ver scherpt. Koers: scherp rechtsaf. Ontwikkelingssamenwerking: Precies 0,8 procent van de rijks begroting blijft gereserveerd voor ontwikkelingssamenwer king. Wel moet uit dit budget voor het eerst in lange tijd weel een deel van kosten voor asiel opvang in eigen land worden betaald. Tegen deze 'vervuiling' heeft de PvdA zich altij d fel ver zet. Ook wordt de ministerspost mogelijk 'gedegradeerd' tot een staatssecretariaat. Koers: voorzichtig rechtsaf. Ruimtelijke ordening: De zoge heten 'vijfde nota' van PvdA- minister Pronk gaat op de schop. Provinciebesturen krij gen meer zeggenschap over de inrichting van het landschap. Gemeenten in het Groene Hart van de Randstad krijgen meer mogelijkheden om voor de eigen bevolking te bouwen. Om ver paupering en gettovorming in de steden tegen te gaan moet daar 'gevarieerder' (lees: duur der) worden gebouwd. Het pro ces van gemeentelijke herinde lingen wordt stopgezet. Koers: voorzichtig rechtsaf. Inspraak burgers: Het referen dum gaat van tafel, maar daar staat tegenover dat dit kabi net burgemeesters rechtstreeks door de bevolking wil laten kie zen. Dat is overigens nog een zaak van lange adem omdat de Grondwet ervoor moet worden gewijzigd. De rechtstreeks gekozen burge meester is de hartewens van D66. WD en CDA zagen er tot voor kort niets in, maar zijn on der druk van de LPF overstag gegaan. Koers: voorzichtig linksaf. Gezondheidszorg: Patiënten krijgen het meer voor het zeggen in de gezondheidszorg. Niet lan ger het door de staat vastgestel de aanbod, maar de vraag van burgers zelf wordt bepalend. Het vorige kabinet wilde dit overigens ook al. Er komt een basisverzekering voor ziekte kosten met een voor iedereen gelijke (nominale) premie, iets wat voor de PvdA altijd onver teerbaar was. Koers: rechtsaf. Onderwijs: Plet motto luidt: rust aan het front. Er komt meer foto CeesZorn/GPD vrijheid voor scholen en het mi nisterie van onderwijs moet be loven minder circulaires en richtlijnen over de onderwij sin- stellingen uit te strooien, Het verplichte studiehuis in de bo venbouw van het voortgezet on derwijs wordt afgeschaft. Ook wordt er gestreefd naar schaal verkleining. Scholen moeten getalenteei-de kinderen meer uitdagen. Paars zat ook al op het spoor van dex-e- gulering. Koers: meer rechtuit dan rechtsaf. Veiligheid: Strengere straffen, meer conti-ole, nadruk op ver plichtingen van burgers en in voering van een identificatie plicht. Het is maar een greep uit tal van maatregelen die als klas siek 'rechts' gelden. De nadruk komt meer te liggen op repressie dan op preventie. Hoewel ook de PvdA de laatste jaren tamboereerde op strenger optreden is de koers toch: rechtsaf. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2002 | | pagina 4